Nieuwe Oriënterende contacten met Abbas' afgezanten begonnen olstrekte geheimhouding Wordt in acht genomen érnstige heidebrand rond TT-circuit in Assen TROOST VOOR DE THUISBLIJVERS Kabel van zweefvliegtuig treft 14-jarige jongen Boudewijn gaat naar Congo Avondklok te Leopoldstad na gevechten van negers BEDFORD VAUXHALL IN VOORMALIG KLOOSTER AAN DE SEINE Groot heide- en bosgebied bij Putte in paar uur zwart geblakerd Vermist 2-jarig Meisje gevonden Vier personen bij verkeersongeluk ken om het leven gekomen Op uitnodiging van Kasavoeboe Engels meisje uit trein gevallen Russen staken het ontwapeningsge sprek in Geneve Twee kinderen uit een gezin verdronken weer. Dronken koop man rijdt op agent in Na uitgebreide speurtocht Loemoemba voor Kamer en Spnaaf Khroesjtsjev keert terug naar Moskou H. W. van G0RP ZONEN H. W. van G0RP ZONEN l^Td ||L^i"[*llfi Ki« 1 1st In bossen van landgoed Pijnenberg Aardschok in Belgisch Limburg Bij overweg Huiten Vader komt om voor ogen van familieleden Veel bewolking Aan zee Rotterdam,Soerweg21-25,Tel.176600 Dealer voor Rotterdam en omgeving Dealer voor Rotterdam en omgeving (Van onze Parijsr correspondent) PARIJS, 27 juni Per gewoon lijnvliegtuig van „Tunis-Air", met een geheel uit Fransen bestaande bemanning zijn zaterdagmiddag omstreeks kwart voor twee de weg bereiders van de Algerijnse onder- bandelingsdelegatie op Orly aange komen. Het zijn Boumendjel en Ben Yahia - beiden juristen en de laatst genoemde kabinetchef van „premier" Ferhat Abbas - vergezeld van een secretaris, de jeugdige Hakiki. Zij werden ontvangen door twee mede werkers van Roger Mcurice, de se cretaris-generaal van Algerijnse Zaken, in wier gezelschap zij onmid dellijk vertrokken naar het nabije Melun per hefschroefvliegtuig, de veiligste weg. Ongeveer een half uur later landden de machines in de tuin van de prefec tuur van Melun en waren de „gevol machtigden" van de opstandelingenlei ding de gast van de prefect van Seine- et-Marne, in wiens ambtsresidentie, een fraai aan de Seine gelegen voormalig Benedictijnen-klooster, de besprekin gen plaats hebben en de gevolmach tigden logeren. Discrete, maar uiterst doeltreffende politiemaatregelen hadden belangstel lenden en nieuwsgierigen, en derhalve de journalisten, zowel op Orly als te Melun op grote afstand gehouden. De „gevolmachtigden" gebruikten de lunch met de prefect en eerst later in hied Boumendjel, de afgezant van de de namiddag arriveerde Roger Mourice £>oorlopige Algerijnse regering", die mo- TT:- voor een eerste, onderhoud. Hij was K% -vergezeld van generaal De Gastines "Sen voert voor een contact tussen Gisteren werden de besprekingen tus- "Ptemier" Ferhat Abbas en de Franse sen de gevolmachtigden der opstande ï''.enteei in Parijs de inleidende bespre- a.j regering. lingenleiding en de vertegenwoordigers ^MSTERDAM, 27 juni Zaterdag- jh wlag, kort voor de start van de race js "e 125 ce-klasse van de Asser TT, L w bij het meest zuidelijke deel van 4e! 'r('uit van Drente een ernstige hei- 5, "rand uitgebroken. De blussingswerk-» Vjijhibeden waaraan door meer dan (Jjhonderd vrijwilligers werd deelgeno- werden ernstig bemoeilijkt door 4e a k aan water- tankwagen van Vv Asser brandweer moest zich steeds een weg banen door de toeschou- 1„''s, die zich achter de hoofdtribune ^jonden. Omstreeks drie mir in de 4a\ g kon ('c brandweer aankondigen, 4ith r Keen gevaar meer bestond voor iwbreiding van de brand. Toch duurde daarna nog enige uren voordat de (Van onze correspondent) I^ILVERSUM, 27 juni Honderd- 'Itj "tig man militairen, personeel van 'lij,gemeentepolitie van Baarn en Soest- N alsmede van de rijkspolitie van kWü Vuursche, daarbij bijgestaan VH tientallen vrijwilligers, zochten 'l;, '"lorKen sedert het krieken van de 'lijh de bossen af rond liet paleis Soest- en de Lage Vuursche, speurend een tweejarig meisje, dat sinds tn. 