MINISTER LUNS vecht voor aansluiting Togo bij EE.G. Europese universiteit zal „open" karakter dragen Regeringsnota kernenergie is nu reeds verouderd Geen teleurstelling over de resultaten van loonpolitiek SUNIL Senaat keert zieh fel tegen te vèr gaande voorwaarden voor afsluiting Lauwerszee MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE Meer actie in „strijd om West-Irian" EXAMENS U WITTER DAN DE SUNIL WAST STRALEND WIT Geen motie-Schuijt in Tweede Kamer LasF van zenuwen? Minister: „Bouw van kernenergie centrale niet forceren" Onderzoek moet worden voortgezet Keulse advocaat verdedigt Adolf Eichmann Makarios weldra president Kritiek op gevoerde prijsbeleid Weinig goeds over verkeersveiligheid Meer enthousiasme voor Afrikaanse toenadering Opnieuw protest in zake verbod landings rechten voor K.L.M. in Lalitornie Inbraken in en rond Apeldoorn opgehelderd Katholieke Werkgevers Vereniging Fraters van Utrecht zenden missionarissen uit naar Kenya Leken naar missie in Ghana WOENSDAG 6 JULI 1960 Mijnhartit's Zenuwtabletten Oude dame verongelukt Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielïngpak bespaart u elke keer geld door EDWARD STREETER (Van onze parlementair eredacteur) DEN HAAG, 5 juli Nadat dr. Schubt (K.V.P.) hem bij herhaling had gewezen op de onbevredigende behan deling van het verzoek van de onaf hankelijk geworden Afrikaanse staat Togo, om zich bij de E.E.G. aan te sluiten, heeft minister Luns tenslotte de Tweede Kamer de verzekering ge geven, dat de Nederlandse regering deze zaak in ieder geval positief zal bezien. Zeer binnenkort kan een beslis sing worden verwacht en zai aan Togo een antwoord worden gestuurd. Het eerste Concept van dat antwoord heeft de Europese ministerraad als onbevre digend moeten afwijzen. De Kamerleden, die deze zaak met vuur hadden verdedigd, wonden zich op over een zo koel-diplomatieke behan deling van een kwestie, die zij als brandend-actueel zagen: de verhouding Europa-Afrika. Minister Luns stelde daar tegenover, dat men de Nederland se regering in deze niets kan verwij ten. Hij vond ook dat de Kamer de zaak overdreef. Immers zolang de zes mi nisters van de E.E.G. geen stappen on dernemen bljjft de verhouding van To- goland tot Europa wat zij tot dusverre was. Het ging de Kaner echter kennelijk ook om het psychologisch effect van de zaak. Dr. Schuijt wees er op, dat men dit verzoek van Togo hogelijk moet waarderen en de kans moet grij pen om dit onafhankelijke land aan Europa te binden. „Wij mochten wen sen dat de Congo ons morgen eenzelf de verzoek deed", merkt ehij op. En hij voegde daaraan toe dat hij na zijn reis door midden-Afrika vorig jaar duide lijk de bereidheid van Afrika had ge zien om met Europa samen te wer ken. Men begrijpt daar in Europa maar niets van, zuchtte de woordvoerder van de K.V.P. De bewindsman heeft zijn partijgenoot de verzekering gegeven, dat wat de Nederlandse regering be treft deze zaak in orde zal worden ge bracht. Bij de replieken, waarbij dr. Schuijt weer met een motie dreigde, was de minister aanvankelijk nog gereser veerd. Hij sprak over „verregaande politieke en economische consequen ties die nog ernstige bestudering no dig maakten". Advertentie helpen U er overheen VOORSCHOTEN, 5 juli Vanmid dag is de 84-jarige mej. S. E. van Dal- sum uit Haarlem bij het oversteken aangereden door een personenauto. