Hendrik de zeevaarder die nooit heeft gevaren Op de PLANKEN In memoriam Jan Grosfeld Maison de Bonneterie Seizoen- Opruiming Uw haar blijft in model met -Cr Wellaform Maar de wereld deed ontdekken en Antwerpen een gouden eeuw Bezorgde Hero... de verrassende verfrissing de verfrissende verrassing Santa Maria" te water gelat en Rotterdam gaat 13,6 miljoen lenen De heer J. Rust 40 jaar hij Furness Bouwer aan repertoire amateurtoneel Man van levenskunst Hans van Berg, ■en V B MAANDAG 11 JULI 1960 PAGINA Hij kende het Beloofde Land niet. Hij voer niet over de zeeën, al was hij de Zeevaarder; hij ont dekte niet en toch was hij de Ontdekker. Hij joeg zijn schepen over al de oceanen van de aard bodem; hij deed de wereld de wereld ontdekken. Hij was het vertrek, het princiep, de stuwkracht. Hij was de impulsionador. Hij had gezegd: „Daar is het!". Ln het was daar. Hoe kon hij het weten? Dat blijft zijn mysterie; het mysterie van de Visie, van het Genie. Met deze zinnen van de Frans schrijvende Belgi sche letterkundige Pierre Goemaere wordt de figuur ingeleid van Hendrik de Zeevaarder, Don Enrique el Navegador, prins van Portugal, zoon van koning Joao I, aan wie in een Antwerpse patriciërswoning een tentoonstelling is gewijd. Hij kwam ter wereld te Oporto op 4 maart 1394 en overleed te Sagres, in november 1460, dus weldra vijfhonderd jaar geleden. Het is naar aanleiding van die verjaardag, dat men te Antwerpen met deze tentoonstelling de man wil herdenken door wiens geniale durf Vlaanderen op grote schaal heeft geprofiteerd en Antwerpen een gouden eeuw heeft gekend. "I De goede naam van de oude uitgevers is er de laatste tien jaren niet op vooruit gegaan. Met de opkomst van de toneelbonden werd deze naam meermalen in een kwaad daglicht gezet, als zouden de uitgevers alleen maar op verdienen uit zijn. En hoe slechter het stuk natuurlijk, des te meer geld zou er worden uitgesleept. Deze tendens, om de goede intentie van de uitgever te niet te doen, moet een man als Jan Grosfeld ongetwijfeld veel verdriet hebben gedaan. De ingewijden en hij zelf ook wisten wel beter. Maar om wille van propagandistische doeleinden ging men voort met op de uitgevers af te geven. En toch zijn het de oude uitgevers, die het amateurtoneel tot bloei hebben gebrach. En mag de kwaliteit van het gehele reper toire naar hedendaagse normen dan soms wat te kort schieten, aan de oude uitgevers heeft het niet gelegen, dat het amateurtoneel op het ogenblik kwantitatief sterk op zijn retour is. Amsterdam Den Haag Hofleverancier Vanaf Vrijdag 15 Juli, 9 uur Dinsdag 12 Juli de gehele dag gesloten. Tuben: ff 1.- f 1.50 ff 2.65 'tfL-Brillant speciaal voor droog haar! zin in ...Hert) ^PpelHw Hero Sinas ledereen is in de stemming met Hero Hero is ook zo heerlijk royaal met fruit. Hero heeft de smaak voor elke smaak. Hero heeft een streepje voorbij zelfdoeners en toeschouwers, uit en thuis. Herode populairste „hobby" voor ieder die jeugdig èn jong van harte is! Kijk wat een keus: ?'V !:°n. 6 Pierre Goemaere, commissaris gene raal van die expositie, beschrijft in en thousiaste woorden el Navegador, die •werkelijk een uitzonderlijke figuur was. Als koningskind droeg hij de titel van Infant Hij groeide op aan het hof, in een atmosfeer van praal en ridderspelen. In de slag om Ceuta, dat de Portugezen op de Moren veroverden, legde hij bui