DE BROEDERBOND, DUISTERE MACHT OP DE ACHTERGROND Dr. Malan was een van de oprichters Kamerdebat over paarde- staarten en liondeoren Noordwesterstorm teistert schepen en badplaatsen Paviljoen op Schiermonnik oog in elkaar gestort piaais Coliei me organisatie in Zuid-Afrika On-Christelike en verderflike beweging Raad voor Dierenbescherming volgens vele leden overdreven Medewerking aan volkstelling is voortreffelijk geweest op /9ders hp! Reportage door Link van Bruggen IV Directeur-generaal statistiek waarborgt geheimhouding Radio-activiteit neemt af I— IHi DONDERDAG 30 JUNI 1960 20 stuks f. 1. f- -A'.!'"-. .<V S&jS&ïJ ff'f s „Tot die dood* „Ek, die ondergetekende," staat er Je lezen, „verklaar en onderneem pleg- ttg." „Eerstens, dat ik aan geen geheime half-geheime internasionale organi satie deur lidmaatskap of medewerking herbonden is nie en onderneem om nie ?.°nder verlof van die Uitvoerende Raad "d daarvan te word nie;" ..Tweedens, om alles wat bi) mi) in stelling aan mij medegedeel word en ^lles wat ek in die toekoms van die ^hiptelike stukke, besprekihge, besluite ®h werksaamhede te wete kom, tot die dood toe en selfs as ek van my lid maatskap onthef word. aan geen buiten- baander, ingesluit mij eggenote en die i 'ede van mij gesin, te openbaar nie, ïensij ek vooraf verlof daartoe van die Uitvoerende Raad verkry het;" „Derdens, om mij eie lidmaatskap slegs I 'h werklik dwingende omstandighede te °Penhaar, die van mij medelede nooit Sonder hul toestemming nie;" „Vierdens, om mij aan onmiddelike strapping as lid te onderwerp in geval *k hierdie plegtige belofte in enig opsig Skend." De Broederbond om precies te bin: de Zuid-Afrikaanse Broederhond! G'11 organisatie met een slechte klank Zuid-Afrika; een organisatie ook, ''•e mede, zo niet voornamelijk verant woordelijk is voor de onoverbrugbaar heid van de kloof tussen Boeren en Brit- 'lii, en die wantrouwen tussen de ene Afrikaner en de andere heeft gezaaid. Naar het reglement worden de doel- I peilingen van de Broederbond als volgt beschreven. A. De bewerkstelliging van een gezon de, vooruitstrevende eensgezindheid on- 2®r alle Afrikaners, die het welzijn van w Afrikaner nastreven, i b. De opwekking van nationaal zelf- Nwustzyn bij de Afrikaner en de inboe.- l®ming van liefde voor zijn taal, gods- '«nst, tradities, land en volk. c. De bevordering van alle belangen v®h de Afrikanernatie. Als leden kunnen alleen protestan ten toetreden, die Afrikaans spreken. £e moeten bovendien „skoon van ka rakter en vas van beginsels", zijn, ook in de handhaving van het Afrikaner- dom, terwijl ze Zuid-Afrika als hun enige vaderland dienen te erkennen. t>e voornaamste grondslagen luiden: .1. „As doelbewuste Afrikaners glo i*1® dat die Afrikaanse volk deur God die suidh#ek van Afrika in aansfjn ge- :^ep is met 'n eie Christelijke roeping j ^t eer van sy naam." k 2. „Ons aanvaar ons Christelijk-nasio- Ale roeping om dit konsekwent in al l^s persoonlike en maatskaplike ve_r- Y°üdings, in al die vertakkings van die ,j0lksleven en in ons verhouding tot an- volksgemeenskappe uit te leef en verwesenlik volgens die Heilige Skrif J? die gemeenskaplike tradsionele leer- ®llinge wat daarop gebaseer is". A. „Ons aanvaar die Christelijk-nasio- k^le lewensbeginsels van ons volkswese dit te handhaaf, uit de bou en toe" te pas in "n eie op die Romeins-Hortand- se reg gefundeerde regspraak, 'n eie moedertaal-onderwijsstelsel, 'n eie kuns en wetenskap, 'n eie gesonde samenle wingsverband en 'n eie selfstandige volks, huishouding tot versekering van 'n menswaardig bestaan vir elke volkslid." Vaag en bitter Over de Broederbond wordt in Zuid-Afri ka alleen maar in vage en bittere ter men geschreven en gesproken. De doel stellingen, de grondslagen en het werk program zijn nu eenmaal geheim, waar bij nog komt, dat elke Broederbonder is geïnstrueerd de organisatie