STELLA MARIS uitgebreid met hoogbouw van vier lagen Bezwaren tegen bebouwing van Zwanenburgerpolder Morgenmiddag opening, zondag de inzegening Kwart eeuw tussen de boeken m Maakt Reclame De zink- en loodproduktie in de O.E.E.S. Westduitse consumenten wensen verlaging van de boterprijzen In de koelhuizen ligt 40.000 ton opgeslagen HET EINDE DER WERELD V, r 1 i 1 I 1 PP i S V I Prachtig stuk natuurschoon in Warmond bedreigd Fraaie aanwinst voor huiskapel H. J.P. de Wever Knipperlicht bij Hoofdweg- Rijksweg 3 Duitse monteur bij vreemd ongeval om het leven geko men IN AFWACHTING VAN LAMENNAIS «liL- Na vele ongelukken voor Uw zaak Herbegrafenis oorlogs slachtoffers Man in Den Haag dood aangetroffen 0 V B WOENSDAG 20 JULI 1960 pArm7 M7 ROTTERDAM, 19 juli. Wet houder G. Z. de Vos zal morgen middag om half vijf de nieuwe uit breiding van het R.-K. Zeemans huis „Stella Maris" openen. Aan vankelijk zou burgemeester Van Walsum de opening verrichten, maar door het plotselinge bezoek van H.M. de Koningin is deze op zet doorkruist. Aan de achterzijde van het bestaande gebouw, aan de Westerstraat, hebben de architec ten A. J. M. Buys en ir. Harry Nef- kens een vier lagen tellende hoog- bouw ontworpen. Hier vindt voor al het hotel een welkome uitbrei ding van zijn accommodatie. Daar naast is er meer ruimte voor de re creatie van de zeelieden. De bouw is uitgevoerd door n.v. Aanne mingsbedrijf Van Luitgaarden. ROTTERDAM WESTBLAAK 18 ROTTERDAM, 20 juli. Op de gevaarlijke kruising van Rijksweg 3 (RotterdamGouda) met de Hoofdweg is gistermiddag een geel knipperlicht geplaatst. 8 VT'- 3 1 J. V -■ 'yy' MHKIH Ongeveer gelijk met het gereedkomen van de nieuwe uitbreiding heeft de ka pel van het zeemanshuis een fraaie aan winst gekregen. Naast het altaarkruis, dat indertijd werd geschonken door de r.-k Bond van Vervoerspersoneel St.-Bo- nifacius, prijken nu twee beelden, voor stellende de H. Maagd en Johannes. De ze houtsnijwerken toerden vervaardigd door de Oostenrijkse beeldhouwer prof. Adlhard uit Hallein. De beelden, die on langs werden aangekocht, passen won derwel bij het altaarkruis. De bestaande hotelaccommodatie omvat 10 éénpersoonskamers en 25 tweepersoons kamers met een totale capaciteit van 60 gasten. In de nieuwbouw zijn op de drie verdiepingen 33 éénpersoonskamers in gericht en drie tweepersoonskamers. De totale capaciteit is nu dus gebracht op 99 gasten. Op de begane grond bevindt zich over de hele breedte van de zijgevel een film- en televisiezaal, die door een gla zen wand van de straat is afgesloten. In de kelder bevinden zich zeven douchecel len, opbergruimte voor de bagage van de zeelieden, een magazijn voor de shop en opslagruimte. Verder bevinden zich in da nieuwbouw een ziekenkamer, een linnen kamer en een administratievertrek. Een passerelle op de eerste etage verbindt het trappehuis van de nieuwe vleugel met het bestaande trappehuis aan de Maas zijde van het gebouw. De kamers zijn royaal en helder ingericht. Iedere gast heeft de beschikking over een bergkast en een vaste wastafel. Er is in de nieuwe vleugel veel gebruik gemaakt van kleu ren, die het geheel een vrolijk en opge wekt aanzien geven. De inzegening vindt plaats zondag a.s. om drie uur door de Deken, mgr. B. G. Henning. De uitbreiding van Stella Marls is voor lopig tot een einde gekomen. De accom modatie voor bijna 100 zeelieden is zeker niet te groot. Velen moesten tot nu toe worden verwezen naar hotels en pensions. Er waren al een aantal zeelieden, die zelfs niet meer probeerden een kamer ie huren. De uitbreiding is mogelijk gewor. den door de steun van de Commissie^Zee manswelzijn Nederland, de S.U.S.