Vierde etappe met opmerkelijke strijdlust Vier meter winst in Caen voor Anglade voldoende 'J mm start; CAEN Fraser en Layer in de eindstrijd Pietrangeli en Krishnan huigen voor lefthanders Nederlands elftal stelt ook teleur tegen Antillen Onaangename wedstrijd: 0-0 I our in cijfers Willibrordse Wim Nederlanders volop in de slag Hary 10.2 de wind in tegen Nederland is ook Italië te sterk Wimbledonkampioenschappen Van der Kuil op de transferlijst v Van Bun gaat naar Willem II DONDERDAG 30 JUNI 1960 PAGINA 9 (Van onze sportredacteur) CAEN, 29 juni Het ging om hooguit vijf, zes meter. Die heb ben beslist, dat morgenvroeg op het plein voor de universiteit van Caen niet Wim van Est maar een van Frankrijks Grote Mannen, Henri Anglade, in de gele leiderstrui zal vertrekken voor de vijfde etappe van de Tour de France. Vijf, zes meter die beslisten, dat Anglade tweede werd in het klassement van de enerverende rit tussen de Atlantische havensteden Dieppe en Caen en Wim van Est vijfde. En, om die tweede plaats ging het. De eerste nauw verbon den met de bloemen, de kus van de schone en de ereronde was voor Jean Graczyk. Daar twijfelde niemand aan, want men kende de eindsprint van 'de blonde „popof". De tweede plaats mocht dan geen ereronde, bloemen en wat er zoal meer bij hoort brengen, zij leverde wel de compensatie van dertig seconden bonificatie. Die halve minuut was deze keer bijzonder belangrijk. Anglade had in het algemeen klassement een voorsprong van twintig seconden op Wim van Est. Werd de „vader" van de Nederlandse ploeg tweede, dan zou hij de leiderstrui om de schouders krijgen. Wim van Est Werd echter vijfde en daarom gingen de eer en de premie van het „goud" naar Anglade. De 100 meter in Frankfort Henley Regatta begint met baanrecord De Tour en de radio SLINGERWEGEN EN HEUVELS 6e ET.-1 JULI - 191 km. ST. MALO LORIE1NT T-V-TA-N mtssiii: HEUVELS HEUVELS] 5e ET.-30 JUNI-18SI<rn ^llll mm&m* Eli Hockevtoernooi te Rome ST MALO Alcohol bij snelverkeer „Veteraan" Van Est trekt aan slippen van gele trui Hoe enerverend was de strijd tussen Dieppe en Caen na de dag van uitbla zen in de voorgaande étappe. Hoe fer- ls eiTt gestreden. Hoe rusteloos is wna£0w na?n het goede moment, rtaar het ogenblik van de beslissende ontsnapping Steeds weer werd de rust a P? vestoord. Telkens wip- ioc -f ftrtldlustigsten bij kleine groep led i np6 hoofdmacht weg, achter zich mlL Y ispektakel ontketenend dat ï?®®?1®1, tot gevolg had. dat de hoofd- Tïiacht in enkele fikse brokken uiteen viei. kn het waren niet, zoals de dag tevoren de „kleintjes", de waterdra gers of hoe men de jongelui, die niet tot de favorieten gerekend worden, ook wil noemen, die voortdurend voor opschud ding in de karavaan zorgden. Telkens was er ook wel een van de Grote Man nen te vinden in het groepje, dat met een energieke tempoverhoging aan de haal ging. Allemaal zijn ze in de slag geweest. Anglade en Rivière bij de Fran se nationalen, Planckaert, Adriaen sens en Brankart bij de Belgen, Nen- cini, Massignan en Baldini bij de Italia nen. En juist omdat er allerwegen zo veel strijdlust getoond werd, deed het de volgers in de karavaan zo goed dat men in het kamp van Oranje eindelijk de passiviteit had laten varen. MllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllUIIHHHIIIHIIIIIH'lll Willibrordse Wim was niet zo ij del dat hü op de nieuwe Seme- brug bij Tancarville op de fo to wilde. Dat was meer voor de we reldkampioen Darrigade met zijn trot se regenboog-maillot en voor de zich thuis voelende gele-trui drager Groas- sard. Zij