e Courant Koninklijke gastheren begeleiden koninklijke gasten De Gaulle voorstander een ,T lissen Oceaan Europe se de Atlantis de Oeral van Entente en Uiirnov ontkent door Sovjet-attaché N otas over Bonn en en weer tussen het Kremlin Koningin en prinses bezoeken Julianaschool in Brussel Regering wenst een modus vivendi met Indonesië Brand bij brandweer-opleiding ^enderes wor berecht Zonnig bezoek aan Nederlandse onderwijsinrichting Britse vloot zegt laatste slagschip vaar wel Willem Elsschot overleden Ontstoring Minimum aan veiligheidstroepen in Nieuw-Guinea noodzakelijk Het weer. egens schending van e Turkse grondwet IN REDEVOERING VOOR RADIO EN TV Nog meer stakingen in Frankrijk Auto rijdt meisje dood MINISTER LUNS IN PERSGESPREK Droog weer IETS WARMER Het weer in Europa l'ix T? JuU sfaof.- 1 ben be5s!fbez°ek ö,ieri!LGrace van Monaco is gisteren /'blijf0 "it Monte Carlo naar Philx- °''n i3 Verlrokken, waar haar vader, *iet Kelly, ernstig ziek ligt. Men haar hier op London-Airport. 55 hL?iin fotofjl Pebrai uJüOriek i» ■ty&t-1- inna en prinses Bea- gisteren tijdens het aan België ook een racht aan de Gevaert- in Mortsel. Dit complex Uitgebreid dat de bezichti- auto moest gebeuren. Ko- ,Jot Bpudewijn hield de koningin bert f,lnks) gezelschap, prins Al- uoto rechts) zat met prinses Beatrix in de auto. I Ne A' 1 Juni (UPI) De voor- ""al f,retnier va» Turkije, generaal °Urt Deeft gisteren verklaard ""Premier Adnan Menderes en an- ."'tg v^^uialige ministers uit het afge- set, zullen worden berecht we- r^idd van de grondwet. Er zal M*^®id een commissie worden in- ?eiitiw on' de daden van de regering- R fs onderzoeken. Gursel zei ^es "at het leger aanneemt dat Men- en zijn ministers schuldig zjjn. Perse! "1 «on flriilz ^t"n I 1 gaf te kennen dat de voorma- T bept6' die sprak op een druk bezoch- rrerrijfSor|fprentie in het bureau van de 'J'hist ers Ssvb ver re®nSen genomen ex-ministers zou- berecht zullen worden Op de vraag of rt ri t>-Qe verkiezingen. ^beB?°Sen deelnemen aan dntwoordde Gursel Wet1"-0' >e? worden bevonden, de verkie- Indien zjj zullen zij staat zjjn zich kandidaat te stel *i ZÜ dan moeten boeten voor an u die zü in het verleden hebben (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 1 juni. Na Eisen hower, Macmillan en Khroesjtsjev heeft gisteravond nu ook de vierde der groten, president De Gaulle van Frankrijk, in een toespraak voor de Franse radio en televisie zijn mening gegeven over de inter nationale situatie na het mislukken van de topconferentie tussen Oost en West, door hem overigens aan geduid als ,,de conferentie van Parijs". Zoals te verwachten was heeft De Gaulle aan zijn visie een hoge en verre vlucht gegeven. Men kon er andermaal een aantal van zijn geliefkoosde thema's of helaas wensdromen in beluiste ren en ook de hem eigen ironie was niet afwezig. Dc genenial-president hegon niet vast tc stellen, dat de wereld vol war met tegengestelde krachten en dat Frankrijk zich ..zoals reeds tweedui zend jaar geconfronteerd ziet met de strijd om het bestaan". Twee kampen staan tegenover elkaar, aldus de gene raal. eu de situatie is zo, dat het slechts van Moskou en Washington afhangt of in enkele uren een groot deel van de mensheid verpletterd zal worden. Om liet gevaar te bezweren moeten drie voorwaarden worden vervuld. Óp de eerste plaats: het verkrijgen van ont spanning door het vermijden van uit dagende woorden en daden, en door het bevorderen van dc culturele, tourisli- sche en economische uitwisseling. Wordt deze ontspanning niet verkregen, dan is het gevaar groot, dat de ..aan trekkingskracht van het ongeluk" zich meester maakt van de geesten en dat de wereld zich om een of ander motief in oorlog zal bevinden. Zoals reeds Bonn) %n ftrjU Onze correspondent in l.,'1-:,,,. 