I Haarlems zeer bisschop neemt hartelijk afscheid m Welbewuste abdicatie Mgr. A. Horsthuiseerste bisschop van Jales REMOVAfl; HORLOGES Minister Luns in gesprek met Joegoslavisch ambtgenoot Mgr. J. P. Huibers met emeritaat Ben Goerion te rug naar Israël DE VRIEND VAN ZIJN BROEDERS Consecratie 29 juni en plechtige installatie op 15 augustus Contrast in Rome SER-commissie verwerpt ontwerp- Veldkamp Kleine landen kunnen rol spelen bij verlichting wereldspanningen J V B MAANDAG 27 JUNI 1960 VA&m. 5 (Van een verslaggever) Haarlem, 27 juni Vandaag, het Feest van O.L. Vrouw van ^'hjddurende Bijstand, onder wier bescherming hij vijfentwintig Jaar geleden zijn pontificaat aanving, heeft mgr. J. P. Huibers zijn «Qibt als bisschop van Haarlem neergelegd. In de kathedrale basiliek L111 St. Bavo droeg mgr. Huibers in het bijzijn van zeer vele belang stellenden, onder wie een paar honderd priesters, een pontificale p- Mis op. Daarna verzamelden de priesters zich in het gemeentelijk t-oncertgebouw, om van hun bisschop afscheid te nemen. Ook de dag gisteren stond volkomen in het teken van dit bisschoppelijk ^scheid: tijdens de HH Missen in de parochiekerken van heel het diocees werd een brief van mgr. Huibers voorgelezen; in het mid- ~aguur was er voor religieuzen en leken gelegenheid persoonlijk van G bisschop afscheid te nemen; des avonds pontificeerde mgr. Hui- Pers in zijn kathedraal. Het was niet de bedoeling dat er aan dit deengaan veel uiterlijk vertoon verbonden zou worden. Geen fanfa re geen officiële geschenken, geen redevoeringen. Maar juist door ftet gemis daarvan is de luister rond dit afscheid indrukwekkend geworden. De soberheid en eenvoud hebben de laatste twee dagen g^n mgr. Huibers als bisschop van Haarlem tot een hartelijk en diepmenselijk feest gemaakt, dat zonder overdrijving aangrijpend is geworden en zijn hoogtepunt vond na het Lof van zondagavond, "oen was menigeen tot tranen toe bewogen en barstte er op het Mein voor de kathedraal een spontane hulde los, die mgr. Huibers, haar het uiterlijk wel ontroerd maar allesbehalve vermoeid, wuivend eh zegenend zich moest laten welgevallen. Bij het aftreden van mgr. J. P. Huibers Tot tit. aartsbisschop van Cipsela benoemd Geen audiëntie H Haarlem, 27 juni <knp). Mgr. keis door Europa „over geheel bevredigend" Sterke stijging vracht en passagier sverkeer °p Atlantische routes Jack London krijgt gedenkteken Mgr. -door- dr. J. A. E. VAN DODEWAARD^ AMSTERDAM, 27 jun! f-* Op Jongens Schouw 1960 Manifestatie van katholieke jongeren in Heemstede Toeslag op export van boter verlaagd Run op Nederlands produkt in Engeland Gedeeltelijke staking bij de „Air France" STUDIECOMMISSIE NED. ANTILLEN Vestigingsregelingen Gedurende 1959 Veel natuurschoon door brand vernield Onvoorzichtigheid voor naamste oorzaak Nederlandse kredieten voor Joegoslavië Zusters O.L. Vrouw halve eeuw in Waubaeh ""Hiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimni Haarlem, 27 juni (KNP) De Paus aeeft met ingang van vandaag mgr. J. Huibers, bisschop-emeritus van Haarlem, benoemd tot titulair aartsbis- s°hop van Cipsela. ?r- J. A. E. van Dodewaard, bisschop J/1»» Haarlem, zal deze week nog niet de «ebruikelyke audiënties verlenen. .Rotterdam, 27 juni (knpi. De ?Issch0p van Rotterdam, mgr. M. asen, zal woensdag 29 juni ge audiëntie verlenen. ""iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiHiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiHiiHHn1""1 o^RlPHOL, 27 juni Premier Ben t?