Grondige organisatie laat niets aan toeval over D M' Verder van Maassluis verwijderd? Voor het sevenendertisste Eucharistische Wereldcongres Moeilijkheden bij RLS op vliegveld Eelde DE WERELD VAN DE JAZZ ZATERDAG 28 MEI 1960 PAUrlixA 7 Commandant met verlof ,c-:. ^hks: de maquette van de Theresienwiese met in het midden het altaar en daar omheen in scherpe kwadraten de vakken voor zit- en staanplaatsen. Rechts het altaar, dat inmiddels al goe ddecls is opgebouwd. /I ünchen wordt ongerust. I ijdens een lunch met enkele journalisten zei X YS wijbisschop mgr. dr. Neuhausler vorige week: ..Ik verzoek U dringend de katholieken in uw landen op te wekken zich voor G' Eucharistische wereldcongres aan te melden. Wij verwachten meer dan 'Tn miljoen deelnemers, maar tot dusver blijven de aanmeldingen ver beneden e famingen. Dat betekent dat wij het gevaar lopen, dat in augustus grote ^'htallen onaangekondigde bezoekers zonder kaarten en zonder onderdak 0 "o zorgvuldig voorbereide plechtigheden verstoren "Vooral 17", zei hij en hij wendde zich rechtstreeks tot mij. ..doe toch uw esb dat de Hollanders zich tijdig melden. U hebt uw eigen nationaal secre- jariaat (Heijendaalseweg 300, Nijmegen) en toch zijn er uit uw land nog 'eslisi te weinig aanmeldingen binnengekomen. Doe daar aan wat U kunt. '"ant als hier straks duizenden particulieren met auto s. bussen, vlieg- of treinen arriveren, die niet in hel bezit zijn van de benodigde be reiden ontstaat een chaos. Dat moeten wij tot iedere prijs vermijden augustus is de dag van het kruis. In Dachau wordt dan een nieuwe kamp kapel ingewijd, de kapel van ,,De doodsangst van Christus", 's Avonds komt men opnieuw op de Theresien- wiese tezamen voor de kruisviering. Zaterdag, de derde dag, is dan de dag van het licht, de verlossing en de zen ding van de leken, 's Avonds wordt de H. Mis gevierd volgens de Byzantijnse ritus en zondags worden alle themata van de laatste dagen tezamengebracht tijdens de pontificale II. Mis door Gus tavo kardinaal Testa, de kardinaal-le gaat. ,,Met zorg," zo zegt men, wordt er op toegezien dat alle plechtigheden zich richten op het wezenlijke. Als heel de katholieke wereld zich in München verenigt, verenigt zij zich in stilte. Ze viert haar eenheid in de „statio orbis". Maar wil dit woord werkelijk waar zijn, wil men werkelijk kunnen zeggen, dat de ganse katholieke wereld één is in het offer „Pro mundi vita", dan moet men niet uit massa-angst of zelfge noegzaamheid thuis blijven. ,.De we reld", zo zegt mgr. Neuhausler, „hoort in augustus in München." Qeze waarschuwing is serieus. De Wncheners vrezen, dat of het totaal ^ahtal bezoekers men kan de plech- 'gheden immers ook thuis volgen bij taüio en televisie sterk zal tegen een of dat op het laatste ogenblik Kfote groepen ongeorganiseerde pel- Srilhs de opzet zullen bemoeilijken. Tegen beide mogelijkheden komt ^en in het geweer. „Wij begrijpen", 20 zegt men, „dat de naam Eucharis tisch wereldcongres misschien afstoot of in elk geval aanleiding tot misver standen kan geven." Hij stamt uit vorige eeuw en Maria Martha Ta- "üsier, van wie het idee afkomstig i-s. had toen ook beslist demonstra tieve bedoelingen. De eerste congres- Sen (Parijs 1888!) waren duidelijk tégen iets gericht en het hoogtepunt bestond dan ook uit grote, met veel Pracht en praal omgeven processies. Nu, in 1960, is dat anders. Men Vijst op de zinspreuk „Pro mundi vita" (Voor het leven der wereld- 6,51) en men prijst zich geluk- a'g .omdat juist München werd uit gekozen, van waaruit in de dertiger Jaren zo veel ellende in de wereld verbreid is, om gestalte te geven aan Eucharistieviering in deze zin. y! en spreekt dan ook bij voorkeur n'et van congres, maar van de "Statio orbis", het samentreffen van katholieken uit de gehele wereld, die lil (Je eenheid van geloof en genade Gn in het volle bewustzijn voor de no- a®n van deze tijd, het Licht