Nieuwe Schiedamsche Courant Fidel Castro naast Shell en Esso Cuba op Staat het land voor een economische ramp Qeiujeoi Kampeerders wachten op het einde der wereld Frondizi waarschuwt tegen Europees protectionisme FRACTIE DUITSE PARTIJ UITEENGEVALLEN Negen van de vijftien leden treden toe tot de C.D.U. Drukke dagen voor de koninklijke familie Russisch atoom vliegtuig gereed? Ongeregeldheden in Somali- republiek Griekse kroon prins in ons land Amerikaanse RB- 47 vermist „Titan" ontploft Persconferentie in Wassenaar Verbetering in zicht Maria Stuart aan de Rijn 7, wjgSMÜMfc Afgezanten van rebellen terug in Tunis N.V. G.A.M. - Van Gorp's 'Automobiel Mij. Dealer voor Rotterdam en omgeving Tien dagen gast op het paleis Soestdijk Amerikaanse hissckop: Wegpiraten krijgen geen kerkelijke begrafenis Na verkenningsvlucht hoven noorden van Noorwegen Aan zee HAVANNA, 2 juli (U.P.I.) De Cubaanse regering heeft gisteren de olieraffinaderijen van de Amerikaan se Esso en de gemengd Brits-Neder landse Shell, genaast op grond van de overweging dat zij weigerden Russische olie te verwerken. Volgens Amerikaanse zegslieden kan de stap van de regering-Fidel- Castro voor Cuba een economische ramp betekenen. Wat zijn olie-industrie betreft, is Cuba thans vrijwel op Russische aan voer aangewezen, al bestaat de moge lijkheid dat ruwe olie uit Venezuela kan worden verkregen. Alle olieraffinaderijen op Cuba staan thans onder directe controle van de regering in Havanna. De Cubaanse regering had gisteren twee met Russische olie geladen sche- WASHINGTON, 2 juli (Reuter) De voorzitters van de ondercommissie voor speurwerk en ontwikkeling van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Price, heeft gisteren op een persconfe rentie te dezer stede gezegd te geloven dat de Russen een atoomvliegtuig vlieg- klaar hebben en alleen nog maar wach ten op een gelegenheid die om pro- pandistische redenen gunstig is, het de wereld te tonen. ,,Als president Eisen hower naar Moskou gereisd zou zijn, zouden zij het eerste atoomvliegtuig voor hem voorgevlogen hebben", aldus Price. MOGADISJOE, 2 juli (Reuter) Op de eerste dag van de onafhankelijke Somalirepubliek hebben zich te dezer stede ongeregeldheden voorgedaan Waarbij één persoon is gedood en der tig gewond. De wanordelijkheden bra ken gisteren uit na betogingen van el kaar bestrijdende partijen. Van de der tig gewonden hebben 22 schotwonden. In de straten liggen plassen bloed. De ongeregeldheden begonnen gisteroch tend met een betoging Van oppositie- Partijen voor het parlementsgebouw. De betogers geleid door vrouwen, wierpen niet stenen Waarop de politie hen met Waterstralen te lij' KJ"?- Na de eerste botsingen zette de politie straten af en richtte zij mitrailleurposten in. De menigte bleef door de straten trek- ken met brandende takken. Volgens de betogers zijn de uitslagen van de ver kiezingen die de sa aan de macht brachten, vervalst. Ais parOlen die verantwoordelijk zijn voor' de ongeregeldheden ,?Wedn°e™d de bond voor Groot-Somahland deNa tionale Unie van Somali en de Liberale Partij. Tunis, 2 ju» (AFP) De afgezanten van de Algerijnse verzetsbeweging, die in Melun bij Parijs besprekingen hebben gevoerd over de komst van een Algerijn se delegatie voor bestandbesprekingen, zijn gisteren in Tunis teruggekeerd. Advertentie Gaesbeekstr. 