°6rion van Israël, die een aantal YVest- p ttëopese landen heeft bezocht, is na i6h verblijf van vijf dagen in Neder- 'hd, gisteravond kort na tien uur [het zijn echtgenote met het iijntoestel ;»n de El Al naar Tel Aviy terugge keerd. De Nederlandse minister-presi dent prof. dr. J. E. de Quay, de Israëli sche ambassadeur H. A. Cidor en de .nef directie van het protocol van Bui- .Jhlandse Zaken, jhr. mr. W E. van ,anhuys, deden de Israëlische premier t&eleide. - Vlak voor zijn vertrek stelden verte genwoordigers van de pers premier Ben °erion o.a. de vraag welke indruk hij „an Nederland had gekregen. „Te veel 3*1 er over te praten", zei Ben Goerion ïlagvaardig, „het zou uren in beslag |!emen". Toch noemde hij vol ontzag de I>itawerken, vertelde dat de ontmoe dig met de koningin en prins Bernhard >'?Pe indruk op hem had gemaakt en tot slot: „Ik heb altijd gedacht dat h in Israël pioniers waren, maar nu Spl ik me heel klein. In Israël moeten -'h maar leerlingen van het Nederland- e volk worden". Zijn reis door Europa noemde hij i.0ver het geheel bezien bevredigend". jOver de zaak Eichmann bad hij niets JHeUws te vertellen. Het Israëlische mi- •'sterie van buitenlandse zaken zal vol lens hem het laatste nieuws uit Argen- Jhië moeten beoordelen. Daarin stond de Argentijnse regering een offici al excuus van Israël niet als een be ëdigende oplossing kon beschouwen. Hen HAAG, 27 juni Het luchtver- vo. 'er over de Noordatlantische Oceaan ?hderging gedurende het eerste kwar- i?al van dit jaar weer een sterke uit leiding, zoals uit rip ^TA blijkt. De de cijfers van de 17 luchtvaartmaat schappijen, die bij deze organisatie zijn t^hgesloten en geregelde diensten op dit ao. aiect uitvoeren, vervoerden in ge- ernde periode 228.027 passagiers, het- 19,5% meer is dan in dezelfde v6riode van het vorig jaar. De KLM 'atn 8,2% (18.634 passagiers) voor haar opening. Dat de goedkopere economy- flï»sse een grote aantrekkingskracht op tat publiek uitoefent, blijkt wel uit het 6 R dat meer dan 72% van het totale flhtal passagiers in deze klasse reis- Bij de KLM was dit percentage u ^ok het vrachtvervoer onderging een Vochtige stijging. De 17 maatschappijen t]6rvoerden gezamenlijk 51,9% meer vJh in 1959. Van de totale hoeveelheid tëcht nam de KLM 20% voor haar i^kening. Hoewel het eerste kwartaal j? de luchtvaart voor een groot deel w, Het stille seizoen valt, is het vervoer h dit jaar vergelijkbaar met dat van topseizoen vijf jaar geleden. ihGLEN ELLEN, 26 juni Op 1 juli zal K de schilderachtige Valley of the K°on, ongeveer 80 km ten noorden van Francisco ter ere van de schrijver ï„ch London een staatspark van 16 j.,etare oppervlakte geopend worden, het London Historie Monument. Daar ivvindt zich de laatste rustplaats van schrijver. De woning van zijn wedu- is veranderd ia een museum, waar Ces uit het leven van de schrijver, zijn wahUxeripten, foto's, reissouvemers, R. zijn ondergebracht. In alle kerken hebben de diocesanen gisterochtend geluisterd naar de laat ste woorden van hun bisschop, niet in de gebruikelijke wij-vorm, maar met het krachtiger aansprekende „ik". Tus sen de regels door kon men beluisteren hoe zwaar het offer voor de bejaarde bisschop geweest moet zijn, zijn ambt neer te leggen. Maar ook, hoe goed hij de verantwoordelijkheid en de zwaarte van zijn ambt heeft leren kennen. Die last werd te zwaar, zo bekende hij, en daarom was het goed, dat een jongere kracht zijn taak zou overnemen. De bisschop verheugde zich erover, dat zijn coadjutor, mgr. van Dodewaard, zich reeds de sympathie en het ver trouwen van de diocesanen verworven had. Uitdrukkelijk bracht hij tot slot dank aan