vieren, de weg wijst die de mensheid moet gaan .Daarom in München geen grote pralerige processies. De vie- j'hg van de Liturgie staat alle dagen Jh het middelpunt van de belangstel- yhg en de diepe zin van het „Pro mundi vita" wordt nog eens onder streept door de plechtigheden op 4. j?' 6 en 7 augustus, die geheel zijn ontworpen naar het voorbeeld van de vroede Week en Pasen. hp^öhderdag 4 augustus is de dag van g r priesterschap en de liefde, 's Mor- 8e« Worden 'n vele kerken priesters ZUjjwW en 's avonds verenigen allen W-n °P de enorme Theresienwiese, rjk®! de voetwassing zal plaatsvin- hun en waar «ie pasgewjjde priesters a eerste zegen geven. Vrijdag 5 e tweede angst van de Münche- ners dat onverwachte pelgrims de orde zullen verstoren lijkt mi), eerlijk gezegd, nogal overdreven. Wie van dichtbij ziet hoe ..deutsch gründlich" de hele organisatie wordt opgezet, vraagt zich af hoe dat in 's hemelsnaam zou moeten. Er wordt eenvoudig niets aan het toeval overge- ■Vfïrï btif t een besloten prijsvraag onder D? kunstenaars voor het ontwerpen 71 het congres „Pro mundi vita". q mislukt, heeft prof. Josef Fassban- uit Keulen dit definitieve affiche ic.rnoakt. Het draagt als opschrift de uiptepreuk van het congres: „Pro mundi b a („Voor het leven der wereld"). De stelling betreft het laatste Avond maal. (Van onze correspondent) EELDE, 27m ei Bij de Rijkslucht vaartschool alhier is een beleidsgeschil gerezen. De commandant van de RLS de heer K. J. A. Meester kan zich niet verenigen met de huidige gang van za ken en wenst de verantwoordelijkheid bij deze situatie niet langer te dragen. Hij is momenteel met ziekteverlof. Het commando wordt waargenomen door de heer W. Lekay, vluchtcommandant van de HLS. „De wereld van de jazz" is een royaal fotoboek van de Bezige Bij. De foto's erin zijn van Dennis Stock, een van de voortreffelijke fotografen van de be faamde Magnum-groep. Een zo luxueu ze uitgave van dit boek is niet helemaal begrijpelijk. Het biedt allerminst een enigszins complete verzameling van de meest noemenswaardige jazzfiguren. En over het geheel zjjn de bijgaande teksten onbenullig. Met een betere selectie van het voorhanden liggende fotomateriaal (men treft nogal wat mindere goden in het gezelschap van Armstrong, Elling ton en Parker), met een paar aanvullin gen als J. J. Johnson, Art Blakey en Ahmad Jamal bijvoorbeeld en met een informatiever tekst zou men een repre sentatiever boek hebben verkregen. Den nis Stock blijkt ondanks dit alles een razend knappe fotograaf, die veie van zijn menselijke objecten in hun schilder achtigheid en hun soms heftige emoties op een moeilijk te overtreffen manier heeft vastgelegd. Hij heeft het wezen van hun muziek gevoeld: een verzake lijkte Brubeck, een arrogante Ellington, een fel hartstochtelijke Billy Hollyday. Men ziet Gene Krupa en Lionel Hamp ton in hun doping-razernij te keer gaan. Er zijn foto's die niet meer uit de her innering verdwijnen en het visuele ge mis dat men bij het piatendraaien heeft, opheffen. De eerste en de laatste foto van het boek zjjn van een verrukkelijke artisticiteit. Het zijn beide opnamen van musici die met hun instrument on der hun arm in de prille vroegte door de nog stille stad naar hun huis. hun bed gaan. De muziek van een hele nacht spelen zit nog in hun benen. laten en ik geiool zelfs, dat daaraan ook de vrees, dat er te weinig pe>- grims zullen komen te wijten is. De opzet was n.J., dat alle deelnemers zich voor 15 april zouden hebben gemeld, met volledige betaling. Dat is zeker voor de Oostenrijkers, de Belgen, de Fransen en de Nederlanders, die zo dichtbij zitten, wat al te veel gevraagd. Bovendien begint ook in Duitsland eerst in de laatste maanden de propaganda op toeren te komen. Het zal dus met de belangstelling wel meevallen. Heel de wereld weet trouwens, dat een groot internationaal treffen, door Duitsers georganiseerd, geen chaos wordt. Ook