in Gevaar, dat topoverleg propaganda zal ontaarden Nïkitasvervroegde komst naar Parijs wekt verbazing Taartje Onrustbarende toestand in de Congolese provincies Belgisch gezag ziet thans al geen kans zich te handhaven to O MURGUPA Macmillan ondanks slechte sfeer niet pessimistisch OUAI D' ORSAY SCHEPT RUIMTE roesjtsjevs hypocrisie Blanke burgers in levensgevaar J BsS. - W® P ai VREEMDE KAPERS OP DE KUST V.S. verlenen ruim 4 miljard dollar hulp aan het buitenland DE TOPCONFERENTIE VRIJDAG 13 MEI 1960 (Van onze Parijse correspondent) in RIJS- 13 mei Maandag a.s., 's morgens om tien uur, heeft Vj "et Elysée de opening plaats van de topconferentie van de Grote gebeurt geheel volgens het program, maar niet precies fp,ei de geest en de stemming, waarin het initiatief tot deze con- Vn, ie is ontsproten. De openingsbijeenkomst wordt evenals de on u de bijeenkomsten tussen de regeringsleiders, gehouden in de J. '?et park uitziende zaal waar anders op het Elysée de franse v misterraad pleegt te vergaderen. De langwerpige tafel wordt er ^vangen door een ronde, die groter van doorsnee zal zijn naar- de eventueel assisterende staven ministers van buiten- Jndse zaken, „experts" talrijker worden. Voor zeer intiem over- Wordt het mogelijk geacht, dat de vier kopstukken zich van tijd Gjd zullen terugtrekken in de persoonlijke werkkamer van pi e- i e*it de Gaulle. Eisenhower, Macmillan en Khroesjtsjev zullen m Elysée eveneens ieder de beschikking hebben over een eigen kvertrek. Twee van president de Gaulle's technische raadslieden de secretaris-generaal van de Franse Gemeenschap hebben daai- l tijdelijk: hun bureaus moeten ontruimen. De vier mimsteis van pUltenlandse zaken, Couve de Murville, Herter, Selwyn Lloyd en romyko, zullen hun bijeenkomsten houden op het ministerie van benlandse zaken, de „Quai d'Orsay". 8u'TENLANDSE kroniek &?e Blus dat branden van overtollig maagzuur. Met 'n paar Rennies werk van 'n ogenblik. Nare dagen zijn geen verloren dagen dank zij Akkertjes AKKERTJES „Toerwagencharme" in Noordwijk aan Zee - Zelfs garderobe in reisbus Concours d'élégance lief honderden toeschouwers genieten minimin Piuviade Miss Modinetfe Prins als gast Hofzitting Gaten in de muren? van Ceta-Bever Henk te Strake naar de Antillen Wat de buitenwacht van het topover leg te weten zal kunnen komen, is op het ogenblik nog vrij ongewis. Het ver luidt, dat generaal de Gaulle, als gast heer met de organisatie van de confe rentie belast, in overeenstemming met de beide andere westelijke groten, de heer Khroesjtsjev dringend heeft voor gesteld bij het overleg geheimhouding als regel te aanvaarden. Het antwoord van de heer Khroesj tsjev is, naar het heet, „genuan ceerd" geweest, zo-iets als een aan vaarding van de regel, maar onder voorbehoud van hem nuttig voorko mende uitzonderingen. Uiteraard heerst er, na al wat zich heeft voor gedaan met en rond het incident van het Amerikaanse „spionagevliegtuig", vrij wat beduchtheid, dat Khroesj tsjev de topconferentie voornamelijk nog slechts beschouwt als een gele genheid tot propaganda. Maar de opvatting van generaal de Gaulle en van de twee andere weste lijke leiders is, dat de conferentie een werkbijeenkomst behoort te zijn; zij is 1 Russische premier, Khroesj- tsjev, buit de propagandistische vlu hjogelijkheden van het recente '!f> y'hcident ten volle uit. Hij blaast 'ie ».'5, geweldig op, en hij probeert ïlch te spelen van de staatsman die Hm keurig houdt aan de regels van hu Internationale recht. Hij doet, alsof Vg, 11 zijn buitenlands beleid uitgaat "ii hoogste zedelijke beginselen- ifienifpht de indruk te wekken, dat het V 2|i'k heel grootmoedig van hem is, hpj 1.1 nog aan een topconferentie met ïlis Perfide Westen wil deelnemen. Mn "hower mag, volgens Khroesjtsjev, Mi «In, dat de Russische regerings leg r in Parijs nog met hem wil pra- "baar of de Amerikaanse presi- «W ln Eni nog naar Moskou mag ko- kan de Sovjet-premier nu niet Als men de recente verklarin gen van Moskou argeloos leest, zou haast tot de conclusie komen, dat -'s.itsjev zó verlangend is om tot kir,,, 'hternationale ontspanning te ko- v»h ^at hij, ondanks de gemene streek W he Amerikanen, toch bereid is, iifnt ie Amerikanen over de vrede te In n- feite neemt Khroesjtsjev een bij- i.