In Ben Goerion wordt het tnoderne Israël belichaamd Staatsman a la Churchill met profetische D Amerika ontdekt zoetstof zonder bijsmaak! sucrosa B Dader vliegaanval op paleis van Soekarno voor rechter i Oe stam begint al te splijten mm Naar Zandvoort Paratyphus in Oost-Duitsland „Nationaal Vredesfronbereidde aanval op Djakarta voor J J DINSDAG 21 JUNI i960 avid Ben Goerion wordt in Israël zelf, door de kranten en in de conversatie van ^Uedag, meestal aangeduid met twee Amerikaans-nuchtere initi- B.G. Niemand zal ook ont kennen, dat de huidige minister- resident van de staat Israël in 2ijn hele optreden een indruk van Zakelijkheid en besluitvaardigheid ^'ekt, die bij een dergelijke aan duiding wonderwel schijnt te pas- ^en. Maar het is niet de indruk, rje Ben Goerion wénst te maken. ziet zich zelf het liefst als 'ernand, die de moderne staatkun- beoefent en goed beoefent ?°lgens de stijl der oude profeten, "ij is volledig in zijn element, Wanneer hij, bijvoorbeeld op een ^rsconferentie, de politieke ont wikkeling uiteen zet, die hij van Buitenlandse kroniek de toekomst verwacht. Laten we zeggen, dat naar zijn mening de Sovjet-Unie binnnen niet al te lange tijd haar Joodse onderdanen zal toestaan naar Israël te emigre ren. Dan doet B.G. een stap ach terwaarts, heft zijn wijsvinger tot boven de sneeuwwitte krans van zijn haren en spreekt: „Ik voorzie de dag, waarop miljoenen Joden, die thans nog leven in een zeer groot land, zich reisvaardig zullen maken en naar Israël zullen ko men. Vraag mij geen namen en geen data, maar die dag zal aanbre ken". Morgen komt hij in ons land aan en al zal hij hier meer staats man zijn dan profeet, niemand, die hem ontmoet, zal er nog aan twijfelen, dat hij met een heel bijzonder man te maken heeft. Meer dan wie ook personifieert hij de staat Israël. „Als hij gewild had", zo luidt een bon mot te Jerusalem, „dan was hij nu ko ning van Israël. Maar hij wilde geen David de Tweede zijn". het is nu niet erg meer om geen suiker te gebruiken! In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt met zulk een zuivere smaak, dat men in de hele wereld enthousiast is. Eerst was ze vrij kostbaar, maar nu wordt Sucrosa tegen een billijke prijs ver krijgbaar gesteld. Plastic koker 125 tabl. f 0,95 Voordelige fiacon a 500 tabl. f 2,95 de nieuwe zoetstof zonder saccharine Franeker „bombardeert" Den Haag met stadsgezichten - Fries stadje voelt zich bedreigd Minister Cals antwoordt bakkerszoontje „Bierdoop" voor jonge schuttersleden 21-jarigen op reis Honger bestrijden ui' ■WX n Advertentie Dauid Ben Goerion en zijn echtgenote, Paula Munweis, met wie hij in 1916 is gehuwd. Het echtpaar heeft een zoon en twee dochters. D(Van een redacteur) Belgische minister voor Congo lese Zaken, De Schrijver, heeft in januari de rondetafelconferen- l,e over de toekomst van de Afrikaanse p°'onie geopend met het citeren van uitspraak van negen en vijftig jaar Sleden. Hij haalde de woorden aan die n 1901 dt toenmalige Koning der Bel- ?£h, Leopold de Tweede, aan een van f"h ministers schreef: „Jonge bomen "ebben stutten nodig. Maar men verge- niet, dat wanneer de boom in volle «tjoei is de stutten moeten worden ver wijderd,' opdat niets de natuurlijke ont takeling van de boom in de weg zou staan". Over negen dagen zullen de logische stutten van de Congolese .°°om worden weggenomen, maar het 's de vraag of de boom dan lang staan- zal blijven. De stam begint nu al aan c*ie kanten te splijten. Misschien kan u?