München zal daarop geen uitzondering maken. Reeds meer dan een jaar lang is een groot apparaat bezig met het treffen van alle mogelijke voorbereidingen. De Theresienwiese, waar elke herfst het onstuimige oktoberfeest gevierd wordt, is nu één grote bouwplaats. De houten opbouw van het enorme altaar, dat vanuit alle hoeken duide lijk zichtbaar is, is al bijna klaar. Daarom heen komen 173 vierkante blokken zitplaatsen, in capaciteit va riërend van 2500 tot 4.000 personen. Dan nog eens 104 blokken staanplaat- sen ann* een gezamenlijke capaciteit van 600.000 personen. Tussen al deze blokken zeer brede paden, die leiden naar tweeëntwintig verzamelplaatsen, verspreid in de stad. Op die verza melplaatsen is de gehele verkeersor- ganisatie in en rond München opge bouwd. Men rekent n.l. op ongeveer 35.000 personenauto's en 3500 bussen. Iedere automobilist en ook iedere voetganger behoort in het bezit te zijn van een gekleurde kaart., Langs alle wegen vindt hij dan wegwijzers, die uitsluitend op dit kleurensysteem zijn georiënteerd. Volgt hij de goede kleur, dan komt hij vanzelf op het goede parkeerterrein, op de goede verzamelplaats en tenslotte via ge heel in zijn kleur geschilderde paden in het goede vak op de Theresien wiese. Niets is daarbij vergeten. Er is een speciale 70 m lange brug voor pers, radio en televisie met afzonderlijkke glazen ruimten. Er zijn vijf grote sacris tie- en tien E.H.B.O.-tenten. Münchens Hauptbahnhof krijgt voor deze gelegen heid een nieuwe ontvangsthal. De auto baan vanuit Neurenberg wordt met grote, prachtige bruggen tot in de stad doorgetrokken. Ballonnen en zeppelins zijn bij de verkeersregeling ingescha keld. Er komt een extra noodzieken huis met 400 bedden. Blinden hebben ciboriekorven gemaakt voor bijna 600.000 hosties. In de binnenstad wor den waar nodig extra restauratie-ten ten opgericht. Op alle parkeerplaatsen en bij alle autobusstations worden nood- cafetaria's gemaakt en voor jeugdige pelgrims worden vjjf grote tenten voor gezamenlijk honderdduizend personen gebouwd, waar tegen zeer lage prijzen een éénheidsmaaltijd genuttigd kan wórden. Zo kan men nog enige tijd doorgaan. München heeft niets vergeten. De „sta tio orbis" wordt omkranst door tien tallen echte congressen. Daarbij zullen op het stuk van simultaanvertalingen stunts worden gepresteerd, die tot dus ver ongehoord schenen. Men kan reeds nu grammofoonplaten, penningen, boe ken, partituren en de hemel weet wat nog meer bestellen, want men heeft er een eer in gesteld ook en vooral op cultureel terrein zijn beste beentje voor te zetten. en moet voor dit alles bewonde ring hebben. München mag dan met Berlijn en Hamburg tot de miljoenensteden van Duitsland behoren, dit congres moet toch voor de katho lieke gemeenschap, die officieel 800.000 man sterk is, een zware opdracht zijn. Men moet zich n.l. over het kerkelijk leven geen illusies maken. „München", zo schreef prelaat Kari Abenthum. gaat zaterdagsavonds uit .omdat het zondags kan uitslapen." In de kerk komt men niet. Gemiddeld komt per huwelijk nog niet één kind voor en dat de stad niet uitsterft, komt vooral om dat ze op het „Beierse platteland" werkt als een magneet. En om mgr. Lorenz Freibergen te citeren: „In deze München, zoals de vreemdeling het kent. Het plein en het prachtige raadhuis, waarvan meer nog dan de architectonische vormgeving op bepaalde uren de bewegende en kleurrijke poppen van het klokkenspel bewonderd wiorden. Op de achtergrond de beide torens van de beroemde Mari.ak.eik uit de dertiende eeuw. stroom vindt men rijkelijk veel geluk zoekers. avonturiers, zwervers, lichte kooien, dieven en gangsters. Het mil joenendorp München is een stad voor het Europese amusement, het frisse maar ook het onfrisse vermaak gewor den." Deze stad door de oorlog ver morzeld en uiteengereten maakt zich nu op om een week lang het Eucharistisch centrum van de we reld te