tegenover geen buitenstaander te verdedigen. Al gemeen wordt de Broederbond echter beschouwd als de schakel tussen de ver schillende fronten van het nationalis- tisch-ideologische Afrikanerdom, waar op de Nationale Partij, de drie Afri kaanse kerken (Nederduits Gerefor meerd, Nederduits Hervormd en Gere formeerd) en vooraanstaande Afrika ners in het onderwijs- en zakenleven sa menwerken om de groepsidealen van de „Boerenasie" te bevorderen. Deze reputatie heeft de Broeder bond niet door valse aantijgingen ge kregen. De voorwaarden, waar een adspirant-lid aan moet voldoen spre ken in dit opzicht een duidelijke taal. Op het aanmeldingsformulier wordt hem bovendien nog gevraagd, of hij zich met het Afrikaans sprekende Af rikanerdom vereenzelvigt, of hy de Afrikaanse taal in zijn huiselijk leven zijn beroep en in de samenleving hand haaft, en zelfs, 0f hij in het zaken- en in het beroepsleven voorkeur aan een volksgenoot geeft. De Broederbond telt thans bijna ze- enduizend leden, of wel vierduizend meer dan gedurende de Tweede Wereld- »Iet inschrijfgeld bedraagt hon- derdvyftig gulden; de contributie drie P, Pe.r maand. Alle Broederbonders bekleden invloedrijke functies in het pro- litieke, kerkelijke of maatschappelijke leven. De leden van de huidige rege ring zyn er lid van, de parlementariërs, die tot de Nationale Partij behoren, twaalfhonderd van de tweeduizend pre dikanten van de drie Afrikaanse Ker ken, de meeste hoogleraren van de Af rikaanse universiteiten en honderden onderwijzers, sportleiders en zakenlie den. De president staat aan het hoofd van de Uitvoerende Raad, welke twaalf leden telt. Onder directe con trole van dit lichaam staan de Natio nale partij (volledig beheer) en de drie Afrikaanse kernen (overwegend beheer). De Algemene Raad, samen gesteld uit de afgevaardigden van de Streekraden, werkt door middel van cellen in vrijwel het gehele maat schappelijk bestel. De drie Afrikaan se kerken oefenen door middel van kerkeraden en schoolraden weer in vloed op de ouders en de kinderen uit. De feitelijke stichtingsdatum van de Broederbond is 9 december 1919. Aan de geboorte van de organisatie zijn enkele vergaderingen voorafgegaan, waarin over de noodzaak van een geheime or ganisatie is gesproken „om die verbroe dering van die Afrikaanse volk te soek" en een hecht front tegen de „assimile rende Britten" te vormen. Dr. Daniël F. Maian, toen nog predikant, behoor de tot de oprichters, en ds. Naudé van Roodepoort (Nederduits Ger.) werd als eerste president gekozen. Toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak, was de Broederbond wijd en zijd gepe netreerd. Hij had de stichting en/of uit breiding van de Volkskas bevorderd als tegenwicht tegen het Britse bankwe zen die van de Zuid-Afrikaanse Spaarbank, die van Sanlam, een mach tig verzekeringsconcern, en die van bouwgenootschappen, industrieën en fi nanciële instellingen. Tegelijkertijd was hy doorgedrongen in vrijwel alle facul teitsraden van de universiteiten van Pre toria, Bloemfontein, Potchefstroom er Stellenbosch. Verzet In de oorlog doorleefde de Broeder bond een moeilijke tijd, als gevolg van het verzet, dat hij bood tegen het bond genootschap van Zuid-Afrika met Enge land. Had Hertzog in 1935 al verklaard, dat de Broederbond een geheime, secta- rische organisatie was, die zich erop richtte de Afrikaanse «n-At ftritw. volks groep voor altijd uit elkaar te houden, Smuts ging aan het eind van de oorlog heel wat verder. Hy verbood regerings ambtenaren lid van de Broederbond te worden en hij dreigde zelfs alle Broe derbonders uit overheidsdienst te ont slaan, als ze hun activiteiten niet on- middellyk staakten. Smuts, zelf Afrikaner en eens aan voerder van een Boerenkommando, dat tegen de Britten vocht, beschouwde de Broederbond als een van z'n grootste ijanden. Dij kon moeilijk verkroppen, dat de