Rentmeester-Bakker in Duisburg ongenaakbaar Opmerkelijke overwinning van dames-dubbelvier De „groten" handhaven zich op Wimbledon Duhhel Pietrangeli-Sirola verrast door Osuna-Ralston voor Tienkamper Rome: Timme Limiet bereikt bij intern, wedstrijden in Amsterdam m DE JONGH gooit hoge ogen bij de Draken IERSE RUITERS STERK OP C.H.I. IN ENSCHEDE «r Magistraal roeien van dubbeltwee delgen verdienen reis naar Rome Maas valt terug in Starklasse Oud-voorzitter KNVB gehuldigd Appel trainer bij Volendam Hockeyploeg met zege gestart Inschrijving van 23 landen Eerste weekeinde Westeinder Lady Sarah Howard heste amazone Wiel Hendrickx zeer ongelukkig MAANDAG 27 JUNI 1960 Succes voor twee Duitse scullers N Duisburg, 26 juni De Nederlandse deelneming aan de rj 3e Duisburger Ruderregatta op Wedaubaan heeft moeten er- aren dat de strijd om een eerste Waats in het internationale roeien *?let eenvoudig is. De overwinning ^°et telkenmale hard bevochten gorden en dat dit niet altijd zo Gemakkelijk gaat bleek in de •lale van de dubbeltwee, waar Nederland uiteindelijk met de eer- e Prijs naar huis ging. Maar het aP ook wel eens hard aankomen, °als bij de oude skif, waarin rentmeester op de valreep het bvi '°fd heeft moeten buigen voor 'ee tot het laatst taai doorzet- ende Duitse scullers. Du Waternolotoernooi Kieler Woche geëindigd: Ook Koos de Jong moet ruimte geven Schaken Buenos A ires EERSTE nederlaag voor Gligoric Ir. Kips gehuldigd Floretscliermsters naar de Spelen In toernooi te Rome Twee doelpunten van Dekker tegen Frankrijk Wielrennen om wereld titels JOHN THOMAS AL HOGER EN HOGER Wereldrecord vijf kamp voor Russin Press Wmmm Gestuurde vier van Njord naar Rome? (Van onze roeimedewerker) Oof rl E oof f mno+Qn Kninron \7DOr ongelofelijk roeifestijn. Iets wat Zia In Nederland nog nooit hebben ge- Meer dan 110 verenigingen uit j "Wien- en buitenland met over de 500 rÜvingen. En als wij zondagmor- n om 10 uur op de Bosbaan moeten /aan vinden wij dat vroeg. In Duits- 3a moet men om kwart voor zeven be lijden, anders komt men beslist niet h aar. Een programma dat op de mi- telut afgewerkt wordt. Zaterdag brach- de wedstrijden weinig succes voor viederland. Njord werd vijfde in de oude en Nereus kwam als derde aan bij h® Jonge acht. Alleen Argo kon het num- j2®r zweiter-senior-zweiter met stuur- 'an voor zijn rekening nemen met een rjVale voorsprong voor Antwerpen, ,®rmania en Duisburg. De dubbel twee s|ad Nautilus werd derde en men be- sJa°t daartoe deze inschrijving ten ter van de dubbelvier terug te trekken, heinde alle krachten voor het laatste pJoimer te kunnen geven. Mej. F. van o*asteren van RIC, die in het nummer A.tties jonge skif startte werd met 4 h'n 35,7 sec. 2e achter mej. U. Schwarz de Ratzeburger RC, die 4 min 30,7 c- voor zich liet noteren. fPy de wedstrijden van zondag kwa- s,en Argo en Njord uit in de vier met jjhurman.' Argo kon het in de voorwed- kjjjd niet verder dan de vierde plaats langen waardoor het van verdere deel- chhingwerd uitgeschakeld. Njord -Aam met een uitstekende tijd van 6 S'h 56,8 sec. als derde achter twee u!°egen van Kiel aan, en kon daardoor ij, de finale aan de start komen. On- een lichte blessure, die de twee Ah de Leidse studenten, Stelma, in het ri6gin van de week had opgelopen, roei- 6 Njord deze dag een uitstekende ra- beter dan zaterdag, toen de ploeg „°g niet geheel op de internationale '6er was ingeschoten. De laatste 250 .heter van de finale bleek een opgave u, zijn, met ploegen van grote Duitse ^hsse. Njord bezette met 7 min 05,- sec. A vierde plaats achter de Universi- 'tsploeg van Kiel in 6 min 54,1 sec., oG eerste Kieler Ruder Club von 1862, J;1® met 7 min 02,- sec. 2e werd en Ger- JJhnia Düsseldorf met 7 min 03,4 sec. erde. Verrassende zege d tien verrassend moment voor de Ne- Jj^iandse vertegenwoordiging was de Verwinning van de dames dubbelvier Ab Nautilus-Kon. Dordtsche. In de norwedstryd werden de Nederlandse gilles met een taf lengte geslagen door j.6h combinatie van Lübeck-Ratzeburg- Jneine, terwijl in de tweede heat Re- Vtsburg van Karlsruhe-Wiking won. (h de finalesti'ijd had Nautilus de bes- start en kon direct de leiding nemen. I b 250 meter kwamen de dames van 'l,beck c.s. met een tussenspurt boord A" boord met de Nederlandse roeisters Ach voordat de helft van de baan was Selegd