Aug. A. Boudens viert zijn gouden onderwi js-jubileuni \w Kruiswoord-Puzzel Redelijke resultaten lijnvaart in nabije toekomst ■■■■■■a deGruyter Yoor 't zelfde geld Garage „WALDO Droge zomer bracht verlies voor Hollandia-Kattenburs; Reclame ereld nieuws [BM-CENTRUM NEDERLAND IN AMSTERDAM GEOPEND Ü|t^ TE KOOP r mm «f Ir. L. P. Ruys naar Redersvereniging J. ALBRECHT DE KRANT, op Maakt BRÜNOTT J.B.TH.G.SCHüMMER *¥SWSS* I NETTE VERKOOPSTERS LEERLING-VERKOOPSTERS de spiegel van het land TROUWEN A MERCEDES-TAXI's 1e. Draaiers 2e. Elektrisch Lassers 3e. Plaatwerkers 4e. Tijdschrijver 5e. Bankwerkers c,q. monteurs TELEVISIE 1960 v.a. f 4.- per week Taxichauffeur over vallen en beroofd Spoorwegbeveiliging langs oliespoor Befo behaalde winst over 1959 Eenrichtingsverkeer Straatweg Kapitaaluitbreiding bij de K. L. M. Scholier valt elf meter Hoed met f 900 in vuilnisbak gestopt Minder werklozen in april Vreemdelingen kruisen uw pad! NSC ZATERDAG 7 MEI 1960 PAGlNAj Een gouden jubileum bij het onderwijs is zeldzaam en in normale omstandigheden vrijwel onmogelijk. Het is dan ook slechts aan het huidige tekort aan onderwijspersoneel te danken, dat zij, die anders op 65-jarige leeftijd van hun rust kunnen gaan genieten, thans met open armen worden ontvangen, zowel bij het ulo en gewoon lager onderwijs als op de middelbare school. Zo ging ook onze stadgenoot, de heer Aug. A. Boudens, oud-hoofd van de r.-k. Ulo St. Jozef alhier, toen hij 31/j jaar geleden de 65-jarige leeftijd bereikte, niet van zijn rust genieten, doch stapte over naar het middelbaar onderwijs. En zo zal hij vrijdag 13 mei a.s. zijn gouden onderwijs-jubileum vieren. Bekend schrijver W IJ ONTVINGEN '..a.. P1UJSPUZZEL ■.V.SV.V.V.V.V.'.V.V.Vev.v.v, •.v.v.v.'.v. •XvX'XvX* a P. DE GRUYTER EN ZOON N.V. VW. V. Heemskerk Castricum Heiio Bungalows N.V. Machinefabriek A. Fontijne Schiedam - Vlaardingen Twee jongemannen uit Maastricht aangehouden Cor Kleister,lee gens de akten Engels l.o. en de akten j Frans l.o. en M.O. Toen op 1 mei 1922 de St.-Willibrordus-j school voor ULO en L.O. aan de Bos-1 laan te Vlaardingen werd geopend, werd de heer Boudens hier als onderwijzer aan de Ulo-afdeling aangesteld, terwijl op 1 seeptmber 1927 zijn benoeming tot hoofd van de St.-Willibrordusschool volgde. Na de splitsing van deze school in een afdeling voor U.L.O en L.O. op 1 augus tus 1948 bleef de heer Boudens hoofd van de U.L.O.-school, welke toen de naam kreeg van St.-Jozef-U.L.O. Inmiddels had de jubilaris in 1923 de akte Nederlands M.O behaald, waarbij later nog kwam de akte Duits l.o. Toen de heer Boudens in 1956 65 jaar werd en dus van zijn pensioen kon gaan genieten, deed het Middelbaar Onderijs een beroep op hem en zo stapte hij op 1 december 1956 over naar de Middelbare school, eerst te Lisse en te Rotterdam- Zuid. Daarnaast gaf de jubilaris in de loop der jaren nog les aan een stoomcur sus voor Onderwijzers te Rotterdam, aan de r.-k. kweekschool St.-Lucia te Rotterdam enz. Jarenlang had de heer Boudens ook zit ting in de examencommissies voor de Hoofdakte en de onderwijzers-examens, terwijl hij ook jaarlijks enkele weken de leerlingen der U.L.O.-scholen examineer de. In de loop der jaren heeft de gouden jubilaris ook tal van boeken voor de school geschreven; letterkundige boeken voor het Middelbaar Onderwijs; taal. en leesboeken voor U.L.O. en het G.L.O. Te zamen met de heer Weterings uit Maas sluis schreef hij een complete Taalmetho de 'Voor de Lagere School en tezamen mt zijn vrouw. Mevr. Co Boudens-van Heel, schreef hij enige series leesboeken voor de lagere school. In diverse tijd schriften verschenen ook artikelen van zijn hand. Ook had de heer Boudens een vooraan staande plaats in het Organisatieleven. In de twintiger jaren was hij enige tijd voorzitter van de r.