Vakantie... fotovreugde ideale met de twee Rozenburg ligt gunstiger dan IJ muiden ARTURO FRONDIZI staat borg voor van Ontwikkeling economie vervult entijnse de hem democratie Europese met zorg Subsidiëring bouw bejaarden tehuizen laat te wensen over Doelbewust staatsman E L C0URV0ISIER Strijd om grenswijziging Een briefkaartje s*. W. C. Kroft over vestiging van een tweede hoogovenbedrijf HOGE GAST IN NEDERLAND Hotel Britannia uit as verrezen Katholieke vereniging doet beroep op ministers Van Aartsen en Klompv V B Onderzoek naar beleid B. en W. van Goes jr ZUIDHOLLANDSE STATENLEDEN OP RONDTOCHT DONDERDAG 30 JUNI 1960 PAGINA 6 De grote vakanties zijn begonnen. Heerlijke tijd, vo! mooie herinneringen houdt ze vast, fotografeer! ledereen zijn eigen camera,iedereen zijn eigen fotovreugd! Zij een SPORTI, de volwaardige, geheel metalen 6x6 camera met een fantastisch goede lens, De camera voor jonge mensen die zonder problemen, direct goede foto's willen maken Hij de SPORTSMAN, de superieure kleinbeeldcamera. Met een „alles in een" sneltransport, grootbeeld-lijnkaderzoeker en 2,8 lens en natuurlijk elke in camera 's werelds beste film mm Een bijzondere avond? ah alleen het volmaakte goed genoeg is, schenk dan the brandy of Napoleon Advertentie Arg f (Van een redacteur) „Op het ogenblik is de situatie als volgt: de verbe terde exploitatie van onze landbouwgebieden zal grotere exportoverschotten aan levensmiddelen en andere prodükten tot gevolg hebben, die als traditionele be stemming de Europese markt hebben. Als de in Europa voor deze prodükten van kracht zijnde douane tarieven zouden worden verhoogd, of als men, even tueel verkapte, rechtstreeks# of Indirecte discrimine rende maatregelen tegen onze prodükten zou nemen, zou aan het land de meest normale en gezonde mo gelijkheid tot financiering van zijn eigen ontwikkeling worden ontnomen. Na de koershervorming in decem ber 1958 bezit Argentinië het recht van de Europese landen te eisen, dat zij zich aan de spelregels van de vrije economie houden, die immers zichzelf gaat tegenspreken zodra zij neiging tot eenzijdigheid ver toont." Dit is een passage uit de redevoering, die de Argentijnse president dr. Arturo Frondizi voor radio en televisie heeft gehouden vlak voor zijn vertrek naar Europa. Beter dan de toasts, die tijdens allerlei gala diners worden uitgebracht, geeft zij het doel weer van het bezoek, dat president Frondizi morgen aan ons land brengt. Hij is al geweest in Italië, Frankrijk en België. Na zijn bezoek aan Nederland zal hij Spanje en Engeland nog aandoen; 11 juli a.s. keert hij naar Argentinië terug. Beduchtheid voor de gevolgen, die de ontwikkeling van de Europese economische politiek zal hebben voor Argentinië, is zijn voornaamste drijf veer. En daarbij denkt hij niet alleen aan een mogelijke beperking van de Argentijnse export naar Europa, hij maakt zich ook bezorgd over een zekere neiging bij de Europese landen om zich met hun projecten tot ontwikkeling van achtergebleven economieën op aller lei gebieden liever te richten dan op Latijns-Amerika. Tenslotte vreest hij, dat men in Europa thans bezig is de westelijke economieën zodanig te coördineren, Het eerste doel, dat hij najaagde, heeft hem uiteraard niet geliefd ge maakt bil die Argentijnen, die de voor keur geven aan een autoritair stelsel, welke kleur dat stelsel dan ook mag hebben. Het programma van de economische expansie, de „petroleumslag", het tweejarenplan, de versnelde industria lisatie en alles wat in dat kader verder te pas kwam hebben van de Argentijn se bevolking offers gevraagd, die de populariteit van