kwam Nederland weer in gun- v lSe positie. Het tempo werd wat opge- Aerd en successievelijk werd een voor tong gecreëerd, die nog vergroot werd fcpRONINGEN, 26 juni De laatste 3terpolo-wedstrjjd van het pre-oiym- r.'Sche kwalificatie toernooi België - ,*root Brittannië is door België gewon- met 4-3. Bq rust leidde het met 2-1. q^'gië heeft zich hiermede geplaatst in eindronde te Rome. Tegen de ver- (.h'hting in was het krachtsverschil l' ssen België en Groot Brittannië in de htste wedstrijd gering. Groot Brittannië dat met 2—1 van Lieden verloren had was in de com- b duties stellig niet minder, maar de A'gische ploeg beschikte over de bete- s. Schutters en deze factor besliste de hftid. Dé Belgen hadden overigens een Ahierieke meerderheid nodig om een fc, rsProng van 2-0 te nemen. In de V en 6e minuut bestrafte midvoor de è:s overtredingen van Hands en Mac Ahagle, die hiervoor uit het water b®rden gestuurd, doeltreffend (2-0). h listige boogbal van Murray bracht e d minuut voor rust de stand op 2-1 in de tweede helft kwamen de En- qn Sen, toen Dumont op de kant zat, zelfs een treffer van Mc Gonagle op K Doordat Hands een overtreding tAskte, liepen de Belgen na 3 minu- door Caufrier opnieuw uit (3-2). L, °ch toen Dumont opnieuw naar de rjjht werd verwezen, zag het er een Aehblik donker uit voor het Belgische v-v®ntal. Dank zij het prachtige werk Kb doelman de Hessele slaagden de er echter pas 40 seconden voor C5 in hun numeriek overwicht te be- 'la en: 3-3. Hoewel een gelijk spel vol- t^bfide was voor de Belgen, stelde Du- tien seconden voor tijd de Belgr ade reis naar Rome definitief veilig Zweedse zevental verloor zater- LSavond met 5-4 van België. Al ging L, score vrijwel gelijk: op, toch was de vASische overwinning zonder twijfel tQbfliend. De Belgen waren sneller en Abbineerden bovendien beter en met ,r' grotere variatie. zestien landen, die zullen deelne- hrib aan de eindronden van het Olym- Vlfbhe waterpolo-toernooi zijn nu: De Ar. Rep., Argentinië, Australië, jbzilië., Duitsl., Frankr., Ned., Italië, Aban, Joeg., Zuid-Afrika, Roem., V,sb, Hong., De Verenigde Staten en ■büië. met een spurt op 750 nieter. De over winning was toen definitief in handen van Nederland: Tijd 3 min 54,3 sec. 2. Liibeck-Ratzeburg-Rhelne 3 min 57,6 sec. 3. Regensburg 3 min 58,7 sec. 4. Dresdenia-Hamtrarg, 5. Karlsruhe-Wi king. Marjan Ludérus had in het nummer dames oude skif een zware strijd te le veren met een sterke vertegenwoordi ging van Duitse zjjde. In de heat had zij een betere tijd gemaakt dan haar ri vale Frl. Jaeger van Berlijn doch in de eindstrijd moest zij ondervinden, dat de skiffeuse met felle rukken, beslist niet mooi soepel roeiend, toch tot een zeer goede prestatie in staat is. Marjan roei de haar race naar beste weten, kon zelfs in de eindsprint met 36 slagen haar overige rivalen van de 2e plaats afhouden, doch bleef bijna 8 seconden achter Frl. Jaeger: Tijd 4 min 06,9 sec. contra 4 min 14,6 sec. 3. K. Wolf van Berliner R. Club 4 min 15,5 sec.; 4. Frl. Winkelmann van Tegel met 4 min. 16,6 sec. Piet Bakker van de Maas won zijn oude skif in 7 min 53,2 sec. terwijl Co Rentmeester van Willem III practisch dezelfde tijd liet afdrukken in een ande re heat, waarin hij tweede werd achter von Groddeck van Ratzeburg R.C. met 7 min 52,6 sec. Deze allround roeier, die na talloze successen in twee en acht nu ook de skif eens heeft aangepakt, lever de voor Rentmeester in de finale onge kende moeilijkheden op. Samen met Hill uit Oost-Berlijn, resp. op boei 1 en 3 hebben zij Rentmeester het vuur zeer na aan de schenen gelegd. Rentmeester was wel in de start snel weg, doch kon niet zo snel de Duitsers van zich af schudden. Op 600 meter lanceerde von Groddeck een spurt en kon een halve lengte winst boeken. Hij sleurde Hill met zich mee, Rentmeester in moeilijke derde RENTMEESTER verslagen skiffeur. KIER, 26 juni Louter buitenlandse overwinningen heeft de Kieler Woche in de Olympische klassen gebracht. De Nederlanders hebben hierin geen aan deel kunnen krijgen. Een vierde plaats voor Koos de Jong in de Finnjollen- klasse en een vijfde plaats van Bob Maas in de Stars, ziedaar de beste re sultaten, die er voor Nederland uit de bus zijn gekomen. Zelfs de gebroeders Wim en Cor Guldemond, die in de Sharpies zo goed begonnen met ere plaatsen, moesten