i?40-JDE TWEEDE WERELDOORLOG-1945 DE HONGERWINTER Vrouwen pal in de hongerwinter GOD, LAAT ZE NIET HOESTEN DINSDAG 3 MEI 1960 PAGINA 14 i!i,iiiiii|!|i|,|||i|,i|,|,||i|,i,|,,,||||,i|,|,||,|i,|ii|ll,i,,|lll|inM,ll|II|,|il||(iil,||M)liiiI|iliiii1(|ini||u,(|,||||l|||ll|IIIiiil,||Iniiiiiiiiiii|I||||||||nniniiuiiniiiiiiiiiiiiinii„lilinliimiuliiniiiiiillmnimiiilinl ervo g van pag. 12) staf van Eisenhower, luitenant-gene- 5 MEI: Einde van Hp ppypphfon in 9.R .Tl"TT .TTTancfa 7iffiM« rn_:u.. 17 April: De Wieringermeer onder water gezet. 23 APRIL: Russische troepen in de bui tenwijken van Berlijn. 25 APRIL: Telegram van Eisenhower aan Seyss-Inquart via de comman dant der Binnenlandse Strijdkrachten. De Amerikanen en de Russen ontmoe ten elkaar aan de Elbe. 28 APRIL: Mussolini gelikwideerd. Hit ier trouwt met Eva Braun. 2! Eerste voedseldroppings. 50 APRIL: Bespreking tussen de chef staf van Eisenhower, luitenant-gene raal Bedell-Smith en Seyss-Inquart bq Amersfoort in aanwezigheid van prins Bernhard. Hitier pleegt zelfmoord. APRIL: Zwarte prijs „Consi"-sigaret- ten: 80.- per pakje. 2 MEI: De eerste Canadese vrachtau to s met levensmiddelen in Rhenen. ItaHö Van Duitse legers in 3 MEI: Duitse generaals bij Montgo mery. 4 M1JI: De capitulatie van de Duitse legers in West-Europa in Montgome ry's hoofdkwartier op de Lunebur- gerheide getekend. 5 MEI: Einde van de gevechten in het westen. Blaskowitz tekent te Wage- ningen het bevel van de overgave. 7 MEI: Schietpartij op de Dam in de hoofdstad. De algemene capitulatie in Eisenho wers hoofdkwartier te Reims onder tekend. Onvoorwaardelijke overgave van alle Duitse strijdkrachten. 8 MEI: Canadese tanks in Amsterdam. 21 MEI: Himmler pleegt zelfmoord. 24 JUNI: Optreden van het ministerie Schermerhorn-Drees. 26 JUNI: Oprichting te San Francisco van de Verenigde Naties. 17 JULI: Begin van de conferentie te Potsdam. 25 JULI: Eerste zitting van een Tribu naal. In 's-Hertogenbosch. De land verraders worden berecht. 26 JULI: Amerika, Engeland en China stellen te Potsdam een ultimatum aan Japan. 6 AUGUSTUS: Atoombom op Hiroshi ma. 8 AUGUSTUS: Rusland verklaart de oorlog aan Japan. 9 AUGUSTUS: Atoombom op Nagasaki. 14 AUGUSTUS: Japan capituleert. 2 SEPTEMBER: Einde van de tweede wereldoorlog: ondertekening van de onvoorwaardelijke overgave van Ja pan in de baai van Tokio. Op 18 september 1944 kondigde de Nederlandse regering in Londen de spoorwegstaking af. Toen daar in ons land gevolg aan werd gegeven kon de reactie daarop van de bezetter nauwelijks uit blijven. Zij bestond hierin dat alles wat nog aan vervoersmogeïijkheid overbleef onmiddellijk in beslag werd genomen. En dat had uiteraard een rampzalige uitwerking op de toch al precaire voedselpositie in ons land. In het bijzonder voor wat betreft de grote steden, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Delft, die in het nog bezette gebied lagen. Maar in feite bevonden alle vier miljoen Nederlanders, die in het Westen woonden, zich na de débacle van de geallieerde troepen bij Arnhem in de benarde en benauwende positie van ratten in de val. Op 11 oktober reeds viel in Amsterdam, bij gebrek aan kolen, het gas uit. Voor wat betreft hun warme maaltijd waren de bewoners toen m hoofdzaak aangewezen op de magere hap eten, die zij van de Cen trale Keuken konden betrekken. En een goed stuk van Nederland werd nu steeds dreigender geconfronteerd met het barre verschijnsel van de hongersnood, dat zij tot dan toe slechts kenden uit berichten in de krant. In China leed men honger, in Nederland was dat onmogelijk Maar de ramp voltrok zich nochtans. De rantsoenen werden steeds geringer, de „warme" hap van de Cen trale Keuken steeds minder substantieel en steeds meer gericht op het volksvoedsel van die dagen: de suikerbiet; het schaarse stuk bruin brood werd steeds kleffer. En naarmate er minder te eten viel, werd