Heiligverklaringsproces van veertig martelaren uit Engeland en Melkweg in Spaansepolder voor 300.000 afnemers in Z.-Holland Helden van de Kerkvervolging van zestiende en zeventiende eeuw de w 4 Nieuwe kapel te Tyburn Penningmeester maakte zich van penningen meester O Gouden echtpaar kreeg reis naar Canada als feestgeschenk ^eclam6 Zt Eistwee jaar en drie maanden Ver doorgevoerde automatisering 4 SUS wtte&imU Minister vloog naar Karei Doorman Familie-reunie op Schiphol Europa nieuwe verschijning op Rijn het k VIctakt liina halve ton Biji spoorloos verdwenen Bloemen in de Residentie Lijk van vermiste opgehaald Afscheid, op zee van smaldeel V Rotterdam honkbalt tegen Brabant Frankrijk geef t exti'a facilititen aan investeerders R. S. Stokvis tot nog toe zeer bevredigend Jack Dempsey-trofee voor nieuwe kampioen voor Uw zctö^ PAH IN A Wmmm f- Terend op vaders eer „Ik betaal alles terug' Het was een chaos '•tel fllQg I IfpSi v trsy flu BI. Margaret. CLITHEROW „Een samenloop" Elke 10 dagen plezierreis op Vader der stromen Eerste kennismaking K. O.-ZEGE VOOR CHARNLEY 1HL Wales Onmiddellijk na de vergadering van de aarisijisschoppen en bisschoppen van Engeland en Wales, die zoals ieder jaar in Londen werd gehou den, heeft de aartsbisschop van Westminster William Kardinaal Godfrey namens de hiërarchie de hervatting aangekondigd van het heilig verklaringsproces van veertig martelaren, die in de tweede helft van de zestiende eeuw of aan het begin van de zeventiende eeuw voor hun geloof gevallen zijn. „In een tijd. waarin de normen van Christus botsen met de materialistische visie van de wereld", zo luidt de verklaring van de bisschop pen, „wil de hiërarchie de aandacht vestigen op deze groep martelaren, die door hun voorbeeld een inspiratie zullen blijken voor allen, die de leer van Christus trachten na te volgen". De geruchten over een hervatting van het proces voor de heiligverklaring van de Engelse martelaren waren in het afgelopen jaar steeds sterker geworden en de waarschijnlijkheid werd prak tisch zekerheid door de aanwezigheid van Father Molinari, de postulator van het proces, op de jaarlijkse receptie, die door de bisschoppen van Enge land en Wales ieder jaar gegeven wordt in aansluiting op hun bijeenkomst in Westminster. Twee dagen later volgde de officiële verklaring der bis schoppen. ffe#* 1*7:. verscherpt wordt door liefdeloze bit terheid aan beide kanten. Ik zou daarom als Anglicaan in de ze kolommen de Anglicaanse lezers willen agen bij te dragen tot het fonds voor de wederopbouw van de kapel van Tyburn. Dit zou een ver heven gebaar zijn van eerherstel voor een tragische en betreurenswaardige episode in de Engelse geschiedenis." Op deze wijze kan de verering van de martelaren niet alleen een bron van inspiratie en genade worden voor al len, die op dit ogenblik in de Zwijgen de Kerk hun voorbeeld trachten na te volgen, maar ook een bijdrage tot de eenheid onder de gescheidene christe- DRS. TH. ZWARTKRUIS Cuthbert Mayne, priester en martelaar. Van de honderden martelaren, die in de zestiende en zeventiende eeuw m Engeland hun .even gegeven hebben voor hun overtuiging, had de hiërarchie in 1874 een getal van 360 uitgekozen voor het proces van zaligverklaring, dat in Rome aanhangig werd gemaakt. Voor het eind van die eeuw werden 63 van hen zalig verklaard. In 1929, het jaar waarin Engeland het eeuwfeest vierde van de katholieke emancipatie, werd door paus Pius X de zaligverkla ring uitgesproken van 136 Engelse mar telaren en één Schotse martelaar, John Ogilvie. Van dit grote getal zaligver- klaarden werden In 1935 op 19 mei de twee meest prominente, de grote staatsman en humanist Thomas More en zijn vriend, de kardinaal en bis schop van Rochester John Fisher, hei lig verklaard. Wanneer nu slechts