<5 r huichelachtige houding aan. Het W°°r hem uiteraard de gewoonste kepï. van de wereld, dat Amerika splo- jn de U.S.S.R. Het is hem onge le J;e'd ook al lang bekend, dat er in Arn PP der jaren herhaaldelijk door 6r'kaanse vliegtuigen verkennings vluchten zijn ge maakt boven het grondgebied van de Sovjet-Unie. Hij heeft geen re den om de Ame rikanen daar een bijzonder scherp kiaf 1 verwijt van te want: de Russen spioneren zelf jtes PP het Westen. In de hele wereld- jaa5ledenis hebben staten die met el- Mhi op gespannen voet staan, altijd Sfjj 'bevlucht genomen tot wederzijdse naf?e. Waarom zou het nu dan an- H^ k'jn? De Russen zijn overigens in heei P°sitie, dat zij ook zonder spionage öf- lyat te weten kunnen komen over jtaJh'Htaire kracht van de V.S. Het Sarti rutische Amerika is nogal open- Sov''8 met zijn militaire gegevens. De keef '"Unie daarentegen pleegt maar geinig te onthullen over haar be- h-\ ujl] nor \Tr\r*r» rlO A Tviorib-ovion 1 o c«rxi/-»_ ening. Voor de Amerikanen is spio- vms op het terrein van de tegenpartij <tii, 'beer noodzakelijk dan voor de Amerika ls men niet vergeten, ™at er op 7 december 1941 gebeurd toen de V.S. het slachtoffer wer- l^vnn een verrassende aanval der hef apners. In Washington wil men niet Hariflsico lopen van een tweede Pearl ï'Ui a°r. De verrassende aanval van t'e b achttien jaar geleden bracht zwa- stf.-fuhade toe aan de Amerikaanse verkrachten, maar in 1960 is een v^a as.sende aanval oneindig veel ge- kor] h]ker, omdat in de moderne kern- bre'°8 de partij die de eerste slag toe- ri 4 een kolossale voorsprong heeft kgj,Qe tegenstander. Eisenhower heeft Mjd °°k ingezien, dat de belangrijkste a?e tot internationale ontspanning St.-het uitbannen van de verras- %a„e aanval. Daarom heeft de Ame- nse President op de Geneefse top- t|;a'Grpntie van 1955 zijn „open skies"- Afn' ,'ngediend. Hij stelde voor, dat tot'®r'ka en Rusland zouden overgaan 'Uh uitwisselen van gegevens over militaire installaties, terwijl zij .zouden moeten toestemmen in s'!n erzi-idse luchtverkenning. De Rus- Da,, "ebben dit plan indertijd verwor- topmaar Eisenhower wil het op de Dig.bhfercntie van volgende week op- ttiljijv. ter tafel brengen. De Russische hï.vw r van Buitenlandse Zaken, Gro- K°. heeft echter nu al gezegd, dat Spin Vl®t-Unie het „open skies"-plan Mrj-pbw van de hand zal wijzen, '•clo u handhaaft het principe van de skies". Khroesjtsjev wil geen Rh Ve controle op zijn bewapening, da j r°esjtsjev heeft het incident met Mnj?ckheed 'J-2 aangegrepen om stem- te maken tegen Amerika. Hij Ou,'i, het ongelukkige voorval gebruikt Eisenhower in verlegenheid te bren- da '"et ging er hem daarbij niet om Mij jhpeonferentie te laten afspringen Sitl heeft alleen zijn onderhandelingspo- JW ten opzichte van die der Amerika- Mij gunstig mogelijk willen maken. ook dienovereenkomstig georganiseerd d.w.z. met slechts weinig feestelijke bij komstigheden. Deze zullen wel beperkt blijven tot „banketten" en „recepties". In deze geest is het ook zeer onzeker of, zoals aanvankelijk gedacht werd, de conferentie zich gedurende de laat ste dagen van haar overigens nog niet bekende duur zal verplaatsen naar het presidentiële jachtslot van Rambouillet. Deze verplaatsing zal haar in veler ogen een ietwat idyllisch stempel op drukken en het staat nog zeer te be zien, of dit enigermate gerechtvaardigd zou zijn. Hoevee] geheimhouding er rond de conferentie zal zijn, zal tenslotte dus vooral afhangen van de heer Khroesj tsjev. In de mate, dat hij praat of laat praten, zullen ook de anderen het niet achterwege kunnen laten te praten of te laten praten. Beroepshalve zijn bij deze kwestie een der eerste die bij het overleg tus sen de Grote Vier ter tafel komt allereerst de rond 3.000 journalisten ge ïnteresseerd, die, van heinde en verre gekomen, de conferentie zullen ver slaan. In het voor hen ingerichte pers huis het eind vorig jaar door de NAVO ontruimde barakkencomplex aan de voet van het Palais de Chaillot noemt men dit de omvangrijkste con centratie van journalisten, die zich ooit in de geschiedenis der pers heeft voor gedaan. Zestig Franse en buitenlandse kran ten en achttien internationale pers agentschappen hebben in het centrum hun eigen bureaus. Vier zalen zijn in gericht voor het geven van de pers conferenties, elke zaal met plaats voor 800 journalisten. Er zijn twaalf cabines voor het uitzenden van radiocommenta ren over vijftig verschillende zenders en vier t.v.