COALITIE in de Congo van gematigde partijen? H D Sophia Lorens juwelen naar Rotterdam overgebracht CETALACf toon hermans D T MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE Poging benoeming van Loemoemba tot premier te verhinderen Moeilijke keuze voor Eisenhower Drie prinsessen in Disneyland Gevangene doet mededelingen over inbraak bij Italiaanse filmster Australisch blad vreest incidenten rond N.-Guinea Nuntius persona non grata Nieuwe partij op komst in Turkije V B Zuidafrikanen moeten buikriem aanhalen Scotland Yard zoekt blonde vrouw Dominicaanse Republiek Cemal Gursel: indien landsbelang het eist Moskou geeft Djakarta 400 miljoen gulden krediet voor fabriek WOENSDAG 8 JUNI 1960 BUITENLANDSE KRONIEK Gevolg van boycot Verf met gemak en.... van Ceta Bever Meneer Van Aalten is in zijn sas R.-k. damclub Huissen is nationaal kampioen Grote gebeurtenis voor klein dorp Eén zorg: de financiën J Muziek van Joop zingt "de lesten dans" en "de zwarte ballon' Nieuwe kudde schapen Molen-plichten door EDWARD STREETER LEOPOLDSTAD, 8 juni (UPI) In de Congo is een campagne begonnen om de gematigde partijen te verenigen in een coalitie, die zou kunnen verhin deren, dat de voortvarende radicaal Patrice Loemoemba beslag legt op het premierschap in de eerste Congolese regering, een functie die hij zich on langs op een persconferentie al zo goed als toeëigende. Het initiatief voor deze campagne is uitgegaan van Albert Ka- lonji, leider van de gematigde vleugel van de nationale Congolese beweging. Loemoemba leidt de extremistische vleugel van deze beweging, een vleugel die een geheel zelfstandige partij is ge worden. Kalonji heeft een oproep aan het Congolese volk" uitgevaardigd, waarin hij acht gematigde partijen uitnodigt met hem „een nationale politieke coa litie te vormen, zonder welke wij niet met Loemoemba kunnen onderhande len". „Geen enkele politieke groepe- et laat zich aanzien, dat Japanse vakbondsleiders en Japanse stu denten de president van de Ver enigde Staten nog voor het laatst zul len confronteren met de onbarmharti ge aspecten van de politiek, vóórdat Ei senhower de kalme genoegens gaat smaken van de rustende staatsman. De vraag, waar het om gaat, is of de Amerikaanse president zijn aangekon digde bezoek aan Japan moet aixeggen of niet. In de zoveel gelukkiger dagen, toen het vooruitzicht van een topconfe rentie in Parijs nog scheen samen te vallen met Eisenhowers innige hoop de geschiedenis te mogen ingaan als de „president van de vrede", stelde hij een plan op om aan zijn reis door de Sovjet-Unie, die ook al zijn zin ontleen de aan zjjn verlangen de vredestichter te mogen spelen, een tournee door het Verre Oosten te koppelen. De Philip- pijnen, Formosa, Zuia-Korea en Japan werden in zijn reisschema opgenomen. Het had de fraaie apotheose kunnen zijn van Eisenhowers presidentschap. Voor hem persoonlijk zal het een bit tere teleurstelling zijn, dat het meest suostantiéle deel van zijn reis. het be zoek aan d-e Sovjet-Unie, nu niet door gaat. Mensen uit zijn naaste omgeving melden, dat de president zich de affaire met de Lockheed U-2 en vooral het Pa- rijse liasco sterk heeft aangetrokken, dat hij op het ogenblik sneller ver moeid raakt dan voorheen en dat het hem ook meer tijd kost zijn vermoeid heid te overwinnen. Desondanks heeft Eisenhower tot dusver vastgenouden aan net Aziatische traject van zijn tour nee. Maar ook daarmee is hij niet bijster geiuKKig. Zijn oorsproriKenjko gastneer in Zuid-Korea, president Syngman Rhee, heeft overhaast het veld moeten rui men. En in Japan vormt zijn bezoek de inzet van een uiterst verwoede binnen landse discussie. Als men even afziet van de Philippijnen, dan zou men kun nen zeggen, oat Eisenhower alleen op Formosa alles bij het oude zal aantref fen. fnpiaats van Khroesjtsjev zal hij zodoende in de laatste maanden van zijn presidentschap Tsjang Kai-sjek ont moeten. e politieke storm, die in Japan