tengewone dapperheid aan de dag. Siechts vijfentwintig jaar oud verliet hij hei hof, om zich te Sagres, de uiter ste zuidwestpunt van Portugal, op een rots, een soort arendsnest te vestigen Daar liet hij uit graniet an de streek zijn kasteel en een kapel bouwen, met uitzicht op de weidse oceaan, die hem héél zijn verdere leven zou beheersen en waarop hij grote dingen zou verwezen lijken. In de nabije baai Lagos stichtte hij een dorp, om er de ambachtslieden te vestigen die een vloot voor hem zou den bouwen Daar kwamen ook geogra fen. cartografen, natuurkundigen en as tronomen. Nooit tevoren had een schip het ge waagd zich van de kusten te verwijde ren. Het was de obsessie van Hendrik, de nooit bevaren zeeën binnen te drin gen. Het astrolabium werd op punt ge steld en de kompassen uitgevonden, die de scheepvaart moesten oriënteren. Sche pen werden gebouwd, die reuzen waren in vergelijking met de notedoppen, die als speelbal dienden voor de golven. In de bovenste hoek van hun groot, driehoe kig zeil was in purper het Christuskruis geschilderd. Zó wilde het Hendrik. En zó hebben tweehonderd jaar lang de Portu gese karvelen en galjoenen dat kruis over alle zeeën gevaren. Zijn leuze was: het geloof en het rijk uitbreiden, binnen dringen in de gebieden van heidenen, er de Blijde Boodschap brengen en die ge bieden aan zijn land hechten. Waar lagen deze gebieden? Hendrik wist niets meer dan wat Ptolemeus en enkele vervaardigers van kaarten er over hadden verteld, dus zo goed als niets Hij wilde, dat zijn matrozen naar het oosten voeren, door zo mogelijk om het mysterieuze Afrika heen te trekken en langs die gebieden de Saracenen be reiken. eeuwenoude vijanden van zijn be schaving en zijn geloof, die men moest treffen door z^ in de rug aan te vallen Verovering en kruistocht tegelijk! Hij heeft, zegt Pierre Goemaere, zijn triomf niet beleefd. Toen de dood hem op zijn rots uit zijn plannen en dromen kwam wegrukken, wist hij niet, hoe zeer zijn visie profetisch zou worden en zijn actie bekronen. Hij wist niet, dat Ca. bral met zijn schepen Brazilië ging be reiken. noch dat Columbus Noord-Ameri- ka zou ontdekken. Hij wist evenmin, dat Bartholomeus Dias. de door Hendrik zelf uitgestippelde reisroute langs de Afrikaanse kust volgende, de Stormkaap zou omzeilen en de waterweg naar het oester, aanschouwen. Achtendertig jaar na de Zeevaarders dood, zou Vasoo de Gr.ma, die weg verder volgende, Indië bereiken. Nóg dertig jaar later zou Ma- galhaes de grootste onderneming van de zeevaarders, de vaart rond de wereld, werkelijkheid maken. Een mooie overwinning tijdens zijn leven was Bojador. Dat was, zuidwaarts de Afrikaanse kust volgende, een ver vloekt, gebied, waar geen enkel schip vermocht door te gaan. Hevige stromin gen botsten tegen elkaar aan de voet van dat voorgebergte, waar woeste golven een ondoordringbare wal vormden Over die Duistere Zee en op die wateren „ko kend als in een ketel", zoals Camoëns schreef, en kleverig zodat de schepen er naast niet vooruitkwamen en naar de diepte werden gezogen, zegt de legende nog, dat er een zó verzengende hitte heerste, dat de blanken er in negers veranderden. Hendrik gaf zijn schildknaap Gil Eanes bevel Bojador te overschrijden en verder te varen naar de vrije zeeën Eanes kwam terug, overwonnen en met een door panische schrik geslagen be manning. „Ga