de priesters en leken, die hem het werk zoveel lichter hadden ge maakt. In een lange rij hebben 's middags talloze leken en religieuzen mgr. Huibers in diens huis aan de Nieuwe Gracht ten afscheid de hand gedrukt. Twee uur duurde de receptie, waar op zovele diocesanen uit alle hoeken van het bisdom hun opwachting maakten, om tevens de nieuwe bis schop te begroeten. Niet alleen autoriteiten, onder wie de commissaris der koningin in Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, en de loco burgemeester van Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, gaven evenals de re presentanten van organisaties acte de présence, ook de met mindere of geen functies bedeelden gaven blijk van hun belangstelling. Eerst staande, later ge zeten, drukte de bisschop bij elke keer weer met een persoonlijk belangstel lend woord iedereen de hand. Onder de binnengekomen telegrammen was er een van de minister-president, prof. J. E. De Quay, namens de regering. s Hoogtepunt Maar als men het ons vraagt, was het Lof van 's avonds het hoogtepunt. Mgr. Huibers, dit keer wat onzeker in zijn stem en ontroerd toen hij zijn toe spraak hield, werd geassisteerd door de kapelaans F. Sturkenboom en P. Boogaards, als diaken en subdiaken en door zijn secretarissen, dr. H. Kuipers en J. Solleveld, als troondiakens. Het kathedraal koor en de koorschool ver zorgden onder leiding van Kees Borne- wasser en aan het orgel begeleid door Jan Schouten, de gezangen. Mgr. Huibers herinnerde er in zijn toespraak aan, hoe hjj in deze kathe draal in 1898 tot de eerste groep wijde lingen behoorde toen hij subdiaken werd, hoe hij een jaar later daar pries ter werd gewijd en ook hoe hij daar in 1936 tot bisschop werd geconsa creerd. In deze kathedraal ook wijdde hij zelf vele priesters en verschillende bisschoppen en hij meende zijn gevoe lens van dank niet beter tot uitdruk king te kunnen brengen dan met het „Gratias agamus Domino Deo nos- tro". Dankbaar was hij, dat hij het Haar lemse diocees zo lang had mogen be- Gisteren heeft mgr. J. P. Huibers, de scheidende bisschop van Haar lem, een afscheidsreceptie gehou den voor de religieuzen van zijn bisdom. Hartelijk begroette hij zijn opvolger, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard (rechts). sturen onder de bescherming van de „Allerzaligste Maagd en Moeder Gods Maria". Haar ter, ere verzocht hij de aanwezigen met hem het Wees Ge groet te bidden en het gebed „Onder Uw bescherming". Daarna weerklonk het Te Deum van H. N. Andriessen en nadat de Uisschop zijn drievoudige zegen met het Aller heiligste had gegeven, stelden zich ve len op het kathedrale plein op. Toen de bisschop daar arriveerde, brak een donderende ovatie los van de honder den mensen, die hem omringden. Het „Lang leve onze bisschop" zal mgr. Huibers nog naklinken in zijn nieuwe residentie „Bosbeek" te Heemstede. TEN AFSCHEID „Dit is de vriend van zijn broeders, die veel bidt voor het volk en voor de heilige stad" (2 Makk. 15, 12) Aan deze woorden van de H. Schrift moest ik denken, toen de redactie mij vroeg een kort ar tikel te schrijven bij gelegenheid van de abdicatie van Z.H. Exc. Mgr. J- P. Huibers. Met opzet spreek ik van abdicatie en niet van emeritaat of van een otium cum dignitate, want wat onze, in dienst van het heiligdom vergrijsde, bisschop deed, was niet het zoeken van rust of het verlangen om van de zorgen af te zijn, maar was een be wust en weloverwogen abdiceren, het afdalen van de cathedra, van de bisschoppelijke troon, omdat hij meende, dat dit voor de Haarlemse Kerk beter was. Hij gaat