ONVERBLOEMDE PUBLICATIE V Stiefkind met zijn broertjes loiod msMO-T/p Kreymborg OUD-AME LISWEERD VOOR STEDELING ideaal recreatieoord van Utrecht Tien dagen residentie van Lodewijk Napoleon Ni RIJKE FLORA EN FAUNA Natu-raLax VOndst l'n het zoeklicht Boldoot Nieuwtjes" van de Kanaaltunnel A 'L X13M lldvaS Grote inbraak tot klaarheid ^ij'ks Middelb. Tuin- °Uwscliool te Boskoop C. A. Timmers 40 jaar bij Ned. Rijnvaart ver. In Den Haag eindmaat day. in day. uCt Verpleegdiploma A GRENSWIJZIGING Randstad Holland Bevredigend resultaat Laan van Meerder- voort DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Het kind van de wetenschap DINSDAG 3 MEI 1960 PAGINA 5 Hoe is het mogelijk dat zoveel artsen en andere academici zich tot werktuigen van Hitier en Himmler hebben verlaagd? J Jongens weekender Vlot model in prachtige kwaliteit poplin (no-iron). in vele kleuren. Degelijke Waarborg-afwerking. 6 95 Alleen woensdag 4 mei L4 25 zaken in Nederland Plan wmm ,n 2 te"en opgefrist» l?aTlÏNfrfin\vanhal*- »™acn UJU. In deze dagen denken wij allen terug aan de bevrijding van 1945. Vijftien jaar gele den werden wij verlost van een onderdrukking die wonden heeft gesla gen, waarvan een deel door de tijd nauwelijks is geheeld en in ieder geval onuitwisbare litte kens heeft nagelaten. Voor hen die de ellende die jaren ten volle hebben door- |eihaakt is het onbegrijpelijk, dat een aanmerkelijk deel van de jongere ge- gratie geen idee heeft van het leed, ~at bijna iedereen in meerdere of min- Qere mate heeft moeten ondergaan. Hoewel ik mü het standpunt kan p.°°rstellen van hen die de jeugd de S.êen herinneringen aan die donkere H)d willen besparen, geloof ik dat er te zeggen is voor openhartige verlichting inzake de verwording, ™aartoe een totalitair systeem met ge wetenloze leiders kan voeren, vooral ®'s het zich in een toch al demorali serende oorlog stort. Als men het J^vaad zelf niet heeft gezien en onder daan is men licht geneigd het minder 'Waar te nemen en snel te vergeten. Dit is de reden dat ik het nu, vijf 'Ien jaar na de bevrijding van de af schuwelijke nachtmerrie, nuttig vind öe aandacht te vestigen op een re peat Duits boek: „Medizin ohne •uenschliehkeit" (Geneeskunde zon der menselijkheid)Niet om oude won- Jan open te rijten of haatgevoelens fe8en de Duitsers weer aan te wak- Jaren. Het uitgeven van dit boek kan trouwens als bewijs worden opgevat Van de goede critische geest, waar mee een groot deel van de Duitsers is bezield. Genoemd boek is een verkort ver lag van de processen in Neurenberg van 19461947 tegen die Duitse medi- SJ. die zich als trouwe trawanten van Himmler en zijn Waffen-SS hebben schuldig gemaakt aan oorlogsmisda den respectievelijk misdaden tegen de 'ttensheid, onder meer door het ne- hten ,-an proeven op weerloze gevan genen. Het boek is in opdracht van de Westduitse Arztenkammer op ge wetensvolle en bewonderenswaardig objectieve wijze samengesteld door ar. A. Mitscherlich met medewerking Jan dr. Mielke. De bewerking van de 42.000 bladzijden tellende gerechtspro tocollen heeft de samenstellers ander half jaar gekost. In 1949 is het in een oplage van 10.000 exemplaren toege- iunden aan de Westduitse medici en au, elf jaar later, wordt het in de Fi scher Bücherei aan het gehele Duitse Publiek en de wereld voorgelegd, op dat men niet vergete! Het siert de Westduitse artsenstand dat de „bureaukratisch georganiseer de liefdeloosheid, boosheid en bloed dorst" van een aantal land- en be roepsgenoten uit de oorlogsjaren on- verbloemd worden gepubliceerd in- Plaats van in de archieven te worden gehouden. Vanzelfsprekend heeft het de samenstellers, tijdens hun arbeid in 1948, niet