Maris' Wimbledon-avontuur zal bij Fraser eindigen Oude Drobny van de baan geveegd VAN EYSDEN KANSLOOS Gauls „meesterknecht" in Luxemburg winnaar FAJA LOBBF]krachtige poëtische film Voortreffelijke documentaire van Herman van der Horst E MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE NA VERRASSENDE ZEGE OP OPENINGSDAG Zweden waakt INGO" voor Bob Maas weer op vijfde plaats Starten Hairos II twijfelachtig W ereldkampioe- nen in het stadion Pauwels wint Antwerpse Driedaagse Lofzang op land en volk van Suriname DINSDAG 21 JUNI 1960 fitsi Turnsters trekken beroep in KIELER ZEILWEEK De Guldemonds boeken dubbele triomf Grote Prijs Duindigt Landenwedstrijd voor Olympische amateurs Stirling Moss is naar Engeland overgebracht en impressie van Suriname, zo noemt Herman van der Horst bescheiden zijn grote, een uur en een kwartier durende, documentaire film „Faja Lobbi", die donderdag zijn wereldpre mière beleeft in twee steden die eikaars antipode zouden kunnen zijn: Den Haag en Paramaribo. Beter en de maker meer recht doend is het te spreken van een synthese van land en volk, van een lofzang, die in zuiver filmische taal de toeschouwer nader brengt tot het conglomeraat van rassen die op dit kleine ge bied verdraagzaam met elkaar leven. Prominenten op de transferlij st Wereldtitel boksen voor Patterson Johansson in vijfde ronde door knock out verslagen „Coupe de Venice" voor Joop Geesink door EDWARD STREETER WILLEM MARIS LONDEN, 21 juni Niemand zal er ook maar aan den ken de Nederlandse vertegenwoordi gers een kans te geven op het befaam de tennistoernooi van Wimbledon. De strijd om het officieuze wereldkam pioenschap mag dan door het „circus" van Jack Kramer die vele prominente spelers contracteerde, veel van zijn be tekenis verloren hebben, voor de Ne-' derlandsc tennissers is het spelpeil nog altijd te hoog om ook maar enige kans te maken. Een verrassing van formaat was dan ook de overwinning, die Ma- ris maandag in de eerste ronde met 64, 6—3, 2—6, 64 behaalde op de Braziliaan José Mandarino. Consequen ties zal deze zege van Maris voor het verdere verloop van het toernooi echter niet hebben, want in de volgende ronde zal de Hagenaar moeten aantreden te gen niemand minder dan Neale Fra ser, de als nummer één geplaatste Australiër. José Mandarino, hoewel niet behorend tot de topklasse, kan zich er op beroe men tijdens de onlangs gehouden kam pioenschappen van West-Engeland een ster als de Amerikaanse reus Barry Mackay te hebben uitgeschakeld. De Mandarino van maandag was echter geen schaduw van de man, die toen op de baan stond. Zijn spel miste de accuratesse om gevaarlijk te kunnen zijn. En hoewel Maris te kampen had met een bepaald onzekere backhand en beslist niet op dreef was met zijn over- head-slagen kon hij toch vrij gemak kelijk winnen. Hij bleef onophoudelijk druk uitoefenen tot hij tenslotte de ga ten vond in de verdediging van de Bra ziliaan. Van Eysdennog geen uur Piet van Eysden was heel wat min der op dreef. Ook hij had het op te ne men tegen een Zuidamerikaan, nl. de Mexicaan Rafael Osuna. maar had niet het geluk zijn tegenstander in een non chalante bui te treffen. In minder dan een uur werd de Nederlander met 16, 3—6, 46 van de baan gespeeld. Osuna, een gedrongen speler, speel de fel geconcentreerd mét vee] kracht in zjjn slagen. Zijn eerste service was meestal ,,in" en daarmee dwong hij Van Eysden tot zwakke returns, die prompt werden afgestraft. Toch tracht te de Nederlander er het beste van te maken, hij sloeg verschillende goede ground-strokes, maar hij had de pech, dat de Zuidamerikaan punten kon sco ren uit ogenschijnlijk verdedigende po sities. De Australiër Rod Laver, vorig jaar in de finale verslagen, opende het pro gramma op het cèntre-court. Voor de roodharige, jongensachtige