Gërbrandy JMoeder van het verzet werd in het geheim overal beluisterd De Gaulle 1940-DE TWEEDE WERELDOORLOG-1945 1933 1935 1936 1938 1939 1940 DINSDAG 3 MEI 1960 PAGINA 2 Ook als men de oorlogsjaren zei) niet heeft meegemaakt is er niet veel fantasie voor nodig om zich voor te stellen welk een lamen tabele indruk het niet alleen op de Nederlandse bevolking, doch ook op onze bondgenoten gemaakt heeft, toen in het begin van 1941 de uitgeweken Nederlandse minister-president, jhr. de Geer, via Lissabon en Berlijn terugkeerde naar het bezette gebied. De regeringszetel was in de meida gen van '40 verplaatst naar Londen; men zou daar de strijd tegen Duits land voortzetten, maar binnen drie kwart jaar was onze „voorman" de strijd al moe In die situatie hebben wij enorm veel te danken gehad aan prof. mr. Pi eter Sjoerd Gërbrandy, die er in geslaagd is met name bij Churchill het vertrouwen in de Nederlands regering te herstellen. De anti-revo lutionaire professor Gerbrandtons in 1939 tegen dè wil van zijn partij genoten in minister van Justitie ge worden in het nationale kabinet-De Geer. Ook in andere opzichten had hij duidelijk getoond een man te zijn, die zijn eigen weg durf de te gaan. Aan hem vertrouwde koningin Wil- helmina de vorming van een nieuw kabinet toe. De onverkwikkelijke affaire-De Geer raakte gelukkig spoedig vergeten. Tot even na de oorlog is prof. Gërbrandy minister president gebleven. Het is in de oor logsjaren zeker niet zo geweest, dat men in het bezette gebied onver deeld enthousiast was over hetgeen men van de Nederlandse regering te Londen te horen kreeg, integendeel. Achteraf echter kan eenieder het oor deel onderschrijven, dat over de thans 75-jarige pr Gërbrandy is uitgesproken door de Parlementaire Enquêtecommissie, die in de eerste jaren na de bevrijding het beleid van de Nederlandse regering te Lon den diepgaand onderzocht heeft. In dit oordeel wordt gezegd, dat hij door zijn onverzettelijkheid de juiste man bleek te zijn om op een kritiek ogenblik in ons volksbestaan de lei ding in handen te nemen. Dit betekent intussen niet, dat er geen aanmerkingen zijn op het be leid van deze minister-president. Prof. Gërbrandy heeft te Londen met heel wat mensen, onder wie diverse mede-ministers, ruzie gekregen. De kleine man met zijn indrukwekkend grote snor en zijn wat temerige stem muntte stellig niet uit door tact. Veelzeggend is wat hij zich na het ontslag van een der ministers liet ontvallen: ,.Dese man was een luis in mijn pels" „Inderhaast pakte ik mijn handkof fertje en verliet die ochtend Den Haag per auto om half tien, voorafge gaan door een auto met politie- troepen". Dit leest men op 14 mei 1940 in .et dagboek van prinses Wil- helmina, dat vorig jaar is versche nen onder de titel „Eenzaam maar niet alleen", aarin beschrijft de vor stin nauwkeurig, hoe het trieste ver trek verliep uit haar land. dat door de Duitsers overmeesterd werd en waar de regerende koningin alsmede het vorstelijk gezin gevaar liep indien ze zouden blijven. Met een onderzee boot, dwars dooi de mijnenvelden voer koningin Wilhelmina met bloe dend hart dat ze haar land moest ver laten in het uur van nood naar Engeland, waar prinses Juliana met de prinsesjes Beatrix en Irene de dag tevoren waren aangekomen onder veilig geleide van prins Bernhard. Prinses Irene was nog maar een babytje, die in een wiegje, dat tegen gasaanvallen beschermd kon worden, vervoerd wérd. Prinsesje Irene werd in Londen ge- De moeder van net verzei. doopt en enkele dagen later voeren prinses Juliana met haar twee dochter tjes, de verzorgster van de kinderen en enkele zeer goede bekenden naar Canada, waar het gezin helemaal vei lig zou zijn. Prins Bernhard ging niet mee. Hij bleef gedurende