'rmiddag werd vermist. Vanmor- W "m ongeveer half negen trol men h, hind slapende aan in de struiken, afstand van ongeveer twaalf- ''hrt 1 meter van de plaats, waar het Vuttoezicht van de ouders had ge- kindje, het tweejarig dochtertje V^abeth Wilhelmina van de familie der Biezen uit Soestdijk, verbleef haar ouders en familieleden in de hst n van het landboed Pijnenburg. W meisje zat op een deken met een in de buurt van de kinderwagen, haoeder van Elizabeth en een tante tartten op de kinderen. Op tot nog fes °nverklaarbare manier tippelde de 'Oe Elizabeth weg, zonder dat \'4nd haar heeft gezien. Het kind V en de ouders waarschuwden Whblikkelflk de politie. Politie-agen- en militairen werden ingeschakeld W'Oeristen en bewoners uit de buurt i%j en mee de bossen in, om het tiiiP te zoeken. Zelfs de hulp van poli- Jll„°hden werd ingeroepen. Maar dit mocht niet baten. De gehele nacht fc/t het politiekorps van Baarn, on- <W| leiding van de chef de heer G. 5er, met hulp van mobilofoonwa- het. zoeken voortgezet. Vanmor- tsi -,Vroeg kreeg men weer een uitge- h-i-J'e assistentie van militairen en jl^illigers. V(.-t behoeft nauwelijks gezegd, dat S^vinden van het kind, dat men in ytn,bde toestand aantrof, een grote 'trjp Me verwekte bij de ouders en bij %»l'een in Soestdijk en naaste omge- dichte rookwolken voorgoed uit de om geving van het circuit verdwenen wa ren. Zondagmiddag is in de omgeving van Putte (N.B.) brand uitgebroken in een terrein dat begroeid is met heide, vliegdennen en jonge aanplant. Twee uur iater stond twee vierkante kilometer in brand. De brand ont stond op Belgisch gebied, dicht bij de grens, de bestrijding werd ernstig be moeilijkt door felle wind. Pas vijf uur na het uitbreken kon de brand tot. Staan worden gebracht. Ge holpen door de afnemende wind, slaag den de brandweren uit de omgeving er in met steun van ongeveer duizend mi litairen uit Bergen op Zoom, de leger plaats Ossendrecht en de vliegbasis Woensdrecht, de brand onder controle te krijgen. Het grote aantal militairen, van wie de groepen uit Ossendrecht pas twee weken in dienst waren, maakte het mogelijk het vuur op zoveel plaatsen tegelijk te bestrijden, dat het niet ver der kon opdringen. Kort na half acht begon het nablussingswerk, in hoofd zaak op Belgisch gebied, waar ook de Nederlandse militairen hun deel in le verden. Belgische militairen waren niet ingeschakeld. Ook veel Nederlandse burgers hielpen bij het' blussen. Over twee vierkante kilometer is het land schap een zwart geblakerde woestenij geworden. Alleen reeds op het landgoed, van Meurisse gingen 60.000 jonge dennen verloren. De gehele nacht hebben brandweer en militairen wachtpatrouilles gelo- pen in het grensgebied. Deze maat regel diende niet alleen om opnieuw oplaaiende branden te smoren, maar ook omdat de brandweer met enige achterdocht overwoog, dat gistermid dag eveneens kleinere branden uitbraken op de Kanthoutse heide, in de bossen bij Essen (België), in de bossen bij Roosendaal en bij Putte, zodat brandstichting niet uitgesloten mag worden geacht. van de Franse regering voortgezet en vandaag heeft een derde ontmoeting plaats. De meest volstrekte geheimhou ding wordt tot dusverre over het re sultaat der besprekingen in acht ge nomen. hetgeen overigens doet zeg gen dat zo de beide delegaties het over iets bereids eens zijn geworden, dit juist deze strikte geheimhouding betreft, die een waarborg heet in te houden dat het beiderzijds menens is en geen propaganda wordt nage streefd. Mourice en de generaal De Gastines brengen na iedere ontmoe ting verslag van het besprokene en eventueel bereids overeengekomene uit aan premier Debré, die dan weer president De Gaulle volledig inlicht. 