Laver was zijn partij tegen de Engelsman Geoff Ward weinig meer dan een formaliteit. In ruim 50 minuten was het pleit be slecht. Laver is ditmaal als derde ge plaatst, achter zijn landgenoot Fraser JAROSLAV DROBNY STOCKHOLM, 21 juni Zweden heeft de afgelopen nacht wakend doorgebracht. Zo zeer was het Zweed se volk vervuld van de bokswedstrijd om het wereldkampioenschap der zwaargewichten, die hun landgenoot Ingemar Johansson op de „Polo- grounds" te New York tegen de Ame rikaan Patterson in de ring bracht, dat het geen flard van het radiover slag begonnen om drie uur van nacht via twee zenders wilde mis sen. In een var Stockholms grootste ziekenhuizen is de radio zelfs de ge hele nacht aangebleven. De vijftien honderd patiënten^mochten wakker blijven om naar de reportages van de strijd en alles wat er zoal bij hoort te luisteren. Op de Zweedse leger basis Boden werd vannacht om drie uur zelfs een extra maaltijd geser veerd voor de soldaten, terwijl de deelnemers aan een artsencongres in Göteborg vannacht een „Ingo-zitting" gehouden hebben. Duizenden Zweden zijn gisteren in de loop van de dag naar de geboorte plaats van Johansson getrokken om op „historische" grond naar de radio te luisteren. Ver voor het midder nachtelijk uur reeds waren alle plaat sen in de café's en restaurants bezet. Zij die geen plaatsje meer hadden kunnen veroveren, bleven op de kampeerplaatsen, waar via geluids installaties alles over het verloop van de wedstrijd te horen was. En niet alleen in Johanssons geboorteplaats, maar in vrijwel geheel Zweden waren de restaurants de gehele nacht ge opend. In New York werd intussen een record gevestigd wat betreft de op brengst van een bokswedstrijd. De cijfers van de recette op de „Polo- grounds" zijn nog niet precies be kend, maar worden getaxeerd op on geveer 900.000 dollar. Daar komt dan nog bij de opbrengst van de radio-, t.v.- en filmrechten, zijnde de lieve som van 2.500.000 dollar. Voor het stadion hebben zich wilde tonelen afgespeeld, toen via de luidsprekers bekend, gemaakt werd, dat_ de goed koopste staanplaatsen uitverkocht waren. Duizenden wachtenden pro beerden toen de toegangen tot de staantribunes te. forceren en zij slaag den er op een gegeven moment in de politie onder de voet te lopen en eeji van de poorten uit de hengsels te lichten. en de Amerikaan Mackay, die even eens op het centre court een uur en veertig minuten nodig had om de taaie Spanjaard Arilla te verslaan. Tijdens déze partij deed zich een zeldzame overtreding van de regels voor. Mackay kon na een stopvol ley van zijn tegenstander te hebben onderschept zijn vaart niet tijdig inhouden en hij zag geen andere op lossing dan over het net te springen. Het publiek schaterde toen Arilla en Mackay broederlijk naast elkaar staand, de lob van de Spanjaard in het verlaten gedeelte van de baan za gen belanden. Drobny al uitgeschakeld Een trieste noot op deze openingsdag was de nederlaag van Jaroslav Drob ny, kampioen in 1954, tegen de jonge Duitse Davis Cup-speler Wolfgang Stuck. De 38-jarige Drobny, die intus sen de Engelse nationaliteit heeft ver kregen, won de eerste set, maar ging vervolgens ten onder in zijn strijd te gen de warmte en het robuuste spel van de Duitser. Thomas Lejus bewees de vooruit gang van het Russische tennis door een overwinning in straight sets op de Pool se Davis Cup-speler Gasiorek. De blon de Rus demonstreerde in deze partij een all-round speler te zijn en hij won zonder moeite; 62, 63, 64. Voornaamste resultaten In de eerste ronde van het heren-en kelspel waren de voornaamste uitsla gen: Mark (Austr.) versl. Kumar (In- dië) 6—0, 6—2, 6—1; Lejus (Rusl.) ver slagen Gasiorek (Polen) 62, 63, 64; Molinari (Fr.) versl. Soehol (Noorw.) 