WS&KïfS £1ttig fris IK? Een boek voor meisjes ^arisiemne bewondert m ons land tile als spiegels glinsterende ramen W op kdm Uw badpak is nog modern Combinatie voor de heren Van alles wat voor teenagers „Pijnlijke vermoeide benen?" Jfc^a "*^S-"" 1*3^ BRONNLEY MAÏZENA DU RYEA 2 tuben OP VAKANTIE IN AMSTERDAM W orden Parijse huizen nu eens opgeschilderd u Wandkleed voor huishoudschool Een beetje meer en een beetje minder Italiaanse kinderen Priba Nederland opent warenhuis De „bakvissen" hadden dat niet lettert heeft eS'n tot het einde van Veri? Ze voortdurend in verwondering tVn.. erd. H 't begint al zodra ze de FOCKE MELTZER Boekje over: jgfÉjF T uééMiyOffl, *»oa yfS>JL PENNENAALDENZEEF 1.4Q vunkLrs z'." in ,s' DONDERDAG 9. JUNI 1960 Voost pareBwitte tanden Bestrijdt tandbederf lA-dpertentie) maakt Üw groenten zo lekker. at de aandacht van de Parisien- »e trekt? Als ze na een reis naar onze strekeri hier in Parijs is ze vol geestdrift. Van haar reis Want p*ao d' djf Sl 'Teil. ruiten en eenmaal üls '„f «iet ze dat de ramen glinsteren te„ 8els. En deuren en kozijnen zit- a»n (i<' verf, alsof de verf kosteloos t ®en. Reti inwoners wordt verstrekt. Franse huiseigenaar moet den- in ons land de huisbezitters oVe„ '?ke verkwisters zijn, die het geld Wn? u0ns de huizen in de verf zitten Voof. -.et- hem voor, dat de eigenaar is. j,vVlftig jaar van het schilderen af r®6ifin a!s de bewoner hem zegt, dat verleden jaar geschilderd had moeten worden, vat hij die woorden op als waanzin of hoogmoed. In Parijs worden de winkelpuien opge schilderd bij verandering van huurder, wat bij kleine zaakjes nog wel eens ge beurt. Maar voor de particuliere hui zen gaan er generaties voorbij eer de schilders een" vluchtige verfstreek ko- Advertentie Orfèvre, 8 Rue Royale, Pari» Het wereldberoemde tafelbe stek van Christofle, Orfèvre, Paris, is opgenomen in collectie van de Amsterdam - Den Haag IO Or de nieuwe r.-k. huishoudschool „Maria Regmate Nijmegen heeft de Utrechtse naaldkunstenares Hildegard Brom-Fischer een wandkleed in ap- "c/it Vacatie en borduurwerk ontworpen en uitgevoerd op een lichte grijs-beige 9o!t?r0rond. Zij gebruikte de kleuren diep blauw, bruin-rood, zilver en crème-wit. Het is een voorstelling van Maria, die terra, beige, bruin, een takje Salomonszegel in haar hand houdt als symbool der wijsheid. men geven De algemene verveloosheid is dan ook zo erg? dat de regering een wettelijke regeling in de ™ak te' voor dit najaar om de eigenaar te machtigen de huur belangrjk op slaan als hij uitgaven doet om een wat vriendelijker aanblik aan de g^vel te geven. En zelfs voor alle onderhouds kosten zal nat het geval 71.ln- Is d huurder hot er niet mee eens, clan Kan hii bij een commissie protesteren, maar omdat die commissies van ho eerhand worden ingesteld om de steden een beter aanzien te geven, weet de huurder vooruit, dat hij aan een aan zienlijke huurverhoging moet geloven. Zoals het ontwerp nu luidt, mogen de eigenaars ook de bestedingen van de reeds verlopen jaren van bewoning in aanmerking brengen. Dus van Roosendaal af de vriende lijke villa's en huizen, die als het ware onze Franchises toelachen. En Amsterdam doet voor de rest van het land zeker niet onder. Met hun hoge glinsterende ruiten en glanzend ge verfde deuren en kozijnen maken ze een even degelijke als vriendelijke in druk, die echter vaak indruist tegen de ongelijke, rommelige trottoirs waarvan de grote, vierkante tegels soms met de meest mogelijke fantasie naast elkaar zijn komen te liggen. De vreemdeling, die niet gewend is aan trottoirs met bobbels en die nu tegels ontmoet, die niet Weten wat gelijke hoogte