wisten wat publiciteit is en konden wel nagaan, dat niemand van de hele bent fotografen zou na laten een plaatje te schieten van de renners tussen de ijle bogen van de ze grandioze brug. Het peloton gaf de twee ijdeltuiten genadiglijk gele genheid met enige voorsprong tussen de hagen van fotografen parade te rijden. En ook Wim hield zich be scheiden op de achtergrond. Maar toen het land van de Calva dos betredend, bedacht de 37-jarige Wim dat de Calvados-wjjn pas op leeftijd zijn krachten krijgt. Willi brordse Wim, als de oudste van alle maal, voelde zich ineens de sterkste. Hij draaide zijn pet achterstevoren en met zijn vurige ogen lonkte hij naar een paar sterke gezellen. De zuigerstangen van zijn korte benen pompten verwoed over de zonnige wegen. De Normandische hoogvlakte met zijn verre horizon gaf hem de ruimte. Maar tijdens zijn vlucht drong het tot hem door, dat hij met de verkeerden vriendschap had ge sloten, want de Belgische fietsers aan zijn wiel mochten van hun bazen niet zo voortvarend wezen en die Anglade zou goedkoop aan een geel truitje geholpen worden. Hij wilde zjjn gezellen wel kwijt. Hij vreesde bovendien hun rappe uitschieter op het gladde baantje van Caen. Als 'n roofdier dook hij de straten van de oude stadjes in, waar -golven gloeien de rozen over uitgebleekte muren vloeiden. Telkens stampte hij weer onrustig enige honderden meters voor de anderen uit. Met zijn neus op de stuurstang. De gezellen waren echter niet veel minder machtig dan de oude Wim en nog dieper dan hij over hun sturen gebogen joegen zij hem na. In een tros zeilden ze uit eindelijk op de streep af. Wim gaf ze de overwinning niet cadeau. Na even wat kwaads gezegd te hebben van de Belgen, kwam hij ons doodrustig en opgewekt verhalen hoe het allemaal gegaan was. De po tige korte armen en benen met de lidtekens van schaafwonden trilden niet in het minst van vermoeidheid. Een prachtig meisje stapte met bloemen op hem af. „Effetjes opzij jongens, ik kom toch op de foto", zei hij met zijn breedste lach. „Allez, een kusje", commandeerde hij het kind. Hij trok er zijn ogen bij dicht. Heel voorzichtig streek zij haar mond langs het gelooide gelaat van Willi brordse Wim. De bloemen mocht ze houden, want de matrassenfabriek die Wim de prijs had gegeven van de beste man van de kleine ploegen, moet morgen weer een renner laten zoenen en bloemen overhandigen. Willibrordse Wim reed weg met een klein plekje op zijn bestofte wang dat het gulden schijnsel van de Calva dos vertoonde. Wat ons betreft had hij er deze avond wel eentje mogen nemen, maar de Nederlandse ploegleider Klaas Büchly had gewoon geen tijd om een feestje te organiseren. Hij was met zijn witte wagen in een bot sing gemoeid geweest, die zo gecom pliceerd was, dat navertellen ondoen lijk is. Enkele auto's en motoren werden erbij gekraakt. Ook die van Büchly. De wielen die hij achterop vervoerde, waren alle krom. De bumper van de wagen stak in de voorband. Met breekijzers wrikte men de zaak zo goed en kwaad als het ging weer recht. Dat er onder de ge botste motorrijders geen persoonlij ke ongelukken waren, was een won der. Klaas haalde de finish, maar moest er toen wel voor gaan zorgen dat de volgende morgen in ieder ge val de uitrusting weer in orde zou zijn. TOURIST Er kon bijna geen ontsnapping zijn of Nederland was met een of meer mannen bij de vlucht vertegenwoor digd. Allemaal gingen ze in de slag. Damen het meeste. Het leek alsof hij voelde dat als het.geluk een beetje met hem was, als hij in de groep die de goede sprong maakte een