Nieuwe Courant elkaar in Congo |j Europeanen worden echter !;-■ niet lastig gevallen TWEE DODEN BIJ AUTO ONGELUK IN DUITSLAND Terug van ziekenbezoek omgekomen Havanna gewikkeld in een economische oorlog met Washington VAUXHALL Geschenken uit de lucht BEDFORD Negers bevechten Ook uit Nederland suiker naar de V.S. Journalist werd mishandeld Proef met „Atlas'5 ge" ;slaagd Duitse coureur ernstig gewond Bevan verkeert in levensgevaar Amerikaanse nazi's gearresteerd Originele actie van .Bijstand 3 TEDDY SCHOLTEN VERRAST BEJAARDEN Het weer MAANDAG 4 JULI 1960 rumoer op „Wallet j Slachtoffers van het verkeer H.W.van GORP ZONEN H. W. van GORP ZONEN NA DE OVERDRACHT DOOR BELGIË Weer es waarom ik een SK00R kocht Op circuit van Zandvoort WASHINGTON, 4 juli (Reu ter, A.F.P.) De Amerikaanse Senaat heeft gisterochtend zijn goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel, dat president Eisen hower machtigt de quota voor de invoer van suiker vast te stellen. Het Huis van Afgevaardigden had het voorstel al aanvaard, zo dat het alleen nog door de presi dent behoeft te worden getekend om kracht van wet te krijgen. De V.S. kopen jaarlijks ongeveer 3,5 miljoen ton suiker van Cuba tegen een prijs die hoger ligt dan die op de wereldmarkt. Hetgeen de V.S. afnemen vormt omstreeks de helft van de totale suikerpro- duktie van Cuba. Als de president het noodzakelijk oordeelt, het quotum van Cuba te verminde ren, zullen daarvan achtereen volgens de Amerikaanse produ centen tot een hoeveelheid van 156.000 ton en Nederland, Haiti, Costa Rica, Panama en Formosa elk tot 10.000 ton profi teren. Zo er nog meer te verde len is, krijgen de Philippijnen daarvan vijftien procent en de overige suikerleverende landen tezamen 85 procent. Dealer voor Rotterdam en Omgeving Iets warmer Aan zee Rotterdam, Soerweg 21-25, Tel. 176600 Dealer voor Rotterdam en omgeving HET NIEUWE DAGBLAD 2023! 3J222Ü LEOPOLDSTAD, 4 juli (U.P.I.) Opnieuw hebben gisteren leden van de Bakongo- en de Bayaka-stammen slag geleverd in de inheemse wijk van deze stad. Zij waren gewapend met stenen, ijzeren staven en stokken. Het eerste bericht over gevechten sinds Congo een onafhankelijke staat werd, kwam uit I-oeloeaburg, waar reeds zaterdagoch tend de Loeloea in gevecht geraakte •net krijgers van de Baloeba. De ge vechten duurden gisteren nog voort. Alhier zijn geen doden gevallen, maar volgens de politie zouden gedurende de afgelopen twee dagen in de roes van öe festiviteiten ter gelegenheid van de onafhankelijkheid ongeveer zestig per sonen zijn gewond en 250 personen zijn gearresteerd. Teifminste vier inheem sen werden met ernstige verwondingen aan hoofd en borst in een ziekenhuis opgenomen. Enige compagnieën speciaal getrain de politie, gewapend met stenguns, ron de stalen schilden en geweren, waren de gehele dag druk doende om kleine, felle vechtpartijen tussen de leden van de verschillende stammen uit elkaar te slaan. Ook verscheidene ministers van eet pas gevormde kabinet maakten rondritten door de stad om de stamle den te bezweren de vrede met hun ri valen te bewaren. Versterkingen van het leger patrouil leerden in de hoofdstraten en joegen de Abako's en Bayaka's uit elkaar, die tel kens probeerden elkaar aan te vallen. He politie kwam veelal te laat op het terrein van de ongeregeldheden aan en moest zich tevreden stellen niet het transport van de gewonden en het ach- terna jagen van de stamleden in het netwerk van zanderige achteraf gele gen straatjes en stegen. Europeanen die door de inheemse wijk liepen werden