de president ook niet altijd verhoogden. De stelling, die president Frondizi thans op zijn Europese rondreis ver kondigt, is deze, dat de westelijke mo gendheden terwille van het behoud van de Argentijnse democratie verplicht zijn hem bij de uitvoering van zijn economi sche plannen te helpen, althans niet te dwarsbomen. Hij hoopt méér buiten landse investeringen aan te trekken en meer immigranten. De theorie, dat men, door afbreuk te doen aan het prestige van de regering- Frondizi tevens schade toebrengt aan de Argentijnse democratie, is een van de verklaringen voor de vasthoudend heid, waarmee de Argentijnse Repu bliek van de staat Israël genoegdoening eist in de affaire-Eichmann. AMSTERDAM, 30 juni In een tweede beschouwing over het staal- project Europoort in „Economisch-Sta- tistische Berichten" van deze week komt de heer W. C. Kroft ec. drs. tot de conclusie, dat er grote voordelen zijn verbonden aan de ligging van de ijzer- en staalbedrijven aan de kust. De ligging van de bedrijven in IJmui- den is inderdaad zeer gunstig te noe men. Van grote betekenis zijn de trans portkosten voor de kostprijs, terwijl de te maken kosten bij de aflevering van het produkt ook van groot belang zijn. De prodükten worden vanaf IJmuiden via de waterwegen naar het hart van Europa vervoerd. De uitvoer over zee maakt de concurrentiemogelijkheden veel groter dan alleen uit een verge lijking van geografische afstanden zou blijken. De oprichting van het Hoog ovenbedrijf te IJmuiden wordt het eer ste gelukte voorbeeld geacht van een bedrjjf dat noch ertsen noch kolen in zijn nabijheid had. De gestage groei van het bedrjjf ln IJmuiden heeft bewezen, dat de grond gedachte juist was. Dit bleek vooral na het langer worden van de aanvoerwe- gen van het erts bij het toenemen van het verbruik daarvan uit landen op gro te afstanden overzee. Naar de heer Kroft in zijn artikel in de ESB betoogt leiden dezelfde overwegingen eveneens tot de conclu sie, dat de ligging van een ijzer- en staalbedrijf in Rozenburg minstens zo gunstig is. Men is z.i. geneigd zich af te vragen of de ligging van een bedrjjf op Rozenburg uit een oogpunt van kostprijs zelfs niet gunstiger is. Op grond van een aantal factoren meent hjj deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden. Sprekend over de capaciteit der hoog ovens, staalfabrieken en walserijen wjjst de heer Kroft op de heersende opvatting, dat bjj het vestigen van een nieuw bedrijf rekening moet worden gehouden met een aanvangscapaciteit die ligt bjj een produktie van circa an derhalf miljoen ton staal per jaar. Men kan niet ontkennen, dat ten aanzien van de capaciteit der hoogovens, staal- ovens en walserijen een ontwikkeling naar grotere eenheden valt waar te ne men. Betekent dit nu ook, dat bjj de opzet van een nieuw geïntegreerd be drjjf direct of althans zeer spoedig de ze grote capaciteit moet worden gerea liseerd? Het komt hem voor, dat dit standpunt voorbijziet aan de betrekke lijke groei van de meeste bedrijven die een ontwikkeling te zien geven van klein naar groot. Verreweg het groot ste gedeelte van de vervaardiging van staalprodukten geschiedt in bedrijven, die een geringer capaciteit hebben dan anderhalf miljoen ton. Uit een tabel blijkt, dat in 1958 bijna acht en dertig pet van de produktie van ruwstaal in de EGKS plaats vond in fabrieken met een jaarproduktie van meer dan één miljoen ton. Circa twee en zestig pet van de produktie geschiedde dus in fa brieken met een jaarproduktie minder dan een miljoen ton. Hoewel grote hoogovens economi scher zijn in het verbruik van arbeid en grondstoffen dan kleinere, dient te worden onderkend, dat vergroting weer haar eigen moeilijkheden oproept. