Vrouwen van liet platteland in de grote stad Australische organisatie voor vrouwen zorgt voor alles Moord op „Tijger Annie" voor Rotterdamse rechtbank Groothandel bezorgd over de beperking investeringsaftrek De prijs voor deze frip bedraagt f 5.50 LONDENSE BRIEF L PARELS 1 I I MET ONZE LEZERS NAAR AARDBEIENVELDEN IN WEST BRABANT S®È& fik Contact via huis-radiozender „Ondernemer is men in zoverre als belastingwetgeving het toelaat" Dr. B. Bölger op Groothandelsdag 1960 Priester in Polen veroordeeld Vismarkt J i - Geloof in een platte aarde - Benauwende A NSC VRIJDAG 10 JUNI I960 'AUIN^ Countryen „outback" Uit logeren Rest-rooms In april lagere produktie levensverzekeringen Minder werklozen in Engeland Betere exportprijzen pluimveeprodukten Vertrouwen beschaamd Publiek zaal uit ,Ga je gang maar' jard gulden'zou'^oTto?1 i^ifevèmvei^n-1 Piggott verdient twee keer zoveel als Macmillan f Gevaarlijk' Emissie Simon de Wit niet uitgesloten i (Van j Er land" onze correspondent in Australië) bestaan over wat tot het „platte- gerekend moet worden in Australië gemengde opvattingen. Mjjn woning staat op ongeveer 20 kilometer afstand van de binnehstad Sydney, doch ik word offi cieel geacht in ,,groot-Sydney" te wo nen. Maar winkelmeisjes puzzelen bij bestellingen er vaak over of wij nu in „de country" wone nof niet. En moge lijk als gevolg van die puzzel, is de or ganisatie van „plattelandsvrouwen'' even zo goed in liet hart van steden als Syd ney en Melbourne actief werkzaam. Gaat die organisatie van Australische „plattelandsvrouwen" niet vergelijken met een gelijksoortige organisatie in Nederland, dan komt ge verkeerd uit. Zoals het „platteland" van Australië al lerminst vergelijkbaar is met hetgeen in ops land daaronder wordt verstaan. Eigenlijk hebben we hier twee soorten „platteland", de ..country" en „out back". Het woordenboek zal u vertel len dat „country" als „platteland" moet worden aangemerkt en „outback" als „binnenland". Doch dan komt de vraag, waar dat platteland ophoudt en het bin nenland begint. De organisatie van de Australische plattelandsvrouwen maakt zich daar geen zorgen over; Zij noemt zich de „Country Women's Association" en ze spreidt- haar activiteiten niet alleen uit over die „country" en „outback", doch betrekt ook het hartje van de metropools in haar zorgen. Nu zij geconstateerd, dat de C.W..A oorspronkelijk alleen voor die bewoners van de echte „outback" bedoeld was. Haar ware activiteit en grote betekenis heb ik vaker gezien in plaatsen op 3000 4000 kilometer afstand van die metro pools vandaan. In plaatsen, waar onder ging contact voor het belangrijkste deel door de huis-radiozender" wordt onder houden. Waar vrouwen op' de eenzame „homesteads" soms honderden kilome ters van elkaar verwijderd wonen en de „pedaalzender" voor haar de enige di recte verbinding met de buitenwereld brengt. In plaatjes als Alice Springs en Broken Hill in de onmetelijke, Northern Territory heb ik het zij hier bekend naar die onderlinge praatjes van de „verstrooi de" huisvrouwen middels het eenvoudi ge zendapparaat mee zitten luisteren en allerlei intieme huiselijke mededelingen aangehoord. Maar men heeft in die gebieden weinig geheimen voor elkaar, hoe kan het anders wanneer zo maar in „de lucht" gepraat moet worden? Teneinde het leven van die geïsoleerde vrouwen te verlichten werd de C.W.A. omstreeks 1920 opgerucht. Eén der goede daden van de C.W.A. was en is. om die vrouwen uit de „out back" een enkele maal per jaar er eens uit te halen en gelegenheid te geven tot logeren in of nabij de grote steden of aan de zee Er zijn daartoe in de loop der jaren hier en daar ook vakantiehui zen voor de vrouwen gesticht. De organisatie komt ook tehulp, wanneer door ziekte een vrouw uit de eenzaam