mmmt, DE GUARDS PARADEREN MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE Sfeer van vroomheid op wonderlijke plaats Proefneming met j vliegtuigmodel LEVEN ook op andere planeten? Kardinaal Alfrink: Openheid voor het wonder is primair Last van zenuwen? V B MAANDAG 13 JUNI 196» Mijnhardf's Zenuwtabletten Tweelingen Hembrugje opgeblazen Knallend protest van Amsterdamss Sociëteit van Binnenvaart-vrienden Havenrallye- Vrienden van Veere Boven Texel NederlandIndonesië Australisch blad stelt met-aanvals verdrag voor Indische politie met Sikhs slaags Pauselijke zegen voor Maastrichtse zieke Ongeluk met Friendship gevolg van misverstandr Militaire bedevaart naar Lourdes Minister: Geen bezwaar voor de dienst Fort Hinderdam voor ivatertoerister NAVO-BEDEVAART NAAR LOURDES door EDWARD STREETER y (Advertentie) helpen U er overheen Met een fijn, rustig klapje is za terdagmiddag in het hoofdste delijk Oosterdok een model van lie Hembrug in de lucht gevlogen. Daarom treurde niemand, integendeel: de vele belangstellenden op de wal of ai \n boord van maar liefst 74 binnen- \j, jartuigen maakten een enthousiast inhaal toen de brokstukken in het wa tt belandden. Zo wilde het de Am- sWrdamse Sociëteit Van Binnenvaart- vrienden die aan het begin van haar jaarlijkse havenrallye op ondubbelzin nige wijze duidelijk maakte dat de Hembrug een bijzonder ernstig obsta kel is in de ontwikkeling van de haven. Zij liet door ingenieurs van de NDSM een miniatuur-Hembrug vervaardigen, deze op dekschuiten naar het Ooster dok brengen en daar door Vader Rijn, Neptunus en een beeldschone Stede maagd zo krachtig vervloeken, dat het gevaarte er wel aan moést. De lontjes brandden wat aarzelend in de stromen de regen en verscheidene gaven er zelfs de brui aan, maar wat dapper vol hield was toch voldoende om de brug volkomen vernield in het water te sto ten. Met dit knallende protest tegen de overheid begon dan de havenrallye welke deze keer in het bijzonder was opgedragen aan de dekschuit, het ty pische platte vaartuig, in Amsterdam geboren en uitgegroeid tot een vloot van thans 3000 schuiten. In kiellinie tokkerden bootjes van allerlei pluima ge over Amstel en Y, draaiden op een gegeven moment bij voor een impo sante parade van dek- en zolderschui ten en koersten vervolgens in de rich ting van het Havengebouw, waar de druipnatte opvarenden konden beko men van het intensieve piekeren over de talloze problemen die het rallye comité hun ook nu weer had voorgezet. Naar een goede gewoonte werd dit heerlijke binnenvaartfestijn besloten met een voortreffelijk etentje aan boord van het schoolschip „Koningin Wilhel- mina". Een strijkje op de achtergrond, de zoet-gevooisde stemmetjes van de schippers in spé, een goed glas Savig- ny-Grands Liards en buiten het bewe gende décor van de deinende schepen rondom de „Koningin Wilhelmina", het alles droeg bij tot een sfeervolle fina le van het feest voor hen, die niet al leen de binnenvaart, maar ook Amster dam een warm hart toedragen. In het auditorium van het gebouw van het Ned. Inst, van Praeven- tieve Geneeskunde te Leiden ver zamelde zich zaterdagmiddag een vro lijk gezelschap met de opvallende merkwaardigheid, dat van elke aan wezige een duplicaat present was. Een verheugend groot aantal tweelingen had n.l. gehoor gegeven aan de op roep tot medewerking aan het meer lingen-onderzoek, zoveel, dt zelfs een aantal door plaatsgebrek op de bijeen komst, teleurgesteld moesten