I Beroep op kapitaalmarkt bij Vredestein waarschijnlijk Van der Klooster zegevierde in de Ronde van Puttershoek winkelmeisje DORRY FORD EYAG Pleidooi voor sterkte w c Tot kunt u 15 juli zich aanmelden voor toelating tot de Koninklijke militaire academie Rotterdamse graanmarkt Reclame Gang van zaken lopende jaar goed NIEUWS Levensonderhoud in mei gedaald Maakt voor Uw zaak Pluvier Motoren gaat Albert Heijn verwacht behoorlijk resultaat Klantenobligaties in discussie nieuw vestigen DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG OVERSCHIE Zilveren machinist Volkswagenbus over de kop te water Muziekconcours te Nootdorp Sporthuis IER BRAAK net Ford Anglia de luxe NSC MAANDAG 27 JUNI 1960 PAGINA® Moedig optreden voorkwam rampzalige gevolgen „Adest Musicauit Sassenheim kampioen Zó sterk nam de vraag naar een nieuwe auto nog nooit toe! f. Leverbaar in 11 verschillende kleuren N;V. DRUKKERIJ.DE SPAARNESTAD - HAARLEM Dealer voor Schiedam, Vlaardingen en Westlan" Servicebedrijven N-V. HO door JOSEPH ALSOP y Jongelui, die op het ogenblik eindexamen gymnasium, hbs of hts doen (of reeds over één dezer diploma's beschikken) kunnen zich nog tot 15 juli aan melden voor de opleiding tot officier bij de Koninklijke Landmacht of de Koninklijke Luchtmacht. De opleiding welke 1 september 1960 aanvangt duurt 4 jaar. Na afloop van de studie volgt aanstelling tot 2e luitenant, een jaar later bevordering tot le luitenant. Reeds op jeugdige leeftijd vervult men dan een leidinggevende functie, welke dienovereenkomstig gehonoreerd wordt en wijde perspectieven opent. Stuur voor nadere inlichtingen over de toelating tot de KMA en de toekomstmogelijkheden onderstaande coupon in. U kunt ook telefonisch inlichtingen vragen: 070-182290. toestel 1257. fiï'v- DEN HAAG, juni In de verga dering van aandeelhouders van de N.V. Rubberfabriek Vredestein werd mede gedeeld, dat de gang van zaken in 1960 tot nog toe goed is geweest. De produktie heeft wederom een verdere stijging ondergaan, maar de resultaten hebben hiermee geen gelijke trted ge houden. Dit als gevolg van de toegeno men loonkosten, de gestegen rubberprü- zen en de scherpere concurrentie. De winstmarges krimpen door dit al les geleidelijk jn. Gepoogd wordt thans de produktie aanzienlijk te vergroten door allerlei kleinere fabrieken in het productieproces in te schakelen. Door de opname van de N.V. Radium in het concern is de specialisering langzaam juni Voor wat de ROTTERDAM, 25 juni De directie der Motorenfabriek Pluvier te Rotter dam deelt mede, dat de portefeuille aan binnen- en buitenlandse opdrach ten alleen reeds uit i Finland werd een vaste order van enkele miljoenen guldens ontvangen voor levering van de onlangs op de markt gebrachte nieu we twee-versnellingsmotor noodzaakt tot een aanzienlijke uitbreiding der pro- duktie-capaciteit. De raad van commis sarissen heeft daarom besloten een tweede bedrijf in Nederland op te rich ten, temeer daar op het terrein aan de Sluisjesdijk te Rotterdam de beoog de belangrijke uitbreiding niet moge lijk is en bovendien de verhoudingen op de arbeidsmarkt te Rotterdam uiter mate gespannen zijn. De directie hoopt, dat met de ge meente Emmen geopende onderhande lingen over de oprichting van een be drijf op het industrieterrein dezer ge meente op korte termijn, met succes kunnen worden afgesloten. Dit tweede bedrijf zal op de eerste plaats fungeren als toeleverbedrijf van plaat-, las- en lakwerk voor de fabriek in Rotterdam en voorts voorzover het de montage van bromfietsen betreft een zekere ont lasting voor de Rotterdamse fabriek gaan