J A, Middelhuis: Sfeer voor breed overleg ongunstig Eigen verantwoordelijkheid der organisaties benadrukt Bezitsvorming met tempo van de tre Ruim een miljoen schade Gebrek aan geestelijke roepingen Henri de Greeve wijst op kolossale misverstanden Koningin bezoekt congres oorlogsslachtoffers Honderd T floddermutsen Houtloodsen te Grouw door brand verwoest STRUCTUUR KATHOLIEKE ORGANISATIES kerkgebouw moet borden ontruimd Na enkele dagen vrijgelaten MiddelhuisC.S.W.V. wil de (loon-) klok terugzetten Bevolking van Nederland Auto over de kop geslagen Nederlandse bus gekanteld Vijfdaagse werk week per 1 jan. V B MAANDAG 13 JUNI 1960 PAGINA 5 Tussen BrusselA ntwerpen Ü^ht: Ml In Zierikzee Grond onder fundering door ramp van '53 verzïlt V eronica-adviseur en diens zwager Bijna HV2 miljoen it Zestienjarig meisje zwaar gewond Vermist Maastrichts meisje opgespoord St. Bonifatius-bedevaart naar Dokkum Koksschool zorgt voor diner in Houtrustballen Dertig licht gewonden Ook bij Philips Sigarenin dus trie uit Culemborg weg Personeel Imprimatur - dertig man - per 1 sept. ontslagen A. Fortuin tachtig jaar Clara Hofstra fVan onze Utrechtse redacteur) tie w?C,PT' 13 juni „Er is onder Jieni aiftolicke organisaties van werk- gisch S. reeds sinds jaren een tra- •heest Verschil van inzicht over de ons J WenseHjke veranderingen van hiet ,10,iek organisatiewezen. Het is ®"een een tragisch, maar ook nog les Tr verwarrend conflict. En al- schjj at er zowel vóór als na het ver- Vt'n Van het bisschoppelijke schrij- ties .over „de katholieke organisa- sj)rn,.n deze tijd" geschreven en go- klarj ei- 's, heeft hoegenaamd geen op- l)raci'aat staan een oplossing ge- redeil l>:lt is dan ook een van de 6®rst waar™ wij van mening zijn tot kl1" ïet eif?en kamp van de KAB rP„s aarheid te moeten komen, alvo- anderen overleg te plegen, stp "dh'nde uitlatingen van de laat stee,, tonen bovendien aan, dat de °veri_en het klimaat voor een breed 'eg nog verre van gunstig zijn". Voolt;. zei de heer J. A. Middelhuis, redpZ'tter van de KAB in zijn openings waar 0r> Verbondsraadsvergadering derliikaanleiding van de bekende her- sPrek m'ssive, waarover hij wilde Zekp!;^n. om een zekere onrust en on- Vq1»p weg te nemen, die er tenge- lonfpjvar? verschillende en nogal uiteen- si-.. "de interpretaties dreigen te ont- bij een aantal leden. aan l valt direct op aldus de heer Mid- V'an iS' d;'t de bisschoppen het vinden Wisat- i i"iste structuur van het orga- hisat' Ven aan de katholieke organi- slie 8 overlaten, waarin hij niet om en. een duidelijke vingerwijzing ziet ties "'et met allerlei onderlinge kwes- hia» bisschoppen lastig tc vallen, Hj ai evenzeer een duidelijke erken- hP(| en bevestiging van de zelfstandig- 0n,e" eigen verantwoordelijkheid van maar ,,niet- kerk j'"precht katholieke", Ke«jke" organisaties. de KAB bestond reeds lang de dat zoals de bisschop zeggen, de bestaande structuren du* °nze katholieke sociale organisaties, dpS"iet alleen van heer Middelhuis Pe®rtuiging, Van 0 ,niet alleen van de KAB aldus van Middelhuis onder invloed Sch eeP zicb snel veranderende maat- U'Wii hoog nodig om herziening en Passing vragen. de t' schrijven heeft voor verschillen- Va katholieke organisaties, zoals die de werkgevers, boeren en midden 's veel minder praktische conse- (j6"-j'ties dan voor de KAB. „Ook voor niet tot de KAB behorende katholie- (jg organisaties van werknemers ligt jj. zaak niet alleen gemakkelijker, vAar in elk geval ook veel anders dan °RV. de KAB". hip* wees er dan op, dat de KAB rèt betrekking tot haar nieuwe vorm hj;K®"ing zal moeten houden met de t het NVV en CNV reeds gevormde ""turen. Met de nodige voorzichtig- jj.jd bij interpretatie van het bisschop- de}?