KVP-Kamerleden tonen interesse voor Sloeplan ERWIG I Opnieuw repatrianten uit Indonesië naar Amerika Hulp aan werkloze mijnwer kers moet worden voortgezet Laura-rit officieel gestart Op Westduitse begroting 1961 is het nodige beknibbeld KANTOORBEDIENDE (vrl.) enige typistes Biesbosch kan oplossing geven voor drinkwaterprobleem Indeling voetbalcompetities w. v. d. BURG AFSLAG KonMij. „De Schelde9 ziet goede vestigingsmogelijkheden AVRO-Ieden gaan actie voeren Dodelijke vecht- pa.rtij Emigratiemogelijkheid voor tienduizend personen Geen spoedig einde van de kolencrisis verwacht Stijging van belastingontvangsten op 2,5 miljard mark geraamd De krant kunt gij niet missen, GEEN DAG! Een fusie tussen KFC en ZFC Ook andere zware industrie gegadigde? HEFFI EEN GROTE SORTERING PUMPS-TELEVISIES Kampioenen verkeer in de V. S. Trekking Premielening Den Haag 1952-11 Pastoor P. J. van Steijn weer naar ziekenhuis Stationschef van Vlaardingen plotseling overleden Examens seminarie Hageveld „BijstancE-uitzending ging niet door BANKETFABRIEK W. KESTER N.V. Philips vestigt zich in Hoorn Het Europese Parlement Ongerustheid over de schrootfraude Haags Politiepersoneel bijzondere groep N.V. MAATSCHAPPIJ „OXYGENIUM" Vrijstelling betaling luister- en kijkgeld Nederlands luchtmacht- sqnadron naar Noor wegen Staatsaandelenbezit moet zoveel mogelijk vermeden worden Jac. Kleiboer Vrachtenmarkt Vismarkt :c S C DINSDAG 5 JULI I960 Stoutmoedige plannen TELEFOON 63144 DAM 12-32-14 TELEFOON 66231 IN LANGWEEKEINDE 297 slachtoffers van Technische moeilijkheid Geen verwijdering tussen K.R.O. en heer Bergers eventueel halve dagen, voor eenvoudig factureerwerk. Sollicitaties te richten aan: Buitenhavenweg 50 Schiedam u kijkt u vergelijkt u koopt bij: DE SCHIEDAMSE MEUBELBEURS West-Duitsland grootste afnemer van Neder landse bloemen Nieuwe normen vastgesteld - MINISTER ZIJLSTRA: erelid Kon. TSed. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde e" (Van een verslaggever) VLISSINGEN, 2 juli Een tiental le den van de K.V.P.-fractie der Tweede Kamer, onder leiding van de partijvoor zitter mr. H. W. va« Doorn, heelt giste ren een werkbezoek gebracht aan Wal cheren. De uitnodiging hiertoe was uit gegaan van de kring Middelburg der K.V.P., die onder haar voorzitter, het lid van Gedeputeerde Staten mr. dr. A. J. Mes, voor een uitstekende organisa tie had zorg gedragen. De belangstel ling was gericht op het zogenaamde Sloe plan en, in verband daarmee, op de plan nen tot gemeentelijke herindeling van Walcheren. Met het Sloe heeft men. zoals bekend, in Zeeland grote plannen, In verband met de Deltawerken zijn hier dijkverbe- teringen aan te brengen, die men thans zodanig wil realiseren, dat er een nieuwe zeehaven ontstaat, welke grote zeesche pen kunnen aandoen. Dit project omvat een dij kaf sluiting, die het diepe Zuidsloe- basin. vrijlaat, dat dan voldoende be schermd wordt om zijn havenfunctie on- De meest actuele belanghebbenden gestoord te vervullen, bij dit plan. dat bereids door de Rijkswa terstaat is uitgewerkt, is de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Deze onderne ming ziet geen kans om op haar huidige plaats van vestiging de dringend nood zakelijke uitbreiding aan haar nieuw bouw- en reparatiewerven te geven. Het eerste doel van de K.V.P.-delegatie was dan ook deze scheepsbouwmaatschappij. Haar directeur, de heer G. N. van Ginkel. heeft in een klemmend betoog zowel de noodzaak als de urgentie van deze uit breiding onder de aandacht gebracht. De huidige capaciteit laat slechts nieuwbouw en reparatie van schepen tot 32.500 ton toe. Dit Is bij de huidige tendens tot grotere tonnage een onaan vaardbare situatie. Het nabijgelegen Sloe biedt de mogelijkheid tot groter armslag. Naar wij vernamen bevinden de besprekingen over dit onderdeel van het Sloeplan. dat voor de econo mie en het behoud van de werkgele genheid van Zeeland van zeer groot be lang is, zich In een vergevorderd sta dium De ambities van de onderscheiden Z-euwse bestuursorganen gaan inmid dels aanmerkelijk verder. Het vooront werp van wet tot de gemeentelijke her indeling van Walcheren geeft Vlissingen eeh gebiedsuitbreiding, waardoor het Sloegebied binnen het Vlissingse territoir valt. Dit is redelijk te achten. Nu hoopt men. dat andere zware industrie het ver beeld van „De Schelde" zal volgen en zich eveneens aan de (overgebleven) oeverruimte van de buitendijkse Sloeha- ven zal