Benoeming van de kandidaat voor het presidentschap: groot volksvermaak Ruim honderd miljoen T.V.-kijkers verwacht Tumultueuze jaarvergadering de A. VR. O. van Ernstig auto-ongeluk op weg Amsterdam-Utrecht Vanavond begint de Democratische conventie Pas woensdag de eerste stemming Actiecomité eist aftreden van jhr. Th. Röell Oliemaatschappijen weigeren raffinering van Sovjet-olie Moeilijkheden Truman niet naar de conventie Vakantietrek naar W addeneilanden Jongen overleeft val in Niagara- waterval Verkeer eiste afgelopen iveekeinde zes mensenlevens V B NA CUBA NU IN INDIË Kamphuis in Best voor S.F.L. Rotterdam SALOMON BUIZEN MAANDAG 11 JULI 1960 PAGINA 5 Francis kardinaal Mclntyre, aartsbisschop van Los Angeles, zal vanavond een gebed uitspreken bij de opening van de Demo cratische Nationale Conventie. De bij eenkomst van vandaag zal gesloten worden door een Methodistische bisschop, en gedurende de volgende vier dagen zullen diverse Protes tantse prelaten gedurende korte ogenblikken de aanwezigen in gebed Voorgaan. Maar op een conventie heerst over het algemeen nu niet bepaald een gewijde sfeer. Hoewel de aanwezigen terdege beseffen, dat zij een beslissing nemen die gedurende vier jaar bepalend kan zÜn voor het lot van de natie, zitten zij niet ernstig en rustig bijeen °m over hun keuze te discussiëren. De sfeer van een conventie is die van een circus. Het is een uitermate luidruchtige en bonte »>show" Het begint al met de aankomst van de delegaties der staten, die met fanfares van het station of het vliegveld worden afgehaald, en die in hun optocht spandoeken plegen mee te voeren, met hun verkiezingsleuzen. neem ook mee op vakantie je kunt nooit weten EEN CIRCUS IN LOS ANGELES iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiint 'NA N V t LOS ANGELES, 11 juli (Keuter Oud-president Truman heeft gisteren s:ijn beschuldiging herhaald, dat de verkiezing van senator John Kennedy als kandidaat van de democratische partij voor het presidentschap tijdens de conventie van deze partij re ;ds van tevoren afgesproken is en dat hij in tegenstelling tot hetgeen Reuter za terdag meldde de conventie beslist niet zal bijwonen. In een door hem uit gegeven verklaring zei Truman, dat in zijn houding niets persoonlijks schuilt, doch dat hjj zich niet kan lenen tot het geen naar zijn mening op de conventie zal geschieden. In de Memorial Sports Arena, grote stadion van Los Angeles, worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de democratische conventie, die er vanavond begint. be nationale conventies hebben het "'oogst serieuze doel candidaten aan te ybzen voor het presidentschap, maar bijeenkomsten zijn een soort volks smaak. De belangstelling in Neder- ar)d voor een interlandwedstrijd of v°or de Tour de France, is nog op |een stukken na te vergelijken met de 2°lossale interesse die in de V.S. voor oo conventies bestaat. Dat geldt vooral in het tijdperk van de televisie. De ?levisiemaatschappijen verwachten, dit jaar de Democratische conven- ,le, door ruim honderd 'miljoen kijkers Worden gevolgd. Er zal inderdaad ,®el wat te zien en te horen zijn, vooral gedurende de laatste drie dagen ,anneer de gedelegeerden r zake komen. JLiC ViWftv-" werkelijk «-■ James Francis L. Mclntyre, de aarts- be belangrijkste gebeurtenis van de bisschop van Los Angeles, die van- |erste dag is de zogenaamde Keynote auoncj de Speech, k: ™ua, de grote openingsrede, die dit t,eer wordt gehouden door Senator ïrank Church uit de staat Idaho. Op "e tweede dag oresenteren de gedele- ?eerden hun geloofsbrieven, waarna het Crti.iprogramma wordt voorgelezen en fahgenomen. Bij deze evenementen vHhnen zich al moeilijkheden voordoen, 'lyoorbeeld over de loyaliteit van de oidelijke afgevaardigden, of over het Utlt van de burgerrechten der -egers. JU6 laatste kwestie heeft op de De mocratische conventie van 1948 aanlei- ■lng gegeven tot langdurige en felle cussies). Maar over het „platform", Partijprogramma, zal men het dit democratische conventie zal openen met een gebed. Öis, bet kg Qver gemakkelijker eens worden, dan A„er de benoeming van de kandidaat. die benoeming zal men eerst woensdag toekomen, en als men er niet e{: óén dag mee klaar komt, gaat men donderdag mee door. be delegaties van de staten krijgen tevenson, ate bij de democratische stIlVen}w in 1956 reeds bij de eerste c aiming tot kandidaat voor het presi dentschap werd gekozen. één voor één de gelegenheid bekend te maken wie zij gekozen zouden wil len zien. Zij maken van die gelegen heid gebruik om een levendige demon stratie ten beste te geven. Zij trekken in optocht door de vergaderzaal, met vlaggen, spandoeken en muziekkorpsen. Tijdens een dergelijke optocht wordt het lied van de betreffende staat ge speeld, terwijl op alle mogelijke ma nieren verkondigd wordt, dat een be paalde figuur benoemd zou moeten worden. Tenslotte wordt overgegaan tot de formele stemming. De stem mingsprocedure is vierentwintig jaar geleden aanzienlijk vereenvoudigd, toen mer. besloot, dat slechts een eenvoudi ge meerderheid vereist zou zijn. Vóór 1936 moest op een Democratische con ventie een kandidaat tweederde van de stemmen behafen, om benoemd te wor den. (In 1920 had men 44 stemmingen nodig om James M. Cox te benoemen, en in 1924 werd John W. Davis eerst na 103 stemmingen aangewezen). Tegen woordig behoeft er niet vaak meer ge stemd te worden. In 1953 kwam Ste venson na drie stemmingen uit de bus en in 1956 zelfs reeds na één stemming. Bij de eerste stemming spreekt een delegatie van een staat zich soms uit voor een figuur uit die staat, ook al maakt die figuur geen kans op de benoeming door de hele conventie. Dit naar voren schuiven van een „favo rite son" is niet slechts een eerbe toon aan de begunstigde maar het is tevens een manoeuvre om een on derhandelingspositie in te nemen. Als na de eerste stemming verscheidene kandidaten in het veld zijn, begint het loven en bieden tussen de delegaties De televisiekijkers- missen dit hoogst belangrijke gedeelte van de conven tie omdat de onderhandelingen zich achter de schermen afspelen. De dag bladjournalisten proberen er echter zo veel mogelijk over te weten te komen, om hun lezers er over te kun nen berichten. De delegaties op de ^fm0(;ratische conventie kunnen dit jaar in totaal 1521 stemmen uitbrengen. Voor het winnen van de kandidatuur zullen dus 761 stem men nodig zijn. Het aantal stemmen dat iedere staat bezit, staat min of meer in verhouding tot het aantal af gevaardigden dat die staat naar het Congres stuurt. De staten mogen twee maal zoveel gedelegeerden naar de con ventie sturen, als zij stemmen hebben, en iedere gedelegeerde heeft dan dus een halve stem. In 19 staten zijn de gedelegeerden gekozen in „primaries" of voorverkiezingen. Andere staten kie zen hun gedelegeerden in partij-verga deringen, terwijl weer andere de afge vaardigden door partijbesturen laten aanwijzen. „Running mate" Als de conventie de kandidaat voor het presidentschap heeft