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het slachtoffer te zijn overleden. In het debat kwamen nog de volgende punten naar voren: In verschillende Afrikaanse landen is onze diplomatie ke vertegenwoordiging thans geregeld. Onder andere krijgt de Congo een Ne derlandse ambassade. Nu minister Luns voor een half jaar als voorzitter de raad van ministers van de E.E.G. gaat leiden, zal hij alles doen om de samenvoeging van de drie uitvoerende machten (E.E.G., K.S.G. en Euratom) in behandeling te bren gen. Ook de concept-overeenkomst over de Europese verkiezingen zal de bewindsman dan ter definitieve vast stelling voorleggen. Antillen bij Europa Minister Luns is ervan overtuigd, dat Engeland oprechte bedoelingen heeft met het onlangs in Den Haag bij monde van minister Selwyn Lloyd te kennen gegeven plan om de aanslui ting van de zes en de zeven van Euro pese landen ter sprake te gaan bren gen. Dit gebeurde naar aanleiding van een benadering door de Duitse gezant. „Een proefballonnetje, maar met een serieuze inhoud", zo kwalificeerde de bewindsman dit Engelse voornemen. De associatie van de Antillen bij Europa is reeds met de Nederlandse rege ring besproken. Ook de Franse minis ter van buitenlandse zaken is onlangs in Willemstad geweest voor een bilate raal gesprek. De Franse en Italiaanse tabaksmo nopolies hebben een .eerste stap onder nomen om te komen tot een gelijke be handeling van tabaksprodukten van andere landen. Voor het eerst zijn er nu Nederlandse sigaren en sigaretten in Italië en Frankrijk te koop. De maatregelen tot versnelling van de E.E.G. treden voor de landbouw onherroepelijk 1 januari in. Door aan vullende besluiten kan de ministerraad de aanpassing vinden voor moeilijke si tuaties. Het kartelbeleid van Europa moet nog door de kinderziekten heen groeien. Het ligt echter niet aan Neder land wanneer men zelfs nog niet tot een goede inventarisatie is kunnen ko men wat er op dit gebied in diverse landen bestaat. Geen pessimisme De regering heeft een compromis moeten sluiten met de andere landen met betrekking tot de tijdelijke aan stelling van ambtenaren bij de Euro pese lichamen. Bepaald is in ieder geval dat zij geen banden met de nationale regeringen zullen hebben en voorts dat het geen topfunctiona rissen zullen zijn. Tenslotte maken de gedetacheerden slechts een klein percentage uit van het geheel. Neder land zelf maakt om principiële rede nen geen gebruik van deze mogelijk heid. Het Europees Sociaal Fonds, dat dient voor herscholing van werknemers en het scheppen van nieuwe werkgele genheden, is een van de tekenen, dat pessimisme over de groei van Europa niet op zijn plaats is. Ook met betrek king tot emigratie en imigratie in de zes landen was minister Van Rooy, die deze mededeling deed, bepaald niet pessimistisch. Moeilijker is het om tot een gelijke aanpak van het probleem van de beloning voor mannen en vrou wen te komen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 5 juli De uitgangs punten van de kernenergienota 1957 zijn thans reeds verouderd. De minister van Economische Zaken, drs. De Pous, heeft daarom aan de Tweede Kamer een aan vullende nota gezonden. Hü komt daar in tot de conclusie dat de voorzichtige prognoses van 1957 grotendeels hun waarde hebben verloren en dat er thans nog zoveel onzekerheid over de verdere ontwikkeling bestaat, dat het niet ver antwoord lijkt een nieuw programma aan de Kamer voor te leggen. De belangrijkste ontwikkelingen van de laatste twee jaar zijn enerzijds de verlaging van de kostprijs van door kernenergie opgewekte elektriciteit, maar anderzijds een nog verdere prijs verlaging van de elektriciteit, die uit gewone" centrales komt. Wat de kern energie betreft: een verbeterde methode kon de kostprijs verlagen van 4,4-4.8 ets per kWh tot vier cent per kWh. De prijzen van steenkool en aardolie zijn echter eveneens gedaald, terwijl de cen trales voor deze grondstoffen eveneens zijn verbeterd. Voor de „klassieke" cen trales wordt daarom thans een kostprijs