heid naar een ziekenhuis in stadje of stad moet, waar zij zich zo mogelijk nog eenzamer voelt. Doch dan komen de vrou wen van de C.W.A. haar opzoeken en leg gen zodoende een band tussen de vrou wen van de „outback" en de stad. Waar de vrouwen van dat achtrland op de bedrijven veelal uitsluitend door de in boorlingen van het land omringd zijn, trekken zij zich ook wat meer het lot van die oorspronkelijke bewoners van Aus tralië aan en worden voor hen instellin gen gesticht. De organisatie van de C.W.A., die op een brede basis staat, groeide snel en in de staat Nieuw Zuid Wales, waar zij haar heilzaam werk begon, zijn thans ongeveer 30.000 vrouwen lid van deze or ganisatie. De jongste afdeling bevindt zich „ergens" langs de Darling River. Vertaalt u dat „Rest-rooms" maar rus tig in „rust-kamers". Die rustkamers zijn het kenmerk van de C.W.A. En hiermee kom ik middenin onze me tropools terecht, want ge kunt die rust kamers even zo goed vinden in Tiboo- burra of Woukarlycarly als in Sydney Melbourne. Brisbane of in welke andere stad in dit land. Die rustkamers geven de vrouw en het meisje in de grote Stad gelegenheid om te rusten na het vermoei ende winkelen; de vrouw van de „out back" kan er na een afmattende tocht te paard, in auto of eigen vliegtuigje zich baden en verkleden. Ze vindt er alle hulp, die ze nodig heeft. En zo gaat het ook in de grote steden. De kantoor- en winkelmeisjes kunnen er na het werk z'ch „opknappen"; de be jaarde vrouwen,, die overdag met haar lege tijd geen raad weten, lezen er haar krant- of tijdschrift; moeders kunnen er terecht om de baby te verzorgen. Iedere vrouw of meisje, van welke rang, stand, geloof of nationaliteit is er welkom. Lid maatschap van de C.W.A. wordt zelfs niét gevergd. En wat;, de nationaliteit betreft, de C.W.A sjiant zich uitermate verdiense- lijk in om ook onze immigrantenvrou wen, tot zich te trekken. De bestuurs- en comitéléden bezoeken vaak de kampen en nodigen er niet alleen de vrouwen uit, doch nemen haar ook in de auto mee naar clubbijeenkomsten, waar zij hartelijk wel kom zijn. Voor deze „country" organisatie bestaan geen grenzen van stad of platteland; die zijn ..overgroeid". De organisatie van Australische platte landsvrouwen" is mede aan de vrouwen in de stad ten goede gekomen. AMSTERDAM, 9 juni In april ls, aldus het C.B.S., voor ƒ389,8 min. aan nieuwe levensverzekeringen gesloten, waarvan 168,8 min. aan kapitaals-, 199,9 min aan rente- en 21,1 min. 'aan volksverzekering. Over maart wa ren deze bedragen resp. ƒ412,7 min., 171,8 min., 218,1 min. en 22,8 min. In de eerste 4 maanden van 1960 is voor 1557,4 min. aan nieuwe levens verzekeringen gesloten, waarvan ƒ704,9 min. aan kapitaals-, 766,2 min. aan rente- en 86,3 min. aan volksverze kering. Over dezelfde periode van 1959 beliepen deze bedragen resp f 1366.6 min., 657,4 min., ƒ619,5 min. en 89,7 min. LONDEN, 9 juni Het Britse minis terie van Arbeid heeft meegedeeld, dat het aantal werklozen in Engeland in de maand mei af is genomen tot een to taal van 341.176. Hieronder vallen 53.611 gehuwde vrouwen. In april waren er, naar beneden afgerond, 50.000 werklo zen meer. UTRECHT, 9 juni De prijzen die de Nederlandse pluimveehouderijpro- dukten in het buitenland opbrengen zijn de laatste maanden iets hoger gewor den. In januari van dit jaar steeg de Uitvoer van consumptie-eieren met 6,6 procent, waartegenover een waardever meerdering stond van slechts 0,3 pro cent. In mei lagen deze percentages aanzienlijk gunstiger: er werden 161,5 miljoen kippe-eieren geëxporteerd, 2,7 procent meer dan in mei 1959, terwijl deze eieren 19,3 miljoen gulden op brachten, ofwel 12,2 procent meer dan verleden jaar. i Ook in de sector slachtpluimvee stij gen de inkomsten uit export nu rela tief