vestigen, hetgeen voor de indus trialisatie van Zeeland uiteraard van de grootste betekenis zou zijn. Er zou hiervoor serieuze belangstelling bestaan, maar in het verschaffen van meer concrete gegevens over de aard en de herkomst van deze belangstelling toonden de betrokken Zeeuwse zegs lieden zich evenwel volkomen terughou dend. zodat de waarde van deze medede lingen voor de delegatie in de lucht bleef hangen. Hoezeer het de betrokken gemeente besturen ernst is, blijkt intussen uit de ambitieuze „dubbel stad-plannen" van de gemeenten Vlissingen en Middelburg. Wil het Sloeplan slagen en werkelijk tot belangrijke industrialisatie leiden, zo redeneren de besturen van deze gemeen ten, die eveneens door de delegatie be zocht werden, dan is een grote stedelijke agglomeratie nodig om vestiging van in dustrie aantrekkelijk te maken. Deze agglomeratie wordt au gezocht in een naar elkaar toegroeien van Vlissingen en Middelburg, die thans samen ruim 50.000 inwoners hebben. Het voorontwerp van de gemeentelijke herindeling komt a-a-n dit streven tegemoet. (ntussen nebben de beide gemeenten stoutmoedige structuurplannen ontwor pen. Zo heeft Vlissingen bereids een vi sie ontvouwd, die rekening houdt met een groei tot maar lièfst honderdduizend in woners. Middelburg ziet eveneens een aanmerkelijke uitbreiding onder het oog. De grote vraag is echter wat dez« prog noses waard zijn. Het optimisme, waarvan de burge meesters van Middelburg en Vlissin gen de heren De Wit en Kolf. blijk ga ven is zeker te loven, maar het valt ons vooralsnog wat moeilijk het on verkort te delen Nu zou er nog weinig bezwaar zijn tegen de in dit verband door Vlissingen en Middelburg verlang de gebiedsuitbreiding, ware het niet, dat daartoe door Vlissingen (hierin gevolgd door bet voorontwerp) die annexatie van Souburg thans reeds ver langd wordt. Souburg nu ls een, naar Zeeuwse ver houding, vrij grote en naar het zich liet aanzien florerende gemeente van ©en kleine achtduizend zielen, die bovendien het voordeel neeft in de beer Stemerding een zeer strijdbare burgemeester aan het hoofd te hebben die met grote slagvaar digheid de stellingen van Vlissingen weet te pareren. De delegatie heeft ook van deze argumenten kennis genomen, al vorens in 't fraaie raadhuis van Middel burg weer de „dubbelstad"-idee te horen verdedigen. Van deze tegenstrijdigheden vervuld begaf het gezelschap zich tenslotte naar het gloednieuwe en uitermate stijlvolle provinciehuis te Middelburg, waar de commissaris der koningin, jhr De Ca- sembroot, met aanstekelijke humor de ze eerste officiële bezoekers van zijn ambtszetel ontving en de ernst dei Pro blemen met esprit belichtte De reeks leerzame bezoeken, die aan weerskanten zeer op prijs bleken te ziin gesteld, werd besloten met een maaltijd- aangeboden door het Provinciaal bestuur. NEW YORK, 4 juli (Reuter) Ge durende het lange weekeinde in de V.S. (drie dager, tengevolge van de viering van de onafhankelijkheidsdag) zijn, voor zover thans bekend, 297 personen ten gevolge van verkeersongelukken om het lev engekomen .Dit cijfer zal waarschijn lijk nog stijgen. In totaal hebben in die dagen 450 mensen bij ongevallen het le ven verloren. In 1955 kwamen gedurende het weekeinde van onafhankelijkheidsdag 407 personen bij verkeersongelukken om. DEN HAAG, 4 juli. Vandaag is wederom een trekking gehouden van de 2% procent premielening Den Haag 1952-11. Uitgeloot werden 500 obli gaties, waarbij de premie van 50.000 viel op nummer 103624 en de 2 pre mies van 10.000 op de nummers 182530 en 107500. De volgende tien obligaties werden uitgeloot met een premie van 1000: de nummers 172009, 11923, 142059, 151604, 117678, 122989, 172696, 157171, 119031 en 156113. Voorts werden 5 obligaties uitgeloot met een premie van 500: de nummers 126496, 148922, 181158, 160196 en 176230. Tenslotte werden 482 niet hier boven, genoemde obligaties uitgeloot met 150 elk. Mochten we verleden week melding maken van vooruitgang van de ziekte van pastoor P. J. van Steijn van Zoetermeer, thans vernemen wij, dat de pastoor we derom naar het ziekenhuis is vervoerd. UTRECHT. 