Beminnelijk heid meer dan aantrekkelijk Bedankt voor de maalti DEENS RECEPTEN BOEKJE ~Tien jaar EEN IDEALISTISCHE r Olympiade-schoentjes Wonen in een flat PRIVACY IS TE KOOP Als een vuurpijl VRIENDELIJKE TAFELGEBRUIKEN Hulp op een moeilijke leeftijd in een moeilijke situatie 'wee dingen Niet zó maar Aan de jongens Hakje midden onder voet PITTIG FRIS Het is niet moeilijk om moeder te worden, maar het is niet makkelijk om het hele verdere leven, ook als de tijden sterk veranderen, een goede moeder te zijn. Naarmate het leven, dat zo sterk in evolutie is, hogere eisen stelt aan de mens en alle dingen ingewikkelder maakt, worden er ook aan de moeder hogere eisen gesteld. Worden er steeds meer inzicht en bekwaamheid van haar gevraagd. Met de moeder valt en staat de sfeer in die kleine wereld, die voor iedereen het begin is en hoe griezelig-belangrijk dat begin is, wordt steeds scherper ontleed door de psychologen. Ook echter na dat prille begin bouwen de moeders mee aan de geest van de tijd in een veel sterkere mate dan waarschijnlijk elke moeder individueel beseft. Je zou zo zeggen dat bij de stijgende belangrijkheid van deze natuurlijke levensopdracht, de voorbereiding daar gelijke tred mee houdt. Het tegendeel is waar. Was er vroeger nog een zekere huise lijke van-moeder-op-dochter traditie, nu is het zo, dat als een meisje van school komt, ze dadelijk hioet of wil gaan verdienen én in ieder geval er naar streeft met het ongeduld en de haast, die van deze tijd zijn, om zo spoedig mogelijk haar eigen zelfstandigheid en eigen vrijheid te scheppen. DENNENAALDENZEEP 1;«o DONDERDAG 30 JUNI 1960 9 Al 9 Wat bfennard teas krijgt de kans tot klaarheid te komen. cursus, de gespreksgroep of hoe men het ook noemen wil, moet toch een huis hebben. De meisjes moeten leren koken en handvaardig zijn, maar ze moeten ook met elkaar en de leidster kunnen praten over de laatste film, die precies het probleem aansnijdt waar ze soms mee zitten. In welk soort behuizing de cursus gegeven moet wordeh is een van de programmapunten voor de naaste toekomst. De stoot tot dit vormen van goede, van „beminnelijke" moeders, is uitge gaan van het katholieke zuiden. Het is spoedig overgenomen door de niet-ka- tholieke groeperingen aanvankelijk on- Ze duikt in het bestaan op de fa- bne«, op hei atener, op Kantoor, in ae Winkel. En dat is een reuze sprong. Maar het volwassen teven grenst nu eenmaal niet aan het schoolleven, daar noori een rase lussen en me lussemase wordt genegeerd, kin dat maant de nans des te groter dat el* iels krohl gaat trekken waardoor de weg naar hel geluk moeilijker wordt. Wat ook de oorzaak nan zyn, dat ze, wat bh naar- zeit is Kromgetrokken, ook later niet gaal kan aourgeven ais ze getrouwd is en de kern is van naar eigen gezin. Na de oorlog toen er allerwegen een soort versneiue groei is opgetreden, kwam net nouvast-ioze van ue meisjes die in de Industrie werkten duidelijk naar voren, net maat in nun opvoeuing drong eenvoudig om aanvulling en het is ae Vlaamse inspecmee van o, uer- whs, mejuurouw ivr. c. schouwenaars, die de opzet vmdt voor de Maler nma- omsschoien. (noewel met net woord „scnooi" vooral met. schoois moet ne men!Wij neDDéh ae opzet van mejUr- U'ouw Scnouwenaars eens gemaal no ren noemen, kin me geniameit schuilt hierin, dat haar systeem er op ge- öouwü was, zien indirect te rich ten tot de meisjes die ze wil helpen, kin hun niet de iharuk geelt ze persoon lijk te willen corrigeren. Dat gebeurt min of meer ongemerkt. Want terwijl ze ze leert hoe ze straks als moeder hun kinderen moeten vormen en weg wijs maken in het leven, doen ze daar zelf nu hun voordeel mee. Dit vormingswerk door mejuffrouw Schouwenaars begonnen in het zuiden is ,,als een vuurpijl omhoog