RIA VAN VELSEN VERBETERT WERELDRECORD OP RUGSLAG Geen revanche van de Nederlandse zwemploeg op West-Duitsland Ronnie Kroon: recordtijd op de 100 meter vrije slag Maastricht in cijfers ai sïr»ï',&.\T.»«T,srv,:ol,,,,e„r «-?• Dames-atleten kansloos tegen Oost-Duitsland Poloploeg revancheert zich voor Saarbrücken Goede aanvalstaktiek levert acht doelpunten op Verspringers Meeuwese en Moons naar A-klasse Romani slingert kogel 57.83 m. KNWU wijst zes amateurs aan Slechts Nederlandse successen bij hoogspringen en 400 m. horden Wereldrecord van Natalie Steward Ingenluyff wint Scheldebeker b< MAANDAG 11 JULI 1960 PAGINA Nederlands record van Houtzager verbeterd Wereldtitel op de weg Op 110 yards rugsiag 50ste interland van Hans Muller Kouzmin zwemt naar Europese prestatie •G- p.vt k7,1 B-atletiekkampioenschappen op ia L de dp Sr (Van onze speciale verslaggever) MAASTRICHT, 10 juli Het knus se Jekerdalbad daverde van opge wonden juichkreten, toen Ria van Velsen met een laatste, lange uithaal haar rush over de 100 meter rugslag besloot. Minutenlang heerste er on rust en onzekerheid op het jury-plat form. Sommigen feliciteerden Ria en toonden haar de stopwatches, die dui delijke taal spraken: een minuut 10.9 sec. Een tiende seconde beneden het wereldrecord. Maar niemand voelde zich zeker van zijn zaak. Totdat de officiële tijd onder doodse stilte uit de luidsprekers klonk. Ria van Vel sen had haar eigen wereldrecord van 12 juni j.l. (in Leipzig) van 1.11.- ge bracht op 1.10.9. Het was het hoogtepunt van de landenwedstrijd tussen Nederland en West-Duitsland, maar niet het enige. Onze zwemploeg, die evenals het vo rig jaar in Saarbrücken met gering verschil verloor 119 tegen 114 pun ten boekte bij de dames fraaie suc cessen. Jans Koster triomfeerde met een machtige eindsprint op de 400 meter vrije slag. Zij versloeg haar grote rivale, Corrie Schimmel, op de eindstreep in 5.01.1. De enige vader landse zege bij de heren, die van Ronnie Kroon, was van een grote kwaliteit. Hij verbeterde het natio nale record van Theo Hoogveld op de 100 meter vrije slag met één tien de sec. Zijn tijd van 57.3 sec. opent perspectieven voor zijn uitzending naar Rome. Daarvoor is de limiet na melijk op 57.2 gesteld. Een onver wacht succes bereikte voorts de heren- ploeg op de 4 maal 200 meter vrije slag. Ondanks een nederlaag de prach tige tijd van 8.48»-, niet minder dan 4.8 sec. beneden de limiet voor Rome. Die race, de laatste van twee dagen zwemmen, waterpolo en schoonsprin- gen, deed de regen vergeten. De re gen, die vooral vandaag hardnekkig bleef vallen en de toeschouwers bijna even nat maakte als de cracks in het water. Weinigen vermoedden, dat de Nederlandse ploeg de fantastische tijd van 4 min. 48 sec. zou bereiken. In ieder geval was de Duitse formatie te sterk om serieus te bedreigen. Char les Ritton begon uitstekend met 2.11.8. Maar Jan Bouwman overtrof de ver wachtingen door de Duitser Fugger geen meter te laten uitlopen, waarna wereldrecord op de rugslag deed sneu velen, ontketende een geweldig enthou siasme. Haar 34.2 over de eerste 50 meter veroorzaakte begrijpelijk al enige opschudding. Rini Dobber en de Duitse Helga Schmidt zagen machte loos toe hoe het razendsnelle meisje de climax voorbereidde. Een tiende sec. bleef zij onder het