berekend van drie ct. per kWh. Men 'mag dus voorlopig niet meer rekenen op de (in 1957 verwachte) kostprijsge lijkheid tussen „klassieke" en atoom centrales. De minister erkent in zijn nota, dat de beslissing over de bouw van een kern energiecentrale niet alleen, en zelfs niet op de eerste plaats, een kwestie van kostprijsberekening is. Er zijn echter nog zoveel onzekerheden, dat het ver standig lijkt eerst verder te onderzoe ken alvorens over te gaan tot de gefor ceerde bouw van grote kernenergie centrales. Het onderzoek zal daarom met kracht worden voortgezet. De studies zijn thans gericht op de bouw van een kernener giecentrale van beperkt vermogen, waar mee ervaring kan worden opgedaan. De Nederlandse industrie zal hierbij zoveel mogelijk worden ingeschakeld. „De kernenergetische ontwikkeling van een land is in belangrijke mate een waardemeter geworden voor zijn indus triële standing" aldus de bewindsman in zijn nota. „Op kwalitatief gebied is de ervaring die op nucleair gebied ver kregen -wordt met tiet werken met tot nu toe ongekend kleine toleranties en met welhaast absoluut zuivere materia len voor vrijwel de gehele industrie van groot belang". Aan een kleine commissie uit de Ne derlandse industrie is de vraag voorge legd in welke richting de ontwikkeling en het onderzoek moeten worden ge richt om voor de nationale industrie de beste perspectieven te openen. Voor de komende jaren zullen ten behoeve van het Reactor Centrum Nederland belangrijke investeringen moeten worden gedaan. De kosten worden geschat op 28 miljoen gulden. Met inbegrip van deze investeringen zal omstreeks 1963 in totaal in het R.C.N. een bedrag van 71 miljoen gul den zijn geïnvesteerd. De staatsbij- drage op de totale exploitatiekosten (10 tot 16 miljoen gulden) is voor de periode 1961-1963 geraamd op 8 it 9 miljoen gulden per jaar. De Europese universiteit zal een dui delijk „open" karakter dragen. Ook studenten van andere dan de zes Euro pese landen kunnen er worden inge schreven. De afdelingen zijn nog be perkt maar worden geleidelijk uitge breid. Het onderwijs zal niet gericht worden op de opleiding van Europese functionarissen, maar op echt weten schappelijk onderzoek, aldus minister Cals. KEULEN, 6 juli (D.P.A.) De Keul se advocaat dr. Robert Servatius heeft de verdediging van de Duitse oorlogs misdadiger Adolf Eichmann op zich genomen. In opdracht van familieleden van Eichmann zal dr. Servatius als hoofdverdediger in de zaak-Eichmann optreden. Hij heeft reeds contact opge nomen met het Israëlische ministerie van justitie. Dr. Servatius, die indertijd voor het tribunaal te Neurenberg als woordvoerder van gewezen Duitse poli tieke leiders is opgetreden, zegt geen lid van de N.S.D.A.P. geweest te zijn. Hij is 65 jaar en sinds 1925 als advocaat en procureur in Keulen werkzaam. /~i 1 p WASHINGTON, 6 juli (U.P.I.) Vol gens diplomatieke zegslieden heeft de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. Vah Roijen eind juni een protest bij de Amerikaanse regering ingediend over het niet verlenen van landingsrechten aan de K.L.M. in Californië, nadat offi cieel was bevestigd dat deze landings rechten wel waren verleend aan de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia. De zegslieden namen aan dat de am bassadeur er op had gewezen dat de meeste Europese luchtvaartmaatschap pijen landingsrechten in Californië heb ben gekregen. Het zijn de British Over seas Airways Corporation, de SAS, Air Franco, Lufthansa en Alitalia. Dr. van Roijen zou tegenover de Amerikaanse staatssecretaris van Buitenlandse Za ken hebben verklaard dat de Nederland se regering zich het recht voorbehoudt verdere acties te overwegen. APELDOORN, 6 