®n beweren, dat de boom een natuur- j9ke ontwikkeling heeft doorgemaakt, Ll&ar die ontwikkeling is dan sinds be gin vorig jaar wel bijzonder snel ge- pj?an, en de Belgen hebben het tempo '®t kunnen afremmen. In januari 1959 heeft Koning Boude- 7Un in een radiotoespraak verklaard, "at het uiteindelijke doel van de Belgi- c"e politiek ten aanzien van de Congo was: „in voor spoed en vrede de Congolese bevol king te leiden op de weg naar de onafhankelijkheid, zonder uitstel, maar ook zonder w onbezonnen over casting". Nu, zeventien maanden la- -,r. kan men constateren, dat de Ko- 'lng der Belgen indertijd ten onrechte gewaarschuwd heeft voor uitstel, maar JJjM zijn waarschuwing togen onbezon- Jeh overhaasting uitermate steekhou- ehd is geweest. IN de herfst van 1959 verklaarde mi nister De Schrijver nog, dat uiter- Hjk in 1964 over de toekomst van de )-ongo beslist zou worden, en in som- rj'ge Belgische kringen vond men dat j?an een krasse uitspraak. Maar op de *C van vijf maanden geleden bleek, het bepaald geen vier jaar zou kun- ®n duren voor de status van de Congo ,°U veranderen. Besloten werd, dat de poionie op 30 juni de volledige onaf hankelijkheid zou verwerven. Tijdens uie ftTC is een zeer spectaculaire rol fespfeeld door de leider van de Congole- A Abako-partq, Kasavoeboe, die im- ?efs plotseling uit de conferentiezaal W6ïïliep, omdat hij zich niet met de fahg van zaken kon verenigen. Daarem ®gen toonde Kasavoeboe's grote tegen pP®ler, Loemoemba, de leider van de i "hgolese Nationale Beweging, zich Spertijd meer tot een gesprek met de rf'gen bereid. Tijdens een persconfe- rt®htie te Brussel verklaarde hij: „Zo- h a het Congolese volk vrij za' zÜn> za' België de broederhand reiken". Maar intussen heeft Loemoemba zich "tpopt als een fel anti-Belgisch politi- Hadden vele Belgen in januari nog „l indruk gekregen, dat Loemoemba, g's hij eenmaal premier zou zijn gewor- geen Soekarno, maar een Nkru- Jjöh of een Nehroe, zou zijn. nu denkt J?eh daar anders over. Vooral de Bel- |'sehe missie in de Congo heeft weinig y°eds van hem te verwachten. Toen hij jjP'ge week enige tegenslag ontmoette fh zijn pogingen een regering te vor- j"en, weet hij dit aan Belgische kolo- Jale en kerkelijke intriges, en een paar ®hen geleden heeft hij gezegd, dat de David Ben Goerion is op 16 oktober 1886 als zoon van de Joodse advocaat Gryn geboren te Plonsk in Polen. De Joodse gemeenschappen in Polen, Li- thauen en Wit-Rusland moesten zich destijds onder het bewind van de tsa ren al staande houden tegen een zware druk. In het systeem van de ghetto's en de „numerus clausus", die de jonge David belette in Polen een universitai re opleiding te volgen, nam die druk nog tamelijk gematigde vormen aan. De pogroms daarentegen, die men wel heeft genoemd het ventiel voor bestuur lijke tekortkomingen, bedreigden de Joden in lijf en goed. In de familie Gryn had men, als ant woord hierop, het Zionisme altijd in hoge ere gehouden. David groeide met het Zionisme op en ook met de atmos feer van experimenteel socialisme en democratisch idealisme, die daarmee nauw verbonden was. Hij was een ac tief lid van de socialistische Poalei Zion-partü, die in vrijwel geheel Cen- traal-Europa opereerde. Het jaar 1905 werd in Polen geken merkt door enkele gruwelijke Joden jachten. In 1906 emigreerde David Ben Goerion naar Palestina. Hij kwam er aan temidden van de tweede grote mi- gratiegolf naar het tegenwoordige Is raël, de z.g. Twebde Alya. Van 1904 tot 1914 heeft deze Alya geduurd. Het was net de tijd, waarin het élan van de Eerste Alya uit de jaren tachtig, door allerlei oorzaken, wat gedoofd was. Nu kwamen 35.000 40.000 Joden voor het merendeel uit Oost-Europa' nieuw leven inblazen aan de gedachte van Herzl en zovele anderen van een Joods nationaal tehuis. Deze tweede Alya vormde de eigenlijke stichting van het moderne Israëlische volk. Men ging ■er toe over in het voile bewustzijn van