-actie, de rederijen, cargadoors en door de giften van vele vrienden. In de jaren dertig be gon het Apostolaat ter Zee zijn werk tn een pand op Katendrecht. In de meidagen van '40 werd het nieuwe onderkomen aan het Wiliemsplein door brand verwoest. Slechts het beeld van Maria Sterre der Zee werd gered. Na de oorlog vond men een noodonderkomen in een pand aan de Van Vollenhovenstraat. Advertentie Telefonisch reserveren alléén (010) 11 53 00 rüfentwintig jaar geleden V maakte de bouw van een T nieuw studiehuis van de paters Jezuïeten te Maastncht een algehele reorganisatie van de bibliotheek van het theologi- cum noodzakelijk. Duizenden boeken moesten vanuit de oude, naar de nieuwe bibliotheek wor den overgebracht, veel achter stallig bindwerk wachtte op spoedige afhandeling en de sterk verouderde catalogus moest hoognodig door een nieuw exemplaar vervangen worden. Een omvangrijk werk, dat de toenmalige bibliothecaris pater A de Wilt onmogelijk alleen af kon. Hij zat dringend om een goede, actieve en handige assis tent verlegen. De gezochte helper vond pater De Wilt in de per soon van de Maastrichtse kantoorbediende Hubert de We ver. Van bepaalde zijde was deze jonneman als een uitste kende werkkracht aangeprezen. Echt de ideale assistent, die de bibliothecaris van de Jezuïeten op dat moment nodig had. Pater De Wilt wenste dit niet zonder meer aan te nemen, maar het kon geen kwaad om de aanbe volen kandidaat op zijn be kwaamheden te testen. Een test, die al spoedig geheel ten voordele van Hubert de Wever uit viel Hij wist van aanpakken. Dank zij zijn grote toewijding, zijn uitstekend geheugen en zijn uitzonderlijke werkkracht slaagde de reorganisatie van de bibliotheek van het Canisianum volkomen. Ook de verdere uitbouw van deze bibliotheek tot een van de Orootste theologische bibliotheken van ons land, met een voorraad van ruim. 200.000 boeken, 30.000 brochures, en meer dan 1500 tijdschriftensenes was voor een niet gering gedeelte zijn werk. Gedurende de voorbije kwart eeuw wasfiet een komen en gaan van bibliothecarissen, maar Hubert de Wever bleef en werd de vraagbaak van velen. Hij kent de bibliotheek van de J,"Lte' ten te Maastricht door en door. Geen wonder dan ook, dat hij van hulpje van de bibliothecaris opklom tot hoofd van de bibliotheek-administratie en naaste medewerker van de bibliothecaris. Het inschrijven en inbinden van nieuwe boeken en tijdschriften, de zorg voor de ruildienst met alle l"e™ schappelijke bibliotheken in ons land, de correctie van de auteurscataloog, het verzenden van aangevraagde boeken en microkaarten van de lm°0™- fische afdeling, de revisie van het magazijn, het is allemaal het weric van de heer De "Wever. Bij zijn arbeid legt de jubilaris, die 2 augustus een kwart eeuw aan de bibliotheek verbonden is, een grote liefde voor het boek en een meer aan gewone hulpvaardigheid aan de dag. Deze eigenschappen maken ae neer De Wever (62 jaar oud) tot een waardevolle kracht voor het Canisianum van de paters Jezuiëten. Hun Maastrichtse bibliotheek is voor ingewijden zonder Hubeerzoals zij deze jubilaris plegen te noemen, ondenkbaar. By gelegenheid van het aanstaande jubileum zullen zij de heer De Wever, ook al stelt hij geen prijs op een feestviering, dit op een duidelijke manier aoen blijken De televisie- en filmzaal heeft een met hout ingelegde vloer en een aflopend houten plafond. Het uitspringende steenmotief op de achterwand geeft een wonderlijk ruimte-effeet. Aan deze wand zal het projectiescherm, dat in het plafond kan worden weggeborgen, komen te hangen. WARMOND, 20 .juli Door een aantal inwoners en bedrijven van de gemeente Warmond is bij de raad een bezwaar schrift ingediend tegen het plan van de gemeente om de Zwanesiburgerpolder te bebouwen. Het uitbreidingsplan „Oost" is langzamerhand volgebouwd en de ge meente ziet zich genoodzaakt om tijdiv bouwgrond gereed te maken voor het voortzetten van de bouwactiviteit Zoals in vele andere gemeenten is de woning nood nog ontstellend groot Hij neemt eerder to dan af. D gemeente stond voor het dilemma: of kostbare cultuur grond prijs te geven, of de Zwanerbur- gerpolder te gaan gebruiken. De raad heeft na langdurige beraadslagingen voor het laatste gekozen en het instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland heeft een plan ontworpen. Het was te voorzien, dat er nogal wat oppositie zou komen tegen deze plannen. Het zijn vooral de bewoners van de oeverstrook langs de Leede tegenover de Zwanenburgerpolder en een