aan protesten ontbroken van hen die door ambt of rang nauw be trokken zijn geweest bü deze misda den, maar niet direct schuldig res pectievelijk strafbaar waren. Wie bo ter op zijn hoofd heeft houdt niet van de zon. Geen enkele maal hebben de samenstellers echter een ,,het spijt mij" vernomen. Wel een veelvuldig beroep op bevel van hogerhand: Be- fehl ist Befehl. Ook Mitscherlich vraagt zich in zijn inleiding af hoe het toch mogelijk is geweest dat zovelen (ook academici) zich als kritiekloze maar allerminst willoze werktuigen in dienst gesteld hebben van de oppermisdadigers Hit- Ier, Himmler c.s. Hij constateert dan evenals vele niet-Duitsers vóór hem hebben gedaan, dat noch individuele auteurs noch de openbare mening veel Ier 80 joden uitgezocht en in Ausch witz door de kampbeul Kramer per soonlijk vergast. Dit studiemate riaal" werd onmiddellijk naar het la boratorium van de hooggeleerde SS-er vervoerd. Verdere détails zal ik u besparen. Ook andere Duitsers dan de joden zijn niet volledig gespaard gebleven voor de moordlust van de nazi's. Hitier zelf heeft zich al in 1933 bezig gehou den niet de euthanasie (het bereke nend doden) van geesteszieken, mis maakte kinderen enz. Toen de nazi's zich in het oorlogsavontuur stortten zagen zij de kans schoon dit pro gramma'' af te werken. Nadat naar schatting ruim 100.000 slachtoffers waren gevallen is het „euthanasie programma" van de volwassen ,,on- tijd aan deze toch zo belangrijke vraag hebben besteed. Tekenend in dit verband is het feit dat de eerste 10.000 exemplaren in 1949 in een merkwaardige stilte zijn ontvangen. In de Duitse medische pers is er geen commentaar op ver schenen, zelfs geen recensie. Mit scherlich schrijft er zelf over dat het was alsof het boek niet was versche nen. Des te belangwekkender is het dat de tijdelijk verdrongen schuldge voelens nu blijkbaar delging zoeken, o.m. door de publikatie in een grote oplage van dit boek. an de 90.000 destijds in geheel Duitsland werkzame artsen heb ben zich 350 schuldig gemaakt aan medisch-ethisch ontoelaatbare handelingen. Het lijkt geen groot aan tal, maar het betekent toch dat één op elke 300 Duitse artsen in de oor log een misdadiger was. zij het dan als regel niet tegenover eigen patiën ten maar als het ging om al of niet naamloos „mensenmateriaal". Het merendeel van deze figuren oefende geen praktijk uit en was lid van of in dienst van de Waffen-SS. Zij waren de al te gewillige uitvoerders van op drachten van hogerhand, of het nu ging om uit te zoeken hoe lang een in zee gestorte vlieger in het koude water het leven hield, respectievelijk zonder drinkwater kon blijven of om het snel en geruisloos uitmoorden van enkele miljoenen joden, zigeuners en andere om ras, landaard of overtui ging ongewenste mensen (genocide). Slechts een enkele maal was de arts de primaire misdadiger, zoals een universiteitsprofessor te Straats burg (toen een nazifiliaal). die voor zijn anatomisch museum behoefte had aan een verzameling joodse skeletten. Op zijn verzoek werden met toe- en instemming van Himm- nutte eters" eind 1941 stopgezet. On danks de geraffineerde opzet en ge heimhouding werd het verzet van de bonafide Duitse medici, met name ze nuwartsen die deze ontwikkeling van de psychiatrie (sic!) niet wilden ac cepteren, te groot. Ook van kerkelijke zijde, protestants en katholiek, werd bij de regering geprotesteerd, terwijl de bevolking ging morren. Inmiddels was men de opgedane er varingen gaan toepassen op de niet tot werken in staat zijnde gevangenen in de concentratiekampen en de joden. Haast ongelofelijk is de. cynisch hui chelachtige wijze waarop een van de hoofdschuldigen in