juli De rijkspoli tie is er na lang speuren in samenwer king met de gemeentepolitie in geslaagd klaarheid te brengen in een groot aan tal inbraken, in de afgelopen maanden in Apeldoorn en wijde omgeving ge pleegd. Als verdacht van deze inbraken is aangehouden een 37-jarige inwoner van Zutphen. De man is naar zijn woon plaats overgebracht, waar hij voor de officier van justitie zal worden geleid. Aartsbisschop Makarios (midden), die volgende maand de eerste president zal zijn van het onafhankelijke Cyprus. Aan zijn rechterhand zit dr. Fazil Koetsjoek, de leider van de Turks-Cyprioten, die straks vice-president zal zijn. De foto werd gemaakt tijdens de recente onderhandelingen over de omvang van de Britse bases op Cyprus. Tiet gesprek tussen Makarios en de Britten had plaats in de hoofdstad van Cyprus, Nicosia. •s-GRAVENHAGE, 6 juli De ka tholieke werkgevers zijn niet teleurge steld in hun verwachtingen over de loon politiek van de regering, aldus wordt gezegd in het jaarverslag over 1959 van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen.' Enkele van de voordelen, die de werk gevers van de vrijere loonvorming ver wachtten zijn: een grotere kans op het vermijden van inflatoire ontwikkelingen dan bij uniforme lonroondes, grotere mogelijkheden om de werknemers te doen delen in de gestegen resultaten van de bedrijfstak of onderneming en daardoor het scheppen van een groter belang vap betrokkenen bij de bevorde ring van de produktiviteit. Voorts heeft hierdoor een zekere verschuiving van de verantwoordelijkheid voor de loonvor ming naar de over de arbeidsvoorwaar den onderhandelende partijen in het be drijfsleven plaats. De werkgevers willen hiermee niet zeg gen te menen dat een strikte toepassing van de thans gehanteerde criteria ook op langere termijn voldoende bevredi gend zal werken. Een verdere verdie ping van het inzicht in het loonvor mingsproces is noodzakelijk om de in strumenten te vinden voor een ook duur zaam bevredigend systeem. Daarbij zul len principiële aspecten, zoals een ver dere verlegging van de verantwoorde lijkheid voor het loongebeuren naar de direct betrokkenen, alsmede de sociale en economische consequenties van de werking der te kiezen instrumenten een rol moeten spelen. Ook tegenover het in samenhang met de loonpolitiek gevoerde prijzenbeleid staan de katholieke werkgevers niet ge- hheel zonder kritiek. De huidige loonpolitiek komt er in grote lijnen op neer dat er een prijsstop is, doch dat externe kostenstij gingen, zowel naar boven als naar be neden; in de prijzen mogen, resp. moe ten doorwerken. De houdbaarheid van dit sysleem lijkt hen op de lange duur twijfelachtig. In de eerste plaats ont neemt het voorzover het stringent woordt toegepast, de noodzakelijke dynamiek aan het economische leven, ook met be trekking tot mogelijke prijsverlagingen. Verder houdt het een gevaar van dis criminatie in tegen die bedrijfstakken waarvan de prijsvorming doorzichtiger is dan die van andere en waarvan de produkten een speciale publiek? belang stelling genieten. Bezinning op de grondslagen van het prijsbeleid lijkt de werkgevers dan ook nodig. (Advertentie) WAsrs/jMfwwr.. fvs»u*rw//A'A'wsr SUM 37 3b SOOS- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 5 juli De recente be slissing van het kabinet tot afsluiting van de Lauwerszee vermeldt als voor naamste voorwaarde, dat met de be trokken provincies overeenstemming over de bedragen wordt befeikt. Een dergelijke voorwaarde, zo vond de ge hele Eerste Kamer vandaag tijdens het debat over de begroting van Verkeer en Waterstaat, kan men niet niet stel len. Als die overeenstemming niet be reikt wordt, gaat dan de gehele afslui ting niet