^■1 BRANDDE ROTTERDAM H Ook landbouw in de E.E.G.- versnelling Vermindering korting op ambtenaren-pensioenen Tien jaar vormingswerk voor leerplicht vrije jeugd Hild ebrand monument Hatta: Communisten buiten kwestie-Nieuw-Guinea uit Archivaris promoveert Él Pan nodig l Vier van de tien U-2's verongelukt Terugbrenging van 2 op 1,3 pet bij A.O.W.- of A.W.W.-uitkering Opbouw van persoonlijkheid van jongeren in bedrijfsleven H. C. J. A. baron van Lamsweerde 60 jaar Wijzigingen aan Electra: kosten voor Lockheed Ongelukkige val in het water „Onduidelijk" standpunt der F.S. zou koren op molen van P.K.l. zijn Ministers weigeren mededeling over zaak Bergen (L.) Volgens Amerikaans blad Regering in Georganiseerd overleg In Haarlem B. en W. vragen een krediet voor plaatsing Luchtvaart verwacht Jongen komt terecht in scherp stuk oud-ijzer Dr. J. Taal VRIJDAG 13 MEI 1960 SKUL-TU-NA SKUL-TU-NA PAGINA 8 De Jonker Fransstraat gaat in vlammen op. twintig iaar geleden et bombardement van 14 mei 1940 op de binnenstad van Rot- <iip 'erdam veroorzaakte een brand. de iisto grootste ramp betekende in de Hu Van de Maasstad. Ongeveer n half u uur achtereen hadden eskaders vliegti"igen brisant- en brand en i en uitgeworpen. De piloten ken- Un doelen, de gebouwen van vitaal het postkantoor, het stadhuis, "löoncentrale, het hoofdbureau van Enkele dagen tevoren hadden bommenwerpers al de mari- uzerne in puin gegooid. de Rotterdammers zich al H p m het oorlogsgeweld bevonden verschillende grote branden l\s°'a- °P de Schiedamsedijk en u boompjes, hadden ze absoluut ri0°£d wee van wat hun nog boven het "5" hing. Op de stralend mooie zater- wp ut, ouaicuu iiiuojo rt6 bir^.°r Pinksteren togen velen naar e Vp'henstad, teneinde iets te zien van -P^öestingen op verschillende pun net ^hgericht. Niemand hield rekening JJHm mogelijkheid van een geconcen- p4() luchtaanval op het hart van de l°en brak opeens de hel los. 5t(i H rustig vliegende bommenwer- J'eej.de iasj. u;j._ gr was geen luchtaf- meer. Hier en daar stond op een soldaat en schoot zijn geweer Jch onbereikbare doelen. Allen, die 5(Sp straat bevonden, vluchtten, naar Htstl, Ullkelders, stortten zich door de Pllgn g "^-hfn beste' openstaande deur of - kph beschutting in een beschermen- Wat door de brisantbommen Was, werd door de brandbom men in lichter laaie gezet. Het ergste was, dat niemand wist, of de bommen werpers zouden terugkomen. Duizenden pakten het meest voor de hand liggende bijeen en vluchtten naar de buitenwij ken. Het was totaal onmogelijk een ef fectieve blussing te organiseren. Het brandde spoedig letterlijk op elke vier kante meter. Pas na geruime tijd waagden enkelen het eerste hulp te gaan bieden en te proberen gewonden uit de brandende huizen te halen. Hierbij hebben zich tal van tragedies afgespeeld. Kinderen, die in dekens gehuld naar buiten werden gedragen, dreigden te verbranden, om dat die dekens in vlammen vlogen. Ouden van dagen weigerden hun huis te verlaten, schier verlamd van angst. Wat na het bombardement plaats vond is een waarlijk ontzettend gebeuren ge weest, waarvan echter nauwelijks iets tot de buitenwereld doordrong, zelfs in het eigen land omdat de bezetter onmid dellijk elke publicatie verbood. Het aan tal doden is later officieel op ongeveer 600 vastgesteld. De hierbij geplaatste foto's geven een beeld van de grote brand van Rotter dam, die dagen achtereen gewoed heeft. Nadien hing nog gedurende weken een hoge rookkolom boven de stad, want op tal van plaatsen bleef het onbereik bare vuur smeulen, om telkens weer los te barsten. Hoe groot de vernieling was, toont wel de toto van de Grote Kerk. Van het prachtige interieur met de praalgraven der zeehelden bleef bij na niets over. De grote koperen kronen en het orgel waren tot schroot verpul verd. De foto van de brandende Jon ker Fransstraat geeft enig idee van hoe het vuur woedde. In de brandende bin nenstad werden geen foto's gemaakt. Alleen latervan de zielige puinho pen. Verwrongen staal op het station Maas. Wat er overbleef van de St.