*. schrjjven, meende de heer Mid- de k-is mogen verwijzen naar wat Ejp bisschoppen zeggen over de eigen hat 0n e'Sen wetmatigheid van het JUurlijk maatschappelijk gegeven. a "ehoort het niet mede tot de eigen jujd van het natuurlijk maatschappe hl Segeven van ons land, dat Uit katholieke organisaties zijn, er de vj' ook een zekere wetmatigheid voort- rirPe't, waarmede rekening moet wor- j" gehouden. net kan toch geen louter toeval zijn. - I al lang voor "i iujil; vuur er sprake was van ^"ctuurwijzigingen, reeds lang voor tL bij de drie vakt bonden van de 0V centralen en bij drie vakcentralen, V er het algemeen in de structuren hik overeenstemming en gelijkvormig- hipt* aan dag trad. Wat overigens h "ts afdoet aan de eigen invloed op 'A maatschappelijk leven. Vn. jarenlange praktijk heeft de j„ orzitter van de KAB de juistheid ge in van wat pater dr. De Bruin S.J. 0 zjjn boek ,,Het sociaal probleem" schrijft over het moeten samen- i. "rken van katholieke met niet-katho- V en van SSfcr katholieken over de rheest wen- len veranderingen kunnen verschil- om de wereld voor Christus te 1 en de autonome ontwikkeling het sociale, waarbij de inzichten Tegen voorzitter St. Adelbert n De heer Middelhuis, duidend op de 'Kunstige sfeer voor overleg, sprak „aar0p zijn afkeuring uit over uitla- h 'Ken van de voorzitter van „St.-Adel- s.Prt" voor het dispuut van katholieke ''Uüenten in Amsterdam. De uitlating ]"aIs hij in DE TIJD-MAASBODE van c 'bei las, dat de oproep van de vak- ''"tralen tot het hoger personeel inge- j Zierikzee, ir juni cp last van Va burgemeester heeft de kerkeraad A" de christelijke gereformeerde ge- "eente in Zierikzee aanzegging gekre- r®" haar in 1924 gebouwde kerk te ont- Ajmen. Als gevolg van de overstro- fjj'hg van 1953 is de grond onder de jUftdering verzilt, waardoor de draag- Co °ht met 35 pet is afgenomen. De A"trale dienst voor bouw- en woning- ^®zicht acht het niet langer verant- (jg°rd, dat er diensten worden gehou- 3 AMSTERDAM, 12 juni De Amster- Va s'' zakenman, technisch adviseur j,?" „Veronica" en zijn zwager, die vo- i'Ke week op last van de officier van (1p 't.ie gearresteerd werden onder ver- hp H'nK van bedrieglijke bankbreuk res pectievelijk medeplichtigheid daaraan, N" zaterdagmiddag op vrije voeten ge- "bien. De rechter commissaris achtte c'i termen aanwezig om toewijzend te H Schikken op de vordering van de of- i;, "'r van justitie tot in bewaring stel- "K van beiden. v Verwacht mag worden, dat de officier óp." justitie, mr. R. L. Heukels, van c*e afwijzende beschikking beroep zal "htekenen btf de rechtbank. geven zou zijn door de wens oin een nog grotere massa te verkrijgen het geen dan werd gekwalificeerd als een poging om het hoger personeel in een val te lokken. Verder die over moei lijkheden, die de voorzitter van „St.- Adelbert" voor de KAB voorzag, waar onder een dreigend overlopen van de handarbeiders, met name naar het NVV bij een 'ingrijpende reorganisatie als er een Verbond van de Arbeid zou komen, waarvoor de spreker van de zijde van het KAB-bestuur wel mede werking verwachtte. Zo'n uitspraak over die opgestelde val vindt de heer Middelhuis niet aar dig en hij vroeg of de voorzitter van „St.-Adelbert" het aardig zou vinden als hij „de medialen onder ons zou waarschuwen, dat er door de ijveraars voor aparte vakcentralen van medialen en hogeren een val wordt opgesteld, waarin ze wel eens zelfs geen fizeltje spek zouden kunnen aantreffen?" Wat het mogelijke overlopen van arbeiders naar het NVV betreft, vroeg de Verbondsvoorzitter op zijn beurt, na te gaan uit welke kringen de katholieken komen, die functies bekleden in de PvdA en die de VVD zo aanzienlijk hebben versterkt. Zijn voorkeur gaat uit, als de voor zitter van „St.-Adelbert" met zijn redevoeringen de conversatietoon heeft willen aangeven, waarop het rondetafelgesprek gevoerd moet wor den, naar prettiger tafelgesprekken, waarin meer een toon van onderling respect doorklinkt. Ook hetgeen de voorzitter van „St.- Adelbert" 23 mei bij een spreekbeurt in Roermond had gezegd gaf de heer Middelhuis aanleiding tot de opmer king: „Ik geloof, dat wjj althans voor lopig met de voorzitter van ..St. Adel bert" moeilijk tot een vruchtbaar ge sprek zullen kunnen komen". Hij noem de het een merkwaardig samentreffen in hetzelfde nummer van DE TIJD- MAASBODE gelezen te hebben, dat de bisschop van Breda, mgr. Baeten, het op een diocesane Adelbert-dag blijk baar nodig had gevonden er de St.