dit genocidedrama zijn onmenselijkheid voor de rechter durfde te verdedigen: „Wij hebben de euthanasie begroet omdat zij op de ethische grondslag van het medelijden was gebaseerd." Door de beklaagden werd in Neu renberg ook enkele malen naar voren gebracht dat in andere landen even eens experimenten op mensen worden uitgevoerd, met name in de U.S.A., waarbij zij reportages uit Life aanhaal den. Als een experiment evenwel ver antwoord is zegt deze bewering niets en zou een experiment elders uitge voerd onverantwoord zijn dan doet het nog niets af aan de eigen misdadig heid. De vraag of en in hoeverre proeven op mensen geoorloofd zijn wordt de laatste jaren nogal eens aan de orde gesteld en is belangrijk genoeg om er de volgende kroniek aan te wijden. S. ^OTTERDAM 3 mei Het echtpaar J).'eljakhals, dat sinds enige jaren in k'Crgaarde Blijdorp in Rotterdam ver- kreeg g" weer eens jongen. Dit was enige keren gebeurd doch het UQederdier wilde de jongen niet ver- k Jgen. Deze keer was het alsof het de zou gaan. De eerste dagen zorg- (j bloeder Jakhals inderdaad voor haar ij's jongen. Doch op een ochtend ont- tJo e de oppasser dat zij er toch weer k brui aan gegeven had. De jongen v sen geheel verkleumd op een hoop- UVA J99UJ J9 )JOOt| H '9&JOZ U9SUISSCJJ9A UCA |«J JOOA -4ce|9pueqo?oj| Mn uutcM Op UCA PMU H L UEA einddiploma met aantekening voor ftt*Lelscorrespondentie in de achter hun a aangegeven talen behaalden: J. Tas Aw^smeer, W. G. van Wijk (D. E. F.) te ?teMeh a. d. Rijn, M. van Ginkel te Am- Th. J. J. Mensch (D. E. F.) te 1 {- bibacht, J. A. Littooy te Bilthoven, 'tl. uM. Balk te Borne, W. Th. den Hengst fisa- en A. L. Verlaan te Boskoop, J. G. Vt <D. E.) te Bunnik, J. H. M. Weitjens ftirt Bussum, D. J. de Bever te Crom- :«lflB. Wilcke te Deventer, C. Kraaye- s je. Twee werden door de goede zorg van dc oppasser weer wat opgekik kerd. de andere was reeds gestorven. Jammer genoeg stierf één van de over gebleven puppies ook. Via de radio werd een hondemoeder gevraagd. De ze arriveerde met haar jongen spoe dig in Blijdorp. Het overgebleven jong (links) werd door moeder en jongen liefdevol opgenomen en schijnt zich nu bij de pleegfamilie opperbest thuis te voelen. Wanneer de Transvaalse boeren over deze zorg zouden worden ingelicht zouden zij zich wellicht ver baasd afvragen: .Waarvoor al deze zorg De zadeljakhals staat n.l. bij hen bekend als een gruwelijke scha penmoordenaar. ROTTERDAM. 2 mei. Zondag was de heer C. A. Timmers veertig jaar in dienst van de N.V. Nederlandsche Rijn- vaartvereeniging. De jubilaris werd he den, maandag, gehuldigd te zijnen hui ze, daar de heer Timmers herstellende is van een kort geleden ondergane ope ratie. Via een ingestelde „pendeldienst" waren zijn collega's in de gelegenheid hem in de loop van de dag te komen feli citeren. Van de directie en het personeel mocht de jubilaris vele fraaie geschenken in ontvangst nemen. Medizin ohne Menschlichkeit, Do- kumente des Nürnberger Arztepro- zesses. Herausgegeben und kom- mentiert von A. Mitscherlich und F. Mielke. Uitg. Fischer Bücherei KG, april 1960. DEN HAAG, 2 mei. Een van de vier grote inbraken, die in de afgelopen twee jaar bij een magazijn in Den Haag zijn gepleegd en waarbij horloges, klokken, fototoestellen en andere artikelen ter waarde van meer dan 100.000 werden meegenomen, is opgelost. In de nacht van 31 maart op 1 april j.l. betrapten postende rechercheurs in het magazijn, een 35-ja- rige bankwerker op heterdaad, toch hij voorhereidingen trof om opnieuw een grote slag te slaan. Het heeft een maand geduurd, voordat de politie voldoende be wijsmateriaal had verzameld tegen de bankwerker, die hardnekkig