-Laurenskerk. Advertentie (nooit meer paonensqhuren!) Of het nu om één (steel)pan of een nieuw-inrichting gaat: Kies gemak: geen aanzetten en pannenschuren meer! Kies schoonheid: fraai matzilver uiterlijk met vrolijk-rode (Eloxal) deksels! Daarom: kies het hartveroverende, moderne (Eloxal) aluminium. Overal ter wereld zéér gevraagd! BRUSSEL, 13 mei De ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) heeft na langdurige de batten tegen het middernachtelijk uur overeenstemming bereikt over de ver snelling van de Euromarkt. De ministers hebben besloten ook de landbouw in de versnelling van de E.E.G. op te nemen. Het grootste probleem bii de besprekin gen is geweest, dat Duitsland en Neder land in hun meningen ten aanzien van het al dan niet versnellen van de af braak van de douanetarieven voor agra rische produkten lijnrecht tegenover el kaar stonden. Hét besluit betekent slechts een kleine overwinning voor Ne derland, omdat het oorspronkelijke Ne derlandse voorstel niet in zijn geheel is aanvaard. De ministers van Duits land, Frankrijk en Italië hebben tenslot te het compromis goedgekeurd, omdat het duidelijk was, dat Nederland anders tegen het plan Hallstein zou stemmen en daardoor ook de versnelling voor de industriële produkten zou vastlopen. DEN HAAG, 13 mei Over de straf vervolging, die tegen de gemeentese cretaris van Bergen (Limburg) is_inge steld naar aanleiding van zÜn r°l 'n b°" paalde grondtransacties kunnen op dit ogenblik geen mededelingen worden ge daan, aangezien de zaak nog in hoger beroep moet dienen. Nagegaan wordt of eventueel door nog andere personen strafbare feiten zijn gepleegd. Dit zeg gen de ministers van Binnenlandse Za ken en van Justitie in antwoord op vra gen hierover gesteld door het Tweede Kamerlid W. Peters (KVP). Opgemerkt wordt voorts dat de gang van zaken in deze aangelegenheid door het provin ciaal bestuur met bijzondere aandacht wordt gevolgd. NEW YORK, 12 mei (Reuter) Het Amerikaanse blad „New York Daily News" heelt gemeld dat de Verenigde Staten behalve de op 1 mei in de Sov jet-Unie neergekomen U-2, drie vlieg tuigen van dit type hebben verloren. Het blad schrijft van „zeer goede züde" te hebben vernomen dat een van de drie spoorloos is verdwenen, een twee de is vernield Waarbij de vlieger ver moedelijk zijn leven heeft opgeofferd om z(jn opdracht geheim te houden, en de derde heeft men boven „neu traal" gebied zien ontploffen, nadat de piloot gemeld had dat hij moeilijkhe den met de motor had. Voor zover be kend, is, aldus het blad, Powers de eni ge van de vliegers van le vier U-2's die nog in leven is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 mei Minister Toxo- peus is bereid de A.O.W. of A.W.W. kortingen op de ambtenarenpensioenen van twee procent per jaar terug te bren gen op 1,3 procent per jaar. Op deze wijze zal de maximaal mogelijke kor ting, welke momenteel bij veertig dienst jaren tachtig proeent bedraagt, worden gereduceert tot tweeënvijftig procent. Deze wijziging, welke door het aanne men van een nog niet ingediend wetsontwerp tot stand moet komen, maakt op het ogenblik onderwerp van gesprek uit in het Georganiseerd over leg voor ambtenarenzaken. 