benoemd, gaat men over tot de aanwijzing van de „running mate" van deze kandidaat, d.w.z. tot de benoeming van gegadigde voor het vice-presidentschap. In het ver leden werd het vaak aan de kandidaat voor het presidentschap overgelaten om zelf zijn „running mate" te kiezen, maar Stevenson heeft dat in 1956 niet willen doen. Hij liet de keuze aan de conventie, en het heeft toen niet veel gescheeld of senator Kennedy was be noemd. Tenslotte werd na een spannen de strijd senator Kefauver gekozen. Het vice-presidentschap werd vroe ger, ten onrechte, als een onbelang rijke functie beschouwd, en men maakte zich er op de conventies dan ook meestal niet druk om. Men rea liseerde zich niet voldoende, dat de vice-president president wordt, als de laatstgenoemde vóór het einde van zijn ambtsperiode overlijdt, hetgeen tenslotte met zeven van de drie en dertig Amerikaanse presidenten is ge beurd. Dat een vice-president een be langrijke functie kan vervullen, is in onze tijd aangetoond door Richard Nixon, en de partijconventies van dit jaar zullen dan ook niet meer zo lichtvaardig denken over do aanwij zing van een „running mate". Volgens de traditie moet de kandidaat voor het vice-presidentschap altijd uit een andere staat komen, dan de kandi daat voor het presidentschap. De Democratische conventie in Los Angeles zal in de nacht van vrijdag op zaterdag worden besloten met dé .aanvaardingsrede" van de kandidaat voor het Witte Huis. Als, over twee en een halve week, ook de Republikei nen hun kandidaat hebben aangewezen, begint de eigenlijke verkiezingscampag ne. Op 8 november valt de eindbe slissing. Tachtig miljoen Amerikanen zullen dan naar de stembus gaan, om uit te maken wie van januari 1961 tot januari 1965 aan het hoofd zal staan van de Verenigde Staten. H. Br. (Advertentie) (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 11 juli Meer dan 24.000 vakantiegangers trokken het af gelopen weekeinde naar de vijf Wadden eilanden. Terschelling kreeg met ruim 8.000 gasten de grootste stroom te ver werken. Texel ontving er meer dan ■?800, Vlieland ruim 3.000, Ameland on geveer 4500 en Schiermonnikoog 800. Niet alleen de bouwvakkers trokken naar de eilanden; naar schatting kwam veertig procent van de bezoekers uit het buitenland, met name uit Duitsland. De Terschellinger Stoomboot Mij. leg de voor de diensten op Terschelling en Vlieland zes boten in. waaronder de bekende zeesleper Holland, die passa giersaccommodatie heeft. Bovendien voe ren aparte boten voor het lietsenvervoer. Naar Texel werden ongeveer zevenhon derd auto's vervoerd, naar Terschelling gingen er driehonderd plus enkele caravans, naar Ameland tweehonderd. Grote hoeveelheden voedsel werden met tientallen vrachtschepen naar de eilan den vervoerd. (Van onze speciale verslaggever) ASSEN, 10 juli De jaarvergade ring van de A.V.R.O., die zaterdagmid dag hier werd gehouden, heeft een bij zonder tumultueuze uitloop gekregen, toen na de pauze bij de rondvraag een drietal vertegenwoordigers van een „Actie-comité" aan het wooyd kwam en gestalte gaf aan de fundamentele VV bezwaren, die onder een deel van de A.V.R.O.