98. Tel. 72400/72900 Wijnstraat 84-86. Tel. 134815 Rotterdam pen naar de raffinaderijen van de Esso en van de Shell gezonden met de op dracht dat de maatschappijen de ruwe olie zouden bewerken. Toen deze maat schappijen dit weigerden nam de rege- ring-Castro het ..beheer" van de raffi naderijen over. De raffinaderijen zullen nu door het Cubaanse Petroleum Insti tuut worden geëxploiteerd. De regering benoemde onmiddellijk „toezichthouders" in de bedrijfsleiding van de raffinaderijen en arbeidersmiii- ties namen wachtposten in om even tuele sabotering te voorkomen. De raf finaderij van de Esso werd om tien uur plaatselijke tijd, dat is 15.00 uur Neder landse tijd, genaast; die van de Shell een half uur later. De inbeslagneming kwam niet als een verrassing nadat eerder andere Amerikaanse onderne mingen op Cuba wareii genaast. De Amerikaanse zowel als de Britse am bassade in Havanna heeft bezorgdheid over de gang van zaken uitgesproken, maar geen officiële verklaring uitgege ven. De naasting van gisteren werd eerst officieel over de radio meege deeld. daarna in het semi-officiële blad „Revolucion". LONDEN, (A.F.P.) Een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren mee gedeeld, dat geen enkel officieel con tact tussen de regeringen van Groot- Brittannië en Cuha heeft plaats gehad inzake de dreigende inbeslagneming door de Cubaanse autoriteiten van de raffinaderij der Koninklijke-Shellgroep op Cuba. De woordvoerder wees er op, dat, de Cubaanse regering officieel geen mededeling van haar voornemen had gedaan. De Britse regering, aldus de woordvoerder, blijft in contact met de Shell en de Amerikaanse regering. Zoals eerder gemeld is er tussen de regering van Cuba en de Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen een conflict ontstaan omdat deze maat schappijen weigeren de door Cuba ge kochte Russische ruwe olie te raffine ren. Zoals door Fidel Castro werd ge- eist. De Griekse reder Niarchos heeft ca tegorisch ontkend, dat hij tankschepen beschikbaar zou stellen voor het ver voer van Russische olie naar Cuba. De Niarchos Ltd. alhier heeft een verklaring gepubliceerd waarin gezegd wordt; „Wij hebben opdracht gekregen van .de heqr Stavros Niarchos om cate gorisch in de pers verschenen berich ten tegen te spreken, dat hij tanksche pen zou beschikbaar stellen voor het vervoer van Russische olie naar Cuba. Deze berichten zjjn volkomen waar. Er is geen schip, dat eigendom is van de heer Niarchos of waarover hij zeggen schap heeft, gecharterd voor het ver voer van Russische olie naar Cuba en hij is ook niet voornemen", een van zijn schepen voor dergelijk, vervoer beschik baar te stellen." SCHIPHOL, 2 juli Vriendelijk la chend, maar r et onvermurwbare be slistheid ieder onderhoud met de Neder landse pers weigerend, is gisteravond tegen half negen de 20-jarige Griekse kroonprins Constantijn, hertog van Sparta, met het lijntoestei van de O- tympic Airways uit Athene in ons land aangekomen Op uitnodiging van ko- naïfiü lul,?"Val hii tien dagen op het paleis Soestdijk logeren. kommn™"/'®,111''11 is naar ons Iand Ke- C'olrl te nomen aan de Dragon 10 ful?'wedstrijden, die van 2 tot zullen wnrrw, ei? op het Usselmeer zuiien worden gehouden. Het ziin he- edfr1ialr1inGrnati0nale wedstrijden, die ieder jaar in een ander land worden p-p- organiseerd. Tijdens de recente Kiefer Woche legde de kroonprins, d e een bij zonder enthousiast zeiler is in eln zeer sterk internationaal gezelschan in T Drakenklasse beslag op de derde plaats! Met zijn witte zeilpet opgevouwen in de hand stapte de lange, slankt prins met verende pas uit het vliegtuig H i werd vergezeld door zijn adjudant, ka pitein-ter-zee S. C. Chassiotis en de zoon van de opperceremoniemeéster van het Griekse hof, de heer Levïdis met wie hij nauw bevriend is. Ter bel groeting waren op Schiphol de Griekse ambassadeur, de heer LA.C. Tziras, en de Griekse consul in Amsterdam, dr. P F. Kühier, aanwezig. De adjudant van prins Bernhard, luitenant-ter-zee eerste klasse W. W Kuyck, was met een hof-auto uit Soestdijk naar Schiphol gekomen om de jeugdige kroonprins met zijn begeleiders af te halen. iiiiiiiniii iiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiitin hiih' iiiiiimmi' imiii"!"" COURMAYEUR, 2 juli (Reuter) Ongeveer dertig leden van een sekte zitten op het Ogenblik hoog op de hel lingen van de Mont Blane, wachtend op het einde van de wereld. Nog maar nauwelijks veertien dagen en het zal afgelopen zijn, althans