geschoten", zoals te lezen staat in het lustrum nummer, uitgegeven hij het tienjarig bestaan. Een markant geïllustreerd en een zeer leesbaar hoekje over een vnn de belangrijkste idealistische onderne mingen, die er in ons land bestliMJt, Want wie de moeders beïnvloedt, beïn vloedt de komende generatie. Voe te juichen is het dan ook dat deze wijze van vorming van de Werkende vrouwe lijke jeugd al is overgenomen door de Scandinavische landen, door Engeland, Frankrijk en Zwitserland. Veler naam is door al die jaren on verbrekelijk met het moeilijke bêg'in verbonden, onder anderen .die van me juffrouw M. Berden, hoofdinspectrice van de arbeid en van mevrouw H. M. Dresen-Coenders, van wie men een bij drage vindt in dit lustrumnummer, die als psychologe zoveel waardevols naar voren hoeft gebracht bij het besturend denkwerk, dat even -nodig is als het minder opvallende maar niet minder waardevolle werk achter de cou lissen van leidsters en directrices van de huishoudscholen waar het cur suswerk gebeurt. Want de school, de der de idealistische naam „Zonne bloem", uitgegroeid onder de meer za kelijke naam „Nationaal Centrum Be- drljfsjeugd". Overleg en samenwerking zijn tussen de groepen van verschillen de levensbeschouwing steeds gegroeid in deze tien jaar van pionieren, zoeken, proberen, experimenteren, vasthouden, verwerken van tegenslagen en van al le soorten zorgen omdat er tekort was aan ruimte, aaii leiding of erkenning. Een bewijs van de goede Verstandhou ding der verschillende levensbeschou wingen is wel de gezamenlijke uitgaaf van dit lustrumboekje. In het begin toen niemand vermoed de hoe gretig de allereerste opzet in de industriestad Maastricht, al dadelijk mét honderd twintig meisjes, zich zou vermenigvuldigen naar het noorden toe over het hele land met een niet te stui ten vaart, Werd het moeilijke en vol strekt pionierende werk gesteund door het gebed van dertig Limburgse kloos tergemeenschappen, voor degenen die er hun schouders onder zétten, een moedgevende achtergrond, een steun bij tegenwerking en een kompas voor de zuiverheid dér eigen activiteit. Het katholieke Mater Amabiliswerk bevatte eind 1959 niet minder dan 160 plaatselijke instituten voor levensvor ming met meer dan 24.000 meisjes. De meeste van die meisjes zijn op kantoor of in een winkel en komen in de avond uren voor de lessen. Ruim tweeduizend, werkzaam in de industrie, krijgen over dag in de werktijd gelegenheid van hun werkgever om de vier wekelijkse uren in het vormingsinstituut te volgen. Het niet-katholieke werk Vorming Bedrijfs- jeugd richt zich uitsluitend op de fa brieksarbeidsters. In 97 plaatsen in ons land zijn er in totaal bijna iiegehduizend cursisten. Maar hoe ooit, het gaat er om het meisje te helpen als ze ,,op een moeilijke leeftijd in een moeilijke situa tie is", zoals mevrouw Dresen-Coen ders het uitdrukt in haar bijdrage in het lustrumnummer. Want dit vor mingswerk is ontstaan omdat de erva ring steeds duidelijker uitwees, dat er „leegten" zijn in de opvoeding van het jonge werkende meisje. Een leegte, waar ze onbeschermd tegenover staat. En wat betekent het, soms geestdo dende, werk dat ze doen, als voorberei ding voor haar toekomst als moeder en als spil van haar gezin, waarbij ze al haar capaciteiten zal moeten kunnen ontplooien? Dat gaat niet zómaar, dat krijgt niemand, in welke status ook, zomaar aangewaaid. Toekomstvoorbe reiding, dat wil het Mater Amabilis werk dah ook zijn, geen schóól in de eigenlijke -betekenis van het woord, maar hulp bij het volwassen worden. En bij het richten van die hulp gaat het opgebouwde systeem van vormen, leiden en helpen uit van de „levenssi tuatie" van het werkende meisje en van haar specifieke behoeften. Haar vi sie wordt