-leden schijnen te leven tegen het beleid zoals dat door de top-leiding van die omroep wordt gevoerd. De voorzitter van het comité, de heer B. Groen, zei te beschikken over een man daat van minstens zeven- a achtduizend leden, die schriftelijk hebben doen blij ken van hun instemming met de ge voerde en nog te voeren actie. De der de spreker, de heer Dekker, formuleer de tenslotte namens het comité een be slissende eis: het onmiddellijk aftreden van de voorzitter van de A.V.R.O., jhr. Th. Röell en diens vervanging door een op voordracht van het actie-comité door het bestuur te benoemen capabele figuur. Subsidiair stelde hij voor dat de voorzitter, in geval van weigering zij nerzijds, door het algemeen bestuur zou worden geschorst. Hij stelde verder voor om de vergadering te onderbre ken om het bestuur gelegenheid te ge- ven de zaak te overwegen. Niets van dit alles gebeurde. Jhr. Röell consta teerde dat „de leiding van de vergade ring bij de voorzitter berust", dat de vergadering voortgang zou vinden en „dat de eisen thans niet in behandeling zouden worden genomen". Met de A.V.R.O.-vlag wijduit ontplooid verlaat de oppositie de vergaderzaal, nagekeken door leden van het omroep- bestuur. Inmiddels was er onmiddellijk na de formulering van de eisen, in de zaal reeds een fel rumoer ontstaan met name door toedoen van de aan hangers van „de oppositie", die een goed deel van het vergaderende ge zelschap uitmaakten. Op een gegeven moment wekte de heer Dekker hen op de zaal te verlaten. Er werd door en kelen van hen een grote A.V.R.O.- vlag ontplooid en de stoet begaf zich inderdaad naar de uitgang. Daar ter plaatse echter bleef men aarzelend staan. Er werd geroepen „Gaan" en „zitten blijven". De voorzitter zei: „Degenen, die de vergadering tot het einde toe willen bijwonen, dienen nu te gaan zitten". Een deel van de de monstranten gaf aan dit verzoek gevolg, een ander deel verliet inder daad de zaal. Wat overigens niet be tekende dat de rust daarmee was weergekeerd. De daarop volgende uit eenzetting van mr. Wassenbergh, al gemeen secretaris van de A.V.R.O., werd althans nog herhaaldelijk onder broken door hoongelach en „foei"- geroep. Openingsrede Tot aan de pauze was deze verga dering dus een vrij rustige aangele genheid geweest. Jhr. Röell sprak een openingsrede uit waarin hij o.m. consta teerde dat „een minderheid in de Ne derlandse pers", speculerend op de zucht naar sensatie van een beperkt ge deelte van het publiek, een „veelal leu genachtige, zich op de grens van laster en smaad bewegende publiciteit" be drijft. Hij sprak uitvoerig over de doel stellingen van de A.V.R.O., die hij op één lijn wilde stellen met die van de B.B.C. „Van haar oprichting af", zo stelde hij, „hebben de A.V.R.O. nationa le saamhorigheid en eenheid in de ether voor ogen gestaan. Dat haar streven hiernaar niet met succes is bekroond, is niet haar schuld, maar een gevolg NEW DELHI, 11 juli (Reuter) Drie Britse en Amerikaanse oliemaat schappijen. t.w. de Burma-Shell, de Standard Vacuum en de Caltex, heb ben geweigerd in te gaan op een ver zoek van de regering van Indië om ru we olie uit de Sovjet-Unie te raffine ren. Naar verluidt is aan Indië Rus sische olie aangeboden tegen prijzen, die tenminste 10 procent beneden de \ve- reldprijzen liggen. In oliekringen in New Delhi wordt de toestand nauwkeurig gadegeslagen in verband met de overeenkomst met Cuba, waar westelijke oliemaatschap pijen zijn onteigend toen zij de Rus sische olie niet wensten te verwerken. Naar verwachting zal de Indische re gering, die belang heeft bjj Russische olie in verband met deviezenbesparin- gen, de kwestie voorlopig laten rusten. Naar wordt vernomen hebben de westelijke maatschappijen de regering eraan herinnerd dat hun zou worden toegestaan zich van hun eigen ruwe olie te voorzien voor de raffinage in Tndië. Functionarissen