een Joodse Renaissance. Dit waren de vaders van de huidige staat, van zijn sociale en politieke structuur, van zijn economie, zijn pathos en zijn ethos. Belgische missionarissen onverwijld de Congo zouden moeten verlaten, nadat de onafhankelijkheid van kracht zou zijn geworden. IN de Congo heerst grote politieke verdeeldheid. De diverse politieke leiders willen de banden met Bel gië verbreken, maar zjj kunnen niet tot overeenstemming komen over de toe komstige staatsvorm van het land. De versplintering van het gebied is al in volle gang. Terwijl Loemoemba streeft naar de vorming van een eenheidsstaat met een sterk centraal gezag, droomt Kasavoeboe van een federatie van min of meer autonome staten. Maar zelfs die federatie schijnt niet verwezenlijkt te kunnen worden. Op de conferentie van onafhankelijke Afrikaanse staten, die dezer dagen in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethio pië, werd geopend, is door de vertegen woordiger van Kameroen een wijs woord gesproken. De woordvoerder van deze voormalige kolonie waarschuw de, dat men zich niet van de banden van het Europese kolonialisme moet bevrijden, om slechts het slachtoffer te worden van een nog erger soort koloni alisme in de vorm van ellende, onwe tendheid en ziekte. Inderdaad hebben de politieke leiders in verscheidene vroegere Afrikaanse koloniën de conse quenties niet gezien van hun drang naar „bevrijding". Zij hebben die con sequenties eenvoudig niet willen zien. De Congo is een typisch voorbeeld van een land, dat met de hartstochtelijke verwerping van het „kolonialisme" een ongewis avontuur tegemoet gaat. David Ben Goerion trad toe tot de kibbutz Rishon-Letsion, waar hij afwis selend de wijnpers bediende en samen met de andere leden van de Hashomer, de Joodse organisatie voor zelfverdedi ging, de wacht betrok tegen Arabische overvallers. Maar hij deed nog meer. Hij beoefende de journalistiek en ver zorgde samen met de huidige president, Ben Zwi, een Hebreeuwse vertaling van Sombart's studies over het socialisme in de 19de eeuw. De Zionistische leiders in Palestina, dat toen nog onder Turks bewind stond, waren er uiteraard op uit zoveel moge lijk Joden in het land te halen. Een van de middelen daartoe was, dat men de Turkse nationaliteit moest aanvra gen. Dat had in vele gevallen tot ge volg, dat de betrokkenen vrij spoedig naar Palestina mochten „terugkeren", maar het wierp ook enkele juridische problemen op. Om zich met die problematiek ver trouwd te maken vertrok Ben Goerion naar de universiteit van Constantinopel (Istanboel), waar hij van 1911 tot 1914 rechten studeerde. In dat laatste jaar legde hij het resultaat van zijn studies neer in een boek, getiteld „Autonomie der Villayets". Maar van een toepas sing van de vernuftige methode kwam niet veel terecht. In 1914 raakte Turkije betrokken in de Eerste Wereldoorlog en het stelde weinig vertrouwen in de Jood se bewoners van Palestina, die voor het merendeel Russische - dus vijandelijke onderdanen waren en bovendien veelal deel uitmaakten van de militante Has homer. Ben Goerion behoorde tot degenen, die in 1915 door de Turkse regering „voor eeuwig" werden verbannen. Hij ging naar Amerika, waar hij de Hecha- lutz (Pioniersbeweging) en, samen met Ben Zwi, het Joodse Legioen oprichtte. Hij trad zelf toe tot het Legioen en keer de via Canada en Engeland terug naar Palestina, waar hij als korporaal dien de onder generaal Allenby. De Balfour Declaration van 2 no vember 1917 en de instelling van een mandaatgebied in Palc-stina hebben in het Joodse volk reusachtige verwachtingen gewekt. Chaim Weiz- mann scheen voorbestemd het volk van Israël opnieuw het Beloofde Land bin nen te leiden. Maar ook deze