f rouwelijke parachutisten aanval' op vliegveld Legeroefening „Sans Atout op de Oirschotse heide bij anM ém Ankiets 1. Peek& Officier eist milde straf tegen Bulgaarse student Houding Wageningse hoge schoolgemeenschap gelaakt R Voor de klas in Oeganda mÊm Geschenk voor mgr. Mutsaerts Mk Romeins raadsel OP VROUWELIJKE PROFESSOR GESCHOTEN Leerlingen „annexeren" Elburg Artiest-fantast veroordeeld VERJAARDAG GEVIERD MET SPRONG IN BOOM Snel en agressief optreden Bijdrage vernieuwing seminarie Beekvliet Mej. M. H. C Vendrik naar Katholieke Actie Gidsenbeweging viert haar derde lustrum Geen goecl begrip voor „de vluchtende mens" Aan Benelux-binnen- grenzen Bagagecontrole kan nog niet afgeschaft Ans van der Jagt en Tiny Kaandorp V B DINSDAG 21 JUNI 1960 rAGTNA 9 site ötW - IPiSlH elke woensdag jongensmarkt 2-paren verkoop paar ÜG ARNHEM, 20 juni De offi cier van Justitie bij de rechtbank, mr. J. van IJsendoorn, heeft te gen een 34-jarige Bulgaarse stu dent een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek ge- eist wegens poging tot doodslag 2 januari met een pistool gepleegd op mevr. prof. C. A. Reinders- Gouwentak, zijn hoogleraar in de plantkunde aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. Voor de zitting van de recht bank, die de gehele dag tot over zevenen des avonds duurde, be stond zeer grote belangstelling vooral uit Wageningse kringen. Zoals bekend, werd mevr. prof. Reinders-Gouwentak bij de schiet partij licht gewond, terwijl haar echtgenoot, emeritus hoogleraar, ongedeerd bleef. Kleuter uit Amsterdam in Schoorl verongelukt Na verkeersongeval overleden TELEGRAM AAN DE MINISTER Rechtbank Utrecht Oplichting met aan doenlijk verhaal I ÉbBWIP "t r^SÉ^ ES Op deze foto-combinatie ziet men boven de parachutisten tijdens de daling en onder de militairen van het 314de bataljon infanterie tijdens de oefening „Sans Atout". EINDHOVEN, 31 juni Resie Ver- donk uit Brunssum heelt haar 32stc verjaardag gisteren gevierd met haar dertiende parachutesprong. Zij daalde van ruim 300 meter hoogte boven de Oirschotse heide, die een vliegveld moest voorstellen. Resie Verdonk, de Miivan eerste klasse Mej. Etie Breed- vcld en 33 andere parachutisten van de E.N.P.C. (Eerste Nederlandse Panv chuti,stenclub) moesten vijandelijke troepen voorstellen, die een Nederlands vliegveld aanvielen. Het enige, wat de vnlschermsters en valschernicrs moes ten doen, was landen op het noordelij ke deel van de Oirschotse heide, waar het 314 bataljon infanterie ter afsluiting van zijn herhalingsoefeningen de ma noeuvre „Sans Atout", aanval van pa ratroopers op een vliegveld, hield. Op de grond werden Resie en Elie en de andere E.N.P.C.-lcden schielijk vervan gen door een compagnie parate troe pen uit Oirschot. Resie kwam goed neer. ,,Ik had de keus tussen landen in een boom, of op een collega-springer. Ik koos de boom", zei ze later. Twee parachutisten waren minder gelukkig. Een legerarts brak zijn arm en een andere springer kwam zo ongelukkig op zijn nek neer, dat hij er een tijdje bewusteloos van bleef. De twee Dakota's, waaruit de parachutisten waren gesprongen, onderstreepten nog eens duidelijk, dat het hier niet echt was. Ze draaiden een paar rondjes en vlogen tenslotte nog eens heel laag over de heide. De E.N.P.C. heeft al eens eerder voor proef meegewerkt aan een leger oefening. Dat was in de Wieringermeer, waar twaalf man sprongen.Men had de oefening ook nu eigenlijk in een pol der willen houden, maar dat ging niet. De boeren wilden in deze zomer niet meewerken, want het vee staat in de weiden. In het late najaar kan wel weer in polder worden geoefend. In de bossen bij Oirschot lagen inmiddels de hele dag al de mannen