aantal be drijven, die tegen de plannen in het ge weer zijn gekomen. Onder de rekwes tranten bevinden zich alle in Warmond gevestigde jachthavenexploitanten. Volgens het plan is nabij de gemeente haven een vaste brug over de Leede ge projecteerd. Sommige havenbedrijven zijn nu van oordeel, dat door de bebou wing van de Zwanenburgerpolder een prachtig stuk natuurschoon tot verdwij nen gedoemd is, hetgeen de belangstel ling voor Warmond bij vreemdelingen aanzienlijk zal doen verminderen. Voor velen is de Zwanenburgerpolder een uniek polderlandschap. Bovendien wijzen de rekwestranten er- op. dat de uitbreiding van de gemeente lijke bebouwing gevonden zou kunnen worden tussen de Spoorgaan en de He renweg, of op andere gronden ten wes ten van de Herenweg. Zij bestrijden uiter aard allerminst, dat uitbreiding van de bebouwing noodzakelijk is. Enkele ondertekenaars van het be zwaarschrift merken op, dat het streven van de gemeente erop gericht is, het in de gemeente aanwezige natuurschoon zo ongerept mogelijk te bewaren. Men her innert er in dit verband aan, dat toen Oegstgeest een uitbreidingsplan vaststel de. dat over de grenzen met Warmond reikte, de Warmondse raad bij voorbaat geprotesteerd heeft tege nhet in cultuur brengen van tuinbouwgrond ter plaatse, vooral wanneer dit gepaard zou moeten gaan met de bouw van het landschap ontsierende schoorstenen. Deze rekwes tranten vinden het vreemd, dat men pro testeert bij een buurgemeente tegen een eventuele schending van het natuur schoon, terwijl men zelf een van de fraaiste polders van ons land zonder meer aan de woningbouw wil opofferen SCHADE AAN WATERSPORT Sommige ondertekenaars zijn van me ning, dat door het stichten van een woon wijk in de Zwanenburgerpolder hun uit zicht over de Leede ernstig zal worden bedorven. De aantrekkelijkheid van War mond als toeristencentrum en woonoord zal daardoor worden geschaad. Velen zijn van oordeel, dat de schade voor de tussen spoorbrug en nieuw te bouwen brug gelegen bedrijven aanzienlijk zijn zal. De watersport zal, naar men ver wacht, achteruit gaan, terwijl de moge lijkheid geenszins is uitgesloten dat de zeilers aan de andere kant van de ont worpen brug blijven. Zeilschepen en ho ge motorboten zullen uit de Norremeer moeilijk de haven meer aan kunnen doen, waarvan met name de havenbedrij ven schade zullen ondervinden. Voor de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motorsport vereniging „De Kaag" betekent dit een ernstige slag. De rekwestranten hebben de verdedi ging van hun belangen toevertrouwd aan de advocaat bij d eHoge Raad der Nederlanden, jhr. mr. J. de Brauw. hoogbouw. De recreatiezaal loopt langs\ de gehele buitenwand op de begane grond. Boven ligt de uitbreiding van de. hotelaccomodatie. ROTTERDAM, 20 juli In de nacht van dinsdag op woensdag is bfj het ver richten van werkzaamheden in de Elek trische Centrale aan de Waalhaven de 22-jarige Duitse monteur II. L. Hartmann uit Oberhausen om het leven gekomen. De man was belast met de controle van de elektrische apparatuur op de tweede étage van het gebouw. Gisteravond mis te men de monteur maar men slaagde er niet in hem te vinden. Tegen midder nacht zag men hem moeizaam een trap op strompelen. Hij bloedde aan zijn kin en uit zün linkeroor. Zonder iets te kun nen zeggen zakte hij bewusteloos in °1- kaar. In het Westerziekenhuis, waarheen men de heer Hartmann vervoerde, is hij kort na aankomst overleden. Het bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had op gelopen. AMSTERDAM, 18 juli. De totale pro- duktie van geraffineerd zink in de zink-j producerende landen van de OEES, t.w. in België en de Belgische Kongo, Duits land, Frankrijk, Italië, Nederland, Noor wegen, Oostenrijk, Spanje en het Ver enigd Koninkrijk, bedroeg in mei 1960 79.306 metrieke ton tegen 78.541 metrieke ton in april 1960. Dit produktieniveau ligt ongeveer 5 pet. boven dat van mei 1959. De verdeling naar kwaliteiten was in mei 1960 als volgt: ruw zink fijn en extra fijn (tenminste 99.95 pet. zinkgeihalte) 31.255 metrieke ton, ruw zink van andere