worden. Dit deelde de voorzitter van de Ned. Ver. van Tweelingen, dr. J. W. Bruin, mede in zijn openingswoord. Zijn wel kom, richtte hij, behalve tot de ruim 85 tweeling-partners, ook tot de talrij ke belangstellende medici. De bekende dermatoloog en sinds ve le jaren de nestor van het tweelin- ondcrzoek prof. dr. H. W. Siemens, sprak met toelichting door interessant fotomateriaal, over de groei van dit onderzoek en de onschatbare waarde voor de volksgezondheid. Zij, die zich hiervoor beschikbaar stellen, hebben een grootse taak: het verstrekken van vergelijkingsmateriaal voor het vast stellen der eigenschappen verband houdende met erfelijke aanleg. Na de ze inleiding schakelde prof. Siemens over op de tweeling-humor, welke blij kens, zoals b.v. de vertwijfelde Amor, niet wetende welke dergelijke partners zijn pijl moet. treffen. Dr. De Wilde sprak over het onder zoek door bestudering van het vinger patroon, in academische termen: on derzoek van rechts-links a-symmetrie. Het feitelijke doel der bijeenkomst was propaganda voor het tweelingon- derzoek in dienst van de rheuma-be- strijding, voor dit doel werd het „Cen trum Leiden en omgeving van de Ned. Ver. van Tweelingen opgericht, hier over sprak specialist dr. H. A. Val kenburg. De hierna volgende rondvraag had behalve medische, ook humoristische aspecten. Het gezelschap, waarvan het zwakke geslacht (in tweevoud) sterk in de meerderheid was, begaf zich hierna - als gast van de Vereniging - naar de kantine, later schaarde men zich aan een gezamenlijke maaltijd waar vele relaties zijn aangeknoopt en belevenissen, zoals alleen tweelingen die kunnen meemaken, werden uitge wisseld. Na een korte oprichtingsvergadering, zorgden enige anonieme academi ci voor amusement met conference en goochelen, niemand zal het de illusio nist kwalijk genomen hebben dat ook IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIttllllllllllllllillllMllinillllllllllllllMlllllllltllllflIIIIIIIII'll111""" tot hij op zeker moment niet meer wist wie „wie" was. Het aantal (dubbele) meldingen voor regelmatig onderzoek was groot, waardoor deze bijzondere samenkomst het gestelde doel heeft bereikt. Honderdvijftig personen in en hui ten ons land lijden aan een chro nische aandoening die men wel met de naam „Veeritis" aanduidt, en die hen sinds 1956 ieder jaar tezamen drijft in het Veerse stadhuis om daar gezamenlijk hun zwak te cultiveren. Die aandoening bestaat uit een onuit roeibare verknochtheid aan het ver stilde Zeeuwse stadje, zózeer, dat zij zich vier jaar geleden verbonden heb ben om de belangen van Veere naar vermogen te behartigen en tot dat doel de vereniging „Vrienden van Vee re" in het leven riepen. Onder hen treft men uiteraard veel Zeeuwen aan, zoals de voorzitter, de Leidse advocaat mr. dr. W. Hugenholtz, maar even goed authentieke Groningers, en zelfs in België, Engeland en Schotland wo nen lieden, die voor de bezonken char me van Veere zijn bezweken en zich bij de vereniging hebben aangesloten. Zaterdag waren enkele tientallen vrienden weer gast van burgemeester jhr. C. den Beer Portugael voor hun jaarlijkse samenkomst, die ditmaal in het teken stond van het Deltaplan. Een fijne motregen druilde omlaag en het leven van Veere was die dag verder in de bedding teruggetrokken dan ooit, maar aan de bekoring van het stadje deed dat geen afbreuk. Integendeel, de sfeer leek eerder nog verinnigd, en de vrienden zullen aan deze ontmoe ting zeker geen