betekenen. Hoewel in het thans lopende boek jaar een verdere stijging der omzetten kon worden gerealiseerd, heeft de vraag naar de produkten der onder neming uit binnen, en buitenland zich zodanig ontwikkeld, dat deze de pro- duktiecapaciteit van het Rotterdamse bedrijf te boven gaat, waardoor lange le vertijden moeten worden bedongen. Een en ander betreft op de eerste plaats de in de aanvang van 1960 op de markt gebrachte twee- en drie-versnellings- motoren en bromfietsmodellen, doch in mindere mate ook het overige lever programma. maar zeker aan het doorwerken. In het gehele concern vinden gezonde uitbrei dingen plaats. In Den Haag zijn thans onderhandelingen gaande over de aan koop van een stuk grond. In de fabriek te Doetinchem wordt het accent gelegd op de verdergaande joon automatisering. In de fabriek te Ensche Ihet concern een de wordt de produktie aanzienlijk opge voerd. Zowel in de bandenfabrieken te Doetinchem en te Enschede als in de rubberfabriek te Den Haag zijn orders nauwelijks bij te houden. Ter verhoging van de efficiëncy zul len belangrijke investeringen plaatsvin den. Aandeelhouders informeerden of de investeringen uit eigen middelen zullen worden gefinancierd. Het bestuur deelde mede, dat het zich thans aan het beraden is op welke wijze de meerdere kasmiddelen kunnen worden aangetrokken. Zeer waarschijn lijk zal een beroep op het publiek ge daan worden, maar of dit in de vorm van een aandelenemissie of in de vorm van converteerbare obligaties zal ge schieden, is nog niet beslist. De bestemming van de agioreserve, die op de balans met ruim twaalf mil joen voorkomt, vormde vanzelfspre kend een punt van discussie. Te zijner tijd zal een deel van deze reserve ze ker aan aandeelhouders worden uitge keerd, maar daarnaast zou de directie met dit stuk vermogen ook graag wil len werken. Ten aanzien van de circulerende geruchten over een nauwere samen werking of fusie tussen Vredestein en de Ver. Ned. Rubber, verklaarde de directie dat er af en toe wel be sprekingen plaatsvinden tussen beide maatschappijen, maar in een acuut stadium verkeren deze besprekingen toch niet. Men kan de verhouding tussen beide maatschappijen het best karakteriseren als een losse flirta tion, waartegen de wederzijdse ouders niet afkerig staan. De structuur van het Vredesteincon- cern zal worden gegoten in de vorm van een holdingmaatschappij met ver schillende maatschappijen. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde' leeftijd werd aan de heer G. J. Oorlog met ingang van 1 juli eervol ontslag verleend als direc teur. De heer Oorlog jr. zal tot direc teur benoemd worden van de werkmaat schappij Vredestein Banden. Voorts wer de heer P. van den Bergen met ingang van 1 juli eveneens benoemd tot direc teur van de rubberfabriek Vredestein. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. ZAANDAM, omzetten van het kruidemersbedrijf van Albert Heyn in de eerste vijf maan den van 1960 betreft, is het bestuur be slist niet ontevreden, zo werd op de algemene vergadering meegedeeld. Het rendement op consumptiemelk is ech ter miniem, zodat uit het melkbedrijf minder gunstige klanken komen. De overige melkproducten zijn echter wel lonend. Dooreengenomen wordt voor behoorlijk resultaat tegemoet gezien. Uit de vergadering kwam de vraag naar voren of het spaarsysteem met de rente van 7 pet. (de klantenobliga ties) nog wel rendabel is, mede gezien de kasbeleggingen, welke per 31 de cember 1959 met ruim 3 miljoen "bp de balans geboekt staan. Houdt de inte rest op de spaarobligaties niet het hogere dividend tegen, hetwelk door