Na Praag de „N. AVON HET NASPEL VAN DE OORLOG IN EUROPA DINSDAG 3 MEI 1960 PAGINA 15 Churchill, Roosevelt en Stalin tijdens de driemogendhedencon)erentie te Yalta in februari 1945. Een communistische demonstratie in Praag in de dagen van ae rode omwenteling. Februari 1948). In de epiloog van de verkorte editie van zijn me moires spreekt Churchill zijn teleurstelling uit over de ontwikkelingen in 1945. Hij herinnert aan de con ferenties van de Grote Drie te Yalta en Potsdam, die beide een weinig gelukkig verloop hadden, vooral om dat Stalin zich op „een verbijsterende manier" gedroeg. Maar Churchill verwijt de Verenigde Staten een te zwakke houding tegenover de Sovjet-Unie. De Britse oud-premier verklaart indertijd gehoopt te hebben, dat de Amerikanen zich niet zouden terug trekken van de uitgestrekte gebieden in centraal Europa die zij- ver overd hadden. Maar, zo schrijft hij, de Amerikanen schenen de situatie niet te begrijpen en de satelliet- staten, zoals zij later genoemd zouden worden, werden door de Russische troepen bezet. Berlijn was in Rus sische handen, ofschoon Montgomery de stad had kun nen veroveren als hij daartoe verlof had gehad. Chur chill ondersteunt hier dus de opvatting die Montgo mery in diens memoires heeft uiteengezet, namelijk dat de Britse legeraanvoerder in 1944 vanuit Frankrijk, via het Roergebied, had kunnen doorstoten naar de Duitse hoofdstad, als Eisenhower dit plan niet had afgekeurd. Churchill herinnert in zijn epiloog tenslotte, met rechtmatige trots, aan de rede over de expansie van Rusland die hij in maart 1946 te Fulton (Missouri) hield. Hij sprak toen de gedenkwaardige woorden „Van Stettin in de Baltische Zee tot Triest in de Adriatische Zee is een ijzeren gordijn op het conti nent neergelaten." de E.D.G. getorpedeerd was, werden de West-Duitsers rechtstreeks in de N.A.V.O. opgenomen. De economische integratie van Euro pa is intussen niet tot de E.G.K.S. be perkt gebleven. België, Nederland en Luxemburg gaven het voorbeeld met hun Benelux, en sinds 25 maart 1957 behoren de Beneluxlanden, met Frank rijk, Italië en de Bondsrepubliek, tot een Europese Economische Gemeenschap. Naast deze Euromarkt bestaat er ook een Euratom, een gemeenschap voor het vreedzaam gebruik van kernener gie. Helaas heeft Engeland zich afzijdig ge houden van het integratiestreven van de continentale Zes. Op de vorming van de Euromarkt hebben de Britten, met zes andere landen, geantwoord met de oprichting van een Europese vrijhan delsassociatie. De verscheurdheid van Europa, die te herleiden is tot Stalins strategie en politiek in de laatste fase van de tweede wereldoorlog, treft ons wel zeer sterk in het geval Duits land. Vijftien jaar na de oorlog bestaat er nog steeds niet het geringste uitzicht op een Duitse hereniging. Moskou zal niet tolereren, dat de zogenaamde Duit se Democratische Republiek aan de Rus sische invloedssfeer onttrokken wordt. Rusland wil eeen vriie verkiezuv*~n in Oponthoud te Helmstedt aan het begin van de weg door de Sovjet-bezettingszone naar West-Berlijn, De chauffeurs die van de Russen niet verder mogenslapen op de berm van de weg. Een foto uit 1949. Vijf maanden vóór een der grote ge allieerde leiders uil de tweede wereld oorlog zich genoodzaakt zag te spreken van een „IJzeren Gordijn" hadden de Westerse mogendheden, samen met Rusland en enige tientallen andere sta ten hun handtekening gezet onder het Handvest van de Verenigde Naties. Het ogenschijnlijk onschuldige artikel 27 van dit Handvest bood Moskou de gele genheid om de V.N. op kritieke ogen- Robert Schuman, die in 1950 het denk beeld lanceerde van een Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Het tras de eerste stap op de weg naar de integratie van Europa. blikken machteloos te maken. Van het veto-recht, dat in dit artikel lag opge sloten hebben de Russen vele tiental len malen misbruik gemaakt, zodat de enthousiast gevórmde Veiligheidsraad een farce werd. De Westerse geallieerden hadden na de oorlog hun strijdkrachten ..drastisch ingekrompen, maar de Sovjet-Unie had daar niet