gevormd, wat onrijp, onvol groeid, verward was, krijgt de kans tot klaarheid te komen, niet in „lessen", maar in de vorm van een gesprek en vooral ook in de ontmoeting. Zowel met elkaar als met de volwassen leidster. Zoals.mevrouw Dresen-Coenders het in dezelfde bijdrage zegt: „Dit vormings werk moet zjjn het krijgen van een ex tra hulp bp" het ontdekken van het christen-zijn, het mens-zyn, het vrouvv- zyn in deze tijd." Het beoogde resultaat zou men kun nen samenvatten in de uitspraak van een van de oud-cilrsisten, die zei: ,,;e leert zelfstandiger worden, je leert je zelf zyn". Van de kant van het be drijfsleven is de ervaring dat de meis jes van de „levensschool" meer begrip hebben, beter luisteren, meer inzicht in het werk opbrengen en in de onder linge verhoudingen. Dat ze meer ver antwoordelijkheidsgevoel hebben en een goede onderlinge bahd met elkaar. Dat menig meisje vraagt om ook zo'n soort levensvorming voor haar „jongen", zegt wel iets. Overigens bestaan er voor jonge mannen reeds zestig levens scholen met totaal drie en eenhalfdui- zend leerlingen. Natuurlijk is het getal van 33.000 meisjes, die deze „begeleiding naar de volwassenheid" krijgen, niet voldoen de. Maar het is toch meer dan een druppel op een gloeiende plaat. Inge wijden schatten het aantal op byna tien procent, waarby het aantal van de Ma ter Amabilisschölén ongeveer drie maai zo groot is als van de andere Is de naam „Mater Amabilis" school gemeengoed geworden? Wfj geloven van wel. Mejuffrouw Schouwenaars uöeft op haar meeslepende wyze een toelichting op die naam gegeven In een interview met de psychologe Célèste Herberichs, dat men aantreft in het genoemde lustrumnummer. Oorspron kelijk droeg de levensvormende cur sus de naam: „Opleiding tot het huis houden en het moederschap" Maar hoe veel omvattender is het „beminne- bloeder." Men neme dan bemin nelijk m de volledige en uitgediepte be tekenis, die we hier letterlyk citeren. "Het is méér dan uiterlijke aantrekke lijkheid, al heeft een verzorgd uiter- h)k er mee te maken. Het houdt in aandacht en zorg voor anderen. Het is ook de dingen niet Zo zwaar opnemen. Het is tenslotte de synthese en stijl van het liefdegebod. Synthese ook tus sen natuur en bovennatuur, de duidelij ke gerichtheid op godsdienstige waar den, harmonisch verbonden met een volmondig ja zeggen op alle goede din gen van het leven. Synthese ook tussen een zeer vooruitstrevende kijk op de taak van de vrouw én een bewuste na druk op waarden, die traditioneel als vrouwelijk bestempeld worden." Mejuffrouw Schouwenaars heeft '*et van het begin af gezien: „De taak van de vrouw is veel ruimer dan alleen huishouden". Met goede moeders zijn er goede gezinnen en het Zijn niet de goede gezinnen, die de problemen mee brengen zoals ze in de samenleving lii- ken rondgestrooid. A. Bgi. {Advertentie) Wie Denemarken zegt, zegt „smörbröd" en wie deze hoog- opgetaste belegde boterham metjes wei eens voorgezet heeft ge kregen in een Deens restaurant, ry kelijk gegarneerd met de appetijte lijke versiering, waar de Denen zo sterk in zyn, die herinnert zich wel de gulzigheid in de verbeelding, waarmee men de ellenlange srnör- bröd-iijst doorneemt. Het lijkt alle maal even lekker en het klinkt ook Zo lekker in het Deens: bijvoorbeeld „laks 0g "eggéröre" (Zalm en roerei)! SrtïÖrbröd* is het nationale Deense gé- recht en-zo'n barok gecomponeerde snede brood met een plak leverpas tei en gebakken champignons, be strooid met peterselie of belegd met een royale ring rauw gehakt, waarin een rauwe eidooier (een echte man nelijke hap voor wie hongerig van kantoor komt) is veel joyeuzer dan de saaie, uit het flegmatieke Engeland stammende sandwich, die helemaal niet laat zien of er een werkelyke tractatiemee