plaats je gevonden had, hij een veèlbeloven- de positie in het algemeen klasse ment kon gaan innemen. Maar ook de anderen trokken ten aanval. Gel- WIM VAN EST Mannen voortdurend is deelgenomen aan de gevechten, lijkt merkwaardig. Is men van hen immers niet gewend, dat zij hun krachten sparen voor de grote strijd op de hellingen om dan in een onderling gevecht de beslissing te forceren? Inderdaud, zo was het in de tijd van de superklasse. Zo behaalden een Coppi, Bartali en- Bobet de eind zege in Parijs en zo heeft ook Charly Gaul zijn triomf geoogst. Maar, de Hel den van deze Tour zijn geen superspe cialisten, zeker niet in het gebergte. Zij moeten voor de bergen reeds trach ten een voorsprong te nemen die hun de illusie kan geven voor deze Tour de France in een gewonnen positie te lig gen. Bovendien en ook dat speelt een rol in de diverse teams vindt men verschillende kanshebbers. An glade en Rivière ontlopen elkaar niet zoveel in kracht. Datzelfde kan men van Adriaensens, Planckaert, Jans- sens en Brankart bij de Belgen en van Nencini, Baldini en Massignan by de Italianen zeggen. In die formaties wordt dus ook onderling gestreden. Want, als straks Het Uur komt, als, tegen de tijd dat de karavaan door de Alpen is getrokken, uitgemaakt wordt wiens positie met alle macht verdedigd moet worden, dan zal er geen onderlin ge strijd in de ploegen meer kunnen zijn en mag er alleen nog aandacht geschonken worden aan het doen en laten van de tegenstanders. Vandaar dan ook, dat zij allemaal op verschil lende momenten in de slag geweest zijn. Vandaar eveneens, dat er telkens serieuze reacties kwamen. Niet alleen van de tegenstanders in de andere ploe gen, maar ook van de eigen ploegmak- kers. Om een voorbeeld te noemen: dermans herhaaldelijk, Van den Borgh eveneens, de Roo het meest van allemaal en verder Niesten Ker sten en Piet van Est. Niet voor niets dus had Wim van Est de avond te- FRANKFORT, 29 juni Tijdens in ternationale atletiekwedstrijden in Frankfort liep de Duitse sprinter Ar- rnin Hary in koud en regenachtig weer de 100 meter in io.2 sec. Tweede werd de Fransman Jocelyn Delecóur in 10.4 Sec, de derde plaats was in 10.7 sec. Voor Mahlendorf (Did). Milka Singh (In- die; was met 46.6 sec. de snelste op de 400 meter. De 400 meter horden lever de een overwinning op voor Helmut Janz, die 51,7 sec. liet afdrukken. De .Italiaanse Leone won de 100 meter da iries in 11.8 sec. De Duitse Annie Biechl kreeg dezelfde tijd toeg«wa*«n. DE ROO voren en vanmorgen nog eens bij het ontbijt-met-de-stevige-biefstuk ge mopperd en verteld van de jaren waarin Nederland juist in de aan loop voor de bergen altijd in het of fensief was om zoveel mogelijk roem te oogsten. En Wim van Est vertel de ook van de welgevulde portemon- naie, die de „vrijbuiter r van Oran je" later uit Parijs konden meene men. Dat er, terwijl de bergen nog lang niet in zicht zijn ook door de Grote LONDEN, 29 juni Met de Olympi sche spelen in zicht is de inschrijving voor de Henley Regatta, die op de Theems in Londen wordt gehouden, gro ter dan ooit tevoren. In totaal hebben 179 ploegen ingeschreven, zodat de or ganisatoren hebben besloten om elimi natiewedstrijden te laten roeien. De voorwedstrijden bij de achten om de Thames Cup vonden hun hoogtepunt in de strjid tussen het Amerikaanse team van de Harvard-universiteit, dat reeds in 1958 en 1959 de beker verover- de ?nvan de universiteit van Ox ford. Met een tijd van 6 min. 39 sec. verbeterden de winnende Amerikanen het baanrecord over 2100 meter met maar liefst zes sec. De grote