een veertigtal martelaren op de lijst van de petitie zijn geplaatst, betekent dit met zo verklaarde de aartsbisschop van Westminster dat de andere marte laren niet voor heiligverklaring zullen worden voorgedragen. Zo gauw de bis schoppen dit opportuun achten, zal een nieuwe lijst worden opgesteld. Bp de samenstelling van de eerste lijst is ken nelijk rekening gehouden met een zo breed mogelijke spreiding, zowel geo grafisch als maatschappelijk, terwijl ook uiteraard sterk rekening gehouden is met de huidige verering van bepaal de martelaren. Bjj het doornemen van de totale lijst van Engelse martelaren is het frappant hoe rijk geschakeerd deze ROTTERDAM, 31 mei. Minister Het stofjem overschot van de Zalige John Southworth in de Westminster Cathedral te Londen. Het gelaat is bedekt met een zilveren masker. ven hiertoe. Bij de ondervragingen van een father Campion, evenals van alle andere martelaren, komt voortdurend de vraag terug: „Waar hebt u Mis ge lezen?", „Wie heeft bij u gebiecht?" „Wie hebt u verzoend met de Kerk van Rome" etc. Een goed voorbeeld van de procedure tegen de katholieken leveren de docu menten in het proces tegen Cuthbert Mayne, de dappere priester van het se minarie van Douai, die eerst Angli caan was geweest en zelfs chaplain van het St.-John's College in Oxford, en na zijn priesterwijding werkte in Cornwall. Hij werd gevangen genomen op het landgoed van een zekere Tre- gian en van de volgende vijf punten beschuldigd: 1. Hij had van de Paus faculteiten om onderdanen van de Koningin te absolveren: 2. hij had dit gepubliceerd in Golden; 3. hij had zijn mede-gevangenen in Launceston onderricht over het pauselijk gezag in kerkelijke za ken: 4. hij had een Agnus Dei" in het koninkrijk 6eïmporteerd; 5. hij had Mis gelezen. Zoals altijd werd de laatste beschul diging het ernstigst opgenomen. Omdat het bewijs van zijn Mislezen niet gele verd kon worden, werd de jury geïn strueerd dat een sterke presumptie vol doende was als bewijs. Toen de jury zich hiertegen verzette, drong de she riff van Cornwall, Richard Grenville, de kamer van de jury binnen en for ceerde het vonnis. Voor zijn „goede diensten" werd Grenville daarna gerid derd. Zo -.tierf de eerste van een hele reeks van seculieren, die, gekomen van het seminarie op het vasteland, hun le ven gegeven hebben in hun priester lijke bediening. Op deze lijst van 40 martelaren staan de namen van veer tien van deze helden, waaronder ook de laatste van hen, de zalige John South worth, die in de kathedraal van West minster bijzonder vereerd wordt in de kapel toegewijd aan St.-George en de martelaren. U eloofsgetuigen zijn in maatschappe- functie. Naast een kardinaal, een artsbisschop, talrijke priesters, zowel seculiere als reguliere, worden hierop leken aangetroffen uit alle rangen en standen van de maat schappij: een Lord-Kanselier, drie graven, een drukker, boekverkoper, wever, advocaat, een koopman, kleer maker, timmerman, stalhouder, se minarist, privé-secretarissen, behan gers-leerjongen, huisvrouwen etc. Ook bij deze groep van veertig heeft men naast grote priesterfiguren als de Jezuïet Edmund Campion, de semina rie-priester Cuthbert Mayne e.a. ook twee huisvrouwen gekozen, waaronder de slagersvrouw Margaret Clitherow, en daarnaast de Graaf van Arundel en Surrey, Philip Howard, een van de voorvaderen van de huidige hertog van Norfolk. Het „verraad", waar al deze mar telaren van beschuldigd werden, bestond in het uitoefenen van de priesterlijke taak of het gelegenheid ge- nder de leken is ongetwijfeld Mar garet Clitherow een van de mar kantste figuren. Deze heroïeke slagersvrouw uit York heeft in Enge land reeds nu grote verering en is ook in Nederland geen onbekende. Eerst protestant geworden heeft zij na haar overgang tot de