2 juli Het actiecommi- té van Avro-leden heeft op haar verga dering alhier besloten: „Op de jaarvergadering te Assen op 9 juli a.s. zullen namens het comité het woord voeren de heren H. A. Bakker, B Groen en mr T. Q. Dekker. Zij zullen langs formele weg aan de algemene ver gadering bepaalde verlangens namens duizenden leden ter beslissing voorleg gen. Dit zijn minimumverlangens; mochten deze niet worden vervuld dan zal de Avro in een uitermate kritieke si tuatie geraken, hetgeen het comité wenst te voorkomen, In dat geval zal het zijn actie niet beëindigen". Aldus deelt de voorzitter van het co mité, dg heer B. Groen, mede. De heer G. J. Hilbelink, stationschef van Vlaardingen, is zondagavond plotse ling overleden in de leeftijd van 58 jaar. De stationschef had zijn gebruikelijke ronde gedaan over het station. Thuisge komen werd hij onwel en overleed spoe dig hierna. De heer Hilbelink was sinds 1954 als chef werkzaam in Vlaardingen. Voordien was hij in Leeuwarden. In november 1958 werd hij op grootse wijze gehuldigd in verband met zijn 40-jarig jubileum bij de Spoorwegen. Hij werd hier geschetst als een door en door goed mens. Als chef en in zijn persoonlijk leven toonde hij uitzonderlijke eigenschappen, die hem bij allen zeer bemind maakten. HEEMSTEDE Gymnasium Seminarie „Hageveld" gymnasium A: G. A. Bal. Den Haag; S. A. Bruyns, Beverwijk; J. van Diepen, 't Zand; J. D. J. v. d. Dool, Wad- dinxveen; Th. W. Duyves, Noord-Schar- woude; H. J. Th. Hoogland, Den Helder; L. J. A. Huisman, Amsterdam; B. B. J. Huls, Beverwijk; J. H. M. van Hussen, Rotterdam; J. B. Jaspers, Waarland; J. H. G. Koreman, Amsterdam; G. v. d. Mosse laar, Den Haag; P. J. Osendarp, Den Haag; B. J. M. Smit, Wieringerwerf; C. M. v. Tol, Loosduinen; L. v. d. Vliet, Sehiedam; C. W. J. v. Wingerden, Kwints- heul. (Van onze radio- en televisieredactie) HILVERSUM, 4 juli. Men heeft tij dens het weekeinde vergeefs gewacht op een onthulling via de K.R.O. (Hilversum II) van het gehe'm van de Bijstand-krant. Het feit van deze onthulling was name lijk in die krant vermeid en het tijdstip aangegeven, doch de uitzending ging niet door. Het gevolg is geweest dat van alle kanten uit het land bij de K.R.O. inlich tingen werden ingewonnen. De feiten zijn als volgt: De heer Ber gers heeft voor de Actie „Bijstand" te laat contact opgenomen met de N.R.U., aldus een officiële mededeling van de zijde van de K.R.O. Het gevolg hiervan was, dat de K.R.O. geen kans meer 'zag de gevraagde medewerking te verlenen. Men is dus met het vermelden van het tijdstip van de onthulling in de Bijstand krant een klein beetje voorbarig geweest. De K.R.O. zal nu de uitslag op 16 juli bekend maken. Het een en ander betekent allerminst, dat er een verwijdering zou zijn ontstaan tussen de heer Bergers en de K.R.O. De K.R.O. heeft in de afgelopen weken door middel van tal van omroep- berichten een hartelijke steun aan de Ac tie Bijstand verleend. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 2 juli In de Kruit- laan is vannacht na een kort gevecht de 29-jarige G. K. Hoekstra door een 26-jarige student met oen zakmes in de buik gestoken. Het slachtoffer overleed kort nadien in het academisch zieken huis. De dader probeerde te ontsnappen, maar kon later in zijn woning worden gearresteerd. Hij is ingesloten. De student liep met de gescheiden vrouw van het slachtoffer ip de Kruit- laa-n, Bij de woning van de vrouw werd het tweetal opgewacht door twee man nen, onder wie Hoekstra, Laatstgenoem de kwam op de jongeman af met een houten voorwerp: deze voelde zich be dreigd. greep zijn zakmes en stak van j zich af met bet vermelde gevolg. vraagt TE SCHIEDAM Rolfilms of flitslampjes verge ten? Onze automaat gtaat voor U klaar.Foto K. v. Vuuren, Hoog straat 106. Voor schoorsteen vegen en rei nigen van oliestookhaarden, cen trale verwarming enz. en alle metselwerken. Alleen fa. V. L. Borrani, Lange Achterweg 33, telef. 68421. Modieuze Voor jaariLzomer japonnen in moderne stoffen en tinen Lange Kerkstr. 19 Schiedam tel. 66135 HOORN, 4 juli Reeds jaren zocht Philips, Eindhoven, naar een vestiging in de kop van Noord-Holland, waar zich tot dusver nog geen enkel Philips- bedrijf bevond. Die vestiging zal wel dra een feit zijn. In de morgenavond te Hoorn te houden raadsvergadering komt namelijk aan de orde een voorstel om op het gemeente-industrieterrein een fabriekshal te bouwen van 1500 m2 en deze aan Philips in huurkoop te ge ven. De bouw, waarbij gebruik zal wor- assemblles voor telecommunicatieap- paratuur worden vervaardigd, zal naar verwacht wordt 1 januari 1961 gaan draaien. Men denkt te starten met 25 arbeiders, doch het is niet onmogelijk dat in de aanvangsperiode reeds 100 a 125 arbeidskrachten te werk zullen worden gesteld. Op