6—2, 7—5, 64; Sirola (It.) versl. Bu- ding (Statenloos) 06, 8—6, 61, 61; Laver (Austr.) versl. Ward (GB) 63, 60, 62; Maris (Ned.) versl. Mandari no (Braz.) 64, 6—3, 2—6, 6—4; Osuna (Sp.) versl. Van Eysden (Ned) 61, 6—3, 6-4; Haillet (Fr.) versl. Taylor (GB) 6—4, 6—4, 2—6, 3—6, 7—5; Knight (GB) versl. Palafox (Mex.) 63, 1012, 6—2, 7—5; Mackay (VS) versl. Arilla (Sp.) 6—2, 64, 7—5; Buchholz (VS) versl. Couder (Sp.) 63, 97, 26 6—2; Stuck (Did) versl. Drobny (GB) 3—6, 7—5, -6—1, 6—2; Emerson (Austr.) versl. Ulrich (Den.) 6—1, 6—4, 6—4; Da- vies (GB) versl. Moys (GB) 'Iz4, 68, 64, 6—2; Merlo (It.) versl. Brichant (Belg. )6—3, 64, 6—3; Fraser (Austr.) versl. Hainke (Oost.) 62, 60, 64; Ayala (Chili) versl. Sanders (Z. Afr.) LEEUWARDEN, 21 juni De turn sters Riek Leibbrand en Rini de Wolf en hun trainer G. van Nieuwpoort, die zich tot de commissie van beroep van het KNGV hadden gewend, omdat zij zich voelden aangetast in hun eer en goede naam, hebben de uitspraak van dit college niet afgewacht. Het Amster damse drietal heeft het door hen in gestelde beroep tegen het KNGV inge trokken nog voordat de commissie haar standpunt kon bepalen. Voor de sa menstelling van de Olympische trai- mngsploeg heeft dit besluit geen ver dere consequenties. 97, 62, 86; Darmon (Fr.) versl. Stolle (Austr.) 86, 64, 63; Lund- quist (Zw.) versl. Howe (Austr.) 26, 16, 6—3, 6—3, 6—3; Pietrangeli (It.) versl. Patty (VS) 6-3, 97, 63; Gi- meno (Sp.) versl. Krikorian (VS) 63, 63, 86; Krishnan (Indië) versl. Hil- lebrand (Austr.) 64, 63, 26, 36, 61; Candy (Austr.) versl. Siska (VS) 26, 6—3, 61, 6—1; Nielsen (Den.) versl. Holmberg (VS) 46, 86, 63, 16—8; Vermaal (Z. Afr.) versl. Fröh- ling (VS) 4—6, 8—6, 6—3, 6—4. De Tsjechische mototrenner Kosti. is in Praag overleden aan de verwon dingen. opgelopen in een race in Zuid- Moravië. Uitslagen hoofdklasse waterpolocom- PjdjtieGooi-HZC 45 (dames) en I HZPC-De Kikvorsen 3—6 (heren). KIEL, 21 juni De Nederlandse zei ler Bob Maas, die in de Kieler Woche een laatste kans krygt zijn uitzending naar de Olympische zeilwedstrijden in Napels te verdienen, is maandag, in de tweede race, opnieuw vijfde geworden met zijn starjacht Hi-Fi (bemanning Seheffer). Winnaar werd weer de Ita liaanse wereldkampioen Agostino Strau- lino. De overwinning bij de finn:jollen was voor de meervoudige Olympische kam pioen, de Kopenhaagse zeilmaker Paul Elvstroem. De beste Nederlander bleek Koos de Jong te zijn met Zomerweel de. H\j eindigde op de achtste plaats. De race in de 12 m2 Sharpie-klasse leverde een dubbele Nederlandse over winning op. De beide Guldemonds bezet ten hier de eerste twee plaatsen met Rakker en Spotvogel. Uitslagen tweede wedstrijddag, Star: 1. Merope III (Straulino, It.); 2. Bella- trix IX (Splieth, Did.); 5. Hi-Fi (Maas, Ned.); Draken: 1 Tango (Chaves, Arg.) 2. Stunnschien (Harmstorf, Did.); 9. Bonte Haen (Visser, Ned.). Flying Dutchman: 1. Macky VII (Mulka, Did.), 2. Butzemann (Kreidel, Did.). Finn-jol- len: 1. Bes III (Elvstroem, Den.), 2. Dok II (Schwarz, Den), 8. Zomerweelde (D» Jong, Ned.), 9. José (Koopmans, Ned.), 12. Finn-up (De Boer, Ned.), 13. Finding (Sleeswijk, Ned), 14. Spurt (Wayboer, Ned.). DEN HAAG, 21 juni Het is nog niet zeker of het Nederlandse paard Hairos H, de leider in het klassement voor het Europees kampioenschap dra ven, die vrijdag in Duitsland gebles seerd is, zondag op Duindigt zal kunnen uitkomen in de Grote Prijs der lage lan den om zijn leiderspositie te verdedigen. Dank zij zijn goede prestaties in de voorgaande draverijen kan het Euro pees kampioenschap Hairos II echter vrijwel zeker niet meer ontgaan. Zijn naaste belagers, de Franse klassepaar- den Honore II of Kaid D zouden in vier nog resterende koersen, n.l. Duindigt, Rome, Berlijn en Milaan, viermaal ach tereen moeten winnen om onder het to taal van Hairos II te komen. Indien de twee Fransen zondag niet onder de eer ste vier eindigen, is Hairos II reeds Europees kampioen. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 21 juni Europa's snelste sprinters en stayers zullen donderdagavond op de wielerbaan van het Olympisch Stadion bijeen zijn voor de jaarlijkse strijd om de Grote Prijs van Amsterdam, welke prijs beschikbaar gesteld is door het gemeentebestuur van Amsterdam. Voor de prijs van de sprinters ver schijnen met de Italiaan Maspes, de wereldkampioen, en de Nederlandse kampioen Jan Derksen aan de start de Zwitser Plattner, de Fransman Gaig- nard (winnaar in 1959), de Belg De- bakker en de tweede Nederlander, Cap- tein. Van de stayers, die het vorig jaar van de partij waren bij de bewogen strijd om het wereldkampioenschap ge ven de titelhouder Timoner (Spanje), de Italiaan Pizalli de man van do valpartij in do slotfase de Belg Ver- schueren en de Nederlanders Wierstra, Koch en Wagtmans acte de presence. Voorts start de wereldkampioen van de amateurs Van Houwelingen. In het bijprogramma organiseert de KNWU eén landenwedstrijd, die volle dig is gericht op de komende Olympi sche Spelen te Rome, waarbij ook weer de spectaculaire tandemwedstrijden op het programma staan. LONDEN, 21 juni De Engelse auto coureur Stirling Moss, die zaterdag ernstig gewond raakte tijdens de trai ning voor de Grote Prijs van België, is maandag met een chartervliegtuig naar Londen gebracht. Moss' landge noot Mike Taylor, eveneens vrij ern stig geblesseerd tijdens do training, heeft met hetzelfde vliegtuig de reis naar Engeland gemaakt. Het Engelse waterpoloteam dat in Groningen in het kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen zal uitko men, heeft in Gouda tegen GZC met 32 gewonnen. LUXEMBURG, 21 juni Marcel JBrnzer, die zich als trouwe helper van Charly Gaul meestal voor zijn „meester" moet opofferen, is maandag zelf in het middelpunt van de belang stelling gekomen door een overwinning in de wielerronde van Luxemburg. Ook in de Antwerpse driedaagse is de beslissing gevallen. De kleine Belg Ed dy Pauwels handhaafde zich op de laatste dag op de leidersplaats. In de ronde van Zwitserland bleef de Helveet Rügg op de eerste plaats. Geheel in overeenstemming met de tradities van etappenwedstrijden zijn er in de laatste rit van de ronde van Luxemburg geen schokkende dingen ge beurd. Wel werden er talrijke uitloop pogingen gedaan, maar de ploeggeno ten van Ernzer waren dermate actief, dat het verschil tussen vluchters en peloton nooit groter dan 30 seconden werd. De laatste beklimming van de ronde, de cote de Bridèl (na 162 km) dreigde nog even het rennersveld uit elkaar te trekken, vooral toen Charly Gaul het tempo opvoerde. De uitslag van de rit Diekirch-Lu- xemburg (181 km) was: 1. Demuller (Belg.) 5 uur 15 min. 29 sec.; 2. Gaul (Lux) z.t.; 3. Rentmeester (Ned.) z.t.; 4. Planckaert (Belg.) z.t.; 9. Damen z.t.; 11. Van den Borgh.z.t.; 14. Nies ten z.t.; 16. Van der Steen z.t.; 21. Ker sten z.t. Eindklassement; 1. Ernzer 22.18.24; 2. Bolzan (Lux.) 22.20.45; 3. Pintarelli (It.) 22.20.49; 4. Rentmeester 22.22.44; 5. Niesten 22.22.57; 8. Gaul 22.24.18; 10. Damen z.t.; 11. Van der Steen 22.24.49; 14. Van den Borgh 22.25.31; 25. Kersten 22.34.23. De ploeg van,Gaul zegevierde in het ploegenklassement. De Nederlandse equipe - bezette de tweede plaats. Driedaagse van Antwerpen In de Driedaagse van Antwerpen is de beslissing in de laatste rit feitelijk na 97 kilometer reeds gevallen. Op dat moment hadden negen vluchters een voorsprong van ruim vier minuten op de rest van het veld, waarin zich alle kopstukken bevonden die er in bleven volharden elkaar in het oog te houden, zonder zich om demarrages van ande ren te bekommeren. Pas na 134 km, toen het verschil al bijna negen