24 mei zal het belangrijkste gesprek worden ge voerd. Minister Toxopeus is op deze wijze be zig zjjn belofte na te komen, welke hu tijdens de loononderhandelingen aan de ambtenaren heeft gedaan. De bewinds man wilde er destijds in toestemmen de vijf procent loonsverhoging voor ambtenaren ook zonder meer op de pen sioenen toe te passen. De economische (Van onze verslaggever) ARNHEM, 13 mei In een der zalen van Musis Sacrum, feestelijk versierd door leerlingen van de plaatselijke vor mingsinstituten, hebben de nationale stichting voor Mater Amabilisscholen en het nationaal centrum Vorming Be- drijfsjeugd, gisteren hun tienjarig be staan gevieTd. „Als bijzonder histo risch punt in deze nog korte geschiede nis valt aan te wijzen", zoals mej. mr. M. A. Klomp, tweede voorzitter van het nationaal centrum uiteenzette, „dat de gedachte omtrent de vorming van de leerplichtige jeugd, die in het be drijfsleven terecht komt, is verlaten en het werk meer gezien wordt als een op bouw der persoonlijkheid". Zij wees ook op de voortreffelijke samenwerking van beide landelijke organisaties, die zich hier demonstreerde door de aanwezig heid van circa achthonderd plaatselijke bestuursleden en leidsters uit beide groepen. In haar overzicht van tien jaar wees mej. Klomp er voorts op, dat het werk kort na de oorlog is voortgekomen uit een zekere bewogenheid en roepingsbe- sef ten aanzien van de waardigheid van de mens. Daarbij werd dan in het bijzon der gedacht aan hetgeen de jeugdige ar beiders en ai-Leidsters, die pas de school hadden verlaten, in het bedrijfsleven misten voor een juiste groei naar de volwassenheid. Zonder de steun van het nijverheids onderwijs zou het werk nooit van de grond zijn gekomen, maar het eigen zicht op het doel ervan maakt een goed ge regelde status wel wenselijk. Voor wat de verhouding met de overheid betreft maakte mej. Klomp met dankbaarheid gewag van hetgeen in dat opzicht is gewonnen, waarvoor destijds mr. Schut- tenhelm, die eveneens aanwezig was, veel heeft gedaan. Zij noemde het eigen initiatief van de organisaties van beslis send belang en betreurde het, dat nog slechts tien procent van de jongens en meisjes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar die voor dit vormingswerk in aanmer king komen, ervan profiteren. De grote waarde van liet vormings werk werd onderstreept door staatsse cretaris G. C. Stubenroch, die liet word „status" voor een dynamisch werk als dit eigenlijk minder passend vond. Bei de organisaties hebben huns inziens in deze tien jaar tenvolle hun bestaan» recht bewezen en hij bracht hulde aan de pioniers, zonder wier enthousiasme, durf en geloof dit alles niet tot stand was gekomen. Daarnaast uitte de staats secretaris zijn waardering voor de me dewerking van het bedrijfsleven. Meer dan 38.000 jeugdigen worden thans be reikt, maar ook de bewindsman be treurde het, dat nog grote groepen van deze paedagogische hulp in het arbeids proces verstoken blijven. Prof. dr. H. M. M. F'ortmann uit Nij megen behandelde daarna enige belang rijke vragen rondom de cultuurover dracht. De ene mens beinvloedt de an dere als een subject, dat hem van bin nen uit beroert, zo zei hij. Cultuur werkt als een motief of een norm, die geac cepteerd wordt. Zij kan onze gevoelens vormen, maar ook vervormen. Zij i schept als het ware een bondgenoot in ons zelf en is daarom zo machtig, maar anderen zoals een jongere ge neratie kunnen in verzet komen. Sta biliteit in de cultuur heeft nooit be staan. Achterzijde van de oude Steigerse kerk. ziet ten opzichte van een voorafgega ne meer rustige periode, aldus prof. Fortmann, dan kan men zeggen, dat de rivier de cultuur na de bevriezing is gaan kruien. „Wee de broze huis jes langs de kade", zo waarschuwde spreker. Het zal moeilijk zijn de cultuur over te dragen als men niet weet wat er overgedragen moet worden. Langza merhand weten we wel in welke rich ting we moeten zoeken en dat het gaat