Moses moest de vervulling van zijn idealen tenslotte overlaten aan een Josuë David Ben Goerion had niets van de ietwat irenische instelling, die Weizmann kenmerkte. Met een sterk praktische zin en grote nuchterheid werkte Ben Goerion aan de opbouw van het Joods tehuis. Hij werd een van de oprichters van de Histadruth, het grote Joodse vakverbond, en van 1921 tot 1935 was hij er secretaris generaal van. De Haganah, voortzet ting van de oude Hashomer, beli chaamde de weerbaarheid van de Joodse pioniers. Aan de werkkracht van David Ben Goerion was het te danken, dat deze beide organisaties de ruggegraat werden van de toekom stige Joodse staat. In het internationale leven heeft Ben Goerion zijn sporen al vroeg ver diend. Als functionaris van de Hista druth en later als bestuurslid van de Jewish Agency heeft hij talrijke politie ke missies in het buitenland vervuld. Telkens kenmerkte hij zich door een volstrekt zakelijk optreden. Veel min der dan Chaim Weizmann werd hij in zijn optreden belemmerd door emotio nele bindingen. Hij kende en erkende slechts de binding aan het Joodse volk. „Wij moeten ons op onszelf oriënteren", heeft hij gezegd en zelf heeft hij die stelregel consequent toegepast. Zo kwam het, dat hij op 14 mei 1948 betrekkelijk zonder aarzelen het huza renstuk kon uithalen, dat de uitroeping van de staat Israël toch zeer bepaalc was. Grote mannen zijn degenen, die geplaatst worden in omstandigheden, waarin van hen beslissingen worden geëist, die zij zelf al lang tevoren als juist hebben aangevoeld. In die zin is Ben Goerion een groot man. Net als Churchill, door wiens voorbeeld hij zich ongetwijfeld heeft laten leiden. De Israëliërs hebben dat ingezien en zij hebben hem en zijn gematigd-socia listische Mapai-partfj bij alle verkiezin gen krachtig gesteund. Ben Goerion is premier van Israël geweest sinds het bestaan van de nieuwe staat tot 7 de cember 1953. Op die datum trok hij zich terug in de kibbutz Sde Boker in de Negev-woestijn. Het heette, dat hij zich ging wijden aan zijn geliefde stu die, maar ruim veertien maanden later was hij alweer minister van defensie. Sedert 3 november 1955 heeft hij er het premierschap weer bij. Men zegt wan Ben Goerion, dat hij geen tijd heeft voor humor. Feit is in ieder geval, dat hij in zijn schaarse vrije lijd een hartstochtelijk lezer is. De Bijbel biedt hem telkens nieuwe stof tot inspiratie, maar veel meer dan een historisch boek ziet hij er toch niet in. Verder geniet hij van de Griekse letteren, de wijsbegeerte en de verge lijkende godsdienstwetenschap. Het verhaal gaat, dat hij de Burmese pre mier Oe Noe eens op bezoek heeft ge had in Sde Boker. Urenlang heeft hij met hem gesproken. Toen zijn gast eindelijk afscheid had genomen, zei Ben Goerion: „Het is een alleraardigste man, maar van het Boeddhisme weet hij niet veel!" «Omdat het toch vaderdag was ben ik zondag even met mijn zoon naar Zandvoort gegaan. Wij hebben er om het op zijn klassiek Amster dams te zeggen „de son met een grote sis in de zee sien sakken" en zijn toen ge hoorzaam naar huis terug gekeerd. Overigens kreeg ik wel de indruk, dat wij daar aan de voet van de blanke top der vaderlandse duinen de enige Nederlanders waren. Afge zien dan van het bedienend perso neel in de verschillende etablissemen ten. Dat sprak - ik weet het zeker - gewoon Hollands. Op verzoek althans. Nu begrijp ik het allemaal wel, want in Duitsland hebben ze zo goed als geen strand. Het Verdrag van Ver sailles heeft daar destijds niet in voorzien en allicht dat onze Ooster buren dus hier zoeken wat ze zelf niet hebben. Hoe dat zij, toen ik mij op een terrasje had geïnstalleerd, raakte mijn zoon al spoedig verstrikt in een ver ward