Grondwettelij ke bezwaren niet toereikend gefundeerd Piloot haalde hoogst roekeloze stunts boven Kanaal uit Spoorwegen kampen met groot aantal vacatures TIJDELIJK Bezorgdheid over delegatie en het overgangsrecht lichtgewicht loafer 29. Kreymborg Broers hebben spijt dat ze de brief lieten verbranden Ben Goerion prijst Nederland 2 tuben van voor Naar een vervoersorganisatie KAMERCOMMISSIE OVER MAMMOETWET Constructief verslag K.V.P.constructieve medewerking P.v.d.A, en V.V.D.waardering voor de grote lijnen AR. en C.H: ernstige bedenkingen Auto in tweeën gespleten DESKUNDIGEN IN ,.TREK-AIR"-ZAAK Bloemen voor prinses Irene Regeringsdiner in Den Haag Volgend jaar kortere reisduur van westen naar noorden en oosten Voetganger veilig op zebrapaden V B DONDERDAG 23 JUNI 1960 PAGINA 5 Mgr. J. B. A. Batenburg overleden iedere dikte, elkei.maat Bij botsing Een dode, een gewonde Voor weekend en vakantie Sportiaf, luchtig, gemakkelijk. Structuurweefsel in diverse kleuren. v.a. 75 1 Getuigen herroepen hun verklaringen bouw- en meubelpiaat Hf Geen tariefsverhoging Knipperbol verdwijnt uit bebouwde kom MaxUnunisnelheid op de buitenwegen Mo Voor parelwitte tanden Bestrijdt tandbederf C. A. v. d. Waarden I (Van onze onderwijsredacteur) j t»KN HAAG, 23 juni Herhaaldelijk eeij tooS(l. dat het wetsontwerp tot re st ."8 van het voortgezet onderwijs in bii» zou z'j" met de Grondwet. De Ks,,?"('ere commissie uit de Tweede Wetl6r' die <le behandeling van het o «ontwerp heeft voorbereid, is echter ar„r bet algemeen door de juridische oVpUP1.entatie van minister Ca Is ervan Zvva cigd, dat de grondwettelijke be- reitCn te?en de Mammoetwet ontoe- U «end en onvoldoende gefundeerd zijn. ze voor de bewindsman zeer gunsti- ste Ul'sPra:,k vormt wel de belangrijk- Ver ?assus in het uitvoerige voorlopige In n - dat vandaag verschenen is. dó i - Kamercommissie hebben zitting j J^den Tilanus, Roosjen, Van Dis, (vnÓ - Meters, Nolte, Tans, Kleijwegt "rzitter), Vermeer, Albering en Van oDmeren-Downer; de heer Peters trad ais vervanger van pater Stokman. ljJN K.V.P. zegt, dat zij aanvankelijk do hafi gezien, dat er op basis van em,, eJson,-werPen"Rutten verder was VonX mr- CaIs er ecbter de "fkeur aan heeft gegeven de coördi natie in de onderwijsvoorzieningen tot Sta ue unut'j wjjsvuui dnd te brengen door één wet, wil men """""iiiiiiiiiiimiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiinriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii j, bijzondere commissie uit de weede Kamer, die de behandeling an de Mammoetwet voorbereidt. ,eeJt na circa twintig maanden in it geval een werkelijk niet te lange Ja een V00ri0pig verslag uitge- dcht, dat de grote verdienste heeft at het door de bomen eindelijk weer ens het bos laat zien. Het ministerie an O., K. en W. heeft sinds de in duing van het wetsontwerp tot rege- hg van het voortgezet onderwijs niet ™"nder dan 847 compact bedrukte Pagina's van een speciale knipselkrant Roeten wijden aan een ononderbroken tr°om van commentaren op dit ont- ~efp. Weinigen, zeer weinigen hebben deze beschouwingen nog kunnen houdenHet voorlopig verslag is wederom een lijvig stuk, doch de Kamer commissie heeft geen onhan- eei~baar mam.moetcommentaar gele- jerd; een flinke olifant zou men eer- er kunnen zeggen. Het verslag heeft bovendien de aliteitdat het bij al zijn kritiek °ch de nodige afstand neemt van de Sorns wel zeer opgewonden buiten- elementaire discussies over deze °nierwijswet. De belangrijkste uit maak is ongetwijfeld, dat