- Adelbertmannen aan te herinneren: „dat Christus door velen niet aanvaard werd omdat hij uit Nazareth kwam en de Zoon van een werkman was. Om dezelfde reden worden ook veel priesters niet aanvaard maar toch wil Christus zó komen". „Als ook nu nog velen er bezwaar tegen hebben de KAB te aanvaarden", zo vervolgde de heer Middelhuis, „omdat daarin zoveel handarbeiders voorkomen, dan is het blijkbaar niets nieuws onder de zon, omdat het bijna 20 eeuwen geleden Christus Zelf zo verging en om dezelfde reden thans blijkbaar nog veel priesters niet worden aanvaard. Dat maakt het voor ons ge makkelijker er verder geen drukte over te maken te meer niet omdat het waarschijnlijk niet zo kwaad is be doeld. De KAB met haar ruim 413.000 leden wil haar beweging wel uitbou wen tot een nog ruimer huis dan tot dusverre, als andere groeperingen sa men met haar willen vechten voor een betere maatschappij. De wijze, waarop de integratie van de „sociaal-economische taak" en „het vormende werk op godsdienstig-zede- üjk, maatschappelijk en cultureel ter rein" zal moeten plaats vinden is al lereerst eep onderwerp van gedegen studie. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 juni „Wanneer de bezitsvormende maatregelen niet lei den tot een voldoende ontwikkeling van het bezit bij de werknemers en tot een aandeel in de investeringen, dan ver wachten wij verdergaande maatrege len van de overheid en niet een „over laten aan de maatschappelijke krach ten". Dit zei de heer J. A. Middelhuis, verbondsvoorzitter van de KAB in zijii openingsrede vanmorgen op de in Utrecht gehouden Verbondsraadsver- gadering, het nu eindelijk tijd noe mend, dat er iets gebeurt dat werke lijk zoden aan de dijk zet. In een land, waar jaarlijks door interne investerin gen voor minstens twee miijard gul den nieuw industrieel bezit wordt ge vormd, moet het z.i. mogelijk zijn, dat ook de grote massa tot een redelijk bezit kan komen. Thans zijn de aan delen, die het bezit van ons produktie- apparaat vertegenwoordigen, in han den van nog geen 10 pet der inkomens trekkers. Binnenkort verschijnt er van het We tenschappelijk Bureau van de KAB een tweede rapport en wel over de concre te vorm van een te stichten beleggings fonds. De heer Middelhuis hekelde de con clusie van een rapport van de studie commissie van het Verbond van Ned. Werkgevers en het Christelijk Sociaal Werkgevers Verbond, dat de enige aan vaardbare bron van de bezitsvorming is gelegen in de eigen besparing uit het verdiende inkomen. Hij was de minister van Economi sche Zaken erkentelijk voor het in de handen houden van de prijzen, doch meende, dat de daling van de grond- stoffenprijzen op dé wereldmarkt niet voldoende is doorgegeven in verlaagde consumentenprijzen. Alleen door de prijzen stabiel te houden en waar mo gelijk te verlagen kunnen de loonsver hogingen hun reële inhoud behouden, alsook door de overige bestedingscate gorieën, met name de investeringen, in de hand te houden. In dit verband merkte de heer Middelhuis nog op, dat de vermindering van de belastingfaci liteiten voor de investeringen geen be perking inhoudt van een normale in vesteringsactiviteit, maar alleen een vermindering van een kunstmatige, voortdurend aanwezige extra stimulans in ons belastingstelsel voor de investe ringen. Mede door die extra stimulans komt het probleem van de eigendoms verhoudingen en de bezitsvorming scherper naar voren. Samen met deskundigen van NVV en CNV zijn die van de KAB op grond van de nu gerealiseerde loonsverhogin gen bezig een methode te ontwerpen, welke gebruikt zal kunnen worden om de achterblijvers op zo kort mogelijke termijn, je helpen. Voor al degeen, die onder een CAO of loonregeling vallen, zal ca. 8 a 9 pet geen of nog geen loonsverhoging hebben gehad. Over de nieuwe loon politiek is de KAB niet ontevreden. Niet malse critiek leverde de heer Middelhuis op het standpunt van het CSWV, dat in