kwaliteit (g.o.b. en minder) 48.051 me trieke ton. De totale produktie van zinkerts en -concentraten van de volgende landen (vertegenwoordigd ongeveer 85 pet. van de totale produktie van de OEES-landen met inbegrip van Marokko en Tunesië), Duitsland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, het Verenigd Kcnink- DEN HAAG. 20 juli Tussen 8 en 18 augustus zullen op de centrale begraaf plaats van de oorlogsgravenstichting te Loenen 70 Nederlandse oorlogsslachtof fers herbegraven worden. Deze slachtof fers, die in Duitse concentratiekampen om het leven kwamen, werden in nauwe sa menwerking met de Franse opgravings missie teruggezonden en geïdentificeerd. Zij zijn hoofdzakelijk afkomstig uit de massagraven van de buitencommando's Husum en Sandbostel van het concentra tiekamp Neuengamme. rijk, Belgisch Kongo, Marokko en Tune sië, bedroeg 41.770 metrieke ton winbare metaalinhoud (voorlopig cijfer) in mei 1960 tegen 41.225 metrieke ton in april 1960. Dit produktieniveau ligt ongeveer 10 pet. boven dat van mei 1959. De totale produktie van geraffineerd (ruw) lood (tenminste 99.9' pet. loodje halte) in de loodproduoerende landen van de OEES, t.w. in België, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Nederland. Oostenrijk, Spanje, het Ver enigd Koninkrijk en Zweden, alsmede in Marokko en Tunesië, bedroeg in mei 1960 64.060 metrieke ton tegen 61.760 metrieke ton in april 1960. Dit produktieniveau ligt ongeveer 6 pet. boven dat van mei 1959. DEN HAAG, 19 juli Op een bank bij de hertenkamp is vanochtend het stoffe lijk overschot gevonden van een tot nu toe onbekende man. De man is ongeveer zestig jaar oud en 1.80 meter lang. Hij was gekleed in een bruin visgraat demi een donkergrijze pantalon, een grijs col- hertjasje, grijs wollen vest met een rits sluiting, een grijs overhemd met blauwe stropdas, bruine sokken en bruine schoe nen. Hij droeg voorts een grijze hoed met in de rand de initialen J. de W. Hij was in het bezit van een verrekijker. Voorbij gangers vonden het stoffelijk overschot en waarschuwden de politie. De politie is er in de loop van de dag in geslaagd de overledene te identificeren. Het was de 64.-jorige J. van 't Wout wo nende in de Franklinstraat. De doods oorzaak is vermoedelijk hartverlamming. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 15 juli J~^\e Westdui. minister van Landbouw, Voedselvoorziening en Boswezen, i! Schwarz, komt niet uit de zorgen. Nauwelijks is de opwinding over de als gevolg van een te vroeg gestaakte invoer uit het buitenland en een te late binnenlandse oogst hoog-opgelopen aardappelprijzen wat geluwd, of de Westduitse consumenten hebben een nieuwe klacht: waarom worden de 40.000 tonnen boter, die in de koelhuizen liggen opgeslagen, niet tegen lagere prijzen op de markt gebracht, opdat ook de bondsrepublikein eens goedkope boter op zijn boterhammen kan eten? De recente verlaging van de boterprijs in Nederland is aan deze klacht mede debet: in alle publikaties wordt gewezen op de boterprijzen in het Nederlandse nabuurland, die thans opnieuw vele West duitse koopsters uit de grensgebieden naar de Nederlandse winkels trekken, zoals twee weken geleden voor de goedkopere Nederlandse piepers. De grote boter-voorraden In de West duitse koelhuizen dateren, volgens het ministerie van landbouw, voedselvoor ziening en boswezen, ten dele nog uit de weken voor Kerstmis, toen in West- Duitsland juist tegen de feestdagen een botertekort dreigde te ontstaan. Er is toen kennelijk uit speculatieve over wegingen deprjj zen stegen tot boven de 8 mark per kilo flink boter ge hamsterd. Öp korte termijn liet het mi- nister*a boter aanrukten het maar kon krijgen, tot en met Nieuw- Zeeland toe. Daarbi sumptie over- en de hoeveelheid geham- •d< bij werd de Kerst-con- sterde boter onderschat. Het gevolg is geweest, dat er te veel boter werd geïmporteerd en dat er ton nen moesten worden opgeslagen. Tus sen januari en maart had het ministe rie de binnenlandse produktie op 78.000 ton geschat. In werkelijkheid bedroeg zii 971000 ton. De rest moest worden