terug!" beval de Infant koel en Hendrik de Zeevaarder (Vlaamse meester 16de eeuw w,. H. Hieronymus (gepolyclft orncerd ten beeld uit de 16de eeutvj hou- onverbiddelijk. Eanes vertrok ander maal. En slaagde in de opzet, ten koste van haast onmenselijk lijden. Van de kust aan de overzijde bracht hij voor zijn meester een plant mede, die men in I'ortugal de Mariaroos noemt. Een biograaf van de zeevaarder schreef, dat hij groot van gestalte was, „met brede en sterke ledematen" en een door de mist en de zeelucht getaande huid Hij eefde as een asceet, vastte, droeg een boetekleed en bleef soms uren geknield in de kapel, om genade en ook om inspiratie voor zijn grootste dro men biddende. Bovendien was hij buiten gewoon meester over zichzelf „Niemand zou de nachten kunnen tellen tijdens de welke zijn ogen geen slaap kenden", schreef nog deze biograaf, Azurara, die voortgaat: „Zo dikwijls kastijdde hij zijn eigen vlees, dat het leek dat hij een twee de natuur bezat". Men bewonderde en vreesde tegelijkertijd zijn rechtvaardig heid: mild in belonen, onverbiddelijk als het fouten betrof. De grootste misdaad in zijn ogen was muiterij, dat hij als verraad op zee beschouwde en met zwa re lijfstraffen beteugelde. Boven de in gangspoort van zijn kasteel stond zijn leuze: „Wil om goed te doen". In zijn leven en in de verlenging daar van openbaarde het Portugal uit de XVe en de XVIe eeuw niet alleen werelden aan de wereld de karvelen met het Christuskruis openden ongeveer tweeder den van de planeet het bracht ook geestelijke verlichting, instellingen, wet ten en zeden. Mensen, die tot dan toe eikaars bestaan niet hadden vermoed, leerden andere mensen kennen, volke ren en rassen werden met elkaar verbon den Zo ontstond, aldus nog een bio graaf. door Portugel de wereldgeschie denis. Hoe nu komt het dat Antwerpen Antuerpia, zoals Hendrik het noemde door zijn actie grote bloei en welvaart kende? In zijn betoog geeft Pierre Goe maere een antwoord op deze vraag. Toen onder de impuls van Hendrik de Portugezen de zeeweg naar Indië had den ontdekt en langs hun factorijen in Azië de oosterse produkten naar Lissa bon draineerden, besloot koning Manuel Vlaanderen te benutten als verdeelcen- trum van deze rijkdommen in Noord- Europa. Hij bracht te Antwerpen de eer ste feitoria tot stand, voorloopster van de consulaire en commerciële vertegen woordiging. Hele vloten, varende onder Lusitaan- se vlag, stevenden naar de stad aan de Schelde en losten er hopen edelstenen, berger zijde en brokaat, tapijten uit het oosten en nog ontelbaar veel andere din gen. Daaronder waren ook kostbare, tot dan toe in onze streken onbekende spe cerijen, „die bijna hun gewicht in dia manten waard waren". Overdreven uit gedrukt? Neen In die tijd betekende het bezit van een zak kaneel of gember een fortuin. De peper werd Per korrel ver kocht en als men hem woog sloot men deuren en vensters, opdat niet het gering ste deel door de wind zou verloren gaan! Plet was ook in die tijd, dat een mag naat van de Vlaamse markt, Nicolaas van Rechtergem, de concurrentie van Venetië uitschakelde, waar langs tot dan toe de oosterse produkten in Europa waren gekomen. Hij organiseerde liet transitoverkeer naar Duitsland van de in Vlaanderen ontscheepte geurige krui den. De Duitsers, die niet van de ontdek king der handelswegen op de hoogte wa ren en die kruiden