Diploma-uitreiking aan de Vakschool Schoonhoven 1 Reclame Hef onbestemde ai Zon in de camping en... Gillette RANCUNE schaadt opzet betoog Merkwaardige onthullingen van oud-gevangene Interessante expositie van werkstukken Voedselschaarste in O.-üuitsland Kardinaal Alfrink naar Zwitserland Maakt Belgisch vliegtuig in Congo ver ongelukt VAT 69 Pastoor M. W. L. aartz S.J. bediend GEVANGENISSEN NO G ACHTERBUURTEN COUZY Frankrijk wil graan- contracten met ons lancl voor Uw zaak Verzameld proza van Filip de Pillecy*1 Zuiver U komt hem overal tegen Bogj Aalmoezenier van de katholieke pers Hans Een Philips televisie-installatie DONDERDAG 21 JULI 1960 ONZE OPRUIMING TEGEN SPOTPRIJZEN Door middel van een profiel-projector wordt het inwendige van een horloge op een scherm geprojecteerd. De cursisten kunnen zodoende de werking van een horloge „op grote schaal'"' nagaan. Zojuist is bij het Boekenfonds De Clauwaert te Leuven het v^r halende proza van Filip de Pillecyn bijeengebracht. In drie k!<>f delen, waardig verzorgd en fraai gebonden, vindt men al de 0 dusver gepubliceerde verhalen, korte romans en grotere romans deze begaafde Vlaamse schrijver tezamen. Men krijgt de gelegenhpl om hem in zijn ontwikkelingsgang te volgen een ontwikkel'11?' gang die met deze drie boekwerken niet is afgesloten, want geluk'41'- is De Pillecyn nog onder ons en werkt hij rustig voort, als het »a er toe dwingt. Maar ondermssen is het bestuderen van deze v°ot lopig afgesloten groei van romantisch en dromerig schilder-111^ woorden tot fel en geladen beeldhouwer-met-woorden een verrijken en boeiende bezigheid. Eén ding blijkt hetzelfde gebleven: sterke vermogen om sferen op te roepen en zijn eeuwige hei»lVV naar het onbestemde andere. Deze hanger is één van de vele fraaie werkstukken, die op de vakschool vervaardigd zijn. FINEST SCOTCH WHISKY 4.50 FILIP DE PILLECYN voorlopig afgesloten Fel be.wote" ,ve t6n' e^e Een drukte van belang was het woens dagmiddag in het gezellige Schoonhoven- se Lekzicht-restaurant. Tijdens een ge animeerde bijeenkomst werden aan de leerlingen van de „Vakschool Schoonho ven", die de eind. en overgangsexa mens met goed gevolg hadden afgelegd, de getuigschriften uitgereikt. De zaal was bijna te klein om alle leerlingen en genodigden, waaronder burgemeester J. Aten, de rijksgecommitteerden en vertegenwoordigers van de vakorganisa ties, de federatie „Goud en Zilver" en de stichting Galvano technisch bedrijf, plaats te bieden. In zijn openingswoord memoreerde directeur M, L. Pauw. dat het huidige schoolgebouw al 65 jaar in gebruik is. Er werden lokalen bijge bouwd en zelfs is er al een verdieping opgezet. Als vakschool is het gebouw nauwelijks te gebruiken: er is veel te weinig ruimte. Maar het valt niet mee om andere lokaliteiten te krijgen. Men ziet al vijf jaar lang naar iets „beters" uit. De heer Pauw zei voorts, dat. er voor de afd. horlogemaken enkele ma chines waren aangeschaft. Voor de af deling goudsmeden achtte men dit aan vankelijk niet nodig, omdat hier meer sprake van handwerk was. Maar na rijp beraad besloot men toch om uit te zien naar een apparatuur voor slinger- gieten. De directeur van de school con stateerde. dat 33 cursisten aan het eind examen hadden deelgenomen, van wie er 29 slaagden. Hij noemde het aantal eind-examinandi vrij groot. Voor de eer ste maal in het bestaan van de school waren €r examens voor het sportdiploma afgenomen. Mede door het gebrek aan materiaal kon men zich niet volledig óp dit examen voorbereiden, hoewel de training er wel op gericht was. Alleen