-k. Onderijzersver. „St.-Augustinus" en in 1929 een der op richters van de Schiedamse afdeling, van welke afdeling hij een reeks van jaren voorzitter is geweest. Ook als voorzitter van de Onderwijzers, dagen, welke om de 2 jaar worden gehou den, is hij een zeer geziene figuur en steeds weet hij in enkele korte zinnen, de zaken scherp te formuleren. Een grote belezenheid, een helder verstand en een scherp oordeel kenmerken de jubilaris. De heer en mevr, Boudens hebben een groot gezin. 13 kinderen, van wie verschil, lenden reeds zijn getrouwd. Enkelen van hen vonden ook de weg bij het onderwijs; verschillende van hun kinderen zijn ge- rcime tijd in Indonesië. Nieuw-Gumea en in Amerika werkzaam geweest. Thans nog verblijven drie hunner in Amerika. Advertentie ;een geheel nieuwe collectie in zeer exclusieve modellen WINKELCENTRUM BINNENWEG 415 TeIïFOON 116615 - ROTTERDAM De familie Boudens zal dit feest op vrijdag 13 mei in de intieme familiekring vieren, terwijl zaterdag 14 mei a.s. des namiddags van 3 tot 5 uur gelegenheid bestaat de jubilaris aan huis, Prins Bernhardlaan 19 te complimen- zeldzame teren. V - V>, mm m De heer Boudens werd geboren te Graauw (Z. VI.) 11 oktober 1891. Later vertrokken zijn ouders naar Rotterdam, waar de heer Boudens zijn opleiding tot onderwijzer ontving aan de destijds be staande r.-k. Normaalschool van de Rot- terd. Ver voor Kath Onderwijs. In 1910 slaagde hij voor het Staatsexamen on derwijzer en op 13 mei 1910 kwam hij als onderwijzer in dienst aan een der scho len van de Rotterdamse Ver. voor Kath. Onderwijs. In zijn Rotterdamse tijd be haalde hij na de Hoofdakte achtereenvol. DEN HAAG, 6 mei Dank zij enor me spreiding der Nederlandse lijnvaart- diensten waarin thans p!m. 56 pet. van de vloot wordt geëniployeerd en de vrij grote onderlinge vervlechting van de belangen der daarbij betrokken rede rijen kunnen over bet geheel genomen ook in de nabije toekomst redelijke re sultaten worden verwacht. Op langere termijn gezien zullen heroriëntaties van lijndiensten bepaald niet uitgesloten ge acht mogen worden. In de Nederlandse trampvaart is de situatie op dit ogenblik r.iet rooskleu rig. Mocht uit de graanvaart de tanker verdwijnen, dan zou een belangrijke verbetering in de lijn der verwachting liggen. De toestand in de fuikvaart is echter allerminst gunstig. Hier moet voor de eerstkomende jaren nog met een vloot- uitbreiding rekening worden gehouden, die de behoefte aan tankerrulmte verre te boven gaat. Voor de eerstkomende jaren zijn de Nederlandse tankers voor zover zij niet eigendom der grote olie maatschappijen zijn, voor het grootste deel door nog lopende charters gedekt, zodat hier wellicht de moeilijkste ja ren kunnen worden overbrugd zonder al te grote schade, aldus ir. I,. P. Ruvs, de aftredende voorzitter van de Kon. Horizontaal: 1 reptiel, 8 dierenver blijf, 12 slapend, 13 mestvocht, 15 mast, 17 zijde, 18 zout, 19 landbouw- De PRAKTIJK van wijlen Tandarts te Schiedam, wordt met ingang van 9 mei 1960 voortgezet door TANDARTS Jacob Catslaan 15, Schiedam Telefoon 68604 Spreekuur van 1314 uur, be halve donderdag en zaterdag. ■•■•«tl ■■■•■■a n i i i i. a a a a a a a a a aaaaaaa ■■aaaaa a a a a •aaaaa a a i a a a a t a a a a i a a a a a a a aaaaaaaaaaaaaaaaa a a a a a a a a a a a aaaaaaoaaaaaaaea a a a a a a a •••aaaaaaaaaaa I aaaaa a a a ••••••••aaaaaaai ■■■••aaaaaaaaaaa aaaaaaaaaoaaaaaa a a a a a a a a a a a a a a a a •••a_a_a_a_a_a_a_a_B_aa_a_a_i aaaaa anaaaa laaaaanaa a_a_a_i aaaac-- i a a i a b o a a a o o c a a a a a a a a a a a B_a_a_B_a_a "a~i aceaaeaaaeuaai laaeaaaaaan e aaasaaaa ------ a a a i a a i a a a i Rolf 11ms of flitslampjes verge- ten? Onze automaat staat voor u klaar. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106. Chemisch reinigen, le klas werk. Maandag gebracht, zaterdag klaar. Verspeek in de Zon, Hoofdstraat 143. Onzichtbaar stoppen. Alle voor komende brand- en motgaten, winkelhaken en scheuren worden door ons onzichtbaar gestopt. Bil. lijke prijzen, spoedige aflevering. Hoogstraat 113, Schiedam, telef. 67709. «Fil. Roeloff Wij geven van f 25,- tot 200.- voor uw oude wasmachine bij aankoop van wasmachine of combinatie. Klein's verkoop cen trale, Fabristraat 30, tel. 69552 69580. Waarschuwing! Koop geen rij wiel meer van onbekende her komst! De beroemde Locomotief - fabriek brengt twee eerste klas sportrijwielen tegen ongekend la ge prijs met remnaaf f 135,-; met drie speednaaf 159,-; met volledige fabrieksgarantie. H. Gouka, Dam 38, tel. 67044. Ook voor bromfietsen en reparaties. Tafel- en broodmessen golf slij pen, klaar terwijl u wacht. Scha ren, messen .cirkelzagen, papier snijmessen, handzagen, gereed schap slijpen. Slijperij Solingen, Nieuwstraat 43. vraagt voor haar zelfbediening en bedieningswinkels vanaf 15 jaar Wij bieden U a) direct bij aanvang goed salaris plus premie b) gunstige vakantieregeling c) winkeljassen in bruikleen en wasgeldvergoeding d) zeer gunstige spaarregeling Onze rayonchefs geven U alle inlichtingen op maandag 9 mei a-s. van 1012 uur en van 5—7 uur op de volgende winkels: Rotterdam-West, Nieuwe Binnenweg 240 telefoon 34143 B S I To koop: 4 eiken stoelen, 2 fau teuils z.g.a.n. Rembrandtlaan 12. Accurate jongeman gevraagd m. enige kantoorervaring. Brieven met opgaven leeftijd aan NV, Suikerwerkfabriefc „Arba", Ro- zenburgsestraat 14, Schiedam. Rotterdam-Oost, Lusthofstraat 67 Rotterdam-Noord, Zwart Janstraat Rotterdam-Zuid, Putsebocht 193 Schiedam, Hoogstraatl Overschie, v. Noortwijckstraat 36 16 telefoon 135787 telefoon 42175 telefoon 71243 telefoon 68120 Chauffeur-monteurs, vertegen woordigers, hulpmonteurs, moto renimport. G. van Bochel, Post bus 3045, tel. 133335. Rotterdam. Chauffeur-monteurs, vertegen.1 woordigers, hulpmonteurs, moto renimport. G. van Bockel, Post bus 3045. tel. 133335, Rotterdam Riante woningen v.a. f 17.500.-, waarvan aan de koper terug t 1000.- van St. Bev. Eigen Woningbezlt. Woning aangeb., grote kamer, i gang, keuken, v.- en a.-tuln, garage, 4 sl.kamers, badcel. Riante woningen, prachtig ge legen, vanaf f 17950.-, te Bergen, Heilo en Alkmaar vanaf f 40.000. Fa. KUYS, Kon. Wilhelmina- laan 8, Caitrlcum, Telef. 2498, b.g.g. 2030. Schikt het U niet op 9 mei a-s. dan kunt U via ons kantoor Binnenweg 55 een afspraak maken. (Telefoon 116925.) ii U rijdt U met onze luxe Telefoon 64.65.0 (3 lijnen) SINGEL 41—45 vraagt in verband met belangrijke uitbreiding van haar productie-programma (Nieuwbouw machines) voor haar Moderne Machinefabriek te VLAARDINGEN: Fabriek te SCHIEDAM (Montage Afdeling): Salarisregeling vlg. C.A.O. Groot Metaal, met toepas sing van werkklassificatie en gemeten tarieven. Goede sociale voorzieningen. Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan ons Hoofd kantoor, Boterstraat 28, Schiedam. lste betaling na 3 maanden proeg en nog vele andere o.a. voordelen volgens geheel nieuw betalingssysteem. PHILIPS welke wij met het oog op concurrentie uitsluitend ERRES mondeling kunnen toelichten, f Folders en inlichtingen worden U gratis toegezonden. i Brieven en aanvragen onder 110, 42985 S bureau van dit blad. werktuig, 29 tijdperk, 22 voormalige hoge functie, 23 water, 24 dorp in Gelderland, 25 keurkorps, 27 ongebon den, 28 afnemen, 30 voertuig, 31 pausennaam, 33 bevel, 35 vrij, 37 hoofddeksel, 40 stok, 41 hoogtepeil, 43 plaats in Groningen, 46 tijdsbepaling, 47 dwaas, 49 vrolijkheid, 50 plantje, 52 stad in Rusland, 54 ogenblik, 55 her stelplaats, 57 plant, 59 afstand, 60 stad in Frankrijk, 62 vaarwel, 63 stad in Afrika, 65 uitroep, 66 vogel, 67 voor naamwoord, 68 stek, 69 moedig man, i 71 voorzetsel, 72 deel van een tuin, 73 plaats op Java, 75 maat, 76 oosterling. Verticaal: 2 telwoord, 3 getemd, 4 verdieping, 5 vis, 6 loot, 7 deel van de bijbel, 8 voorzetsel, 9 ieder, 10 zonder titelvermelding, 11 redmiddel, 13 soort papegaai, 14 vertegenwoordiging, 16 palmwijn, 18 verheugd, 19 figuren uit de middeleeuwen, 21 meer in Azië, 23 bezwaren, 24 reus, 26 menigte, 27 ver sterkte stad, 29 uitroep, 32 waadplaats, 34 schoon uitzicht, 36 bedwelmd, 38 jong zoogdier, 39 toiletartikel, 42 wa penschouw, 44 lichaamsdeel, 45 ge woonte, 48 betoog, 51 reinigingsmiddel, 53 niet-windzijde, 56 zuivelwerktuig, 58 slag, 59 ton, 60 vertrek, 61 deel van een fiets, 64 kledingstuk, 65 koningin der Goden, 68 onderricht, 69 bete, 70 boom, 72 familielid, 73 bevel, 74 voor zetsel. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot donderdagmiddag. Over de puzzelrubriek kan niet gecorrespon deerd worden. De oplossing van de vierkantspuzzel van verleden week is; Horizontaal: 1 gondelier, 3 Oran, 4 aria, 5 roos, 6 wesp, 7 oost, 8 tulp, 9 tent, 10 ster, 11 aard, 12 spot, 13 list, 14 drie, 15 oprakelen. De prijs gaat deze week naar mej. M. v. Kemenade, Jacob van - Lennep- straat 26b, Schiedam. Wij zenden een postwisseltje. MAASTRICHT, 6 mei. In de nacht van dinsdag op woensdag is de zestigjarige Maastrichtse taxichauffeur en houder van een taxi-garage, M. En- synck het slachtoffer geworden van een roofoverval door twee jongemannen. Deze zaten als passagiers in zijn auto. Zij hebben hem van een portefeuille met 260 gulden en wat Belgisch geld beroofd. De roofoverval werd gepleegd nadat de taxi via Ternaayen de Belgische grens was gepasseerd in de richting ViséLuik. De daders, die de taxi tele fonisch hadden besteld en bij een café in Maastricht waren ingestapt, hebben de veel oudere man eerst in de auto en daarna op de weg met de vuisten Ned. Reedersvereniging, in zijn jaar rede in De Wittebrug. De enorme accelaratie in de be volkingsgroei, de toenemende indus trialisatie in de onderontwikkelde ge bieden en de stijgende energiebehoef ten in aanmerking nemend kwam ir. Ruys tot de conclusie dat betere ver houdingen wellicht binnen niet al te lange tijd mogelijk waren. Wanneer men althans, zo voegde hij daar aan toe, niet in de fout van al te optimis tische nieuwbouwprojecten en het aan houden van verouderde tonnage ver valt, zoals dat in de afgelopen tien jaar het geval is geweest. Het financiële weerstand vermogen van de Nederlandse rederijen noemde ir. Ruys voldoende om de thans hier en daar moeilijke periode door te ko men. De belastingpolitiek in Nederland zal echter een belangrijke rol spelen. Door de jongste maatregelen ten aan zien van investeringsaftrek en vervroeg de afschrijving wordt de toch al moei lijke concurrentiepositie van de Neder landse vloot nog verder verzwaard. Daarvoor had ir. Ruys eon korte schets gegeven van de ontwikkelingen in de scheepvaart in de laatste tien jaar. Op politiek gebied memoreerde hij de grootscheepse en reeds ten dele ge realiseerde plannen van het communis tische blok om hun handelsvloten uit te breiden. De band