zo. heeft de leider van de sekte, de kin derarts Giuseppe Bianco uit Milaan, tegen een verslaggever van het Tu- rjjnse blad „La Stampa" gezegd. De arts en zijn volgelingen geloven dat de aarde op 14 juli 's middags om kwart voor twee door een oorlog niet waterstofbommen plus aardbevingen en vloedgolven, vrijwel verwoest zal worden. Maar twaalf miljoen men sen, verspreid over de hele wereld, zullen de ramp overleven. En de arts en zijn volgelingen hopen hierbij te zijn. Na de slachting willen zij van de hellingen afdalen en beginnen met de opbouw van een nieuwe wereld. Er zitten nu nog maar weinig leden van de sekte op de Mont Bianc, maar men hoopt vóór het uitbreken van de oorlog met 7.000 man tezamen te zijn. Intussen kamperen de dertig de meesten hebben al hun bezittingen verkocht temidden van hun voor raad voedsel in blik en gas in Hessen. Zjj hebben ook winterkleren meege nomen, want zij verwachten, dat de temperatuur na de ramp zal dalen tot 37 graden Celsius onder nul. De leider van de sekte de ge meenschap van het Mont Blancmas- sief heeft tegen de verslaggever van „La Stampa" gezegd, dat bij zes jaar geleden en wei bij de dood van zijn zuster, voor het eerst iets ge hoord heeft van de ramp die de we reld wacht. „Ik sterf voor de gehele mensheid, ik zal altijd bij je blijven," zo had zijn zuster hem op haar doods bed gezegd. Van dat ogenblik af had hij voortdurend haar stem gehoord ill zijn Milanese flat. Ja, hjj kon zelfs de parfum, die zij in haar leven ge bruikt had, ruiken. In april I?Ï54, zo zei de leider, ontving ik rechtstreeks en zonder in trance te zijn, „bood schappen vanuit het absolute". Sinds dien had hij boodschappen gekregen van de Italiaanse dichters Giacomo Leopardi, Giosue Carducci en Ga- brielo d'Annunzio, de redenaar uit de Griekse oudheid Demosthenes, de Chinese filosoof Lao-Tse en tenslotte ook van de aartsengelen en wel in het bijzonder van de aartsengel Ga briel. LAFAYETTE, 2 juli (Reuter). De bisschop van Lafayette in de Ameri kaanse staat Louisiana, mgr. Schexnay- der, heeft gisteren bepaald dat automo bilisten die omkomen door eigen mis dadige onachtzaamheid, geen kerkelijke begrafenis zullen krijgen tenzij het bis schoppelijk secretariaat eerst is geraad pleegd en de feiten van het geval een dergelijke begrafenis rechtvaardigen. In de desbetreffende boodschap zegt bis schop Schexnayder erop te vertrouwen dat men zich door deze bepaling de ernst van de morele zijde van dergelijke ge vallen bewust wordt en dat men er eerder toekomt buitensporigheden te voorkomen die verkeersongevallen ver oorzaken. WIESBADEN, 2 juli (U.P.I.) Func tionarissen van het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Euro pa te Wiesbaden hebben vanmorgen be kend gemaakt dat een RB-47 verken- ningstraalbommenwerper boven noord- Noorwegen wordt vermist en waar schijnlijk is neergestort. In de officiële bekendmaking stond dat het vliegtuig een electro-magneti- sche verkenningsvlucht maakte. Een uit gebreide speurtocht met vliegtuigen is over geheel Scandinavië ingezet, aldus het communiqué. Er werd niet gezegd of het vliegtuig nabij de Russische grens heeft gevlogen. Het toestel behoorde tot het Ameri kaanse strategische iuchtcommando en is gisteren uit Engeland opgestegen voor de vlucht naar het noorden van Noorwegen. Het toestel werd gister avond om ongeveer 10 of 11 uur terug verwacht, aldus de verklaring. Aan boord van de RB-47 bevond zich een bemanning van zes leden. CAPE CANAVERAL. 