Kerk van Rome voort durend een grote rol gespeeld in de Zwijgende Kerk van die dagen. Her haaldelijk heeft zij priesters gelegen heid gegeven de II. Mis te lezen in haar huis en de kinderen te onderrich- ten. Zij is de wreedste marteldood van allen gestorven. Het is merkwaardig hoe véle van de martelaren eerst met de nieuwe protestantse richting zijn meegegaan. Father Philip Hughes geeft in zijn monumentaal werk „The Reformation in England" Dl. III een getal van 54 convertieten op een totaal van 183 martelaren tussen de jaren 1577-1603; twee van hen waren vrouwen, en ne gen van hen hadden de wijdingen ont vangen in de Anglicaanse Kerk. Ook is opvallend het grote getal onder de mannen dat een universitaire oplei ding had genoten. Het grootste deel van de 360 marte laren is geëxecuteerd op de heuvel van Tyburn in London; 108 zijn gevallen op deze plaats die nu, tegenover Marble Arch met een gedenksteen in het weg dek wordt aangegeven. De kapel die hier vlak bij werd opgericht, en die vol- srens de laatste onderzoekingen waar schijnlijk zelfs precies op de plaats van de galg stond, is in het bombardement van de laatste oorlog uitgebrand. Tege lijk met de petitie voor de zaligverkla ring van de veertig Engelse martela ar? heeft kardinaal Godfrey een op- ROTTERDAM, 1 juni. „Verdachte wil onder geen voorwaarde terug naar Middelhamis" en „Deze man is heel moeilijk te doorgronden". Twee zinnen uit het reclasseringsrapport van het Le ger des Heils over de 56-jarige makelaar J. J. Z. uit Middelhamis. Dat het moeilijk te doorgronden is kon men ook tijdens de rechtszitting vaststellen. Een grote, zware norse man die dan eens bemin nelijk glimlachte en dan weer de presi dent heftig van repliek diende wanneer deze hem het vuur te nauw aan de sche nen legde. Dat hij niet meer terug naar zijn plaats van herkomst wil is ook wei begrijpelijk gezien de lange lijst van verduisteringen die hij in zijn omgeving gepleegd heeft en waarvoor hfj zich gis teren voor de Rotterdamse rechtbank moest verantwoorden. Afkomstig uit een tot ver in de omtrek gunstig bekend staande familie heeft Z. het vertrouwen, dat zijn vader als admi nistrateur en beheerder van bezittingen genoot, op grove wijze beschaamd. Als opvolger van zijn enige jaren geleden overleden vader waren alle werkzaam heden op hem over gegaan en iedereen dacht dat ook de jonge Z. even trouw en eerlijk zijn plichten zou vervullen in de vertrouwenspositie die hij innam. Men werd hierin wel teleurgesteld. In een goede drie jaar wist hij door allerlei slinkse handelingen een bedrag dat de president van de rechtbank op ruim vierenveertigduizend gulden hield, maar dat met enige goede wil ook wel een halve ton kan worden, te verduisteren. De zaak was aan het licht gekomen toen het bestuur van de coöperatieve Vereniging „Help Elkander" een onder zoek in liet stellen naar het beheer der financiën door hun penningmeester J. Z. Er bleek een tekort te bestaan van 4400 gulden. Ook bij anderen ging toen waar schijnlijk een rood lampje branden ten teken van gevaar want thans werd ach tereenvolgens aan Z bij de behandeling van zijn zaak nog ten laste gelegd: ver duistering van een bedrag van f 1.600, ten nadele van Het Groene Kruis van welke vereniging hij ook penningmeester was, verduistering van f 5200,ten na dele van de Hervormde Diakonale Zie kenhuisvereniging „Bethesda", ruim f 10.000,— van het geld dat hij van een oude dame onder zijn beheer had en tenslotte nog ruim f 21.000.die hij zich uit de bezittingen van een zekere mej. L. F. zou hebben toegeëigend. Verdachte gaf toe dat al het geld ver dwenen was maar hij ontkende dat hij het zich ten eigen bate zou hebben toe geëigend. „Wanneer ik weer op vrije voe ten ben, betaal ik alles terug" „Het geld is op de een of andere