vlijmscherpe record, waarvan men dacht, dat het tot Rome zou meegaan. Rini Dobber moest met een derde plaats genoegen nemen, hoewel zij dezelfde tijd liet af drukken als nummer twee, Helga Schmidt (1.12.8). De hele buit eiste Nederland weer voor zich op bij de 100 meter vlinder slag. Na een enerverende strijd tussen Atie Voorbij en Marian Heemskerk fi nishte Atie juist een tiende sec. eer der dan haar landgenote: 1.12.5-1.12.6. Ria van Velsen ondervond op de 4 ADA DEN HAAN nederlaag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zaterdag: 200 meter vlinderslag heren: 1. Hans Zierold (Did) 2.25.6; 2. Hermann Lotter (Did) 2.33.7; 3. Gerrit Korteweg (Ned.) 2.37.4; 4. Bert Sitters (Ned.) 2.41.2. 400 meter vrije slag dames: 1. Jans Hul- segge-Koster (Nea.) 5.01.1; 2. Corrie Scnimmel (Ned.) z.t.; 3. Ute Köbsel (Did) 5.14.8; 4. Gisela Scholven (Did) 5.19.2. 100 meter vrije slag heren: 1. Ron nie Kroon (Ned.) o7.3 sec. (nieuw Ne derlands record); 2. Paul Völl (Did) 58.8 sec.; 3. Uwe Jacobsen (Did) 58.8 sec.; 4. Jan Bouwman (Ned.) 59.3 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Wiltrud Urselmann (Did) 2.52.5; 2. Ada den Haan (Ned.) 2.54.8; 3. Martha Bongartz (Did) 2.56.6; 4. Rita Kroon (Ned.) 2.59.9. 1500 meter vrije slag heren: 1. Gerhard Hetz (Did) 18.43.3; 2. Hans Zierold (Did) 19.03.6; 3. Johan Bontekoe (Ned.) 19.08.5; 4. Leo Verburgt (Ned.) 20.10.9. 4x100 meter vrije slag estafette dames: 1. Nederland (Jopie Troost, Erica Terpstra, Sita Post humus en Cuckie Gasteiaars) 4.19.6; 2. Duitsland (Ursel Winkier, mej. Baier- lein, Gisela Scholven en Ute Köbsel) 4.35.2. 4x100 meter wisselslag estalette heren: 1. Duitsland (Küppers, Tröger, Lotter en Jacobsen) 4.24.7; 2. Nederland (Jaap de Jong, Mensonides, Korteweg en Kroon) 4.28.5. De waterpolowedstrijd werd door Nederland gewonnen met 8-4 (rust 3-1). De stand na de eerste dag was: Duits- lad 53 punten, in ener land ou punten. Zondag: 100 meter vrije slag dames: 1. Cockie Gastelaars (Nea.) 1.05.4; 2. Sita Posthumus (Ned.) 1.04.5; 3. Ute Köbsel (Did) 1.07.6; 4. Ursel Winkler (Did) 1.08.2. 400 meter vrije siag neren: 1. Ger hard Hetz (Did) 4.85.6; z. Hans Zierold (Did) 4.36.8; 3. Jonan Bontekoe (Ned.) 4.46.8; 4. Gerrit Korteweg (Ned.) 5.00.5. 100 m. rugsiag dames: 1. Ria van V eisen (Ned.) l.ru.y (nieuw wereldrecord); 2. Helga Schmidt (Dia) 1,12,8 (nieuw West- duits record); 3. Kim Dobber (Ned.) 1.12.8; 4. Regina Biaiowins (Did) i.20.0. 100 meter rugsiag neren: 1. Ernst Joa chim tvuppers (Lid.) 1.06.6; 2. Ekkehard Miersch (Did) 1.07.3; 3. jaap de jong (Ned.) 1.08.3; 4. Bouaewijn de Jong (Ned.) 1.10.1. 100 meter vlinderslag na mes: 1. Aty Voorbij UNed.) 1.12.0; 2. Ma rianne Heemskerk (Ned.) 1.12.6; 3. Dora Vervoorts (Did) i.22.»,; i. Ursel Winkier (Did) 1.22.8. 200 meter schoolslag heren: 1. Hans Joachim 'i'röger (Did) 2.41.0; 2. Norbert Rumpel (Did) 2.42.5; 3. Ab Kroo- nenburg (Nea.) 2.44.8; 4. Wieger Menso nides (Ned.) 2.46.7. Bchoonsyringen he ren: 1. Bruno Jennert (Did) 117.27 pnt.; 2. Martin Stockhorst (Ned.) 100.79 pnt.; 3. Helmut Franken (Did) 97.34 punt; 4. Wim Ketler (Ned.) 97.11 punt. Schoon- springen dames: 1. Greetje Lugthart (Ned.) 117.12 pnt.; 2. Ursel Hills (Did) 116.65 pnt.; 3. 