door? Dat is een voorwaarde, die b.v. bij de Deltawerken in Zeeland niet is gesteld en de verbetering van de waterkeringen in het noorden valt uit drukkelijk ook onder de Deltawet. Dat van de meest belanghebbenden een re delijke bijdrage wordt gevraagd, met inachtneming van de draagkracht der provincies, vond de Kamer aanvaard- Vertaling: F. A. DRLHKLAVS 35 „Wij woonden die winter op het Vaste Land," zei meneer Bollivar, voor 'n moment opnieuw beslag leggend op meer Hobbs' aandacht. „Ik werkte voor een vent in Harborport. Zijn naam weet ik zo pre cies niet meer. Die zal me dadelijk wel invallen. Neen, Granger was het niet, en ook geen Snyder. Ik heb altijd gemerkt, dat, als je er niet te veel moeite voor doet, zo'n naam je niet lang daarna toch nog invalt. Ik had een grootmoeder Wat meneer Hobbs -verder ln hoge mate verwon derde, was, dat Jane, die vroeger zo'n echt zieltje- zonder-zorg en dol op pretjes was, nu wegliep met al die geleerde ideeën en ingewikkelde theorieën, waarmee Byron haar hoofd volstopte. Zelfs Byrons verstrooidheid, een hoedanigheid: welke zij in een man altijd verachtelijk en misselijk gevonden had, openbaarde zich in hem als iets, dat gekoesterd moest worden, en wekte nog slechts haar moeder lijke tederheid. De komst van Byron Dangerfield Jun., drie maan den geleden, scheen de beker van haar geluk te heb ben doen overlopen. Reeds begon ze erover te pra ten om „aan een ander te beginnen," een uitdruk king, welke meneer Hobbs weinig elegant en hoogst onkies vond. Overigens kon hij moeilijk begrijpen, hoe ze van het inkomen van Grant konden leven, zoals ze deden, maar aan die dingen schenen de jon gelui van tegenwoordig niet te denken. De vrouwen waren wel sterk veranderd. „Mijn vrouw voelde zich die winter niet goed," was meneer Bollivar aan 't vertellen. „Ze kon niets in haar maag houden. Tenslotte nam ik haar mee naar dokter Lapper, daarginds in Harborport wat een naam voor een dokter! Eerst dacht hij, dat het haar galblaas was en toen dacht hij, dat het haar milt was. Haar moeder had ook last van haar milt gehad Meneer Hobbs' gedachten, welke de kapper niet vermocht te boeien met zijn verhalen, zwierven weer terug naar zijn familie. Hij. begon de Carvers met de Grants te vergelijken. Susan en Stew namen bijvoor beeld het leven licht op, zodat ze vol vertrouwen van de ene dag in de andere leefden. Ze geloofden niet in de noodzaak van strenge tucht voor hun kinderen en ook voor zichzelf hielden ze niet van al te veel discipline. Geld was voor de Carvers iets, dat men uit moest geven in de stellige overtuiging, dat het, hoe dan ook, wel zou worden aangevuld, als het no dig was. Daarentegen vonden de Grants het leven een heel ernstige zaak. Byron Grant schreef het in zijn ge dachten altijd met een hoofdletter L. Voor hem had het een doel en het was zijn plicht om het Lot te helpen, dit doel te verwezenlijken. Hij was een idealist, die zich niet zou laten intimideren door de feiten der geschiedenis of de wetten der waarschijn lijkheid. Zoals veel Intellectuele idealisten, wier bezorgd heid over het leed en de kwalen der mensheid uitein delijk tot een lichte vorm van socialisme leidt, had Bryon Grant een onredelijk respect voor geld. Hoe wel zijn inkomen waarschijnlijk niet half zo groot was als dat van zijn zwager-ingenieur, hadden de Grants ongetwijfeld vier keer meer bijeen gespaard dan de Carvers, en dat alleen al in het eerste jaar van hun huwelijk. Van een meisje, dat nooit ook maar aan dergelijke dingen had gedacht, was Jane Grant een tiran geworden, waar het huishoudelijke spaarzaamheid betrof en hoewel meneer Hobbs haar ervan verdacht, dat ze haar man honger liet lijden om wat