1 juni Dc leden van mijn hMl.(op de nmhassad in Ro- v Vn 112ij de Westduitse hoofdstad) .lift V strikte opdracht zich van ü\*"inagcacöv .telt te onthouden, tóV heeft de Russische ambassa- tiHli/^nfrnov gistermiddag op het V eu t ministerie van buitenlandse hptegenover de secretaris-generaal 4' 'cs.Caerpenberg verklaard. Smirnov lp rde tegen de beschuldigingen W'Povn Westduitse pers zijn geuit te- r dc uitgeweken Russische at- 51 Lavinov. die de tussenpersoon de Russische agenten in de evinov, die de ypv Keweest tussen dienst en dieps "^«Publiek. F.evi.iov is vrijdag 00l n!* naar Moskou teruggekeerd. b'J'1"tn,!>estreed Smirnov dat Russische llh ^-Raar-S d'e 'n kader van de in ss'sche culturele uitwisse- W yk-prtfte bondsrepubliek optreden tc- b'Viji 'Dd spionage verrichten. Nog Smirnov met Van Scherpenberg zat te praten arriveerde op het minis terie van buitenlandse zaken ook een officiële protestnota uit Moskou waarin de Russische regering protesteerde te gen de aantijgingen tegen een lid van het personeel van zijn ambassade in Bonn en van de Westduitse regering maatregelen verzocht om een herhaling van dergelijke beschuldigingen te voor komen. Van Scherpenberg wilde niet onder doen. Hij overhandigde ambassadeur Smirnov een nota waarin de Westduit se regering bezwaar aantekende tegen het feit dat leden van de Russische ambassade deelnemen aan bijeenkom sten die als vijandig jegens de regering moeten worden beschouwd. Volgens Van Scherpenberg wordt de publieke opinie daar des te onaangenamer door getroffen aangezien de Westduitse diplomaten in de Sovjet-Unie geen ver gelijkbare vrijheid genieten. Na deze speldeprikken gingen ambassadeur en secretaris ieder huns weegs. twee maal in deze eeuw; eens omdat „de aartshertog dood was",een ander maal „omdat iemand Danzig wilde". De tweede voorwaarde is ontwapening, die vooral moet gelden voor de machi nes dre op afstand massale vernieti ging kunnen brengen. De derde voor-' waarde is, dat een begin gemaakt wordt met de samenwerking tussen Oost en West in dienst van dc mens, bijv. door gemeenschappelijke hulpver lening aan de onderontwikkelde gebie den en door het gemeenschappelijk voe ren van de grote onderzoekingen waarvan de vooruitgang afhangt. Nieuwe perspectieven waren enige lijd geleden geopend toen men uit Rus land van een nieuwe machthebber „een nieuw lied" hoorde, dat de noodzaak verkondigde van vreedzame coëxisten tie en voor een land als enige eerzucht het tot ontwikkeling brengen van de eigen welvaart. Samenwerking tussen de Grote Vier zou de weg openen tot de vrede. Maar Khroesjtsjev, aldus De Gaulle, stelde een voorwaarde die strijdig was met de ontspanning: nl. het sluiten van een vredesverdrag, dat voor altijd de verdeling van Duitsland zou bestendigen. Evenwel in het vervolg scheen deze eis uitstel en schikkingen te kunnen verdragen. Khroesjtsjevs be zoeken aan de V.S. en aan Frankrijk leken een gunstig voorspel te zijn tot het houden van een topconferentie. Op de welbekende omstandigheden, waaronder deze conferentie tenslotte was