tussen de Westerse traditionele scheepvaartlanden en de in ontwikkeling zijnde gebieden is steeds losser geworden. Enerzijds, omdat de ze laatste landen een eigen koopvaardij vloot in het leven riepen anderzijds om dat het communistische blok de jonge staten tegemoet komt door scheepvaart- verbonden in te stellen. Een ontwikke ling die tot grote waakzaamheid noopt, aldus ir. Ruys. Op economisch gebied is de oneven wichtige ontwikkeling in de handel tus sen de geïndustrialiseerde gebieden en die tussen industrielanden grondstofge- bieden, waarvan de eerste sneller stijgt. Deze ontwikkeling is voor de scheep vaart van groot belang daar niet alleen de vervoersquanta, doch ook de afstan den waarover deze worden vervoerd door dit alles worden beïnvloed en daar mede de behoefte aan scheepsruimte. UTRECHT, 7 mei. Op het gebied van SCHIEDAM, 6 mei. De N.V. Befo heeft in 1959 een bruto-win&t behaald van 36 837 (72.747). Lonen, salariseen en al gemene kosten bedroegen 73 835 (77.097). Aan interest werd betaald J 6148 (6493), terwijl de afschrijving inventaris 2475 (nihil) bedroeg. Hierna bedraagt de be dt iifswinst 14.429 (v. j. verlies van 1') 950). Na aftrek voor pensioen ad 2000 (onv.) resteert een netto-winst van 12.429 (v j f 14.635, na aftrek van bijzondere lasten ad 1786). De directie stelt voor dit bedrag in mindering te brengen van de vroeger geleden verliezen, die daarna te boek staan voor 490.377 (502.806). Nog steeds is het niveau van de om zet "P een laag niveau, doch de behaalde vooruitgang steunt de directie verder te gaar op de nieuwe ingeslagen weg. aldus wore't in het jaarverslag medegedeeld. AMSTERDAM, 6 mei Het voordelig saldo exploitatierekening van Hollandia- Kattenburg heeft in het per 30 november geëindigde boekjaar 1958-1959 189.463 (1.097.405) bedragen, deelnemingen brach ten 110.702 (80.198) op. Uit voorzie ningen kwam 3.334 (243.185) vrij ter wijl uit bijzondere baten 38.870 (132.835) werd ontvangen. Afschrijvingen gebou wen en machines vergden 460.363 (451.525), pensioenfonds 189.363 (166.166) Interest, 10.347 (33.713), toevoeging voor ziening demoderingsrisico 44.836 v.j. f 19.695 vrijgekomen), bijzondere voor zieningen op goederen 203.037 (233.572) en bijzondere lasten 11-338 (54.660). De voorziening voor vennootschapsbelas ting van het vorige boekjaar ad 164.000 is vrijgevallen. Hollandia-Kattenburg leed een verlies van 512.566 (v.j. een winst van 469.682) en zal dan ook het dividend passeren (v.j. werd 7 Vz pet.betaald) Het verliessaldo wordt naar nieuwe re kening gebracht. De uitzonderlijke zonnige en droge zo mer van 1959 drukte zijn stempel op de in het verslagjaar behaalde resultaten, zo zegt de directie in haar jaarverslag. De weersomstandigheden veroorzaakten wat betreft de omzet en de rentabiliteit, een grote terugslag op de binnenlandse markt. Een gedeeltelijke compensatie werd gevonden in de buitenlandse afzet, zowel binnen als buiten 't gebied van de F E Ci. De verkoonorganisatie Hollandia Kattenburg Beige S. A. te Brussel had een belangrijk aandeel in het behaalde cx- portresultaat. Daarentegen stelde de af zet naar Frankrijk geleid via Falcon France S. A. te Lyop teleur. De libera lisatie van de buitenlandse handel al daar was van geringer omvang dan ver wacht. terwiil bovendien de nadeli-e in vloed van de devaluatie van de Franse Franc niet gecompenseerd kon wor den door een hogere prijsstelling De export stelde hoge eisen aan de fi" naciering mede omdat, ten behoeve van een vlotte aflevering aan d-e belangrijk ste expprtgebieden, extra voorraden moe ten worden aangehouden. De invloed van de droge zomer kwam