van de Burmah-Shell hebben de regering de verzekering ge geven dat zij te allen tijde bereid zijn in Indië gewonnen olie te raffineren, zo deze beschikbaar en bruikbaar is. De Burman-Shell en de Standard Va cuum voeren ruwe olie in uit de Per zische golf en de Caltex ontvangt olie uit de Perzische golf en Indonesië. Volgens kringen in de olie-industrie wordt de kwestie nog steeds met de regering van Indië besproken. NIAGARA FALLS, 11 juli (UPI) Een jongetje van 7 jaar, dat alleen beschermd werd door een zwemvest, is zaterdag door de woeste Niagara^ waterval meegesleurd, doch is 55 me ter lager levend uit het kolkende water opgevist. Zijn 17-jarige zuster werd op korte afstand van de rand van de waterval gered. Zij kwam dicht langs de oever en ken toen door twee man nen worden gegrepen. van het feit, dat ook op het terrein van de omroep de geestelijke en politieke structuur van ons volk leidde tot de op richting van afzonderlijk gerichte or ganisaties". Hij ging verder in „op het verwijt, dat ons omroepbestel in he^ algemeen en onze A.V.R.O. in het bijzonder niet democratisch of althans niet democra tisch genoeg zouden zijn". Zijn uiteen zettingen daaromtrent die zich dus vrijwel uitsluitend tot de gang van za ken bij de A.V.R.O. bepaalden wer den op gezette tijden door een deel van de aanwezigen met ,,boe"-geroep ont vangen. Na afhandeling van enkele agenda punten was het woord aan de heer Rep- ko, directeur van de A.V.R.O., die een overzicht gaf van de werkzaamheden in het jaar 1959. Hij constateerde o.m. dat de financiële positie van de omroep ,,tot grote voldoening stemde" en dat, na de nodige reserveringen, een bedrag van ruim 143.000 gulden aan het kapi taal kon worden toegevoegd. En hij deelde verder o.m. mee, dat de AVRO in de laatste jaren nooit zo weinig kri tiek en zoveel waardering had onder vonden als in het verslagjaar". Hij eindigde met te zeggen dat de A.V.R.O. alleen leeft bij de gratie van „een kracht, opgebracht door onze le den, die niet zullen gedogen, dat de gemobiliseerde hulptroepen van de sec- tarische omroepen meer zouden berei ken dan wij met eigen kracht. Zjj we ten", zo besloot de heer Repko, „dat wij met onze volstrekte onafhankelijk heid, zowel ten opzichte van de organi saties buiten de omroep als daarbinnen een machtig bolwerk vormen tegen de verzuiling. ZU zijn zich er daarbij van bewust, dat hun trouw en hun medele ven en hun activiteit de onontbeerlijke voorwaarden vormen om de positie van de A.V.R.O. als onafhankelijke, waar lijk nationale omroep onaantastbaar te doen blijven". Toen de vergadering werd hervat kwam de eerste spreker van het „ac tie-comité", de heer Bakker uit Gronin gen aan bod. Hij zeide de tolk van vele duizenden A.V.R.O.-leden te zijn, die vonden dat de positie van de omroep „op geen stukken na meer die van vroe ger was" en die verder van mening wa ren dat de A.V.R.O. „niet meer was dan één der zuilen in het omroepbe stel". Hij constateerde verder dat de leden „niet veel rechten" hadden en hij kritiseerde verder de inhoud van de hoofdartikelen in de A.V.R.C.