minuten bedroeg, volgde een reactie, toen Stablinkski tot actie overging en Van Looy de achtervol ging inzette. Dc uitslag van de laatste etappe is: 1. Butzen (Belg.) 5.49; 2. Schreurs (B.) z.t.; 3. Van der Vocken (B.) z.t.; 12. Wim van Est 5.55.44; 34. ex aequo o.a. Van Looy (B.), Pauwels (B.) en Stolker (Ned.) allen 5.57.32; 58. Malie paard 5.57.48; 59. Geldermans 5.59.55; Eindklassement: 1. Pauwels 15.40.29; 2. Wolfshol (Did.) 15.42.10; 3. Troon- beeck (B.) 15.43.26; 6. Stolker 15.48.43; 20. Maliepaard 15.57.40; 45. Anquetil Fr.) 16.10.11; 52. Geldermans 16.14.53; Ronde van Zwitserland In de ronde van Zwitserland hebben maandag vijf renners opgegeven, meest al als gevolg van valpartijen tijdens de afdaling van de Susten-pas. Een van de uitvallers was Wagtmans, die donder dagavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam moet rijden. De vijfde etappe, waarin de Gotthard en de Susten moesten worden genomen, werd gewonnen door de Zwitser Lutz. Op één minuut en twee seconden volg de een groep van 13 renners, onder wie de drager van de leiderstrui, de Zwit- Men heeft op het gebied van de do cumentair een zo geslaagde film nog niet kunnen zien. Van der Horst is in alle vrijheid te werk gegaan. Hij heeft geen enkele concessie behoeven te doen. „Faja Lobbi" is zijn allerindividueelste expressie door middel van de film. Er is geen enkele commentaar. De beel den spreken hun eigen taal. Er is niets gedaan ter wille van dé commercie Men ziet hoe een bezield cineast op uiterst vakkundige en beheerste wijze is te werk gegaan en men vermoedt na de opnamen een langdurig wordings- en groeiproces aan de snij- en geluidsta fels. Deze film is opgenomen in Suri name, maar hij is een kunstwerk ge worden in Nederland. Het ritme, het geluid, de kleur, de mens en het water zijn de componen ten van deze film, die lang niet vol ledig kan worden genoemd, maar die in zijn beperking van het meesterschap van de maker getuigt. Het ritme, als Van der Horst het oerwoud en de daarin verblijvende In dianen en Bosnegers de rug toekeert en hij zijn blik wendt naar het noorden, naar Paramaribo, maakt hij gebruik van een zanger-gitaarspeler, die overal waar de filmer hem Joelieft te dirigeren opduikt. Door middel van de zoom-lens dwingender. Maar was hier niet ook een andere kijk mogelijk? Hadden hier en daar niet meer rustpunten moeten worden aangebracht? Intus sen, wat Van der Horst met het meest al obsederende geluid heeft gedaan, stempelt hem ten overvloede wel licht tot een man, die het experi ment niet schuwt. v De schilderachtigheid van het aan flora en fauna zo rijke tropische re genwoud, de klederdrachten voor zo ver aanwezig van de mensen, hun glanzende, steeds met het licht van kleur wisselende, huid, het overheer sende rood, wit en groen in Paramari bo en de overvloed aan vruchten op de markten is ten zeerste gediend met de prachtige gebruikmaking van de kleur, die altijd zinvol is en vaak van een zeer picturale kijk van de filmer op zijn materiaal getuigt. De dieren zijn in „Faja Lobbi" om zichtig benaderd en daaraan dankt men vele unieke beelden. Maar de mens is met liefde en genegenheid ge filmd. Niet voor niets is dit werk ge noemd naar de bloem, die „Vurige liefde" wordt genoemd. Van der Horst heeft zijn mooiste taferelen bereikt in de nederzettingen van de Indianen en Bosnegers, als een moeder haar kindje in de rivier baadt, als een jongen, zijn zusje wiegt, en als de vrouwen aan het MARCEL ERNZER ser Rügg. In deze groep bevond zich ook Jef Lahaye. Hij werd als zevende geklasseerd. AMSTERDAM, 21 juni De lijst van betaalde voetballers, die hun ge luk in het komende seizoen best bij een andere vereniging willen beproe ven, begint langzamerhand te groeien. Zo heeft de scherpschutter van MVV, Frans Rutten, zich