de heer Th. A. M. Westen uit Apeldoorn wist dit diploma in de wacht te slepen. Aan de Vakschool Schoonhoven zijn er opleidingen voor juweliers, edelsmeden en voor galvano-, graveer- en uurwerk, techniek. Aan het einde van de drieja rige cursus ontvangen de geslaagde cur sisten een verklaring van voldoende eind examen. Daarna gaan ze één jaar in de praktijk, onder toezicht en controle van de school. De leerlingen moeten dan rap- portstaten inleveren, waar ze van week tot week hun werkzaamheden in ver melden. De praktijk-leraren bezoeken deze praktikanten en oefenen controle uit- Na het voltooide praktijkjaar kan de directeur de jongelui het getuigschrift ingevolge artikel 29 van de Nijverheids onderwijs wet uitreiken. Op dit diploma staat onder meer „ten genoegen van de directeur het praktijkjaar volbracht De beslissing ligt dus in handen van de directeur. De heer Pauw reikte deze diploma's aan de praktikanten uit. Dit getuigschrift geeft tevens recht op ves tiging. - De rijksgecommitteerden, de heren G. M Uitennark, M. J. van 't Zelfde en C.'H. J. Koppenol, reikten de diplomas uit voor de afdelingen horlogemaken, •fgóud- en Zilversmeden en graveren. De heer Hollebeek, voorzitter van de federatie „Goud en Zilver", kortweg Fe- gozi genaamd,' wenste de jongelui geluk met de behaalde resultaten. Hij wees er op, dat zij er nog lang niet waren. De praktijk vraagt veel meer Na hem sprak de heer J. A. Dal jr, de penningmeester van het schoolbestuur. Hij wees vele ouders op het feit, dat zij nog geen bijdrage hadden geleverd voor het schoolfonds. Door middel van dit fonds hoopt men bijzondere voorzie ningen te kunnèn treffen, die niet op de begroting geplaatst kunnen worden. Als vader van een geslaagde cursist sprak dc heer Dal ook namens alle ouders. Hij bracht de directeur en de leerkrachten hartelijk dank voor de meoi- te en zorg, die zij aan de leerlingen be steed hadden. Daarna werd de heer Th. H. M. Ma- lingré, één der leraren van de school, in het zonnetje gezet. Enige tijd terug was er een prijsvraag uitgeschreven om de school aan een naam te helpen. Geen enkele inzending bleek de goedkeuring weg te kunnen dragen. De heer Ma- lingré stelde toen voor om er „Vak school Schoonhoven" van te maken. Als geschenk voor deze suggestie ontving de de heer Malingré een paar verguld zilve ren manchetknopen. Deze waren naar een ontwerp van de heer Pauw door één van de leerlingen vervaardigd. Tot slot van de bijeenkomst bracht directeur Pauw de leraren, de ouders, de administrateur, de concierge en anderen hartelijk dank voor hun medewerking. In het schoolgebouw aan de Jan Kort landstraat was een tentoonstelling van werkstukken ingerict Hier kon men -constateren, dat er op de vakschool een stukje knap werk geleverd wordt. Onder - de collectie sieraden trof men enkele fraaie ringen, hangers en armbanden aan. Een lastige opgave was het vervaar digen van een zilveren met gouden arm. band. Na 50 lesuren was deze slechts voor de helft af. Om de armband toch te kunnen exposeren maakte één leerling in zijn vrije avonduren het werkstuk af. Bijzonder.fraai was ook de ring, die met fijne gouddraad afgewerkt was. Onder de zilveren voorwerpen bevonden zich ee prachtige handspiegel en een even mooie cocktail shaker. Een leerling van de der de klas had een fraaie, koperen paas kaars-kandelaar vervaardigd. Niet min der goed waren een wierookvaatje in messing en een miskelk, waarop de vier wonderen in beeld gebracht zijn. De cur sisten van de afdeling horlogemaken ver vaardigden horloges in ruwe