'i'hea Dupunt (Ned.) 108.78 pnt.; 4. Suzanne Richter (Did) 103.19 pnt. 4x100 meter wisselslag estafette dames: 1. Nederland (Ria van Velsen, Ada den Haan, Aty Voorbij, Cockie Gastelaars) 4.33.2; 2. Duitsland (Helga Schmidt. Wil trud Urselmann, Dora Vervoorts, Baier- lein) 5.09.2. 4x200 meter vrije slag heren: 1. Duitsland (Zierold, Fugger Bleeker, Hetz) 8.44.7: 2. Nederland (Ritton, Vhn Spingelen, Bouwman, Verburgt) 8.48.0. De eindstand is: Duitsland 114, Neder land 109 punten. Wim van Spingelen voor een sensatie zorgde. Hij schoot door het water met een vinnige slag en in een magnifieke tijd van 2.11. Leo Verburgt startte als vierde net iets eerder dan zijn tegen stander Hetz. Zou hü het halen? Men mocht het nauwelijks aannemen, want de Duitser had zaterdag al blijk gege ven van zijn enorme kracht op de lange afstand. Verburgt daarentegen had die dag al zijn reserves moeten aanspre ken op de 1500 meter. De Eindhovense kunstschilder zat die zware inspan ning nog in de benen. Hij verloor op de beslissende 100 meter steeds meer veld en daardoor de kans op een zege voor zijn ploeg. In dat geval zou Ne derland dit lan denduel met drie punten voorsprong hebben gewonnen. Ronnie Kroon heeft zich met zijn 17 jaren aangediend als kandidaat voor de Spelen. In Leipzig kwam hij al tot een opmerkelijk snelle tijd op de 100 meter vrije slag. Ditmaal liet hij over zijn capaciteiten geen twijfel bestaan. Zijn nationale recordtijd van 57,3 sec. was ook de twee Duit se troeven, Voell en Jacobsen, duide lijk te machtig. Kroon keerde na 50 meter als eerste en verslapte geen moment op de volgende halve af stand. Jan Bouwman viel bij dit ge weld terug naar de vierde plaats met 59.3 sec. De Duitse overwinningen bij de he ren waren verder gedecideerd. Op de 200 meter vlinderslag gaven Zierold en Lotter onze landgenoten Gerrit Korte weg en Bert Sitters geen schijn van kans, terwijl het klasseverschil nog sterker sprak op de 1500 meter vrije slag. Leo Verburgt, die kennelijk uit vorm is, had een minuut en vijf sec. langer nodig dan Hetz, en Johan Bon tekoe finishte 25 volle seconden na de winnaar. Minder kansloos bleek onze ploeg op de 4 maal 100 meter wisselslag etafette. Jaap de Jong, Wieger Men sonides, Gerard Korteweg en Ronnie Kroon presteerden het slechts 3.8 sec. te verspelen op de concurrentie, die 4 min. 24.7 sec. gebruikte. Een nederlaag ook voor onze specialisten op de 400 meter vrije slag, Korteweg en Bonte koe. Voor Verburgt, die op dit num mer niet startte, zou in dit milieu even min eer zijn weggelegd. Hetz en Zier old namen het initiatief onmiddellijk in handen en bleven superieur. Op de 100 meter rugslag kon Jaap de Jong niet op tegen de brio van Küppers (1.06.6) en Miersch (1.07.3). Hij tik te aan in 1.08.3, Boudewjjn de Jong, de tweede Nederlander, in 1.10.1. Wieger Mensonides stelde teleur op öe 200 me- KROON .nationaal record. maal 100 meter wisselslag de terugslag van haar indrukwekkende prestatie. Zij startte als eerste en kwam niet ver der dan 1.13.4 Haar tegenstand ster Schmidt tikte aan in 1.13.1, zodat onze tweede zwemster, Ada den Haan een achterstand kreeg in te lopen. Dat gelukte tegen Urselmann ook niet zo best, maar Atie Voorbij had daarna geen moeite de Duitse Vervoorst ver terug te dringen. Cockie Gastelaars liet de ze ge natuurlijk niet meer glippen. De tijd lag overigens zes seconden