zijn. Men mag haar daarbij steunen en helpen zoveel men ver mag. Laat, de Nederlandse pelgrims komen! Een grote teleurstelling moet men toch al verwerken. Men fluistert haar nog: „De Paus komt niet. Hij heeft een legaat benoemd." ALBERT WELLING DEN BH IEL meldt zich als woonstad van Europoort Het Maerlant, vroeger een apart dorpje, dat met Bnelle is vergroe,d. Nog hangt hier de sfeer van de koopvaardij, die zorgde voor levendigheid en welvaart. Zandzuigers en draglines, vracht auto's en bulldozers zijn gewik keld in een hevige worsteling met de eertijds zo sappige grond van wes telijk Rozenburg. Het land wordt ge perst in nieuwe vormen; wat de na tuur hier deed ontstaan, is ten prooi ge vallen aan de gewelddadige ingreep van een kolonne wroetende en woelen de machines die al enorm uitgestrekt heden hebben omgewenteld tot barre woestenijen. Rotterdam bouwt aan zijn Europoort. Het resultaat van al dat ge ploeter daar op Rozenburg dient zich voor de willekeurige toeschouwer nu nog aan als een immense chaos. Toch zal de Europoort volgénd jaar al open zwaaien om de eerste tankers toegang te verschaffen tot een van (1e gunstigst gelegen, best geoutilleerde zeehavens van dit werelddeel. Het gerucht, dat de koortsachtige arbeid op het eiland be geleidt, is ook tot Den Briel doorge drongen, het rustige stadje, dat in 1572 zo plots*'ling en tegen zijn zin de ge schiedenis werd binnengesleept en zich sindsdien heeft mogen koesteren in de symboliek van de vrijheid, die aan het Brielse gebeuren is toegekend. Burge meester D. M. van Zwieten en het ove rige stadsbestuur zijn tot de overtuiging gekomen, dat Brielle, terwijl het daar ginds, op nog geen 6 kilometer afstand, schokt en siddert als woedde er een aardbeving, de ontwikkelingen niet lan ger onbewogen aan zich voorbij mag laten gaan. Het uur is vol; Europoort roept ook Den Briel tot daden op. Den Briel en Europoort. Nog altijd kunnen de Briellenaren niet nalaten om, als dat zo te pas komt, langs hun neus weg op te merken, dat Rotterdam tot bloei is gekomen ten koste van Den Briel. En dan herinneren zij aan het levenswerk van Pieter Caland. die Rot terdam kilometers dichter bij de zee bracht door zijn plan van de Nieuwe Waterweg, terwijl de monding van de Brielse Maas sindsdien langzaam dicht begon te slibben. Voordat Caland ech ter dit voorstel indiende, hadden hij en anderen al uitgebreid gestudeerd op de vraag, of het niet mogelijk was Het Brielse Gat uit te diepen, waar zich een algeheel verzandingsproces ontwik kelde. Immers, voor de route op Rotter dam was de scheepvaart toen nog aan gewezen op de Brielse Maas, en bij eb gebeurde het wel, dat de omweg over het Brouwershavense gat moest wor den gekozen. Calland was als inge nieur van de waterstaat in Den Briel de aangewezen man om dit vraagstuk op te lossen, maar hij lanceerde mid den tussen de discussies een heel nieuw ontwerp voor een kanaal naar zee, zich richtend op de verzande Maas monding. In 1866 werd begonnen met het graven van de Nieuwe Waterweg en in 1872 maakte de eerste koopvaar der er onder grote belangstelling ge bruik van. En. plegen sommige Briellenaren dan te zeggen, van dat ogenblik af week de welvaart van onze stad om door Rotterdam te worden overgeno men. Ze zeggen het overigens zonder vee] rancune, want diep in hun hart beseffen ze ook we], dat de Nieuwe Waterweg niet alleen aansprakelijk gesteld kan worden voor de sluimer, waaraan Den Briel zich immers al lang tevoren had overgegeven. Het is niet eenvoudig om daarvoor de juiste oorzaken aan té wijzen. Briel le is ontstaan op de plaats, waar twee stromen tezamen vloeiden: de Maas en de Goote. Uit de naam kan men trou wens al afleiden, dat het daar een laag gelegen, moerassige streek geweest moet zijn. Door deze gunstige ligging werd Den Briel een trefpunt van koop- en zeelieden en de marktplaats voor een wijde omgeving. Van de Hollandse steden klom het