van het 314 bataljon infanterie onder leiding van hun commandant, luitenant-kolonel Wiersma. Zijn mannen moesten snel en agressief optreden, omdat parachutisten aanvankelijk zeer kwetsbaar zijn. De aanval moet dan direct beginnen, want in het begin na de landing bestaat er nog enige verwarring. Later, als de pa rachutisten zich hebben hergroepeerd, wordt de aanval veel moeilijker. De troepen kunnen echter niet vlakbij het vliegveld gereed liggen, omdat steeds de mogelijkheid van een atoomböm- aanval bestaat'. Ze liggen er dus een kilometer of vijf van verwijderd. Maar binnen een uur na de melding, dat er para's waren geland, moest, zo hoopte men, de aanval kunnen worden ingezet. En dat lukte gistermiddag. Een uurtje na de landing van de parachutisten klonken de salvo's van een batterij ar tillerie, die het 314 bataljon infanterie steunde, op het vliegveld. Een aantal sol daten van de uit de lucht vallende vij and, zo had men bepaald, was ten noor den van het Wilhelminakanaal terecht gekomen. Daarom trok laat in de mid dag een groep infanteristen in rub' .r- boten over dit kanaal om een brugge- hoofd te vestigen. Anderen legden een soort noodbrug aan. Ten noorden van het kanaal werd echter niet „gevoch ten", want dit terrein lag buiten de oefenplaats. De Nederlandse territoriale bevelheb ber, luitenant-generaal C. Valk en de territoriale bevelhebber, luitenant-gene raal C. Valk en de Territoriale bevel hebber West, brigade generaal G. Dijk stra en stafofficieren woonden de oefe ningen bij. De aanwezige journalisten verging het niet zo erg goed. Zij zouden de infanteristen, die in de bossen lagen bezoeken. Doch die waren slechts te bereiken via rul-zanderige militaire oefenweggetjes. Een auto begaf het al vrij spoedig en kon niet verder. Een andere wagen wilde direct daar na ook niet meer, maar dat bleek achteraf slechts een kwestie van ben zinegebrek te zijn. Na veel moeilijk heden ging men tenslotte maar terug om via een echte harde weg op de plaats van -de oefening te komen. Vandaag is er opnieuw gesprongen want nu was het de beurt aan het 315e bataljon infanterie om te oefe nen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 21 juni De diocesa- nen van het bisdom Den Bosch zullen aan mgr. Mutsaerts bij zijn afscheid een aanzienlijke bijdrage aanbieden, be stemd voor de vernieuwing der gebou wen van het klein-seminarie Beekvliet te St. Michielsgestel. Het was bekend dat de aanpassing van de gebouwen der seminaria aan de eigentijdse eisen een der grote zorgen van de scheidende bisschop vormden. Men meent daarom, hem geen beter en passender afscheids geschenk te kunnen aanbieden dan een bedrag dat tot het verwezenlijken van deze plannen in grote mate kan bijdra gen. Het afscheidsgeschenk zal aan de bisschop worden aangeboden tijdens een huldigingsbijeenkomst die op een nader te bepalen datum zal plaats heb ben. In een brief van het kathedraal kapittel van het Bossche diocees, die zondag in de kerken is voorgelezen, is dit plan aan de gelovigen bekendge maakt. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 21 juni Naar wij ver nemen zal mej. M. H. C. Vendrik met ingang van 1 oktober aftreden als na- tiónaal voorzitsters van het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk om een functie te aanvaarden bij het landelijk cen trum voor de Katholieke Actie in Amersfoort. Zij wordt de eerste vrou welijke medewerkster van dit centrum. Mej. Vendrik is sinds RH5 nationaal voorzitster van het Katholiek Vrouwe lijk Jeugdwerk, waarvan zij tevens de oprichtster is. Mej. mr. B. C. J. M. Twaalfhoven, die thans vice-presidente is, volgt haar op. Mej. Vendrik blijft wel presidente van de Internationale van het Katholiek Vrouwelijk Jeugd werk. UTRECHT. 