over te houden, moest hij toegeven, dat ze een niet onaardig tegoed op de bank had. De deur sloeg dicht achter een gezette vrouw in shorts, die een soort van strooien pet droeg met een klep van bijna een voet lang. Een kleine jongen keek gemelijk achter haar rug vandaan. „Hoeveel zijn er nog voor me?" vroeg ze strijdlustig. „Enkel die twee heren en de tweeling van me vrouw Mowrie." „Ik zag die tweeling vijftien minuten geleden ln de auto naar Long Beach rijden. Smokkel je hem ertussen?! Johnnie, jij blijft hier. Meneer Bollivar zal je wel eventjes helpen. Hier ga maar plaatjes kijken." Ze nam al de resterende illustraties van het tafeltje en legde die in Johnnie's schoot. „Over een half uurtje ben ik met de auto terug. Haal niet die streek uit, die je de laatste keer uithaalde." De deur sloeg achter haar dicht. Meneer Bollivar schudde het haar uit de kapman tel en deed die toen meneer Hobbs om. „Ja me neer," zei hij, „er komen steeds minder mosselen op de markt. En dat wordt elk jaar minder". Me neer Hobbs viel hem in de rede. „Opzij en van achteren kort," zei hij, „maar iets langer aan de slapen, anders geeft dat pieken", „Ik weet het wel," zei meneer Bollivar ongeduldig. „U wilt behoorlijk geknipt worden. U zit in Grey Gables, is het niet? 't Is daar erg mooi. Voor mij zou het een beetje al te stil zijn. 't Zou anders wel iets voor m'n vrouw wezen. Ze houdt van rust. Ze is aan de nerveuze kant. Ik herinner me een keer, toen mijn zwager en diens vrouw met hun drie kinderen voor twee weken bij ons kwamen logeren. Een hèrrie, meneer! Ze braken het huis compleet af. Van 's morgens tot 's avonds een leven als een oordeel. Ze braken alles, wat breekbaar was. Mij kon het niet schelen. Ik zeg altijd maar: je kunt het toch niet meenemen. Maar het was bijna de dood voor mijn vrouw. Het gaf haar een acute gastritis „Wat zei u zoëven ook weer over die mosselen?" vroeg meneer Hobbs. Het was middag, toen hij de kapsalon verliet. Alleen zij, die stokdoof waren, konden in onzeker heid verkeren omtrent het feit, dat het in Rock Harbor twaalf uur was, aangezien dit iedere dag werdaangekondigd door een sirene op het dak van het politiebureau. Bij gunstige wind kon je het zelfs in Grey Gables horen. Het was het uur, dat de zomergasten van Rock Harbor gedreven werden door een gemeenschappe lijk verlangen om op straat te komen en dat gold voornamelijk voor de hoofdstraat. Van de ene kant tot de ander stond de hele straat, die overigens niet lang was, vol met langs de stoeprand parkerende auto's. Dit liet slechts een smalle doorgang open voor hen, die liepen of tenminste verléngden te lopen. (Wordt vervolgd) baar. Dat de hele zaak daarop zou moe ten wachten, is echter niet aanvaard baar. I De Kamer vroeg naar aanleiding van deze kwestie tevens wanneer het ont werp voor de bijdragenregellng Delta werken zal worden ingediend. Om een wegenbouwfonds verzochten deze keer de heren Teijssen (KVP) en De Jong (P.v.d.A.). Het wegverkeer brengt via wegenbelasting en bijzonder invoer recht op benzine vele honderden mil joen per jaar op. Minder dan de helft daarvan wordt aan wegen besteed. De nog steeds sterk stijgende motorisering eiste een grondige aanpak van de ver betering van het wegennet, onafhanke lijk van de wisselvalligheden van het jaarlijkse rijksbudget. Problemen, die hiermee samenhan gen waren de maatregelen voor de ver keersveiligheid, waarvoor de niet veel goede woorden over had. De bromfietsplaatjes, de knipperbollen en spatlappen kan men gerust een fiasco noemen. De heer De Jong vroeg een nota over de verkeersveiligheid. Over het rijschoolonderwijs zei nij, dat een betere zegeling er beslist zal moeten ko men. Bijna elke