sterker dan de uitgevoerde hoe veelheden. In januari werd 12 procent meer slachtpluimvee uitgevoerd dan in 1959, terwijl de geldswaarde met 1,3 procent toenam. Voor de maand mei j waren deze percentages respektievelijk 26 en 25,3. Over de eerste vijf maan den van dit jaar ligt de vermeerde ring van de geldswaarde gemiddeld echter nog 6 4 8 procent onder die van de kwantitatieve export. AMSTERDAM, 9 juni Het is steeds moeilijker te zeggen in welke mate de overheidsbemoeiing noodzakelijker dan wel overbodig, billijk of onbillijk is, al dus dr. ir. B. Bölger, voorzitter van het Verbond van de Nederlandsche Groot handel bij de opening van de Groothan delsdag 1960. Gecompliceerder wordt deze vraag volgens spreker wanneer po litieke noodzaak dwingt tot het aangaan van economische verplichtingen de te genstelling: de voor de uitvoering van de ondernemerstaak noodzakelijke vrij heid tegenover de eisen die de nationa le en internationale politiek stellen doet dagelijks zoeken naar een compromis tussen de belangen van overheid en on dernemer. De vraagstukken waarvoor de onder nemers in de groothandel thans wordt gesteld tekenen zich volgens dr. ir. Bölger af tegen de achtergrond van: de belas ting als conjunctuur-instrument, de steeds groter wordende afzetdwang waarvoor de industrie zich ziet geplaat de Europese integratie, het handelsver keer met de ontwikkelingsgebieden en de landbouw. Binnen zijn bedrijf ziet de ondernemer zich geplaatst voor vraag stukken als de rationalisatie van het be- drijfsgebeuren en nieuwe beleidsvormen. Over de belastingen zei de spreker dat de leider van een bedrijf in de te genwoordige tijd nog maar in zoverre ondernemer is als de belastingwetge ving het toelaat. Buitengewoon gecp/n- pliceerd wordt deze wetgeving'ajg,in strument in de conjunctuurpólitieNan de overheid. Met name de gang vén zaken met betrekking tot de investe ringsaftrek vervult de handel met zorg. Door de uitvoering van het EEG-ver- drag ziet de ondernemer zich geplaatst voor een totaal nieuwe ontwikkeling. Het gezamenlijke tarief van de invoer rechten van de 6 landen, alsmede de af braak van de invoerrechten en de op heffing van de contingenten in het on derlinge handelsverkeer van deze landen zullen volgens dr. ir. Bölger een verstrek kende invloed hebben op de Nederland se economie en dus op de groothandel. Zo zal de transitohandel met zijn be langrijke afnemers in de overige 5 lan den binnen het nieuwe douanegebied een importeursfunctie gaan vervullen. Het verbond is bezorgd over het huidige be leid van de gemeenschap ten opzichte van de rest van de wereld met name ten opzichte van de Europese Vrijhandels associatie. Een vraagstuk van geheel andere aard vormen volgens spreker de ont wikkelingsgebieden, die er naar streven uit hun natuurlijke rijkdommen een zo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen via prijsstabiiisering. De handel is bij dit probleem ten nauwste betrokken. Het v'esten kan vol gens spreker niet straffeloos deze ge bieden door ontwikkelingsplannen en eventuele verhoging van opbrengst van hun grondstoffen in staat stellen inves teringsgoederen te betrekken en te ge lijkertijd de grenzen voor de produkten fesloten houden. Nederland zal in de I.E.G. moeten blijven pleiten voor een open, niet protectionistisch handelspoli tiek beleid. Ten aanzien van de handel in agra rische orodukten binnen de E.E.G. merkte dr. ir. Bölger op dat voor de basisproduk- tie moet worden gestreefd naar een volle dig vrije binnenmarkt. Dit betekent dat een stelsel van vaste prijzen als garan- tièvorm onaanvaardbaar is. WARSCHAU. 