het Industrieterrein is voor Philips 8000 m2 grond gereser veerd. Als dit terrein wordt volgebouwd zal het aantal arbeidskrachten stijgen tot 600 800. Het personeel, dat voor ongeveer een derae uit vrouwelijke krachten zal bestaan, zal geschoold worden in een der bestaande vestigin gen van Philips Telecommunicatiein- dustrie te Den Haag, Hilversum of Hui zen. Het Hoornse bedrijf zal vanuit Hil versum worden geleid. DEN HAAG, 4 juli Het regerings commissariaat voor de emigratie deelt mede, dat de Amerikaanse senaat en het Huis van afgevaardigden thans een wets ontwerp hebben aanvaard, waarbij de zg. Pastore-Walterwet is verlengd en het aantal onder deze wet uit te geven immi gratievisa is verdubbeld. De nieuwe wet, welke naar wordt ver wacht in de loop van de volgende week door president Eisenhower zal worden on dertekend, zal het mogelijk maken, dat nogmaals 3136 gerepatrieerden uit Indo nesië met hun gezinnen tot de V.S. zullen worden toegelaten. Blijkens de ervaring, opgedaan onder het eerste programma van vorengenoemde wet, houdt dit in, dat 9.000 a 10.000 gerepatrieerden zich buiten de normale quotumregeling om in de eerstkomende jaren in de V.S. zullen kunnen vestigen. Het congreslid Walter en senator Pas tore hebben het initiatief tot de verlen ging en uitbreiding van genoemde wet ge nomen In verband met het gunstige ver loop van het eerste programma en de zo wel in economisch als in sociaal opzicht STRAATSBURG, 4 juli Het Euro pese parlement heeft de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen en Staal Gemeenschap uitgenodigd onver wijld ©en studie te maken van de wij zigingen die, gezien de opgedane erva ringen, in het K.S.G.-verdrag moeten worden aangebracht. Het parlement meent voorts dat de hulp aan mijnwer kers, die door de kolencrisis geheel oi gedeeltelijk zonder werk komen, in Ie der geval moet worden voortgezet. fn een resolutie, aangenomen aan het einde van de junl-zitting in Straatsburg, (Van onze correspondent) Onder grote belangstelling, zowel van officiële zijde als van de kant van Alphens burgerij, heeft burgemeester Z. Bruins Slot van Alphen aan den Rijn, de baker mat van de Alphense Rijwielvierdaagse, de Laura-rit, maandagavond de 13e rit ge durende vier achtereenvolgende dagen, of ficieel doen starten. Hiertoe was er een bijeenkomst in het (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van finan ciën, Franz Etzel die met z|jn budget ditmaal een beetje haast moet maken, omdat'op 1 januari a.s. het fiscale aan het kalenderjaar zal worden aangepast heeft rigoureus het rode potlood gezet in de financiële verlan gens der bondsrepublikeinse ministeries. Desondanks zal voor het jaar 1961, het laatste zittingsjaar van bet huidige par lement dat in de herfst nieuw zal wor den gekozen, het totale bedrag der West duitse begroting opnieuw met 2 miljard tot 44 miljard mark stijgen. Tezamen geteld hadden de ministeries verlangens tot een bedrag van 47 miljard mark. Minister Etzel heeft 3 miljard mark ge schrapt. Oi het bij 44 miljard mark in 1961 zal blijven, hangt vooral af van de Bondsdag, die in een verkiezingsjaar de „geschenk-hand" geopend pleegt te houden om de kiezers hier of daar een douceurtje te bieden. Minister Etzel heeft reeds met klem ♦egen een dergelijke uitgaven-politiek gewaar schuwd. Het schrappen van 3 miljard mark betekent, dat geen der Westduitse mi nisteries in 1961 over meer geldmidde. len zal beschikken dan in 1960. Een uit zondering hierop maakt het ministerie van defensie, wier uitgaven voor een periode van vele jaren vooruit zijn vastgelegd en in 1961 1 miljard méér krijgt (n.l. elf) dan in 1960. De rest van het meer-bedrag van 2 miljard mark in vergelijking met de begroting 1960 komt voor rekening van inmiddels door het parlement bewilligde hogere sociale lasten (verhoging aer ouderdomsrenten, wijziging van het ziekenfondswezen, verbetering van de verzorging van oor logsslachtoffers). De meer-uitgaven van 2 miljard hoopt minister Etzel te kun nen dekken uit de hogere belasting inkomsten. De stijging daarin is voor 1961 op ongeveer 2,5 miljard mark ge raamd. Verdere speelruimte heeft de minister niet, aan wie de (voorlopige) bondsrepublikeinse Grondwet de ver plichting heeft opgelegd om het parle ment een sluitende begroting voor te leggen. In een verkiezingsjaar is het uiteraard in politieke zin hogelijk on gewenst om met belastingverhogingen te komen. Reeds voor de