op de transferlijst laten plaatsen evenals Sparta's ex-aan voerder Verhoeven, de jonge PSV-er Van Kessel, die enkele veelbelovende wedstrijden in de hoofdploeg gespeeld heeft, de doelman van Stormvogels De Graaf en de BVV-er Van den Dungen. Ook door de verenigingen is de trans ferlijst aangevuld. DWS-Amsterdam wil wel een bod op Kick vernemen, Eind- heven op rechtsbuiten Louwers, PSV op linksbuiten Van der Plas en Storm vogels op Janssen, de middenvoor van „jong-Oranje". NEW YORK, 21 juni De bokswed strijd en do wereldtitel zwaargewicht tussen de Amerikaan Patterson en de Zweed Johansson is in de vijfde ronde geëindigd door een knock out van de Zweed. Patterson heroverde daardoor de titel, die hij het vorig jaar aan Jo hansson had verloren. De Amerikaan verklaarde later in de kleedkamer desgewenst binnen 90 da gen een revanche met Johansson te zullen houden. VENETIë, 21 juni Nederland heeft dit jaar op het reklamefestival het hoogste aantal punten behaald van de 29 deelnemenden landen: de „Coupe de Venice" voor theaterfilms (een bokaal van Venetiaans glas) ging naar Joop Geesink, die niet minder dan vijf van zijn ingezonden poppcnfilms zag be kroond. Er waren dit jaar niet alleen inzen dingen uit Engeland, Amerika, Frank rijk, Duitsland en de meeste andere westerse landen, maar ook films uit o.a. Argentinië, Australië, Chili, Israël en Nigeria. In de categorie Poppenfilms behaal de Joop Geesink de eerste prijs met zjjn „White Horse Whisky" en de twee de prjjs met „Der Retter Hier (voor het Duitse Ritterbier); ere-diplo- ma's werden bovendien uitgereikt voor drie andere Dollywood-produkties. Twee spelende negerkinderen, een der rustieke beelden in „Faja lobbi". een hier zeer ter zake gebruikt tech nisch middel waarmee Van der Horst artistiek werkzaam is komen de beelden van woningen, winkels, kerken, mensen, straat- en markttaferelen, la ter van de diverse cultures, ambacht en nijverheid, niet ruw of ongebonden, maar steeds in een verantwoord ritme, prettig voor gevoel en gehoor. En altijd weer is er die zanger in zijn gele hemd, een levendige muzikale binding tussen de zo verschillende beelden. Als de fil mer met zijn magistrale inzet de worsteling van enkele Indianen, die hun bootje door een stroomversnelling heenwerken heeft verbluft, volgen er enkele indolente taferelen van een in het water spelend kind en een visser turend naar een prooi. De tocht van de Bosnegers over wa tervallen en stroomversnellingen heeft een obsederend ritme, dat aan deze symfonie van kracht, behendigheid en sierlijkheid een schoonheid verleent zo als men zelden op het filmdoek heeft aanschouwd. En direct daarna is er de rust van de stille kreek of het even uit blazen van een neger met een gevoelig lichtspel over diens stoere lijf* Evenals in „Prjjs de zee" is ook hier het geluid een der factoren, die de film maakt tot wat hij is. Van der Horst werkt met een zeer krachtig, overrompelend geluidsdécor. Daar door léélt het oerwoud in al zjjn he vigheid meer, daardoor wordt men zich duidelijker bewust van de felle strijd die de mannen met hun korjaal tegen de sterke stroom moeten voeren, daardoor is de impressie van de ma gische zomernacht veel directer en werk zijn voor de avonddis. Deze béél den zjjn van een rustieke schoonheid, in al hun eenvoud treffend. De mens heeft wel veel aandacht gekregen. Te recht. Hij vormt, ook als verbindend ele ment tussen ongelijksoortige scènes, een belangrijke factor. De continuïteit is er ten zeerste mee gediend. Tenslotte: het water, de enige weg waardoor men tot diep in het oerwoud kan doordringen. Hier heeft de man van „Houen zo", ,,'t Schot is te boord" en „Vieren maar" en „Prijs de zee" zich kunnen uitleven, in de zwempar tijen van de jongens evenals in het krachtig voorstuwen van de