favoriet voor de Diamondsculls, de Australiër Stuart Mackenzie, zag zijn landgenoot Mike Kloster verliezen van de Londe- naar Georgen Colgan bij de skiffeurs De wedstrijd om de Diamondsculls is zeer sterk bezet met Mackenzie die in de voorronden uitkomt tegen de Engel se skiffeur Carpmael, terwijl de Zuid- Afrikaan David Meinke en de Pool Teo- dor Kocerka voor de eerste ronde zijn vrijgeloot. De radioreportage van de zesde etappe van de Tour de France is morgen tussen 16.00 en 17.20 uur. De herhaling is om 18.25 en de na beschouwing om 21.00 uur. Alle uitzendingen via 402 m. START - - Le Buel Dinan vignqc Broons 52 km. Merdrignoc St.Sauveur Loudéac 101 km. Gnari Pont ivy 123 km Bubry TPIouay 159km. r Pt.Scorff 'Qt Ravitaillering 5|- Mjio ploegenklassement. Baldini prees zich gelukkig, dat hij het goede moment ge troffen had en nu, ondanks de handicap van zijn geblesseerde hand, tijdwinst kon boeken, die hem bij een verbeterde lichamelijke conditie best van pas zou kunnen komen. Hij had enige tijd zijn aandeel in het welslagen van de vlucht, maar tenslotte liet h(j het zware werk over aan de Fransen en Wim van Est. Die drie trokken eraan wat ze konden. De beloning kregen ze aan de eind streep. De klokken wezen een tijdver schil van ruim zes minuten aan toen in Caen het peloton waarin alle overi ge Nederlanders de wielerbaan van het stadion opdraaide. Aanval van formaat In het algemeen klassement ziet men nu de gevolgen van deze opwin dende dag, die een aanval van for maat als besluit had. Dat Anglade een van de favorieten de gele trui draagt is niet zo belangrijk, al thans niet als men even de glorie-van- het-moment wil vergeten en gaat denken aan de eindzege in Parijs. Van grote betekenis is wel, dat Nen cini een achterstand van ruim zes minuten heeft opgelopen, dat Riviè re op bijna acht minuten staat en dat de Belgen Adriaensens, Planckaert, Brankart en Janssens niet minder dan resp. bijna acht, ruim acht en ruim tien minuten hebben verspeeld. Anglade neemt thans een positie in, diejhem de illusie mag geven de gro te favoriet voor de triomf in Parijs te zijn. Hij zal echter met zijn ploeg genoten alle aanvallen van de tegen standers moeten pareren enmet Rivière tot een vergelijk moeten ko men. Anglade zal het bovendien zwaar krijgen. Hij kan er namelijk op rekenen, dat de Belgen en ook de Italianen binnen de kortste keren voortdurend in het offensief zullen gaan. Zij zullen bepaald niet zonder meer in een nederlaag berusten en zij zullen evenmin de ijdele hoop koes teren, dat er in de bergen ruim schoots de gelegenheid is om het „varkentje-Anglade" te wassen. Men mag dus offensieven verwach- ten. Het is te hopen, dat de Nederlan ders zich dan paraat zullen tonen, want Oranje heeft dank zij Wim van Est niet alleen beslag gelegd op de tweede plaats achter de gele trui, maar ook de leidende positie in het klassement van de kleine ploegen heroverd. ..Vader Wil lem" heeft het goede voorbeeld gege ven. Nu is het aan de anderen om het fundament, waarop het succes van dit ogenblik gebouwd is, zó hecht te maken, dat straks van een blijvende triomf gesproken kan worden. En daar komt dan nog het volgende bij. Waar om zouden Van den Borgh, Damen en ook Geldermans, van wie in de bergen nog wel het een en ander verwacht mag worden, niet proberen in de ko mende dagen op te rukken in het alge meen klassement, zodat zij straks kun nen bouwen aan een zeer eervolle klas sering in de eindrangschikking? De mannen van Orarije hebben vandaag la ten zien. dat zij wakker geschud zijn. Laten zij nu