gemoeid is. Maar de Denen zyn dan ook veel grotere smulpapen dan de Britten. Denemarken maakt op de vreemde ling, die het bezoekt een joyeuze indruk en die indruk maakt ook het boekje „Recepten uit de Deense keuken" door Birgit Anderson uitgegeven door de Ar beiderspers met een kleurige kaft waar op vrolijke knipselfiguurtjes en een voorwoord dat begint met een sprookje van Andersen. Typisch Deense kostjes, de ook met de Deense benaming staan aangegeven, kan men er in vinden, zoals biere- broodspot, omelet met kreeft, labskovs (een soort Scandinavische liachê, zeer geliefd ook in de Noorse wintersport ho tels) en visballetjes. Maar het aardig ste zyn toch de circa zestig verschillen de soorten smörbröd, de meest feeste lijke „hap" die er van sneden brood te maken valt cn die altijd overvloedig gegarneerd met rode tadys en krulpe- terselie, tomaat, komkommer-schijfjes, augurk en fyngesneden bieslook wordt opgediend. En natuurlijk dille, het kruid dat in alle Deense receptenboeken voor komt, maar dat wij zelden in de tuin hebben en nog minder in de winkel vinden. Je zou het eens in een bloem pot kunnen kweken, maar die kweke- rp op vensterbanken in de keuken is in de boekjes altijd heel aardig, in wer kelijkheid is het helemaal niet zo mak- kelyk. Vooral niet als er een geyser- tje in de keuken staat, dat gas en dampen geeft, waar een plant niets van moet hebben. Maar goed, het decoreren van de smörbröd is een ware kunst, die de De nen wel is toevertrouwd. Ze kennen, als alle Scandina\ iers, de huiselijke klein kunst" van gezellig maken en decore ren van het binnenhuis. Die levens kunst, die wèl-levendheid zit tot en met in hun vriendelijke tafelgebruiken. Geen enkele gast of huisgenoot staat van ta fel op zonder „takk for mat", „bedankt voor het eten" tegen elkaar te Zeggen. De gast zegt het tegen de gastvrouw en geeft haar daarby als het een for mele gelegenheid is, de hand. Kinde ren zeggen het tegen de moeder, man en vrouw zeggen het tegen elkaar als ze getweeën aan tafel zitten. Dat smörbröd ook een lust moet zijn voor het oog bewezen de twee voorbeelden, die we zomaar uitpik ken: „Beboterd roggebrood bedekken met ansjovis. Ringen rauwe ui er op leggen. Versieren met een waaiertje van zure biet". En ais niet minder fraaie compositie: „Een beboterde witte boterham dakpansgewya ge heel bedekken met plakjes ei. Garne ren met een streep gekookte, fijnge hakte spinazie". Zoals tegenwoordig meer en meet de gewoonte is, bevat het boekje ook enkele advertenties van andere plezierige zakeh, die met Denemar ken te maken hebben en het toerisme bevorderen. Zo spelen handel en ver keer over land. lucht en water elkaar steeds Intensiever de bal toe. A.Bgl. I.,,,, ONDERNEMING VAN DEZE TIJD (Advertentie) """iilliiiillliiiiliiiilijuiitiliiiiiiiuilniiliitllliiiiiiiiiMliiii1 Naar aanleiding van eed kranten bericht zoals men ze elke zomer kan lezen„baby uit gesloten auto door pcflitie bevtijd." Het zou als een vloek klinken, als we in deze tijd de vrouw te zeer op haar plichtën binnens- j}his wilden wijzen. Ohze verworven- Md is immers onze bewegingsv-rtf1- JJsia. We hebben het réoht om een be- te kiezen en dat beroep te blip Ven beoefenen, ook al verbinden we £bs jot aan dat van een marl. Als een Reisje zich vbfehtwirttig jaar gel-e- verloofde, vond iedereen het heel Afmaai, als ze eventuele studieplan- dan oök maai* meteen opgaf, 'haar als een meisje tegenwoordig ®aaj trouwen, zegt de oMgéving: „Ze Seeft haar studie toch zeker niet op? En zélfs i« een baby ziet de jonge 'hoeder niet altya een reden om zich terug te trekken uit het studie- of be- '°epsleven. Toe te juichen NatuUriyk! Maar zö- a's gewoonlijk weten we niet altijd •haat te houden. Het wordt een sport °hi het ene