Nieuwe Sc hied amscl he Courant Vader Powers mag naar Rusland Om met zijn zoon Francis een gesprek te voeren GARNALENKOTTER OP DE KUST LEKGESLAGEN li Achter gesloten deuren Proces tegen communisten in Algerijnse hoofdstad dinsdag 14 juni i960 Fortuinlijke ouders van emigranten Zekerheid een Nationale traditie balkonmoord te Rotterdam Twee angstige uren voor de driekoppige bemanning Voor de Olympische Spelen Arrestatie van Powers beloond David Ben Goerion in Parijs De in België ge kantelde autobus Bonn verzoekt om uitlevering SS-er Frondizi op weg naar Italië Duinbrandstichter gearresteerd Formulieren overgeschreven Loemoemba ivordt informateur Het weer. NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK ^Washington, 14 juni (upi) Ifoge Raad vernietigt Arrest van Haagse hof £>en t/m zaterdag 18Juni OLIESTOOK^W^MkP en kolenhaardenshow OUDSHOORÏÏI kij de kapper spoedig geen fooien meer Jhi: éK* 24 passagiers reeds naar Nederland terug Aan Argentinië De paratyphus ln Bussum en Naarden resp. 19 en 5 gevallen Volkstelling Zaanstreek CONGO Koningskind zoekt herstel Op de meeste plaatsen droog Aan zee 1 HET 'NIEUWEDAGBLAD m De 55-jarige vader van de op 1 k 61 'n Rusland neergehaalde Ameri can se vlieger Francis Powers heeft 66,1 Paspoort gekregen en zal over ®n8eveer twee maanden naar de Sov- J'DJnie vertrekken. Oliver Powers, 'n Norton, in de staat Virginië, t 'oenmaker is, zei dat hij de garantie gekregen dat hij in Rusland met Jn Zoon kan spreken. tl, a4er Powers zei niet van wie hij h6pi garanties heeft ontvangen. Hij Sou Premier Khroesjtsjev echter ge dreven over het geval van zijn zoon (A de U-2 bestuurde, en uit Rusland Apmoedigend antwoord gekregen. te: Russische premier heeft zich be- a verklaard Powers behulpzaam te 'l6eft ,aak HAAG, 14 juni De Hoge Raad vandaag uitspraak gedaan in de üi?A tegen een dertigjarige chauffeur w-Rotterdam, die door het gerechtshof tjA, veroordeeld tot tien jaar gevange- id wegens doodslag op een 39- Vg'S®.. administrateur, de echtgenoot j zijn vroegere minnares. '954 -de nacht van 19 op 20 november i-1 is de administrateur van een bal- 40n - dam ln de st- Agathastraat in Rotter- tva °P de straat terecht gekomen. Hij de S P'p slag dood. Vier jaar later werd lw ohauffeur ervan verdacht, hem van balkon te hebben geduwd. hwTe, Hoge Raad heeft het arrest van (ij hof vernietigd met verwijzing van stp^aak naar het gerechtshof in Am- ov lam. De Hoge Raad heeft daarbij tmv^vogen dat de gebezigde bewijs- te "delen niets behelzen, waaruit de ren .r heeft kunnen afleiden, dat de k^irant wat betreft het van het bal- h doen vallen van het slachtoffer <k> k gehandeld met het opzet gericht het doden van het slachtoffer. (Advertentie) GEBOUW SPES Dordtsestraatweg 25-27 (bij de Pleinweg) Dagelijks van 10-10 uur. Meent 22-34, Tel/116440, 0 verschDorpsstr!2, T el. 41228 (Van onze Haagse redactie) HAAG, 14 juni Rassen de werkgevers en werknemers h.' «et kanpersbedrijf is overeenstem- hp, Sbereikt over de nieuwe c.a.o. Als c. college van rijksliemiddelaars deze hof'T goedkeurt zal het fooienstelsel in s^^happersbedrijf kunnen worden afge- salarissen van de kappersbedicn- itph zullen aanzienlijk worden opgetrok- (jjji-Een bediende in een herenkappersbe- ih '1 zal op grond vaan de nieuwe C.A.O. 9ie eerste gemeenteklasse 80.80 ver- öm?eh Plus tien procent van zijn eigen jiJZet. Totnutoe was het loon 67.10 .Week plus fooi en met inbegrip van iiR.huurtoeslagen. Bedienden die niet in Wc bezit van een vakdiploma zijn zul- voortaan 62,50 per week ontvan- Ok, Plus eveneens tien procent van hun hi,, 6t. Zij verdienden totnutoe ƒ51,10 5 verval. V0> werkgevers en werknemers de Ml J eur §even aan vast loon, kan men vakraad hiervoor vergunning vra- Hierbij geldt echter een maximum een minimum. zijn. Nu hij zijn paspoort heeft ont vangen moet Powers