contact met een Duits jongetje. Dat wil zeggen, hij nam onmiddelijk het plastic autootje in beslag waarmee dat knaapje zoetjes zat te spelen. „Hé", riep ik „dat mag niet. Geef die auto onmiddelijk terug." Die aan sporing was overigens volkomen overbodig, want het knaapje ging terecht tot een directe tegenactie over en griste zijn eigendom uit de handen van mijn zoon. Daarmee achtte ik het incident gesloten. Tot mijn verras sing echter verhief op dat moment de pa. van het jongetje zich uit zijn rieten zetel, gaf zijn nageslacht een klap, pakte hem het autootje af, over handigde het vehikel aan mijn zoon en zei boos: „Bitte!" Mijn zoon verschoot van kleur en kwam het speelgoed aan mij laten zien: „Gekregen", zei hij bedremmeld. „Nee", antwoordde ik „die heb je niet gekregen. Ga maar met het jongetje spelen." Nu, dat ging heel goed. Zij spraken weliswaar verschillende talen, maar zij begrepen elkander perfect; het voorrecht van blank-onbevooroordeel de mensen. De Duitse pa,gekleed in een zonnebril en een wit short, en ik keken elkander glimlachend aan en er daalde een mooie vrede over Zandvoort. En over heel de wereld. Toen het zover wés, had ik de grootste moeite om mijn zoon van zijn nieuwe makker los te schueren. „Zeg maar: auf Wiedersehen", zei ik, want je kan niet eeuwig blijven mieren. „Auf zeeën", riep mijn zoon. En het jongetje wuifde ons achter na, zolang hij ons maar kon zien. In de bus haalde mijn zoon ineens dat autootje uit zijn broekzak en be schreef er allerlei ongewisse cirkels mee. „Zzzzzzzzt", zei hij „vliegtuig". „Nee", zei ik „Flugzeug." BERLIJN, 21 juni (UPI) Volgens het „Informatiebureau West" in West- Berlijn zijn in de Oostduitse stad Zit- tau, in Saksen, 24 mensen overleden aan paratyphus, veroorzaakt doop be dorven vlees. Minsten 405 mensen zou den door de ziekte zijn aangetast. In officiële Oostduitse berichten is slechts gesproken over elf doden en een „gro ter aantal" zieken en werd vorige week gezegd, dat de epidemie aan het af nemen was. In de Oostduitse berichten werd ook ook geen melding gemaakt van para typhus maar van een „besmettelijke darmklacht", veroorzaakt door bedor ven vlees. De Oostduitse regering heeft de minister van gezondheid Max Sefrin bekritiseerd wegens de onvoldoende sa nitaire maatregelen en wegens het ge heim houden van de epidemie. In West-Berlijn wordt gezegd, dat het vlees afkomstig was uit communistisch Chi na en behandeld werd in het slachthuis van Zittau, waar het een „schandalige toestand" zou zijn op het gebied van hygiëne. De Franeker bakker S. Riemers- ma richtte dezer dagen een op roep tot zijn stadgenoten om „Den Haag" te bombarderen. _Bakker Riemersma is een vriendelijke en menslievende man en hij stelde voor, het bombardement op een vriendelijke manier, met stadsgezichten van Fra neker, uit te voeren. Hij kwam op dit idee uit bewogenheid met het lot, dat zijn mooie oude woonplaats dreigde te treffen. Franeker zag rondom zich „kernkteden" aangewezen en werd daarmede dus zelf bepaald tot een plaats van secundair belang, waar de mogelijkheid tot industriële ontwikke ling werd afgesneden. Maar Franeker wilde geen stervend stadje zijn en in de gemeenteraad werd besloten, de plaats uit te roepen tot „vrije kern", waar de nieuw te vestigen industrieën van gemeentewege dezelfde facilitei ten zouden worden verstrekt als zij in de officiële kernen van de regering zouden ontvangen. Zeven maanden na dat deze premie-regeling in werking was getreden, kwam als een bomin slag het bericht in Franeker, dat het besluit door de minister van Binnen landse Zaken was geschorst. Frane ker, dat een sluitende gemeentebe groting heeft, mag dus op eigen kos ten het de industrie niet