wuedt, noudt verband met op zijn minst drie proolemen. ue linkse groeperingen in het land, zoals de socialisten, oe vakbonden en enxeie machtige studentenorganisaties, verdenken er ue huidige premier, No- bosoekoe Kisji van, dat hij en een aan tal leden van zijn LiDeraal-Democrati- scne partij bezig zijn de democratische praktijken, die net land na de geallieer- ue overwinning m 1945 zijn opgelegd, van de tafel te werken. Zij vrezen en zij worden daarin gesteund door invloed rijke kringen van intellectuelen dat Kisji heimelijk terug wil naar de situa tie van voor de nederlaag, toen de kei zer werkelijk regeringsmacht bezat en niet louter een representatieve functie vervulde. Het tweede probleem dat zich voor- doei, is het verlangen nam een neutra le positie voor Japan, ue «.rneiiKanen beunen daarvoor na 1945 zelf een slo gan ontworpen: „het Aziatische Zwitser- iand"4 De goede bedoelingen, die Mac- Arthur c.s. ongetwijfeld hebben gehad, hebben evenwel geen stand kunnen houden tegen de grimmige wer kelijkheid van de koude oorlog. Amerika realiseert zich al lang, dat y het Japan als bond genoot tegen het communisme nodig heeft Maar de oppositie wordt en dat is wel begrijpelijk nog steeds geïnspi reerd door de verschrikkingen van Na gasaki en Hirosjima; zij blylt verlan gen naar afzijdigheid van de koude oor log en haar ideaal is thans een politie ke status a la Indië Tenslotte is er een onverhuld anti- Amerikanisme, dat misschien met ge heel, maar toch wel voornamelijk wordt gestimuleerd door de Japanse communisten. Deze drie factoren: de vrees voor terugkeer naar de oude feo dale politiek, het neutralisme en het an ti-Amerikanisme, dragen bij tot de po litieke heksenketel, die thans en in de komende dagen in Japan heerst. Eindeloze optochten van zich rit misch voortbewegende betogers zijn de laatste dagen door de stra ten van Tokio en andere grote Japanse steden getrokken. Zij maakten geen ge heim van hun afkeer van twee dingen: het herziene Japans-Amerikaanse vei ligheidsverdrag en het komende bezoek van Eisenhower. De ironie wil, dat het juist de links georiënteerde kringen zijn geweest, die het eerst hebben aangedrongen op her ziening van het veiligheidsverdrag van 1951. Zij ontwaarden in de bepalingen van het oude verdrag de sporen van een verhouding tussen overwinnaar en overwonnene. Aan die bezwaren is in de nieuwe versie volledig tegemoet ge komen. Maar nu heeft de linkerzijde zich weer bedacht en eigenlijk wil zij thans geheel en al van Amerika af. De kunstgrepen, die premier Kisji heeft toegepast om het herziene ver drag in de eerste minuten van de 20ste mei door de Japanse Rijksdag aangeno men te krijgen, hebben de oppositie helemaal furieus gemaakt. Daar komt nog bij, dat men hem thans van Ame rikaanse zijde het voornemen toeschrijft het verzet tegen Eisenhowers bezoek te doen bedaren door keizer Hirohito voort durend naast de Amerikaanse president te laten zitten, staan en lopen. Iedere ring", aldus de oproep, „heeft een vol doende meerderheid verkregen om een homogene regering te vormen. Daar om is een coalitie noodzakelijk om een minimum aan stabiliteit te waarbor gen bij onze geboorte als demokrati- sche natie". De coalitie zou beschikken over 60 van de 137 zetels in het huis van af gevaardigden. Loemoemba's partij heeft 41 zetels. In de oproep worden geen namen genoemd van kandida ten voor het premierschap, maar het is bekend, dat Kalonji de gematigde 38-jarige Joseph Ileo zou willen voor dragen als informateur. Ileo was de secretaris-penningmoes- ter van de oude nationale Congolese be weging, die Loemoemba een .jaar ge- eden uitstiet. Loemoemba stichtte hier op zijn eigen nationale Congolese bewe ging. Loemoemba heeft maandag een nieu we aanval gedaan op België en de be reidheid van de Belgen om de Congo inderdaad volledig onafhankelijk te la ten worden op 1 juli in twijfel getrok ken. De Belgen, aldus Loemoemba, heb ben