-bode, die getuigden van „een gezapigheid, zoals die een zuil in het omroepbestel be taamt". Hij voegde daaraan toe: „Wij zijn geen rebellen en willen het ook niet zijn. Wij willen niet de vuile was in ieders gezicht hangen en zodoende de tegenstanders in de kaart spelen". Spr. sprak de wens uit dat afgevaar digden van het bestuur met vertegen woordigers van het actie-comité aan één tafel zouden gaan zitten om te ko men tot„een versteviging van de po sitie van de A.V.R.O.". De resultaten van de besprekingen zouden, zo zei hij, eventueel kunnen worden behandeld in een bijzondere ledenvergadering. RU hoopte dat „de toegestoken hand, niet uit prestige-overwegingen zou worden afgeslagen". Vervolgens werd het woord verleend aan de heer Groen, voorzitter van het actie-comité, die sprak namens de ve le duizenden die hem geschreven had den. Hjj had kritiek van allerlei aard op de gang van zaken bij de top-leiding var. de A?V.R.O., op „de actie tegen het weekblad T.V.", op de affaires rond Karei Prior en Siebe van der Zee, die hü „onbelangrUke zaken" noemde „die nooit tot een rel hadden kunnen uit groeien als er sprake was geweest van een beleid" en hU lanceerde tenslotte een vrU persoonlijke aanval op de voor zitter van de A.V.R.O., jhr. Röell. Deze zou een te benoemen kandidaat-pers chef hebben toegevoegd: „U komt al leen in dienst om mpn positie te ver sterken". HU, -de voorzitter, zou zich bU deze gelegenheid in zeer laatdunken de zin hébben uitgelaten over de artike len die de directeur van de A.V.R.O. in het omroeporgaan schreef en hij zou de kandidaat tenslotte hebben toege voegd: „U zult toezicht moeten houden op alle leden van het dagelijks bestuur en mU daarvan rapport uitbrengen". Toen de heer Groen deze beschuldi gingen had uitgesproken ontstond in de zaal een hevig tumult. Jhr. Röell stond op en zei: „De laat ste beweringen van de heer Groen zUn geheel voor zUn rekening". Tenslotte kwam dos dp derde woor- voerder van het „actie-comité", de heer Dekker, aan het woord. HU daagde uit tot een opinie-onderzoek onder de leden van de A.V.R.O., om uit te maken wie achter het comité en wie achter het bestuur zou staan. „GU zoudt", zo riep hU uit, „vallen als een baksteen". Hij formuleerde dus „de verlangens van de A.V.R.O.-leden, die zich verantwoorde- IÜk voelen", zoals wij ze iri de aanvang van dit verslag omschreven. Toen het daaropvolgend tumult ver storven was, verleende de voorzitter dus het woord aan mr. Wassenbergh. Deze begon met te verklaren, dat het hem bevreemdde dat „een gedeelte van de mensen die tot het actiecomité be horen, de zaal hadden verlaten, nadat hun onmogelUke krankzinnige eis was afgewezen." En hij verwees daarvoor naar de statuten. Hij zeide, dat het ac tiecomité slechts kon spreken namens anderhalf of twee procent van de le den en hU was er van overtuigd, dat die twee procent nog zouden afbrokkelen als de mensen „zouden weten hoe de hetze is ontstaan." Mr. Wassenbergh constateerde dat „de zaak-Prior tegen het bestuur was uitgebuit, alhoewel het gedaan heeft, wat iedere werkgever ge daan zou hebben." HU zei, dat de heer Groen „domme dingen had gezegd," die deze achterwege zou hebben gelaten als hij „ook maar enigszins op de hoog te zou zijn geweest met de gang van zaken bU de radio." Spreker gaf ver volgens als zijn mening te kennen, dat de opposanten „drommels goed wisten, dat een volstrekte onafhankelUkheid in dit omroepbestel onmogelijk is." Het toetreden tot de N.R.U., zo voegde hU er aan toe, moest. HU hekelde „het ge leuter over een ondemocratische gang van zaken" en constateerde daar aan sluitend dat, wanneer de „schaduwre- gering van de heer Groen" er in zou slagen de gang van zaken in de AVRO in handen te nemen, de omroep be stuurd zou worden door de twee pro cent. HU wees tenslotte „de vuile in sinuaties" tegen de voorzitter, de heer Röell, met beslistheid van de