Nieuwe Schiedamsche Courant Margaret en Antony met de Britannia op huwelijksreis Koningin holt wuivend achter auto met het bruidspaar aan Amerikaanse nota aan Khroesjtsjev Over neergehaald toestel Amerikaanse havenarbeiders beëindigen boycot „Cleopatra 1 Fotowedstrijd Zaterdag 7 mei i960 Anti-Nederlandse uctie in Djakarta TRIOMFYAART OVER DE THEEMS Het State Department zal onderzoek naar hun grieven instellen g j* Duitsers verloren 6 miljoen man Auto na botsing te water Dodelijk ongeval tijdens vlucht Zomers weekeinde Zekerheid een Nationale traditie Zo"op NATIONALE z°" LEVENSVERZEKERING-BANK Den Haag bestudeert wijze van reageren /M fffSÉp WÊÊÊÈËm m WASHINGTON, 7 mei (A.F.P., Reuter, U.P.I.) De Verenigde Staten hebben gisteren in Moskou een nota doen overhandigen, daarin meer inlichtingen worden gevraagd over het Amerikaanse v]iegtuig dat volgens premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie Zondag boven Russisch gebied ^erd neergeschoten. Op de woordvoerder van het Witte Huis werd een lawine vra gen afgevuurd over de kwestie of President Eisenhower nog van Plan is in mei voor de topconfe rentie naar Parijs te gaan en in Ihni de Sovjet-Unie te bezoeken. Hij antwoordde, niets te weten °ver wijzigingen in de plannen van de president. Verder had hij geen commentaar. Ook deelde hij aan de vragenstellers mee, dat de President geen persoonlijke bood schap aan Khroesjtsjev heeft ge- Zonden in de afgelopen 24 uur. Tulpenbloei in de bollenstreek Soekarno uit vissen met Fidel Castro PLAATS DE N.C.B. IN HET MIDDEN VAN UW FINANCIËLE ACTIVITEITEN NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. 49 vestigingen Dodelijk verkeers ongeval in Drunen Aan het oostfront Jose Almoina Mateos na aanslag overleden Mogelijk 25 graden in zuiden en oosten Het weer in Europa HET NIEVWE DAGBLAD Den HAAG, 7 mei De Nederland- IV z,aa^KelaStigde te Djakarta, mr. A- Frowein, heeft, zo deelt de "rdvoerder van het ministerie van buitenlandse Zaken mee, het ministe- een rapport gezonden over het in- van gisteren, waarbij betogers Nederlandse diplomatieke missie in 'a]iar'a hebben aangevallen. >,Het ministerie bestudeert thans de ra.aK, op welke wijze op dit ernstige neident zal worden gereageerd", al- "Us de woordvoerder. „Internationale wandaad LONDEN, 7 mei De conservatieve ~°nciense „Daily Telegraph" heeft za- g verklaard dat de aanval van Indonesische jongelieden op de Neder- andse missie in Djakarta ,,een inter nationale wandaad" is. Een officiële In donesische woordvoerder kan nu wel joggen dat het incident „ten zeerste 'Ordt betreurd" en dat het een „spon tane" reactie was op het Nederlandse uesluit Nieuw-Guinea te versterken, aldus het blad, doch „wij weten alle- fhaal wat „spontaneïteit" in dit ver- oand en in zulke landen betekent". *pe „Daily Telegraph" acht het waar- ?<~hpnlij]< dat de jongste demonstraties JJ? Djakarta niet meer zijn dan een po- fa'n5 om aandacht van de binnen landse moeilijkheden, zowel politiek als economisch, af te leiden. Een dergelij ke tactiek is bijzonder gevaarlijk, al- uus het blad. (Van onze, Londense correspondent) LONDEN, 7 mei „Het was werke lijk een sprookjeshuwelijk", zei heden een van de Britse ochtendbladen, en daarmee is kort en bondig de waar heid gezegd. Het was een dag om nim mer te vergeten. Londen was duizelig van geluk, eu het duurde tot zeer laat in de avond, voordat de hoofdstad haar rust hervond. Grote menigten verdron gen zich voor de abdij, in de hoop voor liet sluitingsuur een blik te mogen wer pen op de bloemenzee, de tapijten en de banieren. En de Mali stroomde op nieuw vol en de politie moest weder om het autoverkeer weren uit de oprij laan naar het Buckingham Paleis. De huwelijksreis begon te laat, als gevolg van dé vele foto's, die genomen wer den van het bruidspaar in het paleis en dank zij het vervoerde afscheid dat de koninklijke familie en haar gasten de jonggehuwden gaven in een regen van confetti en rozeblarcn. En degenen 'M'<« Groot was de belangstelling van de Londense bevolking voor het vertrek van u_e Britannia, waarmee prinses Margaret en haar echtgenoot hun huwelijksreis waken. Men ziet op de