'De Algerijnse gevolmachtigden hebben hunnerzijds alle mogelijkheid en vrij heid om telefonisch contact te onder houden met de „voorlopige Algerijn se regering" te Tunis. Bovengenoemde geheimhouding be let uiteraard niet dat wel bekend is wat zo ongeveer de voornaamste pun ten zijn, die in deze wegbereidende eerste contacten ter sprake komen. Zij hebben betrekking op de samenstelling van de definitieve wederzijdse onder handelingsdelegaties en op de plaats, waar deze besprekingen gehouden zul len worden. Voorts op de wens van de opstandelingenleiding dat Ferhat Ab bas een ontmoeting zal hebben met ge neraal De Gaulle persoonlijk en op de bekende stelling van de rebellen, die tegenover de Franse staat, dat een ak koord over de technische militaire be- standsvoorwaarden niet te scheiden is van de politieke waarborgen ten aan zien van Algerije's zelfbeschikking. Dat een Franse militair met Roger, Mourice deelneemt aan de wegberei4 tiende contacten te Melun, terwijl de Algerijnse gesprekspartners politici zijn, is te dien aanzien tekenend. Gene raal De Gastines vertegenwoordigt in de besprekingen generaal Ely, die on danks het einde van de leeftijdsgrens, op grond van zijn onaangevochten ge zag in de hoogste legerkringen bij re geringsbesluit gehandhaafd is gebleven in zijn functie van algemeen stafchef der nationale defensie, Frankrijks hoog ste militair gezagdrager derhalve. Gisteren is ook Paul Delouvrier, al gemeen gedelegeerde der Franse re gering in Algerije, alhier gearriveerd. Hij heelt op het Elysée een onderhoud gehad met president De Gaulle en pre mier Debré. Hij heeft hen daarbij uit de eerste hand ongetwijfeld ook inge licht over de stemming in Algerije, in het bijzonder onder het Europese bevol kingsdeel. Berichten van verslaggevers en correspondenten der Parijse bladen gewagen over het algemeen van maar zeer sporadisch gestoorde kalmte, al thans uiterlijk. LUIK, 27 juni (A.F.P.) In de Bel gische provincie Limburg is zaterdag middag een aardbeving geconstateerd. De beving duurde naar schatting tien seconden. Enkele huizen liepen lichte schade op. Het roos zondag weer overvol aan de Nederlandse stranden, waar duizenden verkoeling zochten tegen de warmte, maar nauwelijks een vierkante meter ruimte konden vinden, zoals deze foto - ergens langs de kust gemaakt - zo onbarmhartig duidelijk laat zien. Een troostvol plaatje voor de thuisgeblevenen. AMSTERDAM, 27 juni Bij oefe ningen van de zweefvlicgclub „Noord- Oostpolder" op ee nterrein in de omge ving van Emmeloord is zaterdagmid dag een ernstig ongeluk gebeurd, dat de 14-jarige Geert Smeding uit Emmel oord het leven heeft gekost. De bij het optrekken der zweefvliegtuigen ge bruikte kabel dreef j^tor de, krachtige wind zover af, dat hij op de weg te recht kwam, waar het slachtoffer werd getroffen. Hoewel het zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, is de jongen in de loop van de nacht in het zieken huis te Emmeloord, waarheen hij ver voerd was, aan zijn verwondingen overleden. Bij andere ongelukken, alle in het verkeer, kwamen in het afgelopen weekeinde vier personen om - het leven. Bovendien werden drie perso nen gewond; een van hen verkeert in zorgwekkende toestand. Zaterdagavond reed de 23-jarige on gehuwde landbouwer B. Klazinga uit Slootdorp (gemeente Wieringermeer) bij de katholieke kerk aldaar in volle vaart tegen een lichtmast. Hij liep ver wondingen op aan het hoofd en is tij dens het vervoer naar een ziekenhuis te Alkmaar overleden. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan het feit, dat De eerste minister-president van de republiek Congo, Patrice Loemoemba, tijdens een redevoering voor de gezamenlijke zitting van Kamer en Senaat in Leopoldstad. LEOPOLDSTAD, 27 juni (Reuter, U.P.I.) De Congolese president, Ka savoeboe, heeft Koning Boudewijn van België uitgenodigd de viering van de onafhankelijkheid van de republiek op 30 juni bij te wonen. De vorst heeft de uitnodiging hedenmorgen aanvaard. I11 de Congo schijnt liet overigens niet rustig te worden. Zaterdag is er in verscheidene inheemse wijken alhier gevochten tussen aanhangers van Kasa voeboe en volgelingen van Boiikango, de leider van de „Poena", de Nationa le Eenheidspartij. Boiikango was bij de presidentsverkiezing in de gezamenlij ke bijeenkomst van Kamer en Senaat de tegenkandidaat. Er werden dertien negers gewond. 44 negers werden ge arresteerd. Het kabinet-Loemoemba heeft giste ren verscherping van de veiligheids maatregelen gedecreteerd teneinde nieuwe ongeregeldheden te voorkomen. In de hoofdstad is een uitgaansverbod voor na acht uur afgekondigd. De ca- fé's zijn om zes uur 's-avonds gesloten. Er is contact opgenomen met de Bel gische militaire autoriteiten teneinde de strikte naleving van de maatregelen te kunnen waarborgen. Het Congolese kabinet heeft ook be sloten het land de naam „Republiek Congo" te geven. Een commissie is be noemd om details op te stellen voor een verdrag van vriendschap met Bel gië vóór de onafhankelijkheidsdag. Ka savoeboe wordt vandaag door het par lement als staatshoofd beëdigd. Op het vliegveld Njili alhier brengen vliegtui gen onophoudelijk delegaties uit Aziati sche, Afrikaanse en Europese naties aan. Villa's en andere gebouwen wor den aangekocht voor huisvesting van diplomatiek personeel. de motorrijder de macht over zijn mo tor verloor, toen hij met losse handen reed, om te trachten zijn wind-jack vast te maken. Zaterdagmiddag kwam de 26-jarige ongehuwde H. W. Kappert uit Deventer bij een auto-ongeluk op de Bandijk bij Terwolde om het leven. De heer Kap pert wierp scherp het stuur van zijn auto om teneinde een hotsing met een tegenligger te voorkomen. De wagen tui melde van de dijk en de twee inzit tenden werden eruit geworpen. De heer Kappert kwam te gen een in het weiland staande pomp terecht en was op slag dood. De andere inzittende, H. Jan sen, werd licht gewond. Eveneens zaterdagmiddag kwam op een niet beveiligde overweg op Zuid- Beveland de 73-jarige mevrouw Van Stee uit Heynker.szand onder een zoge naamde tramtrein. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het zie kenhuis is overleden. Op Rijksweg 42 verloor zondagmor gen bij een botsing op het kruispunt Molenweg te Winschoten de 15-jarige bromfietsberijder D. Wolgen het leven. De jongen stak de snelverkeersweg over zonder voldoende op het verkeer te letten. Een Duitse personenauto, be stuurd door de heer J. Menke uit Aurich, schepte hem in volle vaart: de jongen was op slag dood. Bij de poging een bot sing te vermijden sloeg de auto drie maal over de kop, waarbij de bestuur der en zijn 21-jarige a.s. schoQnzoon de heer F. R. uit Groningen uit de wagen werden geslingerd. Zij werden naar het ziekenhuis te Winschoten vervoerd, de heer Menke met enkele gebroken rib ben, zijn schoonzoon met een zware schedelbasisfractuur. De laatste ver