de aandeelhouders toch zeker ver wacht was? Het bestuur was het er niet mee eens dat de financiering kostbaar zou zijn. Er zijn grote investeringen nood- zekèlijk. Als de plannen die op stapel staan worden uitgevoerd iets wat men niet verwachtte vanwege externe factoren zou een aanzienlijk groter bedrag nodig zijn dan de 17 miljoen die in 1959 werden geïnvesteerd. De be weeglijkheid van het bedrijf eist een grote liquiditeit. De balanswaardering is als moment- ópname niet representabel voor de doo lopende wisseling van de kasmiddelen. Het spaarsysteem bevordert de omzet aanmerkelijk. Albert Heijns kruide mersbedrijf heeft ook in het lopende jaar een groter marktaandeel kunnen bemachtigen. In de toekomst is het mogelijk, dat bij een grotere dividend uitkering, waarbij ook de spaarobliga ties in rente zouden stijgen, de finan ciering topzwaar zou worden. Een suggestie van een der aandeel houders om in de toekomst een stock dividend uit te keren, teneinde het ka pitaal te vergroten waarbij op de aan delen een lager dividend zou worden uitgekeerd, werd door het bestuur niet als urgent beschouwd. Het bestuur ziet de ontwikkeling in de toekomst met belangstelling tegemoet. Men heeft nog ggen concrete plannen ten aanzien van de toekomstige financiering. Voorlopig zal het omzetten van de bedieningswinkels in zelfbedieningsbe- drjjven en supermarten Albert Heijn heeft 363 verkoopplaatsen wel de nodige investeringen vergen. In de balanswaardering van de vaste activa 48 miljoen zit een grote stille reserve. De verzkerde waarde is ver boven de honderd miljoen. De oude panden zijn grotendeels eigendom van het bedrijf, de nieuwe zelfbedienings winkels en supermarten zijn groten deels huurpanden. PoldermaiChinist Bh. Dijkshoorn van Oost-Abt is vrijdag 1 juli a.s. 25 jaar in dienst van de polder. Des avonds te 20 uur zal hij door het bestuur worden ont vangen in het Verenigingsgebouw d,aar- na volgt een gelegenheid om de heer Dijkshoorn met zijn gezin te feliciteren. PUTTERSHOEK, 27 juni De Rot terdamse amateur Rinus van der Kloos ter heeft zaterdagmiddag de vijfde wie lerronde van Puttershoek op overtuigen de wüze op zijn naam gebracht. Na hem was Arie van Haren, de lokale favoriet, de man die fel gestreden heeft om de lauweren. Enige ronden voor het einde, toen er een vrij onoverzichtelijke situatie was ontstaan, moest deze laatste echter ten onder gaan in een wirwar van ren ners. Van der Klooster reed toen met een ronde voorsprong naar de zege. Het merendeel van de renners had er met bijster veel zin in. Het was vrij warm en de demarrages die kort na het start schot van de burgemeester, de heer W. van der Ploeg, zich voordeden, waren van onbetekennende aard. Premies en turf- streepjes voor de leidersprijs waren hier van de inzet. Verweij uit Gouda oogste in dit eerste stadium in beiderlei opzicht het mees te fortuin, maar het was hem niet gege ven de eindstreep te halen. Verweij was er nog wel bij toen Breure en Kouwenho- ven achter de beide vluchtelingen V. d. Klooster en Van Haren meenden te moe ten aan gaan. Het boterde in de grote groep niet erg blijkbaar, want daarna was er eigenlijk niemand meer, die een tegenoffensief aan het adres van het la ter tot vijf man aangegroeide kopgroep- je kon organiseren Stolk, de Wit, van dor Leur, Hamelink, Verhoeven, een en kele keer ook van Steenselen, Cuvelier en de later door een defecte derailleur uitgeschakeld den Braber hebben ener gieke pogingen gedaan om de opgelopen schade te herstellen, maar verder dan pogen kwam het niet. Ieder had zich reeds verenigd met de omstandigheid, dat