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de afhankelijkheid van enkele grote eenheden meer risico's oplevert b0 het uitvallen van een oven dan wanneer wordt gewerkt met een groter aantal kleinere eenheden. In de Verenigde Staten blijken veel ondernemingen voor te komen 'met een produktiecapa- citeit, die ligt beneden anderhalf mil joen ton ruw staal. De kostprijsvoordelen, die uitbreiding van een bestaand bedrijf kan bieden kunnen worden genoten indien een re latie tot stand kómt tussen Rozenburg en het bedrijf van de Nederlandsche Kabelfabrieken in Alblasserdam. AI- blasserdam zal dan in staat z\jn op korte afstand ruwijzer te betrekken, terwijl Rozenburg haar ontwikkeling ziet geruggesteund door de mogelijk heid van afzet van een van haar pro dükten, namelijk ruwstaal. Bovendien is Rozenburg dan niet direct genoodzaakt een blokwalserjj in het produktieappa- raat op te nemen. Wellicht stelt deze ontwikkeling Rozenburg reeds spoedig in staat haar aangevangen produktie uit te breiden, terwijl de samenwer king van de beide bedrijven het moge lijk maakt rendabeler te werken dan wanneer ieder bedrijf los van de an der zijn produktie zal uitbreiden. Een dergelijke samenwerking zou er, vol gens de heer Kroft, reeds op korte ter mijn toe kunnen leiden, dat het ter rein op Rozenburg in gebruik zal wor den genomen. Voor de vestiging van een buitenlands hoogovenbedrijf zou aldus geen vrees meer behoeven te bestaan. Wanneer de samenwerking tussen beide bedrijven haar beslag zal hebben gekregen, is een basis gevormd, waar op verdere uitbreidingen kunnen wor den gerealiseerd. De financiering daar van zal gedeeltelijk kunnen geschie den met de reserves verkregen uit een te verwachten rendabele exploitatie, terwijl bovendien vreemde middelen kunnen worden aangetrokken. Voor waarde is uiteraard, dat men tegen een concurrerende kostprijs kan meedoen. Indien de samenwerking tussen Alblas serdam en Rozenburg niet tot stand zou komen, dient de mogelijkheid onder ogen te worden gezien van de vesti- van een zelfstandig bedrijf op Ro- urg. Een dergelijke vestiging zal onge twijfeld met moeilijkheden gepaard gaan. Of realisatie een redelijke kans van slagen heeft, kan alleen worden beoordeeld, nadat ter zake kundigen een oordeel hebben gegeven over de aard en de omvang van de opzet en de wijze, waarop men de produktie denkt aan te vangen en uit te breiden. De praktijk in het buitenland heeft duide lijk aangetoond, dat het opzetten van ge heel nieuwe op zichzelf staande bedrij ven niet tot de onmogelijkheden be hoort. Dit geldt vooral voor een aantal nieuwe vestigingen aan de diverse Europese kusten, die alle zijn opgezet met een capaciteit beneden anderhalf miljoen ton, aldus de heer Kroft. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 30 juni Morgen het aan de Boulevard Eyertsen a„ j verrezen zes verdiepingen 'e nieuwe hotel Brittania officieel w° den geopend. Het thans g ireedge men hotel van de N.V. G' and Ho Brittannia staat op de plaats van ..Kurliausachtige" gebouw, dat n i° werd inge^vijd onder de naam Grand Hotel des Bains en dat Ia werd omgedoopt in Grand Hote tannia. Op .3 november 1944 werd n oude Britannia door oorlogsgeweld woest. Na de bevrijding werden tprst°h plannen beraamd voor de bouw in moderne vorm. In 1955 kwa het eerste gedeelte klaar, bevatten café-restaurant, eetzaal, bar en schou burgzaal. i« Het nieuwe hotel, dat ontworpen 1 door het axehitr-tenhureau Boks, p» kelenboom Middelhoek te Roll dam, heeft een hoogte van 27 mei® is 