zich op de laatste twee dagen met een bescheiden rol te vreden stellen. Wim Guldemond met Spotvogel fi nishte dit weekeinde respectievelijk als vqfde en zesde, terwijl Cor Guldemond met Rakker eenmaal als achtste en een maal als tiende eindigde. N® grootste winnaar was ongetwijfeld de Italiaan Agostino Straulino, die vijf races als winnaar afsloot. In de zevende en laatste race moest hij zich weliswaar met een tweede plaats vergenoegen, achter de Duitser Splieth, maar van in vloed was dit niet meer. Zijn overwin ning in de Starklasse stond toen reeds vast. Boh Maas, die zaterdag niet ge plaatst werd en zondag in de laatste race als 22e eindigde, moest zijn derde plaats m het klassement prijsgeven. Ook Koos de Jong verspeelde op de laatste dag een plaats. Na zaterdag als achtste te zijn gefinisht en zondag als zesde, zag hij zich ,,op de valreep" in het algemeen klassement gepasseerd door de Deen Wind, die de laatste ra ce won. Starklasse: eindklassement: 1 .Strau- Imo (It.) 2995 pnt.; 2. Splieth (Did.) 2235 pnt.; 3. dr. Pisani (It.) 2094 pnt.; 4. Debarge (Fr.) 1810 pnt.; 5. Bob Maas (Ned.). o Drakenklasse: eindklassement: 1. J. 5. Chaves (Arg.) 3323 pnt.; 2. Krprins Konstantin van Griekenland 3308 pnt.; 3. Holm (Den.) 3127 nt. r lying Dutchmanklasse: eindklasse ment; 1. Siegenthaler (Zwits.) 4767 pnt.; 4119 pnt.; 3. Mulka (Did.) 3897 pnt. Finnjollenklasse: eindklassement; 1. Elvstroem <Den.) 5030 pnt.; 2. Schwarz (Den.) 4684 pnt.; 3. Wind (Den.) 4422 pnt.; 4. De Jong (Ned.) 4404 pnt. BUENOS AIRES, 26 juni De uitsla gen van de partijen van de derde ronde in het internationale schaaktoernooit te Buenos Aires luiden; Irekov-Szabo '/sVi Pachman-Benko 1—0; Wexler-Wade 1—0, Uhlman-Gligoric 1—0; Taimanov- Bazan 10. De partijen Fisher-Rosetto, Eliskases Foguelman, Unzicker-Korchnoi, Olafs- son-Evans en Reshevsky-Guinard wer den afgebroken. Gligoric, Szabo en Pachman leiden met 2 punten uit 3 partijen. positie achter zich latend. De Willem Iller kon de laatste 100 meter de felle strijd niet meer volhouden en gaf op ongeveer 4 lengten vóór de finish op. Hij roeide heel langzaam naar de eind streep, nog net zijn derde positie hand havend: 1. von Groddeck 7 min 35,2 sec; 2. Hill 7 min 38,5 sec; 3. Rentmees ter (Willem III) 7 min 45,5 sec; 4 Mann- heimer RG Baden (Hackl) 7 min 55,4 sec.; 5 De Maas (P. Bakker) 7 min 56,7 sec; 6 RC Tegel (M Klein) 8 mip 02,1 sec De revanche voor deze nederlaag zat de beide Nederlanders goed in de ge dachten, wellicht hebben zij zich nog enigermate gespaard voor de voorlaat ste wedstrijd van deze monsterregatta. Want nu kwamen ze samen in de dub beltwee aan de start. In een weergalo ze eindrace hebben deze twee roeiers van Willem III en de Maas aan Euro pa's beste scullers laten zien, dat Ne derland momenteel een dubbeltwee van internationale allure bezit. Vanuit der de positie op 1250 meter rukten zij naar de voorste gelederen op, waarbij eerst alle Duitse ploegen naar de laatste plaats werden verwezen'en daarna suc cessievelijk de ploegen van Luik en Fa- na Roklub (Bergen-Noorwegen) aan de zegekar werden gebonden. Een prachti ge race besloot deze dag met een Ne derlandse zege: I. Bakker-Rentmeester 7 min 11,1 sec. 2. Luik 7 min 13,8 sec; 3. Bergen Fana Roklub 7 min 20,- sec; 4. Verbandsboot DRV Berlin 7 min 32,5 sec; 5. Dynamo Berlin 7 min 39,8 sec; 6. Oostende 7 min 46,3 Sec. DEN HAAG, 26 juni In een geani meerde bijeenkomst is vanmiddag in het clubgebouw van HBS de vereni ging waarvan hij sinds 1895 lid is de oud-voorzitter van de KNVB, ir. J. W. Kips, gehuldigd ter gelegenheid van zjjn 80ste verjaardag. De praeses van de' KNVB A. L. M. Schroeder prees zijn grote voorganger vooral omdat deze reeds vele tiental len jaren geleden in de beginperio de van de sport bijna nog heeft be grepen, dat sport een bijzonder grote sociale waarde zou krijgen. Een hoogtepunt van deze bijeenkomst, die de KNVB, de afdeling Den Haag van de KNVB en HBS de jarige aanbo den, volgde tijdens de toespraak van mr. J. Dankelman vele jaren doel man van het eerste elftal van HVV en thans wethouder van de gemeente 's Gravenhage toen deze aankondig de, dat B. en W. van Den Haag de vi tale oud-voorzitter de zilveren medaille van de stad hadden geschonken. Ir. J. W. Kips is de eerste Hagenaar die voor zijn verdienste voor de sport