foto de Britannia de beroemde Towerbridge passeren. Wen heeft in officiële Amerikaanse ^ringen op de meest nadrukkelijke wij- verzekerd dat de Verenigde Staten fj'rnmer een poging hebben gedaan om ?et Russische luchtruim te schenden. je nota worden om zo volledig mo gelijke inlichtingen over het incident gevraagd. Amerika wenst speciaal te j;Drden ingelicht over de bestuurder van het toestel dat, als gemeld, met °h raket omlaag is gehaald. .De Russische mededeling dat het Ame. .'"aanse vliegtuig is neergeschoten met ®cn enkele raket heeft in Washington .en zekere twijfel doen ontstaan aan effectiviteit van de Amerikaanse "detcrent" (afschrikwekkend wapen), bestaande uit straaibommenwerpers het atoombommen. Wanneer de Sov jet-strijdkrachten beschikken over een *°fid functionerend luchtafweersysteem an geleide projectielen dan moet men pi these dat 500 B-a2 bommenwerpers „deterrent" vormen wellicht her- en. Het Amerikaanse oppercomman- 's er steeds van uit gegaan dat een ,1'Kelijke luchtvloot dermate grote lchade kan aanrichten dat een „ratio- r®'e" potentiële agressor niet tot een «hhvaj zal overgaan. In bepaalde de- hsiekringen, en ook in de Democra- sche partij, is deze veronderstelling eeds eerder onjuist genoemd. In het Pentagon, het ministerie van jhrlog, gelooft men echter niet, dat de Adssen een „super"-luchtafweer heb- ontwikkeld. De raketten waarover Sovjet-strijdkrachten beschikken, be- 2!~nd als de „T-6". „T-7" en „T-8" ko- Jj-n in grote trekken overeen met de ^-hierikaanse luchtafweerraketten als de „Nike". De „T-6" wordt door ra dar geleid, heeft een snelheid van 2.400 kilometer per uur en een draagwijdte van 90 kilometer. De „T-7" is ont worpen voor gebruik tegen vijandelij ke vliegtuigen die op grote hoogte vlie gen, en de „T-8" is een z.g. „doelzoe kende raket", die een draagwijdte heeft van ongeveer 24 kilometer en een snel heid van 2.400 kilometer per uur. De apparatuur die de „T-8" op het doel af stuurt reageert op infrarode stralen. Men kan dit weekend nog volop ge nieten van bloeiende tulpenvelden. Met de late tulpen is de laatste fase in de bleoi van de bolbloem ingezet. Op de Keukenhof vindt men alle soorten late tulpen. Na de huwelijkssluiting reden prinses Margaret en haar gemaal Antony Armstrong-Jones .an de Abdij van Westminster terug naar Buckingham Palace. De opgetogen Londenaren, die langs de straten stonden, bejubelden de stralende jonggehuwden. die hun standplaats hadden ingenomen by de paleishekken en door de poort binnen konden kijken in de binnenhof van het paleis, hebben het ongewone schouwspel kunnen zien vau de konin gin, die hartelijk wuivend achter de auto aanholde, en van prinses Anne, die een laatste handvol rozeblaren wierp in de open auto. Een andere reden voor de late aan komst bij de Londense .Pool, waar het koninklijk jacht Britannia in de avond zon lag te wachten tussen London Brid ge en Tower Bridge, was de geestdrift van de menigten, die zich opgesteld hadden langs het Embankment en de straten van de City. Is er ooit zo ge juicht? Alle kantoorpersoneel van de City, alle makelaars, en alle havenar beiders waren uitgestroomd om luid keels het opgekropte gemoed te luch ten. Van alle kerken luidden de klok ken, en van alle sleepboten, vrachtbo ten en barken loeiden de stoomfluiten hun hese, oprechte hulde. Een zestal helikopters klepperde opgewonden bo ven de Pool. Om nooit te vergeten. Even na half zes lichtte het sierlij ke koninklijke jacht het anker en dreef langzaam stroomafwaarts door de Tower Bridge waarvan zich de beide brughelften hadden verheven in een zwijgend saluut. En terwijl vanaf de brug van het iacht de bruidegom en bruid met uitgestrekte arm en met een verheugde glimlach op liet ge zicht geestdriftig wuifden, loeiden de menigten hun afscheidsgroeten vanaf de kade en met hen loeiden bijna hys terisch de sirenes. De vaart langs de Theems was op nieuw een triomftocht. Maar voordat de Britannia het estuarium van de Theems bereikte, waar de maan de wacht had overgenomen van de zon. legde de mist een sluier voor de maan en dezelfde mist hulde de Britannia in watten. En het bruidspaar heeft niet kunnen