de Kamer- S°rnmissie over het algemeen de bij herhaling gelaveerde grondwettelijke bezwaren tegen de Mammoetwet door de minister overtuigend weerlegd Reht. De opvatting van strijdigheid hfet de grondwet heeft in de commis- s'e weinig steun gevonden. Minister Cals zal de beperking in ?eze uitspraken wel niet over het 'l°ofd zien (..over het algemeen" niet Overgenomen en „weinig", dus toch enige steun); hij zal bovendien Tekening moeten houden met de ern- sti9e, niet grondwettelijke bedenkin- den, die daarnaast nadrukkelijk geuit gorden, doch de bewindsman heeft in leder geval een Kamerstuk ontvan- dat een goede bijdrage vormt boor een constructief debat. ""iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 22 juni - Op ruim tachtig- Harige leeftijd is in huize Mariënburg te S°estdijk, waar hij 'tijdens zijn emeriaat Verbleef, overleden mgr. J. B. A. Baten burg, oud-plebaan van de Utrechtse ka thedraal en lid van het metropolitaan kapittel. Bij de viering van zijn gouden Priesterfeest in 1953 werd hij benoemd tot geheim kamerheer van de paus. (Advertentie) daaraan constructief medewerken. Een mislukking van het thans aanhangige voorstel zou voor vele jaren het uit zicht op een nieuwe wetgeving wegne men. De socialisten sluiten zich, zo is uit het voorlopige verslag op te maken, bij deze redenering aan; de A.R.- en C.H.-leden tonen zich op dit punt echter zeer critisch. De P.v.d.A., die primair en uitdruk kelijk haar waardering voor het ont werp voo'rop heeft geplaatst, meent, dat minister Cals een verdergaande scheiding van de verschillende onder- wijsrichtingen bewerkstelligt. Aan de onderwijskundige mogelijkheden van het ontwerp wordt getwijfeld. De V.V.D. ziet in het wetsontwerp van minister Cals een bewiis van de stuw kracht van onze tijd; de opzet is met durf uitgevoerd. Beoordeling moeilijk Van K.V.P.-zijde wordt er op gewe zen, dat liet moeilijk is de Mammoet wet te beoordelen, ten eerste omdat de meningen over diverse onderdelen in de onderwijswereld zglf nog zeer ver deeld liggen, ten tweede omdat er veel zal worden geregeld bij algemene maat regelen van bestuur, die nog onbekend ziin, en ten derde omdat men nog niet weet hoe het overgangsrecht er uit zal zien. De A.R.-leden tonen zich ongerust over de handhaving van de vrijheid van het onderwijs. Men ziet in het ontwerp een centraliserende tendens. Van socia listische zijde wordt hierop gereageerd met de opmerking, dat de vrijheid van werp een zeer bedenkelijke zaak voor de vrije scholen. Waardering wordt ge uit voor de wijziging van enkele op schriften in het ontwerp, maar die wij ziging moet ook materieel geconcreti seerd worden en men is er niet opti mistisch over, dat dit bereikt zal kun nen worden door middel van amende menten. De Kamer weet niet wat aan vaarding van de Mammoetwet in de praktijk zal betekenen. Een deel van de A.R.-fractie erkent, dat de grond wettelijke basis van ons onderwijs niet wordt aangetast, doch is beducht voor het invoeren van geheel nieuwe begrip pen, die tot het uithollen van de grond wet kunnen leiden. De uitgebreide delegatie van be voegdheden ontmoet vele bezwaren. Een deel van de KVP-fractie spreekt zelfs van een onoverkomenlijk be zwaar. De ijver van de bewindsman om aan te tonen, dat de materie, die tbans bij K.B. geregeld is, niet noe menswaard wordt uitgebreid beeft op deze leden geen indruk gemaakt: de status quo is immers reeds zeer on bevredigend. Planprocedure De planprocedure krijgt van de kant der K.V.P. in