eerst in de be drijfsresultaten van de tweede helft van bet boekjaar tot uiting. Ten dele moest tot inkrimping van de produktie worden overgegaan, waarbii tijdelijk De voorraadposltie per balansdatum gaf aanleiding tot het treffen van bijzondere voorziening ad 203.037. Fiscaal kan als gevolg van het geleden verlies de z.g. ..Carry Back"-regeling worden toegepast tengevolge waarvan de reeds belaste winst van het boekjaar 1957—1958 gecom penseerd kan worden met bet verlies van het verslagjaar. dag om 11 uur bij de overweg Charloise Dijk een automatische knipperlichtinstal latie, om 12 uur in de Albert Plesmanweg een automatisch knipperlicht met 2 extra rode en 2 extra gele waarschuwingslich- ten en eveneens om 12 uur in de verleng de Waalhavenweg automatische halve overwegbomen met wisselend rode licht plus 2 extra rode lichten en een geel licht in dienst worden gesteld, bewerkt, zodanig dat het slachtoffer, de gemeente Rotterdam zullen op raaan- na zich aanvankelijk nog zo goed mo- J J gelijk te hebben geweerd, bewusteloos raakte. Hij werd vele uren later, 's mor gens, langs de weg naar Visé aange troffen door een passerende landbou wer. Deze waarschuwde de Belgische politie en na identificatie van 't slacht offer is hij met ernstige maar gelukkig niet levensgevaarlijke verwondingen aan het hoofd, overgebracht naar het ziekenhuis te Maastricht en vandaar later op zijn eigen verzoek naar zijn woning. Later werd gemeld, dat gisteravond in Moeskroen bij de Frans-Belgische grens zijn aangehouden een 23-jarige opperman en een eveneens 23-jarige chauffeur, beiden uit Maastricht. Zij werden in de gestolen wagen aange houden. ROTTERDAM, 7 mei. In verband met werkzaamheden aan de bestrating zal met ingang van maandag a.s. op de Straat weg éénrichtingsverkeer worden inge voerd en wel in de richting van de Bergse Dorpsstraat. Het verkeer uit de andere richting (Terbregge en Bergschenhoek) moet rijden via Argonautenweg, Jasonweg en de Ringdijk.Borden zullen de route aangeven. 's-GRAVENHAGE, 6 mei, In de op 27 mei a.s. te houden algemene vergade ring van de K.L.M. zal de onderneming een statutenwijziging voorstellen waar in het maatschappelijk kapitaal van f 200 op f 400 miljoen gebracht wordt. Het bestuur wil deze wijziging aanbrengen omdat het oude maatschappelijk kapitaal slechts weinig speling toelaat. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 mei. Een tienjarige scholier is donderdagmiddag van het dak van het hoofd-postkantoor bij de Toren straat elf meter naar beneden gevallen. Hij liep hierbij inwendige verwondingen en een beenfractuur op. Het jongentje is opgenomen aan de Zuidwal. Zijn toestand was vanmorgen nog ernstig. Het knaapje had kans gezien om via de nieuwbouw van het PTT-kantoor naar het dak van het PTT-kantoor naar het dak van het hoofdpostkantoor te klimmen. Onze menselijke geest wordt voort durend in onrust gehouden door tal rijke schokkende gebeurtenissen- Naarmate de wereld groeit naar een heid, naarmate radio, pers en tele' visie hun werk verrichten, naar die mate is de gehele wereld deelachtig aan alles, wat er tot in de verste uit" hoeken geschiedt. Elke mens wordt dagelijks gerukt uit zijn eenzelvig isolement en geconfronteerd met lie' en leed in alle werelddelen. Over het algemeen genomen is de golf van leed omvangrijker dan die van het lie), maar dat ligt voor de hand als we bedenken, dat de pen van de journalist en het hart van de ver slaggever sneller lot spreken komen bij leed dun bij lief. Het is alleen te. hopen, dat alles wat er aan wereldnieuws op ons af" komt niet aan ons voorbijgaat als het bestellen vun