-studio's. Voorts: een post-, telegraaf- en telefoonkantoor, een bank, een reisbureau, een bar en een restau rant met massa-bediening. Het schema van aankomst van de deelnemers aan het topoverleg die te Parijs hun intrek nemen in hun onder scheiden ambassades, zag er gister avond als volgt uit. De heer Khroesj tsjev arriveert ditmaal zonder fa milie morgen, zaterdagochtend om kwart voor twaalf op Orly; president Eisenhower met familie zondag morgen te half tien, vandaag, vrijdag, komt al zijn minister van buitenlandse zaken, Herter; premier Macmillan van Groot-Brittannië komt zondagochtend, zaterdagmiddag voorafgegaan door de minister van buitenlandse zaken Sel wyn Lloyd. Het verrassende element hierin is het tijdstip van aankomst van de heer Khroesjtsjev: op diens eigen onverwachte initiatief ruim een et maal eerder dan hij aanvankelijk had laten weten. Men verdiept zich in gis singen naar de werkelijke reden van deze wijziging in Khrpesjtsjev's reis- program. Dat zijn voor de „goede en schone stad Parijs" opgevatte gene genheid, zoals hij te Moskou heeft ge zegd, hem hiertoe heeft bewogen houdt men voor een vriendelijke scherts. Men neemt veeleer aan, dat de; Rus sische regeringsleider het extra-etmaal zal willen gebruiken om nog voor de aanvang der conferentie contact te zoeken met de afzonderlijke partners. Volgens een optimistische visie: vooral Daar kwam een precieus, bejaard dametje de stations restauratie binnendrentelen en ging na enig omzichtig zoeken aan een tafeltje zit ten. Vervolgens bestelde zij De ober kende het ritueel kennelijk al. want hij had aan een half woord genoeg en keerde even later terug met een riant brok slagroom met koek. Het dametje be gon er behaaglijk aan te lepelen en zei tussen twee hapjes door: „Als ik u zie, moet ik onwillekeurig aan mijn kleinzoon denken." De ober boog beleefd, als wilde hu zeggen: „Mevrouw, ik ben er voor ge boren." Zijn cliënte ging grif op zMn voor komendheid in en begon op de con versatietoon, die heerst onder .mensen, die elkaar begrijpen, te vertellen over haar zoon. Die jongen was arts, had een beste praktijk en drie kinderen en hij had een schat van een vrouw. En de kleinzoon, om wie het ging, heette Pieter. Nu, zo'n vlegel had je nog nooit gezien. Hij speelde met de stethoscoop van zijn vader, alsof het een treintje was en je kon hem maar met de groot ste moeite van allerlei giftige pillen afhouden. Ook placht hij verschillende behoeftige patiënten beentje te licl. en en zei hij geregeld „boe!" tegen over spannen maaglijders. Kortom, het was geheel een manneke naar de smaak van het slagroom-nippende dametje. En die jongen léék nou als twee drup pels water op die ober. Enfin, de man hoorde het allemaal glimlachend aan, keek bij al die lof bescheiden voor 'zich heen en rekende tenslotte het monumentale gebak af. Toen bracht hij mij mijn biertje. „Aardige dame, met wie u daarnet in gesprek was," zei ik. „Zeker," antwoordde hij, „als ik haar zie moet ik onwillekeurig aan mijn grootmoeder denken." (Advertentie) 'tIs nog een prettige remedie ook. Direct baat en gemakkelijk in te nemen - zonder water of wat dan ook. U kunt Rennies kopen bij iedere apotheker of drogist, 't Loopt daar iedere dag storm om Rennies - en niet zonder reden. om de plooien weer wat glad te strij ken tussen hem en Eisenhower in ver band met van het meergenoemde „spio- nage-incident". Hij zou hierbij in het bijzonder generaal de Gaulle willen in schakelen. Anderzijds verdient het, in verband met Khroesjtsjev's vervroegde ver schijning ten tonele, de aandacht, dat de westelijke drie het week-end, dat vooraf gaat aan de opening der con ferentie, reeds bestemd hadden voor onderling overleg over de gemeen schappelijk