aantrekkelijk maken zich daar te vestigen. Volgens bakker Riemersma zal Franeker in en kele decennia wegkwijnen, als de hooggezetelde plan-economen Frane ker blijven uitsluiten van de industria lisatie, woningtoewijzingen, scholen bouw, loontoeslagen, kortom van ai die faciliteiten, welke met de verbete ring van de infrastructuur van het noorden samenhangen. De ramp zal niemand in zijn bestaan onberoerd la ten. De huizen aan de grachten zullen leeg blijven en tot ruïnes ineenvallen. Waar heeft Franeker dat aan ver diend? Wat heeft Franeker misdaan? Waarom moet Franeker van de kaart geveegd worden? De meeste ministers en de meeste leden der .Staten-Gene- raal weten niet hoe Franeker, een van de mooiste steden van Nederland die met de ondergang bedreigd wordt er uitziet. Franeker moet zijn te genstanders ontwapenen en niets is ontwapenender dan vriendelijkheid, al dus bakker Riemersma, die zijn me deburgers de suggestie deed om prent briefkaarten, stadsgezichten van Fra neker, te sturen aan ministers, kamer leden en partijfunctionnarissen. Bom bardeer Den Haag vanuit Franeker met stadsgezichten. Den Haag moet weten hoe Franeker er uitziet en dat er een volk leeft, dat vecht voor zijn stad. En intussen zijn er in Den Haag al heel wat stadsgezichten neergedwar- reld. Een groots bombardement van prentbriefkaarten is het nog niet ge worden, maar wel heeft de initiatief nemer van de actie bereikt, dat Fra neker. op een sympathieke wijze in de landelijke belangstelling is komen te staan. In een interview voor de Regio nale Omroep verklaarde burgemeester Dijkstra van Franeker, dat de actie buiten voorkennis van het gemeente bestuur plaats vond. Overigens sprak ook hij zijn groot misnoegen uit over de beslissing van de minister en in .y s - De Voorstraat met de professorenhuizen in Franeker. de gemeenteraad van Franeker werd een protest-motie aangenomen. De heer Riemersma kijkt niet op een kaart meer of minder, „Ik koop ze nu in het groot in en ik heb al korting bü de boekhandel". Van zijn schaak vriend Godfried Bomans ontving hij een prentbriefkaart terug. Bomans schreef, dat hij toch hoopte, dat de ac tie zou slagen, „want dan zou Fra neker zijn stille dromerigheid verlie zen". Het 7-jarig zoontje van bakker Riemersma stuurde aan minister Cals, van O. K. en W„ een prentbrief kaart met het station van Franeker. Het jongetje kreeg een brief van de minister terug, geadresseerd aan: Alex, Djjkstraat 41, Franeker, waar in het volgende stond: Beste Alex, Ik weet niet precies hoe je heet, maar ik hoop toch, dat je deze brief ontvangt. Ik vond het heel leuk, die kaart van het station van Franeker te ontvangen. Doe maar goed je best op school, dan leer je nog mooi er schrijven. iiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Evenals elk rechtgeaard Lim burgs dorp bezit ook Gronsveld een schutterij. Een heel bijzon dere nog wel, aangezien het vermaar de „St.-Sebastianus"-gilde in tegen stelling tot alle andere schutterijevi nooit aan festiviteiten buiten het eigen dorp deelneemt en in Gronsveld slechts één keer in de vier jaar. Dit vierjaarlijkse optreden is streng ge bonden aan eeuwenoude tradities. De broederschap werd in 1619 opgericht om de sacramentsprocessie, de bronk genaamd, te beschermen te gen vijandige aanvallen van kwaad- gezinde lieden. Meer dan eens moes ten de schutters eertijds de weg voor de processie vrij maken. Tal van ver sperringen diende».! weggeruimd te worden. Ter herinnering hieraan trekt de schutterij ook thans nog voor de pro cessie uit. De zgn. Jjielemannen", gewapend met kapmes en houweel, gaan voorop om op aanwijzingen van de kwartiermeesters te paard, hier en daar aangebrachte pseudo-versperrin- gen op te ruimen. In de volksmond heet dit folkloristisch gebruik „paol- hauwe". Zondag en maandag was het weer zover. Zondag tijdens het rondtrek ken van de processie en maandag na afloop van de vierjaarlijkse schut- tersmis in het historische kerkje van Gronsveld. Als beloning voor „het zware werk" vinden de bielemannen in de buurt van elke paalversperring enkele fiessen geestrijk vocht Elke mannelijke inwoner van Gronsveld behoort lid te zijn van „St.