30 meter breed en ruim 11 mei diep. Vanaf de hoogste verdieping6 heeft men uitzicht over een groot a*® van Walcheren en de zee. De 35 tw persoons kamers, waarvan de mees een balkon bezitten, zijn gelegen a» de zeekant. De zij- en achtergevels van dit m» dernste hotel van Zeeland zijn '8 werkt met witte verblendsteen. De te' rasomltjsting en gevelversiering a staan uit keramiekweerk van Louis v® Roode, die in het oude gedeelte de ze fauna uitbeeldde en in het nieuwe aee de zeeflora verwerkte. In het hotel voorts een grote ontbijtzaal, een ba- een lounge, en een serre. Bouw en richting van het gehele complex hc' ben ongeveer 2,5 miljoen gulden ge kost. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 30 juni Met alge mene stemmen heeft de gemeente raad van Goes gisteravond beslot6'" de behandeling van het rapport-Vir scher aan te houden. De raadscomrm'T sie ad hoc, die het onderzoek naar n* beleid van B. en W. van Goes heeft gesteld, kreeg tevens machtiging op de gezagscrisis in Goes betrekkm* hebbende stukken in handen te stelI- van de commissaris der koningin t» Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casett broot. De raad nam deze besluiten op voor stel van de voorzitter van de comm|» sie. Aanleiding voor de heer J. S. vi scher om deze voorstellen te doen", wa» een orief, welke Gedeputeerde State' van Zeeland dinsdag aan de gemeente raad van Goes hebben gestuurd. Geae puteerde Staten delen de raad in o schrijven mee, dat zij in overleg mf de minister van Binnenlandse Zake» besloten hadden een onderzoek in 1 stellen naar de moeilijkheden in Goes- Dr. Arturo Frondizi, president van Argentinië. dat met name de landen van de Europese Economische Gemeenschap een autarkie in de agrarische produk- tiesector zullen vestigen. Arturo Frondizi is er Juist de man naar om deze gevaren, voor zover zij reëel zijn, „en petit comité" te bezwe ren. Hij is niet wat de Amerikanen zou den noemen een „esay mixer". Hij gê- neert zich doorgaans wat op massa-bij- eenkomsten en de „abrazos" die hij geeft, de merkwaardige Zuidameri- kaanse methode om vrienden en beken den te omarmen en op de rug te klop pen, zijn van een notoire koelheid. Hij is op zijn best in ministeriële kabinet ten, in kleine conferentiezalen, aan een besloten diner met invloedrijke za kenlieden of politici, waar hij zijn argu menten in alle kalmte en helderheid kan ontwikkelen. Een bijeenkomst van het Europese parlement in Straatsburg zou hem beslist veel minder liggen dan een vertrouwelijk gesprek met de voor zitter van de Europese Commissie in Brussel. De Argentijnse president is. Juist zo als meer dan de helft van zijn landge noten, van Italiaanse afkomst. (Ook zijn echtgenote, mevrouw Elena Pag- gionato de Frondizi, is een kind van Ita liaanse ouders). Hij is 28 oktober 1908 geboren te Paso de los Libres, een stad in de Argentijnse provincie Corrientes. Zijn ouders, Julio Frondizi en Isabel Ercoli, waren achttien jaar tevoren uit Gubbio in de Italiaanse provincie Um- brië naar Argentinië gekomen. Arturo was de achtste van negen zoons uit een gezin met veertien kinderen. Vader Julio nam zijn gezin meestal mee op de reizen, die hij moest maken bij het uitoefenen van zijn beroep als bouwer van bruggen, wegen en spoor lijnen. Tegen het einde van de vorige eeuw genoot de familie Frondizi een on miskenbare welstand in de pas openge legde gebieden van noord-oostelbk Ar gentinië. Arturo begon zijn middelbare studie aan het „Collegio Nacional" te Concepción del Uruguay in de provin cie Entre Rios. In de officiële blografieën heet het, dat zijn ouders zich daarna in Bue