9 juni (UPI). Een rechtbank in Warschau heeft de katholie ke geestelijke Maksymillian Waskiewicz tot anderhalf jaar gevangenisstraf en 4.000 zlotys boete veroordeeld, omdat hij ge tracht zou hebben zo luidt althans de aanklacht leerlingen van de gods dienstles te dwingen naar de kerk te gaan. In de school van het dorpje Kurdwa- nowo zou hij in de klas hebben verteld, dat de kinderen die zondags niet naar de kerk gingen ..duivels" waren, die „in de hei" terecht zouden komen. De geestelijke is schuldig bevonden aan schending van de gewetensvrijheid en het belasteren van een niet-katholieke onder wijzeres. ROTTERDAM, 10 juni. Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmulden en elders 200 kisten zeevis- aangevoerd. Notering: tarbot groot f 3—3.10: klein 0.90—1.20; griet 1.101.30 per kg; schol middel- 43—45; klein 1824schelvis mid del 30—28; klein 20—23; kabeljauw groot 38— 41: middel 38—41: klefü 19—21: .makreel 24—26: wijting 18—20 per kist 1 ROTTERDAM, 9 mei ,.ïk heb de nylonkous één of twee slagen rond haar hals gedraaid. Ik dacht haar wat te kal meren en wanneer zij ophield met te genspartelen zou ik de kous loslaten. Toen ik echter losliet was het al ge beurd"., aldus de uitleg die de 19-jarige zeeman S. R. gaf omtrent de toedracht van de moord op de 28-jarige vrouw Annie W. van der S., bekend onder de naam „Tijger Annie", in de nacht van II op 12 februari van dit jaar. Deze bekentenis kwam vrij kort nadat de president aan de hand van de pro- cessen-verbaal en de verklaringen afge legd bij de rechter-commissaris de tijd voorafgaande aan de gruwelijke gebeur tenis met R. had nagegaan. Wie deze 19-jarige voor het hekje zag staan zou hem niet direct aanzien voor ieman die in koelen bloede en met voor bedachten rade een dergelijke daad ko-n volbrengen. R. ontkent ten stelligste dat hij met opzet gehandeld zou hebben. Vlotter was hij met zijn bekentenis in de zaak waarin hü terecht stond ver dacht van een drietal inbraken in een flat aan de Tweede Geyslngstraat. De buit had daar uit enkele geldkistjes be staan met een gezamenlijke inhoud au ongeveer f 1200. De officier kon in ziin requisitoir dan ook kort zijn. Hij vond dat R., die reeds enige veroordeling m wegens diefstal achter de rug had en die op het moment van de nieuwe inbraken nog in een proeftijd liep, wel zeer het vertrouwen dat men In hem stelde had beschaamd, te meer, waar men hem de laatste maal een gedeeltelijk voorwaar delijke straf had gegeven. In het reclasseringsrapport werd ook gesproken van een gecompliceerde fi guur voor wiens reclassering men maar weinig kansen aanwezig achtte. Een ter beschikkingstelling van de regering zou dan ook het beste zijn. De officier wilde in verband met zijn eis in de moordzaak nu niet verder gaan dan een gevangenis straf van één jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Ook de verdedi ger mr. L. G. Eijkman wilde zich in ver band met de later te behandelen moord zaak beperken tot het aanvoeren van de overweging dat R. tot de diefstallen was gekomen omdat hij de verleiding niet had bunnen weerstaan. In de nieuwe flat waar R. vaak kwam ontbrak het nogal eens aan de nodige goede sluitingen op ramen en deuren. Hoe de jongeman het gestolen geld voor een groot gedeelte besteed had kwam aan het licht bij de behandeling van de „hoofdzaak" in de zitting van deze ochtend. Een zaak waar zowel van de zijde van de pers als van het publiek grote belangstelling voor bestond. Toen echter tot de eigenlijke behandeling werd overgegaan liet de president de pu blieke tribune ontruimen. Uitvoerig ging de president met de verdachte de gebeurtenissen van de avond van de elfde februari na R. was die avond al vroeg van huls weggegaan en met een groot bedrag aan geld op zak had hij verschillende bars en café's bezocht. Hij had volgens zijn zeggen in totaal zeven of acht cognacjes gedronken toen hij zich met een taxi naar Katendrecht