begroting 1960, die pas kortgeleden door de Bondsdag werd aangenomen, kon minister Etzel een verhoging van de belastingen maar ternauwernood vermijden. raadhuis, waar bij de vele burgemees ters van de omliggende gemeenten en hoge politiefunctionarissen van de deel nemende politiekorpsen en van de Laura- steden o.m. aanwezig waren de heren Offers, hoofdcommissaris van Utrecht, Planje, commissaris van 's-Gravenhage, Rijpma commissaris van Schiedam, N. G- Groothuijse, Inspecteur van politie van Alphen aan den Rijn. Bijzonder op prijs werd gesteld de tegen woordigheid van de heer H. E. A. Gaste laars, gepensioneerd referendaris van de P.T.T., die dertien jaar geleden de eerste stoot heeft gegeven tot de Stichting van de Laura en dit zeer bekende sport festijn van zuiver toeristische prestatie, de eerste jaren én als voorzitter én als deelnemer, heeft geleld. Burgemeester Z. Bruins Slot stond na een welkom enkele ogenblikken stil bij de vraag waarom de Laura eigenlijk niet een grotere vlucht neemt. Het aantal deel nemers blijft zo ongeveer constant staan op circa 400. Deze vraag stellend, achtte spr. zich verplicht daarop een antwoord te geven. Persoonlijk zag hij in de ont wikkeling van het vervoerswezen de enige oorzaak. Ouderen maken steeds mee en meer gebruik van auto's, ook voor hun pleziertochten en jongeren maken zich meester van bromfietsen. Hierdoor wordt het aantal dergenen, die voor toeristische tochten zich uitsluitend van een rijwiel bedienen en door regelmatige oefening in staat blijken te zijn afstanden van rOO tot 150 km per dag gedurende verscheidene dagen af te leggen, steeds kleiner. De burgemeester zei niet te hopen, dat het Laura-bestuur zal overgaan tot het organiseren van tochten voor bromfietsers, maar wel gaf hij in overweging om routes van kortere afstand in te leggen, een maatregel die wellicht op den duur een goede injectie zal blijken te zijn voor het opvoeren van het aantal deelnemers. Onderwijl hadden zich duizenden be langstellenden verzameld op het raadhuis plein, onder wie een groot deel van <ie ruim 400 deelnemers aan de 13e Laura. Een bijzonder goede indruk maakte de groep van 22 politie-agenten uit 's-Gra- venhage, onder wie zes vrouwelijke agen ten. Dit wilde burgemeester Bruins Slot op bijzondere wijze ten voorbeeld stellen en liet daartoe de dames plaats nemen op het bordes van het raadhuis. De dames vlei een langdurig applaus ten deel. Het Wilhelmus werd gespeeld, de vlag gen van Nederland, de Laura en van de Laura-gemeenten werden gehesen, er volgde een best geslaagde Trampoline-de monstratie door Guus Boot en anderen en tot slot een muzikale mars, welke gebeu tenissen een aantrekkelijke omlijstir- vormden van dit evenement. verklaart het parlement dat met name de verdragsbepalingen ten aanzien van de prijsvorming en de concentraties van ondernemingen tot moeilijkheden hebben geleid en herziening behoeven. Het parlement spreekt in de resolu tie voorts z|jn ongerustheid uit over de omvang die de schroot-fraude blijkt te hebben gehad. Het wenst dat de Hoge Autoriteit de kwestie tot op de grond uitzoekt. De zes regeringen wordt met klem verzocht de Hoge Autoriteit daar b|j behulpzaam te zijn en tegen de schuldigen een strafrechtelijke vervol ging te laten instellen. et het oog op de kolencrisis ver klaart het parlement in deze resolutie, dat met spoed een oplossing moet wor den gezocht voor de kwestie van da concurrentieverhouding tussen de ko len en de andere energiebronnen, zoals de olie, die de voornaamste concurrent van de kolen ls. De afgevaardigden hebben in een af zonderlijke resolutie hun wensen ten aanzien van de sociale aspecten van de kolencrisis neergelegd. Zij menen dat circa 16 jaar. Klein kantoor met prettige sfeer. Sollicitatie: Broersve-ld 67, Schiedam. Voor tijdelijk gevraagd: Heeft U iets te vervoeren naar Limburg, Brabant, Friesland, Utrecht, Gelderland? Dagelijkse diensten. Steenbergen's Autolijn diensten, Lange Haven 122a. Te lefoon 68456. Tafel- en broodmessen golf slij- pen, klaar terwijl U wacht. Scha. i ren, messen, cirkelzagen, papier snijmessen, handzagen, gereed- sch. slijpen. Slijperij Solingen, Nieuwstraat 43. R L. a.s. echtpaar zoekt woon ruimte in Rotterdam of omge- I ving. Br. onder no. 13695 bureau van dit blad. LANGE HAVEN 95 Schiedam - Tel >>8611 op vrijdag S juli a.s. des v.m. 11 uur in het gebouw „Arcade" aan de Lange Haven 71 te Schiedam van de percelen te Schie dam aan de JAN VERMEERSTRAAT 5 en JAN VERMEERSTRAAT 7/ PAULUS POTTERSTRAAT 62 Trekgeld: respectievelijk f 11.000.