nos Aires vestigden om hun oudere zoons het studeren aan de universi teit te vergemakkelijken. In andere versies wordt gezegd, dat zij er fi nancieel sterk op achteruit waren ge gaan en dat zij min of meer naar Buenos Aires terug moesten. In ieder gaval droeg Arturo in zijn eigen studiekosten en in de algeme ne kosten van het grote gezin bij door te gaan werken als bediende in een drogisterij. erst maakte hij zijn middelbare studie af en in 1927 begon hij de colleges te volgen in de juridi sche faculteit van de universiteit in Buenos Aires. Niet alleen voltooide hij deze studie, waarvoor vier jaar „staat", in drie jaar, hij behaalde ook het ere diploma als de beste student van de fa culteit. Zijn politieke belangstelling was intus sen al hierin tot uiting gekomen, dat hij zich kort voor zijn doctoraal examen liet inschrijven als lid van de traditio nele Argentijnse partij, de „Union Ci- vica Radical". Groot was zijn teleur stelling, toen juist tijdens zijn laatste studiejaar het radicale bewind van pre sident Hipólito Irigoyen door een mili taire staatsgreep werd omvergewor pen. Toen de militaire dictator, gene raal José F. Uriburu, het plan kenbaar maakte de ere-diploma's op de univer siteiten zelf te komen uitreiken, wei gerde Arturo Frondizi het in ontvangst te nemen. „Mijn geweten", zo moet hij toen gezegd hebben, „staat mij geen andere voldoening toe dan het herstel van de politieke vrijheden en van een universiteit, waar het recht te denken geen misdaad wordt genoemd". Het resultaat van dit alles was, dat Arturo Frondizi een politiserend advo caat werd. Hij specialiseerde zich in burgerlijk en handelsrecht; hij verdiepte zjjn kennis van economie en sociologie maar bovenal droeg hij in lezingen en dagbladartikelen zijn denkbeelden uit over de versteviging van de demo cratische instellingen en het vrije stem recht. Ook voor de internationale poli tiek interesseerde hij zich. Hij maakte reizen in Latijns-Amerika, naar de Verenigde Staten en naar Europa. Zijn grote kracht, was zijn geheugen. Hij legde een merkwaardige flair aan de dag om van alles, wat hem onder ogen kwam, juist datgene te onthou den, wat hem later in de praktijk te pas zou kunnen komen. Een soort utilitaire selectiviteit dus. Hij was niet zo over moedig alleen op zjjn geheugen te ver trouwen. Hij steunde het door in een klein notitieboekje al het juridische en cijfermateriaal te verzamelen, dat mo gelijkerwijs maar ter sprake zou kun nen komen. In het midden van de jaren veertig, toen hij lid werd van het Huis van Af gevaardigden, bezorgden deze technie ken hem de reputatie een bekwaam en effectief spreker namens de oppositie te zijn. Naarmate de Perónlsten er meer en meer een gewoonte van maakten be langrijke wetsontwerpen in het geheim voor te bereiden en de oppositiepartij slechts een paar uur voor de parle mentaire behandeling op de hoogte te brengen, werden bet geheugen en het notitieboekje van Arturo Frondizi vrij wel onmisbaar voor de „Union Civica Radical". Toen de regering-Perón in 1955 ten val kwam, begon de Radicale Partij uiteen te vallen in allerlei persoonlijke fracties. De negatieve binding was weg en nu ging iedereen zijn eigen weg. Met name kwamen Arturo Frondizi en Ricar- do Balbin in 1951 nog tegenkandida ten namens de oppositie voor resp. vi ce-president en president in verschil lende kampen te staan. Al in novem ber 1956. een jaar voordat enig ander politicus zijn voorbeeld durfde te vol gen, kondigde Frondizi zijn kandidatuur voor het presidentschap aan. Hij werd de lijsttrekker van de nieuwe „Union Civica Radical Intransigente". Hij voerde