nagelaten ons het kader te ver schaffen voor de vertegenwoordiging in de Verenigde Naties en in andere lan den. Bovendien zijn de staatsveiligheid, de politie, het leger en de administratie nog in Europese handen. Hij zei te be schikken over een plan om dit Europese kader binnen drie maanden te kunnen vervangen door Afrikanen. De vlucht uit de Congo van Europea nen, vooral vrouwen en kinderen, gaat inmiddels onverminderd voort. JOHANNESBURG, 8 juni (Reuter) De Zuidafrikaanse minister van ver voer, Schoeman, heeft verklaard, dat de Zuidafrikanen de buikriem zullen moe ten aanhalen, als de boycotactie naar aanleiding van de apartheidspolitiek wordt versterkt. Volgens de minister is er in vrijwel elk land van een dergelijke actie sprake. In lichte mate werd thans al het gevolg van deze acties gevoeld. „Als deze boycot sterker wordt en meer steun krijgt, kan Zuid-Afrika econo misch in een zeer slechte positie komen te verkeren", aldus minister Schoeman. Denemarken Volgens de jongste statistieken heeft ongeveer dertig pro cent van de Deense vrouwen een werk kring voor de gehele dag. Er werken nu ongeveer twintig procent vrouwen méér dan vijf jaar geleden, het meren deel in de steden. Drie Noorse prinsessen brengen een bezoek aan Californië. Men ziet van links naar rechts Margaretha vari Zweden, Margarethe van Denemarken en Astrid van Noorwegen tijdens hun bezoek aan het wonderpark Disneyland. LONDEN, 8 juni (UPI) Scotland Yard heeft laten doorschemeren, dat een vrouw misschien betrokken is bij de recente diefstal van juwelen ter waarde vaii 2 miljoen gulden van de Italiaanse filmster Sophia Loren. Een woordvoerder van de Yard zei, dat hij niet het bericht wilde ontkennen, dat wordt gezocht naar een blonde jonge vrouw, die regelmatig in gezelschap is gezien van een bekende juwelendief. Geloofd wordt, dat de vrouw de juwe len misschien vervoerd heeft voor de dief, misschien naar het continent. De juwelen van de filmster zijn IC- dagen geleden gestolen uit haar chalet bij Londen. Zij woont daar terwijl zij in Londen aan een film werkt. De ac trice heeft een beloning van ruim 200.000 gulden uitgeloofd voor aanwijzingen, die tot opsporing van de juwelen kunnen leiden. De juwelen waren niet verze kerd. De politie onderzoekt tevens de ver klaring van een gevangene, dat hjj aan (Advertentie) ten wil getuigen, zal zodoende automa tisch tekort schieten in eerbied voor de keizer. Ook daardoor acht de oppositie zich in haar somberste vermoedens ge sterkt. Dertig dagen na de aanvaarding door de Rijksdag wordt in Japan een ver- drac van kracht, tenzij de regering voor dien ten val komt. Dat betekent, dat president Eisenhower precies zal arri veren op de dag. dat het Amerikaans- Japanse verdrag kracht van wet heeft gekregen. Het gaat er de Japanse op positie thans om de regering-Kisji voor het zover is ten val te brengen. Dins dag a s komt Eisenhowers perschei, James Hagerty, in Japan aan om eens poolshoogte te nemen. Hoe zijn rappor ten ook uitvallen, het Witte Huis ai laten weten, dat de president het risico van een bezoek aan Tokio zal aan vaarden. Een dergelijke bekendmaking is nodig om aan iedere twijfel een einde te maken en om de positie van de re- gering-Kisji te schragen. Komt immers deze regering ten val. dan zijn de ge volgen voor de strategische positie der Verenigde Staten in het Verre Oosten niet te overzien. Maar desondanks zal de keuze voor Eisenhower en zijn advi seurs niet gemakkelijk zijn geweest. Het gevaar is groot, dat de president in Japan bloot zal staan aan beledigende demonstraties en mogelijk zelfs aan fysiek geweld. Eisenhower heeft zich de Japanner, die van zijn afkeer jegens laatste maanden van zijn presidentschap de hoge bezoeker uit de Verenigde Sta- 1 bepaald anders voorgesteld. de diefstal zou hebben deelgenomen als hij niet gearresteerd was i.v.m. een an dere zaak. Samuel Balcombe, een directeur van de verzekeringsfirma, die de