bescherming van de kandidaat, die hem een behoorlijke ga rantie voor goed onderricht geeft, ont breekt. De minister neme een voor beeld aan de voorschriften voor het vliegonderricht (overigens tot 1959 dui delijk in strijd met de grondwettelijke eis van vrijheid van onderwijs) waar de eis van „ervaring" die voor het afgeven van een brevet wordt gesteld, aanmer kelijk wordt verlicht Als de kandidaat zijn opleiding bij een erkende instelling heeft gehad. De heer De Jong vroeg ook strenger eiseu voor de auto's, waarin rijies wordt gegeven. Ongevallen zoals ln Utrecht, kunnen daardoor worden voorkomen. (In Utrecht werden onlangs enige kin deren gedood, toen een dame, die van haar man les kreeg in hun eigen auto, o- het gaspedaal in plaats van op de rem trapte). Voor de bromfietsen vroeg de heer De Jong een maximumsnelheid van 25-30 km per uur. De heer Lichtenauer (CHU) noemde Scheveningen het „Muurbloempje" on der de havens. De buitenhaven, die op zgn „bomschepen" was berekend, werd aangelegd toen de „bommen" uit de vaart verdwenen. Sindsdien ls er on danks voortdurende aandrang niets ge beurd. Gost-Duitsland heeft de Oostzee-lan- den een nota gezonden, waarin wordt gewezen op „de gevaren van een ver sterkte Westduitse marine en de agres sieve politiek van het Duitse imperia lisme" (AFP). WEST-IRIAN, 6 juli (Tj.p.i., Reuter) De voorzitter van het centrale comi té van liet YVest-Jrian fonds, R. Soediro, heeft gisteren aangedrongen op meer actie in „de strijd om het gebied van West-Irian (Nieuw-Guinea) terug te krijgen". „Het is niet voldoende de si tuatie onder de ogen te zien door hoofd; zakelijk protesten uit te geven", ze» Soediro in een rede die geen specifie ke suggesties inzake positieve acties bevatte. Het komende vlagvertoon van de „Itarel Doorman" in de wateren rondom Nieuw-Guinea zou, volgens Soe diro, „gemakkelijk een gewapend con flict kunnen veroorzaken". Hij wees er op dat Indonesië zijn ter ritoriale wateren heeft uitgebreid tot twintig mijl buiten de kust en dat dit tot een „warm hoofdstuk in de koude oorlog" met Nederland aanleiding zou kunnen geven. Hij gei dat Nederland deze twintig-mijlszone niet erkent. Vol gens Soediro zijn de Indonesische strijd krachten sterk genoeg in geval van „een mogelijk conflict met de Nederlanders"» Hij zei dat duizenden jongemannen ver zoeken hadden ingediend om te mogen strijden voor de „bevrijding van West- Irian", waarvan sommige „geschreven waren in bloed". AMSTERDAM, 6 juli Aan boord van het Raptim-chartervliegtuig, dat vanmorgen van Schiphol is vertrokken» bevinden zich vier missionarissen voor Kenya, uitgezonden door de Fraters van Utrecht. Op verzoek van mgr. F. Hall. bis schop van Kisumu, zullen twee fraters belast worden met de organisatie e" leiding van een Afrikaanse Broedercon- gregatie Het betreft de fraters Stanis las van t Klooster, afkomstig uit Hoog" R„ein Gerritsen, afkomstig H.1* J??, y. Didam. Frater Martino v.d- Kerkhof uit Arnhem wordt verbonden aan een kweekschool voor Afrikaanse onderwijzers te Kibabii. De vierde mis sionaris is geen kloosterling, doch leke nmissionaris: de heer Heinz Brass uit Bergisch-Gladbach (West-Duitsland). steun van de Aktion gegen Hunger und Krankheit waren de Fraters van Utrecht in staat de stichting van de eerste katholieke land- en tuinbouw school in Kenya ter hand te nemen De hier te lande in agrarische kringen wel bekende frater Leopold van der Linden werkt met dit doel reeds ruim een halt jaar te Mabanga. De Duitse „Arbeits- gemeinschaft für Entwicklungshilfe' stelde er prijs op een deskundige land- fenoot als zijn medewerker te zenden. >e heer Brass is 27 jaar oud. Hij zal op een gunstig contract gedurende