op deze wijze wordt onderscheiden. UTRECHT, 25 juni Het NOC heeft aan het bestuur van de Koninklijke Ne- derlandsche Amateur Schermbond me degedeeld, akkoord te gaan met het voorstel van de bond om naar de Olym pische Spelen te Rome een dames étjuipe-floret uit te zenden. Het voor stel om ook een degenschermer en twee sabreurs af te vaardigen, is door het NOC afgewezen, omdat de Nederlandse prestaties op deze num mers een uitzending niet zouden recht vaardigen. LONDEN, 25 juni De verrassingen, die Wimbledon zo aantrekkelijk kunnen maken, zijn uitgebleven. Alle spelers en speelsters die op grond van hun prestaties geplaatst waren in de enkel spel, hebben zich vandaag kunnen handhaven. Al hebben zjj nog niet allen de kwartfinales bereikt. Want ook op deze dag trad Pluvius weer als spel breker op en moesten verschillende partijen worden onderbroken en andere worden verschoven. Maar in de partijen die wel werden gespeeld, handhaafden zich de „gro ten". De sterkste speler- van Australië: Neale Fraser, had slechts drie sets no dig (6—2, 63, 62) om zijn landge noot Candy te overmeesteren en Laver mocht dan een set verliezen tegen de Fransman Darmon, ook hjj kwam geen enkele maal Mn gevaar (62, 26, 61, 86). Australië heeft een goede kans met drie man bij de laatste acht vertegenwoordigd te zijn, als Emerson van Llamas wint. De man die de meeste tegenstand had te overwinnen, was de Indiase spe ler Ramathan Krishnan, die bijna twee uur op de baan stond om Ian Vermaak te verslaan. Het lukte hem, maar met meer moeite dan de cijfers: 36, 86, 60, 57, 62 doen vermoeden. Ook de Verenigde Staten heeft twee man bij de laatste acht. Barry Mac- kay en Earl Buchholz. Beide spelers imponeerden door s-nelle overwinningen. Vooral de 19-jarige Buchholz was uit stekend in vorm en het is dan ook nog lang niet zeker, of Fraser, die in de volgende ronde de jonge Amerikaan zal ontmoeten, de kwartfinales zal overle ven. De andere wedstrijd voor de kwart finales gaat tussen Mackay en Pietran- geli. De tegenstanders van Krishnan en Laver zijn nog niet bekend. De enige onverwachte uitslag kwam voor bij het herendubbelspel, waarin de Italianen Pietrangeli en Sirola als derde geplaatst weggesmasht wer den door de Mexicaans-Amerikaanse gelegenheidscombinatie Osuna-Ralston. De cijfers waren; 46, 86, 46, 63, 6—0. Darlene Hard tenslotte verscheen nog even op de baan om de afgebroken par tij voor de vierde ronde van het dames enkelspel tegen de Russische Dmitrie- va af te ronden. Binnen enkele minuten bouwde zü haar 10 voorsprong in de derde en beslissende set uit tot 61, waarmee de laatste Russische vertegen woordigster uit het enkelspel verdwe nen is. De uitslagen waren: dames enkel spel: vierde ronde: Darlene Hard versl. mej. Dmitrieva (Rusland) 57, 'h2, 61; Sandra Reynolds (Z.A.) versl. mej. Dlttmeyer (Did.) 6—3, 63; heren enkelspel derde ronde: Emerson (Austr.) versl. Otway (N. Zeel.) 1311, 46, 63, 75; Lundquist (Zw.) versl. Nielsen (Denem.) 1311, 61, 46, 46, 97. Dames enkelspel: Renne Schuurman (Z.A.) versl. mej. Hopps (V.S.) 63, 64; Angela Mortimer (B.G.) versl. Renate Ostermann (Did.) 62, 64; Christine Truman (Gb.) versl. Dorothy Knode (V.S.) 16, 60, 63. Heren enkelspel vierde ronde: Fra ser (Austr.) versl. Candy (Austrl.) 62, 63, 62; Pietrangeli (It.) versl. Forst (V.S.) 64, 61, 62; Laver (Austr.) versl. Darmon (Fr.) 62, 26, 61, 86; Krishnan (Ind.) versl. Vermaak (Z.A.) 3—6, 8—6, 6—0, 5—7, 6—2. Da mes dubbelspel eerste ronde: Dmitrie va Rjazanova (Rusl.) versl. Byrne- Flinn (Ierl.) 5—7, 64, 64; Maria Bueno-Darlene Hard (Braz.-V.S.) versl. Cheadle-Hoahing (Gb.) 61, 62; Hel- lyer-Ramirez (Austr.-Mex.) versl. Caw- thorn-Hughesman (Gb.) 62, 64. He ren dubbelspel tweede ronde: Contreras -Llamas (Mex.) versl. Brichant-Wood- cock (Belg.-Austr.) 63, 6—1, 2*—5, 46, 64; Craston-Douglas (V.S.) te gen Gaertner-Vermaak (Z. Afr.) 62, 36, 64, 22 (afg.); Laver-Mark (Austr.) versl. Aguiree-Rodriguez (Chi li) 64, 61, 75; Osuna-Ralston (Mex. V.S.) versl. Pietrangeli-Sirola (It. 46, 8Y6, 46, 63, 6—0; Holmberg-Mac- kay (V.S.) versl. Frost-Koening (V.S.- Z.A.) 63, 7—5, 62; Emerson-Fraser (Austrl.) versl. Legenstein-Ulrich (Oos- tenrijk-Denem.) 6—2, 7—5, 6—0; heren enkelspel vierde ronde: Mackay (V.S.) versl. Ulrich (Denem.) 