een heel brood bij de bakker. Alles, wat er in onze wereld ge beurt, moeten wij niet willen bezien als een wrede verstoring van ons rustige en knusse beslaan. Er is een worsteling gaande van wereldformaat, welke zich uit op verschillende fronten. De verschrik' kelijke koude oorlog tussen Oost en IV est, het vaak machteloze gezoek van de grote wereldfiguren naar een ontspanning van scherp geslepen ver" houdingen, het op het allerlaatste moment in elkaar trappen van een met de grootste voorzichtigheid op" gebouwd schema van ontspannings besprekingen, de onmenselijke ver" trapping van de rechten van de mens, wiens huid verschroeid is door de zon, die voor iedereen schijnt, de zucht van de volkeren om naar eigen inzicht hun eigen bodem te bestu ren, het zijn allemaal smartelijke weeën, die een nieuwe wereld aan kondigen. Maar evenmin als de smarten van 'iet moederbed aan de man ontgaan, integendeel, hem dieper drijven en hechten in die liefdesband, evenmin mogen de wereldsmarten aan de mensheid ontgaan, maar moeten bij hem wakker roepen de eigen veranl" woordelijkheid en de eigen bijdrage voor deze nieuwe wereld. De gifgassen hebben het leven van Chessman verstikt, althans het voor ons waarneembare leven, maar die per is gegroeid het verlangen naar afschaffing van de straf, die aan het dierbaarste, wat de mens bezit, een einde kan maken. Duidelijker is naar buiten getreden het gevoel van men selijkheid tegenover zulk een daad van onmenselijkheid. De strijd van de negers heeft reeds aan velen van hen het leven gekost doch het kostbaar bloed van deze zwarte martelaren zal het zaad zijn waaruit moeten ontkiemen de vrij heid en de verantwoordelijkheid van hun nakomelingen, die evenals de blanken geroepen zijn om een mach tig aandeel te nemen in de ontwik" keling van de nieuwe wereld. Voor de mens, die probeert te ge loven is elk leed een zinvolle ge beurtenis, die ver uitstijgt boven de smart die geleden wordtm Dat is de enige troostende gedachte voor de nabestaanden van de geval lenen, het is de enige zin van onze vreugde om de bevrijding. DEN HAAG, 6 mei. Een 81-jarig« heer kwam donderdag bij de politie ro?' het verhaal,, dat zijn vrouw een oud® hoed, waarin negen bankbiljetten van hon derd gulden en een spaarbankboekje z®" ten, had meegegeven met de vuilnisman- De vrouw had in haar schoonmaakwoede de oude hoed en de hoedezak, zonder daj zij wist, dat haar man daarin zijn kapitaal bewaarde, met andere rommel opgeruimd- De man is nu met zijn kleinzoon en h®' personeel van de VAM naarstig naar zt)11 oude hoofddeksel met inhoud aan het zoe ken op de vuilnisbelt in Drente. DEN HAAG, 4 mei Blijkens het overzicht van de stand van de werk loosheid, dat maandelijks door het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksge zondheid gepubliceerd wordt, bedroef het aantal werkloze mannen per ein» april 37.440, tegen 42.638 aan het eind van de maand ervoor. De geregisteerde arbeidsreserve (waarbij ook geteld zijn zij» die op aanvullende werken emploo' hebben) bedroeg resp. 46.839 en 56.708- Het aantal werkloze vrouwen bedroeS eind april 3.955 en eind maart 4.596. Het aantal openstaande aanvragen bedroeg voor mannen 49.190 tegen 44.184 maart en voor vrouwen 34.659 tegen 32.995 in maart. AMSTERDAM, 6 mei. De groeien de betekenis van Amsterdam als ves tigingscentrum van internationale elek tronische concerns werd vanmiddag duidelijk gedemonstreerd bü de ope ning van het nieuwe Nederlandse IBM Centrum aan de Johan Iluizingalaan in tuinstad-Slotervaart. De opening ge schiedde door de president van IBM World Trade Corporation, de heer A. K. Watson, in aanwezigheid