bleef ontken nen, dat hij een van de vorige inbraken had gepleegd. Deze dagen werd echter bij een vriend van oe barakwerker, die overigens reeds voor een ander vergrijp itn de gevangenis zat, een televisietoestel gevonden, dat tij dens üt inbraak in februari 1959 was mee genomen. Bovendien trof de recherche een koffer met een volledige lastinstadlatde aan, die nn januari j.l. in Maassluis is gestolen. Met deze bewijsstukken in handen, kon de politie de bankwerker tenslotte een be kentenis omtwripigen. Bij een koopman werd voorts de koffer met vermiste hor loges. ter waarde van 40.000, gevonden. De koopman had ze voor 4000 overge nomen van een 35-jarige kelner. De bankwerker zelf heeft maar een zeer gering bedrag gekregen voor de moeite, namelijk 2000. De politie is thans nog bezig na te gaan of de bankwerker ook de andere, nog niet opgeloste inbraken, bij het magazijn heeft gepleegd. om Utrecht steeds meer op weg is groot-stad te worden, al ver- liefst het niet helemaal zijn pro vinciale allures, is het bezit van een recreatie-oord als „Oud- Amelis- weerd een dubbele vreugde. Daar kan de door bet drukke ve keer moe geplaagde burger beil zoeken, al dwa lend door een ongerept bos en van intense stilte genieten. Het landgoed, dat bet gemeente bestuur in 1931 in eigendom ver wierf. ligt op een afstand van nauwe lijks een uur gaans van de slid en strekt zicb uit tussen de weg naar Bunnik - de Koningsweg - en de Krmme Rijn. De grote charme van dit bos, afgewisseld met schone water partijen en sappig groen, is, dat men de natuur er zoveel mogelijk baar gang beeft laten gaan. Wel zijn des tijds met planten overgroeide padmi vrij gemaakt en werden zieke bomen gerooid, maar men treft er evengoed nog bolle bomen aan en van een „gecultiveerd landschap is geens zins sprake. Te midden van de trotse beuken en eiken, waaraan dit bos zo rijk is. staat ergens een hoge beuke- boom, die vermoedelijk eens door de bliksem getroffen is en waarvan de stam over een grote lengte gespleten is. Een paradijs dus voor de vogels, die men er dan ook in vele soorten ziet en hoort. Het moet een van de vogelrijk- ste gebieden van ons land zijn, doch vroeg in de morgen kan men er even goed reeën ontmoeten, zoals men ook konijnen en hazen in hun dartel spel kan verrassen. Geen wonder bij het hier welig tierende struikgewas en de vele planten onder de bomen, waarvan ver scheidene in het voorjaar en de zomer een gesloten dek vormen. Nu in het voorjaar het zonlicht nog niet door een dicht bladerdak van de bomen gehinderd wordt en kleur en tinteling geeft aan al wat leeft en groeit, is het bos dat zich irt bloe- mentooi steekt op zijn mooist. Dro merig spiegelt zich het statige acht tiende eeuwse huis, dat de vroegere ridderhofstad heeft vervangen, in het water van de vroegere Rijn. Enige tuinbeelden, afkomstig van het kas teel „Beverweerd", zijn te hulp ge schoten om achter het huis de ro mantiek van de vroegere beelden laan, die tijdens de oorlog was ont luisterd, weer terug te roepen. De geschiedenis van Oud-Amelis- weerd, voor zover bekend, begint in de dertiende eeuw, toen een zekere rid- derd Amelis door de Proostdij van Oud- Munster beleend werd met een waard bij Bunnik. Hij noemde zich toen Ame lis van Werden, Een waard was een eiland in een rivier of een stuk land, dat bij hoog water onderliep. Reeds in 1108 was er echter sprake van Amelis- weerd, zoals blijkt uit een resolutie van de Staten van Utrecht van 26 mei 1537. waarbii dit goed als ridderhofstad werd erkend. Amelisweerd is later in drie stukken verdeeld, waarvan de eerste twee Oud- Amelisweerd werden genoemd en het derde stuk Nieuw-Amelisweerd. Onder