62, 6—2, 8—6; (Van onze sportcorrespondent) MAASTRICHT, 27 juni Bram Appel zal het komende seizoen als trainer op treden bij Volendam. De midvoor van Fortuna '54 heeft hiermee zijn loopbaan als actief voetballer afgesloten. Appel, die aanvankelijk in ADO speelde, ging na de oorlog naar Sit- tarüia en later naar Frankrijk, waar hij voor Reims uitkwam. Hij behaalde daar ook het Franse trainersdiploma. Buchholz (V.S.) versl. Gaertner (Z.A.) 62, 64, 75; dames dubbelspel eer ste ronde: Sandra Reynolds-Renee Schuurman (Z.A.) versl. De la Courtie- Nenot (Fr.) 4—6, 6—2, 6—2; Hantze- Hoops (V.S.) versl. Hunt-Hutchings (Z.A.) 64, 62. Gemengd dubbelspel eerste ronde: Hewitt-Jan Lehane (Austr. verl. Femandes-Hellyer (Braz.-Austr.) 63, 36, 63,; Mozer-Dmitrieva (Rusl. versl. Cox-Walton (Gb.) 9—7, 64; Tru- man-Christine Truman (Gb.) versl. Bo- rotra-De la Courtie (Fr.) 6—1, 63; tweede ronde: Laver-Darlene Hard (Austr.-V.S.) versl. Gerrard-Morrison (N.) 61, 61; Howe-Maria Beunos (Austr .-Braz.) versl Geraghty-Blake- lock (Austr.-Gb.) 6—2, 62. ROME, 26 juni Nederland heelt zondag met 2-0 gewonnen van Frank rijk in zijn eerste wedstrijd van liet in ternationale hockey-toernooi. In de an dere wedstrijd van zondag speelde Ita lië en Zwitserland met 0-0 tegen elkaar gelijk. De Nederlanders toonden dat zij met recht favoriet voor de eerste plaats zijn, door een pittige partij hockey met snelle aanvallen, die de Fransen voort durend bezig hield. De ruststand was 1-0. De Nederlandse opstelling was: De Ruyter, Leemhuis, Both, Van Dijck, Fiolet, Wagener, Van Erven Dorens, De Beer, Dekker, Hooghiemstra, Over- dijking. Beide doelpunten werden ge scoord door Dekker. OOST-BERLIJN, 27 juni Drie en twintig landen hebben reeds ingeschre ven voor de wedstrijden om de wereld titels wielrennen, die van 3 tot 14 augus tus a.s. in Oost-Duitsland worden ge houden. Aan de wedstrijden nemen deel ren ners uit Australië, België, Bulgarije, De nemarken, Engeland, Frankrijk, Fin land, India, Italië, Japan, Canada, Oost- Duitsland, Neaerland, Lichten- stein, Luxemburg, Marokko, Oostenrijk, Roemenië, Rusland, Zweden, Zwitser land, Hongarije en Uruguay. BAKERSFIELD, 27 juni Het 19- jarige hoogspringfenomeen, de Ameri kaan John Thomas, verbeterde, tijdens de eerste dag van de Olympische-kwa- lifieatie wedstrijden, die te Bakers- field werden gehouden, het wereldre cordhoogspringen en bracht het tot 2.184 meter. Hij bleef daarmede een centi meter boven zijn eigen record, dat hij op 30 april in Philadelphia vestigde. Met nog twee maanden voor de spe len in Rome staat John Thomas ver voor op al zijn naaste concurrenten ien slechts een blessure kan hem van net Olympisch goud verwijderd houden. liet ziet er naar uit, dat de drievou dige Olympische kampioen van 1956, Bobby Morrow, niet aan de selectie wedstrijden voor een plaats in de Ame rikaanse Olympische ploeg zal mogen deelnemen. Hij werd in de series uit geschakeld. Harold Conolly, de wereld recordhouder kogelslingeren, bleef on danks een heupblessure, waardoor hij slechts drie worpen kon doen, met 68,38 meter slechts 30 cm van zijn bes te prestatie. Parry O'Brien versloeg op het kogelstoten zijn grote rivaal Bill Nieder met gering verschil. O' Brien stootte 19,056 m. en Nieder 19,05 meter. Henk Visser bleef op versprin gen met 7,67 meter al zijn Amerikaan se tegenstanders ruim de baas. Ook de tweede dag leverde een la wine van goede prestaties op. Ira Da- vis stelde met 16.16 meter het Ameri kaanse record hinkstapsprong scher per. Het polsstokhoogspringen moest na dat het na het invallen van de duis ternis bij schijnwerperlicht was voort gezet, toen het reeds zeven uur aan de gang was, bij 4,59 meter worden afge broken. TULA, 27 juni Tijdens atletiekwed strijden in Tula heeft de Russische Irina Press het wereldrecord vijfkamp dames verbeterd en gebracht op een totaal van 4959 punten. Het oude record stond met 4902 pun ten reeds op haar naam. De prestaties op de verschillende nummers waren: Kogelstoten 15,18 meter (oud 15.00 m.), hoogspringen: 1.50 meter (1,57 m.); 200 meter: 24,5 sec. (24.3 sec.), 80 m. horden 10,9 sec. (11.2 sec.) en versprin gen 6.17 meter (5.76 m.). Herman Timme heeft tijdens internationale atletiekwedstrijden te Amsterdam een fraaie prestatie bereikt door de tienkamp-limiet voor Rome te halen. Bij het verspringen kwam hij tot 6.70 meter. AMSTERDAM, 