- Sebastianus". De installatie van nieu we leden geschiedt volgens een vast ritueel. De kandidaat-schutters moe ten uit een uit 1732 daterende beker een slok schuttersbier tot zich nemen. Tijdens dit ritueel brengt de vaan drig de, vaandelgroet en laten de tam boers de trommels roffelen. Maan dag herhaalde dit ritueel zich vele malen. Alle jongens van het dorp, die in de voorbije vier jaar in Gronsveld zijn geboren, alsmede alle mannelij ke immigrante»! van de laatste jaren werden toen tot grote hilariteit van de reeds eerder geïnstalleerde leden van de broederschap „schutgemaakt". Tot de jongste nieuwe leden behoor den de zes weken oude baby Robbie Doyen en het negen maanden oude zoontje van „koning" Gir Zeguers. Zeer tot genoegen van papa nam het koningskind een flinke teug brouwers bier tot zich. Voor ingewijden de bes te garantie, dat zoontje Zeguers later beslist een goed schutter zal wor den. Ook de burgemeester van Grons veld, de heer Smeets, zelf al jaren tevoren als lid van St.-Sebastianus ge- installeerd kan daar zeker van zijn. Zoontje Emile, vier jaar oud, liet zich de ceremoniële slok schuttersbier goed smaken. Intussen betaalde zijn vader het verplichte inleggeld. EERTA heeft een bijzonder aar dige primeur voor Nederland en het zal ons niet verbazen of een dergelijke stimulering voor het ontstaan van een leefgemeenschap zal spoedig school maken. Alle 21-jarigen van het ruim 2000 zielen tellende Gro ninger dorp zijn namelijk een dag je uitgeweest op kosten van de ge meente. Het ligt in de bedoeling er een jaarlijks terugkerend feest voor 21-jarigen van te maken. Burgemees ter Ekke de Haan legde zijn planne tje een week of wat geleden voor aan vier 21-jarigen van het dorp en die waren er direct wel voor te vinden. De jongelui moesten het tochtje zelf organiseren. De burgemeester had al leen een paar wensen, nl. dat ze het niet op een drinken moesten zetten, dat ze vooral goed en gezellig moes ten eten en dat ze om een uur of negen heelhuids terug moesten zijn in het dorp, want dan zou de burgemees ter nog een paar woorden zeggen. Van de 43 kandidaten gingen er 39 mee op de vakantietrip naar Giethoorn, Arn hem, Westerbouwing en Apeldoorn. Uiteraard waren er eerst wel sceptici, die met een historisch gegroeide en wel verklaarbare achterdocht opmerkten: „Ze zullen ons wel naar een werk kamp sturen." Maar hun verzet brok kelde af, naarmate het duidelijker werd, dat het reisje door de gemeente werd bekostigd en dat de burgemees ter er zelf voor zorgde, dat de jonge lui een dagje vrij kregen. Het idee van het tochtje-voor-21-jarigen past in het streven van burgemeester Ekke de Haan om van huizen-met-mensen een dorpsgemeenschap te maken. Na tuurlijk moet met allerlei middelen het woonklimaat verbeterd worden, maar primair is de mens „Leer ze sa men te werken en laat ze allerlei za ken zelf opknappen, dan komt de rest vanzelf," is het recept van burgemees ter De Haan. In Dokkum, de noordelijkste paro chie van ons land, gaat men de strijd aanbinden tegen de honger. Niet tegen die in eigen stad, dat is ai sinds meer dan honderd jaar niet meer nodig. Maar tegen de verschrik kelijke honger die elders in de wereld, speciaal in Indië, wordt geleden. Pastoor A. A. H. Giesen