tegenover Khroesjtsjev te volgen tactiek. Verder is het zo, dat za terdag ook de heren Adenauer en Bren- tano van West-Duitsland te Parijs ar riveren voor westelijk beraad. Het door Khroesjtsjev zo verrassend gekozen nieuwe tijdstip van aankomst op Orly viel zelfs op de minuut af samen met het tijdstip van aankomst, vastgesteld voor de West-Duitsers. Parijs heeft Ade nauer en Brentano nu maar verzocht anderhalf uur vroeger te arriveren. P.nrnplis pn rlo IpHp (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 13 mei Gouverneur-ge neraal Cornelis is gisteren op verzoek van de Belgische regering te Brussel aangekomen om over de steeds chaoti scher wordende toestand in de Congo krijgsraad te houden. De gouverneur- generaal was vergezeld van de leden van het uitvoerend college, dat in af wachting van de parlementsverkiezin gen de functie van Congolese regering vervult. De berichten uit de verschillen de Congolese provincies zijn alarme- Advertentie) flitsen uw klachten weg Ba, "0°pt wellicht Eisenhower zó in het v>:, +/-. ij,3 Or 1 de Russische premier tot conces- te bunnen drijven, dat de Ame- biet ase president zich in het gesprek «ie laat verleiden. oskou is al jaren geleden begon nen met aandringen op een top- conferentie. Maar Eisenhower, njet zulke beste herinneringen had tin' U3 Geneefse ontmoeting der rege- Mdhu i(Jers van 1855, wilde er aanvan- 'ijhs niet aan. Na khroesjtsjevs Ber- V06 ultimatum van november 1958 tog,. G Washington helemaal niets meer Divp e°n bijeenkomst op het hoogste ht.rfaU- Eerst toen Khroesjtsjev in de 3 van het vorig jaar te Camp Da- "et ultimatieve karakter aan zijn Berlijnse eisen had ontnomen, verklaar de Eisenhower mede onder druk van Macmillan zich bereid tot deelname aan een topconferentie. Nu doet zich de merkwaardige situa tie voor uat Eisenhower zich meer schijnt voor te stellen van die topcon ferentie dan Khroesjtsjev. De Ameri kaanse president heeft zich noch door de uitdagende speech die de Russische premier onlangs in Bakoe hield, noch door Khroesjtsjevs hatelijkheden naar aanleiding van het vliegincident, van zijn plan willen laten afbrengen om naar Parijs te gaan. Maar hij heeft dezer dagen weer eens kunnen ervaren dat hij op de topconferentie met een uiterst geslepen tegenstander te ma ken zal krijgen. Khroesjtsjev heeft een zeer effectief nummertje propagan da weggegeven, naar aanleiding van de ontdekking van de Amerikaanse spionagepoging. Khroesjtsjev heeft op die manier zijn prestige in zijn eigen land trachten te vergroten, hij heeft het anti-Amerikanisme in sommige neu trale landen aangewakkerd, en hij heelt zijn positie ten aanzien van Rood-China versterkt. De Russische premier heeft tegenover de Chinese communisten wellicht willen demonstreren, dat Mos kou desgewenst even anti-Amerikaans uit de hoek kan komen als Peking. rend. In Katanga hebben stakingen ge leid tot bloedige incidenten, In Kasai, de Beneden-Congo en de Oostprovincie heeft ieder georganiseerd gezag prak tisch opgehouden te bestaan en de be volking is er overgeleverd aan de wil lekeur van met elkaar wedijverende partyorganisatics en secties. Te Leo- poldstad hebben de Bajakas en de Ban- galas zich van wapens voorzien en elk ogenblik kan tussen deze stammen en de Bakangos van Kasoevoeboe de bur geroorlog uitbreken. De geïsoleerde blanke ambtenaren uit de „brousse" leven onder een bestendige terreur en de Congolese pers maakt gewag van een toenemende criminaliteit in de grote centra. Aanslagen op blanke vrou wen zijn geen zeldzaamheid. De panische angst en de onzekerheid, die zich van de administratie hebben meester gemaakt, zijn enkele weken geleden op dramatische wijze gevllu- streerd, toen twee gewestelijke ambte naren uit de Beneden-Congo publiek de Belgische vlag lieten strijken en tot de verzamelde zwarte partijleiders en stamhoofden verklaarden: „Wij zijn niet langer bij machte de orde te handhaven. Aangezien nie mand ons de verzekering kan geven, dat 30 juni een rustige dag zal zijn, waarop de macht waardig en zonder bloedvergieten in uw handen kan wor den overgedragen, zijn wij genoopt de blanken uit de „brousse" terug te roepen en