hand. Dat er enige moeilijkheden bij de AVRO schijnen gerezen te zijn kan ons op zich genomen maar matig interesseren, zoals het ons ook vrij onverschillig laat, dat er in de boe zem van de omroep een „Actie-comi té" is gevormd, welks aanhang ken nelijk streeft naar een terugkeer van de „glorieuze dagen van weleer", hoe men zich die „glorie" dan ook wil voorstellen. Dat de woordvoerders van dat comité zich, zoals zaterdag tijdens de rumoerige jaarvergadering van de AVRO in Assen het geval was zich daarbij bedienen van een op gewonden terminologie die woorden als „vrij, onafhankelijk en nationaal" omvat, ach, in de hitte van de strijd kan er van alles gebeuren. Het wordt echter wat anders wan neer wij een officieel functionaris van de AVRO, met name de directeur, de heer D.Repko, in dezelfde vergadering een, naar wij aannemen, met koel overleg opgestelde rede horen voor lezen, waarin hij o.m. spreekt over een „kracht opgebracht door onze leden, die niet zullen gedogen dat de gemobiliseerde hulptroepen van de sectarische omroepen meer zouden bereiken dan wij met eigen kracht"; en als hij verder zegt: „Zij (de leden) weten dat wij met onze volstrekte onafhankelijkheid zowel ten opzichte van de organisaties buiten de omroep als daarbinnen een machtig bolwerk vormen tegen de verzuiling. Zij zijn zich er daarbij van bewust, dat hun trouw en hun medeleven en hun acti viteit de onontbeerlijke voorwaarden vormen om de positie van de AVRO als onafhankelijke, waarlijke natio nale omroep onaant--fbaar te doen blijven". Deze taal van een man als de heer Repko verbaast ons enigszins. En als hij daarmee werkelijk de gedachten van „de leden" zou vertolken moeten wij hem en die leden er toch op wijzen dat er van een AVRO als „waarlijk, nationale omroep" geen sprake kan wezen. Zij is dat nooit geweest en zij is dat ook nu niet. Van dezelfde ernstige aard is het misver stand dat de AVRO „een machtig bol werk tegen de verzuiling" zou kun nen zijn. De AVRO is zelf namelijk een zuil. Dat niemand weet wat deze zuil precies schraagt - afgezien dan van het feit dat het 400.000, ongetwijfeld beminnelijke AVRO-vriendenzijn is waarachtig niet de schuld van de „sectarische omroepen". De AVRO heeft moeilijkheden- Goed. Zij zal zelf haar boontjes moe ten doppen. Maar liefst wel duidelijk met de loyale aanvaarding van de reële, bestaande situatie in de om roepwereld. Gedachten als door de heer Repko geformuleerd zouden er eventueel toe kunnen leiden dat de AVRO bij haar „moeilijkheden naar binnen", ook nog „moeilijkheden naar buiten" krijgt. (Van onze correspondent) BEST. 9 juli Vrijdagmiddag is hier het kamphuis .,De Schietbaan" officieel geopend door burgemeester mr. G. No- termans. Het kamphuis is gebouwd in opdracht van het Katholieke Bijzondere Gezins- en Jeugdwerk van het Sint Franciscus Liefdewerk uit Rotterdam. De Schietbaan is het eerste kamphuis ia de reeks van vier, die door het S.F.L. worden gebouwd. Het tweede wordt deze week in Schayk geopend. „De Schietbaan" is tot stand gekomen op initiatief van pater R. Kwanten, voorzitter van het S.F.L., met medewer king van het gemeentebestuur. Het huis biedt plaats aan 50 vakantiegangers en is sober maar doelmatig uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling niet alleen de school gaande jeugd maar of> de duur ook huis moeder en kindercrèches van dit va kantie-oord te laten profiteren. Buiten het vakantieseizoen zullen de gebouwen ten dienste staan van de plaatselijke