niet weer in slaap sukke len! - De stemming na afloop van de etappes is opperbest, zoals Wim van Est voor de radio verklaarde. De renners houden van een gezellig onderonsje. Op een gegeven moment gingen in een groepje met o.a. De Roo en Damen de Belg Adriaensens en de Italiaan Mas signan aan de haal. Toen reageerden niet alleen de Franse nationalen, maar ook Belgen als Planckaert en Brankart en de Italianen Nencini en Baldini. Waarom zouden zij zonder meer hun eigen kansen opofferen? In dit licht bezien is de vlucht, die deze étappe beslist heeft, bijzonder be langrijk geworden. Er vormde zich on geveer zeventig kilometer voor de eind streep tevoren waren niet minder dan 26 ontsnappingen die de ene sen satie na de andere verwekt hadden on schadelijk gemaakt een ldeine maar selecte kopgroep, waarin naast de Franse Nationalen Graczyk en Angla de. de Belgen Pauwels en Molenaers, en de Italiaan Erocle Baldini ook Wim van Est een plaats gevonden had. Van dit zestal zwoegden vooral de. Fransen en Wim van Est. Z\j reden op de kron kelige, smalle, licht glooiende wegen van het Normandische heuvelland zo hard ze konden. Anglade immers kon een belangrijke voorsprong nemen in het algemeen klassement en Wim van Est dacht stilletjes aan de gele trui. De Belgen bepaalden zich meer tot het veilig stellen van hun positie in het ■iTy Bnel-ievillefêkm Sub!es35km La Malbrèche Sr.Lo65km Villebaudon Percy 89 km Villedieu SBShPienae 110km vranches121km tyi >-> <,8ree138km Gouesn.174km Ravitaillering ROME, 29 juni Nederland heeft op de vierde dag van het vyflanden- hockeytoernooi te Rome een overwin ning met 2-0 (rust 2-0) behaald op Ita lië in een wedstrijd, waarin het vry- wel voortdurend de toon aangaf. Met hun superieure techniek en snellere balbehandeling kostte het de Nederlan ders dan ook weinig moeite de zege te behalen, ofschoon deze beperkt bleef tot twee doelpunten verschil. Zwier gaf Nederland in de achtste minuut de lei ding: 1-0, waarna De Beer zes minu ten later deze uitbreidde tot 2-0. De stand: 1. Nederland, 7 punten uit 4 wedstrijden: 2. Spanie, 5 uit 3; 3. Frankrijk, 2 uit 3; 4. Italië, 1 uit 2; 5. Zwitserland, 1 uit 4. REIMS, 29 juni De wereldkam pioen der coureurs, de Australiër Jack Brabham kreeg woensdagavond 100 flessen champagne van een enthou siaste automobielfan, uitgeloofd aan diegene die het ronderecord van Stirling Moss, dat op 2 min. 22.8 sec. stond gemiddelde 209.287 km per uur) zou verbeteren. Jack Brabham kwam met zijn Cooper tijdens de trainingsronden voor de Grote Prijs van Frankrijk die zondag in Reims wordt gehouden, tot 2 min. 17.- sec. voor de 8301 meter hetgeen een ge- middelde betekende van 218.148 km per uur. In totaal bleven vijf coureurs on der de tijd van Stirling Moss, name lijk naast Brabham de Duitser Wolf gang von Trips, die met een Ferrari noteerde 2 min. 19.9 sec. Phil Hill (VS) met Ferrari en Bruce McLaren Nieuw Zeeland) met. Cooper (2.20.-) en Graham Hill (GB) met BRM in 2 min. 22.2 sec. LONDEN, 29 juni De brute kracht van de twee Australische „lefthanders" Neale Fraser en Rod Laver wierp in de halve finales van het heren enkel spel op Wimbledon meer vruchten af dan het fijnbesnaarde, intelligente spel van een Ramathnan Krishnan en een Nicola Pietrangeli. Daardoor is de vier de geheel Australische eindstryd in de laatste vijf jaar een feit, maar voor de eerste maal in de 83-jarige geschiede nis van Wimbledon zal die finale be twist worden door twee linkshandige spelers. Rod Laver, die reeds het vorige jaar de finale bereikte, maar toen geen kans kreeg