te doen etl het ahdere niet T laten en die sport is niet ongevaar- jÖk. Met al onze bewegingsvrijheid hebben we toch nog de grenzen te res pecteren en vooral de geboorte van het cefste kind brengt éen ommekeer hl het léven van de vrouw. Ze fnöèfe ■hch de t«d gunnen om moeder te wor den ook in geestelyke zin. In theorie is ze daar zeker toe be reid, maar in de praktyk blijkt dat vaak heel moeilijk te zyn, Vooral omdat de omgeving zo weinig °égrip heeft voor haar gebondefaheia hn haar vaak zal aansporen om zo Din mogelijk verandering in haar le- Nn te brengen. Mét behulp van oma's, Mby-sitters en andere vriendelyke Nrsonen, die een oogje op de baby Vi|]en houden, kan ze eventueel haar hi] blijven spelen, maar ze moet wel 'ekening houden met het feit, dat er ;P die manier niet alleen van haar- <eif veel gevergd wordt, maar dat ook hot kind wel eens rust en regelmaat 'ékort kan komen. Nu zal het de moeder van vandaag 'hdordaad meer moeite kosten om die 'hst en die regelmaat te creëren om- jjet dé méns zelf in dit gemotoriseer- leven steeds onrustiger en onregel matiger wordt. Mensen met een auto 'riten baby inet reiswieg en al ach- j'Tin en gaan waar ze willen. Daar m op zichzelf beschouwd niets tegen, Daar het vraagt van de moeder een «■otere oplettendheid. Er zijn babies, •het wie men dat kan doen, maar er o,in ook babies, die onrustig Wordeh Jh die men beter thuis kan laten, On willekeurig krijgen de ouders van zo'n I'.emakkelyke baby het gevoel, dat ze ■j'ch nergens van af boeven laten hou- hen door het feit, dat ze met hun drie- zijn. Ze reizen, kamperen, gaan Nerdag on 's avonds, op bezoek, de "aby gaat mee. Je zet hem maar el*- ftohs neer, er kan niets gebeuren. En Jénslotte laat de moeder haar baby kstig in de geparkeerde auto staan, 'luit de wagen af, gaat op visite en v'ndt na drie uur de baby dood, ge bikt. Dan roep iedereen: „Eigen ^huld!" bat woord wil ons echter niet over de lippen. Als een moeder ver der moet leven met de gedach te, dat ze de dood vail haar eigen yhd op haar geweten heeft, moet net hestaan ondraaglijk zyn. En is het helemaal ha&r eigen 'Chuld? Is het ook niet de schuld van °hs, die het zo vlot en modern vonden ''hi het kind overal mee naar toe te louwen, die het, toejuichten, dat de ■°hge moeder zich niet zo „bekroni- "cn" op haar huis en haar kind con centreerde? Onlangs kwam ons een geval ter °l*e van een studente, die trouwde, hoeder werd, maar haar studie niet cpgaf. Alles ging best. 's Morgens jf'rig ze naar college en de baby bleef Nstig in zijn bedje tot op die dag, dat J'-'t kind zich in zijn speeltuigje ver aarde en zich niet bevryden kon. Wy zpn de laatste om de vrouw te léroordelen tot een leven binnens buis. Wij zijn ook de laatste om te 'eggen, dat men in alle mogelijke ge- Uren kan voorzien. In al onze voor» 'irgen zyn leemten, zelfs de be- Drgdste, verstandigste moeder is laar een mens, die we) eens kan Jhkyken op het ogenblik, dat ze voor ''eh had moeten kyken. p r is evenwel eeh gradatie in -P plichten en het is van het groot- ste belang dat wij leren het juiste onderscheid te maken. Het is by die moeder, die bu haar vrien din ging zitten kletsen, terwyl haar baby op het parkeerterrein naar adem snakte, nooit opgekomen, dat ze een keuze had gemaakt. Ais ze die keuze bewust had moeten ma ken, zou zé Jiever weken achtereen thuis zi)n gebleven. .Het is moeilijk om tw.ee dingen te- ?J|lyk te doen, twee dingen tegelijk te Nn, want vroeg of laat, komt het Nenblik van de keuze, wy zyn moe- Ar, vrouw van de wereld, vrouw van jbze man, werkende vrouw, maar Ijiteindelijk zijn we maar één persoon, maar één ding tegelijk kan doen. ivk: zich dat goed realiseert, zal Wek Jcht in staat zyn de jïiiste keuze te Dén en de belangrijkste