manier kwijt ge raakt", aldus het commentaar van ver dachte op deze bezwarende tenlasteleg ging. Het zou zelfs mogelijk zijn dat het geld kwijtgeraakt is, in een chaos zo als de administratie van verdachte geweest moet zijn. De rijksrecherche is maanden bezig geweest met het zoeken hierin en het nagaan van alle verdichtsels die ver dachte in de loop van het onderzoek heeft opgehangen. De president van de rechtbank vroeg dan ook vóór de aan vang van de behandeling van de zaak of „verdachte soms niet beter de waar heid kon zeggen, omdat de mens nu een maal wel eens op een leeftijd komt waar op liegen niet meer gedaan wordt". Een van de lezingen die verdachte van het verdwijnen van zo'n groot bedrag had gegeven was dat hij geld geleend zou hebben aan zijn zwager. Deze ontkende echter ooit geld van Z. te hebben aan genomen. Al met al was de behandeling van deze zaak een ingewikkelde verwikkeling waarvoor de rechtbank ruim drie uur nodig heeft gehad. Toen dan ook de of ficier van justitie aan het woord kwam voor het houden van zijn requisitoir, kwamen niet veel nieuwe gezichtspunten naar voren. Hij verklaarde wel waarom hij al deze verduisteringen stuk voor stuk aan verdachte ten laste had gelegd en niet een of twee zaken, en dan een ver oordeling te vragen voor verduistering meer malen gepleegd. De officier had volgens zijn zeggen het type van Z wil len laten uitkomen. „Men moet goed we ten met wat voor een man men te doen heeft als men met J. J» Z. in contact komt", aldus de officier. De verdachte zelf, gezeten op een stoel ln verband met zün invaliditeit, opgelo pen bij een auto-ongeval waarbu hij ternauwernood uit het brandende wrak gered kon worden, Ia-at al deze weinig vleiende woorden gelaten over zich heen gaan Hij gaat alleen wat moeilyk ver- zitten als de officier zijn eis uitspreekt: twee jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. G. M. Marijnen zal donderdag in de Spaanse Polder een melkweg in bedrijf stellen; de vijfde fabriek van de N.V. Sterovita Melkproducten. De bouw van deze melkconsumptiefabriek, die het gebied van de Moerdijk tot Schevenin- gen en het Westland en de Eilanden zal voorzien van melk en melkproduk- ten. werd noodzakelijk, toen de fabrie ken in Den Haag, Delft en IJsselmonde te klein werden en uitbreiding daar niet mogelijk was. De fabriek in Rot terdam-Zuid sluit over twee weken; de produktie van de beide andere is al ge staakt. Ir. H. Glaizenbiuirg heeft na een diep- gaande studie een rationeel pradukitiie- sehe-ma Uitgewerkt, aan de hand waarvan de Rotterdamse architect J. A. Deliieveldt B.N.A. een -gebouw ontwierp. De N.V. Visser en Smit te Papendneciht v-o-erde het project uit. In een l-anigwe-rpi-g gebouw bevindt zii-ch de embalilageilijn, welke mathematisch reehtlijntiig ie opgesteld. D-aa,r wonden de flessen aangevoerd, gereinigd, gevuld en opgeslagen. Haaks o-p het tot vier ver diepingen verhoogde middendeel van de-ze hal, waar o.m. de bedirijfcdeidiimg en de centrale regeükamer zijn, staat de melk- lij-n. Tweemaal daags voeren 12 melk rijders de r-au-we m-eilk van de veestapel van 527 boeren aam. Vrijwel geheel auto matisch wordt de vloeistof gewogen, -ge controleerd. gekoeld tat 2 graden Celsius en opgestegen in drie millimeter dikke een experiment metailem tanks. Daarna ondergaat de melk verschillende bewer kingen naar -gelang het eindprodukt: melk, karnemelk, boter, pap, vl-a enz. Een ver doorgevoerde automatisering stelt de 121 leden van de fabrieage-af-de- i-img i-n staat om op hygiënische wij-ze een uitstekende kwaliteit te produceren. Waar in een conventioneel bedrijf bij een pasteur bijvoorbeeld 124 kramen no dig waren, kiam men nu volstaan met 6. Voor het schoonmaken van leidingen en tanks eenmaal per dag behoeft de arbeider maar