tegen de inmiddels prof gewor den Alex Olmedo, speelde tegen Pie trangeli en Neale Fraser tegen Krish nan. Geen van beide partijen stond op hoog peil. Vooral het duel tussen Laver en Pietrangeli werd ontsierd door vele storende fouten. De Australiër wilde veelal te snel een doorbraak forcerqp en de Italiaan was geen schaduw van de man die in de kwartfinales Barry Mackay uitschakelde. Slechts twee maal kwam Pietrangeli tot zijn gewo ne spelpeil, aan het einde van de eer ste set, toen hij met 6i won en in de derde, toen hij bij. een achterstand van 51 vijf games achtereen op zijn naam wist te brengen en tenslotte deze set met 108 binnen haalde. Pietrangeli leidde op dat moment met twee sets tegen een en alles scheen dus nog mo gelijk. Maar de Italiaanse illusies wer- WILLEMSTAD, 30 juni Ook de tweede wedstrijd van het Nederlandse elftal op de tournee naar de West is met een bijzonder teleurstellende score geëindigd. De Oranje-formatie- bereikte woensdagavond in Willemstad namelijk slechts een geiyk spel (0-0) tegen de ploeg van de Nederlandse Antillen, waarvan zij twee jaar geleden nog met een zeer ruime marge (8-1) had gewonnen. Het was een geflatteerd resultaat voor de Antillianen, die vooral in de De uitslag Dieppe-Caen over 218 km: 1. Graczyk (Fr.) 5.14,42 (met bonif. 5.13,42); 2. Anglade (Fr.) z.t. (met bonif. 5.14,12); 3. Baldini (It.) 4. Molenaers (Belg.); 5. Wim van Est (Ned.); 6. Pauwels (Belg.) allen in dezelfde tijd: 5.14.42.-; 7. Darriga de (Fr.) 5.21.01; 8. Jaroszewicz (D.) z.t.; 9. Viot (Parijs-Noord) z.t.; 10. De Roo (Ned z.t. In het peloton dat met de overige Nederlanders in dezelfde tijd als Dar rigade werd geplaatst (5.21.01) be vonden zich o.a. Rivière (61ste), Jan- sens (99ste) en Nencini (108ste). De Spanjaard San Emeterio staakte de strijd. Algemeen klassement 1. Anglade (Fr.) 19.00.16; 2. Wim van Est (Ned.) 19.01.06 op'50 sec.; 3. Baldini (It.) 19.04.05 op 3 min. 49 sec.; 4. Graczyk (Fr.) 19.05.15 op 4.59; 5. Pauwels (Belg.) 19.05.49 op 5.33; 12. v.d. Borgh (Ned.) 19.08.56 op 8 40: 31. Damen (Ned.) 19.12.20 op 12.4 sec.; 33. Geldermans (Ned) 19.12.26 op 12.10 sec.; 41. Piet van Est (Ned.) 19.13.36 op 13.20 sec.; 82. Niesten (Ned.) 19.2Q.44 op 20.22 sec; 85. De Roo (Ned.) 19.21.46 op 21.30 sec.; 92. Kersten (Ned.) 19.23.47 op 23.31. Algemeen ploegenklassement 1. Frankr. 57.02.05; 2. BeJg. 57.09.4' 3. It. 57.15.37; 4. Ned. 57.18.25; 5 Frankr.-West 57..23.50: 6 Zwits- Lux. 57.31.06; 7 Groot-Britt. 57.31.50: 8. Parijs-Noord 57.32.41: 9. Frankr. Oost-Zuid Oost 57.32.55: 10. Duitsl. 57.33.55; 11. Frankr. Centraal-Zuid 57.34.04; 12. Spanje 57.38.12; 13. Inter ploeg 57.43.04. Ploegenklassement 1 Frankrijk (Graczyk, Anglade, Darrigade) 15.48.55. 2 België 15.50.25. 3 Italië 15.56.44. 4 Nederland (Wim van Est, de Roo en Damen) 15.56.44 Puntenklassement 1. Graczyk (Fr.) 16 pnt.; 2 t.m. 6. Nencini (It.), Rivière (Fr.), Defilip- pis (It.) en Privat (Fr.) allen 10 pnt., 7. Anglade (Fr.) 9,5 pnt.; 8 t.m. 9 üa- zala (Fr.) en Hoevenaers (Belg.) bei den 6 pnt.; 10 t.m. 13. Simpson (GB), Groussard (Fr.