zaak be handelt, zei, dat de gevangene ook de naam van de man heeft genoemd, die achter de juwelenroof zit. De gevange ne heeft beweerd, lat de juwelen naar Rotterdam zjjn gebracht en hij heeft de naam genoemd van de man, die mis schien de heler is. De politie gelooft, dat dit verhaal te rijmen valt met de mogelijkheid, dat de blonde vrouw de juwelen vervoerd heeft. Balcombe zei. dat de gevangene wil, dat zjjn identiteit streng geheim wordt gehouden, omdat hjj bang is voor wraak oefeningen als bekend zou worden, dat hij de „verklikker" was. Scotland Yard onderzoekt ook het re cente doen en laten van een Londense juwelendief, die bekend staat als „de Vlieg", wegens zijn prestaties als ge veltoerist. Tijdens het weekeind is hij gezien bij de paardenrennen te Epsom. MELBOURNE, 8 juni (Rtr.) „The Herald" in Melbourne schrijft vandaag in een hoofdartikel, dat Indonesië een te wijde strekking schijnt te hebben ge geven aan de aanvaarde soevereiniteits- code door te verklaren dat buitenlandse vliegtuigen niet langer mogen vliegen boven uitgebreide zeegebieden om zijn eilanden. Maar voor Australië is de vraag van internationale rechten minder belangrijk dan het risico dat de verkla ring zou kunnen leiden tot „incidenten" tussen Nederlandse en Indonesische strijdkrachten in het gebied van Nieuw- Guinea." „The Herald" schrijft verder: „Een Ne derlands vliegkampschip is nu onderweg om vliegtuigen af te leveren ter verster king van het garnizoen van Westelijk Nieuw-Guinea. De Indonesische regering wilde dit als een uitdagende maatregel beschou-wen. Terwijl de Nederlandse re gering noch de middelen noch de wens heeft Indonesië te bedreigen, is het mo gelijk dat opstandige elementen in Oost- Indonesië de huidige gespannen toestand zouden kunnen uitbuiten door tot open rebellie tegen de autoriteiten in Djakar ta over te gaan." „Dit zou explosieve kracht kunnen ge- veil aan de Indonesische kreten over de „bevrijding" van westelijk Nieuw-Gui nea van Nederlandse overheersing." Het blad zegt, dat elke beraamde of toevallige botsing, die verkeerd zou kun nen worden voorgesteld als Nederlandse „agressie", ernstige gevolgen zou kun nen hebben. CIUDAD TRUJILLO, 8 juni (KNP) In een schrijven aan president Tru- jillo. van de Dominicaanse Republiek heeft de Dominicaanse minister van Justitie Penzo, geëist, dat de aposto lisch nuntius in het land. Mgr. Lino Zanini het land zal veriaten als perso na non grata. Minister Penzo beschuldigt de nun tius ervan, dat lijj verantwoordelijk is voor de „duidelijke opruiende" herder lijke brieven van het Dominicaanse Episcopaat. De brief van minister Pen zo werd bekend bemaakt via de rege ringsradio. Zijn beschuldiging verwijdt nog de kloof tussen Kerk en Staay in de Dominicaanse republiek. Het Domini caanse episcopaat heeft in januari en in maart geprotesteerd tegen de groot scheepse arrestaties onder het bewind van Trujillo. Uit de brief blijkt, dat generalissimo Trujillo, een broer van de president, de minister van Justitie verhinderd heeft een proces aanbangig te maken tegen de bisschoppen, die de herderlijke brieven ondertekenden. Volgens minis ter Penzo zetten de herderlijke brieven aan tot revolutie en schenden zij de openbare orde en de veiligheid van de staat, welke zo zegt minister Penzo de meest anticommunistische is in Amerika. De bisschoppen bevorderen door hun brieven het communisme en de anarchie in de Dominicaanse repu bliek, meent minister Penzo. De brief van de minister besluit met de verklaring: „Ik ben in staat te be wijzen. dat de herderlijke brieven van onze bisschappen het werk zijn van Mgr. Lino Zanzani, de nuntius van de H. Stoel in ons land. Daar die brie ven de anarchistische beweging in ons land hebben teweeg gebracht en bevor derd, daden, welke volgens onze grond wet gestraft zullen worden met de dood. ben ik van mening, dat het hoog ste belang van de gezinnen, van de vrede en van de veiligheid van