zijn jaarverslag nu treurt over de omstandigheid, dat in veei ge- v allen niet over voldoende betrouwba re gegevens kan worden beschikt om met „nauwkeurigheid de ontwikkeling van de produktiviteit te nieten". „Dat „nauwkeurig meten" is nu pre cies" aldus de heer Middelhuis „waar wij van af willen, omdat een van de redenen, waarom wij steeds een ander systeem van loonpolitiek heb ben voorgestaan, nu juist was, dat het met het gemillimeter uit moest zijn en meer werkeljjke vrijheid in de loon vorming moest worden gerealiseerd. Wij moeten er zeker van kunnen zijn, dat ook in de toekomst de werkers hun rechtmatig aandeel in de nationale welvaart krijgen. Hoe dit mogelijk zal kunnen zjjn bij een terugzetten van de klok zoals in het CSVW-verslag ge beurt, is ons een raadsel. Het begint er naar uit te zien, dat het CSWV het loonpeil in Nederland voorgoed laag zou willen houden. Eén ding blijkt duidelijk, n.l. dat de Nederlandse lo nen onze wereldindustrieën in staat stellen om winsten te maken, die zelfs op de buitenlandse beurzen verbazing wekken". De heer Middelhuis voegde daar nog aan toe niet lijdelijk te kunnen blijven toezien, dat de bezitsvorming met de tr-kschuit blijft gaan, terwij] er vol komen vrijheid is om in bepaalde ge vallen fabelachtige tantièmes en steeds stijgende dividenden uit te keren. Hij hoopte op de nodige voortvarend heid inzake de nieuwe invaliditeitswet met een gelijktijdige liquidatie van de onge vallen wetten Als een en ander toch te veel tiid zou vergen, wil hij op voorhand de gedachte van een noodvoorziening voor met name de renlekaartwet-inva- liden niet verwerpen. In het bijzonder vragen verder de vraagstukken van werkstaking en sociale verzekering een voorziening. Bij de toenemende welvaart, maar ook bij een sluipende geldontwaarding blijft de welstand van bejaarden, we duwen en wezen ten achter. Met be langstelling ziet de KAB het resultaat van de SÉR-studie over de mogelijke waardevastheid van bedrjjfs- en onder nemingspensioenen tegemoet. Volgens de heer Middelhuis zal na der onderzocht dienen te worden of de verhogingen van de kinderbijslagen re latief gezien niet bij de stijging van de lonen zijn achtergebleven. Wat de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie betreft, wordt naar zijn overtuiging de geneigdheid tot een dergelijke reconstructie van de verhou dingen in sommige kringen geringer en in de toekomst zal eens bezien moe ten worden wat daarmee verder te doen. Een enorme brand, zichtbaar tot kilometers in de omtrek, heeft zaterdagavond een deel van de houtloodsen van de Hal- bertsma Fabrieken vbor Houtbewerking N.V. te Grouw in Fries land in de as gelegd, >.j -l (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 12 Voor meer dan een miljoen schade is er in Grouw aangericht door een brand die een achttal loodsen met hout, van de N.V. Halbertsma's Fabriek van Hout bewerking in de as heeft gelegd. Onge veer 500 staanders hout van verschillen de soorten gingen in de vlammen op. De enorme vuurzee was tot kilometers ver in de omtrek te zien en er daalde enkele uren lang een vonkenregen op het dorp en het Pikmeer neer. De brand werd zaterdagavond tegen negen uur ontdekt. De fabrieksbrand- weer en de dorpsbrandweer kwamen onmiddellijk in actie en kregen al spoe dig assistentie van de brandweren van Akkrum, Rauwerd, Bergum, Wajrga, Sneek, Heerenveen,' Leeuwarden en de vliegbasis Leeuwarden. Meer dan tien spuiten wierpen met tientallen stralen een enorme watermassa op de vuurzee, die door een sterk zuidwester wind werd aangewakkerd. Twee kustvaar ders, die geladen met hout aan de los- wal van de fabriek lagen, werden in al lerijl naar het Pikmeer gesleept, even als twee dekschuiten met hout, waarin de ontstane brand gauw geblust was. Drie van de spuiten hielden zich gedu rende de brand bezig met het nat hou den van de fabrieks- en kantoorgebou wen aan de overkant van de vaart waaraan het fabriekscomplex gelegen is en het natspuiten van het bekende toe ristenhotel Oostergoo, dat eveneens groot gevaar liep. Al deze gebouwen konden worden behouden. De in aan grenzende schiphuizen gelegen zeil- en AMSTERDAM. 