onderdelen, een datum uurwerk, kleine gereedschap, jes etc. Ai met al gaf deze expositie een goed beeld van hetgeen op de vakschool gepresteerd wordt. ,De volgende leerlingen werden be vorderd en gediplomeerd: Afdeling goudsmeden. Bevorderd van klasse I naar H: mej. H. M. Bijleveld, Vinkeveen, J. A. C. Hessing, Voorburg; mej. A. M. Kale, Kampen; G. J. L. Koelink, Enschede; M. A. L. M. Utens, Echt (L.) J. A. H. Vermeij, Utrecht (voorwaardelijk); Th A. M. Westen, Apeldoorn; C. Zielstra, Rotterdam. Afgewezen: 4 kandidaten. Bevorderd van klasse II naar III: mej. L. S. T. H. E. Beljaars, Utrecht; F. .j. Broer, Waddinxveen; F. Hes. sing, Voorburg; J. F. M. Hillen, Utrecht; mej. M. Schmidt, Oosterbeek (voor waardelijk); J. C. L. Vermaat, 's-Gra- venhage. Afgewezen: 5 kandidaten. Verklaring van voldoende eindexamen: Mej. H. J. Agterhof. Doetinchem; W. Dekker, Amsterdam: J. H. Elze, Bus- sum; R. Gerritse. Amsterdam; mej. G. den Herder, Harderwijk; J. A. A Heu- velmans, Valkenswaard: A. T. j. van Kranendonk Duffels, Bloemendaal; A. R. Korswagen, Leiden; C. Post, 's-Gra- venhage; G. N. J. Rolf, Leeuwarden; J. H. de Roos, Voorschoten; R de Wilde de Ligny, 's-Gravenhage. Afgewezen 1 kandidaat. Afdeling horlogemaken. Bevorderd van klasse I naar II: P. A. Goudriaan. Kampen: A. C. Harmsen, Goudriaan'; P. L. M. Martens, Maas tricht (voorwaardelijk); J. Rademaker, Baarn; W. F. Rosenboom. Amersfoort (voorwaardelijk). Afgewezen; 3 kandi daten. Bevorderd van klasse II naar III: J H. Blad, Eindhoven: H. G. Luiks. Gro ningen; R. G Raap, Kampen; A. W. T van Soest, Zutphen: R Uding, Apel doorn; G, Veenstra, Oudega.Small; T. J. L. de Vries, Helmond. Afgewezen: 3 kan didaten. Verklaring van het voldoende eindexa men: M. J. H, Conrads, Zaltbommel; N. D. van Geelen, Schagen; H. J. H. Gieskens, Sittard; W. E Hoogvliet, Amsterdam; C. J. de Lange. De Bilt; J. A. B. Mar- rée, Montfoort: J, M. T. F. Punte, Arn hem; C. P. van de Ree, Terneuzen; J. van de Ree, Terneuzen; J. F. B. van Rijswijk, Renkum; P. A. M. van Tilburg. Baarle-Nassau; R. E. Veltman, Amster dam; H. A. J. Weltens, Maastricht; G. C. Wiegand Bruss, IJsselstein. Afgewezen: f 1 kandidaat. Afdeling graveurs. Bevorderd van klasse I naar II: G. H. M. Hering, Oldenburg (Duitsland); A. J. Mes, Heinkenszand (voorwaardelijk); H. Versluys, Hoenkoop. Afgewezen; 1 kan- lidaat. Bevorderd van klasse II naar III: J. F. van der Hek, Schoonhoven; A. Ouds hoorn, Schoonhoven. Afgewezen: 1 kan didaat. Verklaring van het voldoende eindexa men: B. van den Berg, Groot-Ammers; II. J. Dal, Haarlem. Afdeling zilversmeden. Bevorderd van klasse I naar II: J. Ga- ramkeszi, Schoonhoven. Verklaring van het voldoende eindexa. men: J. V. M. van Berkel, Utrecht; K. H. van Rijswijk, Utrecht. Afgewezen: 2 kan didaten. Afdeling galvanotechniek. Bevorderd van klasse I naar II: W. C. van Holten. Haarlem. Afgewezen: 1 kan didaat. Het getuigschrift ex artikel 29 N.O.-wet (na voltooid praktijkjaar) ontvingen: Afdeling goudsmeden: K. van Dijk, Utrecht; J. Fabery de Jonge, Apeldoorn; H. P. J. M. van Hout. Nijmegen; J. C. J. de Klerk. Roosendaal; D. J. H. J. Punte, Arnhem; J. Wibbens, Oene (gem. Epe); H. Zegerius. Amster dam. Afdeling horlogemaken: A. J. J. Bergmans, Blerick; F. P. M. Krol, 's-Gravenhage: W. P. Maaskant, Apeldoorn; A. J. W. Oostenbrink, Amster dam; E. J. G. A. Pfennings, Weert; D. J. H. J. Punte. Arnhem; J. A. de Vries, Hoorn. Afdeling zilversmeden: P. J. van Houten, Gouda; J. Wibbens, Oene (gem. Epe). Voor het detailexamen slaagden: Mej. M. S. van