bijgevolg niet kenden, hielden ze aanvankelijk voor bedrog. De handel tussen Portugal en Antwer pen bracht een buitengewoon talrijke Portugese kolonie naar die stad, met aan haar hoofd schatrijke financiers, in weelde badende handelaars, makelaars, verzekeraars, wisselagenten. In deze ex positie liggen verschillende met de hand geschlreven zware bevolkingsregisters, die duizenden namen van toen te Ant werpen gevestigde Portugezen bevatten. De totale invoer van Spanje, dat toen over onze gebieden heerste, bedroeg per jaar gemiddeld iets meer dan een half miljoen kronen Alléén de invoer uit Portugal van specerijen in Antwerpen bereikte een miljoen gouden kronen! Dez« stad was het centrum geworden van een enorme handelsbedrijvigheid. De Portugezen leefden er in haast prin selijke praal. In vergulde, van binnen me; fijn damast beklede koetsen door kruisten zij de stad. Kwistig gingen zij met gouden kronen om Eén onder hen, Rodrigues d'Evora. noemde men „den clevnen coninck" Hun rijkdom bevorderde op grote schaal de bloei der schone kunsten ln Vlaanderen. Zij dweepten met de Vlaam se schilderkunst en betwistten elkaar de doeken van deze artiesten, waarvan een dichter schreef: „dat zij tussen twee drinkpartijen in, meesterwerken schie pen". Zo groot was de belangstelling voor schilderijen van Vlamingen, dat geen enkel karveel de haven van Ant werpen verliet zonder Vlaamse doeken mee te voeren. Handelaars van Madeira ruilden hun suiker tegen schilderijen uit Vlaanderen, die zij boven goud verkozen. Zo kemt het, dat ginds nu nog in kerken en bij particulieren zo veel schilderijen van de Vlaamse School te zien zijn. In Lissabon, Evora en Coïmbra is dat soort werker, niet minder talrijk. Die steden bezitten verschillende meesterwerken van Metsys. Memlinc, Bosch, Mabuse, Breughel. Van de welvaart die de kar velen uit Portugal naar Vlaanderen brachten en Antwerpen een gouden eeuw deden kennen, was Hendrik de Zeevaar der. met zijn schepen over de oceanen te sturen, de promotor. Portugese schilders kwamen naar Vlaanderen om er zich in de schilder kunst te bekwamen. Anderzijds gingen veel Vlamingen zich in Portugal vestigen en gingen daar voort met meesterwer ken voort te brengen. Zij maakten ginds ook miniaturen voor getijdenboeken, alsmede wandtapijten en beeldhouw werken. Afstralingen van die Vlaamse weelde in Portugees bezit kan men zien in het patriciërshuis op de Meir. waar de mag naat Rodrigues d'Evora heeft verbleven. Daar zijn onder meer werken van Joost van Cleve, Gossaert van Mabuse, Otto Vemus en niet minder dan vier! van Metsys. Verschillenden der naar Portugal uitgeweken kunstenaars heb ben ginds aan hun namen een Portugese tint gegeven. Zo werd de Bruggeling Frans Hendrickx ginds Francisco Hen- nques, een Antwerps leerling van Met sys liet er zich Edward de Portugees noemen en een andere schilder uit onze gewesten, die ginds als de meester Frei Oarlos bekend is en in 1517 broeder werd in het klopster van Espinheiro, verklaar de bij zijn geloofsbelijdenis „Vlaming van Lissabon" te zijn. Er waren in Portugal ook veel anonieme schilders en beeld houwers uit Vlaanderen werkzaam. Met deze tentoonstelling betalen Ant- baarheid aan de nagedachtenis van Hen drik de Zeevaarder. In zijn eigen land zal deze buitengewo ne figuur op de vijfhonderdste verjaar dag van zijn overlijden op grootse