— en f 15.200.—. p. SCHABERG, Notaris. Schiedam, Tuinlaan 102. het beslist noodzakelijk is dat de uitke ring van de E.G.K.S.-toelage die tot eind september ten behoeve van werk loze Belgische mijnwerkers geschiedt, wordt gehandhaafd en uitgebreid tot al le mijnwerkers in de zes landen van de E.G.K.S. Een verkorting van de werk tijd in de m|jnen tot 40 uur per week, verdeeld over v|jf dagen, zou volgens het parlement kunnen bijdragen tot een verbetering van de werkgelegen heid in de mijnindustrie. Overigens wijst deze resolutie er ook op dat alle maatregelen die ten behoe ve van de mijnwerkers worden getrof fen, moeten worden afgestemd op een gecoördineerd energiebereid, waarin de toekomstige mogelijkheden en beperkin gen van de kolenindustrie duidelijk moe ten worden afgebakend. De afgevaardigden van het Europe se parlement geloven niet dat er spoedig een einde aan de kolencrisis zal komen. De crisis drukt in stijgen de mate zijn stempel op de sociale ontwikkeling in de kolenindustrie en brengt steeds grotere loonverliezen voor de arbeiders met zich mee, naast een afnemen van de personeels bezetting en een toename van de zo genaamde verzuimdiensten in de mij nen. Na de aanvaarding van deze resolu ties is het parlement tot oktober op re ces gegaan. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat er in september een korte buitengewone zitting zal worden gehou den. Als er spoedig een akkoord met Griekenland wordt bereikt over een as sociatie van dat land bij de Europese Economische Gemeenschap, wil men deze taak, waarin het parlement ge kend moet worden, niet tot oktober la ten wachten. BONN, 4 juli In de eerste vijf maan den van dit jaar was West-Dultsland de grootste importeur van Nederlandse bloemen, zo blijkt uit een In Bonn ge publiceerde statistiek. De Westduitse bloemenhandelaren hebben de eerste vijf maanden van het vorige jaar voor een bedrag van 10,78 miljoen D.M. sn|j- hlnorcicr» ui* '"T Deze invoer is in de overeenkomstige periode van 1960 tot 13,2 miljoen D.M. gestegen. De Westduitse invoer van tuin gewassen steeg van 3,58 min. D.M. In het afgelopen Jaar tot 4.51 min. ,D.M. In dit jaar. DEN HAAG, 4 juli Voor de vrij stelling van betaling van radio luister geld op grond van financiële draagkracht zijn nieuwe normen vastgesteld door de staatssecretaris van O..K en W„ mr, Y. Scholten, zulks In overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid. De nieuwe regeling heeft te rugwerkende kracht tot 28 maart 1960. Vrijstelling kan nu worden verleend aan hen, wier wekelijks inkomen niet hogar is dan de hieronder voor de ver schillende gemeenteklassen aangegeven bedragen: gemeenteklasse 1: alleenstaan den 37,15, gezinnen van 2 personen 53,10; gemeenteklasse 2: 36,45 en 52,10; gemeenteklasse 3: 35,75 en 51,10; gem. klasse 4: 35,05 en 50.10; gem klasse 5: f 34,35 en 49,10. Voor elk gezinslid meer wordt de norm met 5,— verhoogd. Te beginnen met 1 juli 1960 kan ook vrijstelling van de be taling van kijkgeld (televisie) worden verleend aan behoeftige invaliden en chronische zieken, wier inkomen niet ho ger is dan de boven aangeven normen. Daarnaast staat nog de mogelijkheid van vrijstelling voor instellingen van weldadigheid, ernstige militaire oorlogs invaliden, verzetsinvaliden en zeelieden oorlogsslachtoffers. Bij deze categorieën speelt het inkomen echter geen rol. DEN HAAG, 4 juli. De chef van de luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, is van een bezoek aan de Noorse luchtmacht in Nederland teruggekeerd. Hij heeft daar besprekingen gevoerd met zijn Noorse collega, luit.-generaal B. F. Motzfeldt en met de bevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten Noord- Europa, luit.