nog een Russisch visum krijgen. Hij is daarvoor naar de Russische ambassade in Washington gegaan. Zijn paspoort had hij afgehaald op het paspoortenbureau, daarna heeft hij gesproken met functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken. Powers las een korte verklaring voor waarin hij do pers verzocht hem ver der met rust te laten. De belangstel ling van de journalisten heeft de reis naar de Sovjet-Unie al minstens twee maanden vertraagd, aldus verklaarde Powers. Zijn zoon werd op 1 mei nabij Sverd lovsk neergeschoten toen bij in een spionagevliegtuig van het type Lock heed U-2 van Turkije via een basis in Pakistan onderweg was naar Bodö in Noorwegen. Premier Khroesjtsjev heeft meegedeeld dat Francis Powers in Mos kou gevangen wordt gehouden en een vrijwillige bekentenis heeft afgelegd over zijn spionagevlucht boven de Sov jet-Unie. NEW VORK, (Reuter) Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" heeft Francis Powers bevestigd dat hij tijdens zijn laatste vlucht motorstoring heeft gehad. In een brief aan zijn vrouw schreef Powers, dat zijn motor afsloeg en dat zijn vliegtuig hoogte had verloren alvorens hij er met een para chute uitsprong. Voorts meldt hetzelf de weekblad uit Oost-Berlijn, dat ge woonlijk goed ingelichte communisti sche kringen voorspeld hebben, dat de Russen Powers mogelijk spoedig in vrij heid zullen stellen zonder hem als een spion te berechten. De bedoeling hier van zou zijn om de „goodwill" in het buitenland, die het Kremlin door het doen mislukken van de topconferentie door Khroesjtsjev heeft verloren, terug te winnen. Maandagmiddag vertrok van de luchthaven Schiphol de eerste DC-8 met bestemming Montreal in Ca nada. Voor deze eerste vlucht had de KLM een prijsvraag uitgeschre ven voor ouders van emigranten. De prijsvraag werd gewonnen door vijf ouderparen, die nu een gratis reis naar Canadamaken. De win naars zijn de heer en mevr. Vos uit Amsterdam, de heer en mevr. De Moei uit Haarlem, de heer en mevr. Van der Voort uit Waterin gen, de heer Muileboom uit Oud karspel en mevr. J. Sinnema Mooiweér die haar vriendin mevr. J. van der VeenPlantinga mee neemt, beide komende uit Goutum (Friesland). De winnaars voor de DC-8. IJMUIDEN, 14 juni Vannacht om half vijf is op het strand van Heemskerk halverwege tussen Castricum en Wijk aan Zee de houten garnalenkotter „Wil- helmina" WR 138 in de branding ge raakt en op de zandbanken voor de kust lekgeslagen. De motorstrandredding- boot van Wijk aan Zee heeft de driekop pige bemanning om half zeven van boord gehaald. Tussen deze twee tijd stippen liggen twee uren van angstige spanning voor de 20-jarige schipper A. Sempke uit Ierseke, zijn 23-jarige broer machinist W. Sempke en de 22-jarige IJmuidense matroos K. Perlinga aan boord van de kotter, die in een uiterst gevaarlijke positie was gekomen. Het wa ter stond reeds in de brug en de schip per had de grootste moeite zijn twee ka meraden, van wie er een niet kon zwem men, ervan te weerhouden in het water te springen. De garnalenkotter had tijdens de vis serij een van de twee netten in de schroef gekregen. Het scship werd daardoor onbe stuurbaar en dreef in de richting van de kust. De schipper probeerde voor anker te gaan, maar de twee uitgebrachte an kers hielden niet en de „Wilhelmina" kwam daardoor aan lager wal. Eenmaal in de branding sloeg het schip op de zand banken voor de kust lek. Het was opko mend tij en de kotter kwam steeds ho ger te zitten. In Sverdlovsk zijn vier Russen bij besluit van de Opperste Sovjet onderscheiden met de Medaille voor Dapperheid naar aanleiding van de moed die ze hebben betoond bij de arrestatie en de overbrenging van de Amerikaanse piloot Powers. Op de foto: chauffeur L. Chuzhakin neemt de versierselen in ontvangst. Premier David Ben Goerion van Israël is gistermiddag op het Parijse