van Haren een goede plaats zou gaan behalen, In het alleron gunstigste geval zou hij immers n°6 al tijd vijfde zijn in een zo sterk gezelschap. De zaken pakten-evenwel geheel anders uit Het kopgrdepje haalde het namelijk óók niet Slechts v.d Klooster bleef er van over en hij wist een ronde voorsprong op zijn concurrentie te nemen. Van de overige vier hield verder van Haren nog gedurende enige ronden stand. De Rot terdammer v.d Leur heeft nog getracht door een magnifieke rush vanuit het peloton, tijdens wélke onderneming hij va-i Haren passeerde en deze laatste deed besluiten zich maar gewonnen te geven, de tweede prijs veilig te stellen maar ook hij kreeg een teleurstelling te verwerken toen kort voor tijd een man of vijf uit de groep hem achterop kwa men en op hem de ereplaatsen verover den De uitslag: „oc,no- Amateurs en onafh: 100 km m 2.28.09, 1. v.d Klooster. Rotterdam; 2. (op een ronde) Swaneveld. Dordt; 3. De Vries, Waalwijk; 4. Hamelink, Den Haag; 5, Stam, Rotterdam. Nieuwelingen: 60 km. in 1.23.25. 1. Dorst, 2 Peters, 3. Houwer, alleen uit Rotterdam, 4 Van Beugel, Dordt, 5. Bui tendijk. Rotterdam. HOLLAND BANK De directie van de Holland Bank te Amsterdam heeft uit Spokane (Washington) bericht ont vangen dat in mei uit huur voor explo- ratie op haar twee bezittingen in Mon tana een bedrag van 1.358.33 dollar is ontvangen Hiervan komt 146.88 dollar voor rekening van het reeds bestaande contract 1.211.45 dollar is de huur volgens het pas gesloten nieuwe contract. Dank zij het moedig optreden van de 16-jarige mej R.. Rondeltrap uit de Bil- derdijkstraat en de 37-jarige heer R. Rond van de Gaarlandsingel kon zondag een verkeersongeluk te Gouda, dat rampzalige gevolgen had kunnen heb ben, alleen tot waterschade worden be perkt. Een autobus met zeven mensen, de familie Hoogendoorn en een vriendje van de jongste zoon, Harry van Dijk, allen uit Gouda, sloeg omstreeks half 3 op het Bolwerk over de kop om tenslot te in de Kattensingel te verdwijnen. Mej. Rondeltrap en de heer Rond, die het ongeluk zagen gebeuren, bedachten zich geen ogenblik. Zij sprongen in het water om de inzittenden uit hun benarde po sitie te bevrijden. Het volkswagenbusje reed van de Ra- batbrug in de richting van de Katten singel. De heer Hoogendoorn verloor de macht over het stuur toen het busje bij een der voetgangersoversteekplaatsen met bet rechtervoorwiel de trottoirband raakte. De wagen schoot over het voet pad en kantelde vanaf de berm het ka naal in. Met de wielen naar beneden kwam het busje in het water terecht. De redders hielpen de inzittenden bij het openen der portieren. Mevrouw Hoogen doorn en haar 8-jarig zoontje waren le enige inzittenden die niet konden zwem men. Gelukkig konden ook zij nog tijdig op de wal worden gebracht. Niemand van de betrokkenen had enig letsel opgelopen. In het kader van het muziekconcours van de R.K. Bond van Muziekverenigin gen in Zuid-Holland, bij gelekenheid van het 50-jarig bestaan van de r.-k. fanfare „Juliana" te Stompwijk, werd zondag een drumbandwedstrijd gehouden, in het Sportpark te Nootdorp. De eerste prijs werd behaald door „Adest Musica" uit Sassenheim met 213 punten, waardoor deze vereniging kampioen van Zuid-Hol land bleef; ook vorig jaar wist zij de „Grundeman"-Drumbandbeker in de wacht te slepen. De verdere uitslag is als volgt: Tweede afdeling: „St.-Cecilia", Voor burg Jeugdband, 2e prijs (171 punten!: „Victoria", Delft, 2e prijs (165 p.); „De Phoenix", Wateringen, le prijs (198 p.); „St.-Caecilia", Leidschendam, niet opge komen; „St.-Jansband", Zoeterwoude, 2e prijs (180 p.); „St.