is,- moet nu voortdu-i rend er op letten waar h;j zijn voeten zet. Wat ook opvalt is, dat waar in Pa-, rijs de vuilnisbakken 's ochtends alleen nog tijdens stakingen bij de gemeente reiniging (wat helaas nogal eens voor komt) uren lang het trottoir versper ren, schijnt het late ophalen in Amster- dan gewoonte te worden. In Parijs wil men dat het ophalen afloopt nog vóór de lui naar kantoor gaan. Ook daarna nog zwerven in Amsterdam heel wat papieren over de grond, niettegen staande de stad een toonbeeld van net heid wil zijn. terwijl Parijs geveegd wordt zodra de vuilnisbakkon geledigd zün. Het moet gezegd: met een lawaai, dat de langslapers wakker maakt. Straatboenen hebben de Parüzenaars nooit gedaan, maar het trottoir schrob ben, is een gewoonte, die ook in Am sterdam schijnt te verdwijnen. Een,Amsterdamse, die in de stad te rugkeert en naar haar oude liefde, de prachtige grachten, verlangt, ervaart de opmars van de auto als een bittere verworvenheid. De grachten doen blijk baar nog alleen maar dienst als gara ges en een wandeling langs het water is een moeilijk probleem geworden, daar de toch reeds zo smallè kleine steentjes ieder ogenblik onveilig ge maakt dreigen te worden door passe rende auto's. Nu de wandelaar vrijwel de gelegenheid wordt benomen, van de mooie gevels te genieten, kon men wat ons betreft, de grachten evengoed dichtgooien want de oude sfeer, die ook voor de vreemdelingen zoveel be koring had, is verdwenen. Natuurlijk zijn de regimenten fietsers nog steeds een tafereel, dat de vreem delingen hijzonder opvalt. Maar waar over ze het meest spreken, is de vrien delijkheid der bewoners. Vragen ze de weg dan worden ze met veel voorko mendheid en zonder de woorden tc spa ren terecht geholpen. Dat doen de Pa rijse politieagenten ook. maar het pu bliek maakt er zich van af met haas tig een antwoord te geven, dat in zijn kortheid laat voelen, dat men liever niet lastig wordt gevallen. Tegenwoordig valt het op. dat de trams minder agressief bestormd worden dan enige jaren geleden. Tussen haakjes: de nieuwe trams zien er keurig uit. Maar om van Amster dam te genieten, is de begane grond nog altijd verkieselijker. Do vreemde lingen zy'n nog altijd verbaasd over de vervaarlijke porties in de restau rants. De bediening is perfekt. wel iets te onderdanig naar Franse smaak. Maar er zijn nu eenmaal mensen die daarvan houden en zich een hele Piet vinden als ze door bui gende mensen worden omringd. De vreemdelingen raken niet uitge praat over de algemene welvaart in ons land. Iedereen is behoorliik ge kleed en ziet er doorvoed uit. Tot de kleinste huizen hebben televisie-anten nes op het dak en werkelijke armoe de ziet men niet. Het tempo waarin ge leefd wordt is heerlijk langzaam, meent de Franse toerist, die Neder land bezoekt. Het instappen bij de trams gebeurt rustig, het vrijgeven van het straatoversteken wordt kalm afge wacht. De tegenstelling is wel groot met het jachtige Parijs. DINY K.-W. m Advertentie Het mooie weer stadt ons nu wel toe, wollen .mutsen en Wanten in plastic zakken op zolder de plaats in te laten nemen van de bad' pakken. Ineens wilt u misschien weten of het badpak, waar u vorige zomer zo trots op was, nog wel modern is. We benadelen de sportzaken echt niet als we zeggen, dat het wat de mode be treft heus nog goed mee. kan, want de verkoop gaat -toch wel door. Zei ons niet een inkoopsier van een gróte sportzaak, dat de teenager ze soms bij drie Iegelijk komt kopen: een biki ni, een lastex of nylon en nog een zon- nepakje toe. Het enige verschil met vorig jaar is dat de banden wat breder zün en vlak langs de schouder vallen, de. hals is iéts hoger en de rug wat lager. Er zijn. exemplaren bij met een schouderband zó breed dat het haast een kort- mouw tje wordt' en de vergelijking met de al lereerste badpakken dringt zich op; al leen waren die heel. vyat minder luxueus. 