heen, omdat hij van zijn priesters en zijn volk houdt. Hij heeft ons allen lief. Meer dan men vermoedt heeft hij geleden onder de ontwaarding in litteratuur, to neel en film van het woord „lief de", en als hij vertoornd was, was het in de grond meestal daarom. Hij wantrouwde al dat gepraat over liefde, over tot-de-ander-zijn, enz., omdat hij maar al te veel zag, dat de hand ver van het hoofd bleef, dat uitgesproken schone gedachten niet verwerke lijkt werden in daden. Hij hield het bij het woord van onze Heer: „Niemand heeft groter liefde dan hijdie zijn leven geeft voor zijn vrienden". (Joh. 15,13) en daarvan is zijn abdicactie wederom een getuigenis. Zijn heengaan is geen vlucht, maar is een doen als de Meester zelf, is het geven van zijn leven voor zijn vrienden. Zijn leven bestond geheel en al in het herder-zijn van de Haarlemse Kerk: vacanties nam hij in al die jaren nooit, en wie hem intiem heeft gekend, weet hoe hij in zijn huiskapel als Jacob met God heeft geworsteld om licht en in zicht, vooral als het de leiding van zijn priesters, zijn vrienden betrof. De priesters waren zijn vrienden. „Ik noem u geen dienst knechten meer, maar vrienden", heeft hij 25 jaren lang bij de heilige Priesterwijding onze Heer nagezegd, en het was hem uit het hart gegrepen. Menig verloren schaap, dat door hem op de schou ders werd genomen, zal dit voor Gods troon graag bevestigen. Hij worstelde echter niet slechts met God als Jacob, maar wandel de ook met Hem als Abraham en Henoch, op de wijze zoals Gezelle dit beschreven heeft: „Ik wandelde, ik wandelde alleen, ik wandelde en sprak tot den Heer: Hij sprak en ik hoorde, en Hij hoorde en ik sprak, en 'k wandelde en 'k sprak tot den Heer". Jezus' woord over „de noodzake lijkheid om altijd te bidden, en nooit de moed te verliezen" (Lc. 18, 1) bracht hij letterlijk in prac- tijk: onze oude bisschop bad vaak en „hij bad veel voor het volk en voor de heilige stad". NiemandN die hem enigszins van nabij kent, zal dit in twijfel durven trekken. In het gebed groeide hij naar God toe, besprak hij zijn noden met „de Heer der Kerken" en leerde hij of hij als Jesus zelf moest troosten of toornen, of hij leeuw of lam moest zijn. Dat betrof niet alleen het practische bestuur en beleid, maar ook de leer, en op beide terreinen werd hij zodoende echt „wijs". Naast de wijsheid immers, die men uit de boeken leert, is er een wijsheid, die men krijgt uit het persoonlijke contact met dè Wijsheid, een scientia per connaturalitatem en door het gebed werd hij van deze wijs heid vervuld- Bij gelegenheid .van de 84ste verjaardag van Mgr. Huibers viel mij de eer te beurt een geluk wens te mogen uitspreken. Ik ci teerde daarbij enkele verzen uit Psalm 92: „De rechtvaardige groeit als een palm, als de ceder Op de Li banon rijst hij omhoog. Zij worden in Jahwe's tempel geplant, en bloeien in de voor hoven van onze God; Zij dragen nog vrucht als zij oud zijn, en blijven nog sappig en fris". Thans, nu de boom verplant wordt, hoop ik toch, dat hij nog vele jaren „sappig en fris" moge blijven tot zegen van de Kerk van Haarlem. Moge onze oude bis schop in ieder geval in zijn gebe den het diocees Haarlem en zijn nieuwe herder blijven gedenken. Boven werd gezegd, dat onze bisschop met God wandelde, maar ik hoop dat hij deze woorden niet zal opvatten als een citaat uit het boek der Schepping, waar van Henoch wordt gezegd: „Hij wan delde met God en .was er niet meer". (Gen. 5, 24), want wij ver trouwen er op, dat wij hem nog vaak in ons midden zullen zien, en wel liefst ook in zijn oude glorie, „omhangen met heerlijkheid en in volle pracht gekleed" (Eccli. 