11 juni Volgens op gave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste vier maanden van dit jaar 22.392 tegen 22.505 in de overeenkomstige periode van 1959. Het aantal levendgeborenen is gedaald van 82.652 in de eerste vier maanden van 1959 tot 79.365 in de eer ste vier maanden van 1960, terwijl het aantal overledenen steeg van 32.035 tot 32.711. Voorts steeg het aantal immigranten van 10.315 in de eerste vier maanden van 1959 tot 11.653 in de overeenkomsti ge periode van dit jaar, terwijl het aan tal emigranten steeg van iï.488 tot 18.762. 1 mei bedroeg het aantal inwo ners van Nederland 11.456.468. UTRECHT, 13 juni Op de rijksweg bij „De Meern", even buiten Utrecht is zondag om elf uur door nog onbeken de oorzaak een auto over de kop gesla gen. De vier inzittenden, allen uit Den Haag, zijn overgebracht naar het aca demisch ziekenhuis te Utrecht. Het zijn twee jongens en een meisjes uit één ge zin H.P., A.P. en N.P. resp. 23, 15 en 16 jaar en nog een 20-jarige meisje B.H. Het zestienjarige meisje is zwaar ge wond. De jongelui hadden de auto ge huurd. LONDEN, 13 juni, (Rtr.) De 38- jarige mr. A. Mansvelt, eerste secre taris van de Nederlandse ambassade te Londen, heeft zondagavond bij een autobotsing ernstige verwondingen aan hoofd en borst opgelopen en is in een ziekenhuis opgenomen, evenals zijn 36-jarige echtgenote, Margaretha ba ronesse van Boetzelaer, en twee vrou welijke passagiers. De bestuurder van de auto waarmee de wagen van mr. Mansvelt in botsing kwam, is overle den. HULSBERG, 13 juni Zondagmid dag is de 19-jarige bankwerker W. Ge- rats uit Hulsberg in z\jn woonplaats ge dood, toen het motorrijwiel waarop hij als duo-passagier meereed tegen een boom reed. Het voertuig vloog uit de bocht, en de man werd tegen een kilo- meterpaal geslingerd. De bestuurder van de motorfiets is licht gewond in het ziekenhuis opgeno men. WIERINGERMEER, 11 juni Ver schillende personen werden gewond, van wie één vrij ernstig, toen zaterdag een personenauto op weg naar Alkmaar, in botsing kwam met een vrachtauto die uit de richting Afsluitdijk kwam. motorboten werden ook alle met de meeste spoed op veilige afstand ge bracht. Omstreeks half twaalf had men het vuur in de hand. De blussingswerk- zaamhed.en hebben de gehele nacht en ook nog een groot deel van de zondag voortgeduurd. De enorme vuurzee ging met een grote rookontwikkeling gepaard Behalve de vonkenregen kwamen er ook af en toe brandende stukken hout in de straten van het dorp terecht. Het bedrijf was tegen brandschade verze kerd. MAASTRICHT, 12 juni Een vijf tienjarig Maastrichts meisje, dat 12 mei spoorloos verdween, is blijkens be richten die zaterdag in Maastricht zijn ontvangen, opgespoord in het Franse plaatsje Arcy sur Kure op 350 kilometer ten zuiden van Parijs. Een lid van de Maastrichtse recherche is in gezelschap van de vader van het meisje per auto naar deze plaats ge gaan en heeft het kind naar huis te ruggebracht, waar zij zaterdagavond is aangekomen. (Van onze correspondent) DOKKUM, 12 juni Onder geestelij ke leiding van de bisschop van Gronin gen, mgr. P. A. Nierman, is vandaag de 29ste nationale St. Bonifatiusbedevaart naar Dokkum gehouden. De algemene intentie van deze bedevaart was „Roe pingen tot het priesterschap en de reli gieuze staat". Ruim duizend pelgrims waren naar de Bonifatiusstad gekomen, velen in groepsverband per autobus, an deren op eigen gelegenheid, per auto, fiets of bromfiets, en enkele tientallen (vanuit Wytgaard en Leeuwarden) lo pende, als voetbedevaartgangers. In de openluchtkapel droeg mgr. Nier man de Pontificale Hoogmis op, geas sisteerd door plebaan J. H. Koelman, pastoor van de St. Martinuskerk te Groningen, als diaken, en pastoor F. J. B. Koopmans van Emmel- oord als subdiaken. Presbyter-assistens was mgr. G. G. P. van Dijk. vicaris van de bisschop, als troondiaken fun geerden de leden can het kathedrale kapittel, mgr. J. Scholtens