20 juni Het derde lus trum van de Nederlandse Gidsenbewe ging wordt zaterdag cn zondag met een nationale dachvaert gevierd. Meer dan tweeduizend leidsters uit het gehele land zullen dan voor een feestelijk wèekend tezamen komen op het bui tencentrum van de N.G.B., de Holen- berg te Schayk. Zondag houdt mej. M. H. C. Vendrik, presidente van de Wereld-federatie van Katholieke Vrouwelijke Jeugd, een toe spraak tot de leidsters over het onder werp ,,De toekomst is reeds begonnen". Beide avonden zullen besloten worden met een spel, „Schimmenspel" en „Komt vrienden in den ronde", die Manus van der Kamp heeft geschre ven. De leiding berust bij Mathieu van den Heuvel. (Advertentie) ijzersterke cotton-stretch Speciaal verlaagde J.M. prijs 36-31 25 Kleine stijging per maat (Advertentie) Voor een bepaalde ambtelijke be trekking op een der ministeries te Rome werd. het gebruikelijke verge lijkende examen gehoudende con- corso", waaraan een aantal jongelui deelnamen. Tijdens het concours ver scheen de staatssecretaris van het betrokken departement in de examen zaal. Hij wilde zelf hier en daar een steekproef nemen. Na een tijdje achterin het lokaal gestaan te hebben ging hij naar een der tafeltjes toe en vroeg zacht aan de jongeman, die bezig was met de schriftelijke be antwoording van enkele juridische problemen, die uit de Lateraanse V er Aragen voortvloeiden: „Wat is de oppervlakte van een driehoek"? De ondervraagde antwoordde prompt: „basis maal hoogte gedeeld door twee, mijnheer de staatssecretaris." Z. Exc. onthield drie dingen: het snelle antwoord, de snelle herkenning van zijn persoon en (niet zonder enige spijt) de kennis van de kandi daat over de titulatuur. (De excel lentie-titel werd officieeldoor de Republiek afgeschaft!). Het spelletje herhaalde zich. Een ander antwoordde op dezelfde vraag: „Dit probleem heeft geen pasklare oplossing. Als gemiddelde kan men wellicht de oude formule aannemen, maar de wetenschap leert, dat deze uitkomst in werkelijkheid aan mo dulaties onderhevig is." De staats secretaris tekende dit antwoord met twee kruisjes aan. Maar een derde mededinger antwoordde zonder enige aarzeling: „Hoe groot had Uwe Ex cellentie zich die driehoek eigenlijk gedacht?" Ook deze aspirant-ambte naar maakte indruk op de bewïnds- man. In Rome vraagt men u thans: „Welke kandidaat werd aangewezen voor de opengevallen functie?" En het antwoord is: „Het neefje van de minister." Uit de verhoren bleek, zoals wjj gis teren al in een deel van onze oplage berichtten, dat studiemoeilijkheden, voornamelijk voortkomend uit het feit, dat de Bulgaar het Nederlands nau welijks verstaat, de voornaamste oor zaken waren van de paniektoestand, waarin hij op de avond van 2 januari het echtpaar Reinders op diens weg van een Wagenings hotel, waar het placht te dineren, naar zijn huis volgde. Mevr. prof. Reinders had, naar de student vertelde, weinig begrip ge toond voor zijn gebrekkige kennis van onze taal en zij had in twee verschillen de gesprekken geweigerd hem de stu dieboeken te laten gebruiken, die hij wel zou kunnen begrijpen. Met het ten tamen plantkunde in het vooruitzicht had verdachte de bewuste dag een fles cognac gekocht, zijn pistool, dat hij nog van een reis door Italië over had, gepakt en was naar het echtpaar Reinders gegaan. Het was zijn bedoe ling zichzelf in het bijzijn van mevr. Reinders dood te schieten, doch dcor omstandigheden die hem uit de hand liepen, zoals een uitval met een para plu door de bedreigde hoogleraar, vuurde hij op mevr. Reinders en schoot zichzelf in de voet. Uit de verklaringen van de ver dachte bleek van hoe weinig vriende lijke aard