constateer de zondag in zijn predikaties, dat er grote nood heerst en dat er erge hon ger wordt geleden in het oosten. Sim pelweg uit het oogpunt van geloof en christendom hebben we als katholie ken hier wel degelijk een taak te vervullen. De pastoor wees op het toe passelijke epistel van deze zondag, waarin Johannes zegt, dat wij ons le ven moeten geven voor onze broeder-, dat wij niet moeten beminnen met woorden of met de tong, maar metter daad en in waarheid. Er wordt van ons nu gevraagd een gedeelte van on ze overvloed en weelde af te staan. De predikatie van pastoor Giesen werd suggestief door grote propagan- da-borden, die buiten de kerk en in het St. Vincentiusgebouw waren aange bracht. De Vincentianen te Dokkum zullen nu elke maand een bedrag bij de parochianen aan huis komen vra gen en bovendien zal er elke laatste zondag van de maand in de kerk een speciale collecte voor de strijd tegen de honger in Indië worden gehouden. Waarschijnlijk is deze actie te Dok kum het begin van een algemene lan delijke actie van de St. Vincentiusver- enigingen in Nederland. Zaterdag 25 juni zal de hoofdraad van de St. Vin- centiusverenigingen voor Nederland, in Den Haag, een vèr-strekkend plan dienaangaande bespreken. Hierom trent is overleg gevoerd niet de al gemene raad te Parijs. Het plan be helst, dat de Vincentius-conferenties in Nederland de in Indië bestaande conferenties adopteren en de hulp rechtstreeks aan deze conferenties gaan overmaken. DJAKARTA, 21 juni (Reuter, A.F.P.) De 28-jarige Indonesische luchtmacht piloot Daniel Maukar, die op 9 maart uit de lucht salvo's mitrailleurvuur af gaf op het paleis van president Soekar no alhier, heeft in de gisteren begonnen berechting van zijn zaak voor een spe ciale krijgsraad van de luchtmacht ver klaard, dat hij deel had uitgemaakt van een ondermijnende organisatie, ge naamd ,,IIet Nationale Vredesfront". Deze groep, waarvan ook Sam Karun- deng en een oudere broer van beklaagde, Herman Maukar, deel uitmaakten, was voornemens, in de eerste week van maart, in samenwerking met de Darul Islam, een aanval te doen op Djakarta. Deze datum werd later verschoven naar 9 maart, de dag van Maukars be schieting van het paleis. Maukar gaf als doel va»! de beraam de aanval op Djakarta op, dat men hiermee president Soekarno wilde no pen tot een wapenstilstand met de op standige beweging In Indonesië. De auditeur-militair Prodjoradono heeft Maukar in zij»! aanklacht een achttal feiten ten laste gelegd, waaronder het deelnemen aan een onwettige ondermij nende organisatie, hulp aan de vijand gedurende de staat van oorlog en het onbevoegd gebruikmaken van vuurwa penen met het doel, mensen te doden. Indien het ten laste gelegde wordt be wezen kan hiervoor ae doodstraf wor de uitgesproken. Thans ontkende Majkar de bedoe ling te hebben gehad, de president te doden, daar het hem bekend was, dat Soekarno op het tijdstip va»! de aan val in een belendend gebouw van het paleis een bespreking had met de op perste adviesraad van de republiek. Bij Maukars luchtaanval had Mau kar ook de vissersdesa Tjilintjing nabij Tandjong Priok beschoten, waar door zeventien mense»! werden ge wond. Hij verklaarde, dat Tjilintjing niet zijn doelwit was geweest, maar de olie-opslagplaats van de B.P.M. er naast, en de haven van Tandjong Priok. De auditeur-militair deelde mee, dat hij dertien getuigen a charge zou op roepen, die eveneens zouden moeten ge tuigen tegen Sam Karundeng. De pu blieke tribune van de rechtszaal in het hoofdkwartier van de luchtmacht alhier was overvol en het gebouw werd tijde -1 het proces zwaar bewaakt door val- sehcrintrcepen en militaire politie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 7