de bezettings jaren grotendeels in Londen, vanwaar hij enkele malen naar Canada vloog om zijn gezin te bezoeken en besprekingen te voeren. Het laatste half jaar voor do totale bevrijding, toen Zuid-Nederland reeds vrij was, verbleef de prins in de zuidelijke provincies en was er bevel hebber van de „Binnenlandse Strijd krachten". Al die jaren van de oorlog is prinses Juliana in Canada gebleven, van waaruit zij Suriname en Curaqao bezocht. Zij was ook enkele malen in New Vork voor officiële bezoeken. Zij heeft het hart van Ameiika en Canada voor zich ge wonnen door de fiere wijze waarop zij het leed droeg gescheiden te zijn van alles wat haar dierbaar was: haar man, haar moeder, haar land, be halve dan van haar twee kinderen, en door de actieve wijze waarop zij mee leefde met het land waar zij gastvrij heid ondervond, al was haar hele hart bij haar eigen lijdend volk. Waar zij maar kon, was ze, officieel en niet officieel, een ambassadrice voor vriendscha vrede en goede verstand houding onder de volkeren en van de vele toespraken die zij hield, vergeet men het gevleugelde woord niet meer, dat zij door de radio sprak tot de Cana dezen kort na haar aankomst in Cana da: „Geef ons niet Uw medelijden, maar geef ons "Tw sterkende liefde". Twee jaar voor de bevrijding in 1943 kon men 'e mensen hier met een veelzeggend lachje in de bloemenwin kels horen vragen naar oranje bloe men. Er heerste eei. clandestiene vreygde over de geboorte van een prinsesje in het verre Ottawa. Het zou Margriet heten! Door de verbo den radio was het opgevangen en het vreugdevolle ,,oranje"-nieuws werd door een fluistercampagne onmiddel lijk verspreid. Koningin Wilhelmina, de „landsmccder", een erenaam die uit die dagen stamt, is al de vijf ja ren van de bezetting van Nederland door de Duitsers in het herhaaldelijk met bommen bestookte Londen geble ven. Waar ze op onversaagde wijze met de uitgeweken regering de zaken bleef behartigen. Zij leefde er in zeer eenvoudige omstandigheden en werkte onverzettelijk en onvermoeid, in tota le zelfvergetelheid als de ziel van de vrijheid, die eens Nederlands deel weer zou zijn. Zoveel ze maar kon sprak ze door de radio om vanuit de verte haar geknechte landgenoten zo veel mogelijk te helpen. Haar woor den van moed en van protest tegen de schendingen die de bezetter be dreef werden gretig opgevangen door de clandestiene luisteraars hier, en waren duidelijk een hart onder de riem. Het bezit van een radiotoestel was verboden en iedereen had zijn radio moeten inleveren. Maar er wa ren in vele huizen nog verstopte ap paraten n 's avonds met alle gordij nen en luiken dicht, school men bij elkaar rondom het geluid dat van Radio Oranje met veel geknars en storingen door kwam en het hart deed gloeien als men de stem van de ko ningin herkende. In Londen ontving koningin Wilhelmi na iedereen uit Nederland die zijn leven waagde en naar Engeland wist te ont komen. Zij sprak met elkeen als de „moeder van het land", vol medeleven en menselijke belangstelling en zij was de grote morele steun. Op 13 maart 1945 kwam koningin Wil helmina in Nederland terug. Alleen het zuiden "'as toen nog maar bevrijd. Van waar ze aan wal was gegaan, reed de vorstin met de auto tot aan de Neder landse grens in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de grens liet Hare Hajesteit stoppen en ging té voet haar eigen land binnen bij het dorpje Eede. Een onuitsprekelijke vreugde en diepe ontroering was het voor iedereen, die de „landsmoeder" te rugzag, onvergetelijk voor wie het mee maakte, haar intocht later in de berooi de hoofdstad. Begin augustus kwamen ook prinses Juliana en de drie prinsesjes uit Canada thuis. En een stralend tuin feest voor de kinderen van