keerde gisteravond in levensgevaar. Een minder tragische afloop had een ongelijk in Gouda. Een autobusje, waarin zeven personen zaten, raakte gistermiddag door nog onbekende oorzaak te water. Het busje kwam öp het pas geopende Bolwerk aangereden, reed daarna plotseling oven het trot toir en kwam in het water terecht. Een onbekend gebleven dame sprong het busje onmiddellijk na en was in staat de deur onder water te openen. Alle inzittenden konden worden ge red. TILBURG, 27 juni Vermoedelijk door liet openen van een verkeerde deur is het zesjarige meisje Eileen Da niels, afkomstig uit Horten in Enge land, zaterdagmorgen onder de ge meente Rijen nabij de overweg Huiten uit een militaire trein gevallen en op slpg gedood. Het meisje keerde met haar ouders en twee andere kinderen van een va kantie in Engeland met een Engelse verlofgangerstrein van Hoek van Hol land naar Dusseldorp terug, waar de vader als sergeant b\j het Britse leger is gedetacheerd. Ter hoogte van Rijen verwijderde het kind zich even uit de coupé om naar het toilet te gaan. Blijk baar heeft het daarbij de verkeerde deur geopend. De ouders werden door een jonge medepassagier op het ge beurde attent gemaakt, doch eerst in Tilburg werden maatregelen genomen, toen de trein daar tot stilstand kwam. Inmiddels was het slachtoffertje gevon den door de opmerkzaamheid van om wonenden en de machinist van een trein, die vlak achter de militaire trein reed. De ouders keerden onmid dellijk naar Rijen terug waar ze hun doqhtertje overleden vonden. BOEKAREST, 27 juni (Reuter) De Russische premier Khroesjtsjev is, na een bezoek van tien dagen aan Roeme nië waar hij het congres van de Roe meense communistische partij heeft bij gewoond en besprekingen heeft gevoerd met partij- cn regeringsleiders, van morgen per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Hij heeft bü zijn vertrek geen verklaring afgelegd. GENEVE, 27 juni, (Reuter) De Sovjet-Unie heeft vandaag mede gedeeld niet langer te kunnen deel nemen aan de tienmogendheden- conferentie over de ontwapening, die in genève wordt gehouden. mach. 2 Ontwapeningsconferentie II De Russische gedelegeerde, Valerian Zorin. verklaarde, dat een „ahnormale en ontoelaatbare" situatie is ontstaan op de conferentie, als gevolg van de omstandigheid dat het westen blijft voortgaan met het beantwoorden van de Russische voorstellen met argumen ten van ondergeschikt belang. Zorin zei, dat het probleem met meer succes in de Verenigde Naties kan worden besproken. AMSTERDAM, 27 juni Van de verdrinkingsgèvallen in het afgelopen weekeinde is wel bet meest trieste dat in Deventer, waarbij twee kleine meis jes uit één gezin omkwamen. Dezelfde plaats meldt verder nog de verdrin king van een zevenjarige jongen, ter wijl in Amsterdam een 41-jarige man bjj het zwemmen verongelukte. In El- burg verdronken een jongen en een meisje bij het pootje baden en bij Maas tricht verloor een jongeman het leven bi' het zwemmen in de Maas. s Corrie en Tonnie Hoogelander uit de Zaanstraat in Deventer, respectievelijk vier en vijf jaar oud, liepen zaterdag middag in een onbewaakt ogenblik weg uit een speeltuin. Enkele jongens za gen hen later in het water van het na bijgelegen voormalige Holterbad drij ven. Kunstmatige ademhaling en het toedienen .van zuurstof mochten niet meer baten. Zaterdagavond is de politie van De- vente'r drie uur lang tevergeefs aan het dreggen geweest naar de 7-jarige Rudolf ansen uit de Teschenmacher- straat. De jongen was 's middags gaan zwemmen in een kolk achter de Jan Luyckenlaan. Tegen de avond kon ztjn broertje hem niet meer vinden, nam