stadje op tot de elfde in grootte. In de twaalfde en dertiende eeuw groeide de Goote echter geleide lijk dicht en dit proces kan men wel als het begin beschouwen van de malai se die intrad in Den Briel. Toen de Watergeuzen in 1572 het stadje opeis ten, had het verval al flink doorgezet, hoewel de handelsvaart en de visserij nog altijd een zekere levendigheid bin nen de veste brachten. Het Brielse Gat was in elk geval nog wijd genoeg om de geuzenvloot te kunnen ontvangen en dat de band met het water aan innig- heic weinig inboette, blijkt wel hieruit, dat tientallen jaren later Witte de With. Philips van Almonde en Maarten Tromp in Brielle het levenslicht zagen, «dmiraals wier prestaties weer iets toevoegden aan de glorie van het oude stadje. Maar steeds nauwer werd de toe gang tot de Brielse Maas. De toene mende verzanding bracht de betrek kelijke welvaart van de geuzenstad vrijwel geheel om hals, Rotterdam had haar inmiddels al verre overvleu geld door het gunstige achterland, en toen Caland dan zijn Nieuwe Water weg liet graven, scheen de geschie denis zich voorgoed van Den Briel af te wenden. Het duurde tenminste bij na een eeuw, voordat Brielle weer „in het nieuws" kwam. Dat gebeurde in 1952, toen de Brielse Maas werd af gedamd, aangezien deze stroom voor de scheepvaart van weinig betekenis meer was en beter in een zoetwater bekken veranderd kon worden. Nu het uitzicht op de zee definitief ver loren was, leek de toekomst voor Den Briel helemaal vol sombere perspectieven. En daar verschijnt plotseling Rotter dam met zjjn plan voor Europoort, als om goed te maken wat het honderd jaar geleden Den Briel aan kansen ont nam. Want Brielle heeft het vaste voor nemen om profijt te trekken uit de ge beurtenissen op het eiland Rozenburg. Het wenst zich niet langer in histori sche kwaliteiten te vermeien, maar denkt zichzelf een belangrijke functie toe om de werkers daar in Europoort en Botlek een aantrekkelijke woon plaats te bieden, ja, de woonplaats bij uitstek. Brielle, woonstad van Euro poort: dat is de pretentie waarmee men zich voortaan wil presenteren. Op een tentoonstelling in het Trompmu- seum wordt deze pretentie zelfs uit gedragen onder de titel „Brielle, sleu tel van Europoort", en de toekomst is daarin uitgezet tegen de achtergrond van het wenkend perspectief van Euro poort en Delta. Nu is het merkwaardig, dat in het provinciale rapport „Randstad en Del ta", waarin de ontwikkeling van Zuid- Holland tot omstreeks 1980 wordt aan geduid, nauwelijks aandacht is besteed aan Den Briel. Hoogvliet en Spijkenis- se zouden grote woonkernen moeten worden om de bevolkingsaanwas rond om Rotterdam op te vangen; ook Hel- levoetsluis wordt een grote ontwikke ling voorspeld door de „sprong naar het Haringvliet", waar secondaire ha vens zijn gedacht en verder is er nog zoiets als Deltastad op de oosthoek van Flakkee. en Brielle zou maar een zeer bescheiden rol zijn toebedeeld in heel deze ontwikkeling. Met de provinciale visie is Brielle uiteraard niet onbekend, maar men trekt zich er niet veel van aan. „Niet de planologen, maar de di recties van de fabrieken zullen straks bepalen, waar hun werkers het best kunnen wonen," zegt burgemeester Van Zwieten vol optimisme. En dat die plaats Brielle /.al worden acht hij hoogst waarschijnlijk. „Wij doen in elk gevat ons uiterste best om er voor te zorgen, dat we straks iets te bieden hebben." Oud recht Om zich behoorlijk te kunnen ontwik kelen en de belofte van een aantrekke lijke woonplaats waar te maken dient het Geuzenstadje natuurlijk over goede verbindingen te beschikken met omlig gende gebieden, en met name met Hol land. Nu heeft Voorne ondanks de dam in de Brielse Maas en de verbinding met Rotterdam zjjn insulair karakter nog niet geheel en al afgelegd. Zover zou het pas zijn, wanneer de veerdienst over de Maas bij Brielle vervangen is door een vaste oeververbinding mei Rozenburg. Het