hoger dan bij de drielandenwedstrijd in Leipzig, toen de Engelse dames onze ploeg tot een intense krachtsinspanning opzwiep- Ie. DEN HAAG, 9 juli De Haagse at leet J. Romani van „Vlug en Lenig" heeft bij wedstrijden op het IJsclubter- rein in de residentie het Nederlandse record kogelslingeren verbeterd en ge bracht op 57,83 meter. Hij bereikte de ze afstand bij zijn derde worp. De vier pogingen van de Hagenaar leverden al le resultaten op boven het oude record dat met 55,51 meter sinds 1939 op naam stond van zijn clubgenoot Jan Houtza ger. Romani heeft dit jaar reeds 56,18 m. geworpen. De junior Dick Staats, ook van V. en L. verbeterde het Nederlands jeugdre- cord kogelslingeren met een worp van 44,83 meter. Het oude record stond met een worp van 43,4 m. reeds op zijn naam. DEN HAAG, 9 juli De Koninklijke Nederlandse^ Wielrenunie heeft voor de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg voor amateurs, die 13 augus tus op de Sachsenring (Oost-Duitsland) worden gehouden, de Nederlandse ver tegenwoordigers aangewezen. Het zijn Groeneweg (Numansdorp), Hugens (Amstenrade), Snijder (Halfweg), Van der Klnnder) (De Heem), Van Kreunin gen (Utrecht), Lotz (Stein) en de re serves De Jong (Westgraftdijk) en Ver- straete (Eede). De Joegoslavische ploeg ,,Rode Ster" uit Belgrado en het Italiaanse Samp- doria speelden zaterdag met 1-1 gelijk in het internationale voetbaltoernooi in New York. De ruststand was 1-0 in het voordeel van „Rode Ster". Sporting Club Lissabon won met 43 van het Zweedse Norrköping. HALLE, 10 juli De atletiek landen wedstrijd tussen de damesploegen van Oost-Duitsland en Nederland is geëin digd in een grote overwinning voor de Oostduitse dames (7245). Van de elf nummers eindigden er slechts twee in een Nederlandse zege, namelijk de 400 meter door de Enschedese Ine ter Laak- Spük in 55.6 sec. vóór Ursula Breier in 57.5 sec. en bij het hoogspringen door Dini Hobers en Nel Zwier die respectievelijk op de eerste en tweede plaats beslag legden met sprongen van I.65 meter. De Oostduitse dames waren op de overige nummers superieur en verbeterden maar liefst drie Duitse re cords. Op de sprintnummers hadden de Oranjemeisjes geen antwoord tegen de II.8 sec. en 11.9 sec. van Gisela Birke- meyer en Barbel Mayer. Joke Bijleveld eindigde als derde in 12.- sec. Op de 200 meter zorgde Helen Ort voor een suc cesje. Zjj greep in 24.7 sec. de tweede plaats, maar plaatste zich voor Nannie Haase, die haar de afgelopen weken voortdurend te snel af was op dit num mer. Urzula Donath zegevierde op de 800 meter in de nieuwe Duitse recordtijd van 2 min. 06.6 sec. voor de Haagse agente van politie Gerda Kraan die met een tijd van 2 min. 10.8 sec. iets teleur stelde. Verheugend was het goede lo pen van Els Nieuwpoort, die in 2 min. 13.6 sec. haar beste persoonlijke presta tie aanmerkelijk verbeterde. Het ver- kaakabces. Ab Kroonenburg bleef de Hagenaar nog 2 seconden vóór, maar meer dan een derde plaats leverde hem dit niet op. De Duitser Tröger ze gevierde in 2.41.