nergens lastig ge vallen. Terwijl jonge-heethoofden vaak ^dotjes probeerden uit te lokken, ept n Gr i" tegenwoordigheid van »rhnSot£l politiemacht dansfestjjnen vrii C1) waar de Europeanen gast- anriir^W jen onthaald op bier. De vij- Ravil-o' thssen de Bakongo's en de knwu?is paleert nog uit het vroeg- r> ï'idperk toen de Belgen aan ri y?ka-stam toestonden, zich opn u- ^eopoldstad te vestigen in weron Waarvan de Bakongo's be woonden1' hun voorouders daar reeds hen6 verklaara0 ConSolese regering heb- LHJnd S rop te rekenen dat de toestand "daag weer normaal zal df ónafhffil^?|den feesten van Ook in de provincie had de politie de handen vol met het opruimen van we„ versperringen die waren opgericht door elkaar vijandige stammen. Bij de weg versperringen werd de politieke gezind heid onderzocht van personen die op weg waren naar do feesten in de hoofd stad en men hief een tolgeld wanneer men bemerkte met politieke tegenstan ders te doen te hebben. De politie bevrijdde ook nog een aan tal personen uit „gevangenissen", die de leden van elkaar vijandige stammen hadden opgericht om zo het recht in eigen hand te nemen. nniiti» Waarnemers geloven dat het politie ke evenwicht in de nieuwe staat voor een eroot deel zal afhangen van het feit of de jonge regering kan aantonen voldoende overwicht te bez.Wen om al- fe 200 stammen in het land aan haar ëezag te doen gehoorzamen. Ook in Katanga heerst nog: steeds on- fust. De minister van binnenlandse za ken van deze Congolese provincie, u defroid Munongo, heeft op grond van het feit, dat de provincie bijna 56 Pro" cent van de inkomsten van Congo op levert, de c trale regering een gro*er toewijzing uit de staatskas verzocht. Vo rig jaar ontving Katanga siechts ne gen procent van de gelden die het zelf opbracht. Zoals bekend heeft de pre mier van het provinciale bestuur, Moi- se Tshombe, in bet verleden met af scheiding gedreigd. 5? AMSTERDAM, 4 juli De 30-jarige journalist A.B. is zondagmiddag voor een café aan de Oude Zijds Achterburg wal door de hotelhouder «LP. en diens vriend mishandeld. Hij kreeg enkel stompen in het gezicht, waarna bij, op de grond liggend, tegen het hoofd zou zijn geschopt. Beide mannen wonden zich zo op, omdat B. zich bijhet .jour nalistiek speurwerk voor rechercheur zou hebben uitgegeven. De licht gewonde verslaggever heeft proces-verbaa lwegens mishandeling ia- ten opmaken. Ook tegen B. werd pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij zich voor rechercheur zou hebben uitgege ven. Hij werd drie uur vastgehouden op het bureau Warmoesstraat. In gezelschap van twee collega's stel de B. zondagmiddag een journalistiek on derzoek in naar het gerucht, dat zater dagavond in een hotel op de Oude Zijds Achterburgwal een zich „militair" noe mende bezoeker een poging tot wurging van een publieke vrouw zou hebben ge daan. De man zou de vrouw na een meningsverschil hebben mishandeld en haar daarna met een nylonkous aan de kraan hebben vastgebonden. CAPE CANAVERAL, 4 juli (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft giste ren alhier een geslaagde proef met een geleid projectiel van het type „Atlas" ge nomen. De raket legde een afstand van achtduizend kilometer af. VERENIGDE ARABISCHE REPUBLIEK Naar van gezaghebbende zijde te Caïro wordt vernomen, zijn acht per sonen aangehouden naar aanleiding van de ontdekking van drie Israëlische spionagegroepen. Volgende week zou de tenlastelegging worden bekendgemaakt. De leden van zes andere spionagegroepen staan op het ogenblik terecht voor het Hooggerechtshof