hun families in veiligheid te brengen. Vandaag neemt België hier afscheid. Aan u thans te bewij zen, dat uw schouders ster!, genoeg zijn om de onafhankelijkheid te dra gen". Brussel reageerde verontwaardigd en sprak van vaandelvlucht, maar alvo rens in het vliegtuig te stappen, dat hem woensdagnacht naar Brussel brengen zou, legde gouverneur Cornelis voor ra dio Congo een verklaring af waarvan de toon minder dramatisch klonk. „Men eist meer gezag", verklaarde Cornelis, „maar men deinst voor geen enkel mid del terug om het gezag te ondermijnen. Men eist maatregelen om de economi sche toestand te saneren, maar zodra deze genomen zijn, worden zij bestre den. De waanzin van het in staat van beschuldiging stellen en de verdachtma king heeft dit land aangevreten. In de ze omstandigheden zijn wij in geweten verplicht te handelen. Want het moet thans voor elkeen duidelijk zijn, dat België de Congo de onafhankelijkheid niet heeft verleend, opdat dit land in ellende en chaos zal ondergaan. Indien de wegen van begrip, gezónd verstand en verzoening afgegrendeld blijven, zul len wij alles in het werk moeten stellen om de Congo met andere middelen te redden". Voor zover bijzonderheden doorsijpel den over het gisteren tussen de heer Cornelis en de leden van de regering gevoerde overleg, blijkt, dat de doel treffende middelen, waarop de gouver neur-generaal zinspeelde, vrij schaars zijn. Sommige leden van de regering zou den zich voorstander hebben verklaard van een militaire expeditie. Waar het leven van honderdduizenden blanken, onder wie ruim tachtigduizend landge noten, direct bedreigd is, moet volgens hen over de grondwettelijke bezwa ren tegen een dergelijke expeditie wor den heengestapt. De meeste ministers aarzelen echter op grond van politieke overwegingen. Hoe gespannen de toestand ook is, het eerste schot is nog niet gevallen en het zenden van troepen zou ook door de so cialistische oppositie zeer scherp als inopportuun en provocerend worden aangevochten. Men schijnt zich voorlopig te zuilen beperken tot een noodmaatregel. Zo veel mogelijk zal de Europese bevolking worden geconcentreerd in enkele cen tra, waar zij aan de hoede van de in de drie Belgische bases gelegerde para commando's zullen worden toever trouwd. Hoe men eventuele onlusten tus sen Congolese stammen beteugelen zal, blijft intussen een raadsel. De vier bataljons Belgische para commando's en de zowat 15.000 sol daten van de moreel sterk aangetaste Congolese weermacht zijn in ieder ge val ontoereikend om op een grondge bied van 2% miljoen km2 een doel treffende controle uit te oefenen. Om de zaken nog wat ingewikkelder te maken is gisteren te Brussel een brief gearriveerd van de Abako. De partij van Kasavoeboe laat daarin we ten dat, wanneer niet onmiddellijk een souvereine Congolese regering wordt opgericht, de vbakoleiding een beroep zal doen op een buitenlandse mogend heid om de orde in de Beneden Congo te herstellen. Men maakt er geen geheim van, dat de bedoelde mogendheid Frankrijk is. Parijs, zo is ons van geynformeerde zij de verzekerd, heeft zich bereid ver klaard aan een eventueel verzoek van de Congolese regering te voldoen. Frankrijk is overigens niet de enige kaper op de kust. 200.000 „Union Mi- nière"-aandelen zijn dezer dagen in Amerikaanse handen overgegaan en men betwijfelt sterk, of België in deze reuzenmaatschappij nog de controle uit oefent. Ernstige waarnemers zijn van oor deel, dat er op dit ogenblik slechts één uitkomst is: een beroep doen op de V.N. Het bezwaar, dat België daardoor het gezicht zou verliezen, is waarde loos: er staat thans veel meer clan een prestigekwestie op het spel. In dit sta dium van de ontwikkeling zal een Con golese regering de scheve situatie in ieder geval niet meer recht kunnen trekken. Vele partijleiders, waarop.men enkele maanden geleden nog hoopvolle verwachtingen bouwde, erkennen thans openhartig door hun eigen partijmachi- nes over het. hoofd te zijn gegroeid Geen enkele partijleider zou het overi gens aandurven aan de vooravond van de verkiezingen het marsbevel voor po litie en leger te ondertekenen. Donderdag is voor de negende maal ln Noordwijk