de betrekkingen tussen hem en mevr. Reinders waren. Hij zette uit een, dat hij in hoog tempo wilde stude ren om spoedig voor zijn ouders, die nog in Bulgarije wonen, te kunnen zor gen. Zijn tolk voegde hieraan toe, dat op de Balkan een zelfmoordscène, zoals de student die had bedacht, niet onge woon is. Mevr. prof. Reinders onderstreepte haar mening, dat de Bulgaar ten enen male het grondbegrip ontbrak, nood zakelijk voor de studie aan de land bouw liogeschool, maar zijn '„afmattings systeem" de student viel haar voort durend lastig met verzoeken om vrij stellingen had haar er bijna toe be wogen toe te geven. Achteraf was zij verheugd dit niet te hebben ge daan. „Deze student had al te veel vrij stellingen genoten en dat was niet cor- ALKMAAR, 21 juni Zondagmor gen is de tweejarige Erik J. D. uit. Am sterdam op de Hondsbosseweg tussen Petten en Schoorl gegrepen door een auto uit de hoofdstad. De kleine jongen is ernstig gewond naar het ziekenhuis in Alkmaar gebracht, waar hij in de loop van de nacht is overleden. HENGELO, 20 juni In het zieken huis is vandaag de 44-jarige heer G. H. Nijhoff overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. De man is ver leden week op de Oeverweg aangere den, naar men vermoedt door een mili taire jeep, die bestuurd werd door een majoor uit Amersfoort. Marechaussee en gemeentepolitie onderzoeken nog de juiste toedracht van dit ongeluk. Het slachtoffer liep een schedelbasisfrac- tuur op. echt tegenover El- burg aan de rijks straatweg Zwolle Amersfoort ligt het land goed „Old Putten", een internaat voor de leer lingen van het Van Kins- bergen-instituul, dat ge noemd is naar de beken de admiraal Het is een overblijfsel uit de Mid- dcleemven toen Old Put ten een burcht en roofslot was. Op dit buiten is een bord geplaatst: „Old Put ten ook zelfstandig". Dit is bedoeld als een parodie op de vele actiecomité's, helmen, toeters en zeven- tegen de herindeling van tiende-eeuwse pistolen het internaat de rechten poort werd naar de Ned. van zelfstandigheid even eens te moeten hand haven. Zaterdagmiddag hebben vijftien leerlingen „zwaar gewapend" in een geca moufleerde jeep een over val op Elburg gedaan. De krijgers, uitgerust met de noordwest- Veluwc. Men ziet daar n.l. bor den met „Doornspijk zelf standig". „Ermelo zelf standig". enz. Op grond van de rijke historie van dit landgoed menen de leerlingen van (ongeladen) trokken met volle snelheid de sta^ bin nen. Hier werden pam fletten uitgedeeld en de bevolking tot rust ge maand. Na een triomftocht langs de wallen en cfP oude Vis- Herv. kerk gereden, waar de „soldaten" de vlag van' „Oid Putten" op de toren van de kerk hesen. Bin nen het uur was Elburg overrompeld en had „Old Putten" Elburg gean nexeerd. Twee uur later heeft de rijkspolitie de vlag van de toren verwijderd. Toen de leerlingen op het instituut terugwaren, stuurden zij een telegram aan de minister van Bin nenlandse Zaken: „Naar aanleiding van uw werk bezoek herindeling ge meenten noordwest-Velu- we, Elburg bij Old Putten ingedeeld stop nadere vterklaring volgt stop ac tiecomité Old Putten." De bevolking van El burg heeft er hartelijk om gelachen. reet tegenover de Nederlandse stu denten", aldus prof. Reinders. Deze man was het niet om werk te doen, meende zij, doch om vrijstellingen. Hij wilde iets1 cadeau hebben. Prof. dr. ir. J. F. Kools, secretaris van de examencommissie van de landbouwhogeschool verklaarde, dat ten aanzien van buitenlanders wel eens wat water in de wijn wordt gedaan. Het stond in dit geval weidra vast dat de Bulgaar een harde dobber zou heb ben. „Als kleine jongens" Een landbouwkundig ingenieur be- llchtte de, sfeer in de afdeling van de