minder prettige her inneringen bewaren dan aan vorige. Zulks te meer omdat zij zaterdag een bijzonder edelmoedig gebaar maakten jegens hun aanbeden stad door de bur gemeester een schilderij aan te bie den, en wel een door de Wassenaarse kunstschilder Bob Bruyn vervaardigd portret van de koningin. Onder staatkundigen is van tu^ gg. tijd de strijdvraag aan de orde, oi a ze vorstin zich rechtens de mark^&g van Veere kan noemen. Dit jmi- recht viel de eerste maal aan Ma*1 liaan, die in 1547 tot stadhouder Holland, Zeeland en Utrecht wereli geroepen, te beurt, en sindsdien at het Huis van Oranje het marklez® be dat w over Veere en Vlissingen behoU' Nu houden sommigen vol, dat „ji Franse tijd al dergelijke privilegie" s afgeschaft, en dat derhalve ook ^gt vorstenhuis geen rechten meer 0Ueji. Veerse markiezaat kan laten Se' aar Anderen bestrijden deze opinie, "Ljet huldigen wel de overtuiging, dat koningin Juliana, maar prinses verg helmina als de markiezin van ve is te beschouwen. De heer Hugenno^j, die momenteel de geschiedenis Veere te boek stelt en daarin deze interessante staatsrechtelijke jp gelegenheid aandacht schenkt, zelvaji zijn toespraakje bij de aanbieding ggj: het geschenk in eik geval, dat er Y_r. de vrienden van Veere maar één a, kiezinne is, en dat is koningin JuY.alS De vierde bijeenkomst stond, z"an wij reeds schreven, in het teken het Deltaplan, dat ook Veere niet - beroerd zal laten. Drs. M. C. Verb" jjj directeur van het Zeeuwse E.T.I-, „en 's-morgens over deze betrekking ,att causerie, waarin hij o.m. stelde, wilde men Veere als „openluchti j seum" ongerept behouden, het aa',r- toeristen niet te massaal mocht den. Het in ontwerp verkerende m we stadsplan houdt met deze ove£0tcl ging rekening, al is er wel een h" c in opgenomen. Ir. H. Dibbits, dir. teur van de zuidelijke Deltadien knoopte hierbij aan door op te "Dj ken, dat het buitensluiten van aUUu in dit opzicht aanbevelenswaardig zg( zijn. En de burgemeester deelde na dat het plantsoen voor het stadhuis,ej. elk geval intact zal blijven en t plaats zou maken voor bestrating. als een destijds aangenomen, door de Kroon vernietigd, raadsbes',e had gewild. De vrienden van tje maakten 's middags nog een toCLat, naar de Deltawerken in het Veerse» SCHIPHOL, 13 juni Nadat vrijdag middag bewoners van Texel een vlieg tuigmodel, dat door een kleine leger- raket de lucht werd ingeschoten, hoog boven hun hoofden hadden zien ver dwijnen, deden al spoedig geruchten de ronde, dat Nederland een tweetraps raket had gelanceerd. Het A.N.P. ver neemt echter van ir. A. J. Marx, direc teur van het Nationaal Luchtvaart La boratorium te Amsterdam, dat het hier een volgens dc directie weinig opzien barende periodieke proefneming be treft met een ongeveer anderhalve meter lang model van een vliegtuig, dat naar eén hoogte van vier vijf kilometer werd gestuwd door een gewone leger- raket voor kleine afstanden. Op de punt daarvan was het model vastgemaakt. Later valt de raket er af en blijft het model op eigen kracht in de lucht. Aan boord heeft het radio-meetappa raten, die tijdens de vlucht waarnemin gen naar de grond seinen. „Het is dus zeker geen raket in de zin van de ruimtevaart," aldus ir. Marx. „De metingen die door het model wor den verricht, kunnen niet in onze wind tunnels geschieden. U moet zo'n vlucht dus beschouwen als een aanvulling op het laboratoriumwerk." De lancering van het model, die van belang is voor de