liet brengen. Daar had hij in een bar „Tijger Annie" ontmoet. Zij zat aan een tafeltje en ver keerde naar later bleek, al onder invloed van drankgebruik. Na een half uurtje hadden R. en de vrouw het café ver laten. Beiden vervoegden zich aan een hotel in de Witte de Withstraat waar R. aan de hotelhoudster een valse naam op gaf maar wel zijn eigen geboortedatum vermeldde. ^11 ZONDAG 19 JUNI a.s. gaan wij per touringcar naar KI. Zundert om niet alleen de uitgestrekte aardbeienvelden in ogenschouw te nemen, doch om er tevens een behoorMjke portie van die heerlijke aardbeien met slagroom te verorberen. De koffiepauze wordt gehouden in een prachtige bosrijke omgeving, waar dan tevens voor degenen, die dat wensen, gelegenheid bestaat voor het maken van een wandeling in deze schitterende omgeving. Indien U eventueel een slof aardbeien mee naar huis wil nemen, moet U dit tegelijk met het afhalen van de kaarten opgeven. (met inbegrip van een portie aardbeien met slagroom en een kop koffie) Wij vertrekken vanaf de Koemarkt te Schiedam om 9.15 uur precies en zijn weer terug om ongeveer 17.30 uur. Kaarten zijn van heden af ver krijgbaar aan ons kantoor Dam 18 te Schiedam. DE AFD. PROPAGANDA j het moderniseren van de nogal I Gaat Engeland over op diesseltreinen achterlijke Britse Spoorwegen was der leiding van een industrieel een nieu- stand bij de spoorwegen, is het hoogst 2 waarschijnlijk dat de commissie zal ad- S i 1 viseren het elektrifieatieplan op te ge- 2 Vj7*06/16 VJOTClel 2 ven. De voornaamste reden hiervoor 5 men Eveneens"'.vermijden dat de ^Britse ^imiiiimimimillHIllllimimillllllimillllHimimiimillllllimimmillliniHIIHIimiimillllllllll'llimillllimmilll spoorwegen afhankelijk zouden worden geveer vijfenveertigduizend gulden ont ving als zijn aandeel in de gewonnen prijzen. Sinds hij begon in de paardren- nen, heeft Piggott negenhonderd win naars gereden. van de goede wil van Engelands elek- triciëns. die berucht ziin om de vlot heid waarmee zij onder druk van hun communistische leiders de arbeid neer leggen. In plaats van elektrificatie zal men voor de lange trajecten waar schijnlijk overgaan tot dieseltractie, wel ke goedkoper is. De regering van Ier land is Engeland hierin voorgegaan en heeft een belangrijke order geplaatst voor Britse diesellokomotieven voor het moderniseren van de Ierse spoorwegen. Het zou niet moeilijk zijn Engelsen, te vinden die, op de man af ge vraagd, niet meer dan twee jf drie namen van ministers in de huidi ge regering zouden kunnen noemen. Maar het zou zeer moeilijk, zo niet on mogelijk zijn een Engelse man of een Engelse vrouw te vinden die u niet on middellijk zou kunnen vertellen wie Les ter Piggott is. Deze vier-en-twintigjari ge jongeman, die per jaar tweehonderd duizend gulden verdient (twee keer zo veel als de eerste minister van Groot Brittannië) is Engelands beroemdst! jockey. En vele, vooral vrouwelijke wed ders plaatsen hun weddenschappen niet op het paard, maar op de jockey Lester Piggott is hier de favoriet. Df vorige week, to ende grote Derby-ren- ,ien plaats vonden te Epsom, reed Pig gott de ene winnaar na de andere. Hij won de voornaamste race, de Derby, welke de eigenaar van het paard ruim dertigduizend gulden aan prijzen ople verde. Hij reed eveneens de winnaar in de Coronation Cuprennen en zes ande re winnaars. Jockeys ontvangen voor elke wedren een rijloon van vjjf en ze ventig gulden. Maar de eigenaars van winnende paarden hebben de ge woonte om aan de jockeys tien prin1 af te staan van de gewonnen 'iri.is zo dat Lester Piggott de vorige week on- Als u alsmaar rechtdoor loopt, be reikt u de rand van de wereld. Voorbij deze wereldrand is niets anders dan een dikke ijabarrière. Aldus de heer Samuel Shenton, die in Londen woont en die