50, 11), zoals wij hem ken nen uit de pontificale plechtig heden. de feestdag van H.H. Petrus en Pau- Ius, 29 juni, zal de Apostolische Nuntius van Brazilië, mgr. Armando Lombardi, de Nederlandse Pater As- sumptionist Arthur Horsthuis tot bis schop van Jales consacreren. De con secratie geschiedt in de kapel van het College van de Dames de l'Assomp- tion te Sao Paulo. 15 augustus volgt de plechtige in stallatie van mgr. Horsthuis als eer ste bisschop van Jales. HEEMSTEDE, 27 juni In de om geving van het landgoed „Mariënheuvel" hebben dit weekeinde ongeveer 250 jongens in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar en hun leiders, behorende tot de groep Jong Nederland van de Kath. Jeugdbeweging in het diocees Haarlem, onder de titel „Jongens Schouw 1960" een grootse manifestatie gehouden. Deze jeugdbeweging beoogt onder meer door het beoefenen van sport en spel een nieuw vorm te zijn van jeugdvor- ming. Vooral op het platteland trekt dit facet van vrije tijdsbesteding de jonge ren sterk aan. Het was echter voor de eerste maal dat in het diocees Haarlem een manifestatie als deze werd gehou den, waaraan groepen uit verschillende steden en dorpen deelnamen. Na het opslaan van de tenten en de begroetingsbijeenkomst op zaterdagmid dag, werd in de avonduren door de ver schillende groepen een uitbundig circus programma gepresenteerd, waaraan met name de zusters Augustinessen, die het landgoed Mariënheuvel bewonen, veel plezier beleefd hebben. Hoe goed de stemming er die avond was, viel te lezen in een extra editie van het club blad van de Amsterdamse groep, die 's nachts ter plaatse werd vervaardigd. De zondag werd ingezet met een plech tige H. Mis in de open lucht, die werd opgedragen door de diocesaan aalmoe zenier H. G. Tuin. Een jongenskoor zong daarbij een aantal in het Nederlands vertaalde psalmen. Het overige deel van de zondag werd besteed aan sportwed strijden op het sportveld van het semi narie Hageveld. Voor de winnaars in de verschillende afdelingen waren aan trekkelijke prijzen beschikbaar, terwijl bij de sluiting van het jongerenweek einde de diocesaan commissaris A. Hoog kamer aan alle groepen een herinne- rmgsvaantje uitreikte. DEN Haag, 27 juni Het produkt- schap voor zuivel heeft besloten de toe slag op de export van boter naar het buitenland, die in het begin van deze maand van zestig tot zeventig cent per kilo was verhoogd, weer op zestig cent te brengen. Voor Engeland gaat de ver laging vandaag in, voor de andere lan den op 17 puli. In het E.E.G.-gebied wordt de toeslag, zoals bekend, alleen voor export naar Italië verleend. Sinds de verhoging van de toeslag voor Engeland, onze enige exportmarkt van betekenis, is de Deense boter daar twee keer met ongeveer tien cent per kilo in prjjs verhoogd, de Nieuw- Zeelandse een keer. De Nederlandse bo ter werd daardoor veruit de goedkoop ste en er ontstond, na de tweede Deen se prijsverhoging deze week, een run op ons produkt. Bij het produktschap meent men, dat het moeilijk zal zijn aan de grotere vraag in Engeland te voldoen, als onze prijzen te ver bene den die van de concurrenten blijven. Na de verlaging van de export-toeslag en de daaruit voortvloeiende prijsverhoging blijft onze boter nog ongeveer tien cent beneden de Deense prijs terwijl ze on geveer gelijk komt te liggen met de Nieuw-Zeelandse. Het is echter geens zins onmogelijk, dat ook Nieuw-Zee- land nog met een prijsverhoging zal ko men. Vorige week werd 850 ton boter naar Engeland uitgevoerd. In de