de toenmalige eigenaar zijn in 1588 de twee delen van Oud-Amelisweerd weer verenigd. Zo kwam het in 1632 in het bezit van de familie Ten Hove, die waarschijnlijk het lage huis met eén driehoekige tympaan en pilasters liet bouwen, dat tot het rampjaar 1672, toen het door c.e Fransen werd geplun derd en tot de grond toe afbrandde, heeft bestaan. Eerst bijna een eeuw later, in 1770, heeft Gerard Godard baron Taets van Amerongen het tegenwoordige huis doen bouwen, dat ongeveer in dezelfde trant werd opgetrokken als Nieuw- Amelisweerd. Het is breed van opzet met het front aan de kant van de ri vier, doch aan de andere zijde, naar het park gekeerd, bevindt zich een mo numentale ingang. Wel aardig om te vermelden is juist in de tijd van de Floriade dat de buurman op Nieuw-Amelisweerd, Maximilien Henri markies de Saint Si mon, die Baron Taets van Amerongen bij de aanleg van park en bos advi seerde, in de botanie zeer vakkundig was. Hij zou tal van prachtige bomen en planten op Nieuw-Amelisweerd heb ben gekweekt en was een specialist in bloembollen, waarvoor hij bij Haarlem een aparte kwekerij bezat. Van zijn hand verschenen ook talrijke publika- ties, waaronder een over het kweken van hyacinthen, getiteld „Des Jaein- thes, de leur anatomie, reproduction et culture". andere bruggen gedacht en het noorde lijke gedeeite van het park zou open gesteld worden voor het publiek. Utrecht mag zich gelukkig prijzen, dat zijn gemeentebestuur als geeste lijke erfenis van Lodewijk Napoleon tenminste de „promenades publiques" heeft overgenomen en men tegen woordig tot het gehele landgoed „Nieuw-Amelisweerd" vrü toegang heeft. Wanneer men zich althans de moeite veroorlooft een kaart te gaan halen op het stadhuis, bij V.V.V., het nabij gelegen theehuis op Rijnauwen een ander verrukkelijk recreatie oord van de gemeente of bij de ingang van de oprijlaan aan de Bun- nikseweg, dan wel de andere ingang aan de kant van de Weg naar Rijnau wen. De twee landgoederen Amelisweerd zijn in juni 1810 verkocht aan mr. Jan Pieter van Wickevoort Crommelin, die ze op zijn beurt weer overdeed aan jhr. mr. Paulus Wilhelmus Bosch van Dra- kesteyn, burgemeester van Utrecht. Toen deze in 1834 overleed, erfde zijn van zoon, jhr. Hendrik Willem Bosch Drakesteyn Oud-Amelisweerd. Bij diens overlijden in 1883 was het landgoed gelegateerd aan zijn zuster Elisabeth Petronella Bosch van Drake steyn, wier echtgenoot, Joannes Wilhel-: mus Bosch, reeds in 1851 was overle den. Mevrouw E. P. Bosch-Bosch van Drakesteyn kwam echter te overlijden nog vóór zij het legaat had aanvaard en zo kwam het in handen van haar zoon Wilhelmus Johannes Marie Bosch, die in 1883 in de adelstand werd verhe ven. Na zijn dood in 1809 kwam „Oud- Amelisweerd" in het bezit van vier zij ner kinderen, die het onverdeeld in hun bezit hielden. De laatste eigenaresse was een nicht van jhr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd, echtgenote van jhr. F. H. M. Michiels van Kessenich. j Zij verkocht het goed in 1951 aan de gemeente Utrecht, die het in 1953 voorj het publiek openstelde. IGNAAT AGASI. voor groots paleis Gedurende tien dagen is Amelisweerd nog koninklijke residentie geweest, n.l. van 20 tot 30 september 1808, toen Lo dewijk Napoleon op Oud-Amelisweerd woonde, terwijl zijn officieren op Nieuw-Amelisweerd verbleven. Hij had beide goederen voor de totale som van 260.000 gulden gekocht en had er groot se plannen mee, waarvan door de loop der historie echter niets is terechtge komen. Aan zijn hoftuinarchitect Alexandre Dufour gaf hij opdracht de aanleg te verfraaien en te modernise ren. Er kwamen niet minder dan acht tien ontwerpen uit de bus, die alle