korjaal nogmaals: een prachtige sequens in het gevaarlijke water rond de stroomversnellingen evenals in het rustige, de machtige bomen weerspie gelende water van een zijtak van een der rivieren. Na dit alles zal wel niet meer ge zegd behoeven te worden, dat dit een bijzonder mooie, zowel krachtige als poëtische film is. Zeer veel van wat we van Suriname weten is niet ver meld: het onderwijs, gouvernement, in vloed der Nederlanders, ontginning, bosbouw, mijnbouw. Het zou maar ver moeien en te veel zijn geworden. Maar het voornaamste heeft men in deze film ervaren: de leefwijze van de primitie ve mens. zijn eredienst en cultuur. En tenslotte bepaalt vooral de Indiaan, de Bosneger, Javaan, Chinees, Libanees en Kreool de aard van het land. Al de ze rassen, dit hele conglomeraat, heeft Van der Horst onder onze aandacht, gebracht op een wijze die niemand hem ;an verbeteren. GR. Vertaling F. A. BRUISKLAVS 22 „Maak het in 's hemelsnaam niet los! schreeuwde hij. „Gooi de drijver met touw en al maar over boord." „Heb je die dan niet meer nodig?'.' vroeg me vrouw Hobbs. Ze Stond in de kuip, zich met een hand vastklemmend aan de zwaardkast. Er was geen tijd voor sarcastische opmerkingen. Hij hoorde de plons van de drijver in het water. In plaats van elegant naar links te zwenken, zoals die andere boot gedaan had, bleven de zeilen van de „Dash-away maar klapperen, terwijl het scheep je afdreef op de wind en de roeiboot in de grond dreigde te boren. „Waarom vaar je achteruit?" vroeg mevrouw Hobbs. Meneer Hobbs verwaardigde zich niet te antwoor den. Hij rukte verwoed aan het roer. Plotseling ging de Das-away overstag en schoot naar de plaats, waar de kleine vloot van boten op -elkaar gepakt lag. „We slippen," zei mevrouw Hobbs. Ja, zoiets was het. De Dash-away schoof bijna even vlug zijwaarts door het water ais vooruit. Deze tweedimensionale verplaatsing ontnam meer dan wat tot dusver al gebeurd was het laatste^ restje moed en opgewektheid aan de zeevarende meneer Hobbs. „Paps, je zult die boot daar links van je rammen, als .ie geen eind maakt aan dat afdrijven." Afdrijven- Plotseling vie' het hem in. „Het mid- zwaard!" schreeuwde hij. „Waarom laat niemand van jullie dat ding zakken! Ik kan toch niet alles doen!" „Waarom schreeuw je toch zo?" zei mevrouw Hobbs. „Ik laat niet tegen me schreeuwen! Vertel nu maar eens rustig, wat er gedaan moet worden." „Het midbegon meneer Hobbs. „Luister, Peggy. Maak dat touw los daar vlak bij je rechter hand. Ja. dat. Het is om dat ding gewikkeld. Juist. Laat nu dat zwaard maar zakken, langzaam Mevrouw Hobbs gilde, toen het touw door haar hand sneed en liet het toen schieten. De knoop aan he teind sloeg met een slag, die de boot deed trillen, in de sleuf van de zwaardkast. Maar het touw brak niet. „Bedoel je dat?" vroeg mevrouw Hobbs. „Ik dacht, dat de bodem uit de boot viel. Het ding nam bijna m'n hand mee." Meneer Hobbs klemde de tanden op elkaar, zodat zijn kaakspieren ervan zwollen. De Dash-away dreef nu niet meer zijdelings af, maar schoot als een tor pedo door het water, linea recta op vier andere dob berende scheepjes af. In één ervan staakten twee jongelui hun werk aan de zeilen. „Waarom vaar je niet om die boten heen?" vroeg mevrouw Hobbs. „We hebben geen haast. We heb ben de hele dag nog. Goeie genade, Rog, daar had den we ze bijna geraakt." Van onder het zeil door ving meneer Hobbs een blik op van de bleke, hem verbijsterd aangapende gezichten van de twee jongens, toen de Dash-away langs hun achtersteven schoot. Toen waren ze ineens op wonderbaarlijke wijze door de jachtvloot heen en hadden nog slechts het volgende water van de baai voor zich. Kate kwam naar achteren om zich te bergen voor het opspattende water. „Hemeltje, Paps, ik wist niet, dat' u zó goed kon zeilen. Ik