om een cultuur naar menselijke maat, waarin men bekommerd is om het wel zijn van de individuele mens. Er zjjn vele situaties, waarin de mens alleen nog gered kan worden door een langdu rige toewijding van een ander en het zou een vermenselijking van de cultuur betekenen, indien er in deze vermeeha- niseerde wereld meer tijd zou vrij ko men voor de vorming van de mens. Tenslotte gaf aalmoezenier G. Groot huis de opdracht voor de toekomst aan, die er een is van studie, observatie, onderzoek, experiment, geduld en ver trouwen. Het werk zal meer zichtbaar moeten zijn om als boodschap door de jeugd te worden aanvaard. Hü consta teerde een gelukkige ontwikkeling van het gevoel van saamhorigheid en in plaats van misverstand moet er z\jn een welwillend zoeken van de goede ver houdingen in eikaars werk. AMSTERDAM, 13 mei Dinsdag 17 mei hoopt H. C. J. A. baron van Lams weerde, een der hoofdredacteuren van De Tijd-De Maasbode, zijn zestigste verjaardag te vieren. Van het begin van zijn journalistieke loopbaan af is de heer Van Lamsweerde aan De Tijd, respectievelijk aan de bijbladen van De Tijd, werkzaam geweest. Zijn studie aan de Amsterdamse universiteit brak hij in 1922 af om een functie te aanvaar den op de kunstredactie van De Tijd. In 1931 werd hij benoemd tot chef van de buitenland-redactie; enige jaren la ter zag hij zich bevorderd tot hoofdre dacteur van een door hetzelfde bedrijf verzorgde groep van regionale bladen, de Verenigde Katholieke Pers geheten. In de oorlogsjaren bracht een onver schrokken deelneming aan het verzet hem in het concentratiekamp van Amersfoort, waaruit hij ontslagen werd toen hij leed aan een ziekte welke een fataal verloop scheen te zullen hebben. Hij herstelde echter, ook al mocht het geen volledig herstel zijn. In 1952 werd de heer Van Lamsweer de, tezamen met mr. W. A. M. van der Kallen, benoemd tot hoofdredac teur van De Tijd; hij bleef tevens aan de hoofdredactie van De Nieuwe Dag verbonden. Vooral in zijn jonge jaren heeft de heer Van Lamsweerde naast zpn jour nalistieke arbeid deel genomen aan het letterkundig leven in Nederland. Hij heeft behoord tot de groep jonge katho lieken, die zich in de twintiger en der tiger jaren rond De Gemeenschap schaarde, en schreef verzen alsmede enige romans onder de schuilnaam Her- luf van Merlet. Zijn collegae kennen en waarderen hem als een geestig, spitsvondig man, hoofs en beminnelijk. Hij laat zich op niets voorstaan en is daardoor des te minder geremd in het zich open stellen voor iedereen, die met hem in aanra king komt. ruimte wordt nu dus gebruikt om de kortingsregeling te verbeteren. Men moet de onderhandelingen, welke nu ge voerd worden, dus zien ais onderhande lingen in het kader van de lonen. In overeenstemming daarmee zal dus ook niet gesproken worden over een eventueel waardevast maken van de pensioenen in die zin, dat de pensioe nen via een index automatisch aan de ambtenarensalarissen gebonden wor den. Een dergelijk waardevast maken wordt bepleit in het rapport van do commissie-Van Poelje. Bovendien heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken bij de S.E.R. een adviesaanvrage lopen over de waardevastheid van de pen sioenen in het algemeen. De regering wil en kan hierop dus nu niet vooruitlo pen. Een moeilijk punt in het overleg zal gevormd worden door de positie van de gepensioneerden, welke nog geen vijfen zestig jaar oud zijn. Voor hen geldt de korting op de A.O.W. niet en er bestaat hier dus geen mogelijkheid deze pen sioenen via een wijziging van de kor tingsregeling te verbeteren. De ambte- narenorganisaties willen uiteraard, dat ook voor hen iets gedaan wordt. Zoals de zaken nu staan, gaat deze groep al leen profiteren van de zes procent