landbouwhogeschool, die prof. ReindeTS Gouwentak beheert. Zij behandelde vol gens deze getuige wetenschappelijke ambtenaren als kleine jongens. Een dame, die huisvesting heeft ver leend aan de Bulgaar, zei dat hij in de tijd voordat hij de aanslag pleegde, wanhopig was. Hij zei toen te zullen emigreren naar Amerika, maar daar aan knoopte hij de boodschap vast, dat hij mevrouw Reinders voor die tijd zo danig zou blameren, dat zij bij de landbouwhogeschool weg zou moeten gaan. Het psychiatrisch rapport sprak van „agressieve tendenzen onder de op pervlakte" ten aanzien van verdachte. Op het moment van de aanslag was hij volgens het rapport zeer vermin derd toerekeningsvatbaar. De officier van justitie noemde in zijn requisitoir de ontwikkelingen in deze zaak „een tragedie der vergissin gen". Het was een vergissing de Bul gaar te laten studeren in Wageningen, liet was een vergissing hem (met de allerbeste bedoelingen) terwille te zijn met vrijstellingen ten aanzien van een studie, die boven zijn macht was. De studie werd de Bulgaar afgeraden, aldus de officier, omdat hij niet de hoe danigheid zou bezitten om het hoger ondei-wijs in Wageningen te volgen. Toch werd opnieuw de vergissing ge maakt studiegelegenheid voor hem te scheppen. „Feeling without facts", noemde mr. Van IJsendoorn dit, dus „blind". De student zou op lager ni veau meer geluk gevonden hebben. De ontmoetingen met prof. Reinders-Gou wentak waren verre van gelukkig. Me- /rouw Reinders heeft betreurenswaardi ge uitlatingen gedaan en dit ontnuchter de de Bulgaar, die met veel élan naar het vrije Nederland was gegaan en het maakte hem achterdochtig. Zonder twijfel heeft mevrouw Reinders met haar dominerende persoonlijkheid de gevoelens van de Bulgaar sterk beïn vloed. Tenslotte vielen er twee schoten. Rekening houdend met de omstandig heden en met de zeer verminderde toe rekeningsvatbaarheid van verdachte wenste de officier zich te bepalen tot de relatief milde straf van anderhalf jaar. Herhaling is volgens de officier uitgesloten. Tijdens dé detentie kunnen de nodige maatregelen worden geno men om de Bulgaai' mentaal voor te bereiden op een redelijk bestaan. Volgens de raadsman, mr. N. Muller, kan men niet ontkennen dat mevrouw Reinders in de hogeschoolgemeenschap een omstreden figuur is. Hij wilde zich echter niet voor het karretje laten span nen van de groep, die bepaald anti prof. Reinders is, maar anderzijds kan men de persoonlijkheid van zijn cliënt niet los zien van de persoonlijkheid van deze vrouwelijke hoogleraar. Met de conclusie van doodslag van de officier was pleiter het niet eens. De Bulgaar zou geen andere opzet heb ben gehad dan op zichzelf te schieten In het bijzijn van de hoogleraar. Vrij spraak is volgens mr. Muller onvermij delijk, omdat de opzet tot doodslag niet bewezen is. Mr. Muller beschreef de lijdensweg van zijn cliënt als vluchteling. Hij is in een onderaardse gevangenis in Joego slavië op onbeschrijfelijke wijze gemar teld en zijn familie is in een concentra tiekamp opgesloten. „Een vluchteling heeft ongeveer anderhalf jaar nodig om te acclimatiseren en deze Bulgaar had wel zeer sterke aansluitingsmoeilijkhe den. Had hij te Wageningen een hoge schoolgemeenschap getroffen, met be grip voor de specifieke moeilijkheden van de politieke vluchteling, dan zou het hem wellicht mogeliik zijn geweest zich aan te passen. Maar hij trof daar mevrouw Reinders, die hem aan al lerlei vernederingen bloot stelde. Ze heeft dat zelf niet goed begrepen". Mr. Muller beriep zich, evenals de officier, op de passages uit het boek „De vluchtende mens" en vroeg zich pf. of dc hoogleraren behoudens lof felijke uitzonderingen zich wel vol doende