Mgr. W. van Kester meldtI veilig in Basankusu te zijn ALLEEN BIJ WALA DE KROON.. VERDIEN IN UW VAKANTIE Reconstructie van het Haagse Bezuidenhout BLOEMEN en PLANTEN of Scheveningse boulevard HEROPENING Café SPORT met ierras Speciaalhuis MEISJES en enkele JONGENS ONZE KAMPIOENEN Abako-politie neemt zusters van Tshela onder bescherming Flamenco groep in Rotterdam TOON, DE OPRECHTE: Filmen op zijn boerenfluitjes Jacht- en sport- haven in Overschie Project moet ingrijpend worden herzien Op zoek naar wind- en zout- bestendige soorten Rotterdammer neer geslagen in Scheveningen Student voorlopig op vrije voeten Poolse nota aan 13 NAVO-landen Nederlands antwoord aan Indonesië ljéIé Toetreding van Enge land tot Euratom en E.G.K.S. Sleepboot „Loire" helpt Spanjaard Boekenonderzoek en loonaanspraken Schroothandel contra radiospreker Negers in de lunchroom Protestants internaat voor schipperskinderen V. BAKKETFABRIEK N.V. W. KESTER DE KROON DE HEl VAN TARAWA AUDREY HEPBURN 0 ZUSTER LUC Er komt nu geen onder gronds station Lilli Scarlet te water gelaten Andere rechtsvorm van Staatsbedrijven? '"°CJ NSC DONDERDAG 28 JULI 1960 GEEN AGRESSIE Nieuwe besprekingen in Londen Vertrouwensmannen moeten voor werkgever aanvaardbaar zijn Een prachtig boek van een bekende jeugdauteur om in ééa adem uit te lezen. hi ie boekhandel verkrijgbaar N;V. DRUKKERIJ DE SPAARNfSTAD - HAARLEM I. Inderdaad BEHOREN TOT DF GOEDKOOPSTE BOODSCHAPPERS TER WERELD..,. 10 o/o K 0 R TIN 6 u kijkt u vergelijkt..... u koopt bij: DE SCHIEDAMSE MEUBELBEURS JULIE ADAMS SHE CAME TO CORDURA Minister De Pous: „Studie van lange duur P A, r,N A LEOPOLDSTAD, 27 juli (K.N.P.) Twee dagen na het bericht, dat mgr. W. van Kester door muitende soldaten gevangen zou zijn genomen, heeft de K.N.P.-corres- pondent te Leopoldstad een telegram van hem ontvangen, waarin de bisschop meld de, dat hij zich in Basankusu bevindt en in goede gezondheid verkeert. Uit andere bisdommen zijn o.m. de navolgende berich ten in Leopoldstad ontvangen: De zusters van Tshela, die tot de con gregatie van de zusters van St.-Augustlnus behoren, wilden zich naar het Portugese gebied begeven. Zij zijn echter terugge keerd, daar de grens gesloten was. Bij haar terugkeer werden zij door Kiban- gisten aangehouden en lastig gevallen. Op de vraag van de overste of zij hen allen wilden doden, werden zij losgelaten. De Kibangisten hielden echter de koffers van de zusters achter. Terug in Tshela brachten de zusters de plaatselijke leiding van de Abako op de hoogte, die vijftien Kibangisten deed aanhouden en de baga ge aan de zusters terugbezorgde. De Augustinessen van Kangu stonden klaar om de missie te verlaten, maar le leiders van de Abako en de onderwijzers van de scholen hoorden dit nieuws an kwamen de zusters smeken te willen blij ven. Zij zouden voor hun veiligheid in- DEN HAAG, 28 juli Midden op het Grvers Deynootplein te Scheveningen is gisteren omstreeks kwart over 'vier de 32-jarige Rotterdamse koopman J. C. It. .neergeslagen door een onbekende man, die Is weggereden in een "wl'serse auio K. werd zwaar gewond aan het hoofd. Hij kon nog niet door de politie worden ge hoord. Met een vriend was K. gisteravond in Scheven mg en uit geweest. Zij bezochten diverse bars Omstreeks vier uur ontstond in een café aan het Gevers Deynootplem ruzie, omcet K de rekening te hoog vond M°' zijo vriend liep hij de deur uit. ge volgd door de kelner. Op straat werd nog vereer gepraat over de rekening. Plotseling doemde een onbekende man op drie ach even in voortreffelijk en beschaafd Nederlands m de discussie mengde en toen zonder meer K. neersloeg, naar men aanneemt met de blote hand. Hij verdween onmiddellijk na zijn daad. Als signalement werd de politie opgege ven: 35 tot 40 jaar oud, ongeveer 1.75 me ter laag, donkerblond haar. De politie verzoekt nadere inlichtingen over deze raam. GRONINGEN, 27 juli. Het ge rechtshof te Leeuwarden heeft de voor lopige hechtenis van de 26-jarige stu dent J. D. uit Eygelshoven onder be paalde voorwaarden opgeheven. De jongeman was aangehouden, nadat hij in de nacht van 1 op 2 juli jl. in de