Nederland met de prinsesjes op Soestdijk op de verjaardag van prinses Irene was het begin van een nieuwe periode, waarin het Nederlandse volk rnet zijn vorsten huis herenigd was. /n de nacht van 17 op IS juni 1940, onmiddellijk na de capi tulatie van Frankrijk, nam ge neraal Charles de Gaulle het besluit om per vliegtuig zijn land te ver laten en naar Engeland uit te wij ken. Dit besluit is hem zeer zwaar gevallen, maar hij meende onder de omstandigheden niet anders te mogen handelen. Churchill heeft la ter over de avontuurlijke reis van de Franse generaal van Bordeaux naar Londen gezegd: „De Gaulle carried with fittn, in this small aeroplane, the honour of France". In de Britse hoofdstad aangekomen richtte de grote Franse soldaat de volgende woorden tot zijn landgeno ten: „Wat ook gebeure, de vlam van het Franse verzet mag niet uitdoven en zal niet uitdoven. Iedere Frans man die nog wapens draagt, heeft de absolute plicht het verzet voort te zetten". - In 1927 had „de overwinnaar van Verdun", Maarschalk Pétain, over De Gaulle profetische woorden ge sproken: „Luistert aandachtig naar hem, want de dag zal komen waarop Frankrijk dankbaar een beroep op hem zal doen". Vóór deze profetie in vervulling zou gaan (en wel twee maal, in 1944 en 195S) zou Pétain op 24 juni 1949 De Gaulle van diens militaire rang vervallen verklaren, om de afgezette generaal vervolgens voor de krijgsraad in Toulouse te dagen. Maar De Gaulle antivoordde, via de Engelse radio, dat de wapen stilstand, die door Pétain werd ge sloten, onterend was voor Frankrijk. De Gaulle zou vanuit liet buitenland de strijd voor de bevrijding van Frankrijk voeren. De regeringslei ders van Engeland -en Amerika ron den hun Franse vriend geen gemak kelijke bondgenoot. Maar Churchill zegt later over de houding die De Gaulle soms tegenover hem aannam: ..Hij moest grof zijn tegenover de Britten om de Fransen te bewijzen, dat hij geen Britse marionet was". Door zijn krachtig en wijs beleid wist de Franse generaal echter ten slotte het respect van de andere geallieerden te winnen, en de Britse premier merkte in 1944 op: „Ik werd getroffen door hef ontzag en zelfs de bewondering waarmee een half dozijn generaals De Gaulle behan delden, hoewel hij maar één ster op zijn uniform had en zij een groot aantal". Het bevrijde Frankrijk heeft het vooral aan De Gaulle te danken ge had. dat tenslotte een Franse dele gatie heeft kunnen deelnemen aan de wapenstilstandsbijeenkomst. Maar schalk Keitel zon toen uitgeroepen hebben: „Ook de Fransen. Dat is het toppunt'." DiiiiiiiHiiiiiiMniiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiniiiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriMiiiiiMiniiiHiiiimiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitimmmiiiuiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiitiiiHMitiiiiuHiiiHinNiHiiiiiiiiiuiiiitimiin 30 JANUARf: Hitier wordt Rijkskanse lier. 27 FEBRUARI: Nazi's ensceneren de Rijksdagbrand; de Nederlander Ma- rinus van der Lubbe wordt ervoor ter dood veroordeeld. 4 APRIL: Begin van Jodenvervolgingen op grote schaal in Duitsland. 2 OKTOBER: Italië valt Abeèsynië bin nen. 7 MAART: Duitse troepen bezetten het Rijnland. 18 JULI: Spaanse burgeroorlog breekt uit. 12 MAART: „Anschluss" van Oostenrijk 2!» SEPTEMBER: Hitler, Chamberlain, Mussolini en Daladier confereren in München. 1 OKTOBER: Duitsland bezet Tsjechisch Sudetenland (geheel Tsjechoslo- n wakije in maart 1939). 31 MAART: Engeland geeft Polen ga ranties. 10 APRIL: Grensmobilisatie in Neder land. 82 APRIL: Spaanse burgeroorlog ein digt met overwinning van generaal Franco. 2 AUGUSTUS: Einstein schrijft Roose velt dat atoombom technisch verwe zenlijkt kan worden. 21 AUGUSTUS: Russisch-Duits niet- aanvalsverdrag. 