zijn bewaard gebleven, met aan begrote kosten het lieve sommetje van ruim een half miljoen gulden. Er zou een nieuw paleis moeten komen met „gla- cières, jardin du roi, potager, jardin fleuriste, verger, place d'armes, em placement de la caserne et promena des publiques". Naast de reeds door Baron Taets van Amerongen gebouwde brug over de Kromme Rijn waren nog de regelmaat van de klok Bij de op 25 en 29 april j.l. gehouden examens voor diploma A slaagden de volgende kandidaten van het Coolsingel- ziekenhuis: De dames C. van den Berg, A. T. Bergmans. B. B. Bergmans, S. W. Bou- wens-Remkes, .J C. Breugem, P. L. Brink K. M. de Bruyn, C. M. G. Disco. J. P. de Fijter. E. P. van den Hoek, J. H. Hoek stra, W. J. Hogenstein, G. van Horssen, C. Humalda, H. J. Kombrink, J. de Neef. T. Pijnappels, A. G. Rietveld, A Stoker, E. van der Velden, H. Verschoor, R. de Vries, A. M. van Winden en W. M. Wit jes en de heer G. Lettink. Naar de heer J. dc Ruiter te Alphen aan den Rijn, lid van de gemeenteraad van die gemeente, tevens lid van dc Tweede Ka mer, in de raadsvergadering aldaar, op grond van een door hem bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken ingewonnen in formatie, mededeelde, kan, binnenkort het wetsontwerp worden verwacht betreffen de een uitgebreid grenswijzigingsplan in de randstad Holland, waarbij als centrale gemeenten Gouda en Alphen aan den Rijn zijn betrokken. Wat de Rijnstreek betreft houdt dit ontwerp weinig gewijzigde standpunten in, in vergelijking met het oorspronkelijke plan, dat pleitte voor aansluiting van de kom van de thans bijna 1000-jarige ge meente Zwammerdam bij de gemeente Alphen aan den Rijn. Het overig deel van Zwammerdam zal volgens het wetsont werp, evenals volgens het oude plan, bij Bodegraven worden gevoegd. Dit betekent dat Bodegraven belangrijk groter zal worden en Alphen aan den Rijn, ofschoon het een deel van Zwam merdam bij zijn grondgebied gevoegd krijgt, kleiner in oppervlakte zal worden, omdat het anderzijds een groot deel zal moeten afstaan aan Boskoop en Hazers- woude. Boldooi tovvv E. F.) te Gouda, P. J. Breijder L. A. Schoenmaker (D. E. F.) en rj "T Stamkart te 's-Gravenhage, H. W. Je j, de (D. E. F.) te Groningen, B. H. H. Nan 6 (E) en Ch. B. Lugt (E. F.) te J- den Hertog (D. E. F.) te Ha ft. S°ude. E. G. Kobus (D. E. F.) en R. e\,°lak te Hengelo, H. C. B. Havers (E. 6 T, G. p ]yj. van Tol te Leiden, W. M. «ijf^aaf (d e p.) te Lekkerkerk, A. C. x'tigo E te Rotterdam, R. van Me- ftesu E. F.) te Santpoort, J. J. M. kiers te Tilburg, W. F. van Oosten (D. k'! je Voorschoten, Mej. A. Tilanus (D. Ai» te Wierden. sewezen 1 kandidaat. 's-GRAVENHAGE, 2 mei De Maal schappij tot Exploitatie van Onroerend; Goederen Laan van Meerdervoort heef over het boekjaar 1959 een saldo exploi tatie gebouwen behaald van 157.75.' (158.749). Winst verkoop gebouwen be droeg 9.000 (nihil) (v.j. winst bouwter reinen 269.302) en winst bouwwerkei met derden 20.144 (6.500). Winstuitke ringen van deelnemingen kwam 0| ƒ101.183, terwijl de renteberekeninj 58.808 (v.. in totaal 77.170) opbracht. Uit taxaties en provisie werd ontvan gen 26.848 en uit adviezen en bouwcon- troles 60.313 (v.j. in totaal 45.519). Aan de reserve voor woningverbetering werd onttrokken 168 (v.j. toegevoegd ƒ13.315). Na aftrek voor algemene kos ten ad 73.470 (64.994), afschrijving ge bouwen ad 27.856 (30.711) en reserve voor belastingen ad 148.860 (v.j. 147.089 en voorts voor reserve voor pensioenverplichtingen 25.000 en re serve voor diverse belangen 100.000), resteert, voor uit te keren dividenden en tantièmes 183.060 (onv.). Voorge steld wordt zoals bekend een onveran derd dividend van 15 pet. De resultaten over het afgelopen boek jaar kunnen bevredigend worden ge noemd, aldus de directie in haar jaar erslag. De boekwaarde van het huizen- bezit steeg tot 1.125.000 1.025.000), erwijl de deelnemingen, mede tenge volge van verwerving van het gehele landelenkapitaal in de N.V. Die West- Iaghe, een uitbreiding ondergingen tot 444.203 (372.203). Op de hypotheken i.g. is 59.560 afgelost, terwijl 68.000 .erd geplaatst, zodat per saldo een stij- ;ing plaats vond met 8.440 tot f 149.10. De leningen u.