2 juli (Reuter, AFP) Het eerste prototype van de operationele versie van de interconti nentale ,,Titan"-raket is gisteren enkele seconden na de lancering op de basis bij Cape Canaveral tot ontploffing ge bracht omdat de dertig meter lange raket uit de koers geraakte. Het wapen had toen een hoogte van ongeveer 180 meter bereikt. (Van onze weerkundige medewei ker) BILT, 2 juli De afgelopen week is bijzonder koud gebleven. Er stond veel wind en er vielen buien, gisteren vooral in het noordoosten van ons land. waar vanmorgen op enkele plaat sen zelfs nog twintig millimeter regen werd gemeten. Gelukkig doet zich een gunstige verandering voor. zjj liet lang zaam Het hogedrukcentrum bij Ier land trekt naar zuid-Engeland en liet la drukpebied boven Scandinavië wordt van minder betekenis. Hierdoor zal de no rdwestenwind- tijdens het week-end wegvallen en langzaam naar west tot zuidwest draaien. Dit zal een gunstige invloed op de temperatuur hebben, die de afgelopen dagen ongeveer zes gra den beneden normaal is gebleven. De regenkansen nemen verder af. de op klaringen krijgen de overhand. Ook el ders in West- en Midden-Europa is van een dieptepunt in het zomerweer spra ke, want alleen nog in he'c uiterste zui den van Italië, Spanje en de Balkan ko men nog zeer hoge temperaturen voor. Wat meer opklaringen en een zwakke wind uit westelijke richting. Droog weer. Temperatuur in de middag zestien a ze ventien graden, zeewater zestien gra den. Vooruitzichten: een langzame ver dere verbetering. Station Weet Uen Hetdei Vpenburg V lissmgen Eeide De BUI Twente Eindhoven zw. bew. zw. bew. half bew. zw. bew. zw. fiew. zw. bew zw. bew. id.-Limburg licht bew. Stockholm zw. bew. Kopenhagen motregen Lonten Amsterdam BrusseJ Luxemburg Parijs N ie' Berhjn IVlüne hen Züncb ïenéve Wenen Innsbruck Athene Rome Madrid on bew. zw. bew. licht bew. onbew. licht bew. half bew. zw. bew. licht bew. licht bew. licht bew. zw bew. licht bew. onbew. zw. l>ew. half bew. max min neersJ remp temp afgei gisteren 15 16 15 15 15 15 16 16 18 17 29 15 16 15 20 24 15 16 19 21 17 21 32 28 28 (V an een verslaggever) AMSTERDAM. 2 juli - In hotel Kasteel Oud Wassenaar heeft de Ar gentijnse president, dp, Arturo Frondi- zi, gistermiddag de jxèrs te woord ge staan. De enige harine van perscon ferenties is, dat dc antwoorden soms vrijmoediger en exacter zijn dan de vragen. Dat was hier niet het geval. Dr. Frondizi toonde zich een uiterst vriendelijk man en daaraan kon zelfs het strenge zware brilmontuur niets al doen. Maar ook een behoedzaam man, die kennelijk niet van plan was de risico s te nemen, die vastzitten aan van originaliteit sprankelende ant woorden. In één opzicht is de Argen tijnse president heel bepaald niet te kort geschoten, in bet aantal compli menten namelijk, dat hij Nederland en de Nederlandse bevolking maakte. Hg zei, dat Argentinië zeer groot is en veel mensen nodig heeft. De Neder landse immigranten staan bekend om hun werklust en hun betrouwbaarheid. Over een verhoging van het aantal Ne- derlandse emigranten naar Argenti nië zijn thans besprekingen gaande tus sen de beide regeringen. De opzet van de Europese tournee van dr. Frondizi is wel voornamelijk maar niet uitsluitend economisch van aard. Hij wil ook de bindingen tussen Argentin.S en Europa verstevigen .en met de Europese staatslieden" de grote problemen van de wereldpolitiek be spreken. Latijns Amerika wil niet af zijdig blijven van de grote besluiten, die met het behoud van de vrede sa menhangen. De beduchtheid voor de protectio nistische trekken, die de economi sche organisaties van Europa (E.E.G. en E.V.A) gaan vertonen is het over heersende motief van zijn reis. Hij wil tot Europa zeggen, dat het pro- dukten en vooral iandbouwproduk- ten van Argentinië moet betrekken, in ruil o.a. voor machines. De om standigheid, dat Nederland thans meer van Argentinië koopt dan om gekeerd, achtte de president een na* tuurljjke consequentie van het mul tilaterale handelsverkeer. Op de vraag of de versnelde industrialisatie van Argentinië er op den duur toe zal leiden, dat Argentinië aan Europa meer zal willen leveren dan ervan kopen, antwoordde de president, dat een land. dat'Industrialiseert méér en niet minder koopt. Hij heeft de Euro pese staatslieden op zijn reis gewaar schuwd voor de zeer ernstige moei