vliegtuigontwikke ling in Nederland geschiedde in op dracht van het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling te Delft. Het model zelf had geen motor, waardoor het voortgestuwd werd, doch de raket gaf het een snelheid van circa 1'/, maal het geluid. Op dat moment viel de raket er af en begonnen de waarnemingen, die voor het luchtvaart laboratorium van belang waren. Uiteraard nam de snelheid van het mo del daarna door de wrijving met de 1 lucht zeer snel af. De vlucht zonder raket duurde hoogstens een minuut voor het model zo veel vaart had ver loren, dat verdere waarnemingen niet meer interessant waren. Hét model kwam dank ztj een automa tische parachute en een van te voren afgestelde stuurinrichting veilig in de Waddenzee neer, waar men het heeft opgehaald. i CANBERRA, 11 juni (Rtr.) De „Canberra Times" heeft de suggestie gedaan, of het niet mogelijk zou zijn, dat er een niet-aan vals verdrag wordt ge sloten tussen Nederland en Indonesië. Het blad schrijft: „Als Nederland inter nationale waarborgen tot bijstand heeft ingeval westelijk Nieuw-Guinea wordt aangevallen, zou het redelijk zijn, dat internationaal verzekerd wordt, dat de territoriale integriteit van Indonesië in gelijke mate wordt beschermd. „Als beide landen niet voornemens zijn elkaar aan te vallen, zou dit tot uiting kunnen worden gebracht in een niet-aanvalsverdrag, waarin de belof ten van beide landen worden versterkt door een garantie van andere mogend heden, waarbij Australië zich zou kun nen aansluiten", aldus het blad. NIEUW DELHI, 13 juni (UPI) Na een strijd van drie uur met behulp van gummistokken en traangas, heeft de po litie in Nieuw Delhi een menigte van 50.000 gebaarde en tulbanden dragende Sikhs uit het oude centrum van de stad verdreven. De Sikhs, een strijdlustige, religieuze sekte, demonstreerden voor een gescheiden staat met Punjabi als voertaal. Volgens de politie werden 500 betogers gearresteerd. Vijftig personen zouden zijn gewond, onder wie enkele politie-agenten. MAASTRICHT, 13 juni In opdracht van de paus zond kardinaal Tardini een telegram aan pater P. Schols ^van de sociëteit der Afrikaanse missiën, die momenteel voor studie in Rome ver blijft. Dit telegram van het, vaticaan was bestemd voor de 77-jarige me vrouw M. Kicken-Jacobs te Limmel- Maastricht. die op de dag van haar gou den huwelijksfeest 10 mei in het Maastrichtse ziekenhuis St.-Anna- dal moest worden opgenomen wegens een bovenbeen-fractuur. Deze telegrafische apostolische ze gen werd door pater P. Schols s.m.a. di rect doorgestuurd naar Maastricht, die in een begeleidend schrijven aanteken de: „Ik twijfel er niet aan of dit zeer persoonlijke gebaar van het vaticaan zal door de zieke op prijs worden ge steld en zal voor haar. een troost en opbeuring betekenen bij het ongetwij feld zware kruis dat zij te dragen heeft gekregen. Tijd en gelegenheid toela tend, zal ik haar tijdens mijn verblijf in Nederland in het ziekenhuis gaan be zoeken". Niet alleen de bejaarde patiënte zelf, maar ook verplegend personeel en an dere patiënten in het ziekenhuis waren zeer verheugd met deze pauselijke bood schap. „Als je wist, dat het in het water zou vallen, was het stom van je om het te proberen," zei hij. Omdat hij er toch niet in slaagde het aantal van die tochten naar het dorp te verminderen, trachtte meneer Hobbs er wat meer doelmatigheid in te brengen in de hoop, op die manier een paar van de uren te redden, dat hij in het warme