op een knop te drukken en het automatische systeem -reinigt de he-le apparatuur in één uur en schakelt zli-ch zelf daarna uit. Driehonderd man zorgen dat de fabriek, waarin 10 mil joen is geïnvesteerd, dagelijks 150.000 liter me-lk levert aan 623 slijters. Tussen de bedrijfsruimten en bet kan toor, die door een glazen galerij met ei kaar verbonden zijn, is ruimte voo-r ui-t_ brei-di-njg. De jaarproduktiie zal dan van 65 miljoen li-ter melk met 100 procent verhoogd kunnen worden tot 130 miljoen liter. Er is nu 6600 van de 20.830 vier kante m-eter bebouwd. heeft kardinaa: roep gedaan tot een geiamzarnenng voor de wederopbouw van deze kapel. Deze oproep is overgenomen door een vooraanstaand Anglicaan, dr. Rev. Hu- bert Co, Proctor van de Convocatie van Canterbury, die in een ingezonden brief in de katholieke pers schrijft. Wij allen, aan welke kant wij ook staan van de scheidingslijn die de Kerk van Engeland scheidt van de (Rooms) Katholieke Kerk, moeten in onze betere ogenblikken de wijze be- treuren waarop deze scheiding soms De Haagse plantsoenendienst is begon nen met het uitplanten van de zomer- planten. Men zal ongeveer 3 weken no dig hebben om op een gebied van 15.000 vierkante meter 200.000 plantjes van meer dan 30 soorten een plaats te geven Dc meest voorkomende soorten zijn 30.000 Begonia's en 15.000 Knolbegonia's, 20.000 Mignon Dahlia's, 12.000 Petunia's 16.000 Afrikanen. 10.000 Verbena's. 15.000 Geraniums, 15.000 Penstemon, 15.000 Sal via's. Dit blijkt uit een gedetailleerde ver antwoording, die door de voorlichtings dienst van de gemeente 's-Gravenhage gepubliceerd is. De bloem die het zuinigst wordt uitgeplant is de Alyssum (schild- zaad) slechts 400. Bij deze planten zijn niet geteld de zomerbloeiers, die in de urnen en potten in de stad worden ge plant; 150 van deze urnen zijn reeds ge plaatst; er zullen er 400 komen. Daarin worden bijna 60.000 planten geplaatst. Uit de Vliet nabij de Kniplaan onder Veur is het stoffelijk overschot opgehaald van de dertigjarige H. P. J. Mooyman uit Nootdorp. De man werd sinds vorige week i donderdag vermist. De verdediger mr. S. Ivens gelooft meer in een samenloop van omstandig heden. Het was in de administratie van zijn cliënt een grote chaos, en toen hij door het auto-ongeval en de daarop vol gende veroordeling Z. had de wagen onder invloed bestuurd enige tijd uit de circulatie was, was hij niet in de ge legenheid geweest om al de openstaande posten te voldoen. Verder zag hij ook wel enige schuld bij de opdrachtgevers van zijn cliënt. Zij lieten, in blind vertrouwen het gehele beheer van hun bezit aan hem over, terwijl sommige oude mensen niet eens wisten hoe groot hun kapitaal wel was. Mr. Ivens vroeg mede m verband met de grote lichamelijke handicap van Z. een mildere straf. Uitspraak over veertien dagen. DEN HAAG, 31 mei Het is belangrijk, aldus minister Visser tijdens het af- scheidsbezoek, dat hy vandaag aan boord van de „Karei Doorman" bracht, dat dit schip en zijn beide jagers zich laten zien de Stille Oceaan. DU smaldeel zal iedereen eraan moeten herinneren, dat Nederland een marine bezit, die in staat is zich overal ter wereld te vertonen en voor de Nederlandse belangen te waken, Het vliegkampschip bevond zich enige mijlen uit de kust voor Katwijk, toen om 9 uur de minister per helikopter van het marinevliegkamp Valkenburg aan boord arriveerde. Hij werd ontvangen door de commandant van het smaldeel, commandeur A. P. Ferwerda en de com mandant van de „Ka-rel Doorman ka-p. ter zee A. J. Marcus. Het bezoek begon met een rondgang door het schip, waarbij verscheidene leden van de bemanning aan de minister werden voorgesteld. Na de lunch sprak de minister op het vliegdek, bij een „allehens voor de boeg de bemanning toe. Hij zei m., dat het