de staat vereist, dat Mgr. Lino Zanzani persona non grata wordt verklaard, omdat hij geen ambassadeur van broederschap is geworden, maar eerder een internatio nale provocateur". ANKARA, 8 juni (AFP) Generaal Cemal Gursel, de nieuwe leider van Turkije heeft verklaard dat hij zich „als het landsbelang zulks eist aan het hoofd zal stellen van een politieke partij, die zich ten doel stelt de beginselen van de revolutie ten uitvoer te leggen". Voor het ogenblik kan hij evenwel, als militair en staatshoofd, niet in de po litiek gaan. Sedert enkele dagen doet in Ankara het gerucht de ronde dat militairen, die ontslag nemen uit het leger, wel licht een partij van nationale eenheid zullen oprichten, die naast de bestaan de democratische partij van Menderes en de republikeinse beweging van Ino- nu gaat optreden. Intussen zullen de verkiezingen, die het nieu-yve bewind in het uitzicht heeft gesteld, waarschijnlijk niet. meer deze herfst kunnen worden gehouden. Ge zien de moeilijke verbindingen in de winter zou dit een uitstel tot het komen de voorjaar betekenen. Bijgevolg zou het militaire bestuur nog een tiental maanden moeten aanblijven. Het opstellen van een nieuwe grond wet ondervindt vertraging door menings verschillen over het aantal leden van het comité van nationale eenheid, dat in de overgangsperiode de wetgevende macht vormt. Volgens sommige mili tairen moet het comité niet meer dan twintig leden tellen, zoals tot dusver, terwijl de leden anoniem zouden moeten blijven. Een andere opvatting is, dat het comité met, een vijftigtal leden moet worden uitgebreid. DJAKARTA, 8 juni (Reuter) Indo nesië en de Sovjet-Unie hebben een over eenkomst getekend voor de bouw van een staalfabriek op West-Jaya, waarbij de Sovjet-regering een krediet van 400 miljoen gulden aan Indonesië zal verle nen, zo heeft het Indonesische persbu reau Antara medegedeeld. De fabriek, die een produktiecapaci- teit van 100.000 ton per jaar zal krijgen, zal in Tjilegon op West-Java worden gebouwd. Het persbureau verklaarde, dat nog niet bekend is, wanneer de bouw een aanvang zal nemen. Van het Sovjet-krediet zal 35 miljoen dollar gebruikt worden voor de aan koop van uitrustingen, machinerieën en bouwmaterialen in de Sovjet-Unie. Er zullen Russische deskundigen naar Indo nesië worden gezonden om plannen te ontwerpen en om verdere voorbereiden de maatregelen te treffen, aldus Anta ra. Mijnheer A. van Aalten van de groente- en fruitveiling te Huissen is in zijn sas zoals hij zelden in zijn sas was. Ais promotor van zijn club, de r.-k. damclub Huis sen, is hij nl. het middelpunt, waarop zich deze en de komende dagen de hulde van Huissen concentreert. Met een variant op een gevleugeld woord van wijlen Lodewijk XIV kan mijn heer Van Aalten in deze dagen zeg gen: „ie club, c'est moi! Hij zegt het echter niet, omdat hij beter in Huis- sens dan in Frans is. Wat is er geschied. Die damclub is nationaal kampioen geworden. Het is de eerste geregis treerde maal sedert de Batavieren ons land in kwamen dat de damclub van een landelijk plaatsje het natio naal kampioenschap heeft verworven. De vraag: kan er uit Huissen iels goeds komen moet in elk geval in dit opzicht worden beantwoord met een schallend: „ja, wis en waarach tig kan dat". In Hyissen was men daar op de avond van de Tweede Pinksterdag zo mee in zijn schik, dat Huissen zich meteen van zijn Rijn landse kant liet zien. De winnende club werd ingehaald met een (eest- vertoon, waarbjj de buitenstaander zou gemeend hebben, dat Huissen een vrijstad geworden was; met harmo nie en fanfare, met de kleurige gil den, die hun vendels zwaaiden, met een show der talrijke rooms katholie ke jeugdcorporaties en met bier, dat in Huissen bij zulke gelegenheden pleegt te vloeien alsof Huissen nog altijd Duits was. En daarmee is de pret nog lang niet afgelopen. Tot en met zondag is Huissen om zo te zeg gen van de kaart. Men leeft op aan staande zondag, wanneer