zand op liet strand zou kunnen liggen of wandelen door de stille heide. Onderweg naar het dorp maakte hij een tweede lijst van alle artikelen, tot welks aankoop mevrouw Hobbs hem geestelijk in staat achtte. Dan deed hij in een vloek en een zucht deze boodschappen. Hij begon aan de ene kant van de winkelwijk en eindig de aan de andere, uitgeput, maar met het gevoel, iets groots verricht te hebben. Als hij dan zijn pakjes op de achterbank van de wagen gedeponeerd had, ging hij op zoek naar me vrouw Hobbs, die hij gewoonlijk in één van de bei de warenhuizen vond, staande voor een hoge stapel artikelen, welke transpirerende jongelui in vuile, witte schorten met de minuut nog hoger maakten. „Bijna klaar, liefste?" „M'n hemel, neen! Ik moet nog van alles kopen. Waarom ga je niet vast in de wagen zitten en neem je een boek? Je zult me nervous maken, als je zo om me heen blijft draaien." „Maar weet je, hoe laat het is?" „Ik kan er mets aan doen, Roger. Als je eten wilt, moet er iemand voor zorgen, dat het gekocht wordt. O ja dat doet me eraan denken, dat ik nog wat geld nodig heb. Waarom geef je me je portefeuille niet? Dan zal ik je straks wel zeggen, hoeveel ik heb uitgegeven. Het was verontrustend, maar meneer Hobbs hoop te, dat, als mevrouw Hobbs uiteindelijk het huis vol proviand gestopt had, zijn dagen een meer ordelijk aspect zouden aannemen. Dan zou hij misschien tijd vinden voor zijn meer belangrijke plannen. Tot zover evenwel liep alles niet bepaald zoals hij gedacht had. Meneer Hobbs zag met verlangen de komst van zijn twee getrouwde dochters tegemoet. Dan zou al les wel van een leien dakje gaan. En terwijl hij dacht aan de gelukkige uren. die hij met zijn kleinkinde ren zou doorbrengen, doorstraalde een warm gevoel zijn hart. MOSKOU, 13 juni (A.F.P.) O^, de ongeveer 150 miljard sterren en 1 a neten van ons melkwegstelsel beviiw zich een 150.000 planeten waar w® eji schjjnlijk levende wezens Zijn. Dat is uiteraard afhankelijk van het ®ep dium van evolutie waarin de betrok*S. planeet verkeert, maar het moet n „je zakelijkerwijs gelijken op de leve", vormen op onze aarde. Tot deze c clusie is de Russische bioloog prof- J ri Rail gekomen na een uitgebreide s(ja die van de levensvoorwaarden ia „a- ruimte. Hij heeft zijn conclusie u',pgK gezet in het bijvoegsel van deze y* van het Sovjet-regeringsblad SV tia", aldus meldt het officiële Ru sche persbureau „Tass". BRISBANE, 13 juni (UPI) Er enkele aanwijzingen, waaruit men z t kunnen afleiden, dat het ongeluk "jj, de Fokker „Friendship", die vrijdag nabij de kust van Queensland (AuSt. jS lië) in zee is gestort, toe te schrijve"^ aan een misverstand. Kort voordat t, machine neerstortte vroeg de P1 pet Pollard, aan de verkeerstoren van vliegveld Mackay toestemming om ger te gaan vliegen. De verkeerstor dacht op dat ogenblik, dat het eigendom van de „Trans Australia &i lines", op een hoogte van vijfduiza.„t voet vloog. Klaarblijkelijk is dat het geval geweest. Alle 29 inzittenden van het vlieg'^ zijn bij het ongeluk om het leven gel^g men. Vandaag doen duikers van Australische marine een poging wrak of delen ervan boven water brengen. Tot dusver heeft men acht den geborgen. n de De Deense film „Dies Irae" heen „gouden camera" gewonnen als beste Scandinavische film op het nationale lilmreferendum van Vic"- DEN HAAG, 13 juni Verwacht mag worden, dat deze week de vroege aardappelcampagne in ons land op gang zal komen. De afgelopen week nam met name in het centrum van de ze teelt, Noord-Holland, de aanvoer reeds sterk toe en in de komende week zal dat in versterkte mate het geval zijn. Een overzicht van de befaamde Londense „Trooping the colour" gehouden ter gelegenheid van de officiële viering van de verjaardag van koningin Elizabeth van Enge land. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 13 juni Aan de Ne derlandse deelnemers aan de derde in ternationale Lourdes-bedevaart voor militairen zjjn door het Rijk een aantal kooktoestellen uitgeleend. De brandstof wordt echter niet van rijkswege ver strekt, aldus een antwoord van minister Visser op vragen van de Tweede-Ka merleden Kodde en Van Dis (S.G.P.) De minister ontkent dat, nu de deelne mers aan deze bedevaart zes dagen buitengewoon verlof hebben gekregen, ook andere militairen recht op extra verlof zouden hebben. Men kan hier een vergelijkihg trekken met de 21 da gen oogstverlof, dat aan sommige dienstplichtigen wordt verleend, maar dat voor de overige militairen even min recht op verlof geeft. Het deelnemen aan de militaire bede vaart is niet in strijd met de belangen van de dienst, omdat deze militairen geen deel meer uitmaken van de vre- desopleidingen. Daarom kan men ook geen vergelijking trekken met de mili tairen, die gewetensbezwaren hebben tegen het reizen op zondag maar die geen verlof krijgen om pas op maandag van weekend-verlof terug te komen. In het laatste geval zouden n.l. iedere week weer de vredesopleidingen worden verstoord. Bij de parate onderdelen doet zich de moeilijkheid van het week endverlof niet voor omdat dan alle mi litairen eenmaal in de twee weken be wegingsvrijheid genieten van vrijdag tot en met maandagmorgen. NEDERHORST DEN BERG, 13 juni— Zondagmiddag heeft de eerstanwe- zend ingenieur der genie te Amsterdam, majoor W. G. J. Mennes, als vertegen woordiger van de minister van defensie, het Fort Hinderdam, gelegen aan de Vecht tussen Nigtevecht, overgedragen aan de unie van watertoeristen, die hiermede het zevende recreatiegebied in ons land op watersportgebied heeft ver worven. Bjj deze plechtigheid waren naast het bestuur van de unie en leden aanwezig de burgemeesters van Neder- horst Den Berg en Nigtevecht, voorts Jhr. Six van Wimmenumm als verte genwoordiger van de stichting Menno van Coehoorn. (Van onze speciale medewerker) DEN HAAG, 11 juni Het ministe rie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat minister Luns op uitnodiging van de Zuidslavische regering voor bespre kingen van 24 tot 30 juni een officieel bezoek aan Joegoslavië zal brengen. LOURDES, 12 juni Was de begroeting aan de grot de eerste avond voor de vele duizenden sol daten die deelnamen aan de derde Navo-bedevaart, de eerste ontmoeting met het wonder van Lourdes, zater dag hebben de meesten deze wonder lijke plaats leren kennen. De tegen stelling tussen de vroomheid en inge togenheid die heerst en over je komt binnen het domein van de grot. en de onvoorstelbare jaarmarkt daarbuiten was voor velen niet te verwerken. Vandaar dat men de hele dag hon derden Nederlandse soldaten tussen de kerken en in de hospitalen aan trof. Daar immers blijft de serene sfeer die hen de eerste ogenblikken zo getroffen heeft. 