-Caecilia", De Lier, 2e prijs (195 p.); „St.-Caecilia", Schipluiden le prijs (203 p.); „St.-Matthias", War mond, le prijs (198 p.); „St.-Gregorius" Kwintsheul, 2e prijs (186 p.); „Excelsior". Noordwijk, 2e prijs (185 p.). Eerste afdeling: Leidse Harmoniekapel. Leiden, 2e prijs (189 p.); „Godsdienst en Kunstzin", Berkel (144 p., geen prijs); „Pius X", Poeldijk, le prijs (202 p.); „M.C.C.", Laren, le prijs (213 p.); „Arti Rellgoni", Langeraar, le prijs (199 p.); „D.S.S.", Aarlanderveen, le prijs (210 p.) Afdeling uitmuntendheid: „St.-Lauren tius", Voorschoten, le prijs (2Ö8 p.). Heeft u iets te vervoeren naar Limburg, Brabant, Friesland, of Utrecht, Gelderland? Dagelijk se diensten. Steenbergen's auto lijndiensten, Lange Haven 122 a. telefoon 68456. Rolfilms ontwikkelen en afdruk ken, alsmede pasfotoV in 1 dag gereed. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106. Kachelsmederij T. Notenboom, speciaal adres .voor het vakkun dig repareren en schoonmaken van haarden en kachels, Boerha- velaan 92, Schiedam, tel. 62599. Alles op het gebied van muziek instrumenten, van Krogten heeft het! Rotterdamsedijk 148. telef. 67026. Bas v. d. Heijden - Zelfbedie^ ning vraagt flinke magazijn bediende. Prettige werkkring, goed loon. Met vakantieafspra ken zal rekening worden ge houden. Aanmelden: kantoor Mathenesserlaan 476. vraagt leeftijd 15 jaar. Grote Markt 3, Schiedam, telefoon 68770. TRUUS VAN ARNHEM Roman /oor oudere rpeis/'e's Een prachtig boek van een bekende jeugdauteur om in ééM adem uit te lezen. De vraag blijft stijgen - ongekend snel! Onweer legbaar is het succes van 's werelds groots-te kleine wagen met zijn opvallende pluspunten: acceleratie snelheid zuinigheid ruimte «veiligheid comfort. INCL VERSE LUCHTVERWARMING. AF FABRIEK AMSTERDAM MEER AUTO VOOR UW 0EU> Ni de boekhandel verkrijgbaar Telefoon (0 10) 64288 - (0 1898) - 4143 BONN De Westduitse regering heeft, naar een woordvoerder der regering op nieuw heeft medegedeeld, niet de bedoe ling de mark in opwaartse richting te her-waarderen. Dergelijke geruchten wa ren de laatste tijd zowel in West-Duits- land als in het buitenland in omloop ge weest Zij hadden speculatieve devie- zenhandel veroorzaakt. ASHINGTON Senator John F. Kennedy heeft thans ont huld,' wat het centrale thema is, dat hij zal ontwikkelen in de campagne voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen voor het ge val dat hij hetgeen uiterst waar schijnlijk is aangewezen wordt als de kandidaat van de Democratische partij. Het thema, dat hij heeft geko zen, draait om „het feit, dat men on ze positie in de wereld op een dra matische wijze heeft laten verzwak ken." Het citaat stamt niet uit de belangrijke rede, waarin senator Kennedy vorige week dinsdag zijn persoonlijk verkiezingsprogram in de Senaat heeft ontwikkeld. Het komt uit de vermaarde verklaring, waar in de Republikeinse gouverneur van New York, Nelson A. Rockefeller, zich op zulk een verrassende wijze uitsprak voor grotere openhartig heid binnen zijn eigen partij. Ten aanzien van dit centrale thema, waarmee Amerika wordt geconfron teerd, verschillen de Republikeinse gouverneur en de Democratische se nator slechts op één punt van me ning. Rockefeller acht de regering- Truman even schuldig aan deze „dramatische" verzwakking van Amerika's positie in de wereld als de regering-Eisenhower. Toch is de bezigheid van het uitdelen van schuld en verantwoordelijkheid veel minder belangrijk dan de waarde van het thema zelf. President Eisenhower en zijn on derhebbenden trachten het publiek gerust te stellen met de