plan voor een brug is gereed, maar BrieHe vreest, dat deze brug te excentrisch kofnt te liggen. En daarom beroept het stadje zich op een oud recht, stammend uit de vroege midóeleeuww* dat Baelle Dit is het bastsonlwei p van de M ün- chener kunstenaar Max Fallen voor een serie speciale zegels, die door de Bun- despost" ter gelegenheid van het Eucha ristische congres 1960 zal worden uit gegeven. Ook zal tijdens dit congres een internationale postzegeltentoonstelling worden gehouden onder de titel: Brief- marken künden Christus". verzekert van een permanente ver binding met Maassluis. Toen dit pri vilege werd verleend, had de Maas nog een breedte van ruim 6 kilome ter met Brielle aan de zuidelijke. Maassluis aan de noordelijke oever. Jan Pietersz Coppelstock, de veer man, die door de Watergeuzen als afgezant naar de vroedschap werd gestuurd, met de ring van admiraal Willem Bloys van Treslong als be wijs, had dus dagelijks flinke afstan den af te leggen. Van Rozenburg was nog geen spoor te bekennen. Men wist, dat zich daar een zand plaat ontwikkelde, maar deze rees pas in de zestiende eeuw boven wa ter om daarna snel de huidige om vang van Rozenburg aan te nemen. Ook toen wenste Brielle aan het veerrecht vast te houden, en van die tijd af onderhouden dus twee boten de verbinding met het vasteland. Nu de Europoort weldra in haar hengsels wordt gehangen, wordt dat contact er niet door vergemakkelijkt. Het lateraal kanaal, dat de binnen scheepvaart tijdelijk door de Brielse Maas zal leiden, en het Driewegkanaal, voeren het aantal waterwegen tussen Brielle en Maassluis op tot een totaal van vier. Uiteraard zijn er bruggen, en zelfs tunnels, ontworpen voor een goe de onderlinge verbinding, maar Brielle vreest, en naar het schijnt niet ten on rechte, dat de lijn naar Maassluis wordt omgebogen in een voor Brielle ongunstige richting. „Wij willen," zo zegt de burgemeester, „wel een „veer,, laten, maar houden vast aan ons recht." Attracties als woonplaats Het gemeentebestuur beseft, dat de aantrekkelijkheid an Den Briel als woonplaats voor de toekomstige Euro poorters niet uitsluitend bepaald wordt door zijn historische inventaris, die de toeristen overigens in groten getale doet toestromen. Een wandeling door het rustige stadje met nog op zoveel plaat sen de tastbare herinneringen aan ver gane roem. aan een bewogen verleden, is dan ook een zeldzaam genoegen. Rond het Maerlant. vroeger een avert dorpje, geboorteplaats van de dichter Jacob van Maerlant, hangt nog de sfeer die de koopvaardij met zich mee placht te brengen. In de St.-Catharijnekerk zijn in grafstenen, opschriften en ra men de gebeurtenissen vastgelegd, die de ontwikkeling van Brielle hebben ge markeerd. Kortom, de voor dit soort zaken ont vankelijke wandelaar komt royaal aan de kost en de archivaris van Den Briel, de heer J. Klok, spant zich in om nog zoveel mogelijk voorwerpen die met de streekfolklore verband houden of van geschiedkundige waarde zijn, in het Trompmuseum te verzamelen, nu Voorne aan de vooravond staat van een stormachtige ontwikkeling. Maar de toekomstige bewoners zullen boven al prijs stellen op wooncomfort en al de faciliteiten die passen in een meer stedelijke sfeer. Voor hen heeft de ge meente een groot uitbreidingsplan in petto met al de elementen die hierin thuis horen. Met gepaste trots wijst de burgemeester bovendien naar de re creatiemogelijkheden van Brielle. met name op het gebied van de watersport, waarvan het stadje zich tot een cen trum begint te ontwikkelen. En mis schien vormt voor velen de duinwater leiding een attractie apart, want Briel le heefl tot nu toe altijd geweigerd om zich te laten aansluiten op het Rotter damse net. Hierin kon het tenminste la ten zien, dat het in staat was zichzelf te „bedruipen" HANS STEVENS MÜNCHEN vreest, dat het miljoen pelgrims zal halen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7