mislukt, wilde De Gaulle niet op nieuw ingaan. Maar wel wilde hij vast stellen, (lat, zo het uitzenden van een Amerikaans vliegtuig boven de Sovjet- Unie vijftien dagen voor het bijeenko men van de conferentie „zeer zeker en op z(jn minst een misplaatst gebaar was geweest", het toch geen voldoende grond bood om de topconferentie en de discussies der wereldproblemen uit te stellen. En verontschuldigingen eisen voor het zenden van een „monomotor" (eenmotorig vliegtuig) uitgerust met een fototoestel, op het moment, waarop men zelf een nieuw machtig ruimte- apparaat achttien maal per dag om de wereld stuurde, was volgens De Gaulle „overdreven". Tenslotte: zo de voorzit ter van de Russische ministerraad ab soluut op eeii prealabele regeling van het voorval van 1 mei naar zijn eigen genoegen had gestaan, dan had hij even goed in zijn hoofdstad kunnen blijven, totdat hij deze regeling verkregen had. Met dat ai blijven de ontspanning, de ontwapening en de hulp aan de onderontwikkelde gebieden voorals nog om een verwezenlijking vragen. Frankrijk, aldus De Gaulle, is bereid zich weer op deze weg te begeven, maar gelooft dat daartoe de normale diplomatieke kanalen zich veiliger lenen dan de hartstochtelijke en tu multueuze openbare stellingname en d.e discussies der gedelegeerden bij de verenigde volken. Niettemin zal Frankrijk te zijner tijd onder ogen kunnen zien, dat „de conferentie van Parijs" opnieuw wordt geopend. (Vervolg zie elders in dit blad) PARIJS, 1 juni (UPI) Ruim 300.000 arbeiders van de Franse spoor wegen hebben gisteren gedurende 21 uur gestaakt. Het spoorwegverkeer in geheel Frankrijk werd grotendeels ver lamd. Daarbij heeft het personeel van de Métro en de stadsbusdiensten In Pa rijs een aantal „verrassingsacties" ge voerd, korte stakingen die tienduizen den Parijzenaars in de spitsuren tot wanhoop dreven en autoeolonnes van het Franse leger op de wegen brachten. Deze legerauto's werden ingezet om en kele drukke forensentrajecten te ontlas ten. Toen Frankrijk gisteravond (1e eu velen van de staking langzaam te bo ven kwam (al reden er dan nog geen treinen voor middernacht.), kondigden de ambtenaren aan dat zij op 10 juni een staking van 21 uur houden en an nonceerden de metaalbewerkers een sta king van 6 tot 13 juni. autonomie voor Frankrijk. IJSSELSTEYN (Limburg), 31 mei Vanmiddag is het zeven jaar oude doch tertje van de familie G. Arts gedood, toen het kind door het dorp fietste. Bij een onverwachte manoeuvre greep een tegemoetkomende vrachtauto het meis je- BRUSSEL, 1 juni (ANP) Konin gin Juliana heeft op de derde dag van haar verblijf in België vanoch tend samen met prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de Julianaschool alhier, een schooi, die volgend jaar zestig jaar bestaat en waarop kinde ren van in Brussel wonende Nederlan ders hun eerste opleiding krijgen. De koningin was gekleed in een linde groen complet met een hoedje in de zelfde kleur. Prinses Beatrix droeg een citroengeel zomertoiletje met wit tu len hoedje. Het was een zonnig bezoek aan deze Nederlandse gemeenschap van ruim honderd leerlingen en leerkrachten. Er ging een enthousiast gejuich op, toen de koningin en prinses de school bin nenstapten. De zevenjarige Hilleke Kooi en de tienjarige Diekje van Ballegooien moch ten namens alle kinderen hun koningin en prinses rode rozen aanbieden. Op het schoolplein, waar de met oranje en rood. wit en blauwe vlaggetjes