Boven. Gouda; mej. C. Deerenberg, Schoonhoven; P. A. Gou driaan, Kampen; M. A. v.d. Krul, Rot terdam; A. W. F. van Soest, Zutphen; G. Veenstra, Oudega-Small; L. Veer, Lopik. m BINNENWEG „City Centrum" BEIJERLANDSELAAN BRUSSEL, 20 juli De Franse rege ring heelt zich tot de Europese Com missie van de E.E.G. gewend met het verzoek bemiddeling te verlenen voor het afsluiten van graancontracten op lange termijn met Nederland. Van Nederlandse zjjde is tot dusverre het aangaan van dergelijke contracten af gewezen op grond van het feit dat de handel in graan in Nederland geen staatshandel is en dat daarom geen redenen aanwezig waren om contrac ten op Jange termijn af te sluiten. Van Franse zijde echter was aangevoerd, dat de graanhandel tussen Frankrijk en Nederland de laatste jaren aanzien lijk was afgenomen en dat de vraag of er al dan niet sprake was van een staatshandel geen belemmering mocht zijn voor het afsluiten van dergelijke; contracten. BERLIJN, 20 juli (UPI) Volgens berichten, die West-Berlijn hebben be reikt, heerst er een ernstige schaarste aan voedsel in Oost-Duitsiand. in de meeste Oostdiutse steden is vlees vrij wel uit de winkels verdwenen, terwijl huisvrouwen urenlang in de rij moeten staan om wat melk, e.eren, groenten, fruit, boter en (gerantsoeneerde) aard appelen te bemachtigen. volgens in lichtingen van vluchtelingen, die deze week in West-Berlijn zijn aangekomen, zou zelfs brood scnaars zijn. De com munistische overheid heeft het bestaan van de schaarste toegegeven. Volgens een officiële verklaring nestaan er „on nodige moeilijkheden »ii de aanvoer", die veroorzaakt zouden zijn door stag natie in het distributiesysteem. In West-Berlijn gelooft men echter, dat de waarheid anders is. Men schrijft de voedselschaarste toe aan onwil bjj de Oostduitse boeren om zich te onder werpen aan de gedwongen collectivise ring van de boerenbedrijven. Dat blijkt overigens ook uit Oostduitse kranten berichten, waarin sprake is van boeren, die weigeren hun produkten aan de staat af te leveren en hun officieel vast gestelde quota te vervuilen. Het commu nistische boerenweekblad „Der freie Bauer" zegt bovendien, dat de boeren het vee op de collectieve boerderijen slachten om het vlees op de zwarte markt te verkopen in plaats van zich te houden aan de door de staat vastgestel de slachtschema's. 1 UTRECHT, 20 juli Z. Em. dr. B. J. kardinaal Alïrink, aartsbisschop van Utrecht, is vanmiddag per KLM naar Ein- siedeln vertrokken, waar hij morgen in de abdij een voordracht zal houden bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de katholieke bijbelbeweging in Zwit serland. Kardinaal Alfrink wordt morgen in Nederland terug verwacht. BRUSSEL, 20 juli. (Rtr). Een Bel gisch transportvliegtuig van het type C-119, dat militairen vervoerde, is in Noordoost-Congo bij Masisi veronge lukt. 36 mensen kwamen om het leven; zeven militairen liepen verwondingen op, aldus hebben woensdag regerings kringen te Brussel meegedeeld. Het toestel vloog tegen de top van een bergketen bjj Goma, aan de grens van Roeanda-Oeroendi. Het was niet onmiddellijk bekend, of er overleven den waren en wanneer het ongeluk zich heeft voorgedaan. Het detachement, dat zich aan boord van het verongelukte toestel bevond, maakte deel uit van de troepen voor de bewaking van vliegvelden. Hij heeft trouwens zelf eens gezegd: „Al mijn romans heb jk geschreven uit heimwee. Als jongen moest ik naar het pensionaat en later naar het college. Er was toen al reden voor wat heimwee en ik heb daar dan ook een paar prozastuk jes geschreven. Voorts studeerde