plicht de °orrang te géven. HéLèNE SWILDENS. Fm u)it strikie op de tas en op de puntschoen. Nu het niet nóg puntiger kan, vehimt er een ommezwaai te komen naar héél makkelijk schoeisel. Tenminste zo luidln de"K de schoenenontwerper van het huis Dior ift Parijs. (Van een verslaggeefster in Rome) In het land, waar het schoeisel zulk een voorname plaats in neemt, is dit seizoen voor het eerst een schoenenshow gehouden. Geen tentoonstelling van het aller nieuwste op schoengebied, waar fijne geraffineerde en ogenschijnlijk on draagbare voetbekleding op minuscu le glazen leestjes te pronk staan, maar een show, waar getoond werd, dat de subtiele kunstwerkjes, door de Itali aanse handwerkslieden vervaardigd, ook draagbaar zijn; dat een mehs, hier vertegenwoordigd door zes jonge tenger gebouwde mannequins, er zelfs op kan lopen. Wei zouden wy het woord iopen willen vervangen door: voortbewegen met trippèlpasjes of schrijden. Hoe dan ook, op deze schoentjes moet men in uiterst kleine danspasjes weten te flaneren. Ol.Vm- piadelijn is dus een contradictie en uit sluitend in verband te brengen met öe olympiadestemming, waarin Rome dit jaar leeft. Want er is op deze show geen ehkéie schoen, Waarmee men in looppas zou kunnen gaan, of een wan deling maken door het bos met herfstbladen of een mulle sneeuwlaag. Er is geen enkel schoentje, dat een heftige regenbui zou overleven. De he le collectie is berekend op de van ouds bekende Italiaanse Zon en op dé (voor elegance) alles trotserende Italiaanse vrouw. Want dat er ook een zekere opoffering gevraagd wordt van de draagsters van dit schoeisel was voor ons geen geheim meer, toen een Ro meinse pedicure, zonder zyn beroeps geheim te verklappen, hen als volgt qualificeerde: „martelaressen, signo- ra, ware martelaressen." „Toch niet," zegt de heer Albanesi, die deze collectie, bestaande uit zestig modellen toont, „wij hebben het hakje van dé wandelschoen een ietsje lager gemaakt, nog geen zeven centimeter en wat breder doen Uitlopen. Een paraplu hakje noemen wy dit; Wij hebben de teen spits gehouden, maar plat, zeer plat gemaakt." Daar in zo'n plat geslagen punt de grote teen geen plaats vindt, wordt het schoentje wel langer, maar voor een Italiaanse, die zelden meer dan nummer 38 draagt, kan dit centimetertje geen kwaad. Het schoentje wordt er niet min der elegant door? Alles, wat deze ont werper toont, is van een uiterste verfy- ning. Het zwarte pumpsje, dat deze win- C. PISANIDAMEN llllllllllllllllllllII ter in Italië op alle urén van de dag ge dragen werd, heeft met de intrede van de lente afgedaan. De leersoorten, af komstig zowel uit Brabant als uit Enge land en Duitsland, bestaan uit varkens leer struisvogel en kalfsleer. Als nieuw tje wordt gekleurd lakleder en parel- moerleer gebruikt en peau de suède een enkele maal als versiering. Er is een grote voorliefde voor bi-colore. Byvoor- beeld wit of crème met een randje, een strikje, een voorblad of hak in zwart, blauw of sepiabfuin, op een combinatie van zwart lakleder met voorblad van pled de poule, van molkieung lakleer met naturel-linnen, van een kreeftkleur met een goud visje op de wreef. Er wer den schoentjes gebracht, die over de lengte in twee kleuren zyn verdeeld, op de manier van de ex-Amsterdamse weesmeisjes, maar dan in zwart en wit. Het makkelyke sandaaltje dat zo lang een deel van onze garderobe uitmaakte is er niet meer by. Wel een zeer elegant en aan alle kanten a jour bewerkt dings- ke of een schoentje van het soepelste handschoenleer met een bajadèrepunt. Ook de rode kleur heeft afgedaan. In plaats daarvan is de kreeftkleur geko men, dié heel moeilyk te combineren is met andere kleuren. Eén praktische overweging, waar de scheppers van de mode in 't geheel geen