weken voor dat de toeslag op zeventig cent was ge bracht kwam men hooguit tot 200 ton. PARIJS, 27 juni (Reuter) Een deel van de vliegers van de Franse lucht vaartmaatschappij „Air France" is in de afgelopen nacht tot een staking overgegaan, als gevolg waarvan de maatschappij een aantal vluchten op het Europese luchtnet heeft moeten af gelasten. Het betreft hier de vliegers van de Boeing 707-straalvliegtuigen der „Air France", die het aantal vlieguren wensen te zien teruggebracht tot zes tig per maand. Volgens deze vliegers zouden zij thans 85 tot 100 uren per maand moeten vliegen. De duur van de staking is bepaald op tien dagen. Vandaag zal het personeel van de verkeerstorens op de vliegvelden Orly en Le Bourget in staking gaan, in ver band met eisen tot loonsverhoging. In verband hiermee hebben verscheidene buitenlandse luchtvaartmaatschappijen hun vliegschema's gewijzigd. DEN HAAG, 27 juni Op liet „Antil- lenhuis", het kantoor van de gevolmach tigde minister van de Ned. Antillen in Nederland, do heer W. F. M. Lampe, is zaterdag de notariële akte verleden, waarbij is opgericht de „Stichting stu diecommissie Ned. Antillen", die haar werkzaamheden op 1 september zal aanvangen. Deze stichting, die de be langen zal behartigen van Antilliaanse jongeren, die in Nederland een hogere of lagere opleiding ontvangen, zal met name degenen onder hen onder haar hoede hebben, voor wie het rijksdeel Ned. Antillen en het eilandgebied Aru ba een studiebeurs naar Nederland be kostigen. (Advertentie) MOOI - BETROUWBAAR - VANAF y.wi-- Wl Arthur Horsthuis werd 17 juli 1912 te Diepenveen geboren als oudste zoon van een gezin waarin nog elf kinderen zouden worden geboren. Na zijn gym nasiale studies aan de Apostolische School te Boxtel trad hij in 1931 in de congregatie der Paters Assumptionis- ten in. Hij maakte zijn theologische studies te Leuven (België), waar hij 26 februari 1939 priester gewijd werd. Ach tereenvolgens was hij leraar te Boxtel, assistent te Orthen bij Den Bosch, maar zijn hart ging toen reeds uit naar de missie. Onmiddellijk na de oorlog werd hij benoemd voor Brazilië. Daar werkzaam als pastoor en bouwheer, gaf hij al spoedig blijk van zijn talenten als organisator, waarop hij benoemd werd tot vice-provinciaal. In Pinhal be gon hij met de stichting van een Aposto lische School, waaraan nog volop ge werkt wordt. Nu geroepen tot het bestuur van het nieuw opgerichte bisdom Jales rust op zijn schouders een grote taak. Veertig jaar geleden was deze streek nog een sertao, een oerwoud, zo goed als niet bewoond. Er was daar maar één stadje, Rio Preto, gesticht in 1894. In 1909 werd Itapura opgericht. Japan se kolonisten vestigden zich in de streek, merendeels rond de plaats die in 1938 de gemeente Pareira Barreto werd. In 1942 ontstond Fernandopolis uit de sa menvoeging van twee kleinere plaat sen. Eind 1940 vatte ir. Euphly Jailes het plan op om op zijn onmetelijke eigendommen een stad te stichten die aan alle moderne eisen zou voldoen. Een jaar later werd net Crnzeiro ge plant en aan de voet van dit vier me ter hoge kruis de H. Mis opgedragen. Deze plechtigheid wordt beschouwd als de stichtingsdatum van de nieuwe staat Jales, een van de 24 deelstaten die samen de Verenigde Staten van Brazilië vormen. De godsdienstige ontwikkeling volgde de groei van de bevolking op de voet. Werd in den beginne het gehele ach terland bediend uit twee parochies die 30 km van Rio Preto verwijderd lagen, thans zijn er 21 parochies en enige nieuwe zijn in oprichting. De totale be volking wordt geschat op ongeveer 