voor de staatsveiligheid te Caïro. (Reuter). AMSTERDAM, 4 juli Het verkeer in het weekeinde kostte opnieuw tal van slachtoffers het leven. Twee Nü- megenaren kwamen in Duitsland om, toen hun auto tegen een boom reed. Een droevig ongeval gebeurde in Ve ilingen in Drente toen een man, terug van ziekenbezoek, gedood werd bij een botsing. Tussen Deventer en Holten kwam een auto uit een file en ramde een tegenligger: vier gewonden. Op de rijksweg Utrecht-Arnhem botste een auto tegen een vrachtwagen: een vrouw werd gedood, man en kind ernstig ge wond. Verder kwamen onder Breuke- len nog eer- duorijdster, bij Leerdam een motorrijder in Utrecht, een brom fietser, in Roosendaal een passagierc in een bestelauto en in Duitsland een vrachtrijder om het leven. De twee Nijmegenaars waren met een vriend op autotocht in Duitsland, in de buurt van Ibbenbüren vloog de wagen in een bocht met grote snelheid van de weg en reed tegen een boom op. Het voertuig werd geheel vernield. De 23-jarige luchtmacht-korporaal A. van Honk en de handelsreiziger F. van Essen overleefden het ongeluk niet. De heer A. Nas werd met een hersen schudding in het ziekenhuis opgenomen. De veertigjarige heer A. Iireuze uit Zuidwolde ging zondagmiddag met zijn 4 kinderen en een buurvrouw, mevr. Van Hoogstra-Gruppen, op bezoek bij zijn echtgenote, die in een Meppels zieken huis wordt verpleegd. Op de terugweg reed hij met zijn auto in Veniugen te- In de inheemse wijk van Congo's hoofdstad, Leopoldstad, hebben le den van de Bakongo- en de Bayaka- stammen het afgelopen weekeinde met elkaar gevochten. Gewapende politie heeft de vechtenden herhaal delijk met geweld moeten scheiden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 juli Staatssecretaris Koolvink zal, naar wij vernemen, de uitkering van A.O.W. én A.W.W. gaan verhogen in de mate waarin de S.E.R. nern daartoe in zijn advies van 13 mei 'leeft- OH betekent, dat de A.UAY .-uitkeringen voor gehuwden en de A.B .W.-uitkeringen voor weduwen met kinderen verhoogd zullen worden met J jo0 per jaar tcrwijl dc Y o/vv.- uitkering voor ongehuwde bejaarden en ile uitkering voor weduwen zonder kin deren verhoogd zullen worden met 108 per jaar. De staatssecretaris zelf had aanvan kelijk een lagere vefhoging voorgesteld. De raad meende, dat de gegevens waar op de staatssecretaris zich gebaseerd had een onvoldoende beeld gaven van de lastenverzwaringen welke zich ten gevolge van huurverhoging, melkprijs stijging e.a., hebben voorgedaan. Als het K.B., waarmee de verhoging wort aangekondigd, wordt uitgevaar digd, zal de uitkering voor ongehuwde bejaarden 1122 bedragen, die voor ge huwde bejaarden 1764; voor weduwen zonder kinderen en weduwen met kin deren zullen de uitkeringen respectie velijk worden 1494 en 2172. Advertentie Zie advertentie op achterpagina gen een boom. De botsing was lievig, dat de heer Kreuze op slag' werd ge dood. Zijn veertienjarig zoontje liep een schedelbasisfractuur °P. mevr. Hoogstra brak een been en moest bo vendien met een ingedrukte borstkas in het ziekenhuis in Hoogeveen worden opgenomen. Tot de gewonden bij het ongeval tus sen Deventer en Holten behoort mr. A. Molenaar, voorzitter van de voetbalver eniging „Heracles". Toen hij het onge luk kreeg was hij op wag naar de jaar lijkse voetbalwedstrijd op het paleis Soestdijk, ditmaal tussen „Heracles" en „Willem II". Op de rijksweg Utrecht-Arnhem bij Bunnik kwam door onbekende oorzaak een personenauto in botsing met een met stenen beladen vrachtwagen. In de atuo zaten de heer en mevr. W. Ver