's Ochtends om acht uur droeg kar dinaal Alfrink de H. Mis op bij de grot der verschijningen voor allen, zieken en gezonden. Daarna verkende ieder voor zich de kerken en pleinen, 's Middags waren weer allen verenigd in een stamp volle zaal voor de eigen Nederlandse oefening. Na een kort openingsgebed door de bedevaartsleider begon aalmoe zenier Apeldoorn zijn langzamerhand traditionele toespraak. Maar deze Keer niet tot ons als pelgrims alleen, maar vooral tot ons als militairen. Jullie moeten willen verdedigen aldus deze anders zo medatief sprekend priester wat Lourdes jullie laat zien. En als jullie dat gezien hebt, dan kunnen jullie niets anders meer dan het willen ver dedigen. Lourdes is vol van geloof, vol van God. Je ziet het bjj het bidden, bij het biechten overal op straat, bij de zie ken die getroost heengaan en die soms genezen terugkeren. Dit geloof, dat water door de rots deed springen en uit de grond deed opwellen, dat kranken doet opstaan, dat is de wereld zoals die zou moeten zijn, zoals zij zal zijn wanneer Gods Wil wordt nageleefd. Tot slot sprak kardinaal Alfrink tot zijn bisdom zoals hij het noemde. Hij wees erop, dat men zal ervaren dat persoonlijke verlangens en intenties, waarmee men gekomen is, hier niet het belangrijkste is, maar juist de openheid voor het wonder. Immers hoe meer men geeft, hoe meer men ontvangt. Tegen de avond werd bij het monu ment der gevallenen een krans gelegd door kardinaal Feltin in aanwezigheid van vele geestelijke, burgerlijke en mi litaire autoriteiten. Bij de lichtprocessie 's avonds kwa men de eerste delegaties alweer terug van de drie km. lange processieweg toen de laatste nog niet vertrokken waren. Na liet Credo gaven drie kardinalen de zegen en werd een korte vlaggenparade gehouden van veertien naties. Vroeg, heel vroeg is de reveille. Om zeven uur gaan de eersten al de Kruisweg op. Vrij snel daarna volgt het Nederlandse detachement met voorop twee cadetten met een houten kruis. Het wordt een mars bergop langs de weg van het lijden, die de weg naar de vrede is. Wanneer de op gang betreden wordt, treedt aalmoe zenier Pompe voor de microfoon: Voor zovele zieken, gewonden, voor het derde deel van de mensheid dat honger lijdt, is de kruisweg een da gelijkse gang. Leer ons Heer het lij den van U en van andere mensen te begrijpen. Bij elke statie bidt een aal moezenier voor terwijl wij mediterend voorbijgaan. Intussen komen er weer anderen naar de opgang, spreekt een aalmoezenier in een andere taal, en zo gaan er voor en na ons drie uur lang militairen die weg van boetvaar digheid. Om tien uur zijn wij allen verzameld in de nieuwe enorme basiliek van Paus Pius X, waar de bisschop van Lourdes, mgr. Theas, de pontificale Mis opdraagt geassisteerd o.a. door aalmoezenier Schoonderbeek. Tijdens deze Mis wordt een boodschap van Z.H. de Paus voorge lezen, waarin de H. Vader ons aanspoort te volharden in broederlijk gebed voor de vrede. Indrukwekkend is de aanvangs- melodie der paratroopers tijdens de con secratie en de Last Post bij het geden ken der gevallenen. Tot besluit en bekroning van deze dag werd 's middags de processie van het H. Sacrament gehouden: een ware triomftocht. Na de processie stelden al le delegaties zich op de Esplanade op, waaomheen in de schaduw vijfhonderd zieke militairen lagen. Met een erewacht van de marine ging de Italiaanse leger aalmoezenier zegenend met het H. Sa crament alle zieken voorbij. Na de algemene zegen spraken de di verse legerbisschoppen een afscheids woord. Opvallend vurig riep een Spaan se Monseigneur zijn soldaten op zo te blijven geloven als zij hier deden. Ook kardinaal Alfrink nam afscheid, dankte de Nederlanders