300.000. De geestelijkheid bestaat uit drie wereldheren, twee paters Capucij- nen en elf paters Assumptionistèn. De 21 parochies hebben behalve de hoofd kerken nog 75 bijkerken en vele kapel len. DEN HAAG, 27 juni De commis sie adviezen vestigingsregelingen van de Sociaal-Economische Raad heeft advies uitgebracht aan de staatsse cretaris van Economische Zaken over een aantal vestigingsbesluiten, nl. be treffende levensmiddelenbedrijven, kleinhandel in tabaksartikelen, in dro gisterij-artikelen en in parfumerieën. In dit advies, waar de staatssecreta ris om had verzocht, komt de onder voorzitterschap van prof. dr. Th. L. M. Thurlings staande commissie tot de conclusie dat de ontwerp-vestigings- besluiten over deze materie van de staatssecretaris afgewezen dienen te worden. De commissie-Thurlings merkt in haar zeer omvangrijk advies o.a. op, dat de vestigingsbesluiten neutraal die nen te staan tegenover de ontwikkeling van de branche-structuur. Bovendien moet het bedrijfsleven zich flexibel kun nen gedragen, omdat de grondslagen waarop de economische functie berust, in het bijzonder van de detailhandel, aan voortdurende wijzigingen onderhe vig zijn. Daartegenover staat, aldus de com missie, de doelstelling.van de vestigings wet, nl. het waarborgen van de goede bedrijfsuitoefening voor wat betreft de aspecten handelskennis, kredietwaar digheid en vakbekwaamheid. De nood zaak in branche-aanduidingen enerzijds en de eis van neutraliteit en flexibiliteit anderzijds schept als een ongewenst, doch onvermijdelijk, nevengevolg van de vestigingswet een zekere mate van spanning. In de witwerp-vestigingsbe- sluiten van de staatssecretaris is als middel om die spanning op te heffen een algemeen ievensmiddelenbedrijf op genomen, terwijl daarnaast is beoogd de flexibiliteit te bevorderen door het vrijgeven van één groep kruidenierswa ren en het enigszins ruimer omschrijven' van de assortimenten. De commissie-Thurlings is van me ning, dat niet behoeft te worden ge vreesd dat haar inzichten de weg zulieq openen voor een schoksgewijze ontwik keling die de bestaansmogelijkheid van een groot aantal kleine middenstands ondernemingen zou ondermijnen. De commissie-Thurlings heeft zich verplicht gevoeld als positieve bijdrage, tegenover het ontwerp van de staatsse cretaris een eigen ontwerp te stellen. In een voorontwerp vestigingsbesluit heeft zij tot uitgangspunt genomen de be staande branches in de eigenlijke klein handel. Zij breekt met het tot dusverre veelal gevolgde systeem van uitputten de, exclusieve branche-omschrijving. Er zijn vele artikelen die voor geen enkele tak van kleinhandel kenmerkend meer zijn. De commissie heeft zich verder gerealiseerd dat het aanmerken van een bepaalde vorm van detailhandel als een afzonderlijke bedrijfstak, nog niet uit sluit dat de assortimenten van die be drijfstak en andere bedrijfstakken el kaar grotendeels, desnoods zelfs geheel, overlappen. DEN HAAG, 27 juni Het langdurige mooie weer in 1959 veroorzaakte een zo sterke uitdroging van bodem, gewassen en opstanden, dat desastreuse gevolgen niet uitbleven. Zeven maal zo groot was het aantal branden, in vergelijking tot 1958. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Ongeveer 1.700 maal moest de brand weer in 1959 (1958 244) bij dergelijke branden ingrijpen. In ruim zevenhon derd gevallen kon de schade tot een minimum beperkt blijven, maar bij de 314 branden waarvan de directe schade werd opgegeven ging reeds ruim 900.000 gulden aan nationaal vermogen in vlam men op. Voor zover bekend was tachtig procent van deze branden aan onvoor zichtigheid te wijten en had dus kun nen worden voorkomen, aldus het mi nisterie van Economische Zaken. Architectonisch contrast in Rome. Op de achtergrond de koepel van de St.