principe waardering, maar men acht het een zwaarwegend bezwaar, dat deze procedure met zo weinig waarborgen omkleed is. De P.v.d.A.. die bij de planprocedure haar instemming betuigt, pleit evenals de V.V.D. bij dit punt voor de belangen va nhet openbaar onderwijs. Van christe- lijk-historische zijde wordt gezegd, dat mr. Cals tussen Scyila en Charibdis vaart: aan de ene kant te hoge getals normen, aan de andere kant een plan procedure, die uiteindelijk toch de be slissing bij de minister legt. PURMEREND, 22 juni Vanavond is de 37-jarige D. Roele uit Alkmaar op het kruispunt Zuidenweg-Midden- weg in de Beemster met zijn personen wagen verongelukt. Een van links ko mende zware vrachtauto, geladen met zand, greep zijn wagen, waardoor deze tegen een boom werd geslingerd en in tweeën werd gespleten. De heer Roele werd hierbij uit zijn auto geslingerd en kwam in de sloot langs de weg terecht. Hij was op slag dood. De vrachtwagen bestuurder werd licht gewond. Advertentie) 25 zaken in Nederland (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 22 juni Voor de manoeuvres, die de verongelukte vlie ger Ben Kleyn uit Stolwjjk 22 januari boven het Kanaal met het Fokkcrtoestel heeft uitgevoerd, hadden de getuigen- deskundigen vanmiddag tijdens de voortgezette behandeling van het pro ces tegen de 42-jarige directeur van het Limburgse luchtreclamebedrijf „Trek Air" maar één kwalificatie: „hoogst roekeloze stunts". Zowel de 32-jarige ka pitein-vlieger van de Koninklijke Lucht macht P. van Sprundel uit Rijen, als ook de 50-jarige gepensioneerde vlieg- instructeur van de Koninklijke Marine M. van Vorselen uit Den Haag kwamen aan de hand van de verklaringen van twee Noorse matrozen van de tanker „Sagona", die het ongeluk zagen gebeu- onderwijs juist versterkt en uitgebreid wordt. Aan deze zijde meent men even wel, dat de formulering van de taak van de overheid ten aanzien van het on derwijs niet gelukkig is uitgevallen, na melijk te negatief. De liberalen uiten eveneens bezwaren; zij spreken in dit verband zelfs van ernstige ongerust heid. Men mist ook een formulering van de zedelijke basis van het openbaar on derwijs. Deze opmerkingen worden van K.V.P.- en A.R.-zijde aangevochten. „Sommige leden", waarachter de chris- telijk-historische groepering schuil gaat, leggen er de nadruk op, dat de overheid niet de opdracht heeft het on derwijs van de openbare school te pro pageren. Over de zogenaamde maatschappe lijke organen, die minister Cals in zijn ontwerp geprojecteerd heeft, wil men van verscheidene kanten nader geïnfor meerd worden. De K.V.P. dringt er op aan in de wet vast te leggen, dat be paalde algemene maatregelen van be stuur alleen iri overeenstemming met de maatschappelijke organen zullen worden uitgevaardigd. Van socialisti sche zijde worden hiertegen echter be denkingen ontwikkeld: men voorziet een decentralisatie in een onvoltooide vorm. De C.H. uit zich zeer sceptisch inzake de totstandkoming van de maatschap pelijke organen. De K.V.P. acht het een verdienste, dat openbaar en bijzonder onderwijs er kend worden als gelijkwaardige delen van het Nederlandse onderwijs, waar bij het openbaar onderwijs niet langer de maatstaf van het bijzonder onder wijs is. De wetgever is volstrekt niet verplicht eerst het openbaar onderwijs te regelen en daarna te bepalen dat het bijzonder onderwijs, dat ook'.vol doet aan een serie bepalingen, die op het openbaar onderwijs betrekking heb ben, gelden uit 's rijks kas kan ontvan gen. Een dergelijk wetssysteem zou zelfs nauwelijks meer passen bij de huidige betekenis van het bijzonder onderwijs. De K.V.P. ziet er geen grondwettelijke bezwaren in, dat de regeling van het V.G.L.O. en het U.L.O. uit de Lager Onderwijswet-1920 zal verdwijnen. In de uitgebreide bevoegdheden, die aan Kroon en minister gedelegeerd wor den, ziet men van K.V.P.