te Wolvega on mgr. Th. R. Holtmann te Leeuwar den. Ceremoniarius was dr. T. Roorda, secretaris van het bisdom. De predikatie werd gehouden door Henri de Greeve, die St. Bonifatius schetste als een figuur voor een ge brandschilderd kerkraam, een figuur met sterke contouren, die het licht door laten. De mens heeft de opdracht een geschiedenis te maken, dit moet altijd zijn een samenwerken met God en sa menwerken met God is altijd een ant woord op een uitnodiging, aldus pater De Greeve. Het avontuur van het men selijk leven is een geweldig boeiend avontuur, dat zich uitstrekt over ieder een en alles. Gods Kerk doet niet onder in dit avontuur en ook het leven van Gods grote heiligen niet. En al lijkt het uiterlijk vaak niet zo, toch is ook elk geestelijk leven een groot spectaculair avontuur, dat misschien niet door de mensen gelezen wordt, maar wel door God. Dit geldt zowel voor de kloosterlin gen als voor de priesters. Waarom lopen de roepingen achter uit? zo vroeg spreker. Er zijn in de wereld kolossale misverstanden en er is reeds geschreven dat God het groot ste misverstand is. En dit. zo zei pa ter De Greeve, is de grootste ramp van deze tijd: God is niet meer popu lair. Wij hebben mensen nodig als Bo nifatius, mannelijke en vrouwelijke helden, in het besef dat er maar één ding nodig is om geschiedenis te ma ken: samenwerken met God. In een Pontificaal Lof werd mgr. Nier man 's middags geassisteerd door pas toor C. J. Vredendaal uit Aassen en pastoor H. J. Meekes uit Wytgaard. „Heeft het nog wel zin een bedevaart te houden?" aldus zei DEN HAAG, 13. juni Hoogtepunt van het congres van de Bond van Ne derlandse militaire oorlogsslachtoffers, dat zaterdag bij gelegenheid van het vijftienjarige bestaan in de Houtrusthal- len is gehouden, was het bezoek van ko ningin Juliana. Zij woonde een gedeelte van het programma bij en onderhield zich geruimte tijd met een aantal we duwen van gevallenen en met ernstig gehandicapte oorlogsslachtoffers. Tijdens de bijeenkomst, die werd op geluisterd door muziek van de konink lijke militaire kapel onder leiding van majoor Rocus van Yperen werd ge sproken door de minister-president, prof. dr. J. de Quay. Hij zei dat ieder oor logsslachtoffer, of hij vrijwillig of niet risico had gelopen, nog dagelijks een heldhaftig offer brengt als hij berust in zijn lot en tevreden is. Onder de oorlogs slachtoffers wénste de minister-presi dent ook hen begrepen te zien, die man of zoon verloren hadden. Hij sloot zich aan bij de woorden die de bondspresi dent, de heer W. C. van Lanschot eer der al had uitgesproken in antwoord op de vraag of „men er langzamerhand niet overheen was". „Neen", zo had hij gezegd „het verlies van een echtgenoot, van een zoon, een invaliditeit voor het leven is niet iets waar men overheen komt. Met Gods hulp moet men het le- «ren dragen." Als belangrijkste punten van het actie programma noemde de bondspresident het verkrijgen van pensioenrecht voor de reserve- en dienstplichtige militairen van het voormalige KNIL, de aanpas sing van het invaliditeits-weduwen en wezenpensioen en een directoraat-gene raal voor militaire oorlogsslachtoffers. Thans houden vier ministeries zich met de zorg van de oorlogsslachtoffers bezig, wat zeer ten nadele van deze groep werkt, aldus de heer Van Lanschot. De instelling van een directoraat-generaal voor de oorlogsslachtoffers zou de ge wenste centralisatie kunnen bewerkstel ligen, zo meende hij. Voorts wil de bond een Nederlandse Invaliden sportorgani satie in het leven roepen en naar nau were samenwerking met soortgelijke or ganisaties en gelijkgerichte instellingen streven. De minister van Defensie, ir. S. J. Vis ser, deed mededeling van de benoeming van mr. dr. W. van Ommen Kloeke tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, waarna hij deze functionaris de versier selen opspeldde. Voor een stunt zorgde de militaire koksschool in Leiden, die mogelijk maakte dat er aan alle 2750 congresgan gers een diner kon worden aangeboden in de Houtrusthallen. 