aan mee ge daan. Spoedig werd duidelijk, dat het Westen zich zou moeten beschermen te gen Stalins agressieve politiek. De com munistische staatsgreep m Tsjechoslo- wakije in februari 1948 wekte grote on gerustheid in het vrije Europa, inge land en Frankrijk sloten samen met de Beneluxlanden het Verdrag van Brus sel, maar men besefte maar al te goed, dat het zwakke West-Europa niets tegen het sterke Rusland zou kunnen begin nen zonder de steun van Amerika. Het was de Berljjnse blokkade (waarmee de Russen op 24 juni 1948 begonnen en die zij tot 12 mei 1949 volhielden) die de stoot gaf tot de oprichting van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. In de N.A.V.O. hebben de Amerikanen, sinds 4 april 1949, hun lot verbonden aan dat van de West-Europeanen. Die N.A.V.O. ontleent zijn kracht vooral aan de kernwapens. Amerika, dat al sinds 16 juli 1945 een atoombom bezat, produceerde later ook een waterstof bom. Maar het atoommonopolie van de V.S. heeft niet lang geduurd. De Sovjet- Unie is al vanaf 1949 in het bezit van kernwapens. De bewapeningswedloop is sindsdien in versneld tempo voortgezet, en tussen Oost en West bestaat nu een schrikwekkend machtsevenwicht. Bei de partijen zeggen, dat zij ontwapenen willen, maar de ontwapeningsconferen tie die sinds 15 maart in Genève wordt gehouden, is in een impasse geraakt. De Sovjet-Unie wil, dat men met ont wapening begint en dat er vervolgens ge leidelijk een controlestelsel wordt opge bouwd. Het Westen acht dit te riskant. Het wil eerst een effectieve controle regeling vóór men gaat ontwapenen. Dat deel van Europa dat beschermd kon worden tegen de na-oorlogse expansie-politiek van de Sovjet- Unie, is, met de hulp van Amerika, spoedig de armoede van de eerste na oorlogse jaren te boven gekomen. Op 5 juni 1947 lanceerde de toenmalige Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Marshall, zijn beroemd ge worden hulpprogramma, en aan onze zijde van de Atlantische Oceaan werd het Marshall-Plan beantwoord met de stichting van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking. Maar in Europa begreep men al spoe dig dat men tot een nauwere samen werking moest komen dan die welke m de O E E.S. bestond. Op 9 mei 1950 werd door de Franse minister van buitenland se zaken, Robert Schuman, het denk beeld geopperd van de vorming van een Europese Gemeenschap voor Kolen en- Staal De E.G.K.S. zou het uitgangspunt moeten zijn voor een volledige Europe se integratie. Maar de poging om die integratie ook op militair terrein te ver wezenlijken door de oprichting van een Europese Defensiegemeenschap is m 1954 gestrand op de kortzichtigheid van het Franse parlement. De E.D.G. zou de beste oplossing geboden hebben voor de inschakeling van West-Duitsland bij de defensie vau het Westen, maar toen Wijlen George C. Marshall, die. ais mi nister van Buitenlandse Zaken van Amerika, in 1947 een plan ontvouwde voor economische hulp aan Europa. Oost-DuitslandDe Geneefse topconfe rentie van 1955 heeft niet bijgedragen tot een oplossing van de Duitse kwes tie, en van de topconferentie die wel dra in Parijs zal worden gehouden heb ben de Duitsers al evenmin iets te ver wachten. De Russische premier, Khroesjtsjev, wenst zich intussen niet te houden aan de afspraken die in de oorlog werden gemaakt met betrekking tot de status van West-Berlijn, het „eiland" in de Sovjet-bezettingszone dat indertijd ®an de zorgen van de Westerse Grote Drie werd toevertrouwd. Khroesjtsjev heeft in 1958 een ernstige internationale cri sis veroorzaakt met zijn plan om van West-Berlijn een „vrije, gedemilitari seerde stad" te maken. De West-Ber- lijners zijn zijn gijzelaars. Met zijn be dreigingen tegen de Westerse enclave in het communistische Oost-Duitsland hoopt dè Russische premier de Wester se grote mogendheden nog eens tot con cessies te dwingen. Als president Eisen hower in juni zijn bezoek aan Moskou heeft gebracht, zou Khroesjtsjev de Berlijnse kwestie wel weer eens tot een groot conflict kunnen opblazen. H. Br.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 15