mededeling, dat het hele thema onzin is, aange zien de militaire kracht van de Ver enigde Staten thans groter is dan ooit. Absoluut gesproken is dat mis schien wel juist. Gouverneur Rockefeller en senator Kennedy antwoorden echter in feite, dat het argument van Eisenhower zinloos is. aangezien de Sovjet macht sneller is toegenomen dan de Amerikaanse. Vandaar, zo redene- ren zij, dat Amerika in verhouding tot de Sovjet-Unie in werkelijkheid zwakker is dan ooit tevoren. En ook dit is ongetwijfeld juist. Of het thema van Kennedy en Rockefeller wezenlijke waarde heeft, hangt af van de vraag, of de aan houdende verandering in het machtsevenwicht een ernstige be dreiging vormt voor Amerika en de gehele wereld of niet. Een goede maatstaf kan men vinden in het ge dragspatroon van de Sovjets tijdens de anderhalve decade na het eind van de tweede wereldoorlog. Het na oorlogse patroon toont helaas aan, dat elke communistische actie van enige omvang, waarbij het risico be stond van een westelijke reactie, werd ondernomen na een duidelijk gunstige wijziging in het machts evenwicht. Als men afziet van de gro te communistische offensieven, die al tijdens de oorlog zijn begonnen en die geen enkel risico meebrach ten, dan zijn er na de oorlog vijf van deze grote communistische initiatie ven geweest. Het eerste na-oorlogse initiatief was de blokkade van Berlijn. De achtergrond van deze blok kade werd gevormd door de over haaste demobilisatie van de weste lijke legers, waardoor West-Europa werd beroofd van een serieuze de fensiemacht. Het tweede communistische initia tief was de agressie in Korea. De achtergrond was nu het Amerikaan se ontwapeningsprogram uit de ja ren 1949-'50 van president Truman en zijn minister van defensie Louis Johnson, plus de geslaagde proef met de eerste- Russische atoombom in september 1949. Natuurlijk kan Stalin zijn voorraad atoombommen in juni 1950 niet vol- doende hebben geacht voor operatio neel gebruik. Maar hij moet stellig de indruk hebben gekregen, dat de Amerikaanse ontwapening een ge noegzame waarborg vormde tegen een Amerikaanse reactie op de Ko reaanse agressie. Hij zal ongetwijfeld ook overwogen hebben, dat zelfs een klein, zij het onbekend aantal Russische atoombommen Amerika bij zijn optreden zou hinderen, om dat de hysterische neigingen bij de andere westelijke bondgenoten wer den aangemoedigd. Als hij dit laat ste in zijn berekeningen heeft opge nomen, dan heeft hij in ieder geval gelijk gekregen. Het derde communistische initia tief was de actieve bemoeienis van de Sovjet-Unie met het Nabije Oos ten, die begon met de Egyptische wapentransactie. De achtergrond werd hier gevormd door een dras tische beperking van de Amerikaan se herbewapening, zoals die na het uitbreken van het Koreaanse conflict was begonnen. De opdracht tot deze beperking was afkomstig van presi dent Eisenhower en zij werd uitge voerd door de minister van defensie Charles Wilson. Het vierde en het vijfde communis tische initiatief waren respectievelijk de aanval van de Chinese commu nisten op Quemoy en de pogingen om de westelijke mogendheden op de vlucht te jagen uit West-Berlijn. De Berlijnse crisis werd ontketend zodra de crisis rond Quemoy was verlopen. De achtergrond was dit maal, dat de Sovjets de beschikking hadden gekregen over een comple te sortering raketten voor middel grote afstanden, waarmee zij alle westelijke bondgenoten, die Ameri kaanse bases op hun grondgebied hebben, kunnen bestoken, plus een aantal raketten voor grote afstan den, die in staat zijn doelen op het Amerikaanse grondgebied te treffen. Lang