het Con cours d'Elégance gehouden, waaraan zestig zorgvuldig opgepoet ste bussen deelnamen. Nadat Arnhem twee maal in successie dit feest van toerwagencharme" had mogen huis- vesten was het dit keer opnieuw de statige Koningin Wilhelmina-boule- vard van Noordwijk aan Zee, die het bestuur van de Federatie van Ned. Organisaties voor het Personenvervoer FNOP voor dit ieder jaar terug kerend evenement had uitverkoren, 's Morgens om elf uur verwelkomde het bestuur de vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven, de toerwagenon- dernemers en de verdere genodigden in het hotel Huis ten Bosch. Onze va derlandse chansonnier Jules de Corte vertolkte op voortreffelijke wijze en kele nummers uit zijn repertoire. Op de boulevard genoten daarna honderd den toeschouwers deze zomerse dag intens van een mooie demonstratie. De wagens waren werkelijk af en de jury had er een hele dobber aan om de allerbesten uit deze „besten" te vinden. We zagen wagens met toilet, bar en ijskast. Bij één ontbrak de garderobe zelfs niet. Een hartelijk applaus viel ten deel aan een toerwagen, die kleu rige, praktische schemerlampen be vatte. Ondertussen speelden de twee plaatselijke muziekkorpsen en het gastkorps „Excelsior" uit Oosterhout vrolijke marsen. Een tweedekker wierp luchtballonnen in de vorm van reclamepoppen naar beneden, hetgeen tientallen kinderen aan het hollen bracht. Na een grootse serenade, ge bracht door de drie muziekkorpsen, volgde de prijsuitreiking. De prix concours was voor „Delflands Reis bureau" uit Delft, met een schitteren de Volvo. De prix d'economique viel ten deel aan de maatschappij „De Tourist" uit Tilburg. Er vielen verder nog vele ereprijzen, 's Avonds was er in Huis ten Bosch een reünie die werd opgeluisterd door een kostuum-show genaamd „Van rococo tot rock 'n roll". Het feest duurde tot laat in de avond. Schril contrast op de boulevard in Noordwijk. Het hoofd heeft men bedekt met een Omstreeks vijftigduizend boeren en tuinders hebben gisteren door het stof van het landgoed Velder geploegd om zich op de hoog te te stellen van de vele hulpmiddelen, die de techniek de landbouw biedt. Daarbij namen de regeninstallaties, die plaatselijk oases en zelfs draslan- den hadden geschapen een belangrij ke en aantrekkelijke plaats in. De ge- interesseerden kregen echter te ho ren dat de levertijden intussen zodanig zijn, dat de kopers van nu dit jaar niet of nauwelijks meer kunnen mee profiteren. Misschien is dat een voor deel: de voorlichtingsdiensten die op de „piuviade" van Liempde deskun dig advies gaven stellen zich name lijk op het standpunt dat de boeren Welke plaatsen in Nederland ein digen op drecht?" Door het juist beantwoorden van deze vraag wist de jeugdige Nelly Visser gisteravond op overtuigende wijze be slag te leggen op de titel „Miss" Mo- dinette 1960 van Amsterdam. Uit han den van mevrouw Van Wijck, echtge note van de Amsterdamse wethouder van Publieke Werken, ontving zij de zilveren modinettering. In november mag Nelly bovendien de hoofdstad vertegenwoordigen in de grote finale, waarbij de diverse plaatselijke modi- nette-miss-en tegen elkaar op quiz-ge bied zullen strijden. Wie dan als win nares uit de strijd komt, wordt dus uit geroepen tot de landelpke Modinette 1960 en wordt tevens de bezitster van de gouden modinette-ring. Het werd de gegadigden voor de veel begeerde titel gisteravond m Bel- levue overigens niet gemakkelijk ge maakt. Zelfs op huishoudelijk gebied moesten ze hun kunnen tonen. Een van de opgaven, die wel de grootste hilariteit verwekte, was: „Doe in gén minuut een baby de luier om". Dat is misschien niet zo vreselijk moeilijk, maar als je het moet doen ten aan- schouwe van een volle zaal roepende, juichende, uitgelaten en zéér kritische teenagers, dan willen je vingers wel eens een beetje gaan trillen. Gelukkig was in dit geval de „baby" van plas tic, en dus nogal handelbaar. Een andere opgave: „Doe een man de das om". In letterlijke zin dan. De drie leden van het Cocktail-trio, die muzikale medewerking verleenden aan de avond, stelden zich beschik baar voor deze behandeling, die ove rigens keurig verliep. En wat