eenheid, waarnaar hij streefde door de Broederbond werd vernield on wel door de prediking van apartheid en onverdraagzaamheid. Bovendien be schouwde hij het als een belediging voor het Afrikanerdom, dat het de Broeder bond is geweest, die in 1940 een een heidsfront tussen de Nationale Partij, de T ederatie van Afrikaanse Kuituur verenigingen, de facsistische „Ossewa- brandwag" en de even fascistische w van P'r°w" tot stand ie rt gebracht, teneinde de stichting: van een christelijk-nationale republiek te bevorderen". Doordat Smuts de geheime verga deringen van de Broederbond door Een andere hoogleraar, eveneens een Afrikaans sprekende theoloog, een man ook, die zich, met enkele predi kanten, achter prof. Marais heeft ge- schaard, verklaarde: ,,De kerk kan zich niet veroorloven door een andere organisatie geïnfiltreerd te worden wat de omschrijving van de laatste ook zijn moge. De kerk is geroepen te getuigen inzake de gang van de staat: zij moet vrjj zijn om, als dit moet, de regering te kritiseren. Als ze echter, zoals het kabinet, gecontroleerd wordt door de Broederbond, bevindt zjj zich met in een positie zich van deze op dracht. te kwp.ten. De Broederbond be schouw ik als een kankergezwel in het lichaam van de kerk. Het grootste CTe- vaar, dat de Afrikaanse .kerken be- cigt, is, dat zij verhinderd worden m hun taak een universele getuigenis tegenover de universele God af te leg gen door hun banden met locaal natio nalistische en partijpolitieke doelstel lingen". Weer een andere Afrikaner, prof. dr. P. V. Pistorius (oude talen) zegt in zijn studies „Die Trek is Verby": „Suid- Afrika is 'n demokrasie en geen tota- litariese staat waar wettige en konstitu- sionele oogmerke en metodes straf baar sou wees nie. Dit is baie moeilijk om aan redes te denk waarom die be weging geheim hoef te wees. Dit is nog moeilijker om te dink hoe daardie redes so sterk kan wees dat selfs die &e voorzitter «m de Volksraad, de heer .1, H. Conradie, in zijn (Engels) cere- .ambtsgewaad. Al gedurende de oorlog was hij een van de leiders van de- Broederbond, I Een icAofcople ven Ifet aanmel- dhvgsformulier en de doelstel lingen van de Broederbond werd h»e }n een studeerkamer te Miannes- ^urg overhandigd. En de man, die de documenten aan me gaf een Afrilcaanstalige professor van de grote bniversiteit van de Wïkvaterwand *el» terwijl hij me fixeerde! „Luister goed. vrfend. ik ken u nog maar kort. Dat ik u echter vertrouw, mag wit deze bapieren blijken. Ik hind u op het kart nooit mijn naam te noemen. Zo U dit wel doet, brengt u mijn vtohw, •h'n kinderen en mezelf in gevaar. Ik Verlies zeker m'n stoel en ik vrees fcelfs, dat ze me van de weg af zullen Njden?" Vanwaar die geheimzinnigheid? Waarom die duidelijk uitgesproken ^ngst? De zgn. Belofte van Geheim houding maakte me dit spoedig dui delijk. middel van verborgen microfoons liet aftappen, beschikte hij over de volledige notulen van het doen en la ten van de Uitvoerende Raad. Uit de ze stukken blijkt, dat premier Ver woerd, Conradie (voorzitter van de Volksraad), Donges (minister van fi nanciën), Hertzog (minister van het postwezen en van de volksgezond heid), Diederichs (minister van eco nomische zaken) en Swart (gouver neur-generaal) al in de oorlog tot de leiders van de Broederbond behoor den. Ook is komen vast te staan, dat de Trekmaats (een door Verwoerd opgerichte studentenorganisatie), de Calvinistische Bond, de Republikein se Bond en de Handhavers Bond mantelorganisaties van de Broeder bond zyu. In 1958 werd ook nog de Ruiterwag opgericht, een jeugdorganisatie, die geleid wordt door professoren en leraren zomede door topfiguren uit de Natio nale Partij en de Federatie van Kui tuurverenigingen. Maar voordat deze onderafdeling aan haar eerste taak: het veroveren van de leidende functies in de sportwereld, kon beginnen werd zij door de „Rand Daily Mail" ontmas-1 