ik vier jaar in Leuven, tot de eerste wereldoor log uitbrak en ik soldaat werd. Toen ik van het front terugkwam, bracht ik een hand vol oorlogsverzen mee. die ik sa men met gedichten van mijn vriend Jef Simons publiceerde onder de titel: „On der de hiel." Zijn eerste serieuze proza schreef hij te Brussel, een bundel oorlogsnovellen en de geromantiseerde levensbeschrijving van een missionaris. Beide boeken had den vooralnog weinig literaire betekenis. Pas te Malmédy waar hij leraar Ne derlands en Engels was, begon het schrij verschap van Filip de Pillecijn tot 0"F plooiing te komen. Eerst verscheen er een studie over Hugo Verriest en nog een paar biografieën - toen opeens ontstond de roman „Blauwbaard", en dat was een nieuw geluid in de Vlaamse letteren. „Als ge van iets- weg zijt, dan leeft het beter in u," legt de schrijver uit, „dat is wat ik bedoel als ik zeg, dat al,mijn boeken uit heimwee zijn geschreven. Pas in Malmédy, in dat wonderlijke roman tische stadje met zijn veelbewogen ver leden, heb ik de Schelde ontdekt, aan de oevers waarvan ik mijn jeugd heb door gebracht." „Ik zag de streek voor mij en in mijn verbeelding liet ik mijn ruige Blauwbaard figuur dwalen en er zijn wreed en boos bedrijf uitoefenen." Na een paar jaar werd de schrijver te Mechelen benoemd als leraar. En nu ge beurde weer hetzelfde: daar, in Meche len, herleefde Malmédy in hem. Hij schreef er „Hans van Malmédy", een his torische roman, waarvan het verhaal ech ter geheel op fantasie berust. Ook „Monieur Hawarden". het innig ste verhaal dat Filip de Pillecijn in zijn eerste periode schreef, is in Mechelen ont staan uit heimwee naar .Malmédy. Er wordt het romantische leven in verteld van een Franse vrouw, die geheel met het verleden wil breken om haar liefdes leed te vergeten. Gekleed en zich gedra gend als een man zoekt zij als monsieur Hawarden in het stille Eifeldorpje Pont, nabij Malmédy, een schuiloord. Zij vindt een vriendje in het buurjongetje Alex - haar laatste band met het leven. Als de jongen, opgegroeid, zich over de ster vende monsieur Hawarden buigt, be grijpt hij Het verhaal is gedaan in zeer teer en de man die weet wat hij wil en een goede smaak beeft. Hij schenkt graag een glas (Van onze Utrechtse redacteur) Utrèfcht 20 juli Naar wij vernemen is pater M. W. L. Bogaartz S.J., aalmoe zenier van de katholieke pers en pastoor van de St.-Aloysiuskerk alhier, gister morgen in het St.-Antoniusziekenhuis op genomen en in de loop van de avond van de H. Sacramenten der stervenden voor zien. Pastoor Bogaartz, die vrijdagavond uit Spanje terugkeerde, waar hij in San tander het congres van de internationale katholieke pers heeft bijgewoond, voelde zich al enkele dagen onwel. De genees heren konden de oorzaak niet ontdekken en vonden opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Zijn toestand was gister avond zo, dat zij het nodig oordeelden de patiënt te bedienen. Vanmorgen was de patiënt iets béter en de temperatuur wat gedaald, Ook in de camping is Gillette onmisbaar. En 's morgens eenmaal Gillette gebruikt, heb je tot en met de avond een heerlijk fris en gladgeschoren gezicht. Tweemaal scheren nóóit nodig. precisieapparaat in Handig etui met dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes sfeervol proza, waarin meer wordt ée sereerd dan gezegd. Het is een glanspunten in deze drie boeken. U? j,ei- doorzichtige zuiverheid heeft mij bl' lezing na vele jaren zeer ontroerd. Na een nieuwe historische rom^n, Soldaat Johan", die in De Gids werö,ets publiceerd. heeft Filip de