voort uit Amsterdam en hun zoon. Me vrouw C. E. Vervoort-Pieterse werd op slag gedood. Haar man en haar zoon zijn in zorgwekkende toestand overge bracht naar het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht. De chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Geen valhelm op Onder Breukelen, smakte de onge veer vijftigjarige mevr. Flantua uit Amsterdam tegen de grond, toen de motorfiets van haar man, waar zij ach terop zat, vastliep. Zij overleed ter plaatse. De man werd met een shock in het ziekenhuis opgenomen. Beiden hadden geen valhelm op. De 43-jarige G. de Jong uit Asperen is om het leven gekomen toen hij met zijn motor in botsing kwam met een auto. De echtgenote van de heer De Jong, die op de duo meereed, kreeg een shock. Het ongeluk gebeurde even ten zui den van Leerdam op de kruising van de provinciale weg met de dijk. De poli tie heeft de indruk, dat de heer De Jong geen voorrang verleende aan een automobilist. Op de Catharijneburg in Utrecht kost te een ongeluk de zestienjarige bestuur der van een bromfiets, de Utrechter H. J. v. B. het leven. Twee gemeentelijke stadsbussen re den na voor de stoplichten te heb ben gewacht gelijktijdig de brug op toen vanaf de Amsterdamsestraatweg af v. d. B. langs de rotonde kwam aanrijden. Op het moment dat de jon geman de brug opzwenkte raakte een handvat van zijn brommer de afsluit boom. Daardoor kwam de bromfietser te vallen en werd hij door de achter wielen van een der bussen overreden. Verloofde gedood Bij een hevige botsing tussen een be stelwagen en een personenauto zondag avond op de rijksweg bij Wou, is de 20-jarige mej. I'. de Ruyter, uit Oos terhout om het leven gekomen. Het slachtoffer dat naast haar verloofde in de bestelauto zat, werd bij de botsing uit do wagen geslingerd en overleed enige ogenblikken later. Daags tevoren was zij in ondertrouw gegaan. Dichtbij de plaats Westerholtsfelde in Wcst-Duitsland is de 39-jarige vracht rijder J. Bolhuis uit Muntendam bij een botsing verongelukt. De chauffeur, raakte op de weg naar Oldenburg bij een bocht naar rechts op het linker weggedeelte en botste tegen een Duitse vrachtwagen. (Van onze verslaggever) ZANDVOORT, 2 juli Bjj de training voor dc autoraces op het circuit heb ben zich zaterdag twee ongelukken voorgedaan, waarbij de Duitser Horst Walter Beschop ernstig werd gewond. Hij brak twee rugwcrvels en werd kort na zijn aankomst in het ziekenhuis ge opereerd. De Nederlander Harry Kiviet, die evenals de Duitser bij het begin van het bos over de kop sloeg, liep een hoofdwond op. Er was op deze plaats nog nooit eerder een ongeluk gebeurd. Ook zondag vlogen twee wagens over de kop, maar de coureurs kwamen er met enkele schrammen af. Er bleef niet veel over van de per sonenauto, die zaterdag op de rijks weg UtrechtArnhem bij Bunnik onder een met stenen beladen vrachtwagen terecht kwam. Van het Amsterdamse gezin Vervoort werd de moeder op slag gedood. De va der en de zoon moesten in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis toe. LONDEN, 4 juli (Reuter) Aneurin Bevan, de plaatsvervangend leider van de Britse Labourpartij, verkeert in le vensgevaar. Bevan onderging vorig jaar december een zware operatie. Hij is nog steeds niet hersteld. Bevans echtgenote, Jennie Lee, heeft zaterdagmiddag een spreekbeurt in Asheridge afgezegd om bij haar man te kunnen blijven. WASHINGTON, 4 juli (U.P.I.) Een kwaad geworden menigte hééft gisteren een eind gemaakt aan een bijeenkomst van Amerikaanse nazi's in een park te Washington, toen de „führer" George