rekenschap hebben gegeven van de problematiek van vluchtelingen als deze Bulgaar. „Ongetwijfeld heeft de student fouten gemaakt. Maar mevr. Reinders-Gou wentak mag dan wetenschappelijk niet hebben gefaald, zij heeft gefaald in al les wat menselijk is ten aanzien van de Bulgaar en ze heeft gefaald in het opbrengen van dat kleine beetje chris telijke naastenliefde, waarover wij ons in Nederland zo gaarne op de borst slaan. Zij heeft morele schuld. En zij niet alleen, maar ook (met de reeds genoemde uitzonderingen) de ge hele Wageningse hogcschoolgemecn- schap", aldus besloot de verdediger. Uitspraak 28 juni. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 21 juni De Utrechtse rechtbank veroordeelde vanmorgen een 4(i-jarigc artiest uit Den Haag wegens oplichting van een inwoner te Huis ter Heide tot tien maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht van de R.K. Reclassering. Hij had er een gewoonte van gemaakt automobilisten om geld te verzoeken, dat zogenaamd bestemd was voor de reparatiekosten van zijn invalidenwa- gen. De man deed zich namelijk als lichamelijk gebrekkige voor en wist vaak een lift te krijgen, waarna hij dan de bestuurder een aandoenlijk ver haal opdiste over zijn ongelukkige fi nanciële omstandigheden. Hij bezit een verre van blanco strafblad en werd in het over hem uitgebracht rapport een fantast genoemd. Veertien dagen geleden had de officier van justitie te gen hem een jaar met aftrek geëist, waarvan vijf maanden "voorwaardelijk. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 juni Opheffing van de bagagecontrole aan de onderlinge landsgrenzen van het Beneluxgebieii zal niet tegelijk met de afschaffing van de personencontrole kunnen geschieden. Zij zal niet mogelijk zijn voor de volledi ge douane-unie tot stand is gekomen. Dit delen de ministers van Justitie mr. A. C. W. Beerman en van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns aan de Eer ste Kamer mee naar aanleiding van vra gen, die gesteld zijn over de verlegging van de personencontrole naar de buiten grenzen van het Beneluxgebied. Hier over is 11 april te Brussel een overeen komst tot stand gekomen. Men denkt door unificatie van de omzetbelastingen en soortgelijke andere belastingen en door harmonisatie van bepalingen op het gebied van de volksgezondheid en dergelijke te komen tot een volledige douane-unie, aldus de bewindslieden. Zij merken op, dat niet alleen van Ne derlandse maar ook van Belgische zij de bepaalde voorwaarden bestaan, die vervuld zullen moeten worden voor er tot opheffing van de bagagecontrole aan de binnengrenzen kan worden over gegaan. Van Nederlandse zijde wordt er naar gestreefd, aldus de miniV"rs, de wijze van controle op reizigersver keer zo te vereenvoudigen dat ze nau welijks merkbaar zal zijn. /N NYONDO nabij het kloos ter der zusters Ursulinen, die sinds 1925 haar heilzaam werk in de missie van Oeganda ver richten staat een lief, klein bunga- lowtje, gemeubi leerd en wel; het staat te wachten op de komst van twee Noordhollandse meisjes: Ans van der Jagt (23) uit Grootebroek en Ti ny Kaandorp (22) uit Schoorl. Ans en Tiny zullen begin juli die kleine bun galow betrekken, die voorlopig drie jaren haar home zal zijn, want voor die tijd zijn zij contrac tueel verbonden aan het onderwijs in dit bloeiende missiegebied; zij zijn de eerste leke-on- derwijzeressen uit Holland, die in de ze Missie gaan wer ken. Dat kwam zo. Rec tor J. A. Slijkerman van de kweekschool te Bergen, die te vens directeur is van de congregatie der Zusters Ursuli nen, bezoekt zo af en toe ook het mis siegebied in Oegan da, waar 40 blanke en 120 zwarte Ur sulinen werkzaam zijn bij het onder wijs en de