vlieg veld Orly aangekomen voor een bezoek aan Frankrijk. De vice-premier Roger Frey heette 'hem welkom. De Israëlische leider komt dezer dagen ook naar Nederland. BRUSSEL 13 jnni (ANP) Van de 3L passagiers van de Nederlandse auto bus, die zondagochtend op de autoweg van Brussel naar Antwerpen is veronge lukt, zijn er in de loop van maandag 24 naar huis teruggekeerd. Zeven worden met beenbreuken verpleegd in een zie kenhuis in Vilvoorde. Het ongeval wordt toegeschreven aan het springen van een band, waardoor de autobus van de weg raakte en in de berm kantelde. PARIJS, 14 juni (UPI) De Israëli sche premier David Ben Goerion is gistermiddag op het vliegveld Orly aan gekomen voor een officieel bezoek aan de Franse hoofdstad. Hij zal vandaag de gast van president De Gaulle zijn aan een lunch in het Elysêe die ge volgd wordt door enkele conferenties met het Franse staatshoofd, waarvoor op het programma van het staatsbezoek drie uren zijn gereserveerd. Op Orly werd Ben Goerion begroet door de vice-premiers Roger Frey en Pierre Guillaumat (respectievelijk mi nister van voorlichting en minister van defënsie), en door de Israëlische am bassadeur te Parijs, Walter Eytan. In een korte verklaring zei de Isra ëlische premier dat zijn land vertrou wen heeft in Frankrijk, en dat hij het een bijzondere eer en een voorrecht acht president De Gaulle te ontmoeten, die het symbool van Frankrijks bevrij ding is, de verpersoonlijking van de Franse „grandeur" en een der bestrij ders van de ergste tirannie die de we reld ooit gekend heeft. Hij zei er zeker van te zijn dat het persoonlijk contact met de Franse president zou bijdragen tot versterking van de vele banden die tussen Frankrijk en Israël bestaan. BONN, J4 juni (Reuter) West- Duitsland heelt Argentinië om uitleve ring verzocht van de vroegere chef-arts van Auschwitz, de kolonel van de S.S. Jo sef Mengele. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van buitenland se zaken alhier meegedeeld. Gevraagd wanneer het verzoek was gedaan zeide hij slechts „dit jaar". Een rapport van de Westduitse ambassade in Buenos Aires „heeft goede hoop gegeven" dat Argentinië het verzoek zal inwilligen, aldus de woordvoerder. Mengele was verantwoordelijk voor de „selectie" van gevangenen, wie ge doemd waren om rechtstreeks naar de gaskamer te worden gezonden en wie nog enkele maanden konden blijven werken. Zoals bekend zijn in Auschwitz naar schatting vier miljoen mensen ver moord. Mengele heeft ook „onderzoe kingen" verricht op anthropologisch ge bied naar de eigenschappen van „infe rieure rassen". Wanneer Argentinië hem uitlevert kan Mengele ten hoogste tot levenslange gevangenisstraf worden veroordeeld. De doodstraf bestaat niet in West-Duitsland en de Westduitse grondwet verbiedt de tenuitvoerlegging van doodvonnissen op Westduits grond gebied, zelfs al zijn deze doodvonnissen uitgesproken door een internationaal tribunaal. BUENOS AIRES, 14 juni (Reuter, AFP) President Frondizi van Argen tinië is gisteren per vliegtuig naar Ita lië vertrokken. Het is het eerste deel van een reis door Europa, met als hoolddoel het verzekeren van de afzet van Argentijnse produkten. Kort tevo ren v/as de militaire opstand in zijn land, die precies zes uur en 47 minu ten heeft geduurd, onderdrukt. BUSSUM, 13 juni Het aantal para- typhus-gevallen, waarschijnlijk veroor zaakt door het wassen van groenten in verontreinigd water, bedraagt in Bussum negentien en in Naarden vijf. Om vijf uur vertrok uit IJmuiden de reddingboot „Neeltje Jacoba", maar de ze kon niet dicht genoeg bij de kotter komen zonder zelf te stranden. Het enige wat de schipper van de Neeltje kon doen was de bemanning van de WR 138 moed in te spreken, wat echter steeds moei lijker werd. Ondertussen werd In Wijk aan Zee de motorstrandreddingboot. klaargemaakt. Toen de toestand omstreeks