rekening mee houden. De Italiaanse vrouw heeft im mers, ais haar budget het maar enigs zins toelaat, by ieder toilet de bypas- sende tas en by iedere tas het bypassen-! de schoentje. De tassen zyn ook deze zomer groot: voor dé morgenuren wa re karabieZenen voor de middaguren blyft het ook hóg een vry omvangryk' accessoire. De „follie di Albanesi" (de dwaas heden van A) werden getoond door een bekende schilderes, die haar naam meer dankt aan zelfreclame dan aan de kwaliteit van haar schilderyen. Zij liet ons het schoentje zien, dat als hak een rins heeft van onbreekbaar glas of een kompas in een verguld cirkel tje. Het lukte haar te lopen op een schoentje, waarby het zeer puntige hakje niet onder de hiel, maar mid den onder de voetzool was aan gebracht! Zij schuifelde voort op een verguld zooltje krampachtig tussen de grote en de tweede teen vastgehouden door een enorme smaragd in een (ifeps van juweeltjes. Hoogst natuur» nik' Zoals alles wat would be is. Maar daarvoor waren het dan ook dwaashe den.. De aanslagen op de „privacy" in ons flatgebouw zijn zo menigvuldig, dal ik mij voorlopig maar uit de buurt van dergelijke voorval len houd. Onze hui selijke bolwerkjes zijn vol bressen, maar boven ons staat nog een bijna %aaf exemplaar. Het stel dat er woont heet in de roddel verhaaltjes van mijn man en mij „de kluizenaars". Geen vreemde komt er over de vloer en de kluizenaars houden zich verre van an dermans vloer. Na tuurlijk, er is wel wat uitgelekt. Wij weten waar hij werkt, want een collega van hem woont ook in ons flatgebouw. En wij weten ook waar zij vandaan komt, want haar niet zo gere serveerde moeder komt regelmatig op bezoek en is anders dan de kluizenaars tot een gesprekje geneigd. Maar daar mee houdt het op. De kluizenaars spreken met' nie mand in ons blok, ook niet met hun buren. Als ik zo weer eens wat klets praat hoor, geef ik ze gelijk dat ze hun nestje zo bikkel hard beschermen. Maar van de andere kant vind ik het sa menwonen in een flatgebouw ook voordelen hebben Omdat men elkaar leert kennen wordt er bij ons ook veel oprechte menslievende burenhulp geboden. En ik heb onder onze medebewoners toch ook enige goede vriendinnen gevonden; voor een oppas, om Ze passeren elkaar met een stalen gezicht. de kinderen even achter te laten, om wat te lenen of. iets te bepraten kunnen wij altijd by elkaar terecht. Ter wille van hun privacymoeten de kluizenaars de geneugten van het na buurschap missen. Ze verdedigen hun huis en gezinnetje met krasse middelen Ze kijken altijd strak voor zich uit en antwoorden kortaf op vragen als weet u of de vuilnisman vandaag komt?" De kluizenaars weten waarschijnlijk wel hoe het volgens de wellevendheids- regels hoort. Toen hun buren laatst hun eerste baby kregen, ontvingen die tot hun verrassing een kaartje met „p.f." van de kluizenaars. Bij de eerstvolgende ontmoe ting wilaen deze buren het eenzelvige echtpaar even dank zeggen voor de vrien delijke geste en nei uitnodigen op een nader moment de nieuwe spruit te bekijken Maar de kluizenaars passeerden met stalen gezichten en negeerden het inleidende „dag mevrouw en mijnheer". De buren hebben toen maar een kort dankbriefie over de post verstuurd. Kort geleden meldde de verschijning van een kraamver pleegster dat. de kluizenaars ook zelf met een kindje verrijkt waren (.het here- mietje zoals wij nu al zeggen) Ze hebben van hun naaste buren over de post een kaartje met p.f. ontvangen. Want dezen zijn ook aan het stommetje spelen geslagen en hebben op de trap en de galerij de gewone ijskoude bejegening ge handhaafd. Nu bracht de post hen gisteren een dankbrief je. „Privacy"kost slechts een paar postzegels. FLATBEWOONSTER

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 11