-West), Baldini (It. en Wim van Est (Ned.) allen 4 pnt. De Brit Norman Sheil, die 54 se- - -inden pa het sluiten van de tijdcon- trole was gearriveerd, zal in de koers blijven. De jury hield er rekening mee, dat de Brit, die in het begin van de étappe een val maakte, veel hinder had ondervonden van het ver keer op het laatste gedeelte van hel parkoers. De prijs voor de grootste pechvogel ging naar de Zweed Karls- son, die eerst het slachtoffer werd van 'n valpartij en daarna nog kreeg te kampen met een defect aan zijn fiets. Henry Anglade kreeg de prijs voor de meest strijdlustige renner. Anglade kreeg een totaal van 50S punten. Graczyk kreeg er 445. De prijs die speciaal is bestemd voor de ploegen van echt man ging naar Wim van Est, die voor de regionale ploe gen naar Bernard Viot (Parijs Nrd.) Het gemiddelde waarmee in de eer ste vier étappen werd gereden, be draagt 40.337 km. per uur. tweede helft van het veelal spannende, vaak ook grove duel technisch en tac tisch volkomen werden overspeeld en zich in de slotfase nog slechts konden handhaven met destructief spel, felle tackles en de steun van de zeer lank moedige Mexicaanse scheidsrechter, Ramiro Garcia, die toeliet, dat de Ne derlandse voorhoedespelers te kwets baar in de vele duels zelfs op de meest onbehoorlijke wijze de weg naar het doel versperd werd. De wedstrijd had dan ook beslist een onaangenaam karakter. De Antilliaanse ploeg kon, hoewel technisch minder bekwaam, spoedig met fris, opportunistisch spel en een groot enthousiasme een evenwichtige strijd forceren, waarbij de Nederlandse defensie vele keren in serieuze moeilijk heden kwam. De doelman Pieters Graafland, met goede steun van Wiers- ma, Van der Hart, Kuys en vooral van Jan Klaassens, kon echter steeds tijdig de moeilijkheden verwerken, mede door dat de Antilliaanse voorhoedespelers meer aandacht hadden voor de door de toeschouwers hartstochtelijk bejubelde artistieke soloacties dan voor een effec tieve schotvaardigheid. Nederland kreeg voor de rust in lei- te maar een goede scoringskans na een hard schot van Henk Groot, dat de op de grond liggende, voortreffelijke doelman Pinedo met geheel onder con- tro.e kon krygen. Rijvers kreeg de te rugspringende bal in vrije positie voor open doel, maar hy mikte de bal pre cies op de buitenkant van de paal. De bondscoach Schwartz ontving zijn pupillen toen zy na de zwakke eerste helft in ae kleedkamers kwamen met een onheilspellend gezicht en een grim mige speech, die elk der spelers zich persoonlijk kon aantrekken. De gram schap van Schwarz miste haar uitwer king niet. Want na de rust verscheen 'n „onherkenbaar" elftal in het veld, vol strijdlust en de wil om tot construc tieve combinaties en treffers te komen. De aanvallen werden intelligenter, zuiverder - en de Antillianen werden volkomen overspeeld. Zij verweerden zich nog dapper en met een grote energie, maar toen ook die verbruikt was konden zy de Nederlandse ploeg nog slechts stuiten met afbraakvoet bal en onreglementaire handelingen. Elek Schwarz had na afloop maar één commentaar: „Zo'n slechte scheidsrechter heb ik in j^ren niet ge zien. Hp heeft ons zeker twee a drie strafschoppen onthouden." De aanvoer der Klaassens toch al niet spraak zaam vatte zijn conclusie samen in viei woorden, die sterk contrasteerden met de opzet van het duel: „Een zeer onaangename wedstrijd". En tenslotte gat ook de ln Nederland zeer bekende heer Mordy Maduro, voorzitter van de Curagaose voetbalbond zijn visie: „Een spannende wedstrijd, die echter niet op hoog peil stond. Nederland was in het laatste half uur sterker en had de zege verdiend". Zijn oordeel over de arbi- HU i-ot.irto „on slome indruk". den snel verstoord. In de 4e set verloor Pietrangeli tweemaal zijn service en stond binnen een minimum van tijd met 30 achter. Die mentale klap is de Italiaan niet meer te boven geko men. Hij verloor de laatste twee sets met 6—2 en 64. Pietrangeli had echter tevoren een staaltje sportiviteit ten beste gegeven, dat grote indruk maakte. In de tweede set by