voordat zjjn raketten klaar waren, heeft Khroesjtsjev uit eigen beweging voorspeld, on der meer tegenover uw verslaggever, dat alleen al het bezit van deze wa pens het Kremlin in staat zou stel len de landen binnen zijn schootsveld te intimideren en te verlammen. Als er geloof gehecht kan worden aan Khroesjtsjev's eigen woorden, dan was dus eigenlijk een Russische be rekening van de' psychologische en politieke gevolgen van de meest re cente en meest drastische wijzigingen in het machtsevenwicht de voor naamste oorzaak van zowel de Ber lijnse krisis als die van rond Quemoy. Bjj al de hierboven genoemde com munistische initiatieven werden de genen. die verantwoordelijk zijn voor de politiek van het Kremlin, natuur lijk ook door vele andere overwegin gen geleid. Maar een voorafgaande wijziging.in het machtsevenwicht is toch de enige factor, die alle vijf gro te initiatieven na de oorlog gemeen hebben. Dat is een indrukwekkend, grimmig en aelfs verontrustend feit. Het is nu eenmaal zo, dat zwakheid altijd narigheid uitlokt. Amerika en zijn bondgenoten zijn er tot dusver telkens in geslaagd het ergste te ont lopen. Maar dat is geschied ten koste van veel offers en risico's. Povendien is het machtsevenwicht nog steeds bezig in ons nadeel te verschuiven en als het gedragspatroon van de Sov jets in het verleden iets te betekenen iieeft, dan mogen we verwachten, dat meer zwakheid meer narigheid zal uitlokken. Kortom, de Amerikaanse vice-pre sident Richard M. Nixon zal tijdens de komende verkiezingsstrijd in Ame rika heel wat werk hebben aan de beantwoording van de vraag, die door senator Kennedy en gouverneur Roc kefeller is opgeworpen. Nixon's taak wordt er niet gemakkelijker op door de omstandigheid, dat zijn trouw aan de huidige Amerikaanse regering slechts met moeite een persoonlijk standpunt verhult, dat niet veel ver schilt van dat van de heren Kennedy en Rockefeller. (Copyright N.Y. Herald Trib.) COUPON Afdeling Personeelspubliciteit, Grote Marktstraat 40, Den Haag, Verzoeke mij schriftelijk/mondeling thuis in ts lichten omtrent de opleiding tot beroepsofficier. Naam: Adres: Woonplaats:Tel.i Leeftijd: Opleiding: Doorhalen hetgeen niet gewenst wordt. •••«••••••a* L.M. 12296 (Bericht van A. Bosman N.V., Graan- makelaars, alhier.) De kooplust viel deze week niet eens tegen, vooral als men in aanmerking neemt, dat over een week verandering in de rechten voor mais en milo intreedt, terwijl verder de gunstige oogstberichten, die zo langzamerhand uit alle wereld delen tot ons komen, verkoopdrang van de exportlanden veroorzaken en de prij zen dienovereenkomst!lager werden. Noord-Amerikaanse haver was deze week op één dag tot ca. 10 dollarcents per 100 kg. lager, waarop prompt een rech tenverhoging door Den Haag is gevolgd. Doordat de importcontingenten niet groot waren kon er slechts beperkt worden aangekocht en gefixeerd. Mals. Aangezien er nog behoefte be stond aan terstond leverbare plu' "nais brachten de eerste boten nog een kleine premie, terwijl midden juli aankomende posities lager werden afgedaan, en ook de afladingen lager aan de markt kwamen. In yellow mais aankomend en stomend moesten de bezitters genoegen nemen met lagere prijzen, waardoor deze po-ities eigenlijk onder afladingsnariteit kwamen. Op afiading was Amerika lager aan d? markt zowel voor juli. augustus tot de cember aflading. Mexicaanse mais sto mend bleef vrijwel onveranderd en werd door de industrie opgenomen. Gerst. De dispariteit tussen ingeklaard en transitogoed is vrijwel verdwenen nu de aanbiedingen der shippers op aflad.ng op lagere basis