toe slag, welke de regering als compen satie voor de huurverhogingen van 1957 en van april laatstleden op alle pen sioenen schijnt te willen gaan toepassen. HAARLEM, 13 mei Er bestaat ge rede kans dat de bijna 80-jarige beeld houwer prof. Jan Bronner het nog zal beleven dat zijn Hildebrandmonument in de doorkijk van de Haarlemmerhout wordt geplaatst. B. en W. van Haar lem hebben namelijk aan de gemeente raad een krediet van ƒ137.000 gevraagd 0111 het monument thans te plaatsen. Volgende week woensdag valt de beslis sing. Het heeft er alle schijn van dat dus binnenkort aan de onverkwikkelijke ge schiedenis met en rond het Hildebrand monument welke Haarlem vooral de laatste jaren een bedenkelijke vermaard heid in den lande heeft bezorgd, een einde komt. De kwestie zou vorig jaar al wel uit de wereld zijn geholpen in dien zich toen niet tussen de beeldhou wer en de gemeente Haarlem opnieuw moeilijkheden hadden voorgedaan. Die moeilijkheden hielden voornamelijk ver band met een door prof. Bronner ge vraagde extra honorering voor zijn schepping. Het ziet er naar uit dat thans niets meer de plaatsing van het monument van beelden uit Hildebrands Camera Obscura in de weg staat Prof. Bron ner maakte een eerste ontwerp daar voor 46 jaar geleden. Hij won er als 33- jarige een prijsvraag mee, welke door het Hildebrandcomité was uitgeschre ven. (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM, 13 mei In lucht vaartkringen verwacht men, dat de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed zelf de kosten zal dragen van de wij zigingen, die in de vleugelconstructie van de ongeveer 140 reeds gebouwde vliegtuigen van het type Electra moet worden aangebracht. Die kosten zijn vrij hoog. Volgens ÏVallstreet Journal schat Lockheed de totale kosten op 25 miljoen dollar, hetgeen per vlieg tuig op ongeveer 700.000 gulden neer komt. Verbeteringen aan een vliegtuig zijn meestal voor rekening van de luchtvaartmaatschappij, maar men neemt aan dat de luchtvaartmaatschap pijen in dit geval kunnen stellen, dat de Electra niet heeft voldaan aan de eisen, waaraan het vliegtuig volgens het contract met Lockheed had moeten voldoen. Verwacht wordt dat Lockheed mettertijd een team deskundigen naar ons land zal sturen, om de technische dienst van de KLM behulpzaam tp zijn bij het aanbrengen van de wijzigingen. Zoals bekend heeft de KLM twaalf Electra's besteld, waarvan er inmid dels acht zijn afgeleverd. Het ziet er niet naar uit. dat de vier Lockheed- vliegtuigen, die nog aan de KLM gele verd moeten worden, reeds de noodza kelijke wijzigingen zullen hebben onder gaan als zij op Schiphol worden afge leverd. De KLM handhaaft inmiddels de snelheidsbeperking voor haar schroef- turbinevliegtuigen van het type Elec tra. van ."40 tot 550 km per uur. De trillingen, waar de deskundigen de de fecten aan wijten die het verongeluk ken van twee toestellen hebben veroor zaakt, doen zich slechts bij grotere snel heden voor. Vertegenwoordigers van alle lucht vaartmaatschappijen die Electra's heb ben aangeschaft plegen op het ogen blik in Burbanks, Californië, overleg met deskundigen van de Lockheed-fa- brieken over de maatregelen die ge nomen moeten worden. De construc teur van de Electra. ir. M. C. Haddon, heeft bevestigd dat de twee ongelukken geweten moeten worden aan een con structiefout in de bevestiging van de beide buitenste motoren aan de vleu gels. Naast trillingen, die bij hoge snel heden on staan, kan ook een abnor maal harde landing volgens Haddon tot de ontstane breuk hebben geleid. Er zullen niet alleen wijzigingen wor den aangebracht in de bevestiging van de motoren, maar ook in verschillende andere delen, die niet zo sterk blijken te zijn als gewenst