getooi de kinderen stonden, ging een enthou siast „Leve de koningin" en „Leve prin ses Beatrix" op, toen de hoge gasten hier aankwamen. De kinderen zongen enkele liederen, waarvan er een door de onderwijzer Jan Postma was gemaakt en de vreug de van deze schooljeugd over de komst van de vorstin tot onderwerp had. De koningin ging naar de kinderen toe om ze te bedanken voor deze originele vo cale hulde. In de school werden enkele klaslokalen bezocht, waarbij koningin Juliana haar bewondering uitte over het werk van enkele leerlingen, die een ma- (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 1 juni Gisteren weer klonk in de haven van Portsmouth het zelfde trompetgeschal als dat waarmee men krijgslieden ter aarde bestelt. Maar het sonore afscheid gold niet een overleden generaal of admiraal, maar het laatste slagschip van de Britse vloot Het was een historische en enigszins deprimerende (lag voor de Britse mari ne. Het slagschip, de 44.500 ton metende „Vanguard", werd gisteren voorgoed uit de dienst genomen en zal worden verkocht als oud ijzer. Het schip is gebouwd tijdens de laat ste oorlog, maar kwam pas gereed in 1946. Het kostte 90 miljoen gulden, maar moest weldra gemoderniseerd worden, hetgeen nogmaals 20 miljoen gulden kostte. Deze kostbare moderni sering was evenwel grotendeels fictief. Want nu het schip gesloopt zal wor den en niet langer deel uitmaakt van de Britse marine, ontkennen de ma rine-autoriteiten niet ianger dat een. aantal van de schfepskanonnen van de „Vanguard" dateren van de eer ste wereldoorlog en eerst dienst had den gedaan op oudere slagschepen in 1917. De „Vanguard" heeft niet een erg nuttig bestaan geleid. George VI gebruik te het slagschip voor zijn bezoek aan Zuid-Afrika. Verder kwam het schip niet dichter bij de roem dan in de film over het tot zinken brengen van de ..Bismarck". In deze film veranderde de „Vanguard" tijdelijk van nationa liteit. Acteurs in Duitse marine-unifor men bemanden de kanonnen voor een aantal filmscènes. quette hadden gemaakt van het delta plan en daarnaast de gehele provincie Zeeland hadden uitgebeeld, waarbij zelfs de oester- en mosselcultuur niet vergeten was. Aan de directeur van de school ver telde de koningin ook zelf iets over het deltaplan, waaraan ze onlangs nog een bezoek heeft gebracht. Aan de hand van de maquette vertelde de koningin over haar vlucht boven dit gebied. Ook werd een kleine expositie bezichtigd, die was ingericht van in de klassen vervaardig de handenarbeid. De jongens van de Ju lianaschool zijn namelijk-meesters in het bakken en schilderen van tegeltjes. Ze hebben zelf een oven, waarin de klei- produkten worden gebakken. Ruim een half uur duurde dit bezoek aan de school waarna het gezelschap zich naai de Europese school in Brussel begaf. ANTWERPEN, 31 mei (Belga) De schrijver Alfons (le Ridder, beter be kend onder (le schuilnaam Willem Els- schot, is dinsdagmiddag in Antwerpen overleden. Hij is 78 jaar geworden. Els- schot heeft verscheidene letterkundige prijzen gekregen voor romans en novel len, onder meer voor „Het Dwaallicht" (1946). Zijn bekendste werken zijn: „Villa des Roses", „Lijmen", „Het Been" en „Kaas". De schrijver was al enige tijd ziek, In Japan zijn negen linkse studenten gearresteerd, die (ie hand hebben ge had in betogingen voor de ambtswoning van premier Kisji, welke tot wanorde lijkheden hebben geleid. De betogingen waren bedoeld als