smaldeel nu een vlagvertoonreis gaat ma ken, maar dan een van wel bijzondere be tekenis. Buiten het aandoen van enige buitenlandse havens Immers zal de Neder, landse vlag getoond worden in een deel van ons koninkrijk, namelijk in Neder lands Nieuw-Guinea. De bewindsman her innerde de bemanning eraan, dat de re gering het nodig had geoordeeld de defen sie van Neerlands Nieuw-Guinea enigs zins te versterken. De Karei Doorman kreeg nu de op dracht om een eerste jedeelte van deze versterking, een gedeelte van een squa dron jachtvliegtuigen van de koninklijke luchtmacht, daarheen te brengen. „Dit is", aldus de minister, „op zich ze" reeds een belangrijke taak, maar even belangriik is het, dat de Karei Doorman met z;jn beide jagers, zich laat zien in de Stille Oceaan. Dit smaldeel zal iedereen er aan mo-eten herinneren, dat Nederland een marine bezit, die in staat is zich overal ter wereld te vertonen en voor de Ne derlandse belangen te waken". Na deze toespraak nam ir. Visser af scheid en keerde wederom per helikop ter naar het marine-vliegkamp Valken burg terug. Onmiddellijk daarna zette het vliegkampschip begunstigd door prach tig weer koers om de zuid, waarmee dus deze reis van vlagvertoon een aan vang nam. In het Kanaal zal het rendez-vous ma ken m-t de beide jagers, Limburg en Groningen, w 'ke scl.cDpr> hedenmorgen omstreeks acht uur uit Den Helder zijn vertrokken. De reus naar Nederlands Nie-uw-Guinea, via Las Palmas, de oostkust van Afrika en Fremantle, bedraagt circa 16.000 Het proidiukttiiepro-c-es v-am melk kent en kele hoge pieken in het energie-verbruik. Otn dJeze op te vangen is e-r naast een heetwaiteirsyste-em een he-etwatera-cou van dezelfde capaciteit opgesteld. Een geslo ten circuit voor het melkitrans-port waar borgt een veilige beh-an-de-liinig van de kwetsbare vloeistof. De bedrijfsvloer l'i-gt 60 centimeter boven het straatniveau, de zelfde hoogte waarop zd-oh de vloer v-an de speciaal -geconstrueerde vrachtwagens bevindt. De architect, die in Casablanca een kleiner bedrijf voor Sterov-ita bouw de. ontwierp e-en beto-nskeil-et. De buiten muren zijn bekleed met handige-vormde, wi-tte ge-glazuurde steen, waardoor de kl-eu-r minder snel wordt aangetast. Op grote schaal is e-r gebruik gemaakt van zon- e-n warmtewerend gl'as. In de ruim ten, waar dampvorming optreedt, zijn iso lerende en waterbestendige stoffen, ge bruikt. Als melkconsumptiefabriek is dit bet grootste bedrijf in West Europa. In Breu- kelen bevindt zich het researchlaborato- rium. Voor het Amerikaanse leger in Europa wordt in de Dordtse fabriek melk in papier geproduceerd. Onlangs ontving het bedrijf een exportorder voor 25 mil joen. In het najaar van 1959 plaatste men als proefneming twinitiiig melka-utomaten. Do ervaringen hie-rm-ee zijn zodanig, dat er nu 10 zij-n bij-gekomen en er mogelijk dit jaar n-o-g meer volgen. De directie van Sterov-it-a acht d-e toe komst geschikt om de fl-essenve-rpaikkin-g te vervangen door papder. De ontwikke ling dient echter geleidelijk te gaan. Voor. al de hogere prijs van circa 6 cent per liter is nog een te groot obstakel. Het moderne en goed -geoutilleerde be drijf is een belangrijke stimulans voo-r een betere distributie, waarbij de melk in be tere kwaliteit bij de consument komt. d-an tot nu toe gebeurde. Wanneer het volgend jaar de wet van kra-c-ht wordt, dat d-e slijter d-e melk in gesloten wagens moet vervoeren, is de ideale toestand heel w-at mee-r ben-aide-rd, dan thans het geval is. uur. Een eindeloze rij gevulde >•-' slingert zich door de hal, waar beide produktielijnen elkaar ontm ten. Op 4 juni a.s. zal op het terr<rjfwTr- DHS Kethel een wedstrijd gespeela "r- den tussen een honkbalploeg van w pe dam en een negental van Braban aanvang is bepaald op 16.30 uur. ^er- Opstelling