secretaris is van de Interna tionale Platte Aarde Bond. Dit is een bond waarvan de leden een contributie van een rijksdaalder per jaar betalen om hun geloof in een platte aarde te propa geren. De heer Shenton gelooft, even als vele andere leden van zijn boeiende bond, dat de duizenden mensen die in de lo.op der jaren spoorloos zjjn verdwe nen, de rand van de aarde hébben be reikt en zijn verdwenen achter de (js- barrièré. Dé leden van genoemde bond sün op het ogenblik erg in de wiek ge- ;choten, want de heer Shenton werd on- angs ondervraagd voor de televisie, en olgens hem zelf en anderen had de on lervrager slechts de draak gestoken ,net hun theorieën omtrent de vorm van de aarde. De leden van de bond Beperken hun aandacht niet alleen tot de aarde, die volgens her de vorm neeft van een plat bord. Zij menen eveneens dat ook de maan en de zon niet anders zijn dan platteschijven en dat de zon niet breder is dan vijftig kilometer. Voorts menen zij dat de we reld voorzien is van een dak. onden is omgeven door de zogenaam de Green Belt, d.w.z een gordel van open land, natuurreservaten, bos sen en akkers Alle nieuwbouw binnen deze gordel is mderworpcr aan stro ge bepprMngpl' Dank zij p,"ti. e' rh gestadige groei van Londens bevolking bestaat er een enorme vraag naar land voor de bouw van particuliere wonin gen, bestemd voor het toenemend aan tal Engelsen die werken in Londen en onderdag zoeken zo dicht mogelijk bij hun werkplaatsen. Dit heeft tot gevolg dat de Groene Gordel nu een ernstige benauwenis vormt. En men is reeds lang begonnen met het bouwen buiten de Green Belt, dikwijls op grote afstand van de hoofdstad. Tengevolge van de gestegen vraag zijn de prijzen voor grond dusdanig omhoog geschoten dat men bijna kan spreken van beginnende Ëaniek. In graafschappen als Berkshire, Buckinghamshire en Hertfordshire kost land nu tot twe«honderdenvijftigdui- zend gulden per hectare. Speculanten hebben tot ver buiten Londen en ver voorbij de buitenrand van de Green Belt vrijwel alle bouwgrond opgekocht en zij maken fantastische '-rtuinen. Tot ongeveer tachtig kilometer buiten Londen zijn gedurende de laatste vier jaren de priizen gestadig gestegen voor zowel land als huizen. Maar de laatste zes maanden is de stijging zo ,-v.irikba rend opgelopen dat degenen clle -robe ren de Groene Gordel te redden de angst orn het hart geslagen is. Maar degenen die speculeren in grond schij nen te menen dat de strijd om de Groene Gordel in feite reeds verloren is. Zij hebben grote stukken grond ge kocht binnen de Groene Gordel. of schoon er op het ogenblik geen schijn van kans is dat zij toestemming zullen krijgen voor het uitvoeren van bouw plannen. De speculanten kunnen zich veroorloven te wachten. Als over een jaar of tien vergunning zal moeten wor den gegeven omdat Londen domweg dreigt té smoren, zal het land min stens het tienvoudige waard zijn verg< leken met de toch al hoge ririHen v heden. DAA1N AiN LEK VAt In de hotelkamer ontstond al spoedig onenigheid over geld. De vrouw zou de zeeman hebben geslagen en deze zou toen aanstalten hebben gemaakt om weg te gaan. Hij liet zich echter door haar overhalen toch te blijven, maar hij zou daarbij heben gezegd dat wanneer zij weer zou slaan, „hij haar keel wel iets langer dicht zou knijpen dan hij bij de eerste ruzie reeds gedaan had". Volgens zijn verklaring bij de rechter commissaris en ook nu tijdens de zitting verklaarde R. dat de vrouw na dit ge zegde van hem een van haar nylonkou sen gepakt zou hebben en die om haar hals had gedaan zeggende: „ga je gang maar*'. „Omdat zü weer ging slaan en daarbij zo te keer ging dat ik haar wilde kal meren. heb ik de kous één of tweemaal aangedraaid" aldus R. Toen bleek wat de uitwerking daarvan was geweest had