kerd. De inwijding van een Ruiter, die in een Wagpos, een cel, dienst moet doen, geschiedt, evenals die van de Broederbonder, in een sfeer van ver heerlijking en pathos. Het adspirant-lid moet beloven God en zyn volk trouw te dienen, zonder eer of beloning te ver wachten. Hy dient instructies van men sen. die boven hem zijn gesteld, onver wijld uit te voeren, en eerlijk, trouw en hartelijk met andere Ruiters samen te werken. Het streven naar eenheid onder „alle, recht denkende, jonge Afrikaners" moet een van de doelstel lmgen van zijn leven worden. „Sentimenteel gehuil" Op hun eerste jaarcongres werden de Ruiters gewaarschuwd tegen „het huidige, ziekelijke en sentimentele ge huil voor menselijke rechten, dat hy wijze van protest opklinkt tégen elke maatregel, die in het belang van het volk wordt genomen". De gelofte, die een Ruiter moet afleggen, luidt: „De strijd, die onze vaderen begonnen, zal voortduren tot we zijn gedood of heb ben overwonnen. Dat is de eed van jong Zuid-Afrika!" Er is veel kritiek op de Broederbond en zijn mantelorganisaties, kritiek, in gegeven door vrees, en beslist niet al leen komend uit de Britsebevolkings groep. Een poging,ondernomen door pro fessor Ben Marais een theoloog, die zich na de oorlog als een felle tegenstander van het ideologische apartheidsbeleid heeft ontpopt om de Broederbond officieel door de kerk in de ban te laten doen, werd door de Synode van de Nederduits Gereformeerde Kerk van 1957 ver hinderd. De voorzitter stond niet toe, dat over dit onderwerp gesproken werd. Hy beriep zich op vorige uit spraken, o.m. van de „Raad van die Kerken" (het niet bindend adviseren de lichaam, waarin de drie Afrikaan se kerken samenwerken), dat de Broederbond „heilzaam en gezond" bestendiging van die kloof tussen die twee blanke groepe nie 'n te grote prys is om daarvoor te betaal nie." ,Groepsnasionalisme" Professor Pistorius beschouwt de Broederbond „as 'n on-Christelike en verderflike beweging, uiters skadelik vir die welvaart van die land wat dit voorgee dat dit liefhet en dien, en vol- Advertentie kome teenstrijdig met die godsdiensti ge boodskap wat deur die Kerk verkon dig word en wie se predikante lede van daardie beweging is. Die Broederbond is die finale bewys van die oorwegen- de rol wat groepsnasionalisme in Suid- 1". Afrika speet Een Transvaler, een gematigde na tionalist, zei het al even duidelijk: „De Broederbond vecht niet langer voor het welzijn van het hele Afrikaanse volk. Vahdaag de dag discrimineert hy tus sen de ene en de andere Afrikaner. De genen, die erby horen, worden be schermd en aan macht, invloed en ba nen geholpen. Zij, die er niets mee te maken willen hebben, worden behan deld als tweederangs Afrikaners". De laatste opdracht aan de cellen van de Broederbond luidt inmiddels, dat er vijftigduizend pro-republikeinse stemmen bij moeten worden gewonnen. Deze aanwinst wordt noodzakelijk ge acht om zekerheid over het komende referendum te krijgen. (Nadruk verboden) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 juni Na een mid dag lang debatteren is het nog niet dui delijk wat de Tweede Kamer zal doen met het ontwerp voor een wet op de dierenbescherming. In grote trekken is men het met de opzet eens, maar er zal waarschijnlijk een meerderheid zijn, die het hele eerste hoofdstuk instel ling van een Raad voor de Dierenbe scherming wil verwerpen. Met mr. van Ryckevorsel (KVP), die dit een staaltje van overdreven perfectionisme vindt zijn velen het eens. De heer De Ruiter (CH)mej. ten Broecke Hoekstra (VVD) en iets minder duidelijk ook de heer Verkerk (AR), achten het gezel schap van 5 tot 9 deskundigen overdre ven. Dierenbescherming is op zichzelf goed, maar deze moet niet overdreven worden, zo oordeelt mr. van Rijcke- vorsel. Wanneer men over misdrijven tegen de zeden gaat praten, dat is dat vol gens de K.V.P.