23 AUGUSTUS: Britse ambassadeur Henderson doet laatste beroep op Hit- Ier. 25 AUGUSTUS: Brits-Pools verdrag van wederzijdse bijstand. 28 AUGUSTUS: De Nederlandse rege ring gelast de 'mobilisatie van leger en vloot 13 NOVEMBER: Minister-president De Geer komt voor de radio het Neder landse volk „geruststellen": „Het is aan de regeering gebleken, dat in de laatste dagen geruchten ge- loopen hebben over een acuut drei gend gevaar voor ons land én dat die geruchten in breeden kring onrust hebben verwekt. Er nu wil ik U even kome vertellen, dat daarvoor geen enkele grond bestaat." 4 MEI: De regering-De Geer besluit tot doortastend optreden tegen landverraders. De minister-president deelt voor de radio mee dat het mili tair gezag een-en-twintig personen, die voor de -ust en veiligheid van het land gevaarlij! werden geacht, heeft geïnterneerd. Tot deze 21 behoort mr. M. M. Rost van Tonningen, lid der Tweede Kamer voor de N.S.B. en hoofd „opsteller" van Het Natio nale Dagblad. De leider van de N.S.B., Anton Musseri, werd niet gevangen genomen, omdat de rege ring hem te onbetekenend acht. 9 MEI: Om kwart voor negen 's avonds gaat een telexbericht van het Algemeen Hoofdkwartier uit naar de commandanten: „Van de grens komen zeer veront rustende berichten binnen. Weest der halve vannacht bijzonder op uw hoe de." 10 MEI: Duitse inval in ons land. Het Algemeen Hoofdkwartier deelt de pers om 5.15 in de ochtend mee: „Van drie uur af hebben Duitsche troepen de grens overschreden. VIieg- aanvallen zijn geprobeerd op enkele vliegvelden. W i er macht en afweer zijn paraat bevonden. Inundaties vol trekken zich volgens plan. Voor zoo ver bekend zijn tenminste zes Duit sche vliegtuigen neergehaald." De strategische overval op de ves ting Holland mislukt. De vijand staat nog voor de Grebbelinie en op de an dere oever van de Nieuwe Maas. Nederland verzoekt Frankrijk om vier divisies en Engeland om een di visie alsmede luchtdoelartillerie en vliegtuigen. 11 MEI: Uit Engeland wordt bericht: Het ministerie van Luchtvaart meldt: „In den afgeloopen nacht is het vlieg veld Waalhaven, nabij Rotterdam, dat nog door den vijand was bezet, zwaar gebombardeerd door een groot aantal vliegtuigen van de Royal Air Force. Op 'ie' vliegveld werd aan zienlijke schade aangericht. Vele vij andelijke toestellen werden vernield." Terugtocht van het Nederlandsche le ger. 13 MEI: Koningin en regering vertrek ken naar Engeland. 14 MEI: Bombardement van Rotter dam: ruim duizend doden. Volgens latere tellingen zijn in Rot terdam verloren gegaan: 11.000 pan den, bevattende 21.978 woningen, 13 bankgebouwen, 12 bioscopen. 2 schouwburgen, 19 consulaten, 4 dag bladbedrijven, 31 fabrieken, 1319 werkplaatsen, 22 feestgebouwen, 21 gemeentelijke gebouwen, 24 kelken, 10 inrichtingen van liefdadigheid, 527 café's en logementen, 31 grote maga zijnen, 2320 winkels, 4 wijkgebouwen, 62 scholen, 10 ziekenlnrichtingen, 26 hotels, 287 assurantiekantoren, 1150 andere kantoren. 4 stationsgebou wen, 675 pakhuizen en vemen en nog talrijke grotere en kleinere gebou wen. 15 MEI: Capitulatie van het Neder landse leger (met uitzondering van de troepen in Zeeland, die de strijd drie dagen later staakten). 26 MEI: Het Engelse expeditieleger be reidt zijn evacuatie bij Duinkerken voor. 28 MEI: Capitulatie van België. 29 MEI: Christiansen treedt op als „Wehrmachtsbefehlhaber". Seyss-ln- quart als „Reichskommissar". Bij de installatie in de Ridderzaal in Den Haag houdt Seyss Inquart een rede over de eerbiediging van de rechten van het Nederlandse volk. 1 JUNI: Thee en koffie op de bon. Bij dè luchtbescherming mogen geen Jo den werkzaam zijn. (Vervolg op pagina 4)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 2