hij de vrouw op de kamer achtergelaten en was hij met een taxi in de richting van zijn huis gereden. Toen de hotelhoudster de volgende morgen de lugubere ontdekking deed en enkele taxi-chauffeurs die R. de voor afgaande avond hadden vervoerd, be zwarende verklaringen aflegden was dit voor de politie aanleiding geweest om tot arrestatie van de jonge zeeman over te gaan. De inbraken waarvan hij ook verdacht werd, had hij spoedig toege geven maar tot de bekentenis dat hij in de bewuste nacht in gezelschap van „Tijger Annie" was geweest kwam hij pas eind mei nadat de politie hem verschil lende malen lange verhoren had afge nomen. Tijdecp de behandeling van de zaak werd vanmorgen diep ingegaan op de psychologische structuur van de nu 20- jarige zeeman. Dt. A. C. Regensburg had (na ongeveer twintig minuten met de verdachte te hebben gesproken) een lijvig rapport van 26 pagina's opgesteld. Hij kwam daarin tot de conclusie, dat de jon gen psychologisch niet toerekeningsvat baar moet worden beschouwd en gevaar lijk ls voor de maatschappij. Paedagogi- sche behandeling zou wellicht effectiever kunnen zijn dan een psychologische cor- rectie-pogiing. waarin de arts vooralsnog weinig heil zag. Zo wel de officier als de verdediger waren het niet geheel met dit rapport eens. De president viel in het bil ionder over het wetenschappelijk klin kende woord „driftmatigheid", dat hij volgens' zijn zeggen noch in een Neder lands. nooh in een Duits woordenboek had kunnen terugvinden. In zijn requisitoir verklaarde de officier weinig te voelen voor een korte gevan genisstraf. welke dan zou moeten wor den gevolgd door ter beschikking stelling aan de regering. Hij vreesde, bij een falen van andere opvoedkundige middelen, een „proefverlof", hetgeen zou betekenen dat de verdachte op korte termijn weer in de maatschappij terug zou komen Hij meen de dat ten aanzien van de zeemén. die hij beschreef als een „wispelturige, lastige, luie jongen, een half-was, een jongen die hij „het kind R." meende te mogen noe men. een lange vrijheidsstraf op zijn pnaais zou zijn. Temeer, daar'hij doodslag bewezen achtte. Dan valt de eis. Twaalf jaar gevan genisstraf, gevolgd door terbeschik kingstelling aan de regering. Samen met d« wegens diefstal geëiste straf zon dit dertien jaar betekenen. „J.atcn we niet vergeten", aldus de officier, „dat achter de vrouw die wij als Tijger-Annie hebben leren kennen, een meisje schuil ging. dat normaal getrouwd is geweest. We mogen nooit zeggen: ze was maar Het gij zult niet doden staat ook geschreven voor de ontwrichte halfwas R. En hij dood de De verdediger, mr. L. Eichman, kantte zich scherp tegen deze hoge eis. „We heb ben hier te maken met een dwaze en ver dwaasde jongen, die een heel vreemde vrouw ontmoette. „Een aardige jongen" V/at moet er van hem terecht komen, als hij na zo'n lange gevangenisstraf weer in de maatschappij terugkomt? Ook de verdediger ging in op de onmogelijkheid, na een gesprek van twintig minuten een psychiatrisch rapport over iemand op te stellen. „Ik meen de jongen beter te ken nen dan de psychiater. Verdachte zwierf in zijn jeugd van gesticht tot gesticht, is onvolwassen, maar heeft een behoorlijk verstand. Hij maakte op mij de indruk van een aardige jongen, zonder valse bra- vour". Pleiter vroeg tenslotte een straf, die veel milder zou zijn dan die, welke door de officier was geëist. Op 22 juni a.s. zal de president uitspraak doen. ZAANDAM, 9 juni. Simon de Wit N.V. in Zaandam staat voor zeer grote investeringen. Er wordt daarbij door di rectie en commissarissen een beleid ge voerd, gericht op een redel\jk evenwicht tussen eifeen en vreemd kapitaal. Gezien het tempo der investeringen is het zeker niet uitgesloten, dat het bedrijf binnen kort met een emissie