Pillecijn ^eer van zich laten horen. Toen kreeg 0p het heimwee naar de jeugdjaren ijjK" hem: hij schreef „Mensen achter «e een fel bewogen roman over het f„den' dorpsleven van een goede eeuw ëelf JK Wederom zijn eigen verklaring- "a{- herbeleefde mijn jeugd, maar op eai de stand gezien, dus met open oog VR; vv®1 toestanden (wantoestanden moet 'Lrte' zeggen) die er destijds in mijn Se°°b ge- dorp heersten en die ik zelf nog "e kend. [,et Het touwslagersdorp Hamme had ge- grootste aantal analfabeten van Leid hele land, er heerste veel bekrompe t0 en vooroordeel. Ik ben in mijn j"5 objectief mogelijk gweeest en het P. yjg te begrijpen, dat het de nodige oei heeft veroorzaakt. „mUf Uit het verlangen naar de vrije na g. werd de roman ..De veerman en de Ju vrouw" geboren. De gebeurtenissen de oorlog brachten de schrijver aaILenS denken over de barmhartigheid ^a" te"1' tot mens en zij kreeg gestalte in net s s migo levensverhaal van de H. R°0pbe' Hij wilde in hem de mens met de u. grensde barmhartigheid laten zien, melijke barmhartigheid. Met opzet jjet hij zijn verhaal „Rochus" genoemd ®"nje{ Sint weggelaten, om zijn goedheid geti een bovennatuurlijk, maar vooral menselijk accent te geven n3aS" Na dit kleine. verhaal over de tenliefde. die tot leven kwam in een^gii voudig,, in-goed man. volgde nog „Aanvaard het leven". Ook deze v3n heeft, de militante harde ondertoon De Pillecijn's tweede periode. Maar hl]ir misf er het heimwee niet in; ^p- keren naar wat liefde en begrip en seli.ikheid. ecli- Het is te hopen, dat deze volledige -gn tie zijn weg in ons land zal vinden- dat het Filip de Pillcijn gegeven za voe" er alsnog een nieuw deel aan toe ie gen. OP zonnige zaterdagmiddagen en „onthullingen" uit Nederlandse strafin- zondagen was het op de binnen- j richtingen behoren nog tot de grote uit plaats van de Leeuwarder gevan- j zonderingen. De beslotenheid van de ge- genis een solarium. In diverse gra den van ontbloting het bovenlichaam mocht niet helemaal ontbloot zijn, daarop werd door surveillerende blauw- pijpers streng gelet waren de zwaar ste misdadigers van Nederland aan 't zonnen. Op het speelveld binnen het carré renden twee elkaar met vuur en hartstocht bekampende handbal teams. Luid klonken de toejuichingen of afkeuringen van de supporters, af en toe daverde gelach. In de kerk- zaal repeteerde hej „huisorkest" met gesyncopeerde muziek en een schette rende trombone. Uit de recreatiezaal of door de gestichtsomroep klonk het gekoer van Doris Day. En daar tussendoor liepen de komende en gaan de bezoekers, de vrouwen, kinderen ren, verloofden, vaders en moeders. Hoe keerden zij huiswaarts? Vol ver bazing of vol vreugde of vol ergernis over dit Lido?" De buitenwacht komt zelden iets aan de weet over de meest gesloten samen leving in onze gemeenschap, de gevan geniswereld, want al staan de grote strafinrichtingen in de regel midden in de steden, haar isolement is volkomen. Daarom zullen waarschijnlijk velen met meer dan gewone belangstelling de ..ont hullingen" lezen van „gevangene 1113", die sinds kort met nogal opvallende uit dagendheid in de etalages van de boek winkels zijn uitgestald. De boeken van Chessman waren tot voor kort om begrijpelijke redenen zeer in trek, maar vangeniswereld prikkelt de niet altijd ge zonde nieuwsgierigheid en zij maakt bo vendien de lezer bij gebrek aan feite lijke kennis, vrijwel kritiekloos ten aan zien van „onthullingen" Waar het zul ke subtiele zaken als de inrichting van onze strafrechtspraak en het gevange- nisbeleid betreft, kunnen zulke „onthul