'Óf vinc.it. u bijvoorbeeld een hemelsblauw badpak van velours chif fon geen verregaande luxe? Daar komt nog bij, dat het niet mooi is, tenminste niet voor het doel waar liet voor is ge maakt; een revuegirl zou er geen gek figuur in slaan. Bovendien is de zach te tint bleu aan het strand in fel zon licht ook niet bijzonder geslaagd. Fletse kleuren zijn eveneens een mo deverschijnsel van 1960. Want de ruitjes, die B.B.-fuitjes worden genoemd, in de hoop, dat iedereen ei Brigitte Bardot voor zal lezen en niet Brabants Bont, waar het voel op lijkt, zijn allemaal vrij flets. Misschien dat deze filmster wel inspirerend heeft gewerkt op de minimale metrage, want zowel boven- stukje als broekje van de bikini's, die van. deze ruiten zjjn gemaakt, waren ab surd. klein. De broekj.es zijn nog ver sierd met babystrookjes van broderie kant, waarmee weer een kenmerk van de badmode 1960 is genoemd; kant maakt „opgang" var, ondergoed naar badpakken, strandbiouses en zelfs pa rasols. Merkwaardigerwijs neemt de strand- tas in volume toe waar het badpak af neemt. Misschien om het grappige jas je in té doen wat dikwijls bij de bikini wordt geleverd en nauwelijks kan wor den gemist. Het is een soort recht af hangend overhemd van hetzelfde ma teriaal als waar de bikini van gemaakt is. De tassen komen deels uit West- Duitsland en zijn vervaardigd van raf fia met franje gegarneerd of van plas tic, aldan niet bewerkt en aan een beugel bevestigd Aardige hoedjes van stro maken het geheel compleet voor een heel billijke prijs (zo om en nabij de vijf gulden). Er zijn hier ook badpakken ver krijgbaar uit Californië. die uitmun ten door uitstekende pasvorm, dessin en materiaal. Wat de maten betreft hebben ze dit voordeel, dat ze op de Hollandse vrouw zijn afgestemd. (Franse badpakken zijn voor ons wat dat betreft minder geschikt.) De prijs ligt hoog (tegen de 50 gulden), maar ze zijn tegengevoerd en van baleinen voorzien. Door de nieuwe lijn met de brede schouderbanden kunnen ze ook goed dienst doen in combinatie met bijvoorbeeld een permanent plissé Terlenka rokje of een mooie panta lon in Prince de Galle of van Helan- ka stretch nylon met banden onder de voet door. De pantalon is er wel helemaal uit en de spijkerbroek eigenlijk ook. Er is een duidelijke verfijning op dit gebied waarneem baar. U kunt er dan een vestje of een blazer bij aantrekken en zo van huis gaan, méteen klaar voor het bad, wat een enorm gemak kan be tekenen. Ook voor heren is die mogelijkheid weggelegd wanneer ze zich een short aanschaffen met binnenslip, die tevens zwembroek is. Er is een short met zes zakteen voor vulpen, pijp, zakmes enz. enz, in de handel, waardoor het colbert gemakkelijker kan worden vervangen door bijvoorbeeld een polo-shirt van kleuren. Een coplet; short met bijpas send shirt doet het ook heel goed. Dat de bezitter met dit geheel ook naar bed kan is een aardigheidje waarvan, dunkt ons, maar weinig zal worden geprofi teerd. Advertentie kleur en illustraties de klant tot kopen stimuleren. Zelfbediening is een vorm van be sparing, waarin de consument deelt, zo redeneert Priba. Verkoopsters zijn overbodig geworden en in de grote ver koopruimte zwerven alleen nog maar een twintigtal adviseurs en adviseuses rond om weifelachtige klanten te hel pen. Het weglaten van elke etalage (gloednieuw experiment), het invoe ren van een vereenvoudigde admini stratie, verminderde investering