van Dotterdam luidt- g0S pers: Markenstein (Neptunus).ta); (Feyenoord), J. Corpeleyn T- F'" Catchers: Van Aaien (Neptpnus) "LuP" scher (Feyenoord); binnenvelders. kens, Brandenburg (Neptunus), yiGstoK De Haas (Korte stop) S.V.V. yqchit>- (Sparta). Buitenvelders: Tettelaar staUb dam), Hopman (Feyenoord), der (Sparta), Kolmeyer (S.V.V.), "an Wilk (Sparta). tusse1) Daar dit de eerste ontmoeting is zal een team van Rotterdam en Brapa ^.at het de moeite waard zijn om te zne Brabant op honkbalgebied presteer SCHIPHOL, 1 juni Met bezadigde trots heeft vanochtend om half negen de 78-jarige tuinder Pieter van der Sar uit 's Gravenzande met zijn 76-jarige vrouw Pleuntje op Schiphol vanad de roltrap voor het lijnvliegtuig van de BEA naar Londen zijn talrijke kroost in ogenschouw genomen. Het echtpaar heeft n.l. tien zoons (van wie er één naar Canada Is geëmigreerd) en een dochter. Ze waren vanochtend allemaal geko men: Hen (49), Jaap (47), Piet (45), Ma- rinus (44), Maarten (42), Arie (40), Ger- rit (39), Jan (37), Wim (36) en dochter Corrie (33). Op Gerrit en Wim na. boe ren uit de Noord-Oost polder, zijn het allemaal tuinders in het Westland. Ook Corrie is met een tuinder aldaar ge trouwd. In de bovengenoemde reeks moet men nog de zoon in Canada. Cor die 46 jaar oud is. toevoegen, om de fa milie te completeren. zeemijlen. ROTTERDAM, 31 mei Het m.s. „Europa", het nieuwe de-luxe passa giersschip van de Köln-Düsseldorfer Rhelndampfschiffahrt zal op 5 juni (Eerste Pinksterdag) de dienst Rotter damBazelRotterdam openen. Morgen wordt het schip in Mainz ten doop gehouden door de dochter van dr. H. C. Friedrich Karl baron von Oppen h»im, de voorzitter van de Europese Be weging in Duitsland. Onmiddellijk daar na maakt het schip een feestelijke reis van Mainz naar Keulen met aan boord een groot aantal genodigden. Onder hen bevinden zich prof. von Hallstein, de voorzitter van de E.E.G., die tijdens de tocht een zitting van deze in stelling zal leiden, enkele ministers- presidenten van Duitse landen, alsmede de ambassadeurs van Zwitserland, Frank rijk, België, Denemarken en Zweden. Vrijdag zal het schip des middags in Rotterdam arriveren en afmeren aan het Spido-ponton, Willemsplein. Aan dit ponton is dan tevens gemeerd het nieuwe schip van de havendienst Spido, het m.s. „Pieter Caland". Om half 5 vertrekt de „Europa" voor een korte vaartocht op de Nieuwe Wa terweg met aan boord een aantal geno digden. De volgende morgen maakt het schip een rondvaart door de haven met Nederlandse en Amerikaanse reisagen ten. Tegen 2 uur zal het schip dan naar zijn vaste ligplaats gaan aan het Oost- plein-Boerengat, waar de inscheping voor de maidentrip -m 6 uur begint. De „Europa" zal „larrm im de 10 da gen in de haven van Rotterdam zijn. In dit gelukkige, gezonde en welva rende geslacht vierden Pieter en Pleun tje van der Sar op 28 april j.l. hun gou den bruiloft. Alleen Cor uit Canada kon er niet bij zijn. De tien andere kinderen besloten, toen vader en moeder als ca deau voor dit 50-jarig huwelijksfeest de reis aan te bieden naar Cor, diens Ne derlandse vrouw en 5 kinderen in Cana da. Bovendien gaan de oudjes daarna ook nog in North Carolina (V.S.) een zuster van vader opzoeken. En dan te weten, dat ze nog nooit vcl der geweest zijn dan naar de Noord-Oost polder Op de vraag, hoeveel kleinkinderen er nu in totaal zijn, kon men het vanoch tend op Schiphol niet terstond eens wor den. Een der aanwezige kleinkinderen zelf zei met grote beslistheid: „vijftig" maar een zoon dacht, dat dit aantal pas over enkele maanden bereikt zou wor den en dat het er thans 47 waren. Dit laatste cijfer stemde ook overeen met de berekening van opa en oma zelf. ROTTERDAM I juni. De gang van zaken bij R.S. Stokvis en Zonen N.V., is momenteel