-Pieter. Op de voorgrond een moderne kerk die bijna gereed is gekomen. BELGRADO, 27 juni (Tanjug) De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken, Koca Popovic, heeft zijn Nederlandse ambtgenoot mr. J. M. A. H. Luns zaterdag alhier een lunch aan geboden. Tot de gasten behoorden de ambassadeur van Joegoslavië in Neder land, Branko Draskovic, de Nederland se ambassadeur in Belgrado mr. S. G. M. Baron van Voorst tot Voorst en Ba ron van Lynden van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Minister Popovic merkte op dat dit het eerste naoorlogse bezoek van een Nederlandse minister van Buitenland se Zaken aan Joegoslavië is. Dit bezoek zal het wederzijdse begrip ongetwijfeld ten goede komen, en kan worden be schouwd ais een poging de internatio nale spanning te verminderen. De les die uit het mislukken van de Parijse topconferentie kan worden ge trokken is niet dat uit de mislukking blijkt dat de politiek van vreedzame co- existentie onrealistisch is, maar dat juist nog krachtiger pogingen moeten worden gedaan deze politiek tot werke lijkheid te maken, omdat er geen alter natief is. De zgn. neutralislische lan den kunnen hierbij een belangrijke rol spelen", aldus minister Popovic. Minister Luns antwoordde, dat de situatie in de wereld ongelukkigerwijze is verslechterd. „De hoop van de vol keren op het welslagen van de top conferentie is niet in vervulling ge gaan. Wij allen kunnen echter een rol spelen bij het verbeteren van de toe stand. Ik ben geen pessimist en alle bruggen zijn niet vernietigd, zodat het nog steeds mogelijk is om tot overeen stemming te komen". „Joegoslavië en Nederland zijn lan den met verschillende maatschappelijke stelsels. Wij zjjn tevreden met hét onze en u met het uwe. Joegosiavië nrobeert niet haar stelsel aan anderen op te drin gen en volgt een politiek van wederzijd se eerbied die een voorbeeld van wer kelijke coëxistentie kan worden ge noemd", aldus minister Luns. „Joegosla vië en Nederland hebben altijd goede betrekking onderhouden en er bestaan goede vooruitzichten, dat deze zich op economisch en cultureel gebied nog ver der zullen ontwikkelen". De onderwerpen, die minister Luns en minister Popovic zullen bespreken zijn niet officieel meegedeeld. Maar van doorgaans goed ingelichte zijde al hier is vernomen, dat beide ministers de rol van de kleine landen bij het ver minderen van de internationale span ning, samenwerking tussen beide lan den op economisch gebied, de betrek kingen met de E.E.G. en de mogelijk heid van Nederlandse kredieten aan Joegoslavië zullen behandelen. Het is niet uitgesloten dat ook de kwestie van Nederlands Nieuw-Guinea ter sprake zal komen. Minister Luns zal de komende dagen een onderhoud hebben met president Tito en delen van Joegosiavië bezoeken. Aan het einde van zjjn bezoek zal een slotcommuniqué worden gepubliceerd. WAUBACH, 27 juni Het vijftigjarig bestaan van het klooster van de Heilige Familie alhier is zondag voor de Wau- bachse gemeenschap aanleiding gewor den tot een grootse huldiging van de zusters van O.L. Vrouw. Aan het begin van de jubiieumdag droeg pastoor H. Peters een heilige mis tot dankzegging op, tijdens welke hij ook de feestpredi katie hield. Hierbij memoreerde pastoor Peters het vele werk. dat door de zus ters in de voorbije vijftig jaar is ver richt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5