wijze worden gehuldigd, onder meer met een parade van honderden oorlogsschepen uit drie-en-dertig verschillende landen, die zullen defileren in het aanschijn van de rots van Sagres, waar Hendrik zijn stoute dromen in werkelijkheden omzet te en zijn karvelen en galjoenen over de oceanen joeg! werpen en Vlaanderen een tol van dank ROTTERDAM, 11 juli. Bij Bodewes' Scheepswerven N.V. te Martenshoek, werd zaterdag met goed gevolg te water gelaten het nieuwe motorkust vaartuig „Santa Maria", dat wordt ge bouwd voor rekening van Dammers v. d. Heide's Scheepvaart Handels bedrijf N.V. te Rotterdam. Het schip is van het halfshelterdek- type en meet ca. 1000 ton d.w. De voort stuwing zal geschieden door een 740 pk Deutz motor. De bouw .gschiedt onder toezicht van Lloyds Register of Ship ping 100 Al en Scheepvaart Inspectie voor de Onbeperkte Vaart. Op de vrijgekomen helling zullen de kielen worden gelegd voor 2 motor kempenaars voor Nederlandse reke ning. Op de Eems heeft intussen de goed geslaagde proefvaart plaats gevonden van de nieuwe motorsleepboot „Alouette", die bij Bodewes' Scheeps- wervan voor Franse rekening werd ge bouwd. ROTTERDAM, 9 juli De gemeente te Rotterdam ontving een aanbieding van de Bank voor Ned.gemeenten tot het verstrekken vpn een geldlening van 13,6 miljoen, van welk bedrag ƒ.10 miljoen zoou zijn voor de finan ciering van kapitaalsuitgaven voor het eerste halfjaar 1960, verder 2 mil joen voor systeemscholenbouw en 1,6 mijoen voor de bouw van het twee de deel van het Calandlyceum. B. en W. stellen voor, de lening die een uitgifte- koers 98,125 proent en een looptijd van 30 jaar tegen van 4,5 procent heeft, te aanvaarden en de opbrengst in het Alg, Leningfonds te storten. ROTTERDAM, 11 juli. Morgen zal het veertig jaar gelede zijn, dat de heer Jan Rust zijn intrede deed bij Furness, Scheepvaart en Agenturenmij. N.V., Calandstraat 11. Het grootste deel van die tijd funcbekleedde hij de functie, welke hij thans vervult, die van declarant. De heer Rust is zeen zeer plichtsgrtrouwe en accurate figuur, die men ook iin die hoedanigheden heeft leren waarderen bui ten de zakelijkekring. Sedert zeer vele jareb behoort hij tot de spil, waarom de .Katholieke Garde,, draait. Zes jaar ge leden, toen hem een pauselijke onder scheiding werd, schreven wij over hem, dat Rust geen rust kent en nog altijd is hij de man, die in de genoem de organisatie rusteloos werkt. Die rus teloosheid spreekt niet uit zijn per soonlijkheid, nog minder uit zijn han- schrift dat iedere visitekaartjes-graficus jaloers maakt, maar wel uit de bergen werk die hij weet te verzetten.. Men is van plan hem morgen in de kring van de onderneming te huldigen. Jan Grosfeld was een man van grote levenskunst. Men hoefde hem daar voor maar eenmaal te ontmoeten, om dat onmiddellijk te onderkennen. Hij was ook een door en door goed mens met grote idealen. En uiterlijk en innerlijk was hij een kunstenaars type. Reeds jong is hij begonnen te schrijven. En al schrijvende kwam hij bij een grote uitgeversmij. terecht. Maar een man als Grosfeld was geen man, om zijn hele leven lang in dienst van een ander te kunnen schrijven. Hij was een man, die zelfstandig door het leven moest kunnen gaan. Die zich koste wat kost wilde ontplooien. En hij begon voor zichzelf om zijn idealen te kunnen verwezelijken. Ongetwijfeld heeft hij een zeer