door de inrichting sober te houden en func tioneel, werken de lage verkoopprij zen in de hand. Dat de oprichting van dit warenhuis de concurrentie in de hand werkt, ziet men als een gezond verschijnsel, waarvan uiteindelijk de be volking profiteert. In een serie boekjes over kinderen uit andere landen heeft de Zuid-Holland se Uitgeversmü, Den Haag, als num mer drie een werkje doen verschijnen over het leven van kinderen in de Ita liaanse vissersplaats Sperlonga. De ve le kleurenfoto's zijn van Lex van de Pol, terwijl de heer W. F. de Bree, oud schoolhoofd te Wassenaar de tekst ver zorgde. De foto's zijn, hoewel niet onaardig, nogal conventioneel. Ook hun plaatsing in het boekje is weinig verrassend. Mo derne kinderen zijn op het stuk van lay-out we] iets meer gewend. De tekst tenslotte is al evenmin boeiend. Ze doet vermoeden, dat de heer de Bree tijdens zijn schoolloopbaan een ongemotiveerde liefde voor het opstel heeft opgelopen. Alb. W. Ik kan het niet helpen, maar naast alle duidelijke winstpunten, die de teen ager terecht geboekt heeft, blijf ik met een enigszins vertederde, lichte me lancholie terugdenken aan de bakvissen, die wij vroeger waren. Wij hadden alle gelegenheid om op eigen krachten, langs vele omwegen en misschien onnodige verwardheden, tot het begin van een vol wassenheid te raken. Het kostte veel heimelijk verwerkte teleurstellingen, maar we deden het helemaal zélf, zon der enige hulp van buitenaf. Aan de he le of halve volwassenheid, die we ten slotte bereikten, kleefden natuurlijk al lerlei gebreken; maar wat er uit tevoor schijn kwam was echt en eigen, was wer kelijk bezit. De teenagers van nu krijgen de uiter lijke symptomen van wat als volwas senheid wordt beschouwd, van alle kan ten aangedragen. Er is een soort cut- tus gaande, die, op goede gronden ge baseerd, de grens Van- evenwicht em re delijkheid al lijkt te overschrijden. De eeuw van het kind wordt gevolgd door de eeuw van de puber. Zij zijn het ach tergebleven gebied in de beschaafde mensheid. Zij krijgen hun eigen films, hun eigen mode, hun eigen recht van spreken en handelen. Zij. hanteren.de vol wassenheid in een tijdsbestek en in een geestelijke ruimte, waarin zij bezig zou den kunnen zijn, haar te verwerven. Ik geloof niet, dat over de doelmatig heid of ondoelmatigheid van deze ver anderde leefwijze al iets definitiefs te zeggen valt. Het zou overigens ook geen. nut hebben. Zij is ©en tijdsverschijnsel en als zodanig onvermijdelijk, noodzake lijk. Maar daarom hoef ik er nog niet onvoorwaardelijk in te geloven. Wie met overwegingen als de bo venstaande in het hart een boek voor meisjes opslaat een hoek voor de meisjes van nu' is natuurlijk dubbel benieuwd naar de inhoud en niet zon der enig wantrouwen. Het lijkt een (Beide foto's zijn illustraties uit het boek'„Ik?") vrijwel onmogelijke opgave, als vol wassene de juiste toon en vorm te vin den voor de teenagers, omdat immers geen enkele volwassene een echte teenager geweest kan zijn. Omdat het contact tussen jeugd en volwassenen tegenwoordig juist blijkt te stagneren in zaken van begrip en ontmoetings- "wtjze. Er zijn talloze minutieuze nuan ces te bewaren, die, eenmaal verlo ren of met voeten getreden, het hele boek zouden doen vallen. Maar zulk een boek is er toch geko men. De titel is „Ik". Een boek voor meisjes. De uitgever is Nelissen, Bilt- hoven. Het is door verschillende men sen samengesteld, die hun bijdragen grotendeels niet hebben ondertekend; alleen op de laatste pagina staan hun namen op een rijtje vermeld, zonder meer. Alle' denkbare onderwerpen, waarmee een meisje van nu maar te maken kan krijgen en dat zijn er