-g. verminder- !en door aflossingen tot 30.575 (64.575) De niet volgestorte aandelen stonden per 31 december 1959 ten name van 256 personen. iins Links: Een kijkje in dc 2000 meter lanip schacht, vclkc S0 jaar geleden door dc Engelse Kanaal-maatschappj bij Dover werd aangelegd. Rechts: De entreevan de „Kanaaltunnel" ZO ZAL VICTOR TYLER geboekt blijven staan in de annalen van de we tenschap als het kind der wetenschap Zijn wonderlijke historie werd als het ware terloops geboekt in de dagelijkse politierubriek der Amerikaanse dagbla den. Maar in de medische wereld zal ze als een zeer bijzonder feit ongetwijfeld in den brede worden herdacht en be commentarieerd. Waarbij misschien minder de nadruk zal worden gelegd op het moedige gedrag van een medicus dan op de merkwaardige wetenschappe lijke prestatie. In het stadje Torrance werd een vijf en twintigjarige vrouw vermoord, die een kind verwachtte. Haar dronken thuiskomende man hij moet de macht over zijn zinnen volkomen kwijt zijn geweest schoot haar met een revolver neer, \terwijl het kind ieder ogenblik kon komen. De politie van het stadje werd opeens opgebeld door een buurman, die ver telde, dat de 26-jarige Marvin Tyler vermoedelijk zijn vrouw vermoord had De buurman had revolverschoten ge hoord en zag de man razend en tierend door het huisje waggelen met een revol ver in de hand. Hij deelde tevens mede. dat er een kind op komst was in het gezin-Tyler. Aldus kwam de inspecteur, onder I wiens leiding een overvalwagen zich naar de plaats des onheils spoedde op een gedachte, die de kleine Victor in leven zou houden. Toen de overvalwagen voor het huisje aankwam, stond de moordenaar voor de deur. Hij werd snel overmeesterd. In da keuken vond de politie de vrouw op de grond liggen, met bloed bevlekt. Ze bleek reeds doodDe inspecteur nam daarop het besluit, haar naar het ziekenhuis te vervoeren ten behoeve van het kind. In bliksemsnelle vaart reed de politieauto er heen en daar schaarden de medici van de kraamaf- deling zich rond de dode vrouw. Met de keizersnede werd het kind be vrijd. Het gaf geen teken van leven Men wilde het reeds met de moeder naar de dodenkamer laten brengen, toen een der doktoren zich over de baby ont fermde en met al zijn krachten begon, het door het mondje lucht in te blazen. Drie kwartier lang forceerde hij schier zijn longen. Zijn collega's waren er al van overtuigd, dat hij vergeefs werk deed, toen de baby opeens tekenen van leven gaf. De medicus verdubbelde zijn inspanning. Hij werd lijkbleek en het leek hem, naar hij later vertelde, of zijn hersenen uit elkander zouden springen. Maar het kindje begon te leven en on middellijk werd het in de couveuse ge plaatst. De medicus verloor hierna het bewustzijn Hij heeft opdracht gegeven, dat zijn naam niet bekend mag worden gemaakt. Maar de naam van het kind der weten schap, Victor Tyler (de naam Victor werd uiteraard als een symbool gekozen vanwege de prachtige overwinning op de dood) zal zeer zeker in de weten schappelijke wereld beroemd worden. Vooral als men er in slaagt, het voor spoedig te doen opgroeien

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 21