zware dobber gehad. Maar sterke idealen laten zich niet omver vegen. Van nu af aan kon hij schrijven zoals hij zelf wilde en uitgeven zoals hij zelf wilde. Niets stond zijn idealen meer in de weg, behalve misschien de beperkte financien. Zijn weg is zeker geen weg over rozen geweest. Hij kreeg al spoedig een zeer groot gezin (13 kinderen) te onderhou den. Maar zijn sympathieke persoonlijk heid trok de verenigingen aan, vooral in Brabant, waar hij ook veel optrad als regisseur. En langzaam maar zeker kreeg hij vaste grond onder de voeten. Zijn zaak groeide uit. En wee degene, die durft beweren, dat het Jan Grosfeld alleen om de ver diensten te doen was. Grosfeld wist wat zijn verenigingen nodig hadden en op dit gebied trachtte hij hun hét beste te geven. Dat enkele van zijn eigen stuk ken momeneel misschien wat verou derd zijn, doet niet ter zake. Grosfeld schreef met een groot ideaal voor ogen, met een hoog katholiek ideaal! En met dit ideaal voor de ogen gaf hij ook zijn stukken uit. Hij wist, dat het amateurtoneel op de eerste plaats ge tuigenis-toneel moet zijn: leken, die in spel willen getuigen van hun diepste idealen, van hun opvattingen omtrent de grote levensvraagstukken! Dit getuigenis-element gaat tegenwoor dig steeds meer en meer verloren. Hier mee zal ook uiteindelijk het hele ama teurtoneel met de ondergang bedreigd worden, tenzij men tijdig tot inkeer komt. Grosfeld bouwde positief aan een ka tholiek amateurtoneel! Wie durft bewe ren, dat dergelijke mensen alleen maar zakenmensen waren, doet hun groot on recht aan. Jan Grosfeld werd alleen maar gedre ven door zijn ideaal. Daarom is hij voor zichzelf begonnen! Daardoor heeft hij zo'n grote zaak op kunnen bouwen!. En als men een moderner repertoire op wil bouwen, dan is daar niets op te gen, dan is dat alleen maar toe te jui chen, moderne tijden eisen nu eenmaal moderne stukken, maar dan moet men niet beginnen door met het badwater het kind weg te spoelen en af te geven op alles, wat ooit is uitgekomen en nog uitkomt en de uitgevers, die het tot nu toe gedaan hebben en het nog steeds doen, in een kwaad daglicht stellen, maar dap moet men opbouwen op wat men heeft!!! Bij uitgevers als Jan Grosfeld, ligt een repertoire, waarmee een katholiek amateurtoneel tot grote bloei is geko men. Dit repertoire heeft zijn waarde! En als men nog hoger op wil, dient men op een dergelijk repertoire verder te bouwen! Dan begint men tenminste niet met de verenigingen van zich te ver vreemden. Jan Grosfeld laat zijn taak gelukkig niet zonder opvolgers na. Twee zonen zullen zijn zaak voortzetten. Al enige tijd was de zaak praktisch in hun han den. Zij zullen ongetwijfeld verder bou wen op hun vaders repertoire met nieu we verjongde inzichten, maar met va ders ideaal!. Dit zal ongetwijfeld het grootste ge schenk zijn, dat zij hun vader, de oude Grosfeld, die niet meer weg te denken is van het Katholiek Amateurtoneel, kunnen nageven. Kalverstraat-Rokin TeL 62162 (4 lijnen) Gravenstr.-Buitenhof Tel. 184985 (4 lijnen) I..., Perl, Sinas, Citroen, Cassis, Cerise, Frambozen, Crape Fruit, Ananas, Appelsap, Tonic, Tomatensap Prego ènHeromilk - de elite chocoladedrank. de enig echte Sinas, uit het puikje van de sinaasappeloogst. Ook in de grote Gezinsjles! t'Hl Hero-Dranken zijn overal verkrijgbaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 10