-generaal Tage Andersen. Dit Navo-commando is te Kolsas nabij Oslo gevestigd. De besprekingen met generaal Motz feldt liepen onder meer over de uitwis seling van squadrons van de Noorse en Nederlandse luchtmachten in het kader van de bij de Navo-luchtmachten gebrui kelijke rotatie-oefeningen. Er zal, zo is overeengekomen, een Nederlands squa dron F 84 vliegtuigen van de basis Eind hoven van 27 juli tot 6 augustus op de Noorse basis Urlandet worden geplaatst, compleet met grondpersoneel, terwijl in de laatste helft van augustus een Noors squadron voor tien dagen naar Nederland zal komen en vermoedelijk op de basis Eindhoven zal worden gestationeerd. Momenteel ondergaat een a,antal vlieg tuigen van het type RF-84 van de Noorse luchtmacht bij Avio Diepen op Ypenburg een hydraulische modificatie. goede Inpassing van de gerepatrieerden in de Amerikaanse samenleving. Onder de tot op heden totstandgekomen bijzondere migratie-programma's in de V.S. werd aan 15.000 uit Indonesië gerepa trieerde Nederlanders de mogelijkheid ge boden zich in Amerika een nieuw bestaan op te bouwen. Bij voltooiing van het nieu we programma, dat zal gelden voor gere patrieerden van Nederlandse nationaliteit, die tussen 1 januari 1949 en 2 september 1958 uit Indonesië In Nederland zijn aan gekomen, zal dit aantal tot ca. 25.000 zijn gestegen. De V.S. vormen, dank zij deze bijzon dere wetgeving, in de totstandkoming waarvan het Congreslid Walter steeds een belangrijk aandeel heeft gehad, veruit het belangrijkste immigratieland voor deze catagorie der Nederlandse bevolking, voor wie de emigratiemogelijkheden in het al gemeen beperkt zijn. ZAANDAM, 4 juli De twee Zaan- se voetbalverenigingen KFC en ZFC gaan fusioneren. De besturen van beide clubs hebben In een conferentie hun standpunt bepaald, mede onder druk van de nieuwe verzwaarde bepalingen van de KNVB in de sectie betaald voetbal. Op 8 juli zullen de leden van beide verenigingen zich over het Principebe sluit van het bestuur moeten uitspre ken, Bij KFC zal als gedelegeerde van de KNVB. sectie betaald voetbal, de heer G. Kruijver aanwezig zijn en bij ZFC de heer Martens. De fusie zal totaal zijn, zonder enige restrictie of beperking. Indien de leden vergaderingen hun goedkeuring hechten aan het bestuursbesluit, dan zullen bei de ploeg©n ©en wedstrijd tegen elkaar spelen waarbij aan het publiek stembil jetten zullen worden verstrekt, waarop men na-ar eigen inzicht het beste elftal kan mededelen. In een tweede wedstrijd zal da-n d-e gekozen combinatie in het veld worden gebracht. KFC zou in oktober zijn gouden en ZFC zijn 60-jarig jubileum vieren. Over de nieuwe naam en de kleuren van de nieuwe club is nog niets bekend. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 juli Aandelenbezit van de staat in particuliere ondernemin gen moet geen doel op zich zelf zijn. In dien er geen reden meer aanwezig is moet het aandelenbezit worden afgesto ten. Dit zegt de minister van Financiën, prof. dr. 3. Zijlstra, In zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer over de deelneming van de staat in het kapitaal van de Nederlandse Midden- siandsbank N.V. te Amsterdam. Bij het kiezen van de wijze en het tijd stip van verkopen van de aandelen zul len de belangen, zowel van de particuliere onderneming als van de staat zo goed mogelijk in acht moeten worden geno men. De minister meent, dat wat het aandelenbezit van de Middenstandsbank betreft dit ln zijn huidige omvang niet noodzakelijkerwijze fn handen van de staat moet blijven. Dat de staat de claims niet verkocht heeft, waardoor het aandelenbezit |s toegenomen is verklaar baar volgens mvister Zijlstra. omdat dit anders ongunstige gevolgen zou hebben gehad voor de bank en de staat. Als de staat niet in de emissie had deelge nomen en de claims had verkocht, zotf d-oor het grote aanbod waarschijnlijk een koers ontstaan zijn die te sterk af week van de reële waarde van de claim. ROTTERDAM, 4 juli De heer dr- A J Verhage zal donderdag tijdens eeh vriendschappelijke bijeenkomst van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde te Rotterdam worden geïnstalleerd als erelid. Gezien het feit, dat de heef Verhage voorzitter van genoemde Mi' ts. ligt de hem te bewijzen eer min meer in de sfeer van de functie. Ander6 is dat met de heer Jac, Kleiboer, orga nisator van de „Floriade"; ook hij z01 bij deze gelegenheid tot erelid worde*1 geïnstalleerd Aar. bedoelde bijeenkomst, die in de Rivièrahal van diergaarde „Blijdorp wordt gehouden, zullen 23 afdelingen met ruim 700 leden deelnemen. DORDRECHT, 2 juli De Brabantse Blesbosch kan in de toekomst wellicht de oplossing bieden voor de drinkwater voorziening van Rotterdam. Volgens de plannen, die thans voor dit deltagebied op stapel staan, blijft er na de inpolde- ringswerken een boezem van 870 ha wa ter en 580 water en griendland over< waaruit men dank z|j de reinigende werking van het grote wateroppervlak vermoedelijk steeds voldoende water van goede kwaliteit zal kunnen putten voor de Maasstad. Over de plannen, die