-zijde eveneens geen argument voor ongrondwettelijk heid, hetgeen inmiddels niet wil zeg gen, dat (le voorgestelde regeling nu ook ongewijzigd moet worden aangeno men. In een passage, die kennelijk afkom stig is van de A.R.-leden der Kamer commissie, wordt gezegd, dat elke re geling van het onderwijs uit dient te gaan van de pacificatie. De strekking van het ontwerp is echter uniforme rend en centraliserend. In de bezet tingstijd is duidelijk geworden welk een gevaar hierin schuilt. Men acht het ont- Den HAAG, 22 juni De minister rad heeft de Israëlische minister-pre sent Ben Goerion, die vanochtend op benburg was aangekomen voor een J'.officieel bezoek en daarna op Soest- v'Jk met de kon. familie het noenmaal T'd gebruikt, een regeringsdiner aan- «feboden, waaraan minister-president, {."f. dr. J. E. de Quay in een tafel ade heeft gezegd, dat de speciale sym- jathie van het Nederlandse volk voor ^aël in de geschiedenis wortelt. De- vriendschap is versterkt in één van Jje meest bewogen tijdperken uit Ne- oerlands nationale bestaan de twee- Wereldoorlog. Het oneindige leed on- 2®' een gemeenschappelijke onderdruk- se*> vooral oor de Joodse gemeen- chap, heeft de ziel van het Nederland- 6 volk tot in het diepst geroerd. j Ue solidariteit van de twee volken Jateért van oneindig ver in de geschie- Lang voordat de Joden onder de jwderlanders kwamen, verkondigden °odse profeten hun geloof zoals het is -e6rgelegd in het oude testament, éldus 1 -Ier-president De Quay. De Neder landse premier schetste vervolgens de geschiedenis van de Joden in Neder land. Na erop te hebben gewezen, dat Rembrandt in zijn schilderijen op wel sprekende wijze uiting heeft gegeven aan de karakteristieke vorm van het samengaan van Joden en niet-Joden in Amsterdam, zei prof De Quay, dat het Joodse bevolkingsdeel zijn onuitwisbaar stf™PeJ °P deze stad heeft gedrukt. Hij herinnerde aan het heel belang rijke werk, dat de Joden in ons land hebben gedaan op het gebied van kun sten, wetenschappen en handel. Hij noemde onder meer de Hebreeuwse drukkerij en het ambacht van de dia mantslijperij. Premier de Quay bracht vervolgens een dronk uit op de gezond heid van premier Ben Goerion en op de welvaart van Israël. In zijn dankwoord zei minister-pre sident Ben Goerion, dat hij in het bij zonder diep onder de indruk was van de ontmoeting met koningin Juliana. „Ik begrijp nu, hoe dierbaar de konink lijke familie de Nederlanders is Hij prees Nederland als eerste land van verdraagzaamheid en toevlucht voor mensen van alle geloof en overtuiging. Zeer verrast was de staatsman over de vriendelijkheid der Nederlanders. Een vlucht van twee uur over de Delta werken had hem zeer geïmponeerd en bekoord. Prinses Irene, die woensdag een deel van het congres van de Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd bijwoonde, werd met bloemen verwelkomd door de veertienjarige Truus Bakker, het dochtertje van de secretaris van de „Expogé". Voorzitter mr. G. Ch. Aalders en burgemeester mr. G. van Hall kijken lachend toe. DEN HAAG, 23 juni De Nederland se Spoorwegen hebben te kampen met een grote uitstroming van personeel, welke wordt veroorzaakt door pensio nering, alsmede door ontslag op ver zoek, terwijl het voorzien in de hierdoor opengevallen plaatsen in hoge mate wordt bemoeilijkt door de algemene per- soneelsschaarste. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn me morie van antwoord aan de Eerste Ka mer meegedeeld. Het bij de N.S. bestaande aantal va catures bedraagt thans 2,7 procent van de personeelssterkte. De meeste vaca tures bestaan in de sectoren van het stations- en het wegonderhoudsperso- neel, vooral in het westen, waar de gro te havensteden een sterke aantrekkings kracht bljjken uit te oefenen. Het aan trekken van nieuw personeel uit ande re delen van het land stuit in vele ge vallen op gebondenheid aan de streek, aanpassings- en huisvestingsmoeilijkhe- den. Door verdere uitbreiding van ar beidsbesparende methoden en voortge zette automatisering wordt er naar ge streefd het thans bestaande ernstige personeelstekort geleidelijk te vermin deren. Als gevolg van de /hogere ont vangsten en gedaalde kosten zijn de be- dnjfsresuitaten van de N.S. over 1959 gunstiger geweest dan over 1958. De verdere stpging van de ontvangsten, welke zich tot nu toe in 1960 heeft ge openbaard, zal zich naar verwachting ook in de nog volgende maanden van dit jaar voortzetten. Tot verhoging van de tarieven zal niet worden overgegaan. Omtrent een spoorwegverbinding van Amsterdam via Schiphol met Den Haag vindt nog steeds overleg plaats. De mi nister meent dat een geregelde kwar- tierdienst op de lijn Amsterdam-'s-Gra- venhage-Rotterdam ondanks de overlast voor het wegverkeer nog niet ingevoerd zou kunnen worden. Om een verkorting van de reisduur op de zerbindingen tussen het noorden en oosten met het westen van het land te bereiken is voor 1961 een dienstregeling in overweging, waarbij op deze trajec ten rijtuigen met eigen tractie-installa- tie zullen worden ingeschakeld. Deze kunnen sneller worden gesplitst en ge combineerd dan door een locomotief ge trokken treinen. Het daartoe benodigde materieel is in bestelling. ren en daarover later onder ede gehoord zijn, tot de bevinding dat een normaal mens nooit dergelijke dingen zou uit halen. Ben Kleyn, aldus de getuige-des- kundige Van Sprundel moet niet bij zijn positieven zijn geweest. Hij heeft tegen alle vliegregels in gezondigd. „Alleen iemand, die niet meer beschikt over de normale geestesvermogens voert zulke onbegrijpelijke stunts uit", zei de tweede getuige-deskundige van Vorselen. Met behulp van een miniatuurvlieg tuig en een dito schip demonstreerden beide deskundigen, hoe het ongeluk zich volgens de verklaringen van de twee Noorse matrozen heeft toegedra gen. Op een afstand van driehonderd meter zagen de matrozen de Fokker op een hoogte van zes meter komen aan vliegen. Vlak bij het schip trok de vlie ger het toestel steil op. Het logisch ge volg van dit wild en fel optrekken was een zgn. „flick-roll" (een rollende be weging), waarbij het toestel onbestuur baar wordt. Geen piloot heeft tijdens een „flick-roll" nog enige controle over zijn vliegtuig. Hij weet niet hoe hij er uit komt, aldus deze getuigen-deskundi- gen. Ben Kleyn had kennelijk geluk. Zijn toestel kwam er goed uit, want de matrozen zagen het toestel een norma le bocht maken en opnieuw op het schip afkomen. Voor de tweede keer schijnt Ben Kleyn de Fokker op een te geringe hoogte boven de zee wild te hebben op getrokken. Toen volgde opnieuw de on controleerbare „flick-roll", waaruit het toestel geheel gedraaid het vloog een eindje op zijn