o.m. van de Amerikaanse ambassadeur, de heer Philip Young, en de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. In het modelcomplcx, dat ontworpen is door de architecten prof. ir. II. T. Zwlers en ir. W. B. Oudendagh, ziin onderge bracht het hoofdkantoor Nederland, het Electrontsch Reken- en Administratie centrum, de ponskaartendrukkerij en de fabriek. In het bedrijf zijn 635 man werkzaam. liet totale vloeroppervlak bedraagt 13.000 vierkante meter. Ach ter het bedrijf is nog een terrein van 31.000 vierkante meter gereserveerd, waarvan een deel vrij spoedig zal wor den bebouwd. De zaken van het internationale con cern IBM in Nederland hebben zich sneller uitgebreid, dan men had ver- verknri«| wacht. Typerend hiervoor is het re- werktijden noodzakelijk waren Het ach- search laboratorium, waarvoor onlangs terblijven van de omzet, alsmede de stij- gigng van de kosten, waren van beslis sende invloed op de uitkomst van de ex ploitatierekening. in Uithoorn de eerste paal is geslagen. In die oorspronkelijke opzet was hij vrij bescheiden. De resultaten van de on derzoekingen in Nederland zijn echter van dien aard dat thans reeds opdrach ten van internationale betekenis zijn gegeven, die de personeelbezetting van 240 tot 600 technici zal doen stijgen. De fabrieksafdeling van het complex Amsterdam houdt zich bezig met d® assemblage van ponskaartenmachines, elektronische reken- en administratie- machines, elektrische schrijfmachines en elektrische en elektronische tijd- registerapparatuur. De ponskaarten- fabriek vervaardigt jaarlijks 900 mil joen ponskaarten. De groei van de IBM in Nederland dateert uit de jaren vijftig, al was er reeds een vestiging in Amsterdam in 1920. In 1950 werd op bescheiden schaal begonnen met een produktie- afdeling. In 1956 werd het laboratorium opgericht. Het voormalige hoofdkantoor aan het Frederiksplein dient thans als opleidingscentrum. De ontwikkelingsmogelijkheden op het terrein van de elektronica schijnen nog onbeperkt. In een redevoering gaf drs. J. A. van de Kamp, de directeur- generaal Nederland, enkele mogelijk heden aan. Nu reeds moet gerekend worden met snelheden, die geteld wor den in millimicroseconden (het één miljardste deel van een seconde) en wordt de constructie In feite beperkt door de snelheid van de elektriciteit en van het licht. In de computers wordt de komende tien jaren alles bijna miscro- scopisch samengepakt, waardoor de grootte van de apparaten kan wordeo teruggebracht tot die van een radio toestel of een schoenendoos. In de toe komst zag de heer Van de Kamp ver taalmachines, machines voor het ad ministreren van de vloed van gegevens» die vastgelegd is in bibliotheken, ar chieven e.d. en apparaten, die proble men oplossen, waarvan de oplossings methode de mens nog niet bekend is» Een machine dus, die al doende leert» Meer realistisch waren de werk stukken, die voor de talrijke genodig den geëxposeerd waren; gloednieuw® machines, die voor een deel nog niet in Nederland zijn vertoond en waarvan een deel in Nederland is ontwikkeld eh in produktie zal worden gebracht. Als complement op deze geraffi neerde elektronische activiteiten wer den de gasten verrast met een map met tekeningen van Amsterdam van de hand van moderne kunstenaars, een duidelijk ander aspect, dat overigens ook in de uitstekende architectuur val het centrum tot uitdrukking is geko men. Geeft voorrang op de zebra; in bet bijzonder in het toeristenseizoen zullen de buitenlanders u dankbaar zijn. Zij zijn dit in hun eigen land veelal gewend Weest gastheer in het verkeer! Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4