-spreker een term, die aan meer primaire taken van de over heid' op dit gebied herinnert. De bestrij ding van de pornografie is in zijn ogen zeker belangrijker. Staatssecretaris mr. Schoiten antwoordde, dat het toch wel gewenst was ip deze vorm eert gespreks- centrum in het leven te roepen, waarin de verschillende belangengroeperingen elkaar kunnen vinden in het geven van eensluidende adviezen aan de regering in een materie, die nog sterk in ontwik keling is. De wet geeft een hele reeks onder werpen aan, die nader by algemene maatregel van bestuur zullen worden geregeld. Op die manier hoopt men het behandelen van dieren, maar ook de handel in dieren, het houden van waak honden, van kistkalveren en het organi seren van voorstellingen in circussen enz. goed in de hand te houden. Een aantal feiten wordt in de wet reeds strafbaar gesteld. Een dier mag niet nodeloos benadeeld worden in zyn ge zondheid, trekhonden worden afgeschaft men mag rundvee niet meer met een touw om de horens of de hals achter een voertuig meetrekken en nog een groot aantal details meer. Het wetsontwerp is in de vijf jaar, waarin het reeds door dertien verschil lende ministers is voorbereid, al op en kele punten gewijzigd. Zo zijn de ver bodsbepalingen tegen het kortknippen van paardestaarten en het aanleggen van oogkleppen na overleg met de com missie van voorbereiding geschrapt. Dr. van Meel (KVP) was de enige die tijdens de mondelinge behandeling iets tastbaars bereikte. De Kamer heeft een amendement van hem aangenomen, waardoor het vervoer van rundvee met een aangebonden halstouw wel is toege staan, wanneer de dieren aan de hand worden vervoerd. De heer Van Meel was een van degenen, die voor alles nuchterheid voorstond. Hij zei zich af te vragen welke van die fanatieke die renbeschermers, die zoveel medelijden met. ratten hebben, als zo'n dier des nachts aan de beddestijl knaagt tot hij er wakker van wordt, hem in bed haalt en tracht zo'n dier tot andere gedachten te brengen. Dr. van Meel sprak ook als deskun dige over de onwezenlijke klachten van mensen, die geen verstand van dieren hebben. Vele dieren hebben de aard om groot geschreeuw aan te hef fen alleen omdat zij iets vrezen. Var kens, die bij de oren worden gehou den hebben daar geen schade van, al schreeuwen zij moord en brand. Die renartsen worden vaak voor dieren beul uitgemaakt, omdat zy een een voudige handgreep toepassen om hun werk te kunnen doen. Ook de vivi sectie wordt door velen verkeerd be oordeeld. Niet minder dan 93 V2 per cent van de dieren, die daaraan in het belang van de volksgezondheid worden onderworpen, zijn knaagdie ren, die geen gevoel hebben. Er ontspon zich een „staartendebat" in de Kamer, zoals minister Beerman het noemde, waarbij mej. Schilthuis (P.v.d.A.) andere opvattingen over de esthetica bleek te huldigen dan dr. Van Meel, die van mening is, dat een Ar- denner geen zwiepende staart behoort te hebben. Minister Beerman voelde er niets voor, om mej. ten Broecke Hoekstra te gemoet te komen om het verbod van het knippen van hondeoren bij amendement uit de wet te lichten. Zij verkondigde de theorie, dat het soms medisch ver antwoord kan zijn hondeoren te cou peren. „In dat geval zouden ook de oren van de geachte afgevaardigden kunnen worden geknipt", stelde de mi nister, die op het standpunt blyft staan, dat dergelijke pijnlijke ingrepen moeten worden verboden. Een ernstige tekortkoming in het ont werp werd genoemd, dat er niets in wordt gezegd over het euvel van loslo pende honden en katten, die allerlei schade op erven aanrichten. Prof. Die penhorst (C.H.) diende een lang amen dement in. Mr. van Rijckevorsei ging een stap verder door bij amendement te willen toestaan, dat deze dieren, waa neer zij werkelijk overlast veroorzaken, zonder meer straffe'oos mogen worden gedood. De minister van Landbouw, mr. Ma- rijnen, is van oordeel