rug door te voorschijn kwam. Daarbij verloor de Fokker veel van zijn snelheid en stortte met de neus' naar beneden onder een hoek van zestig graden in zee. Getuige Van Sprundel zou in zo'n ge val, „waggelend" langs het schip zijn gevlogen om aandacht te trekken om daarna met lage snelheid schuin op het water te landen. Het toestel vertoonde, volgens de beide getuigen-deskundigen, ^een technische storingen. Er was DEN HAAG, 23 juni Een voorstel tot invoering van maximumsnelheden op wegen buiten de bebouwde kommen is aanstaande. Het is een onderdeel van een voorstel tot wijziging van het we genverkeersreglement, dat het departe ment van Verkeer en Waterstaat reeds heeft verlaten, aldus deelt minister kort hals in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mede. Bij deze wijziging is ook betrokken het invoeren van met knipperbollen voorziene zebra-oversteekplaatsen op wegen buiten de bebouwde kommen. Te zelfdertijd zullen die knipperbollen uit de bebouwde kommen verdwijnen en '.ui len daar de zebrapaden volledige be scherming aan de voetgangers verle nen. Knipperbollen in de bebouwde kom men worden, gezien de maximumsnel heid, te kostbaar en overbodig geacht. (Advertentie) hrandstof genoeg aan boord en boven dien had de piloot best nog de Engelse kust, waarvan de Fokker slechts vijf mijl verwijderd was, kunnen bereiken. De overige getuigen, die tijdens de tweede procesdag werden gehoord, wa ren de ouders, de broers, de hospita en de vrienden van de verongelukte vlie- ger. Op de vele malen herhaalde vraag, die dan eens de rechtbank, dan weer de verdedigers stelden, of de getuigen Ben Kleyn in staat achtten om zich te lenen voor een opzettelijk ongeluk, luidde het antwoord steeds ontkennend. Sabotage De vader van de omgekomen piloot, de 57-jarige gemeente-ontvanger uit Stolwijk liet op zijn ontkenning vol gen: „Ik houd rekening met een gewoon ongeluk of met sabotage, aangezien mijn zoon mij al eens gezegd heeft, dat er iemand op het vliegveld Zuid-Limburg zou zijn, die hem wei dood kon kijken". „Daarmee", aldus de heer Kleyn, „be doelde mijn zoon niet de directeur van „Trek-Air", maar de havenmeester, ge loof ik". Ook de vriend van Ben Kleyn, de 28-jarige vlieger Th. Verhoeven, had van de verongelukte vlieger wel eens uitlatingen over sabotage op genoemd vliegveld opgevangen. Getuige Verhoeven kwam tijdens het verhoor door de president, herhaalde lijk terug op verklaringen, welke hij tij dens het vooronderzoek tegenover de politie had afgelegd. Hij deed dit, zei hij, omdat de politie hem tijdens het verhoor in een bepaalde richting zou hebben gedreven. Zo ontkende hij' thans, dat hij aan goede kennissen van Ben Kleyn, de familie Van der Werff uit Huis ter Heide, gezegd zou hebben dat dat hij ervan overtuigd was, dat de pi loot de Fokker terwille van zijn baas had laten verongelukken. Ook, ze^ ge tuige Verhoeven thans, was de uitlating van Ben Kieyn: „Ik spring nog eens uit die kist!" niet ernstig bedoeld geweest. Kleyn, aldus vlieger Verhoeven, zei dit om bij de familie Van der Werff indruk te maken. In tegenstelling tot de tegenover de politie afgelegde verklaringen bestreed hjj thans de lezing, als zou de piloot toen hij op de avond vóór de vlucht naar En geland met getuige Verhoeven uit was gegaan, herhaaldelijk over deze vlieg tocht hebben gesproken. De reis met de Fokker kwam slechts terloops ter spra ke. De verklaring over het uitgaan met Ben Kleyn was in strijd met de verkla ringen van de hospita van de veronge