toe- aan hat ouerachot. dat mw nog van de ,,crash"-importen van de-i cember had. i Steeds manipuleren de Westduitse 1 boerenbonden, die intussen alle mogeltJ-l ke moeite doen de schijn te wekken, als of zjj van de prins geen kwaad weten. Nu schjjnen zü weer het voorstel te heb ben gedaan om het boter-overschot ge ruisloos te exporteren, hoewel het niet feheel duidelijk is, waar zjj met hun ure boter zouden kunnen aankomen. De bedoeling was zoals te doen ge bruikelijk is om de binnenlandse bcr- terprijs (3.20 pgr pond) op peil te hou den. De enig mogelijke klanten zouden de Engelsen zijn geweest, maar die ko pen (betere) boter voor de helft van de prijs in Nederland. In ieder geval speelt het ministerie' van Landbouw het boerenspelletje dit maal niet mee. Het heeft besloten om per inschrijving 18.000 ton z.g. „winter- boter" uit de koelhuizen van de hand te doen. Inschrijvingsprijs: 5.20 per kilo gram. 7.000 ton moet als z.g. „Berlijn- reserve" in de koelhuizen blijven en met de resterende 15.000 ton wil het ministe rie dan even het verdere marktverloop afwachten. Van meer-verbruik is ooi bij de te verwachten prijs-verlaging nie veel aan de boterhorizon te zien. Mer zal het dus wel voornamelijk moetei hebben van de vermindering der eigen produktie, die einde juni pleegt in te 1 zetten. J 72SHÜ 13. Altijd al heeft de mens in rampen de voortekenen van 't begin van 't einde gezien. Maar vooral in de 19e eeuw, een tijdvak, waarin profeten en waarzeggers hoog spel speelden, geloofde men werkelijk dat het einde nabij was- „Het schijnt me toe", schreef Lamenais, „dat alles zich voorbereidt op de grote catastrofe". Er werd een lijst aangelegd van alle ver dachte voortekenen. In 1863 maakte men gewag van het groeiende aantal gevallen van krankzinnigheid, de stijgende toeneming van de wereldbevolking, onbekende ziektegevallen, zowel in het planten- als in het dierenrijk, de vermindering van grootte bij de individuen 14. Een prelaat verkondigde: „Alle tekenen, welke de Zoon van God eeuwen geleden voorzegde, zijn bezig in vervulling te gaan: Het geloof verflauwt en zal verdwijnen, het Evangelie is bijna overal gepredikt, verschrikkelijke oorlogen, van volk tegen volk, of zelfs in één natie, tergen de wereld. Aan alle kanten doen zich mirakels voor. De drie mysteries waarop Gods Kerk gegrondvest is, verkeren, in een uiterste crisis: het mys terie van de onfeilbaarheid van de Paus, het mysterie van de Onbevlekte Ontvangenis, en het mysterie van het Heilig Hart- Zij zijn het hoofdthema van de verschrikkelijke storm, die over de wereld woedt en die zich richt tegen alles wat katholiek is- Alles wijst er min of meer op, dat het einde der tijden, door Christus zelf voorzegd, nabij is". 15. Zo voorspelde er een profeet, dat de Joden zich in 1892 tot het Christendom zouden bekeren, dat de heidenen in 1896 Je rusalem zouden belegeren, en dat de wereld in 1900 zou ophou den te draaien. Een interpretatie van het boek Daniël voor zegde de verdwijning van de Islam in 1900, daarna de wording van een nieuwe wereld, die 300 jaar zou blijven bestaan, ter wijl het laatste oordeel zo ongeveer 125 jaar na deze heuglijke dag zou plaats hebben, dat wil zeggen in het jaar 3600 na Christus. 16. Ook heel wat theorieën zijn er al opgebouwd over de Antichrist, die volgens de Apocalyptus aan het einde dei- tijden moet komen, om ongeloof en ongodvruchtigheid over de aarde te verspreiden, zodat Christus als overwinnaar zou ver schijnen. In de vorige eeuw werden Garibaldi en Napoleon IR dikwijls aangezien voor de persoon, door de heilige Johannes aangekondigd. In 1849 was er een Franse profeet, die schreef: „Nog 60 jaar en de aarde zal niet meer bestaan. De Antichrist zal in 1895 verschijnen en drieëneenhalf jaar aan een stuk terroriseren. Volgens een ander echter zou de Antichrist al in 1855 de kop opgestoken hebben en 50 jaren geheerst hebben, waarna ver volgens in 1911 de bekering van de Joden zou volgen, waarna de verwoesting van het heelal en het laatste oordeel I I I i 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4