dat het mogelijk moet zijn een zodanige algemene maat regel van bestuur voor kistkalveren te maker., dat hierbij het juiste midden tussen het economisch doel en een re' delijke behandeling van de dieren wordt gevonden. De minister van Sociale Zaken. mr. Van Rooy verdedigde het in algemene zin strafbaar stellen van vivisectie. die nodeloos zou worden toegepast. Van en registratie van de plaatsen waar dit g - beurt vreest hij echter een te grote ad ministratieve rompslomp. Mr. Scholten, staatssecretaris van On derwys, trachtte mr. Van Ryckevo- 1 ervan te overtuigen, dat de leden van de door hem weinig gewaardeerde Ra-d van Dierenbescherming, toch niet mek ten worden gezien als vertegenwoordi gers van bepaalde groeperingen, waar aan zy zó vastzitten dat. zy slechts met last of ruggespraak zouden kunnen op treden. Het is nog de vraag, hoe de Kamer verdere details zal behandelen. Maan dag komen de amendementen in stem ming en wordt ook over het ontwprp in onderdelen geoordeeld. Het is niet uitgesloten dat de Raad voor de Die renbescherming uit het ontwerp wordt gelicht alvorens dit kan worden aange nomen. IJMUIDEN, 30 juni Tengevolge van het stormweer zijn op de Noordzee enige schepen een deel van hun deklast en zelfs een motorboot kwijtgeraakt. Gerapporteerd werd, dat ten noorden van Terschelling grote boomstammen ronddrijven. Verder heeft een schip ge meld, dat het in die omgeving zyn mo torreddingboot heeft verloren. De 496 ton metende Nederlandse kust vaarder „Tiny" uit Groningen, die on derweg was van Huil naar Middlesbo- rough, is naar Huil teruggekeerd. Het schip heeft een lek opgelopen tussen de achterpiek en de drinkwatertank. Te Huil zal de schade worden hersteld. DEN HAAG, 29 juni De directeur-! medewerking, welke de tellers hebben generaal van de statistiek, prof. dr. ontvangen, is als regel voortreffelijk h^V.Pi g deelt mede, dat over geweest en opnieuw is duidelijk gewor- mene volkstelling, die pas een maand achter ons ligt, uiteraard nog geen oordeel kan worden uitgesproken, doch dat wel is vastgesteld, dat de activitei ten van het uitreiken, invullen en opha len der formulieren die het eigenlijke contact met de bevolking uitmaken, op bevredigende wjjze zijn verlopen. De Eetn meer moderne mesie man de zgn. Mjealeoafkat, dia Urpiscb is voor Zoeloeland. stratief apparaat ons land in de ge meentesecretarieën bezit. Het is nu wel algemeen bekend, al dus prof. Idenburg, dat een aantal Ge meenten in de Zaanstreek afschriften van de volkstellingsformulieren heeft laten maken. Het was een eigenmach tige handeling, welke zonder enig over leg met mij of myn medewerkers is ondernomen. Maar het is onjuist, de zaken zonder meer zo voor té stellen, alsof door het gebeurde enig belang der bevolking, met name het belang van geheimhouding van strikt persoon- lyke gegevens, zou zjin aangetast. Tot geruststelling van degenen, die nog ongerust mochten zyn, zy vastge steld, dat alle gemaakte afschriften veilig op mijn bureau zijn opgebor gen en dat ze dit bureau niet zullen verlaten, alvorens van alle persoons- en adresaanduidingen te zyn ontdaan Iu een aantal Westfriese gemeenten is - evenzeer buiten voorkennis van myn bureau - iets dergelijks geschied met betrekking tot de gegevens om trent beroep, opleiding en forensisme. Ook hier waren uitsluitend de belangen van regionale studie in het geding. "De aanvankelijk tevens overgenomen na men en adressen zijn van deze aante keningen verwijderd en de desbetref fende stroken voor vernietiging aan miin bureau toegezonden. Wat betreft de kritiek uit Gelderland, verklaart prof. Idenburg, dat. de Ge meentebesturen de taak hebben de vol ledigheid der verzamelde volkstellings formulieren te controleren en de na men en adressen met die in het be\ol- kingsregister te vergelijken. Het is de gemeentebesturen echter niet toege staan om by de