thans op papier staan, js nog geen overeenstem ming bereikt tussen de vele groeperingen, wier belangen hier in botsing komen. In Waterstaatkrlngen gaat men er eChtcr al van uit, dat z|j in grote lijnen gereali seerd zullen worden. De Biesbosch, di,e herhaaldelijk over stroomt ka-n pas als boezem verdwijnen in 1968, na de afsluiting van het Volkerak e-n het Haringvliet. Het wordt dan tegelijk noodzakelijk, da-t er Je» gedaan wordt aa,n d« afwatering, aangezien de natuur lijke waterlozing, zoals die nu Dij eb plaat- vindt. dan tengevolge van de constante (hogere) waterstand komt te vervallen. Tegelijk za-1 dan eindelijk d-e noodzakelij ke ontsluiting gerealiseerd kunnen wor den. Het idee om van heel de Bie-sbosch één polder te maken me-t een centrale bema- ling, ls intussen verlaten. Deze opzet oh1' moet °°k landbouwkundige bezwar©0' omdat de hoogte delen da-n droogteê®' voelig zouden worden. Men denkt 11 aan de vorming van twee grote lobbe"' een in het noorden en een in het ooste*1- met daartussen de vaarweg Spjjkerboof' Steurgat. Het zuidelijke deel van de Bi©s' bo-sch dat natuurwetenschappelijk vaI! groot belang is zou niet tot derde 1 worden gemaakt maar om de daar gel®, gen polders en de twee lobben teg©f stormvloeden te beschermen, zou m®' aan d® zuidzijde toch een ringdijk will®*} leggen met twee openingen, namelijk h® Gat van de Visschen en het Spijkerbo0^ die zo nodig met keersluizen kunnen W®f' den afgesloten. L F. P. Mesu, oud-hoofd van de ch1, tuurtechnische dienst, die dit denkbeel ontvouwde voor de Nederlansde Veren ging voor Landaanwinning, acht dit P1,. niet alleen van betekenis voor de 13% bouw, maar ook voor de recreatie, om®* daardoor tevens de buiten de polders 5®, legen recreatie-accommodatie ka0 peerterreinen e.d zou worden Jg.. schermd De natuurwetenschap zou D»' ten de dijk nog 420 ha land en 850 ha v' ter overhouden, waar wél alle waterst0", den zouden optreden. Met het reeds d®", het Staatsbosbeheer aangekochte re®®' va-at zou dat echter niet 't geval zijn. t vendien zal de recreatie te water in <i zuiden nog maar twee toegangspoort overhouden, terwijl de vaart in de -1 ben" al helemaal onmogelijk wordt- 1 Q$ ROTTERDAM. 5- Juli A.-. AM Voor het komende voetbalseizoen ls de competitie-indeling van het betaalde voet bal en die der eerste klasse amateurs vast gesteld. SEMI-PROFS Ere-divisie: Ajax, ADO, Alkmaar, DOS, DWS-A, Elinkwijk, Feijenoord, Fortuna '54. GVAV, MVV, NAC, NOAD, PSV, Rapid, Sparta, Enschede, VVV .Willem II. Eerste divisie A: AG OVV, BW, DFC, EDO. Ensch. Boys, Fortuna VI., Helmon- dia, HDVS, HVC, KFC, Leeuwarden, Lim- burgia, RBC, Stormvogels, Veendam, Vi tesse, Voiendam en Volewijckers. Eerste divisie B: Be Quick, Blauw Wit, DHC, EBOH, Eindhoven, Excelsior, Go Ahead, 't Gooi, Heerenveen, Helmond, Heracles, RCH, SHS, Sittardia. SVV, VSV, Wageningen, ZFC. Tweede divisie: Baronie, De Graaf- ESCA, HFC, Hol- A'darn: 2 schap, Haarlem, Hilversum, Longa, NEC, Oldenzaal, PEC, Rigtersbleek, Rode Sport, Tubantia, UVS, De Valk, Wilhelmina, Zeist. Zwartemeer en Zwolse Boys. AMATEURS Afdeling A: DCG, landia, Jonge Kracht, JOS, OSV, Quick N, Rheden, De Spartaan, UW en VDZ. Afdeling B: Alcides, Borne, DOS '19, Emmen, Hengelo, Neptunia, Oosterpar- kers, Quick '20, Rood-Geel, Sneek, Velo- citas, WVC, WW en ZAC. Afdeling C: Alliance, CW, DCV, Em ma. Gouda, Laakkwartier, MOC, ONA, Quick, SVW, TSC, Unitas, Xerxes. Afdeling D: Boxtel, Brabantla, Heer, Hoensbroek, Minor, De Spechten, Ton- gelre TOP, Sp. Emma Sp. Irene, Sp. WW, Wilhelmina. 152 ton granen ..^4 -.recht; 448 ton tf Weert^ 1^5 ton mais Ravenstein; _320 ton ton granen Harderberg: ufx ion granen schede; 407 ton mais Utrecht; 448 ton taj.^ zaad Zwolle; 200 ton veevoeders Beringen;^jj* ton veevoeders Doetinehem; 200 ton meel megen; 2 x 350 ton meel A'dam: 100 U: schilfers Enschede: 350 ton cellulose MaastriL. 235 ton kali Tilburg; 156 ton kustmest 82 ton balken ZwHndrecht; 350 ton stuk^ a o 1925 kole?, Dordrecht. Totaal .m.: 225 ton mals Zuiphen: 305" mais Maasheest: 330 ton mals Deeuward^-' 5 juli v.x 207 ton mais Almelo! 70 ton schilfers merveer. ROTTERDAM, 5 Juli. Heden werden aad jjO visafslag alhier van IJmuiden en aider* «.00 kisten zeevis aangevoerd. Prijzen: griet 110 per kg.; schol middel 39—65. *f» f 30— 36, kabeljauw groot 49—51. middel -51, klein 2831. makreel 19—21, t 38—4i, alles per kist,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4