3000 kilo aardap pelen moesten daarvoor worden gekookt 1500 liter soep klaargemaakt, 800 kilo sperziebonen (diepvries) toebereid en 300 kilo varkensfricandeau gebraden. Er stonden 550 militairen klaar om al les in goede banen te leiden. mgr. Nierman in een korte predikatie. Door de opkomst der pelgrims, ook nu weer, is daar al een antwoord op gege ven, zo vervolgde hij. Spr. wees op de plicht het erfdeel dat St. Bonifatius ge bracht heeft hoog te houden en door te geven aan het nageslacht. Hij herinner de aan de grote nood die ook in dit bis dom is ontstaan door gebrek aan pries terroepingen en wékte voorts in het bij zonder op tot bidden voor de eenheid der Kerk. In het comité Nationale St. Bonifatius-bedevaart wordt overwogen volgend jaar de pelgrimstocht naar Dok kum niet meer op zondag te houden maar weer als vroeger op een dag in de week. Ook wil men de mogelijkheid on derzoeken om de bedevaart op een zon dag èn maandag In augustus te houden in samenwerking met een Duits beefc- vaartcomité. Dokkum heeft reeds goede Connecties met Fuida, maar déze af stand is wel wat groot en de bedevaart gangers zouden dan ook meer uit het gebied van Westphalen en Münster moe ten komen. Ook wordt gedacht aan de vele Duitsers die in augustus nog op het eiland Ameland plegen te verblijven. BRUSSEL, 12 juni Dertig passa giers van een toerbus uit Strijen zijn zondagochtend volgens het persbureau Belga gewond, toen hun voertuig bij de Belgische plaats Wolvertem op de weg Brussel-Antwerpen op een fiets pad kantelde. 23 van hen zijn overge bracht naar het ziekenhuis van Vilvoor de en zeven anderen naar dat van Wil lebroek. Er zouden geen ernstig ge wonden zijn. Het ongeval is vermoede lijk te wijten aan een breuk in het stuurmechanisme. De bus is eigendom van een touring car-firma in Strijen. en vervoerde pas sagiers uit verscheidene plaatsen. Vol gens informatie van de exploitant is de toestand van de gewonden, die minder in aantal dan vermeld in het bericht van Belga zouden zijn. niet ernstig. Volgens een U.P.I.-bericht zouden de passagiers, grotendeels meisjes, leden zjjn van een katholieke jeugdorganisa tie. EINDHOVEN, 12 juni De N.V. Phi lips gloeilampenfabrieken heeft, zo deelt zij mede, het voornemen om per 1 ja nuari 1961 voor haar bedrijven in Neder land de vijfdaagse werkweek in te voe ren. In verband hiermede is inmiddels met de vakorganisaties van handarbeiders en beambten het overleg geopend over ver schillende problemen, die samenhangen met deze werktijdverkorting. De invoe ring hiervan is in hoge mate afhanke lijk van de maatregelen, die getroffen kunnen worden om met een geringer aantal arbeidsuren toch het produktie- niveau te handhaven. Hiertoe worden in de diverse Philipsbedrijven commissies ingesteld, die zullen nagaan welke mo gelijkheden tot produktiviteitsverhoging er zijn. Daarbij zal ook het personeel onder meer via de ondernemingsraden en kernen worden ingeschakeld. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 13 juni Aan het on geveer dertig man tellend personeel, van wie verscheidenen met 40 dienst jaren, van de kisten- en triplexfabriek „Imprimatur" N.V. te Culemborg, eigen dom van de Verenigde Hollandse Siga renfabrieken, is zaterdag medegedeeld, dat het per 1 september in zijn geheel is ontslagen wegens opheffing van de zaak. Met deze opheffing is het restant van de eens zo bloeiende sigarenipdustrie van de V.H.S. in Culemborg (o.a. N.V. Compania Cadena en Trio) verdwenen. AMSTERDAM, 11 juni De beeld houwer-binnenhuisarchitect A. Fortuin te Laren hoopt 23 juni a.s. zijn tachtig- ste_verjaardag te vieren. dat oen Clara Hofstra een jaar of tien was, zei haar moeder: „Jij kunt mijn floddermutsen wel wassen en plooien." Clara deed het en dat was net begin van haar loop baan als breister van echte en onvervalste Friese floddermut sen: de laatste in Friesland. Zoals bij iedereen, kwam ook in het leven van Clara Hofstra het ene van het andere: zij blonk als leerling van de Grouwster lagere school uit in „de nuttige