kwamen. Enige zaken in 3 en 5 barley per juli en aug. aflading. Pacificgerst op afiading weinig veran derd, doch geen grote activiteit. Alleen de betere soort z.g. kippengeist L loco zeer schaars, zodat gegadigden zich van inlandse gerst tegen hoge prijzen moeten voorzien. Haver. Zoals gemeld enige kooplust toen N. Am. haver de grens ener rechten verhoging ging naderen Intussen blijft N. Amerika verder graag verkoper van verder iets verlaagd, terwijl men, zoals gebruikelijk, nog ingeklaard lager kan kopen. In stomende haver van Noord/ Amerika bleef uit de oude april/mei afl. contracten voldoende aanbod. Platahaver op afiading paste zich eveneens aan en is lager te koop, terwijl loco platahaver nog steeds door Duitse houders wordt aange boden. Milo, Millet. Milo aankomend en ge wacht bleef vrij goed op prijs, doch late re posities waren afbrokkelend bij ver minderde activiteit. Millet aankomend bracht de volle prijzen op, terwijl de af ladingen iets zijn gezakt Rogge. Zeer stil. Op aflading schommelt de U.S.A. rogge iedere dag heen en weer, doch belanghebbenden hier toonden wei nig belangstelling. Uit enige stomende boten kan men trouwens een stuk onder de importpariteit aankomen. Platarogge geheel uit de lijn, terwijl voor 'n zoeven aangekomen boot slechts een zeer slechte prijs te maken is. Duitse rogge was deze week eerder terughoudend. Voertarwe. Onveranderd. Belg. tarwe oude oogst niet aan de markt. Franse tarwe te duur, Redwinter en Yugotarwe onveranderd. Enige omzetten uit de tweede fiand in toegewezen partijen in landse tarwe en Yugotarwe juni afl. De Knekenmarkt kon deze week zelden tot enige activiteit brengen. De prijzen van de Zuid-Amerikaanse afladingen brokkelden regelmatig enigszins of, zodat de belangstelling uitermate miniem was. Voor dekking kon hier en daar een order geplaatst worden; spoedige posities kon den tegen slechte prijzen worden geli quideerd. U.S.A. goederen konden hun prijspeil behoorlijk handhaven. In het buitenland konden enige posten soja- schroot geplaatst worden op aflading, doch in het binnenland was er voor deze late termijnen slechts matige belangstel ling. De afvalmarkt lag verlaten. Af termij nen zonder kopersinteresse door de doeningen zijn er praktisch niet te mel den. La Plata pollards waren op latere DEN HAAG, 25 juni Het land«£c prijsindexcijfer van het Ievensona® houd van gezinnen van hand- en arbeiders over mei 1960 is ten oP^zL te van de vorige maand met 1 punt fi. daaid. In april bedroeg het indexf A fer met inbegrip van de huurstijS1,^ per 1 april jl. en inclusief aow 'jj Het cijfer voor mei is 126. Exch>9 aow waren deze cijfers resp. 13® 121, aldus het CBS. In de verslagmaand werd een Prlf. stijging geregistreerd voor brood, v» kensvlees en eieren. Prijsdalingen a. den op voor margarine en vaste bran g stoffen, terwijl voorts de indexc»'®^ voor aardappelen, groenten en Ir daalden. Voor het vaststelen van het cijfer te verwerken huurstijging .n:-.eK het Centraal Bureau voor de Statist een speciale huurenquête gehouden- ze enquête wees voorlopig uit, da* r. huren voor woningen waarin 0°. gaans de gezinnen, waarop het Prf in dexcijfer van het levensonderhoud j trekking heeft, wonen gemiddeld a 15 procent zijn gestegen. Op het. inloed cijfer inclusief aow had dit een i1} ,,0W van 2 punten en op dat exclusief e{ van 1 punt. Het steeg daadoor incl„oril aow van 125 In maart tot 127 in aKii en exclusief aow van 121 in tot 122 in april. alle gewichten en heeft zijn prijzen noghoge vraagprijzen en druk van boten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8