-. Kroonenburg 2.44.8. Mensonides 2.46.7. Ada den Haan uit vorm De Nederlandse zwemsters weerden zich voortreffelijk. Een tegenvaller be tekende alleen het resultaat van Ada den Haan op de 200 meter schoolslag. Dat zij in Wiltrud Urselmann haar meerdere moest erkennen, wekte geen verwondering. De Duitse is houdster van het wereldrecord met 2.50.2 en normaal ongeveer 1sec. sneller dan onze landgenote. Maar Ada verspeelde kostbare tijd door een geforceerde stijl, die baar uit de koers sloeg. Haar tijd: 2.54.8 bleef 2.3 sec. boven die van de winnares. Rita Kroon eindigde als vierde met 2.59.9. Bij de overige nummers bleek voor de gasten geen winst te behalen. De vaderlandse zegereeks begon zaterdag met de 400 meter vrije slag, dat een uniek gevecht te zien gaf tussen Cor rie Schimmel en Jans Koster. De laat ste legde Corrie in Amersfoort bij de selectiewedstrijden het vuur al na aan de schenen. Zij moest toen nog reti reren, maar greep dit keer de over winning, zij het met een minimale voor sprong. Voor beide meisjes dezelfde tijd: 5.01.1. Op de 4 maal 100 meter vrije slag stond de triomf van het Oranje-kwartet al na de eerste twee banen vast. Jopie Troost schudde re soluut Winkier van zich af, waarna Erica Terpstra, Sita Posthumus en Cockie Gastelaars zich niet meer lie ten verrassen. Vandaag bereikte Cockie Gaste laars een uitzonderlijk goede tüd op de 100 meter vrije slag. Haar 1.03.4 lag slechts een halve sec. boven haar ei gen Europese record. Vanzelfsprekend vond Sita Posthumus (1.04.5) hiertegen geen verdediging. De wijze, waarop de 17-jarige Haag se zwemster Ria van Velsen hierna het BLACKPOOL, 9 juli Het zeventien jarig Rhodesiaanse zwemstertje Natalie Steward heeft het wereldrecord op de 110 yards rugsiag op haar naam ge bracht met een tijd van 1 min. 11,1 sec. De verrichting van Natalie kwam als een grote verrassing, want ze staat be ter hekend als vrije-slagzwemster dan als rugslagspecialiste. De 1.11.1 van Steward is 0.8 seconde sneller dan het oude record van de Olympische kampioene Judy Grinham. rugslagzwemster Ria van Velsen viert met een triomfantelijke kreet haar nieuwe wereldrecord. (Van onze verslaggever) MAASTRICHT, 10 juli Hans Muller speelde zaterdag tegen West-Duitsland zijn 50e interland voor het nationale waterpolo- zevental. Hij werd daarvoor door de K.N.Z.B. onderscheiden met de zilveren medaille van de bond. Muller, die 24 jaar is en lid van de Amsterdamse vereniging De Dol fijn, kwam al als zeventienjarige in het vertegenwoordigende polo- teartl. Hij bezette in de loop der jaren verschillende plaatsen in de ploeg, maar had dit keer tegen de Duitsers de pech als aanvaller geen doelpunt te maken. Ondanks de hoge Nederlandse score. VLISSINGEN. 9 juli De jaarlijkse wedstrijd om de „Scheldebeker", een der zwaarste langt- afstandswedstrijden ter wereld voor amateurs, is geëindigd met een overwinning voor de Hagenaar Ingenluyff. Hij zwom de afstand tussen de vuurtoren van Nieuwenzand in Zeeuws-Vlaanderen en het badstrand van Vlissingen (hemelsbreed 5 km, maar door de stromingen op de Schelde enkele kilometers langer) in 1 uur 6 min. en 27 sec. Een bijzonder knappe prestatie ver richtte ook het 14-jarige Hilversumse meisje Tiggelaar. Zy werd van de 20 deelnemers, onder wie 4 dames, tweede met een achterstand van bijna 2'/s mi nuut op Ingenluyff. De Engelsman Smith was de best geklasseerde bui tenlander. Op een baan van 250 meter uitge zet in het Van Harinxma-kanaal te Franeker is een nationale 2 kilometer- wedstrijd gehouden, waaraan onge veer 20 zwemmers en zwemsters