de glorieuze receptie zal worden gehouden in de Gouden Engel. Overigens lag de damglorie van Huissen de laatste tijd duidelijk in de lijn der verwachtingen. De club be staat 26 jaar. Van bescheiden tweede klasser in 1935-1936 klom de club ge leidelijk naar de top. In 1946-1947 kwam zij in de hoogste klass» van de Gelderse Dambond. In datzelfde jaar werd zij voor het eerst Gelders kam pioen, in 1948-1949 voor de tweede maal. Zij triomfeerde toen over krachtpatsers als „Ons Genoegen", iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiimiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiMiiHHnn111 Utrecht en speelde remise met de gevreesde hoofdstedelijke club „Ge zellig Samenzijn" in Amsterdam. In tien jaar tijds vestigde de club zich driemaal in de hoofdklasse kampioen schap. En nu is het zover; Huissen is nationaal kampioen en verschaft nieuwe luister aan dit volk van dijken en dammen! De triomferende clubleden hebben bij alle vreugde één zorg; zwart zaad. Daar zitten ze al jaren op. Ze heb ben in Leeuwaren eens vijf klokken moeten lenen. Iets ongewoons. Voor de receptie op zondag luidt het pa rool dan ook: „geen bloemen, liever klokken (of het geld om ze aan te schaffen). Wij zullen zien. ie lllllllllillllllHllllllllillllllllimillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillltllllllllllllIHHIIIIIIIIIIHIIIIIIIIillllllllllllllllll De bijna met de piano vergr°®^g Joop de Leur is vandaag z beffi jaar geworden. Dat is voor," -v ook al bijna een gouden artiestenj leum. Hij weet zich te herinneren, hij nog maar elf jaar was toen ze-naar vroegen op een bruiloft te spelen. -V jn, slaagde deze broekeman wonderw® e. Zijn vader was al pianist van a|eti- mentsmuziek en Joop groeide sPe, ju derwijs in hetzelfde vak. Hij keza ju sterke mate de gave om alles w jEii' zijn perfecte geheugen was blijven'^ gen in een eigen en aangename na te spelen. Al jong was hij een Vgg, nistisch vakman, die men alles fc°.ns en vertrouwen. Hij zwierf met bandje ,g orkesten Europa door, introduce^ hier al vroeg de Dixieland, compone muziek bij films, begeleidde en°,er- met ongeregelde tussenpozen in N jW land op. Hij kon overal engagemen.^, krijgen, maar liet zich nooit lan8. veii den. Joop de Leur heeft in zijn *e .A Ha»" heel wat melodietjes van eigen bekend horen worden. „Op de_siu - van IJmuiden" was een van zijn kende voltreffers. Zelf hebben wO zwak voor „Een dansliedje deint -g„ wel een van zijn zwierigste en lucn ste melodietjes is. O" a nder grote belangstelling lsePn het Drenthse dorp Havelte ^g. nieuwe kudde Drenthse „vpe schapen geinstalleerd. Precies eCe jaar nadat op 6 juni 1958 de vroes' gemeentelijke kudde door weth0 ej(- B. Tuin werd verkocht, kon deze de wethouder maandag door Pa vLtd- lier initiatief tot stand gekomen 0j de van 160 schepen bjj de oude a op de Brink welkom heten, P® 8ji- begon de kudde haar tocht van derhalf uur naar de nieuwe kooi in^.ji' Holtingerzand, waar de heerqtatei' mans. lid van Gedeputeerde faraaK van Drenthe zjjn installatie-toespr hield. De commissaris der 'c0!1 Vein in Drenthe, mr. J. Cramer, had uit opgedragen voor hem een schaap ^e, de nieuwe kudde te kopen met d® je doeling dit daar te laten om zoaoe de opzet ook persoonlijk te ste Onder leiding van afslager F°' een volgde daarop de verkoop varEste'" groot aantal schapen aan belang" lenden, die mede-eigenaar van kudde wilden worden. d« oon Hermans had het met zijn nieuwe, verrukkelijke programma niet zo druk of hij vond even de tijd voor een aardig gebaar jegens de Miva, de Missie-verkeersmiddelenactie. Eenzelfde sympathieke geste onder vond de Miva trouwens ook van het grammofoonplatenhuis Bovema. Toon Hermans en Bovema hebben namelijk twee liedjes op een 45-toerenplaatje gezet, waar de onvermoeibaar in touw zijnde Miva de opbrengst van mag opstrijken. De twee liedjes laten een dichterlijk gestemde Toon horen; het zijn werkelijk twee sieraden in