denkt u van de vraag: vertel iets over het ate lier waar je werkt zonder het woord ik te gebruiken. In grote getale waren ze naar Belle- vue gekomen; meisjes, werkzaam in de verschillende confectie-bedrijven in Amsterdam. Gewapend met toeters, ballonnen en feestmutsen ondersteun den ze spontaan hun favorieten. De gastvrouwe en lady-speaker was Let- ty Kostermans, die door haar char mant optreden alle harten veroverde. Het optreden van Willy Alberti en Mieke Telkamp viel zoals was te ver wachten zeer in de smaak en ook Frans Rexis, ei muzikale clown. sierlijk zwart hoedje waarop een lan ge veer. „La Principauté de Franc-Pineau" werd tien jaar geleden opgericht met de bedoeling om zowel in Frankrijk als in andere landen een bepaalde wijnsoort, die gemaakt wordt in het gebied van de Charentes: Pineau des Charentes, meer bekend te maken. Het bijzondere van deze wijn is, dat zü vermengd is met cognac. zich niet moeten Jaten (ver)leiden door de abnormale droogte van vorig jaar en thans, maar alleen tot inves tering van duizend gulden per ha. moe ten overgaan als hun gronden gere geld last hebben van verdroging en de kosten uit betere (en andere) teelten kan worden goed gemaakt. De grote bezienswaardigheid van de dertiende Werktuigendag van de tuin- bouwbond NCB was wellicht de ra diografisch bestuurde tractor-ploeg, die als door een geest bediend, ploeg de en keerde zoals een bestuurder van een tweede tractor dat wenste. Hier kreeg men toekomstvisioenen van de boer, die helemaal alleen uit gestrekte velden ploegt door middel van een schare grommende robots. Voorlopig is de radiografisch bestuur de ploeg echter een aardigheidje, dat nog niet in de handel is. Wie gisteren het gedruis van de Werktuigendag heeft gehoord het leek op een grote kermis compleet met stoomcarroussel vraagt zich al met schrik af wat er in de naatste toe komst zal overbleven van de landelij ke rust. Zó langs de wijnbergen Prins Bernhard, gistermiddag een van de eerste bezoekers van de tentoonstelling „Gast en Gast heer" in de Haagse Houtrusthallen, heeft vele van de tweehonderd stand houders moeten teleurstellen. Vrijwel iedereen had namelijk iets klaar staan voor de hoge gast en zond zijn mooiste gastvrouw uit om hem iets aan te bie den als hij langs kwam. De prins had echter al gauw in de gaten dat er vele jwyn 0( ge. p het kasteel Oud Wassenaar zal het zaterdagavond „goed toeven zijn". In aanwezigheid van tal van genodigden onder wie graven, baronnen, regeringsautoritei ten en ambassadeurs, zal de regering van het „vorstendom" Franc-Pineau een plechtige hofzitting houden. Tij- tientallen "standhouders in w dens deze zitting de vorige vier wer- distilleerd doen en sloeg daarom den tweemaal in Frankrijk en een maal in België en in Londen gehou den zullen minister Luns en mr. Baron van Hardenbroek. grootmees ter van het Huis van H.M. de Konin gin tot „seigneur" geïnstalleerd wor den. Zowel de hofzitting als de instal latie zullen volgens tradities van de middeleeuwse „minnehoven (Cours d'amour)" verlopen, te regering van het denkbeeldige vorstendom, die ge vormd wordt door de hertog van Ro chefoucauld (erepresident), de graaf d'Herbemont (Keurvorst) en de mar kies van Amodio (Grootkanselier) en andere hoge functiooarissen, zal zich bij die gelegenheid hullen in een fraai middeleeuws gewaad. Dit bestaat uit een zwarte mantel met paars ge voerde capuchon, waaraan een onder scheidingsteken met het wapen van het „vorstendom" hangt. Dit wapen wordt gevormd door een wijnvat met daaromheen drie fraaie wijnkelken. consequent alle aanbiedingen vriende lijk, doch zeer beslist af. Het was hem wel duidelijk dat het al gauw te veel zou worden, zelfs al zou hij overal slechts één klein glaasje drinken. Eén exposant liet bij de komst van de prins de castagnetten kletteren en liet de Spaanse schonen, die hij als evenzovele blikvangers voor zijn sher ry heeft geëngageerd, wervelende fla menco's dansen met als resultaat dat de prins er inderdaad een kijkje kwam nemen. Wél werd gedronken door de geno digden van de Oostenrijkse handels attaché, die eens wilde laten proeven hoe de wijn uit zijn land nu wel smaakt. Het