lingen" zelfs een gevaar betekenen. Want „gevangene 1113" is beslist geen „peno- se jongen" van het type, waarmee de burgerij de gevangenis bevolkt meent Het is een medicus, die wegens een cri minele daad langdurig in een aantal gevangenissen heeft verbleven en daai zijn ervaringen, aangevuld met die van anderen, heeft te boek gesteld. Het is hem gelukt zijn papieren uit de gevangenis te smokkelen Tijdens zijn verblijf is hij bovendien 'door het oor te leggen aan sleutelgaten en papieren te besnuffelen in directeurskamers en de gevangenis drukkerij, een aantal zaken aan de weet gekomen, die niet voor gevangenen, oren bestemd waren. Gevangene 1113 weet dus waarover hij spreekt, maar de lezer ontbreekt het aan elke mogelijk heid om zijn beweringen aan de waaj- heid te toetsen. Voor vele bewogen le zers van de boeken van Chessman waVen de kanttekeningen van deskundigen zeer ontnuchterend. Gevangene 1113 zal bij de kritische lezer evenmin aan deze achterdocht ontkomen. Waar men hem kan controleren blijkt het beeld zo kritiekloos naar één kant vertrokken dat het moeilijk valt dit boek als 'n positie ve bijdrage tot de zeer noodzakelijke ver nieuwing van het gevangeniswezen te begroeten. Het citaat waarmee wij de ze beschouwing openden zal menigeen verbazen. In het algemeen heeft de buiten wacht een andere indruk van het le ven in de penitentiaire inrichtingen, en zeker in Leeuwarden. De mate waarin dit beeld naar het leven is getekend, is moeilijk na te gaan. Maar men wordf. huiverig ais men de ran cuneuze vértekening ziet van «He sta dia, die een verdachte doorloopt van het moment van zijn arrestatie tot de definitieve insluiting in een gevange nis. Het is begrijpelijk dat gevangene 1113, die in al deze stadia het lijdend voorwerp is geweest, de gang van het vooronderzoek en de berechting met andere ogen heeft gezien dan de bui tenstaanders en zeker degenen, die het slachtoffer waren van de daad, die hem een gevangenisstraf van acht ja ren bezorgde. Maar los van de roman schrijvers en -lezers, die opgewekt in de misdaad een wereld van roman tiek blijven ontdekken, zal toch nie mand bereid zijn de rangen van de po litie, advocatuur en rechterlijke macht, vrijwel uitsluitend bevolkt te zien met zulke kwaadaardige nullen als de schrijver van het bock doet. Wat uit zondering is, en hier kan niemand de marge bepalen, geldt voor gevangene 1113 als regel. Waar zijn betoog aan overredingskracht dreigt pi te boeten wordt tijdig een nul-figuur geprodu ceerd, die het passeren van moeilijke vragen vereenvoudigt Het consta teren van zulke vertekeningen doet zelfs de vraag rijzen of het bepaald niet vriendelijke beeld, dat de auteur van de leugenachtige mentaliteit van de gemiddelde gevangene tekent, In sommige gevallen ook niet op zijn eigen mentaliteit van toepassing |s. Dit klinkt nogal hard en gevoelloos, maar tegenover een betoog waarin ob jectiviteit met zeer subjectieve midde len wordt gesuggereerd, lijkt ons bij de lezer wel enige afstand noodzakelijk. Eerst dan is het mogelijk de talrijke scherpe observaties en kritische sug gesties van de auteur naar waarde te schatten. Zij zullen voor de betrokkenen bij de vernieuwing van het gevangenis wezen waarschijnlijk niet nieuw klinken Maar zij zijn authentiek en gesteld in een taal die verwijderd blijft van de af geronde en steriele zakelijkheid van een studierapport. In de vertekening van de figuren, die over de gevangenen zijn ge steld, onderkent men de geprikkelde en vernederde gevangene zelf. Men con stateert het extra-lijden van