lukte vlieger, mevrouw Fonteyn, die be weerde dat Ben Kleyn de avond voor de vlucht naar Engeland bij haar op bezoek was geweest. Briefverwisseling Deze tegenstrijdigheden en het her roepen van eerder afgelegde verklarin gen door bepaalde getuigen, deden het verhoor in een geprikkelde sfeer verlo pen. Ook over de lezing met betrekking tot de mysterieuze brief, dip Ben Klovn in zijn pension zou hebben achtergela ten. stemden de getuigenverklaringen niet overeen. Verdachte, getuige Verhoeven en hospita Fonteyn hielden vol. dat het een blanco brief was geweest. De va der en de broers van de omgekomen piloot gaven daarentegen als hun me ning te kennen, dat hier sprake moet zijn van een briefverwisseling. Ben zóu geen blanco brief achterlaten, meenden zij. Het motief, door ver dachte en de vrienden van Ben. die de brief hadden geopend, aangevoerd, als zou dit blanco papier bedoeld zijn geweest als een niets zeggend docu ment voor vader Kleyn, met wie Ben geen beste verhouding zou hebben, trokken de familieleden, evenals ge tuige P. van der Werff in twijfel. Vol gens hen was er van een slechte ver houding tussen vader en zoon geen sprake. De beide broers van Ben Kleyn. die erin hadden toegestemd, dat de blanco brief door verdachte in hun bijzijn werd verbrand, hadden thans spijt over het verlenen van deze toestemming. „Wij waren enigszins beduusd en lieten ons door verdachte overdonderen", zeiden zij. ..Later vonden wij de kwestie van de brief, waarover wij volgens verdach te maar liever niet met vader moesten spreken, een rare geschiedenis". Voorts kwam ook nog even de belas tingfraude ter sprake, tóen de hoofdcon troleur van de belastingen, werkzaam bij de fiscale recherche te Arnhem D. van Male werd gehoord. Hij zei, dat de omzet van het tweede door verdachte geëxploiteerde bedrijf, de handel in bouwmaterialen, sterk was teruggelopen. Volgens verdachte was dit te wijten aan een omschakeling. Hij probeerde nieuwe afnemers te vinden, die meer winst zouden opleveren. Over (1e jaren 1953 tot 1957 bedraagt de be lastingschuld van verdachte rond 15.000. Zijn vermogen op 1 januari 1960 is geraamd op 40.000. Voor de aankoop van een nieuw toestel zou ver dachte nog wel krediet kunnen ontvan gen van zijn bank, meende deze getuige, maar voor een tweede niet meer. De ad ministratie van verdachte's bedrijf was slecht. De bouwmaterialenhandel leed onder de activiteiten van verdachte op het terrein van de luchtreelame. Met het horen van deze getuigen, was de reeks van 26 getuigen a charge af gehandeld. Bovendien hoorde de recht bank nog een getuige a décharge, de vliegdeskundige G. den Bezemer uit Haag. Volgens hem kon de bewuste Fok ker, ook al had die drie jaren buiten gestaan, toch nog als een nieuw toestel worden aangemerkt, omdat er nog prak tisch niet mee was gevlogen. De overige getuigen a décharge worden vrijdag ge hoord. r r De heer C. A. van der Waar den, die in een wel wat bewo gen vergadering gekozen is tot voorzitter van de Katholieke Bond van Transportpersoneel „St-Bonifatius", is met zijn 37 jaren een der jongste bonds voorzitters in de K.A.B. Bewogen was deze vergade ring, omdat er een sterk streven was een jongere op deze belang rijke post te krijgen, waarnaast een bijiia even krachtige steun van een andere kandidaat. Met deze uitslag wordt evenwel de lijn doorgetrokken, die de vorige voorzitter, de helaas kort na zijn pensionering overleden heer Van 't Schip, reeds uitzette, om het jongeren-element in het bestuur te