bleek zo goed te zijn dat de bezoekers, die allen eerst een gla zen pipetje kregen opgespeld, zich zo ruimschoots lieten laven, dat er een onophoudelijke aanvoer van drieliter flessen noodzakelijk was om alle dor stige kelen te besproeien. (Advertentie) WASHINGTON, 13 mei (AFP, Reu ter) Het Amerikaanse Congres heeft gisteren definitief een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in een pro gramma van militaire en economische hulp aan het buitenland tot een totaal bedrag van 4.086.300.000 dollar voor het begrotingsjaar dat 1 juli aanvangt. Het wetsontwerp bevat twee belangrij ke clausules: een verzoek aan de presi dent om geen hulp aan de Verenigde Arabische Republiek te verstrekken als deze Israëlische schepen het gebruik van het Suezkanaal blijft ontzeggen en een verbod tot het verlenen van tech nische hulp aan Cuba voor een bedrag van 300.000 dollar, tenzfj de president hiervoor speciaal toestemming geeft. AMSTERDAM, 13 mei In opdracht van de Sticusa vertrekt 2 juni naar de Nederlandse Antillen de musicus Henk te Strake, die benoemd is tot directeur van de onlangs opgerichte muziek school te Willemstad. De heer Te Stra ke was van 1950 tot 1956 dirigent van het orkest van Radio Republik Indone sia te Djakarta. Tot 1959 was hij leraar piano aan het conservatorium te Djok jakarta. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 13 mei Macmillan was gisterenavond diep bewogen toen hij aan het eind van het debat van de dag in het Lagerhuis over de komende top conferentie in Parijs zei: „Een ieder die even oud is als ik en die terug blikt op een leven waarvan tien jaren in beslag werden genomen door oorlo gen, en vele jaren met herstel na een oorlog of het voorbereiden van een oorlog, moet kunnen aanvoelen welk een kans dit is in de wereld". Hij zweeg een ogeblik en besloot met tra nen in de ogen: „Welk een last rust op hen die moeten proberen hierin een rol te spelen". Eerder in zijn rede maakte hij dui delijk dat hij, ondanks de drukte over het neergeschoten Amerikaanse verken, ningsvliegtuig en de slechte sfeer waar in dientengevolge de topconferentie zal beginnen, niet al te pessimistisch was, en dat hit hoopte dat het einde beter zou zijn dan het begin. Het meest hoop volle aspect /an de topconferentie als mede het belangrijkste en het meest uitvoerbare is volgens de Britse pre mier de mogelijkheid van een overeen komst inzake kernproeven. Een derge lijke overeenkomst zou bovendien slechts effectief kunnen zijn indien an dere landen erin betrokken werden, vooral China. Met betrekking tot ont wapening hoopte Macmillan dat men het eens zou kunnen worden ovei enige eenvoudige principes welke vervolgens doorgegeven zouden kunnen worden ter behandeling door de conferentie van de tien mogendheden in Genève. Ten slotte verklaarde hij te hopen dat deze eerste topconferentie zal worden ge volgd door andere. Macmillan en, vóói hem, minister Selwyn Lloyd deden hun uiterste best om de gemoederen te bekoelen met be trekking tot het neerschieten van de Lockheed U-2 boven Rusland. Zij ont vingen hierbij steun van Gaitskell, die blijkbaar eveneens niet verkoos te zien dat een deel van zijn aanhang van do gelegenheid misbruik zou maken voor een anti-Amerikaanse demonstratie, hierbij zoals altijd vergetend dat Groot- Brittannië ook boter op het hoofd heeft en dat Rusland het grootste en berucht ste spionage-apparaat ter wereld be zit. Gaitskell verklaarde zich niet schul dig te willen maken aan huichelarij of kleinzieligheid. Alle regeringen maken zich schuldig aan spionage, en Rus land op grote schaal. Maar hij achtte het een blunder dergelijke verkennings vluchten te doen ondernemen op de vooravond van een topconferentie. Hij deelde Macmillans optimisme over de mogelijkheid van werkelijke vooruitgang met betrekking tot de kwestie van het stopzetten van kernproeven. Maar hij vond de positie ten aanzien van ontwa pening, na de besprekingen te Genève, bedroevend. Hij verzocht de premier om in Parijs de gevoelens van de volke ren van de wereld te vertolken door de drie collega's aan te manen tot spoed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9