zes uur vanmorgen kritiek dreigde te worden, bood de reddingboot „Neeltje Jacoba" aan, een lijn over te schieten. Als de mensen dan zwemvesten en boeien na men, dan zou hij hen wei aan boord trekken. Op de WR 138 had men door een misgreep het eigen reddingvlot al verspeeld. Tien minuten later liet de schipper van de „Wilhelmina" weten, dat z(jn mensen het niet aandurfden, maar hij vertelde erbij, dat er meer zee kwam oplopen en dat hij de groot ste moeite had om te voorkomen dat zijn broer en de matroos in het water zouden springen. Maar nog tijdens dit gesprek kwam er een „roepie" van de motorstrandreddingboot, dat hij inmid dels in zee was. Terwijl Scheveningen Radio, de •Neeltje Jacoba en een collega-garna- lenvisser steeds maar probeerden de moed er bij de schipbreukelingen in te houden, kwam om tien minuten voor half zeven een juichkreet: de strandreddingboot was in zicht. Hij kwam evenwijdig aan de branding vol le kracht aanstuiven. Binnen het kwartier was het toen be keken. Met de sleepzak achter zich aan, om niet te snel door de branding te gaan, liet de Wijk-aan-Zeeër redding boot zich door de zee meenemen naar- de kust. Hij scheerde vlak langs de WR 138, waarvan de drie mensen nagenoeg gelijktijdig oversprongen. Twee minuten later stonden ze drijfnat maar veilig op het strand. Ze werden zo snel mo gelijk naar de politiepost in Wijk aan Zee gebracht, om daar met koffie en droge kleren wat op verhaal te komen. CASTRICUM, 14 juni Een jachtop ziener van het PWN trof in het duinter rein een man aan, die zich verdacht op hield in de nabijheid van een door brand zwart geblakerd stuk duin. De jachtop ziener vertrouwde de zaak niet en bracht de man naar het politiebureau. Bij het eerste verhoor heeft de aangehoudene, A.P.M. uit Heer-Hugowaardbekend in het duinterrein van Bergen tot Wijk aan Zee branden te hebben gesticht. De man iis naar Alkmaar overgebracht om voor de Officier van Justitie te wor den voorgeleid. ZAANDAM, 14 juni Burgemeester G. J. D. Franken heeft desgevraagd be vestigd, dat het sociografisch bureau voor de Zaanstreek aan alle enquêteurs, die betrokken waren bij de volkstelling, opdracht heeft gegeven duplicaten te maken van de ingenomen formulieren, met de restrictie overigens, dat niet de namen van de betrokkenen moesten worden overgenomen. Hoe de zaak precies zat wist de bur gemeester niet, omdat het hoofd van het sociografisch bureau, de heer De Haan, thans buitenslands vertoeft. De zaak kwam aan het rollen, toen in een be paalde straat een vrouw tegen een buurvrouw zei, dat haar man „vijf piek had verdiend met het overschrijven van lijsten". „Kan mijn man ook niet zo iets doen" was hierop de repliek. Het bleek te kunnen, want bij een van de enquêteurs was een complete „huisindustrie" in het overschrijven ontstaan. Van de beloofde geheimhou ding kwam toen natuurlijk niet veel meer terecht. Er heerst grote ontevre denheid in de Zaanstreek, want niet alleen in Zaandam, maar ook in andere Zaangemeenten heeft het sociografisch bureau een dergelijke opdracht gegeven. LEOPOLDSTAD, 14 juui (Belga) De Belgische minister Ganshof van der Meersch, die met Congolese zaken is belast, heeft gisteravond Patrice Loe moemba, algemeen voorzitter van de Congolese Nationale Beweging, een in formatie-opdracht omtrent de mogelijk heid tot het vormen van een regering gegeven. Loemoemba aanvaardde de opdracht en zal overmorgen in de loop van de ochtend bij de minister verslag uitbrengen. Gestaag werkt men in Rome aan de voorbereidingen voor de Olympische Spelen. Langs de weg die naar het Stadion leidt worden reusachtige lantaarnpalen in de grond geplaatst. ALGIERS, 14 juni (Reuter) militair tribunaal in Algiers heeft gis teren een aanvang gemaakt met de be handeling van de strafzaak tegen een tiental leiders van de verboden Alge rijnse communistische