er meer over eten gepraat. Waar mensen bij elkaar waren werd geconverseerd of over de oorlogstoestand „het gaat zó lang goed, tot wij er bij neer vallen" óf over eten, over lekker eten; over een gewoon stuk écht. vooroorlogs wittebrood bijvoorbeeld. Maar inmiddels werden de mensen ziek van de honger. Sommigen vielen gewoon neer op straat, anderen wanneer zij in de rij stonden bij de Centrale Keuken. Daar werd met een huiveringwekkende on verschilligheid naar gekeken. Wat kon men anders doen dan onver schillig zijn? Degenen die geld hadden, rekten hun bestaan via de zwarte handel Maar een pond tarwe kostte op de zwarte markt f 35, een kilo suiker f 110, een kilo aardappelen f 12, een pond kaas f 50, een pond vlees f 45 Wie hield dat lang vol? Trouwens, ook de zwarte markt had tenslotte weinig „aanvoer" meer en toen viel er alleen nog maar te ruilen; betalen had geen zin meer en de prijzen werden slechts gehandhaafd om de verhoudingen aan te duiden. Maar er moest toch gegeten worden. En de geïsoleerde stedelingen gingen nu hun eten zélf halen. Zij ondernamen hun „hongertocht" naar het platteland. Zij liepen over de Afsluitdijk naar Friesland; de uit verkorenen hadden de beschikking over een gammele fiets, de rijk gezegenden over een handkar of een bakfiets. En zij ruilden hun horloges, tapijten, lakens en wollen dekens bij de boeren tegen erwten, bonen, kool of aardappelen. Sommigen van hen echter bezweken onder weg; er waren er ook die bij hun terugkeer aan de grens van*hun stad werden aangehouden door Land wachters. Dat betekende: in beslag name van het voedsel. Maar velen konden in het geheel niets ondernemen. Waren oude mensen in staat om op hongertocht te gaan? Wist de professor hoe hij een bakfiets moest besturen? Mensen werden ziek van de honger. Mensen stierven de hongerdood Zij moesten begraven worden. Maar er was geen hout voor doodkisten Er was geen passend vervoer om hen naar het kerkhof te brengen Mensen werden dus per bakfiets begraven en in bordpapieren dood kisten Sommigen werden ook „clandestien" door de familie ter aarde besteld, want in dat geval behield men de distributiebescheiden. En daar kon je wel niet véél op krijgen, maar het telde toch mee. Voor sommigen duurde het weken eer zij aan de beurt waren om begraven te worden. In de Zuiderkerk in Amsterdam lagen soms 70 lijken op gestapeld en er werd gerucht gemaakt met ratels en windbuksen om de ratten van de stoffelijke rester af te houden. Schrijver dezer regelen herinnert zich een jongetje van een jaar of acht. Eind april 1945 scharrelde hij door de Amsterdamse Jordaan, een lepel ygU tengevol- minstens 15.000. „Vandaag kregen we het Zweedse brood en de margarine. Ik had de tafel gedekt in de Zweedse kleuren, een blauw kleed met de eerste gele crocussen uit de tuin en toen ik het blad binnenbracht met het halve brood voor ieder en het halve pakje margarine had ik een brok in mijn keel. R. at het achter elkaar op, zeventien jaar, heeft altijd honger. P. at de helft op en nam de rest mee naar bed, de veiligste plek. Moeder, met haar magere gezichtje, kon er nauwelijks een hap van eten, want die wilde het bewaren voor de jongens". Dat lees ik in mijn „Honger-dagboek" van vijftien jaar geleden, toen wij in het westen ivisten wat hongersnood was. Hongersnood: als er vandaag geen eten is en morgen ook met en de eerstkomende weken niet, dan verliezen we langzaam maar zeker onze krachten en dan is er geen ander einde dan doodgaan. Met dat voor ogen kwam er de kracht van een leeuw'in je om tegen de honger te vechten. En toen is gebleken, wat misschien sinds de tachtigjarige oorlog, toen Kenau Simons Hasselaar op de stadsmuur klom om de Spaanse soldaten te bestoken, vergeten was, hoe een vrouw vechten kan voor wat haar dierbaar is en hoe grandioos het uithoudingsvermogen is van een vrouw, als ze tot het uiterste voor