27 juni Het is hem dan toch gelukt. De 26-jarige verzeke- ringsinspecteur uit Maastricht Herman Timme kwam tijdens de drielanden- wedstrijd tienkamp en vijfkamp, tussen de ploegen van Nederland, Groot Brit tannië en België, die dit weekeinde op het gemeentelijke sportpark aan de Kruislaan zijn gehouden, boven de zo zeer begeerde „Rome" limiet van 6750 punten. Herman Timme vergaarde zelft 6787 punten. Zo heeft Nederland in hem een tweede tienkamper die men (Van een verslaggever) AALSMEER, 27 juni. - Alsof het een gouden jubileum gold, zo feestelijk heb ben de zon en Aeolus op het eerste weekeinde van de Westeinder Zeilwed strijden 1960 samengewerkt. Zowel zater dag als zondag kwam de wind uit de noordhoek, ideaal van kracht en tijdens topsterkte zelfs zo onstuimig, dat enkele schepen uit de lichtere klassen het niet konden bolwerken. De twee Noord-Nederlanders Jager en Bellinga hebben zaterdag de eer van hun gewest in de Flyingklasse hoog gehou den door de eerste twee plaatsen te ver overen. Bellinga zakte op de tweede dag iets af (5 en 6), maar Jager zette in de eerste zondagrace de strijd met Laag- water, die direct de kop had genomen, energiek voort. Stenhuis profiteerde hier van, door in het eerste kruisrak de lei ding over te nemen. Later moest hij deze Lady Sarah Fitzallan Howard is op de derde dag van het CHI te Enschede tot de beste amazone uitgeroepen. Zij nam zondag de groene band over van Ute Richter uit Duitsland, die haar goe de prestaties van de beide eerste da gen zag overtroffen door de Engelse Lady Fitzallan en Fraulein Richter be reikten in de landenmatch vrijwel het zelfde resultaat, maar de beslissing viel in de slotwedstrijd van de CHI die de jonge Engelse amazone op buitengewoon fraaie wijze won. Zij bracht niet de hunter Oorskiet het jachtspringcon- cours om de prijs van de stad Almelo op haar naam voor dë beste van dit con cours de Ier Sewmus Hayes, die met Kiilrush buitengewoon snel was, doch een fout op een der hindernissen maak te, waardoor hij zeven strafseconden opliep. Zijn prestaties op de drfie dagen van het CHI waren echter van dien aard dat zijn groene band niet in ge vaar is gekomen. In het internationale springconcours om de grote prijs van de stad Ensche de, welke zaterdagmiddag werd gehou den, behaalden de leden van de Engel se équipe een grote overwinning. Luite nant kolonel J. A. Talbot Ponsonby reed in de barrage, waarin 17 ruiters uitkwamen, met Red Port het 330 me ter lange parcours dat 6 hindernissen van maximaal 1.50 meter hoog telde zon der fouten in 37.5 seconden. Zijn presta tie werd echter nog verbeterd door zijn landgenote Lady Sarah Fitzallan Ho ward, die Oorskiet twee seconden snel ler rond stuurde. (35.3). Deze zeer goe de tijden werden door de andere rui ters niet meer Overtroffen vooral ook omdat de Ieren nogal veel fouten maak ten. Wiel Hendrickx was de grote pech vogel. Hij maakte in het eerste par koers de beste tijd, maar in de barrage werd Bijoux door driemaal weigeren uitgeschakeld. In het springconcours voor équipes van twee ruiters, waarbij ieder 8 hin dernissen moest nemen plaatsten de Ieren Hayes met Kiilrush en Fitzpa- trick met High Society zich als num mer een door een foutloos parkoers af te leggen. Ben Arts met Hella en Wiel Hendrickx met Bijoux bleven straf- Ïiuntloos, zij waren echter 0.9 seconde angzamer. De landenwedstrijd voor de vertegenwoordigende équipes was een Ierse overwinning. Kiilbrack en High Society waren hier de machtwinnaars zq gingen snel met korte sprongen over de hindernissen. Willie Scheeren had met Baltimore nog een kans om de Ne derlandse équipe gelijk te brengen met de Engelsen, maar het paard ging te snel en dat kostte Scheeren acht straf- punten. Fitzpatrick en Hayes maakten daar na nog uit wie de individuele prijs in ontvangst zou nemen. Over het verkor te parkoers maakte Hayes bij de laatste hindernis een fout. Fitzpatrick sprong feilloos zodat de jonge Ierse rijder de ze prijs won. Tot slot van het concours werd het jachtspringconcours om de grote prijs van de stad Almelo verreden, dat weer een prachtige overwinning werd voor Lady Fitzallan Howard, die een tijd maakte van 72 seconden. Oor skiet gihg zonder fouten over de hin dernissen. Weliswaar had Hayes met Kiilrush in recordtijd het parkoers afge legd, namelijk in 66.9 