partij. Het tribu naal besloot tot behandeling achter ge sloten deuren, een beslissing waartegen de verdediging protest aantekende. De verdedigers verklaarden het verloop van het proces te zullen bekendmaken en daarvoor de verantwoordelijkheid te willen dragen. Twee van de tien beklaagden, die worden beschuldigd van aanslagen te gen de buitenlandse veiligheid van de staat en van een samengaan met mis dadigers, waren niet aanwezig, n.l. de enige vrouwelijke beklaagde mevrouw Jeanne Journet, die kortgeleden is be vallen, en Maurice Audin, hoogleraar in de mathematica, die officieel als „voortvluchtig" is opgegeven, maar van wie zijn vrouw en aanhangers be weren, dat hij door leden van de para troepen werd vermoord. Mevrouw Audin bevond zich in de rechtszaal. Haar Parijse juridische ad viseur verzocht toestemming om na- De achtjarige zoon van Koning Saoed van Saoedi-Arabië, prins Moschur, lijdt aan de gevolgen van poliomyelitis. In Wildbad, in het Zwarte Woud, tracht hij volledig herstel te vinden. (Advertentie) Zon op u Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwak ke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Vrij koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 4.19-21.01. Maan: 0.27-11.41. DE BILT, 14 juni Over de Britse eilanden nadert een zwakke rug van hoge luchtdruk, welke de Westeuropese landen in de nacht zal passeren, waarna de invloed van een nieuwe diepe oceaandepressie merkbaar zal worden. Deze zal woensdag de wind naar zuid doen krimpen en later de bewolking doen toenemen, maar tot regen zal het waarschijnlijk niet komen. Morgen wisselend bewolkt met matig tot goed strandweer. Zuidwestenwind. In de middag zestien a zeventien graden. Zeewater veertien graden. Na morgen uit het zuidwesten aanvoer van war mere oceaanlucht met wat aangenamer strandweer. StatloD Weer max. min. neersl. temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 16 12 0 Ypenburg zw. bew. 18 10 0 Vllssingen regenbui IS 10 0.1 Eelde half bew. 19 6 0 De Bilt licht bew. 19 8 0.1 Twente half bew. 17 9 5 Eindhoven licht bew. 18 8 Zd.-Limburg onbew. 17 9 0.6 Stockholm zw. bew. 21 13 0 Oslo licht bew. 17 10 0 Kopenhagen zw. bew. 18 10 0 Londen zw. bew. 19 9 0 Amsterdam onweer 18 9 0 Brussel licht bew. 18 9 1 Luxemburg regenbui 19 8 3 Partis onbew. 19 9 0.3 Bordeaux licht bew. 20 9 0.3 Nice zw. bew. 24 17 0 Berlijn regen 26 15 8 Frankfort regenbui 19 13 15 München regen 25 14 19 Zürich regen 25 11 27 Oenève zw. bew. 26 11 2 Locarno onweer 25 16 9 Wenen licht bew. 26 17 0 Innsbruck geh. bew. 31 15 0 Rome onbew. 33 15 0 mens haar een verklaring te mogen afleggen, maar de president verklaar de dat mevrouw Audin niet terecht stond en dat het verzoek later in over weging zou worden genomen. Toen de openbare aanklager verzocht om behandeling der zaak achter geslo ten deuren, drongen drie der beklaag den, twee Europeanen en een Islamiet, aan op openbare behandeling. Voorts protesteerden zij tegen wreedheden, die de politie tegen hen zou hebben begaan, terwijl zij verder verklaarden als Alge rijnse onderdanen de Franse wet niet te erkennen. Ondanks het verzet der verdediging, werd tot behandeling ach ter gesloten deuren besloten. De meest bekende beklaagde in deze zaak is Henri Jean Sallem, bekend on der de naam Henri Alleg en in Londen geboren uit een Algerijnse vader en Engelse moeder. Alleg was hoofdredac teur van het blad der Algerijnse com munistische partij „Alger Republicain" en heeft een boek geschreven onder de titel „La question", waarin hij beweer de tijdens zijn ondervragingen door le den van de paratroepen te zijn gesla gen en gemarteld. Het boek werd door de autoriteiten in beslag genomen, maar uittreksels ervan werden gepubliceerd in linkse weekbladen in Frankrijk en andere landen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1