haar gezin moet zorgen. „Moeder kon er geen nap van eten", zo was het overal. Ze gaf het veel liever aan de jongens. De moeders heb ben in de hongerwinter voornamelijk ge leefd van hun onverzettelijke wil om het gezin in leven te houden. Ze hadden de kracht in zich van de vrouw èn van de man. Ze moesten wel man en vrouw tegelijk zijn. Want de mannen, de va der en de zoons waren of door de vij and opgepikt om in Duitsland te wer ken of ze zaten in huis verstopt. Bui gen, in de tuin of op straat konden ze izich helemaal niet laten zien. Vanach ter de gordijnen zagen zij hoe de vrou wen sjouwden met het bij elkaar ge zochte brandhout. Want een andere warmtebron was er niet om te koken, geen electriciteit, geen gas. Wie buiten woonde raapte hout bijeen in het bos het was een navrant gezicht om in de bosjes, die het dichtst bij de bewoonde wijk lagen, vrouwen van alle leeftijden, ook die haast niet meer konden, te zien, die met een stompe bijl beukten op de jonge boompjes, takken afbraken en vervoerden in meegebrachte gehavende koffertjes en gammele kinderwagens. Alles was gammel omdat er niets nieuws te koop was, van de schoenen waarop je liep tot de pan, waarin je kookte Toen liet sneeuwde sleepten ze liet hout naar huis op een geïmproviseerde slee. Als ze thuis kwamen in hun koude huis rnet ijskoude voeten moesten ze van het verse vochtige hout een uur pro beren te stoken in de kachel om het maal te koken van gerantsoeneerde sui kerbieten en tulpenbollen of aardappel schillen. Als je eens echte bieten kreeg was je reuze blij, ivant met vrouwelijke listigheid kookte je de rode biet door de laffe, kleffe suikerbiet, dan werd al les rood en dan zei je te-jen de mannen aan tafel, dat het gewone biet was. Dan hadden ze minder tegenzin tegen het smakeloze voer. Het was ook geen maal om een man voor te zetten. Maar wat wil je? Er was niets anders. En de vrou wen susten dan de kribbigheid en het slechte humeur en de somberheid met hun fanatieke vertrouwen op de toe komst. Als er weer helemaal niets te eten was en het klandestiene aardappelvoorraadje was, zelfs met een strenge rantsoenering van twee per dag per man, uitgeput, en de vrouwen de magere gezichten om zich heen zagen, kwam er een oerkracht in ze en reden ze op hun fietsen waar van de rubber banden allang versleten waren en vervangen door hout of een hard stuk autoband die je loodzwaar d •- den trappen, naar de boeren van Noord- Holland, bedelend om hun laatste sie raden of handdoeken, die ze hadden meegenomen, te ruilen tegen erwten en bonen en rogge en als het kon wat spek. Wie geen fiets had liep met de hand kar. Het hele eind, met een lege maag en sterretjes voor je ogen. De bezet tingstijd heeft voorgoed een eind ge maakt aan de lang gecultiveerde ge dachte dat de vrouwen het „zwakke ge slacht" zouden zijn. Reuze slim en dap per waren de vrouwen als het er om ging de bezetter om de tuin te leiden. En koelbloedig lieten ze huiszoekingen doen door de Duitse politie, die naar mannen zochten, terwijl ze met klop pend hart in de kast lieten kijken waar ze een half uur tevoren de naaimachi ne op de losse plank in de vloer hadden gezet, waardoor man en zoons in de donkerte onder het huis waren wegge kropen. „Lieve God, laat ze niet hoes ten", bad ze met haar hele hart. Vrouwen dragen nu een uniform en vechten mee in het leger als het moet, zoals bijvoorbeeld in Israël gebeurt. Maar in de oude versleten huishoud- schort als onaanzienlijk uniform hebben de vrouwen in het Westen van het land ju de hongersnood-winter van de bezettingsjaren gevochten met al hun moed en hun vertrouwen en hun im provisatievermogen tegen de meest wanhopige sluipvijandde toenemende ontbering. V/ie nu zestien of zeventien is, weet er niets meer van hoe het was toen hij een wiegekind of een boxkind was A.Bgl.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 14