handwerken", vandaar haar be langstelling voor moeders ge breide floddermutsen, die onmis baar zijn bij het dragen van de Friese kap, de hoofdtooi, die toen nog meer in zwang was. Met moeder Hofstra waren er nog vele Friese vrouwen, die iedere dag het oorijzer opzet ten en dat was geen sinecure. Eerst werd een band om het haar gebonden, vervolgens werd een katoenen tipmutsje met kant opgezet, daarna een zwart muts je, waar het kantje van de tip- muts precies onderuit moest ko men, dan kwam pas het oor ijzer aan bod. De hoofdtooi werd gecompleteerd met de floddermuts, de muts met rag fijne gebreide patronen. Clara Hofstra waste de mutsen zorgvuldig, moet gezegd. Maar aan alles komt een eindook aan de beste en met toewijding be handelde floddermuts. En, moeder Hofstra sprak: „Jij kunt best een nieuwe breien, Clara." En, dochter Clara zette driehonderd steken op voor haar eerste floddermuts om al spoedig te ontdekken, dat het duizend steken hadden moeten zijn. Nochtans kwam die eerste muts klaar en het exemplaar werd door de buurt oprecht bewonderd, zonder dat iemand erover viel, dat Clara het patroon van een oude latnpekap in de floddermuts had verwerkt omdat er geen andere patronen voorhanden waren. Enfin, de buurvrouw wilde ook wel zo'n muts hebben en andermaal zette Clara duizend steken van gewoon wit machinegaren op de pennen. Oude Geertje HiemstraDe Vries waste en plooide de mutsen voor vele vrouwen uit Friesland, die haar in Grouw wel wisten te vinden. En, toen oude Geertje was overleden, nam Clara Hofstra haar werk over. Overigens werden de tijden voor Clara de mutsenplooister slechter, want de gelederen van Friese kapdraagsters dunden uit; het Fries costuum werd een dracht voor de zeer bizondere gelegenheden. De belangstelling uit de strikt particuliere sector daalde dus. maar de interesse door een opleving in het streven tot behoud van de folklore en Fries eigen, door de oprichting van volksdans groepen en door de Friese ringrijderijen met sjezen, bemand met paren in Fries kostuum, nam toe. En, tot op de dag van vandaag weet men Clara Hofstra in Grouw te vinden, waar zij samenwoont met haar zuster Tine in een huisje aan de smalle Lytse Buörren. „Bijna alle vrouwelijke leden van de skotsploegenin Bolsward en Sneek dragen mutsen van mijn zuster," zegt Tine Hofstra met trots in haar stem. En Clara Hofstra begint steeds weer welgemoed met die duizend steken uit het dunne garen en zij laat zevenhonderd meter garen door haar vingers gaan, voor er weer een muts klaar is. Iedere muts vergt, wanneer zij er iedere dag aan werkt, toch altijd nog veertien dagen en met het breien alleen is de muts niet klaar. De plooienstrook moet op een speciaal raam en met behulp van veel gegoochel met stokjes, in de geloenste vorm wor den gebracht, en na het wassen en plooien moet de muts nog in elkaar worden genaaid. Jawel, Clara Hofstra is een brei-ster met engelengeduld, maar ze wordt niet als een „ster" betaald, want iedere muts levert slechts ongeveer twintig gulden op. „Nou ja", zegt Clara, „ik doe het niet alleen om het geld, ik vind het leuk werk." Clara Hofstra maakte zeker al meer dan honderd mutsen, dat is honderd maal duizend steken opzetten en hon derd maal 700 meter wit machinegaren en honderd maal zeker veertien dagen. Zuster Tine leest er bij voor uit een boek, als Clara bezig is; dat gaat al jaren zo, behalve in de tijd, toen Clara aan een hersentumor leed, nu al vele jaren geleden. Zij was bijna blind en iedereen, zelfs de dokter vreesde het ergste, doch een jaar na de operatie begon Clara weer aan een nieuwe floddermuts om zo te helpen een stuk Friese traditie in stand te houden. Want wat zouden de Friese kappen van volksdansgroepdames zijn zonder floddermutsen uit dat smalle straatje in Grouio, waar zelfs in het drukst van het toeristenseizoen niemand komt omdat men in Grouiv komt om het water en niet om mutsen en omdat men geen geduld heeft om zelfs maar naar die eerste duizend steken te kijken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5