veel wor den cr in behandeld, op een manier, die voor mijn gevoel een opgroeiend meisje het volle pond geeft, zonder het gewicht te verdubbelen. Op een enkele uitzon dering na zijn de veelzijdige bijdragen gesteld in een oprechte en volwaardige toon, zonder dat teveel aan begrip, dat achterdochtig maakt, en dat de teen ager zélf als eerste zou onderkennen. Het is reëel en royaal, het tracht eer lijk het gelijk en het ongelijk te leggen waar het hoort. Het houdt ook een plei dooi voor waardevolle verworvenheden, die nergens nieuw zijn, en het doet dit zonder te theoretiseren, te filosoferen of de werkelijkheid van nu uit het oog te verliezen. Bijna alle bijdragen zijn kort; vluchtig zonder oppervlakkig te zün. Het boek „Ik?" is versierd met goede, aantrekkelüke foto's en met enkele ontroerende gedichten, die in het geheel een zo natuurlijke plaats in nemen, dat het begrip poëzie voor veel lezeressen uit zün schools isole ment bevrüd zal kunnen worden. Het zou ovêrdreven zün te zeggen, dat geen meisje dit boek ongelezen mag la ten! Het is niet overdreven te voorspel len, dat „een meisje van nu" blij zal zün, het te kennen en te bezitten. HARRIET LAUREY Advertentie Met tweeduizend vierkante meter zelfbedieningsruimte heeft Pri ba Nederland n.v.dezer dagen in Nijmegen de Belgische knuppel in het Nederlandse hoenderhok gegooid. De oprichting van Priba Nederland in augustus van het vorig jaar heeft in kringen van het winkelbedrijf nogal wat stof doen opwaaien. Het aandelen kapitaal van Priba Nederland n.v. is in handen van de (Belgische) Société Anonime Beige des Magasins Prisunic Unicprix Priba, in de Belgische wandeling kortweg Priba genoemd. Fif- ty-fifty partners In dit machtig concern zijn de beide Brusselse groot-warenhui zen „Au .bon marché en „l'Innova- tion. Zij zijn het dus ook, die in we zen het aandelenpakket groot twee en half miljoen van Priba Nederland in handen hebben. Binnenkort, zo wordt achteloos meegedeeld, zal het aande lenkapitaal tot tien miljoen worden uit gebreid. Friba-winkels vindt men reeds in Valkenswaard, Terneuzen, Weesp, Cu- lembórg en Driebergen. Daarnaast zul len er in de grote steden (boven 80.008 inwoners) Priba-warenhuizen worden gesticht, waarvan Nijmegen dan nu de primeur heeft. In de komende maanden staan Den Haag, Haarlem en Apeldoorn eveneens op het programma. Binnen vier jaar denkt men het aantal Unie- winkels tot 200 en het aantal Priba- warenhuizen in Nederland tot 20 te heb ben uitgebreid. De zelfbediening is tot het uiterste door gevoerd en ook maatartikelen als lin gerie, sokken, kousen pantoffels wor den op deze wijze verkocht. Dit schept uiteraard problemen, waarvan de op lossing zoveel tijd vergt, dat men er nog niet helemaal uit is. Op de ver pakking moeten alle door de consument gewenste inlichtingen voorkomen, maar die verpakking moet tegelijkertijd door Tot de vele dingen, waarin de tweede wereldoorlog een grondi ge en beslissende verandering heeft gebracht, behoort ook het begrip bakvis. Het verschil van inhoud kan misschien niet duidelijker en kernach tiger worden weergegeven dan in de twee benamingen: bakvis eerst, teen ager nu. Bakvis, een slordige, onflat- teuze en van weinig aandacht getuigen de betiteling, terwijl teenager een hele maal yerend, bijna dansend woord is, pittig en olijk, met de grenzen verva gende buitenissigheid van de vreemde oorsprong. Dan voor U LIBELLE ELASTIC Geeft - onzicht baar - medisch verantwoorde steun. Even elegant als een wandelnylon en lOxzo sterk. tig iingsrolder aan Libelle Kousenfabr.N.V.§ Postbus 12, Haarlem. ijlon •v/d*'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9