twee jaar in Afrika gaan werken. Door be middeling van de „Memisa" vertrekken deze maand weer twee artsen en drie verpleegsters naar de missie in Ghana. Donderdag gaan met de „Cameroen- kust" de artsen-echtparen: R. H. de Bruijckere, en mevr. E. de Bruijckere- Rondagh uit Driehuis-ljmuiden; en J- Meuwissen, en mevr. M. Meuwissen- y?"tTuyn, Ho.rst- Dr- de Bruijckere! gaat een klem nieuw ziekenhuis begin nen in Dzedze in het bisdom van mgf- k-Ottings, S.M.A. Dr. Meuwissen zal >6 het bisdom Kumasi eerst enige artsen vervangen, die met verlof naar Neder land komen en daarna ook een eigen ziekenhuis beginnen in Agroyesum. Woensdag 20 juli vertrekken met °e „Ivoorkust" de verpleegsters: zuster A- Wiegerinck uit Nijmegen, zuster Blom uit Heemstede en zuster J. R°s uit Groningen. Zij zullen in het bisdom Cape Coast in Ghana te Foso een zie kenhuisje overnemen van de religieuzen die naar Ierland terugkeren. AMSTERDAM, 5 juli Vrij e univer siteit doet. pedagogiek: A. Oosterbaan. Amsterdam. Kand pedagogiek: F. Hef drikse, Amsterdam; J. van Muyem Amsterdam (cum laude). Doet. psy chologie: mevr. M. de Jong-v. d. Bas» Amsterdam. Kand. psychoE: mej. G» Hackebord, Enschede, mej. J. TerrijP' Barendrecht en mej. J. B. Faberii oe Jonge, Apeldoorn. AMSTERDAM, 5 juli Gemeente universiteit bacc. econ K Petersen. Amsterdam. Doet. econ. J. v. d. Vee- ken, Amsterdam; doet. rechten: mej- I. Culemann, Naarden: mej. v. Hissin" Amsterdam; mej. M. Londonck VelseP en de heren S. Fontein en P de Waart» Amsterdam. Kand. recht mej. J. Ver hoeden; mej. J. van Roosmalen (me lof) en de heren M. Roos en W. de Graaff, Amsterdam. Doet. pol. en soe- wetensch. H. Glimmerveen en mr. Snellen, Amsterdam. Kand econ A- n' Hri Pieterse- Amsterdam; g' ?urmorend; H. Falke, Borst, Haarlem en R. Grijsen, Brede' tot accountant *-• Oosterveld, Amsterdam. HAAG 5 juli Gem. H.T.S- £®s'^Sd afd. Werktuigkunde; H. J. Be' rendrecht, T. de Blieck, F. Boonstop- Pel'_ P -J- Couvée, J .C. A. de Dred- R -Groenewegen ,J. J. Heerens ,L. W. Huskens, H. Jacobs, J. J. de Jong' W- de Knoop, J. Langevoord, R. J. v' Lommei, T. W. P. Möller, M. OudS' hoorn, J. v. Sas, P. J. S. Tolsma e« I. v. IJsseldijk, allen te 's-Gravenhage* G. J. Aalbersberg te Leiden; J. AafJes te Gouda; Ch. O. Freeth, W. de Graat» J. C. M. Groenewegen, D. IJ. Kuipers» te Rijswijk Z.H.; A. v. Gelder te Was senaar; C. A. v. Luttervelt en F. G. Steinhorst te Voorburg en D. J. Rijn®' burger te Leiderdorp. Afd. Elektrotechniek. Geslaagd: T"' Baak, N. F. Benschop, M. H. Boer stoel, H. Breunis, G. Brouwer, J. Brou wer, D. W. v. Dijk, H. v. Egmond' J. M. Fleurbaat), P. K. Geluk, G. H. Kohnke (met lof), D. v.d. Meer, H- J- Nijenhuis, C. O. Otten, H. A. Rijsbaar- man, D. Schermer, A. W. Schimrne' penningh, B. Spaargaren, J. F. Tlttej' K. S. Visser, D. H. v.d. Wiel en T)J' de Zeeuw, allen te 's-Gravenhage; L. h' A. Berger te Delft; D. Bruggema, J; de Witte en C. H. L. v.d. Wijngaard ster; H. Majllê, W. G. Scheeres, L. J. G> Voorham (met lof) te Wassenaar; Nagtegaal te Leiden; M. T. S. Nelle? W. E. Pronk te Scheveningen; T. fj' M. Rijsdijk te Leidschendam en A. T. M' de Vette te Wateringen. WASSENAAR, 5 juli Adelbert Col lege, Gymnasium-A de dames; I. Hol'1 en M. van der Putten en de heer Linthorst. OOSTERHOUT, 5 juli Sint-Oelber* Gymnasium (Seminarie Paters CaP'1 cijnen), N.Br. Gymnasium Alfa; A. hf' M. Arents uit Haarlem; H. J. W._Jr' Boelaars uit Rotterdam; A. E van D'L men uit Haastrecht; Th. A. J. J»nS uit Soesterberg: A. W. A. Joosen u Termeyden; F. H. Kupper uit Eiberge": M. A. C. Oomens Uit Nieuw Ginneke„ A. L. Sales uit Zevenaar; P. H. va" der Veer uit Laren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4