zijn kleren mee en wandelde naar huis. De rijkspolitie te water uit Zwolle zou vanmorgen het dreggen voortzetter. In het zwembad Sloterplas te Am sterdam-west verdronk zaterdagmiddag de 41-jarige kantoorbediende D. de Boer uit Slotermeer onder de ogen van zijn vrouw, zoon en dochter. De vader zou met zijn ongeveer elfjarige zoon om het hardst zwemmen naar het zoge naamde tweede eiland. Halverwege zonk de man plotseling en kwam niet meer boven. Vier badmeesters hebben een uur lang vergeefs naar de drenke ling gezocht. Eerst 's avonds heeft de rijkspolitie het stoffelijk overschot op- gedregd. Zondagmiddag raakten een jongen en een meisje van ongeveer vijftien jaar, die aan het pootje baden waren in het Randkanaal langs de polder Oostelijk Flevoland, nabij Elburg. in een diepe vaargeul. Beiden verdronken. Een jeugdige toerist vond de schoe nen en kousen van de slachtoffers en waarschuwde de politie. Na drie uur dreggen haalde deze eerst de jongen en twee uur later het meisje op. Over de identiteit van beiden tast de politie nog in het duister. Eveneens gistermiddag verdronk in de Maas ten zuiden van het sportcen trum „Randwijck" de 22-jarige J. Hen dricks uit Maastricht. De jongeman verdween plotseling in de diepte en kon pas na een half uur opgehaald worden. Tijdens de Olympische Spelen zal Rome een enorm verkeer te verwerken krijgen. Zonder ophouden werkt men aan de verbetering van de verkeerssituaties. Bij de Porta Pincia heeft men een ondergrondse doorgang aangelegd die het verkeer zonder twijfel wel enige verlichting zal verschaffen. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Koel. Zon: 4.22-21.04. Maan: 8.49-23.09. Morgen matig strandweer met nog af en toe wolkenvelden van zee, maar droog. Matige noordelijke wind. Over dag achttien a twintig graden C. Al leen tijdens zonnige perioden iets war mer. Zeewater zeventien graden C. Vooruitichten: koel, later wat meer op klaringen en goed - strandweer. Station Weer Den Helder geh. bew. Ypenburg geh. bew. Vlissingen geh. bew. Eelde geh. bew. De Bilt geh. bew. Twente geh. bew. Eindhoven g-eh. bew. Zd.-Limburg geh. bew. Stockholm zw. bew. Oslo regen Kopenhagen helf bew. Londen geh. bew. Amsterdam geh. bew. Brussel Jicht bew. Luxemburg jicht bew. Parijs geh. bew. Nice half bew. Berlijn onbew. München regen Zürich geh. bew. Genève licht bew. Wenen zw. bew. Innsbruck onbew. Rome half bew. Mallorca onbew. Lissabon. onbew. Madrid onbew. max. mm. neersl temp. temp. afgei gisteren 24 uur 14 14 14 13 15 13 15 14 10 17 16 13 14 15 15 15 16 16 13 14 14 17 20 19 16 15 19 BUENOS AIRES, 27 juni (AFP) Het ministerie van buitenlandse zaken in Buenos Aires heeft persberichten, als zou de „genoegdoening" die Argentinië van Israël eist voor de ontvoering van Eichmann het aanbieden van veront schuldigingen zijn, onjuist genoemd. (Advertentie) NIJMEGEN, 27 juni Een half dronken veekoopman uit Weurt, die gistermiddag moest stoppen bij een stopsein van een verkeersagent in de binnenstad van Nijmegen gaf onmid dellijk nadat hij even had stil gehouden, vol gas en reed op de agent in. Deze zag kans nog bijtijds weg te springen. De dronken man is gearresteerd en tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens poging tot doodslag van een ambtenaar in functie. RIO DE JANEIRO, 27 juni (UPI) De Braziliaanse luchtvaartmaatschap pij „Real Aerovias" heelt zaterdag of ficieel meegedeeld, dat bij de vliegtuig ramp van vrijdagavond in de Guana- barabaai 51 mensen om het leven zijn gekomen, 46 passagiers en 5 beman ningsleden. i Advertentie)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1