deel namen. Door de landenwedstrijd in Maastricht ontbraken vrijwel alle top figuren. Vooral bij de dames waren de tijden zeer matig. Bij de heren ze gevierde Van Oest (Het IJ) in 28.06.4. Op de tweede plaats kwam zijn clubgenoot Richards. MAASTRICHT, Er valt een verheu gende vooruitgang te constateren in de speelkracht van het Nederlandse water- poloteam. De zaterdag behaalde over winning op West-Duitsland (84) is hiervan een bewijs, zij het dat de te genstand onder de verwachtingen bleef. Onze ploeg behoeft zich nog lang niet te vleien met de hoop, dat zij in Rome Hongarije, Joegoslavië of Rusland tot wanhoop kan brengen, maar de Olym pische voorbereiding wordt vastbera den en energiek i" praktijk gebracht. Meer kan er tenslotte niet gedaan wor den. Men zal zich afvragen waarom de pupillen van Frans Kuiper niet nu al de koe bij de horens pakken en ver maarde zeventallen als bijvoorbeeld de Joegoslavische of in ieder geval de Italiaanse voor een krachtmeting invi teren. Dat zou meer waarde hebben dan een schuttersfeest tegen de Zwe den, de Engelsen of zelfs de Westduit sers. En dan zouden bovendien de kaar ten op tafel komen, de „marktwaar de" van onze ploeg zou geen geheim meer zijn. De moeilijkheid is echter, dat geen van die sterke ploegen zin heeft naar Nederland te komen. Aan gezien wij op onze beurt er precies zo over denken wat betreft een reis naar de Balkan-landen, blijft het inter nationale waterpolo beperkt tot wat minder belangrijke schermutselingen. De Spelen zelf zullen van vraagtekens punten maken. De zege op West-Duitsland had waarde als revanche voor de neder laag, het vorig jaar in Saarbrücken (54) en doordat zij tot stand kwam via een goede aanvalstaktiek. Twee weken geleden tegen de Zweden ver oorloofden de mannen van Kniest zich een rustig spelletje, dat pas na de rust nog een serie doelpunten ople verde. Maar dat lag voornamelijk aan de vermoeidheid in de Zweedse'linies. Ditmaal nam men de zaken serieus op, ook al omdat de Duitsers fa natieke pogingen deden het tij te doen keren. Het openingsdoelpunt droeg vooral hij tot een enthousiaste aanpak van Ne derlandse zijde. Toen Honig Kniest met een fel schot had gepasseerd, trokken Lamme, Van Dorp en Leenaards de degens. De laatste bracht de stand in evenwicht na een combinatie met Van Dorp. Daarmee kwam er overleg in het spel der Nederlanders. Muller spurt te naar voren en schoot zo hard, dat doelman Hofmeister slechts met veel geluk redding kon brengen. Samen met zijn tegenstander Strasser moest Mul ler even later het bassin verlaten, maar niet voor lang. Vriend maakte de zaak weer compleet door een effectvol boog schot (21). Voor de pauze werd het nog 3—1 door een doelpunt van uitzon derlijke klasse, waarvoor Van Dorp het patent verwierf. Hij kreeg de bal toe gespeeld van Leenaards en aarzelde geen moment met het mqeilijke „door- slag"schot. Tijdens de rust verwende Frans Kuiper zijn jongens met suikerklontjes en die leken best gevallen te zijn. Ran bracht de stand op 4—1 na een prach tige rush over het hele veld. De Duit sers sloegen terug. Kniest diende al zijn talenten te demonstreren en ook het houtwerk kreeg het te verduren. Een tweede doelpunt voor de Duitsers kon niet uitblijven. Pas daarna beslis te Nederland de strijd met twee knap pe