brengen. Onder de gesala rieerde bestuurderen, waartoe de heer Van der Waarden sinds 1954 behoort, waren reeds vele jongeren. Hij vertelt ons dit in zijn werkkamer, hoog in het „Huis van den Arbeid" aan de Oudenoord in Utrecht, met een ver uitzicht over de stad, reikend tot de zware industrie in Zuilen. Zo er in zijn organisatie van een tegenstelling sprake was, dan sproot deze uitsluitend voort uit een natuurlijk verschil in gemoed van jong en oud. „Van een feitelijk conflict of een werkelijke tegenstelling ten aanzien van de wijze, waarop wij ons werk moeten doen, is geen sprake," verzekert de heer Van der Waarden ons en hij heeft altijd heel prettig met de vroegere bondsvoorzitter, die toch enige jaartjes ouder was, samengewerkt. Er is één streven binnen „St.-Bonifatius" om te komen tot een grote organisatie van alle werknemers op het gebied van vervoer, wat de nieuwe voorzitter ook zo'n beetje als zijn program beschouwt. Wat dat betreft vindt hij het een gelukkige omstandigheid, dat de omstreeks een half jaar geleden gekozen voorzitter van „St.-Raphaël", met welke bond „St.-Boni- fatius" uiteraard vele raakvlakken heeft de heer Van Spit ilan gelijke leeftijd is met vrijwel dezelfde inzichten. Er bestaat een wederzijds begrip voor eikaars belangen en moeilijkheden. Ook met andere vakorganisaties binnen de K.A.B.zoals de r.-k. Landarbeidersbond en de r.-k Bond van werknemers in industriële bedrijven eveneens „grensburen" is de verstandhouding uitstekend. De Kath. Bond van Transportpersoneel, die onlangs met zijn Ledenaantal de 15.000 heeft overschreden, is nl. van een organisatie zuiver van transportarbeiders de naam is een stuk traditie geworden steeds meer gegroeid naar een organisatie van alle werknemers (handarbeiders wel te verstaan) binnen een bepaalde bedrijfstak. „Vandaar, dat wij zowel een monteur als een chauffeur binnen onze rijen hebben," licht de heer Van der Waarden toe. „En deze ontwikkeling zet zich nog steeds voort." Hij is zelf sinds een jaar of drie voorzitter van de bedrijfsgroep Graanbedrijven, een van de vele, die de bond kent. Deze functie zal hij met het algemeen voorzitterschap combineren. De heer Van der Waarden, die in 1922 te Schagen werd geboren, is van huis uit geen transportarbeider, maar overwegend technisch opgeleid en werkte als tekenaar bij een constructiefabriek in Amsterdam. In dé hoofd stad kwam hij in contact met de heer J. Zwaga, de oprichter van „St.-Boni fatius", die hem vroeg om op het bondskantoor te komen werken, dat toen - nog in Amsterdam was gevestigd. Eerst in 1949 werd het verplaatst naar Utrecht. Hij kreeg de documentatie onder zich, maar werd langzamerhand ingeschakeld voor de behandeling van alterlei arbeidsrechterlijke en sociale vraagstukken. Om zich verder te bekwamen volgde hij een bestuurders cursus aan het A. C. de Brit^n-instituut in Doorn en hij werd in 1953 be noemd tot assistent-bestuurder Gedurende een jaar nam hij met een aantal collega's uit de vakbeweging deel aan een cursus voor arbcidsefficiency- adviseur. Toen hij in 1954 als bestuurder werd aangesteld mocht hij iiij zegt dit in alle bescheidenheid de produktiviteitsopvoering als een specia liteit beschouwen, wat bij loontechnische kwesties zeker een voordeel is. Hij voerde mede onderhandelingen over collectieve arbeidsovereenkomsten en nu aan de top staande van zijn organisaties zullen deze ervaringen en de opgedane kennis hem zeker goed te stade komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5