een stand van 53 en 40—15 in het voordeel van Laver, serveerde de Australiër n.l. een keiharde ace. De spelers liepen reeds naar het net om van baan te wisselen, toen de scheids rechter aankondigde „fault called". Laver serveerde opnieuw en Pietran geli, die ervan overtuigd was dat de eerste service „in" was geweest, deed geen enkele poging de bal te retourna ren. Neale Fraser, die in de vorige ronde op het randje van de afgrond had ge balanceerd en niet nonder fortuin zijn tegenstander Earl Buchholz ver rekte een spier de halve eindstrijd bereikte, maakte daarin korte metten met Ramathnan Krishnan. 63, 62, 6—2 waren de cyfers waarmee de fors- gebouwde Indische speler in 63 minuten van de baan werd gespeeld. Krishnan manoeuvreerde wel slim, probeerde het spel van zijn tegenstander te ontre gelen, maar kon lang niet op tegen het geweld dat de Australiër ontketende. Veel krachtsverschil Het begon al in de zesde game van de eerste set, toen Krishnan zijn servi ce en daarmee de set verloor. In de volgende set was het krachtsverschil zo mogelijk nog groter. Door steeds zijn eigen serveer-beurt in winst om te zet ten en de derde en vyfde service van zijn tegenstander te overmeesteren, won Fraser de tweede set met 6—2. Krishnan kwam daarna nog eenmaai terug. Hij slaagde erin met 1—0 voor te komen, maar toen hy in de derde game opnieuw zijn service verloren zag gaan, was het uit met de man, die het vorig jaar Olmedo nog zo lastig had ge maakt. Hij Sloeg een dubbele fout en moest toezien dat Fraser vijf games achtereen won. De Australiër beëindig de de party met een keiharde „ace De Nederlander Piet van Eijsden ver loor in de tweede ronde van net troost- toernooi in drie sets (36, 63, 61) van de 38-jarige Brit Geoff Paish. Wel iswaar zat er meer kracht achter de slagen van Van Eijsden dan die ven Paish, maar hij *niste de controle en maakte bovendien teveel fouten. Ver schillende keren kostten dubbele fonipn hem op kritieke momenten punten, zy.n grotere ervaring hielp Paish aan een duidelijke overwinning. Uitslagen: heren dubbelspel: kwart finales: Davies en Wilson (G.B.) versl. Emerson-Fraser (Austr.) (houders van de titel) met 63, 64, 34, 4—6 en 63. Hewitt en Mulligan (Austr.) versl. Holmberg en Mackay (V.S.) 75, 57, 119, 64. Dames dubbelspel: kwart finales: Maria Bueno en Darlene Hard (Braz.-V.S.) versl. mej. Buding en mei. Puzejova (statenl.-Tsj.slow.) 6—2, 6—3. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN, 29 juni - Piet van der Kuil is te koop, hij is door PSV op de transferiyst geplaatst, v.d. Kuil heeft één seizoen in de Eindhovense ere-di- visieclub gespeeld, na voor 130.000 gul den van Aiax te zpn overgenomen. Ken- nelyk heeft hij niet aan de verwachtin gen voldaan. PSV gaat nu Jan Louwers als rechtsbuiten opstellen; ondanks zhn 30 jaren betaalde PSV voor hem 65.000 gulden aan Eindhoven. TILBURG, 30 juni De stopperspi] van MW, Van Bun, is door Willem II overgenomen. Zaterdagmiddag zal hij voor Willem II uitkomen in de wed- strijd tegen Heracles, die in Soestdijk wordt gespeeld. NIJMEGEN, 29 juni De Nijmeeg se eerste-divisie-club N.E.C. heeft de Surinaamse voetballer Canword defini- gecontracteerd voor het seizoen 1960-1961. Canword kwam enkele maan de.. geleden naar Nèderland, maar kon toen nog geen contract tekenen in ver- "ret overschrijvingsbepalingen van EINDHOVEN, 29 juni Het Neder landse bondsteam heeft de honkbal- wedstryd tegen de Stuttgartner Chiefs, een Amerikaans legertèam in Eindho ven. met 9-5 verloren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 9