schoten, res^. van Vriend en Van Dorp. De overwinning kwam niet meer in gevaar, ondanks dat Osselmann en Nagy nog elk een keer het net von den. Leenaards en Lamme stelden daar namelijk ook wat geschut tegenover (8—4). MOSKOU, 10 juli Op de 'laatste dag van de Russische zwemkampioen- schappen, die in Moskou werden gehou den, bleef Valentin Kouzmin op de 200 meter vlinderslag met een tijd van 2 min. 18,1 sec. slechts 0,1 seconde bo ven het Europese record van Federico Dennerlein. Voor een andere prestatie van wereldformaat zorgde de 17-jarige Larissa Viktorova, die op de 100 metër rugslag tot 1 min. 11,7 sec. kwam. springen is een duel geworden tussen de Oostduitse Hildrum Claus, die de vijfde plaats, en Joke Bijleveld, die de derde plaats op de wereldranglijst van dit jaar inneemt. De Oostduitse zege vierde met 6.18 meter slechts vijf cen timeter verschil voor Joke Bijleveld (6.13 meter). Op de 4 x 100 meter estafette waren cle Oostduitse dames met een tijd van 45.4 sec. te snel voor de Nederlandse ploeg, maar Joke Bijleveld, Nannie Haase, Ine ter Laak-Spjjk, en Helen Ort benaderden m-et 46.5 sec. op 0.4 sec. het Nederlandse record. Wereldrecord tienkamp EUGENE OREGON, 10 juli De Amerikaanse atleet Rafer Johnson heeft zaterdag het wereldrecord tienkamp verbeterd en gebracht op een totaal van 8.683 punten. Het oude record (8357 pun ten) stond op naam van de Rus Vassi- Iy Kuznctsov en werd in Moskou ge maakt op 16 en 17 mei van het vorig jaar. Na de eerste dag had de 24-jari- ge Johnson, voor wie de selectiewed strijden voor de Olympische spelen een enorme come-back betekenden, reeds 4750 punten, 175 punten meer dan Kuz- netsov vorig jaar bij diens recordpres tatie. Het was de eerste tienkamp van Johnson sinds het seizoen 1958. In 1959 werd hij namelijk door een ern stig auto-ongeluk lange tijd uitgescha keld en moest hij de reeds enkele jaren durende strijd met Kuznetsov om het bezit van het wereldrecord tijdelijk opgeven. Maar de stevige neger-at leet (1.90 m. lang en 91 kilo zwaar) kwam terug, zorgde dat vooral zijn technische nummers heter werden en dat resulteerde nu in het bijna on waarschijnlijke totaal van meer van 8600 punten. Er werden in Eugene nog meer „re cords" gebroken. Het was de eerste, keer dat twee atleten tegelijk boven een wereldrecord kwamen, nummer twee, de ontdekking van deze wedstrijden: Yang Chuan Kwuang, een Chinees van Formosa, bleef met een totaal van 8426 punten ook nog ruim boven Kuznet- sov's prestatie. Bovendien kwamen de eerste zeven allen boven de 7000 pun ten. Johnson en Mulkey, die derde werd zullen de Verenigde Staten op de Olym pische Spelen vertegenwoordigen. Een grote teleurstelling voor Edstroom, reeds De atleet Henk Visser, pas teruS V.S., gaf tijdens de Nederlandse J atletiekkampioenschappen in Deo vele jongeren aanwijzingen, ,en. hier aan verspringer Theo r-UP enkele jaren Amerika's „runnfpct>ts,« die met een vierde plaats en 7530 punten niet meer in aan"1 kwam. En op de 200 meier dan^. gö- In Corpus Christi bracht dolph, studente aan de univers" Tennessee, hij de Amerikaanse rf|d' atletiekkampioenschappen het sefj record 200 meter dames op jiicl Het oude record stond sedert l"a n een tijd van 23.2 sec. op naarn v g„ 1 Australische Betty Cuthbert, "ie maart van dit jaar in Hobart nOS tot deze recordprestatie kwam- n Wilma Rudolph, die ook de lu ter won in 11.5 sec. maakte ZIC, rjeteS mee in een slag tot een der - ie voor de Olympische medailles sprintnummers. De verdere ,PreLvi»f op deze nationale dameskampioens pen van de Verenigde Staten waren nig hoopgevend. 