zieken verpleging. In Ny- onda, de missiepost van Father S. van Gils, beheren de zusters, behalve een lagere meisjesschool met 320 en een uloschool met 90 j leerlingen, ook een van de twee kweekscholen van de missie, waar 90 zwarte kwekelingen tot onderwijzeres worden opgeleid door twee Hollandse Ursulinen, twee Afri kaanse leraressen en een leke-lerares uit Engeland. Terug in Bergen ver telde rector Slijkerman over zijn reis naar Oeganda en over het tekort aan missieroepingen; cn hij besprak de mogelijkheid, dat de geslaagde kweke lingen van Bergen ook zonder in het klooster te treden, haar roeping als onderwijzeres in de missie konden volgen; maar groot bleek de animo hier voor nu bepaald met. In 1958 beëindigden Ans en Tiny haar opleiding te Bergen, zij waren volledig bevoegd en hadden haar studie met het behalen van de hoofdakte bekroond. Beiden kwamen uit een tuindersgezin; Ans is op een na, de jongste uit een gezin van negen, Tiny is de jongste van de drie meisjes uit een gezin van 12 kinderen; en in een tuindersdorp begon nen zij Imar loopbaan bij het onderwijs; Ans van der Jagt stond een jaar voor de 2de en 3de klas van de meisjesschool te Hoogkarspel en Tiny voor de lste en 2de klas van de jongensschool te Tuitjenhorn Intussen rijpte bij de twee vriendinnen het plan om naar de missie te gaan; maar dat eiste voorbereiding. Die opleiding begon met een spoed cursus op het missie-vormingscentrum van De Graal te Ubbergen, vanwaar vorig jaar reeds twee Kajotsters naar de missie in Oeganda vertrokken Om de Engelse taal de voertaal in Oeganda beter onder de knie te krijgen, gingen Ans en Tmy daarop naar Engeland. Na drie maanden in de huis houding elk in een andere voorstad van Londen werkzaam te zijn geweest, namen zij haar intrek in een missiepensionvan waaruit zij vier maanden lang verschillende scholen bezochten, om zich op de hoogte Je stellen van de vormen van onderwijs in Engeland; zij hadden daarbij de medewerking van de Britse consul, die een en ander arrangeerde. De meest aangename herinneringen bewaren zij aan de zes weken, gedurende welke zij daarna voor de eerste en tweede klas stonden van een Infants School in Londen; zij leerden daar minstens zoveel van de kinderen, als de kin aerennan haar. Om de opleiding in Engeland af te sluiten, volgden zij nog een drieweekse dagcursus aan het L.T.C. (Language Tuition Centre), waar de cursisten, al naargelang hun kennis van de Engelse taal in graden worden ingedeeld te beginnen met de lste graad. Dat Ans en Tiny direct al in de 6e graad begonnen, pleit voor haar kennis van het Engelsna drie weken conver satie en opstellen maken, verwierven zij het einddiploma. Toen riep de veertigjarige bruiloft van de ouders van Ans van der Jagt de meisjes terug naar Holland, waar zij elk nog twee weken voor de klas stonden; Ans in Hoogkarspel en Tiny in Heem.skerk, Na een welverdiende vakantie vertrekken zij op 6 juli met een door de Raptim gecharterde Constellation, met nog tachtig missionarissen, via Rome naar Entebbe, van waaruit ieder naar de hem toegewezen missiepost uit- zwermt. Ans en Tiny gaan dan met drie zusters Ursulinen onder wie Zr. Magna, directrice van de kweekschool in Nyondo. laar deze missiepost, waar Ans lerares wordt aan de kweekschool en Tini onderwijzeres aan de uloschool, Het onderwijs in Oeganda wordt door het Britse Gouvernement gesubsidieerd; de onderwijzeressen ontvangen er dus haar salaris Ans en Tiny verheugen zich al op die vliegreis naar Oeganda; vooral, omdat het Raptim-vliegtuig Rome aandoet, waar een audiëntie bij'de paus en een rondrit door de Eeiiwige Stad >op het programma staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5