lijkheden, die in het internationale handelsverkeer zullen optreden, in dien Europa zich overgeeft aan autarkische plannen. De zaak-Eichmann kon tijdens de persconferentie uiteraard niet onbe sproken blijven, maar dr. Frondizi deed geen enkele onthulling. Hij ver klaarde nogmaals, dat Argentinië van Israël genoegdoening eist, omdat zijn soevereiniteit is geschonden. Een ge deeltelijke genoegdoening is al verkre gen door de resolutie van de Veiligheids raad. Over de rest zijn thans besprekin gen gaande tuss-en Argentinië en Is raël. Toen de president gevraagd werd, in hoeverre de Argentijnse democratie thans gestabiliseerd mag heten, ant woordde hij met een samenvatting van de democratische vrijheden, zoals die in de Argentijnse constitutie zijn neer gelegd. Zo heerst er vrijheid van me ningsuiting, in woord en geschrift. „Be halve", zo voegde dr. Frondizi hier met gefronste blik aan toe, „voor die sec toren van de bevolking, die trachten de democratie tot schade van de repu bliek ongedaan te maken". 24 uur 12 0 9 0.6 10 0 8 6 8 0.2 9 1 5 0 6 0 10 1 10 0.1 10 0 9 2 6 0.1 5 0 7 0 17 0 9 2 6 0 6 0 10 0 9 0.3 5 0 23 0 10 0 15 0 Schillers Maria Stuart' wordt momenteel (tot 23 juli) als openluchtspel opgevoerd in het Loreleitheater (tussen St. Goar en St. Goarhausen), dat plaats biedt aan vijfduizend toeschouwers. Deze vooral touristische toneelmanifestatie heeft de Rijn. als imponerend décor. Men ziet hier Elisabeth Schmitt—Walter (rechts) als Maria Stuart en Hilde Hellberg (links) als koningin Elisabeth. Het zijn drukke dagen voor de koninklijke jamiiie. Gisteravond werd aan Arturo Frondizi, presi dent van Argentinië, een gala-diner aangeboden in Huis Ten Bosch te 's Gravenhage, bij de aanvang waar van de bovenste foto werd gemaakt: v.l.n.r. president Frondizi, konin gin Julianamevrouw Frondizi, prinses Beatrix en prins Bernhard. Tevoren had prins Bernhard rechtsfoto midden) te Rotterdam de commando-overdracht bij het Korps Mariniers bijgewoond, waar hij verwelkomd werd door ae schei dende commandant, generaal-ma- joor H. Lieftinck (links) en diens opvolger, kolonel J. G. M. Nass (midden). Intussen arriveerde op Schiphol de Griekse kroonprins Constantijn, die op uitnodiging van de koningin de zeilwedstrijden te Muiden bij zal wonen. De prins had bij de aankomst reeds zijn zeilpet in de hand. (Voor de verslagen zie elders in dit blad). BONN, 2 juli (D.P.A.) De fractie van de Duitse partij in de Bondsdag is gisteren één dag voor het zomerreces, uiteengevallen. Negen van de vijftien leden, onder wie minister Hans Öliris- toph Seebohm van verkeer en minister Joachim von Merkatz van federale za ken, zijn toegetreden tot de fractie van de Christen-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer. Naar ver luidt zijn minstens drie van dc overige afgevaardigden van de Duitse partij bereid over re gaan tot de fractie van de Vrije Duitse party, de F.D.P. De Duitse partij maakt deel uit van de regeringscoalitie onder leiding van dc C.D.U. Het aantal fracties in de Bondsdag is thans teruggebracht tot drie: de Chris ten-Democratische Unie die de absolu te meerderheid heeft, de Sociaal-Demo cratische Partij die in oppositie is en de eveneens in oppositie zijnde nje Democratische partij. De Muchtelin- genpartij die eens een invlocdrpke po sitie innam, verdween in l!>o« van het toneel. Politieke waarnemers te dezer stede zijn nu al van mening, dat bonds kanselier Adenauer er niet in zal sla gen tegen een door de populaire burge meester van tVest-Berlijn, Willy Brandt geleide socialistische Party nog eens een absolute meerderheid te behalen. DEN BRIEL, 2 juli Gisteravond is de 50-jarige bromfietser A. B. wonen de te Abbenbroek op net kruisnunt ven de Meeldijk en de Groene-Kruiswo" (een voorrangsweg)door "een a "to aangereden en op slag gedood. De auto had slechts lichte schade

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1