is. AMSTERDAM, 13 mei Gistermid dag is de achtjarige Johan van Vaasen, die in het Bilderdijkpark op een muur was geklommen, daar af gevallen en in het erachter gelegen water van de Hu- go de Grootkade terécht gekomen. Op de bodem van dit water, dat ter plaat se tamelijk ondiep is, lag een oud ijze ren hek. waarvan een der punten van on geveer 25 cm lengte in het rechterkuit been van de jongen drong. Ook waren hem alle tanden uit de onderkaak weg geslagen en liep hij wonden op aan borst en onderlip. Broeders van de G.G. en G.D. zagen geen kans de jongen van het hek los te maken, waarop een agent van politie, staande in het water, met een ijzerzaag de hekpunt afzaagde. Daarna werd de knaap, met de ijze ren punt nog in het been, naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. WASHINGTON, 13 mei (UPI) Het Amerikaanse democratische con greslid Clement J. Zablocki heeft gis teren in Washington gezegd, dat de VROEGERE Indonesische vice-presid vroegere Indonesische vice-president Mohammed Hatta hem als zijn mening heei't gegeven, dat de communisten van het geschil tussen Iiulonc.ë en Neder land over het bezit van Nieuw-Guinea op een bepaalde wijze profij trekken. Hatta is van oordeel, dat de communis ten in de eerste plaats politieke munt slaan uit het feit, dat de Verenigde Staten in deze kwtrtie geen duidelijk pro-Indonesisch standpunt innemen, aldus Zablocki. Drs. HatU. heeft eergisteren het ge bouw bezocht van het Amerikaanse Congres. Hij maakt een reis van zestig dagen door de Verenigde Staten. Hij gebruikte de lunch met verschillende 'oden v an de subcommissie voor het Verre Ooster. van het Amerikaanse Congres, waarvan Zablocki voorzitter is. Zablocxi beschreef Hatta als een zeer oprecht en uiterst intelligent lei der. Hij zei, dat Hatta in de zaak- Nieuw-Guinea achte- zijn regering staat, hoewel zij zich om andere redenen van deze heeb gedistancieerd en geen of ficiële functie bekleedt. De Indonesiërs zijn tegen ieder voor stel tot plaatsing van Nieuw-Guinea onder het beheer van de Verenigde Na- Als men onze huidige situatie over-'ties, omdat zij West Irian beschouwen als hun grondgebied, aldus Zablocki. Zablocki zei, dat hij Hatta erop heeft gewezen, dat plaatsing van het omstre den gebied onder de Verenigde Naties zou kunnen leiden tot een referendum onder de plaatselijke bevolking, waar bij deze haar wensen kenbaar zou kun nen maken. Hatta had geantwoord dat de hoge graad van analfabetisme in Nieuw-Guinea een vrije verkiezing op dit ogenblik moeilijk zou maken. Drs. Hatta heeft, volgens Zablocki, de leden van de subcommissie gewe zen op de exploitatie door de com munisten in Indonesië (de PKI) van het geschil tussen Nederland en In donesië. Zij slaan ook grote politieke munt uit de recente actie van Neder land tot versterking van zijn strijd krachten in het gebied, aldus Hatta. Op de vraag of Indonesië misschien provocerende stappen had ondernomen, die de Nederlandse actie zouden kun nen hebben uitgelokt, antwoordde Hat ta: ,,De regering van Indonesië zit met genoeg binnenlandse vraagstukken om zich bezig ie kunnen houden met. welke gewelddadige actie jegens Nederland of wie ook". Het Republikeinse Congreslid Walter Judd, die de lunch met Hatta even eens bijwoonde, beschreef hem als een leider van het eerste plan en een man van grote kundigheid en onbetwiste in tegriteit. A an de katholieke univer- /-I siteit te Nijmegen promo- veerde ten overstaan van prof. dr. R. R. ost tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift „De Goudse kloosters in de middeleeuwen" drs. J. Taal, oud-archivaris te Gouda. In deze simpele regel ligt opgesloten de veelbewogen geschiedenis van een nu 66-ja- rige, wiens leven een harde leerschool