voor hun vurig gebed en gaf de opdracht mee dit geloof in de kazernes uit te dragen. Als laatste sprak kardinaal Feltin tot allen die hier baden voor de vrede en die vrede vanochtend in de communie gevonden hebben, welke juist de enige vrede is die de wereld kan redden. HOOFDSTUK VII DE TIJD VAN UITGAAN BREEKT AAN Meneer en mevrouw Hobbs reden zwijgend terug van Long Beach. Ze hadden zo even Brenda op de boot naar het vasteland gezet. Na een week lang over de grenzenloze, blauwe oceaan te hebben gestaard, had ze haar oordeel over Grey Gables uitgesproken en het vonnis luidde ongunstig. Brenda was grootgebracht in het noorden van Zweden, dat, zoals ze toegaf, een eenzaam en schaars bevolkt gebied was. Maar met Grey Ga- bles vergeleken was het beslist overbevolkt ge weest. Althans zoals Brenda zei: „Daar waren ten minste nog een paar mensen en zo nu en dan hoor de je een wolf". Ze keerde naar Cleveland terug om een bezoek te brengen aan een broer, die in een overbevolkt huis in een overbevolkt deel van de stad woonde. Daar wilde ze uitrusten, totdat de familie Hobbs na La bor Day terugkeerde. „Het zal wel meevallen," zei mevrouw Hobbs met gedwongen opgewektheid. „Als Susan en Jane maar eenmaal met de kinderen hier zijn. Dan kan ieder een een handje meehelpen. Tot dan is Kate toch meestal van huis en het zat wel eens leuk zijn om zelf zo'n beetje te redderen." Een mateloos gevoel van neerslachtigheid maakte zich van meneer Hobbs meester. Later op die dag ging hij naar boven om zijn han den te wassen. Hij had beneden bij de baai wat grote stenen bijeen geraapt. Die had hij mooi op een rij langs de randen van de oprijlaan gelegd in een laatste poging om de melkboer van het gras af te houden. (Wordt vervolgd Vertaling: F. A. BRLWKL4PS „Ik zit niet, toch maar. Ik ben aan 't lezen," pro testeerde meneer Hobbs, „maar wat erger is, ik zag gisteren drie flessen ketchup hier in huis komen. Goeie genade, Peggy, wat doe je met dat spul spoel je er de gootsteen mee door?" „Lieveling, wat maakt het nu voor verschil, wan néér we ketchup kochten? Waar het op aan komt, is, dat alles nu op is. En we gieten het niet door het gootsteengat. Schrijf nu maar twee flessen ketchup op en schei uit met je druk te maken over dingen, die niet tót jouw terrein behoren". Meneer Hobbs mompelde iets van: dat hij op zjjn terrein failliet ging wegens de verkwisting van een ander op haar terrein en schreef onderwijl het ge vraagde op. Mevrouw Hobbs stond in de keuken bij' de aan recht. „Roger, zolang je toch niets te doen hebt, wil je er nog wel een potloodslijper en een broodmes bij schrijven. O ja, en een papieren handdoekhouder". „Goeie hemel, hebben we nog niet genoeg spullen in huis?! Wat bedoel je met een papieren handdoek houder?" „Eén van die metalen dingen om een rol met pa pieren handdoeken vast te houden. Zoals dót hier". „Wat mankeert daaraan?" „Telkens als je probeert om een papieren hand doek af te scheuren, valt de rol in de gootsteen. Kijk maar." Mevrouw Hobbs trok aan een papieren hand doek en zoals ze voorspeld had, raakte de rol los en viel in de afwasteil. „Zie je?" Meneer Hobbs noteerde de gewenste artikelen. &&XWWW-■v.; A-y v.yw Dit zoti een beeld uit een van onze vaderlandse dierentuinen kunnen zijn. Het plaatje is echter gemaakt in St. Louis, waar jonge olifantjes al op precies dezelfde wijze aan hun dagelijkse kostje komen als b\j ons.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6