de intel lectueel, die in de achterbuurtsfeer van huizen van bewaring en gevangenis een dubbele vernedering ondergaat, die zijn lotgenoten uit de lagere regionen nau welijks bespeuren. Men bemerkt dat ook in zijn weerzin tegen de overdadige sportbeoefening en het ontbreken van een welbewust beleid tot geestelijke vor ming van de gestraften, van distinctie bij de gevangenbewaarders en van al de verouderde, negentiende-eeuwse ge woonten, die ook thans nog de behande ling van verdachten en veroordeelden kenmerken. Het is begrijpelijk dat voor de intel lectueel de terugkeer in de gemeen schap een veel moeilijker probleem is dan voor de routine-misdadigers. Het is anderzijds even begrijpelijk dat dit pro bleem evenzeer geldt voor degenen, die hem bij deze terugkeer behulpzaam willen zijn. Ook moet het voortdurend veranderen van beleid, dat een typisch kenmerk is van het tasten en zoeken naar nieuwe wegen, voor de meest-be- trokkene, de gevangene zelf, een bron van verwarring en ergernis zijn. die in de rechteloze positie, waarin hij ver keert zich uit in verzet en mateloos zelf beklag. Het isolement van de gevangenis wereld werkt conservatisme in de hand. De inrichtingen van de cellen met hun uiterst primitieve toiletten, de zuinigheid bij het verschaffen van rei nigingsmiddelen en de vernederende goorheid van de kleding zijn vormen van bestraffing, die met modernere inzichtingen nauwelijks meer te rij- n men zijn. Hier blijkt niet alleeI^er- verwerpelijke zuinigheid van de a3(i heid maar evenzeer een gebrt'j.^te' vernieuwend inzicht. Bij elke ring dreigt de weerslag van de v0o( wacht, die op elke belastingen"1 sjtU' Justitie wenst te bezuinigen. t>e ^o°{ atie in Leeuwarden, zoals Hi® 0n- de auteur zelf werd beschreven, z ggei1' gemerkt een gevoel van ontevr heid opwekken bij de burger5, deze „vrolijke boel" maar matig }efl nen appreciëren. Zelfs als het to betreft, die voor hun gehele 1eve J3e' de gemeenschap zijn verbannen- aag- langrijker echter dan het uiterWa a(i- zien van de gestichten en de e óe genen, is echter het welslagen Ltr^' positieve beïnvloeding van de 8 De auteur constateert over de Unie een vrijwel compleet fias?S'iyijlte kan dit moeilijk beoordelen. kjnder' vernieuwingen staan nog in de al- schoenen Experimenten hebben a> de tijd het beoogde doel en de eis ^„ge- auteur. dat voor het gehele Se ieuN niswerk alleen figuren van supe e1 kwaliteit worden ingezet, woT afldete evenveel recht door talrijke maatschappelijke instellingen SeS'® jl'3 De onthullingen van gevange"®ute9f zijn te zeer naar het model van de geknipt om in de brede massa, zij kennelijk bedoeld zijn, een kra ge steun voor de vernieuwing van na3r- pa vangeniswezen gaande te maken. voor wordt te veel met de ene ha" ge- gebroken wat met de andere w°r<irjeijf bouwd. Terwijl een sfeer van suP ^ey meedogen, begrip, enthousiasme, ^e- kundigheid en intelligentie van a" trokkenen bij het gevangenJj wordt geëist, worden gelijktijdig ajri- daden met venijn benaderd e" ceri® terpreteerd. Wat overblijft is een e# „onthullingen" over het dagelijkse gje- in de gevangenissen, die de "^"Vige'1, rigen en sensatiezoekers zal bevre.te"r5 hoewel dit onderdeel door andere au al eerder beter is beschreven. (ff- „Gevangene 1113 onthult" en Giltay. Amsterdam. Sc id eist vakkundige aanleg Ook de service is zeer belangrijk. Van beide is U verzekerd, wanneer U zich bij aankoop wendt tot... Ie Middellandstraat 72 - Tel. 30340-37434 Aert van Nesstraat 38 - Tel. 11.88.U (2 I.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4