is geweest bij zijn zoeken naar de waarheid, die na vele geestelijke omzwervingen en verschillende posities, hem door nooddruft opgedrongen, eindelijk voldoening mocht vinden in hem zeer dierbaar ge worden archiefwerk en thans de kroon op zijn werk ziet. De studie is hem altijd lief geweest e'n vandaar zijn vreug de, na de moeilijke crisisjaren, waarin de kansen daarvoor uiterst gering waren en die er met de oorlog niet groter op werden, dat hij in 1944 tot ar chivaris werd benoemd. „Het is een van de weinige beroepen, waarbij men volledig studeren kan," verklaarde ons de heer Taal, toen wij hem opzochten in het St.-Jozefpaviljoen, waar hij en zijn vrouw een jaar of vijf geleden hun intrek namen. Zijn vader was hulpprediker in Nieuw Beijerland, waar hij in 1993 werd geboren, en hij wilde het liefst predikant worden. Vader wenste echter, dat hij eerst voor onderwijzer ging studeren en zo bezocht hij de Chr. Kweek school in Den Haag, waarheen het gezin inmiddels was verhuisd, en deed in 1913 CCCCLTTLCTl. Dr. Taal heeft nog al volontair voor de klas gestaan, maar het verlang- gen naar het predikambt liet hem niet los en na het nemen van privé- lessen in Latijn en Grieks deed hij in 1917 Staatsexamen. Van huis uit was hij Ned. Hervormd, doch inmiddels was hij Vrijzinnig geworden, later Doopsgezind en toen hij een paar jaar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam theologie had gestudeerd, waarin hij ook *wee examens aflegde, rees er omtrent zijn levensbeschouwing steeds meer twijfel. Hij gaf de theologische studie op en liet zich in 1925 door pater Loos C.S.S.R. van het Redemptoristenklooster aan de Keizersgracht te Amsterdam in de Katho lieke Kerk opnemen. „Ik ben daarna in Nijmegen filosofie gaan studeren om de katholieke denkwereld beter te leren kennen," zo vervolgt de heer Taal zijn levens verhaal. Hij studeerde filosofie, waarvoor hij colleges liep bij de onverge telijke hoogleraren Hoogveld en Brandsma, doch nam, als bijvak geschiede nis. Vrienden gaven hem daarop de raad, uitsluitend in de geschiedenis door te gaart en archivaris te worden. Zo deed hij in 1933, na zijn studie onder leiding van prof. Cornelissen en prof. Mulder S.J., doctoraal geschiedenis en maakte vervolgens een stage door aan het Rijksarchief in 's-Gravenhage voor het archief-examen, dat hij op 50-jarige leeftijd aflegde. „Dat is mijn geluk geweest," bracht mevrouw Taal in het midden, die haar man toen in Den Haag heeft leren kennen. „Zonder haar steun had ik nooit dit proefschrift kunnen samenstellen, bekent dr. Taal. „Of beter gezegd, was ik nooit gekomen tot mijn twee jaar geleden door het Ministerie van O. K. en W, uitgegeven studie „De archieven van de Goudse Kloosters", dat de grondslag is geworden tot deze dissertatie." Tijdens de hongerwinter heeft dr. Taal zich bezig gehouden met een onderzoek naar de verbintenissen met Gouda van Hugo de Groot, die zoals hij ontdekte meerdere malen voor rechtskwesties ir. deze stad is geweest. De bekende Grotius-kenner prof. jhr. mr. W. J. W. van Eysinga schreef een inleiding voor het werkje, dat hij daarover in 1946 uitgaf. Een anndere publikatie van hem, geschreven naar aanleiding van het 675-jarig bestaan van de stad Gouda, handelde over de episode lit de Goudse ge schiedenis van 1500 tot 1600. Verder verschenen van dr. Taal tal van artike len in dagbladen en tijdschriften. Ook ons blad mocht van zijn historische kennis profiteren. In augustus 1958 nam hij afscheid van het gemeentelijk archief, maar rusteloos bleef hij zich aan de studie wijden en nu hij wat hij als zijn levenswerk ziet. voltooid heeft, denkt hij er evenmin aan om er mee op te houden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5