ons toch altijd nog wat povere vaderlandse- liedboek. Het zal langzamerhand wel zo'n beetje bekend zijn, dat de Miva, met haar aankopen van vliegtuigen, auto's en motoren voor de in de wildernis zwoegende missionarissen de allure van een groot bedrijf heeft, maar het geld daarvoor moet echt met vindingrijk en ijverig werken beetje voor beetje verzameld worden. Missionarissen uit de gehele wereld overstromen haar met harts tochtelijke smeekbeden om een of ander dringend noodzakelijk verkeersmiddel te bemachtigen. De Miva heeft op het ogenblik een wachtlijst van maar eventjes f 1.200.000.-. „Hij zal u er nooit voor kunnen bedanken, want hij leeft in het Amazone gebied of op Nieuw-Guinea, zoveel duizend mijlen van ons vandaan. Maar op zekere dag zal hij ondervinden, dat u en ik dit plaatje hebben gemaakt voor hem," schrijft Toon Hermans op de achterzijde van de hoes, waarvan men hierbij een fotomontage ziet. „Koop de plaat," roept Toon uit. „Koop er een.... of twee.of drie. Een gouden plaat voor deze actie. Dit zou dan mijn eerste grote schlager zijn. Beleef er dubbel genoegen aan." e gemeente Eindhoven heeft Collse watermolen, welke juist binnen de gemeentcS1^- met Nuenen ligt, aangekocht. De cji termolen, die een zeer fraai histor {j. monument is dat belangrijke toer sche waarde heeft, verkeert nog 111 yp, goede staat. Het zal niet nodig .gjv restauratiewerkzaamheden te velUlo' ten. De molen staat wel op de v0<Uof pige lijst van monumentenzorg- wie en wanneer de watermolen lS Ji,- bouwd, is niet bekend. De eerste turn in de historie van de molen »g0- 12 november 1337, toen een zekere e dolphus hem verkocht aan Otto, heer Van Cuyck en Mierlo. Op y' tum rustten er al op het gebruik de molen bepaalde verplichtingenvjjF als erfpachten en cijnzen. In 1337 „j moest de eigenaar jaarlijks tien pil' rogge (Eindhovense maat), drie ,eg, lingen en twee hoenderen be*a jjt In de loop der geschiedenis :ade altijd zo gebleven, zij het in gewUz S,jr vorm. In 1939 bestond nog de verp'^ji ting van eigenaar Smulders pacht van 25 mud rogge te b® pe aan de godshuizen te Den BosC«- g[ huidige huurder betaalt geen rogfe,.^' hoenders meer aan de gemeente hoven, doch geld. VertalingJ F. A. BRUMLAVS 12 Nu voor sommigen de vakantie voorbij was, leek het verdriet om bet afscheid bijna ondragelijk. Zij, die bleven, zeiden, dat ze wel wilden, dat ze ook konden gaan om zichzelf de pijn van het afscheid te besparen. De gedachte om nu voortaan alleen vakantie te moeten vieren, viel hun zwaar. Voor hen. die vertrokken, scheen de zon voorgoed achter zware wolken verdwenen. Er werden voor het laatst foto's gemaakt met de grijze kade als achtergrond. Het was zo belang rijk om ten minste een afbeelding te hebben van die geliefde gezichten ondanks het feit, dat ze zo onuitwisbaar in het geheugen waren gegrift, dat zij daarin nimmer meer vervagen zouden. Thuis gekomen zou het eerste, wat eenieder deed, zijn: de filmpjes te laten ontwikkelen door een handelaar in foto-artikelen. Waren dan de afdruk ken klaar, dan zouden ze gretig bekeken worden. „Wie is dat rare kind, dat daar naast jou staat, George?" „O, je weet wel. Hoe ze heet, weet ik niet meer, maar het was dat rooie brutaaltje, dat we maar niet kwijt konden raken." Dan zouden de foto's met andere van hun soort in een oude schoenendoos worden opgeborgen. „Zo dra we tijd hebben" zouden ze in een album worden geplakt, maar gewoonlijk bleven ze krullend rus ten in hun doos, totdat hun eigenaars verhuisden of er een andere fundamentele verandering in hun leven plaats greep, en dan verdween ze op de een of andere manier. Tussen de kleine groepjes werden met schril, luid geschreeuw de laatste groeten gewisseld samen met de tamme grapjes, die alleen in badplaatsen schijnen te ontstaan. Zij, die voor de rest van het jaar in eikaars buurt leefden, maakten getig plan nen om iedere minuut van hun vrije tijd geduren de de komende maanden