zou 't nooit gedurfd hebben om zo door die massa boten heen te schieten." „Je vader nam deel aan een Bermuda-race, kind," zei mevrouw Hobbs. „Ik heb het volste vertrouwen in hem." Meneer Hobbs hoorde het niet. Zijn gedachten wa ren elders._ De Dash-away stoof vooruit, practisch voor do wind. Achter hen, in de verte, werden de witte huizen van Rock Harbor al kleiner en kleiner. Een halve mijl voor hen uit, een weinig naar rechts, was een rotspunt. Hij geloofde wel, dat ze daar nog ii.jn langs zouden komen. Ver weg links stond de vuurtoren op het eind van de landtong, waar de toe gang tot de haven was. Ze stevenden recht op de open zee af. Er was niets om zich zorgen over te mak-en; hij hoefde niets anders te doen dan «de boot zo maar te laten gaan on er zijn gemak van te nemen. Hij wierp het hoofd in de nek en genoot van de wind, die door zijn ha-en waaide, dezelfde wind, die door het haar van Dr. ke en Frobisher en Magelhaes en Cook en al die ande re zorgeloze avonturiers gespeeld had, die eens over deze wateren gezworven haddenof tenminste over wateren, die maar weinig van deze verschilden. Kate lag languit op het voordek, geheel opgaande in die eindeloze strijd om méér in de zon gebruind te worden dan welk ander meisje in Amerika ook. Mevrouw Hobbs zat op de grond in de kuip, blozend van opwinding en plezier. „O, Rog, ik begrijp niet, waarom we dit niet altijd doen!" zei ze dromerig. Een half uur ging voorbij. Plotseling verstrakte meneer Hobbs greep om de helmstok. Juist was hem de wel heel onprettige gedacht» ingevallen, dat hij vroeg of laat terug zou moeten keren. Op het ogen blik schoot hij als door de tuit van een trechter de eindeloze ruimte in, maar tenslotte zou hij tegen de wind in weer door die nauwe opening terug moe ren, met als doel niet meer de open zee maar een ^|jRewitte boei midden tussen een massa boten. .P®. gedachte aan de vreselijke vaart, waarmee hq straks op die warboel zou invliegen om daar in een gierende storm zijn meerplaats te zoeken, maak te een paniek zich van hem meester. Li-ever dan die vernedering te moeten ondergaan onder de critische blikken van een stel kleine, dikke meisjes met kinder achtige vlechtjes, zou hij als de tijd daar was, de steven wenden recht naar de kust en zjjn schip op de rotsen zetten. Of was het misschien maar beter om recht toe, recht aan te varen, de zee op, om daar tenslotte door een vrachtvaarder te worden opge pikt? Kalm aan. Je zit in een moeilijk parket. Hou je positieven bij elkaar, ouwe jongen. Wat zouden Ma gelhaes en Drake in jouw plaats gedaan hebben? In alle geval zou het verstandig zijn om nu al vast te oefenen in het overstag gaan, nu hij alle ruimte daartoe had zonder brokken te maken. Langzaam liet hij de Dash-away opdraaien in de wind, totdat hij over de voorsteven de lange, zanderige landtong zag. welke de zuidzijde van de haven vormde. „Klaar om te wenden!" riep hij. „Wat zei je?" vroeg mevrouw Hobbs. „We moeten overstag." „Moet ik iets doen?" „Niets." Ze leunde weer tevreden achteruit in haar hoekje. Kate protesteerde vanaf de plaats op het dek: ,,0, Paps, juist nu ik zo gemakkelijk lag!" „Als we de boeg gewend hebben, kom dan naar achteren, maak de linker fokkeschoot los en trek de rechter aan," zei meneer Hobbs streng. „Je vader houdt er van om altijd alles zo ingewik keld mogelijk te makes," zei mevrouw Hobbs. De boot helde zwaar over naar bakboord en mevrouw schoof weg van haar plaatsje bij de zwaardkast en gleed tegen de rand ran de kuip. „Rog. om 's hemels wil, wat voer je toch uit? Ik zat juist zo op m'n gemak in dat hoekje en kijk nou eens wat je doet! Geen mens kan hier zitten en je krijgt hier helemaal geen zon. Kun je «U» M) Sist mmer recht krijgen?" vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6