Lincoln Rockwell joden en negers aan viel. Rockwell en zestien anderen wer den gearresteerd en in staat van be schuldiging gesteld wegens wanordelijk gedrag. Het voorstel dat nu is aanvaard, vormt een compromis tussen een radi calere versie die het Huis vrijdag had aanvaard en een soepeler versie die de Advertentie Rotterdam Soerweg 21.25, Tel. 176600 Brielselaan 142, Tel. 74317 iiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiMiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitiiiiiiiiimiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiMiiiiiiiiimiiiiiiii De Mierlose bejaarden zijn erg ver rast als ze de geschenken zien die Teddy Scholten, met een helikopter plotseling uit de lucht gevallen, heeft meegebracht. i (Van onze correspondent) M1ERLO, 3 juli Een keur van Nederlandse artiesten heeft vandaag medewerking verleend aan de „Actie Bijstand 3". Velen verhieven hun stem voor Radio Luxemburg, anderen bevalen het kopen van loten aan o) gaven de geheimen van dc Bijstandkrant prijs. Enkelen stapten in Rotter dam in een helikopter en vlogen daarheen waar Cees de Lange hen via de radio dirigeerde. Die plaatsen waren Oosterwolde, Mierlo en Geulle. De derde actie Bijstand, die o.m. ten bate is van de bejaarden- en jeugdzorg, had een stunt georganiseerd, waarbij de bejaarden ten nauwste betrokken waren. In genoemde drie plaatsen werden enige bejaardentehuizen nl. ver rast met een groot aantal geschenken, die als het ware uit de lucht kwamen vallen. Aan boord van de helikopter die voor Mierlo was bestemd bevond zich Teddy Scholten, die monter haar dunne naaldhakjes in de zachte grond van een weiland boorde, uitbundig toegezwaaid door een groot aantal bejaarden. Een harmonie, een fanfare en het gilde St.-Sebastiaan zorgden voor de vrolijke omlijsting. De landing was zorgvuldig geheim gehouden, maar om dat een tiental minuten eerder ook al een helikopter, als voorbode, was geland, waren toch nog heel wat belangstellenden naar het landingsterrein gelokt. Zij hebben kunnen zien hoe Teddy Scholten de bejaarden van „Huize Bethanië" en van de stichting „St. Alphonsus" een televisieontvanger en voorts een groot aantal lekkernijen en sigaren en sigaretten aanbood. Het zal niemand verwonderen, dat er zich rond die plotseling neergestreken helikopter hartveroverende tonelen afspeelden. De beide muziekgezelschap pen bliezen hun marsen, het gilde bracht een vendelgroet en er waren dankwoorden van de burgemeester zelf en van de bejaarden, die nog gisteravond het scherm gevuld konden zien. De Brabanders waren gul voor Teddy Scholten, die zei. nog nooit in een helikopter gevlogen te hebben. Zij gaf het verslag van haar aankomst op staande voet per telefoon aan Cees de Lange door. Van het landingsterrein af vertelde Teddy, hoe groots men haar in Mierlo ontvangen had. Senaat zaterdag had goedgekeurd, maar die door het Huis werd verworpen. Het wetsvoorstel dat ter ondertekening aan de president wordt voorgelegd, wordt beschouwd als een voorlopige maatregel die tot 31 maart van het volgende jaar van kracht blijft. Het congres zal dan een nieuw besluit nemen in het licht van de dan heersende omstandigheden. HAVANA De regering-Castro heeft zaterdag de Cubanen de verzekering ge geven dat men op Cuba, wat de olie voorziening betreft, niet te kampen zal krijgen met een tekort, nu drie raffina derijen van buitenlandse maatschappij en zijn overgenomen. De regering hoopt op een olie-overeenkomst met Venezue la. Zoals bekend zijn de raffinaderijen van de Texaco, Shell en Esso door