samen door te brengen. Zij, die veroordeeld waren om van elkaar geschei den te leven, zwoeren geregeld te zuilen correspon deren tot de gelukkige dag, dat zij weer bijeen zouden zijn. Toen kwam in zekere zin tot ieders opluchting het verschrikkelijk ogenblik, dat de Island Quceri, na haar lading aan passagiers en goederen gelost te hebben, gereed was een nieuwe lading aan boord te nemen en de scheidenden de valreep over moes ten. De hystierie rees tot ongekende hoogten van schrilheid. Zij, die vertrokken, snelden naar de bo vendekken om te wuiven naar de achterblijvers op de kade. Op gevaar af vol splinters te geraken klommen verschillende jongelui op meerpalen en ducdalven, waar zij, daar staande als zeemeeuwen, dichter bij hun lieve vrienden op het opperdek wa ren. Mensen, van nature zwijgzaam mensen, die on der normale omstandigheden per uur geen sluitende zin konden bedenken, werden nu overweldigd door een stroom van gedachten, die uitgeschreeuwd moesten worden tussen kade en boot en vice versa zonder door wie ook verstaan te worden. De Island Queen liet een waarschuwend getoeter horen als om te zeggen: „Mooi zo jongens, maar nu is het genoeg!" De trossen werden losgemaakt en ingehaald ais koorden, die voorgoed verbroken werden! De schroeven geselden het grijze water tot een zilt schuim. De zeemeeuwen „stelden zich op", met veel gekrijs en gefladder, op twintig voet achter de achtersteven. Er kwam een gaping tussen de Queen en de kade. „Daaaag! Tot ziens! Vergeet niet te schrijven. Ik zei: vergeet niet te sehrijven! Daar is Lizzie. Ze staat vlak achter die man met die zonnebril. Daaag! Vergeet niet te schrijven. Wees maar voor zichtig. Ik zeg: voorzichtig Daaag! Daar heb je Joe, daar bij de pijp. Waar wuift hij mee? Wat een idioot! Tussen ons gezegd en gezwegen kreeg ik op het laatst wel een beetje genoeg van hem. De Queen was nu een honderd voet van de kade, bib^ •oil* draaide en stevende naar het vasteland. De nl,,4j{sS gasten hadden zich reeds verspreid. De dageiv jj) toeschouwers en de wegbrengers keerden langz" terug naar hun onderscheiden bezigheden, een naar hun hotel of penion om te schrijven de vertrokken lieve vrienden waarschijnliJ Ooif eerste en laatste van dergelijke brieven, die zouden worden geschreven. Sommigen gingen de bioscoop; sommigen zochten hun eigen s^\eC melstoel op hun eigen terrasje op, en de rest 'ec vatte haar eindeloze wandeling heen en terug de boulevard. De Island Queen en haar passagiers waren '"„qlp vergeten. Morgen zouden veler namen zonder snnefl van een adresboek nog maar moeilijk te te brengen zijn. Meneer en mevrouw hobbs reden van Grey. bles naar Long Beach om Brenda af te ha|e' z<r de geduldige, flinke Brenda, wier stokpaardje. als mevrouw Hobbs zo vaak had gezegd, he1 „igt om hard te werken Brenda, hun ouwe ge'r°ne<?' hulp in de huishouding wier komst, zoals jijk Hobbs verklaarde, weer een leven op een <3ra?rIie® beschavingsniveau mogelijk zou maken. Waai^^t hij wilde zeggen, dat Brenda zou koken, de jere wassen, het huis schoon houden en alle ver karweitjes zou opknappen, die in haar werk2 geest mochten opkomen. -ase1'' Brenda was, wat in mevrouw Hobbs' kennis- kring „een schat" werd genoemd. Ze had m hoedanigheid de familie Hobbs zolang gediend. ze geleidelijk en kalm de teugels in eigen naL$e' genomen had, totdat, ondanks haar hard en loos zwoegen, de familie Hobbs ten slotte diende. e" Tot dusverre had Brenda altijd vakantie gen als ook meneer en mevrouw Hobbs er vooïr0t>l'5 vakantie op uittrokken. Dit jaar had mevrouw ff j-o1' gemeend, dat ze zonder hulp geen vreemd huis st. gaan bewonen en Brenda werd, niet zonder de ertoe bewogen om óók te komen. Nu, terWU^aCie Island Queen zuchtend en sputterend naar f'e koerste, kwam er een onrustbarend voorgevoe af een 'naderende storm over mevrouw Hobbs, ze verzweeg haar angst. (Wordt ver voW d) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6