moet komen, aldus heeft de president-commissaris, prof. mr. II. J. Hellema, in de heden gehouden jaarvergadering verklaard. De ombouw van winkels tot zetfbedie- ningszaken wordt met de grootst moge lijke aandacht gevolgd, temeer daar ge bleken is. dat de belangstelling van de vrouwelijke clientele zich steeds meer op zelfbedieningszaken richt. Bekend is dat van Amerikaanse zijde pogingen worden ondernomen grote winkelcentra in V/est- Duitsland te gaan bouwen. Er bestaat evenwel geen vrees, dat deze Amerikaanse pogingen zich ook tot Nederland zullen uitstrekken Bij de zelfbedieningszaken neemt Simon de Wit thans de derde plaats in na De Gruyter en Albert Heyn. De hoge belas tingdruk maakt het zelf financieren van onroerende goederen ontzettend moeilijk, waardoor vele panden gehuurd moeten worden, hetgeen bii huurverhogingen e.d. weer vela problemen met zich brengt. Medegedeeld werd dat het de bedoe ling is het kantoor en bedrijvencomplex aan de westzijde in Zaandam te zijner tijd over te nlaatsen naar' een terrein aan de Voorzaan te Zaandam, zeer gunstig gele gen voor weg- en waterverkeer. Prof. mr. H J Hellema werd herbenoemd als com missaris. 9. „De Parel van Azië" is de grootste parel die er tot nog toe ooit gevonden is! Zij heeft de afmetingen van een kinder vuistje en de vorm van een peer. Deze gigantische parel, die uit het water van de Perzische Golf werd opgevist, was een van de kostbaarheden, die Sjah Jahan, Groot-Mongool van In" dië in de XlIIe eeuw, zijn vrouw ten geschenke gaf. Ongeveer honderd jaar later gaf een der afstammelingen van de Groot- Mongool hem cadeau aan de Chinese keizer Tchien Loung- Hij liet de schitterende steen in een gouden lijst zetten, be zaaid met jadestenen en kwarts. In 1900 werd de „Parel van Azië" op een of andere mysterieuze wijze ontvreemd uit de schatkamer van de keizer en ze maakte nog heel wat mee, voordat ze tenslotte door een Franse reiziger naar Parijs werd overgebracht. Op de dag van vandaag is zij nog steeds een van de beroemdste ter wereld 'tic "- i-r* 10. Lang niet alle parels zijn rond. Integendeel. Het gebeurt maar al te dikwijls dat het voorwerp niet diep genoeg binnen dringt en blijft hangen aan de binnenkant van de schelp, waar zij dus onder de meest benarde omstandigheden tot ontwikke- lig komt. Zo krijgen we verschillende vormen: soms zijn parels afgeplat en dan worden ze „knopen" genoemd. Een andere keer hebben ze weer de vorm van een peer, zoals de „Parel van Azië" en dan weer zijn ze grillig en onregelmatig 11. Er zijn geen twee mensen hetzelfde: er zijn ook geen twee parels hetzelfde. Laten we eens een parel van wat dich terbij gaan bekijken. Ze is opgebouwd uit haarfijne laagjes en deze vliesjes laten allemaal op hun eigen manier het licht door. Dat is de reden, waarom iedere parel zijn eigen, bijzondere weerschijn heeft. Dat is de reden, waarom ook geen twee parels dezelfde kleur hebben. Soms zijn zij wit als een damasten ta fellaken op Kerstochtend, dan weer zwart als de nacht En daartussen in bestaan nog duizend en een schakeringen, duizend en een nuancesRose, geel, blauw, ja zelfs bruin.. 12. Met de jaren „verslijt" de glans van de parel. Dat Is heel begrijpelijk. Zij is immers een levend „iets", opgebouwd uit levende celletjes en duszal zij op de duur afsterven. Zij reageert fel op de omstandigheden, waaronder ze gedragen wordt. Sommige huidtypen veranderen de glans van een pa rel Er wordt gefluisterd, dat de oude Egyptenaren hun schapen parels te eten gaven Want het maagsap van deze dieren kon dode parels hun glans weergevenMaar voor de waarheid durven we niet in te staan illlilllllllim.llillimmMUmml"""""""1"'1""!'111 I 111 III11HIII ll ll 11111 i 1 l l I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4