jeugd. (Advertentie) ROTTERDAM PERSOONSHAVEN 68 TEL. 77513 AMSTERDAM, 11 juli Een 22-ja- rige Amerikaanse militair van de vlieg basis Soesterberg^ een 18-jarig dienst meisje en een 75-jarige schilder (bei den uit Amsterdam) zyn het afgelopen weekeinde bij verkeersongelukken in en om Amsterdam om het leven gekomen. Bij een auto-ongeluk in Boxtel is een 30-jarige heer uit Schijndel omgekomen, terwijl in Den Haag een 60-jarige -oet- ganger het leven verloor. In Veldhoven werd een 10-jarige jongen aangereden. Een G-jarig jongetje uit Eist verdronk toen hij by het hengelen in het water viel. Zaterdagavond reden twee Ameri kaanse militairen van de vliegbasis Soesterberg in hun open sportauto met grote snelheid (getuigen schatten 170 km.) over de rijksweg van Amsterdam naar Utrecht. Ze waren in Amsterdam uit geweest. Ter hoogte van Ouderkerk verloor de bestuurder de macht over het stuur. De auto reed eerst de berm in, ramde enkele betonnen paaltjes en botste daarna, nog steeds met grote snelheid, tegen een ook in de richting Utrecht rpdende personenauto. De mi litairen werden uit de auto geslingerd. De 22-jarige A.E.B. overleed vrij spoe dig na het ongeval, terwijl zijn 21-jai je vriend W.W. zwaar gewond mai het Wilhelminagasthuis werd overgeliravh' De vpf inzittenden van de pei senem die over de kop sloeg, kwamen e1 builen en schrammen af. De au'o - den zwaar beschadigd. Het 18-jarige dienstmeisje J. de jong uit Amsterdam, dat zaterdagochtend op haar fiets bU de hoek Stadionweg-Apol- lolaan in Amsterdam werd aangereden door een vrachtauto met aanhangwa gen, is 's avonds in het Wilhelminagast huis aan de opgelopen verwondingen bezweken. De 75-jarige bromfietser J. L. Meijer uit Amsterdam werd zondagmiddag op slag gedood in de Kinkerstraal na schilder moest uitwijken voor een bus, van lUn 17 die bU een halte had gestopt en weer was gaan rijden. De bromfiet ser slipte op de tramrails en kwam met zijn hoofd onder de wielen van de weg- rUdende bus. In de nacht van zaterdag op zondag vloog in Boxtel op de weg naar Schpn- del een personenauto met drie inzitten den uit de bocht. De wagen kwam te gen een langs de weg staande boom te recht, waarbU de 30-jarige B. van der Aa uit SchUndel, die naast de chauffeur zat, uit de wagen werd geslingerd en op slag werd gedood. De chauffeur van de auto kreeg een shock. De eveneens in de auto zittende zwager van het slacht offer werd gewond. De politie verzoekt eventuele getuigen van het ongeluk zich te willen melden. In de Grote Marktstraat in Den Haa gebeurde zaterdagmiddag een ongel dat aan de 60-jarige heer L. H. Schen- kenberg van Nierop uit de Loevestein- laan het leven kostte. De heer Schen- kenberg stak hard lopende de straat over dwars door het drukke verkeer heen. HU liep tegen een autobus van de H.T.M. op en werd overreden. De 10-jarige F. v.d. Linde uit Zeelst werd zondagavond te Veldhoven door een personenauto aangereden, doordat de bestuurder ervan remde en slipte. De jongen die op een fiets reed, was op <Jag dood. Het 6-jarig jongetje Johan Selvius uit cülst viel zaterdagmiddag in het water en verdronk toen hij bjj een houtkolk aan het hengelen was. Waarschijnlijk heeft hü het evenwicht verloren. rag luk Oostenrijk In Oostenrijk maken oplichters goede zaken met een middel dat „kosmische stralen absorbeert". TalrUke goedgelovige lieden hebben zich voor veel geld een eenvoudige met koperdraad omwonden aluminium rir»c Vf^konP'L

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 5