zeer bevredigend. Al wat ten aanzien van de eerste maanden van 1960 in het jongste jaarverslag werd medege deeld, geldt nog in onverminderde mate. De toekomst wordt dan ook met vertrou wen tegemoet gezien. Aldus werd medegedeeld in de jaar lijkse vergadering van aandeelhouders van de vennootschap. Desgevraagd werd nog verklaard, dat de export van het Stokvis-concern zich voor een belangrijk deel concentreert op de Euromarkt-lan- den. De jaarstukken werden met alge mene stemmen goedgekeurd. De heer mr. H. L. Wolterson werd tot commissaris herkozen. NEW YORK, 31 mei. Jack Demp- sey heeft vandaag te New York bekend gemaakt, dat hfj een trofee beschikbaar zal stellen voor de houder van de we reldtitel in de zwaargewichtklasse, wel ke titel hjj zelf zeven jaar (van 1919 tot 1926) in zijn bezit heeft gehad. De „Manassa Mauler" deelde dit aan de pers mee in tegenwoordigheid van Ingemar Johansson, de huidige kampioen, en Joe Louis, de „brown bomber", die een van de grootste kampioenen was in deze categorie. De trofee zal een bronzen plaquette zijn in de vorm van een reusachtige boks- handschoen. Dempsey's portret zal in het metaal worden gegraveerd, evenals de namen van allen, die in de geschiedenis van de boksport wereldkampioen zwaar gewicht werden. LONDEN, 31 mei. De Brit Dave Charniey Europees kampioen lichtgewicht heeft vandaag te Londen door k.o. in de negende ronde van de Amerikaan Paul Armstead gewonnen. Het gevecht was vastgesteld op tien ronden. PARIJS. 31 mei De Franse ring zal aan investeerders in Fran ^et extra faciliteiten verlenen teneina doel te bereiken, dat de regering onder het economische ontwikke plan heeft gesteld, aldus heeft de Lart' se minister van financiën, W. Baumëjjet etgenover de pers verklaard. $e is de vorige week door de r .e. regering goedgekeurd. Hoewel de ring eveneens fondsen zal verse-geh zullen grotere particuliere investen r noodzakelijk zijn, aldus de minis1 zijn, aldus de min"'-"jan De voornaamste punten van het ^eIJ zijn ten eerste voorzieningen te g' „cl. voor een jaarlijkse expansie van Les- in 1960 en 8161 en ten tweede de jde teringen te concentreren op bep» takken van industrie, terwijl me?eIp- activiteit in andere branches zal ai men 00' De faciliteiten voor particuliere langs bekend gemaakte aflossing5' ma. dat er op gericht is de aankoop g, installaties te vergroten door belas et faciliteiten, uit het gemakkelijker beschikking stellen van kredieten ^et een mogelijk lagere rente en uLarn- aanmoedigen van investeringsproê1 ma's voorr bepaalde industrieën die regering en het verschaffen van kJ„gp' ten op langere termijn voor de 11 v.er- ciering van uitrustingen voor de vaardiging van exportprodukten. UTRECHT, 27 mei. De Surina»p te regering heeft aan de N.V. GrontPVgjif De Bilt een belangrijke opdracht geêe^ef die zal worden uitgevoerd in samen king met het bureau landelijk opbod Suriname in het kader van het tienj3 plan. In de komende maanden gj-ri1 zeventien deskundigen en ambten^ jf» van de Grontmy naar Suriname v&r gP ken teneinde in het district Nickerie .p onderzoek in te stellen naar de moë®^jji> heden die het oude land hier, dat r oI)» 8000 hectare groot is, nog biedt. Hei 0p derzoek zal vooral betrekking hebbeo de irrigratiemogelijkheden en die va" 0r waterafvoer. Voorts zal onderzocht den of de mogelijkheid tot nieuvve ,e« tures bestaat en of nieuwe bedrijfslPvaji ling gewenst is. Ook de ontsluiting de wegen is in het studieproject or nomen. FRANKFORT De salarissen en 1"" ■f ia3 waren in het eerste kwartaal van dB in West-Duitsland 8.3 procent hoger .g in de overeenkomstige periode van v - jaar, zo heeft het Instituut voor de Industrie bekend gemaakt. Het delde loon is thans 481 mark per ma

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4