seconden maar helaas raakte hij de laatste hindernis, die afviel hetgeen hem op zeven straf seconden kwam te staan. Hij werd ech ter een uitstekende tweede. AMSTERDAM, 26 juni Het be stuur van de Nederlandse roeibond zal aan het Nederiandseh Olympisch Co mité voorstellen de vier met stuurman van Njord (Leiden) uit te zenden naar de Olympische roeiwedstrijden die eind augustus op het meer van Albano dat op ruim 20 km van Rome is gelegen, worden gehouden. Over de eventuele uitzending1 van r lore ploegen zal te zijner tijd wor I n 1 toch weer aan Laagwater afstaan, die ditmaal zegevierde. Jager werd tweede, Stenhuis derde. Zondagmiddag wisselden Laagwater en Jager enkele malen van plaats, maar de Fries kwam op het juiste moment opzetten en won. Schooneveldt, André Maes (België) en Jacques Kraan ontbraken. J. J. de Jongh gooide met de score 1-2-1 de hoogste ogen in de Dra- kenklasse. onder het toeziend oog van Cor de Groot, die zijn schip voor de Dragon Gold Cup in gereedheid aan het brengen is. Dirk Kraan ontwikkelt zich in de onstuimige Valkenklasse steeds meer als een waardig lid van de familie. Zijn esde plaats van zaterdag achter Snijders, Hoppe, Zuiderbaan, Rolf v. d. Baumen en De Wit werd door twee overwinningen op zondag gevolgd. Neef Bart kwam in zijn Sharpy tot precies de zelfde score. Tijdens de eerste zondag race had hij daarbij de steun van broer Jacques. Goetjes (1-3-2) is hier kansrijke tweede voor de hoofdprijs. Protesten vertroebelden zondag de uitslag bij de Regenbogen, die het bij windkracht zes overigens voortreffelijk deden. Toen de kruitdamp was opgetrok ken bleek Cor Kist (1-1-2) Cor van Staveren (2-3-1) in de totaaltelling nog juist even voor te liggen. Maarse en Gerhards doen in de Finnklasse wei nig voor elkaar onder. De strijd is hier nog volkomen open. Dil klopte Tour nier zaterdag in de klasse der Olym- piajollen, maar moest zondag niet al leen hem maar ook Tj. de Vries tweemaal voor laten gaan. Spaargaren (3-1-1) is de primus van de bijna dertig Streepzeilers, zoals S. H. de Jong in het bijna even grote veld Vrijheidjes. Biesot is hard op weg zijn wisselprijs der Pampusklasse vast te houden. Drie overwinningen spreken duidelijke taal. To Amons torent hoog boven de rest der Stemzéilers, eveneens met drie overwinningen. De Haarlem mer Van Beekum zegevierde in zijn 12- Voetsjol al eveneens driemaal. Kerkho ven, Van Tienhoven en De Vries wonnen elk eenmaal in de Jeugdklasse. Uitslagen ZATERDAG: Flying Dutchmanklasse: 1. Good Luck (strmn. U. Jager). Drakenklasse 1. De Halve Maen (J. J. de Jongh). Valken klasse A: 1. Barry (J. M. Snijders). 12 m2- klasse: 1. Aeolus II (Th. A. Goetjes). Regen boogklasse: 1. Toreador (C. W. kist). Finn jollenklasse: 1. Firebird (L. P. H. Gerhards). Olympiajollenklasse A: 1. Aloha (J. Dil). 16 m2-streepklasse A: 1. Taas Iv (A. A. Ta- selaar). Vrijheidsklasse A: 1. Yar ,S. H. de Jong). Pampusklasse: 1. Wervelwind (G. Biesot). Sternklasse A: 1. Noreg (T. Amons). 12 voetsjollenklasse A: 1. Watervloo (A. J. van Beekum). ZONDAG: Flying Dutchmanklasse (och tendwedstrijd): 1. Waterdanser (F. Laagwa ter). Middagwedstrijd: 1. U. Jager. Dagprijs: U. Jager. Drakenklasse (ochtendwedstrijd). 1. Joy II (J. Bier). Middagwedstrijd: 1. J. J. de Jongh. Dagprijs: J. J. de Jongh. Valken klasse (ochtendwedstrijd): 1. Typhoon (Dirk Kraan). Middagwedstrijd: 1. Dirk Kraan. Dagprijs Dirk Kraan. Regenboogklasse (och tendwedstrijd): 1. Toreador (C. W. Kist). Middagwedstrijd: 1. Hollandia (C. van Sta veren). Dagprijs C. W. Kist. Finnjollenklasse (ochtendwedstrijd): 1. Finnig (W. Maarse). Middagwedstrijd: hetzelfde resultaat. Dag prijs W. Maarse. Olympiajollenklasse (och tendwedstrijd): 1. Windveer (B. Tournier). Middagwedstrijd hetzelfde resultaat. Dag prijs: B. Tournier. 16 m2-streepklasse (och- tendwedst.ijd): 1. Magdrie A (W. Spaarga ren). Middagwedstrijd: 1. W. Spaargaren. Dagprijs W. Spaargaren. Vrijheidsklasse (ochtendwedstrijd): 1. Stormy, (F. Imhoff). Middagwedstrijd: 1. Yar (S. H. de Jong). Dagprijs: F. Imhoff. Pampusklasse (ochtend wedstrijd): 1. Wervelwind (G. Biesot). Mid dagwedstrijd: 1. G. Biesot. Dagprijs: 1. G. Biesot. Sternklasse (ochtendwedstrijd)1. Noreg (T. Amons). Middagwedstrijd: het zelfde resultaat. Dagprijs: 1. T. Amons. 