4' Ook bij hoogspringen BOEKAREST, 10 juli Tijdens strijden in Boekarest heeft de Roeme f(l se Yolanda Balasz het wereldrec^, hoogspringen dames verbeterd entntii1 bracht op 1.86 m. Het oude record si met 1,85 meter sinds 6 juni van dit J reeds op haar naam. Ill ÏPle der DINI HOBERS .winnende sprong. (Van onze sportcorrespondent) HENGELO, 10 juli De B-atletiek- kampioenschappen, die in het stadion Veldwijk werden gehouden, hebben wel spannende duels opgeleverd, maar door de gestage regenval waren de presta ties niet bijzonder. M. Meeuwese uit Haarlem en J. Moons uit Helmond wisten zich bij het hinkstapsprmgen met afstanden van 13.80 en 13 meter tot A - k lasser s te promove ren. Mej. R. Heystee van Blauw-Wit Amsterdam promoveerde zowel op hrt hoogspringen als de 80 meter horden naar de A-klasse. Mej. C. Meere van Olympia Helmond sprong zich met 1.48 meter naar de A-klasse. Verder zijn tr s (400 meter horden) en R. Mittenburg (Union Nijmegen, 110 meter horden) ook naar de A-klasse overgegaan. De finale 1500 meter, waar in zich 12 deelnemers via de series had den geplaatst, was uitermate spannend. Nadat de lopers 1200 meter in een hoog tempo bijeen waren gebleven, zag Vos van AVON uit Heerlen kans een kleine voorsprong te nemen. Ondanks verwoe de pogingen van de GAC-er Van Dijen uit Hilversum wist Vos toch als eerste te finishen. Gezien de slechte weersom standigheden was de tijd 4.07.3 vrij goed. Ook de 800 meter, die werd gewonnen door G. Noordhof van Kometen uit Arn hem in 2.02.3, was boeiend, daar een viertal lopers elkaar niets toegaven. DELFT, 10 juli Op de door ue aanhoudende regen doorweekte sin- telbaan van het Delftse -emeentelü Brassers»,, Mig. ke sportpark aan de waren vanmiddag tijdens de letiekkampioenschappen geen topP taties mogelijk. Toch was de ver f ting van Lia Hinten op de 60 horden van goed gehalte. In de serie liep het Tilburgse ie zonder enige tegenstand 9.1 sec. e"'jW finale was zij een halve seconde sL^i j dan Ria van Slooten (Tempo Bus» die met 9.8 sec. tweede werd. yc" in het" verspringen was eveneens G Lia Hinten met een sprong van 5-^0ncJ ter. Jan van Uden, die er zijn op had gezet het Nederlands recoi de 300 meter dat met 34.8 sec. re®0 gdj zijn naam staat te verbeteren, si» djj hierin niet. Toch waren zijn tijde"1 ej halve finale en finale resp. 35.5 se 35.7 sec., gezien de omstandigheden goed. Piet van de Kruk won de t" g.J» het kogelstoten met een stoot va" meter. Een zeer goede prestatie de de 16-jarige Hubert van L'es,e(' (Aio-Rotterdam), die bij het disc"» pen met een worp van 39.45 meter ),(i' de werd achter Mess (Dos Rotter' die tot 42,79 meter kwam. e y Op de 100 meter jongens titel met 11,5 sec. naar Rieks de 'At1 (AVG 26, Groningen) voor Smit eveneens met 11,5 sec. Onder het jjs' keurend oog van Henk Visser_^- 4 Tl JV'a «o vfL terug uit Amerika kwam Theo len (PSV) b(j het verspringen of doorweekte aanloop tot een goeae meter. Vf; de de re

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 8