registercontrole de ge gevens op de persoonskaarten van het bevolkingsregister te wyzigen aan de hand van gegevens, vermeld op de volkstellingsformulieren. Het is derhal ve volstrekt onjuist, de verrichte werk zaamheden, welke in het belang van een goede bevolkingsadministratie en van de correctheid van de volkstelling geschieden, ais misbruik te signaleren. Het is evenzeer onjuist te stellen, dat ze in strijd zouden zijn met de voorge schreven en toegezegde geheimhouding van individuele gegevens. Er wordt hier over geen enkel persoon of gezin iets openbaar gemaakt, er wordt hier geen enkel gebruik van de tellingen ge maakt voor de doeleinden, welke bui ten haar bestemming zijn gelegen. De loodsdienst te IJmuMen is door het stormweer bijna 24 uur gestaakt voor alle schepen. Op de Noordzee was in het noordelijk deel een nieuwe waar schuwing van kracht voor noord wester storm, windkracht 9 en voor het Neder landse kustgebied voor noordwester storm, windkracht 8. Het kuststation radio Scheveningon heeft een waarschuwing aan de scheep vaart gegeven voor op zee ronddrijven de voorwerpen. LEEUWARDEN Het twee jaar geleden op Schiermonnikoog aan lipt eind van de Prins Bernharriwtg gebouwde houten strandpaviljoen is gistermiddag door de krachtige stormwind geheel vernield. De bet in nen fundering werd door hoge golven ondermijnd, waarna het gebouw tegen het stormgeweld niet meer opgewas sen bleek en tenslotte krakend in el kaar stortte. Alleen de bouwkosten v»n het paviljoen hebben destijds al ƒ20.000 bedragen. Het paviljoen was eigendom van de N.V. Badexploitatie op Schiermonnik oog, voor welke het verloren gaan zo vlak voor het hoogtepunt van het sei zoen een ernstige tegenslag betekent. De wisselcabines achter het pa- iijoer» waren eerder door de schuimende gol ven meegesleurd en elders wTeer op het strand geworpen. Het water overspoel de ook de landingspier op Schiermr ii- nikoog, zodat de riiksveerboot uit Oo-,t- mahom niet kan aanleggen. Ook op het eiland Ameland zyn een aantal voste badhokjes door de storm weggespoeld. VLISSINGEN Op verschillende plaatsen in Zeeland zijn door de v ij constante harde noordwestenwind strandhuisjes en badcabines tvcgg ■- spoeld. Op andere plaatsen heeft ir»n door het slechte weer strandhuisjes moeten afbreken of beveiligen. De groot ste schade werd gistermorgen bij h„ g water aangericht in Zoutelande cn Big- gekerke. Een groot deel van de dr- men doende geweest om de gevaar lo pende strandhuisjes af te breken ol te schoren. Ook in Katzand hadden de huisjes het hard te verduren. In Haamstede is in de vroege morgen een wisselcabin waarin een zestal kleedhokjès waren on dergebracht, door het water ver nield. Ook op Westerschouwen viel een wisselcabine ten prooi aan te hoog op gestuwde golven. Langs de hele kust trof men voorzieningen met het oog on de vloed van 's middags vier uur. In de meeste badplaatsen, zoals Domburg. Dishoek en Westduin kwam het water tot dicht by de huisjes, maar richtte er nagenoeg geen verwoestingen aan. DEN HAAG, 30 juni Aangenomen kan worden, dat de in de laatste jaren toegenomen radio-activiteit boven' Ne derland tegen het eind van het jaar het niveau van de natuurlijke radio-n'. tiviteit zal hebben bereikt. Dit is dp conclusie van het overzicht van de me tingen naar de graad van radio-activi teit van bodem, water en lucht in Ne derland in 1959 door de farmaceutische hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Het overzicht van deze metingen is de leden van de Tweede Kamer vertrouwelijk ter ken nisneming toegezonden. Uit de toelich ting op het rapport mag blijken, zo deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee, dat de daling van de radio-activiteit, die reeds in de eerste maanden van 1959 te bespeuren viel, zich in de daarop volgende maan den heeft voortgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5