de Cubaanse regering overgenomen omdat zij weigerden Russische olie te verwer ken. Het Cubaanse petroleuminstituut. dat de overgenomen raffinaderijen beheert, heeft meegedeeld, dat de werkzaamhe den in de raffinaderij van de Esso, die op het ogenblik bij gebrek aan ruwe olie stilligt, in de loop van de week zullen worden hervat. Gisteren zou een Rus sische tankboot met 10.000 vaten (bar rels) ruwe olie in Havana zijn aange komen. Volgens radio Moskou zijn nog meer Sovjet-tankers met verscheidene tien duizenden tonnen olie op weg naar het eiland. Intussen brengt een andere Sovjet boot tachtig- tot negentigduizend vaten olie over van de Zuid-Cubaanse haven Casilda naar Havana. Deze olie is eer der uit de Sovjet-Unie aangevoerd. Ook in Santiago is dergelijke olie opgeslagen. Functionarissen van het petroleuminsti- tuut noemden deze opslag een voorzorgs maatregel. De Britse minister van buitenlandse zaken. Lloyd heeft gisteren te Londen verklaard, dat de Britse en de Ameri kaanse regeringen nauw contact houden over de oliekwestie op Cuba. Diploma tieke waarnemers verwachtten, dat En geland krachtig bij Cuba zal protesteren tegen de inbeslagneming van de Shell- installaties. NEW YORK „The New York Ti mes" schreef gisteren, dat na de inbe slagneming van olieraffinaderijen van Amerikanen op Cuba de Verenigde Sta ten en Cuba eigenlijk in een economi sche oorlog zijn gewikkeld. Het blad meldt voorts dat volgens de Cubaanse staatsluchtvaartmaatschappij da buiten landse oliemaatschappijen, een tegen maatregel hebben genomen door contan te betaling te eisen voor brandstof die de vliegtuigen van de maatschappij op internationale vluchten nodig hebben. Deze maatregel dreigt de buitenlandse vluchten van de luchtvaartmaat schappij ernstig te belemmeren of zelfs geheel onmogelijk te maken, aldus meldt het Amerikaanse blad uit Havana. Een vlucht van Madrid is reeds afgelast om dat het vliegtuig op de Bermuda's geen brandstof zou kunnen innemen. De be trokken oliemaatschappijen zijn de Shell en de Esso. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Iets ho gere temperaturen. Zwakke tot ma tige wind tussen west en zuid. Zon: 4.27-21.01 Maan:17.01-1.51. DE BILT. 4 juli Op de Oceaan lig gen enkele depressies, die hun invloed in hoofdzaak naar het zeegebied bij schotland uitbreiden. Het front van een van deze storingen zal morgen boven de Noordzee aankomen, maar waarschijn lijk nog geen regen in ons land veroorza ken. Op de nadering van het front wordt de wind zuidelijk, waardoor de temperatuur iets hoger kan worden. Goed strandweer met zonnige perio den. Iets warmer overdag. In de middag 17 a 18 graden. Zwakke tot matige wind lussen z. en zw. Zeewater 16 graden. Vooruitzichten: eindelijk wat beter strandweer met aangename temperatu ren, maar nog niet geheel bestendig. max mm. oeersi. Station Weer temp temp. afgel. Den Helder Ypenburg VJissingen EeJde De BiJt Twente Eindhoven 2d.-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Partis Niet Berlijn Franklort München Ztinch Genéve Locarno Wenen Innsbruck gisteren 24 uur onbew. 15 12 0 onbew. 15 10 0 zw. bew. 16 12 0 zw. bew. 13 10 0 onbew. 15 5 0 zw. bew. 34 10 0 half bew. 17 6 O zw. bew. 16 6 0 geh. bew. 15 13 11 zw. bew. 23 13 1 regen 19 13 9 zw. bew. 21 14 0 licht bew. 15 7 0.1 geh. bew. 18 8 0 zw. bew. 14 5 0 zw. bew. 20 11 0 onbew. 25 15 3 regen 15 9 16 zw. bew. 17 12 0 geh. bew. 18 9 0 zw. bew. 20 10 0 onbew. 23 6 0 onbew. 24 10 0.1 zw. bew. 23 9 0 half bew. 23 9 0 Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1