een campagne zo intensief en zo grondig als Argentinië nooit eerder had gekend. Zijn aanhang liep van uiterst links tot uiterst redhts. Perónisten, communisten en nationalisten van al lerlei slag omringden hem. Juan Perón gaf tenslotte zijn volgelingen opdracht voor Frondizi te stemmen. Bi) de ver kiezingen van 23 februari 1958 behaal de de tegenwoordige president een rui me overwinning op Balbin van de Ra dicale Volkspartij. inds 1 mei 1958 oefent Arturo Fron dizi het grondwettelijk president- (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 30 juni Nu de premie- en bijdragebeschikking Woningbouw 1960 is verschenen, blijft er ten aanzien van de bouw van bejaarden-tehuizen nog veel te wensen over. In de eerste plaats is het dringend gewenst, dat de subsidiëring van bejaarden-tehuizen ge heel los komt te staan van de woning bouw, omdat hier geheel andere nor. men dienen mee te spreken. Vervol gens is het onbillijk voor de bouw van katholieke bejaarden-tehuizen een maxi mum bouwsom vast te stellen zonder dat daarbij rekening wordt gehouden met de bouw van een kapel, die nu eenmaal inhaerent is aan onze katho lieke tehuizen. Hoewel de premierege ling, gezien de niet hoge verwachtin gen, voor de grote steden niet is tegen gevallen, mag men zich alvragen of de tehuizen in de kleinere gemeenten door de veel lagere toeslagen wel aan hun trek komen. Nog steeds wordt geen rekening gehouden met de speciale eisen, welke aan bejaarden-tehuizen worden gesteld. Aldus formuleerde de waarnemend- voorzitter van de Kath. Vereeniging voor Bejaardentehuizen, de heer J. A. Duynstee, op de gisteren gehouden jaarvergadering de bezwaren van ka tholieke zijde tegen de nieuwe financie ringsregeling voor de huisvesting van bejaarden. En hij voegde er een drin gende waarschuwing aan de minister van Volkshuisvesting aan toe, de subsi diëring van de nieuwbouw van bejaar den-tehuizen aanmerkelijk te verhogen, wil men niet tot pensionprijzen komen, die in geen verhouding staan tot het inkomen van de bejaarden. Tevens be toogde spreker, dat ook de verbouwing en modernisering van bestaande tehui zen subsidie behoeft zodra aan de te huizen voor bejaarden die speciale ei sen gesteld zullen worden, die er te recht aan gesteld kunnen worden. Voorts deed de waarnemend voorzit ter een beroep op het ministerie van Maatschappelijk Werk om te voorko men dat de zelfstandigen in de wijk, zodra zij op medische gronden en so ciale indicaties in bejaardentehuizen worden opgenomen, tot armlastigh®1 worden gedoemd. Het zou een r.ege,, voor hen zijn, aldus spreker, indien zodanig rechten zouden verkrijgen, o» zij zonder hun zelfstandigheid prijs geven, zich slechts bij de gemeenten be' hoefden aan te melden voor een ,e huis naar hun keuze. Met voldoening constateerde de nee Duynstee, dat er een behoorlijke b - langstelling bestaat voor de opleid»1» van bejaarden-helpsters Het aantali 1 ken onder haar kon en moest ®chL-)e groter zijn dan thans het geval is. 1 opleiding van bejaarden-verzorgste' begint op gang te komen. Zowel Amsterdam als te AmmerZoden en D® nekamp bestaan reeds dergelijke c» sussen, terwijl in september in Breo een nieuwe cursus start o.l.v. de zu' ters Franciscanessen. e Ten slotte pleitte de heer Duynst voor economisch verantwoorde pension prijzen. (Advertentie) cognac IMP. OUD - HAARLEM schap van de Argentijnse Repu- Toen president Frondizi vorig jaar januari een bezoek bracht aan de Verenigde bliek uit. Z;jn rechte, trotse gestalte, staten, viel zijn vrouw een hartelijke begroeting ten deel door de Argentijnse het zware montuur van zyn bril, zyn uti ascetische gelaatstrekken met de don- ambassadeur in Amerika, dr. Cesar Barros Hurtado. Dr. Frondizi rechtskijkt kere wenkbrauwen en de doordringen de ogen maken hem tot de lieveling der caricaturisten. Toch is hij niet de lieve ling van alle Argentijnen. Sinds 1 mei 1958 heeft Frondizi twee ambitieuze doeleinden nagestreefd. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Europa vatte hij die als volgt samen: „De eerste doelstelling bestond in het in volle waarde herstellen van het grondwettelijk stelsel, teneinde de voorwaarden te scheppen voor een waarlijk democratische samenleving. De tweede bestond in een frontaanval op de economische verstikking waarin wij ons bevonden,- door de kluisters te verbreken, die onze nationale ontwik keling tegenhielden en de expansieve en scheppende krachten in het land de vrfle loop te laten". glimlachend toe. waarop U duidelijk vermeldt: Uw naam en vaste adres Uw vakantie-adres de datum van ingang de einddatum en dan tijdig d.w.z. minstens 5 dagen voor Uw vertrek aan onze administratie toegezonden, is voldoende om U van toezending van Uw lijfblad tijdens Uw vakantie te verzekeren. Gaarne rekenen wij op Uw medewerking. De administratie DEN HAAG, 30 juni (Van een verslaggever) Terwijl het toch al moeilijk is om in het Zuidhollandse weidelandschap wa ter van land te onderscheiden, ver vaagde het regenwater de grenzen nog meer, juist toen gisteren de staten van deze provincie weer eens op verken ning uitgingen in hun eigen gewest. Hoe boeiend de grazige polders zich anders ook voor mogen doen, met de regen vleide zich nu een sluier van troosteloosheid neer over het drasse landschap, en de kleine dorpjes en buurtschappen zagen er al evenmin erg florissant uit. Blokland, Vrouwenakker, Kamerik, Papekop, Tapersheul, Ca- bauw; allemaal plaatsjes in het hart van de randstad Holland, onopvallend weggedoken langs sloten en plassen, zich vereenzelvigend met de omgeving en slechts bereikbaar over smalle, diep in het water gelegen, hobbelende wegen. De zon kan evenwel aan die eenvoud en onaanzienlijkheid een bekoring ver lenen, die het geheel in een hartvero- verend, uniek gebied verandert. Maar goed, de statenleden moesi-°p I e» het zonder de zonneschijn stellen te konden aldus hun aandacht des je meer bepalen tot het leitmotiv va» 0f- tocht: de door Zuid-Holland aan d -^et de gestelde grenswijzigingen jjt Utrecht. Er heersen inderdaad pa- opzicht wonderlijke toestanden. In op dewater staan sommige huizen ^ei Utrechts gebied, terwijl de tuin tol en territoir van Zuid-Holland behoort, g( in Schoonhoven wordt een fabriek ff0. de provinciale grens middendoor ,3g\ deefd. Als Utrecnt met het plan msi j(} en natuurlijk ook de centrale over haar fiat geeft, zou Utrecht er ^"creV woners bljkrjjgen, maar daareni 230 hectare aan Zuid-Holland afstaan. Utrecht echter wil nog J,rge' dan alleen Oudewater, zoals is yeje» steld; het stelt ook prijs op v*?5iaf)(' (ruim 13.000 inwoners), maar gf* is niet van zins van het kaasstadJ stand te doen. De statenleden hebben zich g'stf/ge- in elk geval persoonlijk kunnen )0oP wissen van het grillige grensv® tussen beide provincies, dat zoajs ,e, H. van Rlel, lid van G.S., verklaa'ri)- vaak nog verband houdt met net ze verleden. Maar terwijl ®akke' van Holland er vroeger vrij gerJ? p)S' Ujk in slaagden om terrein van a* eg. schop van Utrecht in bezit te n _tai'd zullen de grenscorrecties nu tot ge moeten komen langs de weg van raad en overleg, want het ziet er ec- naar uit, dat Utrecht zo maar tare aan zijn westerburen wil sC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6