12 voetsjollenklasse (ochtendwedstrijd)1. Watervloo (A. J. van Beekum). Dagprijs A J. vr> 'r>- 1 kan voordragen aan het Nederiandseh Olympisch Comité. Na vijf nummers op de eerste dag stond Timme weliswaar met een totaal van 3857 pnt, 55 punten vóór op zijn beste prestatie van een jaar geleden in Vlaardingen (3792), maar wanneer men weet dat hij toen tot 6398 pun ten kwam is het wel duidelijk dat de Maastrichtenaar niet in een rooskleu rige stemming naar zijn hotel terug ging, temeer daar een sterke wind in dr rug hem had geholpen aan een ster ke tijd van 10.9 sec. op de 100 meter. Diezelfde wind zorgde echter op de 400 meter voor een teleurstelling en de insiders waren het er dan ook niet over eens of hij de limiet wel zou ha len. Maar de volgende dag kwam Herman Timme fris als een hoentje terug. Ge- coached door zijn vriend en rivaal, de geblesseerde Eef Kamerbeek bleef hij op de 110 meter horden onder zijn beste tijd (15.1), terwijl het discuswer pen weer slechter ging (41.55 meter). Daarna volgde twee bijzonder goede verrichtingen: namelijk 3.60 meter polshoog en een voor zijn doen for midabele speerworp van 54.07 meter. Toen was er geen vuiltje meer aan de lucht en was een tijd van 4 min. 55. sec. ruim voldoende voor een totaal van 6750 punten. 80 seconden zouden hem via Amsterdam naar Rome brengen en na 800 meter in 2 min. 45 sec. verliep alles volgens plan. Toen kwam er een inzinking: 1200 meter in 4 min. 02. sec. De Belg Leo Marien eindigdq op de tweede plaats en zorgde met 6223 pun ten voor een nieuw Belgisch record (oud 6181 pnt), terwijl de Haarlem mer Jelle Doornbosch met 5920 punten slechts vijf punten van zijn beste pes- tatie bleef. De totalen van Timme, Doornbosch en Thissen waren voldoen de voor een eerste plaats in het landen- klassement. De landenwedstrijd bij de dames werd een zege voor Groot Brittannië, dat die vooral te danken had aan de bijzondere verrichtingen van de 20-.ia- rige Londensé typiste Mary Bignal, die licht en speels als een hinde haar vijf nummers afwerkte.. Haar totaal van 4641 punten was onbereikbaar voor Di- ni Hobers en Toos Mutter. Verbluf fend was vooral de 6.19 meter van de blauw-ogige „Miss allrounder" zo als zij in haar land genoemd wordt. Ongetwijfeld is de jonge Engelse een van de grootste troeven voor de Olym pische Spelen op dit nummer; nog geen twee weken geleden versloeg zij de beste Russische dames in Moskou. De Blonde Drentse sportleidster Di- ni Hobers eindigde met 4354 punten waarmede zij 140 punten verwijderd bleef van haar verrichting in Stock holm. Vooruitgang boekte Dini Hobers bij het verspringen met een sprong van 5.78 meter. Toos Mutter, verbe terde haar persoonlijke prestatie met 111 punten met 4245. Joke Bijleveld: 6.19 meter DEN HAAG, 26 juni Amsterdam heeft vanmiddag op de sintelbaan aan de Zuidlarenstraat voor een jaar be slag gelegd op de David van Deursen- beker, de inzet van de jaarlijkse ont moeting tussen de dames- en herenat- letiekploegen van Rotterdam - Amster dam en Den Haag. Een sterke wind maakte gunstige prestaties op de sprintnummers onmo gelijk. De technische nummers waren daarentegen van goede gehalte. Vooral de prestatie van Joke Bijleveld hij het verspringen mocht er zijn. De Haagse atlete sprong bij haar eerste poging reeds 6.19 meter, terwijl zij daarna achtereenvolgens 5.67 m, 5,79 m, 5,66 m, 5,85 en 5,86 meter op liet meten. Joke Bijleveld was ook op de 100 meter te sterk voor haar tegenstand sters. Een dubbele overwinning behaalde verder de Rotterdamse reus Cees Koch. Bij het discuswerpen kwam hij na een prachtige serie van worpen rond de 54 meter, bij zijn laatste po ging tot 54,86 meter en bij het kogel stoten was hij met 16.20 meter, de Amsterdammer Van Wees 47 cm de baas. Nederhand liep op de 110 meter horden ondanks een „storm" tegen, nog een dragelijke 15.4 sec. Loes Bo ling was op het discuswerpen met 45,39 meter opnieuw te sterk voor de Nederlandse recordhoudster Corry Huygen die 45,22 m. wierp. De 800 meter heren werd in de laatste 100 meter in een verbitterd sprintduel be slist in het voordeel can Wim Essajas, die Aad Steylen en Meindert Blanken- stein resp. naar de 2e en 3e plaats verwees. De tijden waren overigens zeer matig: 1.57.8., 1.57.9 en 1.58.- De einduitslag was: 1 Amsterdam 223 pt,: Den Haag 198 pt., 3. Rotterdam 159

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9