zien dat de badplaatsen aan de kust alle lichtjes hadden aangestoken voor het feest Londen was gisteren een sprookjes- stad, vol zonneschijn, vol geluk, en vol van luidruchtige genegenheid en, om het te zeggen in de 'woorden van de brave socialistische „Daily Mirror" in het hoofdartikel van hedenmorgen: ,Laat ons de bruid prijzen om haar adembenemende schoonheid." En over de Engelse radio weerklonk gisteren de stem van een man, die zei. wat wij hem gaarne nazeggen: „May her ways be ways of gentleness and all her paths be peace." WASHINGTON, 7 mei (UPI) De boycot van het Egyptische passagiers schip „Cleopatra" door de havenarbei ders van New York is ten einde. De president van de Amerikaanse hond van zeelieden, Paul Hall, heeft meege deeld dat de posten bij het schip gis teravond zijn teruggetrokken. De voor zitter van het Amerikaanse vakverbond, de A.F.L.-C.I.O., George Meany, heeft Hall telegrafisch meegedeeld dat het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken „een diepgaand onderzoek" zal instellen naar de grieven van de havenarbeiders. Voorts zullen maatre gelen worden genomen om Amerikaan se zeelieden te beschermen tegen dis criminatie in de Arabische landen. Meany zei dit na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, C. Douglas Dillon. I-Iet besluit van het vakverbond komt volko men onverwacht. Nog geen twee dagen geleden verwierp het bestuur van de A.F.L.-C.I.O. een verzoek van de re gering, de boycot te beëindigen. Het vakverbond van havenarbeiders wilde door de boycot protesteren tegen het besluit van de Arabische regeringen Amerikaanse schepen die Israëlische havens aandoen of Israëlische goederen vervoeren geen havenfaciliteiten te ver lenen. De boycot van de „Cleopatra" heeft enkele weken geduurd. Vorige week besloten de Arabische havenar beiders als protest tegen de actie van NEW YORK, 7 mei (U.P.I.) Vol gens het ministerie van buitenlandse zaken in Havanna zal president Soekar no van Indonesië bjj zijn komende be zoek aan Cuba dat maandag begint, en kele provincies in het binnenland bezoe ken. Soekarno, momenteel de gast van de Portugese regering in Lissabon, zal op zijn rondreis door Cuba worden ver gezeld van premier Fidel Castro. Na bezoeken aan coöperaties en een land winningsproject. zal de Indonesische president met zijn gastheer gaan vissen op het Laguna del Tesoro meer. hun Newyorkse collega's Amerikaanse schepen te boycotten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft het vakverbond te kennen gejfcVe® dat. het posten bij de „Cleopatra" hinderlijk was voor de buitenlandse betrekkingen van de V.S. Het lossen van het Egyptische schip zal maandag een aanvang nemen. In kringen van de Arabische arbeidersfe deratie in Cairo is gisteren verklaard, dat de Arabische boycot van Ameri kaanse schepen zal worden opgeheven zodra de „Cleopatra" wordt gelost. Advertentie deposito's rekening-courant -T - open bewaargeving incasso's - safe-inrichting - accreditieven effecten (ook incourante) credieten assurantiën reisdeviezen Hoofdkantoor: Keizersgracht 507-517 - Amsterdam-C DRUNEN, 7 mei Gistermiddag is op de kruising van de Beatrixstraat en het Margriotplein een ongeluk ge beurd, waarbij het negenjarig dochter tje van de heer L. Lommers is omge komen. Het kind was op de fiets op weg naar huis toen het door een trailer werd gegrepen. Het meisje was vrij wel op slag dood. Al degenen die zich hebben voor genomen deel te nemen aan onze fotowedstrijd „De plaats waarin wij wonnen" worden door de weergo den wel uitermate begunstigd. Hoe wel de Inzenders, zoals wij twee weken terug bericht hebben, tot 20 juni de tijd hebben om hun foto's naar ons blad te sturen, is de milde zon van deze dagen een prachtige stimulans om maar direct aan het werk te gaan. De zonnestralen zijn de penseelstreken van de foto. Met de zon komt de plaats waarin u woont het voordeligst uit. Maar pas wel op: want de voorjaarszon is van een zui delijke licht- en helderheid. En dat zou overbelichting kunnen geven. Maar voordelig in dit jaargetyde Is de nog lage stand van de zon, waar mee men lange schaduwen krijgt. Wij kijken nieuwsgierig uit naar uw