protest tegen het Ja pans-Amerikaanse veiligheidsverdrag, dat bij de Rijksdag in behandeling is. Wat men het ministerie van Ver keer en Waterstaat ook moge ver wijten, niet, dat hel aan gebrek aan voortvarendheid zou lijden, wanneer het om het nemen van allerlei be zwarende maatregelen ten laste van het motorisch verkeer gaat. Eerst hebben we de wrange scherts beleefd van het verplicht stellen van slik lappen, die uitsluitend enig effe-t sorteren tegen opspringend grind, en nu moeten alle motorvoertuigen, in clusief de bromfietsen, ontstoord wor den ten behoeve van radio- en tele- visiebezilters, omdat de formidabele techniek nog niet in staat blijkt storingvrije ontvangst van radio- en televisie-uitzendingen te garanderen. We zullen nu maar in het midden laten, of radio- en televisie-bezitters nu zo veel missen, indien hun appa raten af en toe gestoord worden, maar volgens Bovag en Rai is met de ver plichte ontstoring van motorrijtuigen een slordige 25 miljoen gemoeid, ter wijl er nog geen behoorlijke meet- en controle-methode bestaat, de eisen zo streng zijn, dat de ontsteking der motoren en dientengevolge ook het verkeer ernstig gestoord dreigen te worden en er nog geen algemeen bruikbaar ontstoringsmateriaal aan wezig is. Evenals met de sliklappen is het departement met zijn verplich te ontstoring voorbarig en onvoldoen de doordacht te werk gegaan, daar mee het motorisch verkeer een nieu we last van tientallen miljoenen opleggend, waarvan de verhouding tussen voor- en nadelen vooralsnog problematisch moet worden geacht. Deze voortvarendheid van het depar tement in het kleine staat wel in schrille tegenstelling met de traagheid en bedachtzaamheid, die het betracht, wanneer het gaat om grote zaken. Als er iets dringend ontstoord dient te worden, dan zijn het de straalvlieg tuigen, die in verschillende woonge bieden de bevolking met hun gierend lawaai zenuwziek makenmaar de aanbeden moderne techniek is daar voorlopig nog niet toe in staat. NEW YORK, 1 juni De Neder- landse regering wenst een modus Vi vendi met Indonesië te scheppen waar door de betrekkingen tussen de twee landen zouden kunnen worden verbe terd, aldus heeft minister Luns in een persgesprek met Harry Gilroy van de „New Vork Times" gezegd, zo meldt het blad uit Den Haag. In dit gesprek, tegen de achtergrond van berichten over het overbrengen van Indonesische troe pen naar eilanden dicht bij Nederlands Nieuw-Guinea, zei de minister, dat Ne derland, zoals in het verleden, al het mogelijke zou doen om verhoging van (le spanning te voorkomen, Hjj gaf ui ting aan de hoop, dat Nederland te zij ner tijd tot een schikking met Indone sië zou komen. Minister Luns zei ten aanzien van de Nederlandse troepenversterkin gen die naar Nieuw-Guinea worden ge zonden dat deze zeer bescheiden zul len zijn. De versterkte troepenmacht zo voegde hij hieraan toe, is in het geheel niet bedoeld om druk op In donesië uit te oefenen en duidt ook niet op enige agressieve stap van de kant van Nederland. Wat de door Nederland getroffen mili taire maatregelen betreft, zei de minis ter, dat het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea bijna zo groot als Frank rijk is en dat elk jaar meer gebied van het nog ongecultiveerde binnenland onder burgerlijk bestuur wordt ge bracht. „Onze taak van verdediging en handhaving van wet en orde maakt een minimum aan veiligheidstroepen nood zakelijk dat natuurlijkerwijze met het verstrijken der jaren wat hoger is ge worden", zo zei de minister. Volgens berichten in de Nederlandse pers zijn het merendeel van de achttien duizend Nederlanders in Nieuw-Guinea en vele der een miljoen Papoea's ver ontrust geworden door een „opruiende" bedreigingscampagne die per radio van Indonesië uit tegen het Nederlands ge bied wordt gevoerd. Op een vraag hier over zei minister Luns, dat „ook met het oog op deze aspecten tot de matige uitbreiding van onze verdedigingstroe pen werd besloten". Maar laat mij er op wijzen, aldus voegde hij hieraan toe, dat de Nederlanders in Nieuw-Guinea, zelfs in het volkomen onwaarschijnlij ke geval dat zij agressieve bedoelingen egen Indonesië zouden hebben, door ge brek aan troepen niet in staat zouden zijn dergelijke bedoelingen tot uitvoe ring te brengen. Ter gelegenheid van de opening van een nieuw oefenterrein voor de luchtmacht-brandweer-opleiding op het vliegveld Deelen (bij Arnhem) werd gisteren een door vele auto riteiten bezochte demonstratie ge houden. De opening werd verricht door de luchtmacht-gen. L. Kamp. chef technische zaken en materieel, die een brandende lont tegen een opgerichte poort hield, die vlam. vatte ev daardoor de toegong tot het terrein vrij gaj. PEKING, 1 juni (AFP) De Chinese expeditie die er de vorige week in is geslaagd de top van de Everest te be klimmen. heeft tijdens de tocht op 27 maart op een sneeuwveld het bevroren stoffelijk overschot van een blanke ge vonden. Het stoffelijk overschot, vol gens de kleding vermoedelijk een En gelsman, kon niet worden geïdentifi ceerd. De leden van de Chinese expedi tie hebben het begraven. Verwachting, tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en zonnig weer met opnieuw iets hogere temperaturen. Overwe gend zwakke wind. Zon: 4.25-20.51 Maan; 12.04-1.04 West-Duitsland De politie van München heeft de vroegere kolonel van de S.S. Konrad Fiebig gearresteerd, verdacht van massamoord op Russi sche Joden. Fiebig was de laatste ja ren een zakenman in goeden doen. Zijn arrestatie heeft niets uitstaande met de gevangenneming van Eichmann, aldus heeft de politie van München meege deeld. DE BILT. 1 juni In grote delen van west-Europa staat het weer onder invloed van een hogedrukgebied, dat geen tekenen van verzwakking ver toont. De fronten van een depressie ten zuiden van IJsland kunnen daar door niet verder komen dan tot Ier land en Schotland. In deze omgeving zal het rustige weer derhalve aanhou den. Het ziet er naar uit dat het mor gen zonnig weer zal zijn, ook in het noorden van het land. waar zich van ochtend nog veel bewolking handhaaf de. De temperatuur zal daarbij opnieuw iets hoger worden. max min neersi. Station Weer temp temp afgej. gisteren 24 uur Oen Heidei zw. bew. 16 10 0 Ypenburg mist 16 6 0 VBssingen onbew. 15 10 0 Eelde motregen 12 8 0.1 De But onbew. 17 9 0 Twente mist 16 5 0 Eindhoven onbew. 18 8 0 Zd.-Limburg mist 17 7 0 Stockholm zw. bew. 11 0 Oslo regen 22 12 17 Kopenhagen mist 15 9 5 Londen onbew. 21 8 0 Amsterdam zw. bew. 15 9 0 Brussel mist 18 7 0 Parijs onbew. 20 9 0 Bordeaux onbew. 25 11 0 GrenobJe geh. bew. 25 14 0 Nice onbew. 22 16 0 Berlijn onbew. 18 10 0.1 Frankfort licht bew. 20 8 0 Mimeden mist 19 9 0 Zünph geh. bew. 19 9 0 Geneve half bew. 22 9 0 Locarno onweer 26 17 17 Wenen zw. bew. 19 13 0 Innsbruck onbew. 25 5 0 Rome onbew. 27 16 6

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1