inzendingen. LONDEN, 7 mei U.P.I. Van juni 1941 tot februari 1945 hebben de Duit sers aan het oostfront 6.315.000 man verloren aan doden, gewonden en ge vangenen, aldus heeft radio Moskou medegedeeld. De radio citeerde het „Militair-historisch maandblad", dat de cijfers zou hebben ontleend aan buitge maakte documenten van de Duitse, ge nerale staf. Radio Moskou beschuldigde de „Westduitse geschiedenis-vervalsers" van pogingen de Duitse verliezen aan het oostfront te minimaliseren. In de laatste periode van de oorlog in het oosten toen reeds op Duits grondge bied zon ongeveer twee miljoen Duit sers gesneuveld of gevangen genomen. SCHIPHOL, 7 mei De 52-jarige K. Joore uit Aalsmeer is gistermiddag na een botsing met zijn wagen de Ring vaart ingereden. Op het nippertje is hü uit z\jn snel in de diepe vaart weg zakkende auto gered. De 39-jarige F. A. Reijntjes uit Uithoorn, die het onge luk zag gebeuren, sprong geheel ge kleed het water in en slaagde er in de nog steeds verwezen achter zijn stuur zittende heer Joore door het open raam pje naar buiten en op de wal te trek ken. MADE, 6 mei De 28-jarige A. D. de Exter is vanmorgen om het leven gekomen, toen hy en zijn vriend met een motor verongelukten. Zij waren ge- ylucht voor de Belgische politie. De jongeman die uit Made komt, was met de 29-jarige C. de Jong per motor fiets naar België gegaan. De jongelie den beginnen in Antwerpen een ver keersovertreding en werden aangehou den. Terwijl een proces-verbaal werd opgemaakt sloegen de jongelui op de vlucht. Zij reden zo hard, dat de agen ten geen nut zagen in een achtervol ging. In het dorpje Oorderen vlogen zij met de motorfiets tegen een tulpsilo. De Exter die achterop zat, overleed tijdens het transport naar het zieken huis. De bestuurder brak beide armen en benen en werd ook opgenomen. MEXICO CITY, 6 mei (UPI) Een dag nadat op hem een aanslag was ge pleegd is alhier de Spaanse schrijver Jose Almoina Mateos overleden, die lange tijd particulier secretaris is ge weest van de dictator van de Domini caanse republiek, Trujillo. Hij was van huis op weg naar kantoor toen hij, op weg naar een bushalte, overreden werd door een auto die ge ruime tijd geparkeerd had gestaan. Toen hij zich na het geënsceneerde ongeval trachtte op te richten werden uit de wegrijdende auto vier schoten op hem afgevuurd. Een etmaal na de aanslag stierf Mateos. Op Buckingham Palace zijn gis teren staatsiefoto's gemaakt van prinses Margaret en haar bruide gom Antony Armstrong-Jones. Het meest rechtse bruidsmeisje is prinses Ann. Achter haar staat „the. best man", de getuige. DE BILT, 7 mei Evenals verleden jaar tussen 7 en 14 mei, komt er nu, al is het een paar dagen vroeger, weer een vroege warmteperiode voor, Hoge- drukgebieden bepalen het weer boven een groot deel van Europa, waardoor de depressies, die boven de oceaan weinig actief zijn, weinig hebben te ver tellen. Ook tijdens het weekend zullen weer temperaturen voorkomen, die voor be gin mei vele graden boven normaal lig gen. Het is mogelijk dat morgen in het zuiden en oosten van ons land de 25 gr. C. wordt bereikt als limiet voor een zomerse dag. Langs het hele kustge bied blijft het een paar graden koeler, doordat het zeewater nog vrij koud is. Een zwakke zeewind in de namiddag is niet uitgesloten. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder onbew. 15 10 0 Ypenburg onbew. 21 8 0 Vlissingen licht bew. 20 9 0 Eelde licht bew. 20 7 0 De Bilt onbew. 22 8 0 Twente onbew. 23 7 0 Eindhoven onbew. 23 8 O Zd.-Limburg onbew. 22 8 0 Helsinki onbew. 9 -4 0 Stockholm licht bew. 13 1 0 Oslo geh. bew. 12 9 0 Kopenhagen geh. bew. 19 8 2 Aberdeen licht bew. 18 7 0 Londen zw. bew. 22 9 0 Amsterdam onbew. 22 9 0 Erussel onbew. 23 8 0 Luxemburg onbew. 21 10 0 Parijs licht bew. 23 9 0 Nice zw. bew. 19 14 0 Berlijn zw. bew. 22 8 0 Frankfort onbew. 23 5 0 München onbew. 17 2 0 Zürich onbew. 18 5 0 Wenen half bew. 17 9 0 Innsbrück zw. bew. 16 5 0 Belgrado zw. bew. 9 2 Athene onbew. 23 Rome licht bew. 22 10 1 Madrid onbew. 24 9 O Mallorca half bew. 25 9 0 Lissabon onbew. 23 12 0 Advertentie v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1