Kruidlaan te Groningen de 29-jarige schilder G. H. met een mes een nood lottige steek in de buik toebracht. D. kwam die nacht met de gewezen echt genote van H. thuis en werd opge wacht door H. en een vriend van deze laatste. Beiden bedreigden de student H. met een houten voorwerp en de vriend met een mes. Uit angst trok de student toen ook zijn mes en stak toe. Het slachtoffer overleed een half uur na aankomst in bet ziekenhuis. De datum van de behandeling van deze rechtszaak is nog niet vastgesteld. WARSCHAU, 27 jult (DPA) Polen heeft dertien NAVO-landen hun mening gevraagd over de YVestduitse aanspra ken op gebieden ten oosten van de Oder- Neissegrens. In nota's aan de V.S., En geland, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Luxemburg, Denemarken. Noor wegen, IJsland, Canada en Turkije vraagt de Poolse regering, of er in NAVO-ver- band of in tweezijdige betrekkingen met de Duitse bondsrepubliek officiële of on officiële verplichtingen bestaan om de aanspraken van Bonn tegen Polen te steunen. De Poolse regering wijst op een rede, die bondskanselier Adenauer op 10 juli ter gelegenheid van de „Dag voor Oost- Pruisen" in Düsseidorf heeft gehouden. Daarin had hij gesteld, dat de Oostprui- sen hun land zullen terugkrijgen, als het Duitse volk zich aan de beginselen van vrede en vrijheid houdt en trouw aan de zijde van zijn bondgenoten blijft staan, zoals de geallieerden getrouw aan de kant, van de bondsrepubliek staan. Polen wij ook weten of Adenauer deze uit spraak met voorkennis en goedkeuring van de NAVO-landen heeft gedaan. De enige NAVO-landen die niet een dergelij ke nota hebben gekregen, zijn West- Duitsland en Portugal, DEN HAAG. 27 juli. Een woordvoer der van het ministerie van buitenlandse zaken heeft vandaag in antwoord op een desbetreffende vraag meegedeeld, dat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diger te Djakarta, mr. W. A. Frowein, vrijdag in een nota aan de Indonesische regering andermaal heeft gezegd, dat Ne derland geen agressieve bedoelingen je gens Indonesië heeft. Deze nota is het antwoord op de Indonesische van 3 juni over de reis van de ..Karei Doorman" naar Nederlands Nieuw-Guinea en de verster- k.ng van de defensie van dat gebied. Over het communiqué, dat op 27 april over de versterking van de defensie is uitgegeven, zegt de Nederlandse regering, dat, zij ir.e+ de formulering ervan de Indo nesische verzekeringen over het gebruik van vreedzame middelen, niet heeft wil len m «kennen Deze formulering werd ingegev-n door Nederlands ongerustheid over de Indonesische verklaringen en maatregelen ten aanzien van Nieuw- Guinea, aldus de nota. De Nederlandse nota verwijst voorts naar de brief, die Nederland aan de secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, heeft doen overhandigen, waarin misvattingen over Nederlands be- daelangeu wenden recht gezet staan. De zusters zijn gebleven. Abako heeft een wacht geplaatst bij het klooster In Nseke-Banza hebben de muitende sol daten de Europeanen van de missiepo-t mishandeld. Toen zij ook de zusters wilden lastig vallen, vatte pater J. Ambroisc po.-i voor de deur van het klooster en zei *o' de soldaten: „Om hier binnen te komen zul je eerst over mijn lijk moeten stap pen". Daarop hebben de soldaten rechts omkeert gemaakt. Telegrammen van de bisschoppen van Goma. Kindu en Bukavu aan de aposto lische delegatie in Leopoldstad meldden dat alle missionarissen in deze bisdom men in goede gezondheid zijn en dat het werk normaal doorgaat. ROTTERDAM, 27 juli Op zaterdag 6 augustus geeft het Spaanse Danstheater! Cuadro Flamenco in De Lantaren een j voorstelling die geheel gewijd zal zjjn aan de Flamencozang- en dans. Deze voorstelling is een onderdeel van een tournee dat op 2 augustus in Den Haag begint. Degene die deze groep heeft samengesteld en naar Nederland gebracht is de heer H. J. da Silva, die hier reeds meermalen authentieke folkloristische groepen heeft geïntroduceerd. In de toe komst zal hij ook nog groepen uit Grie kenland, Tunesië en India met hun eigen volksdansen en-muziek presenteren. Ook bij deze Spaanse groep die alleen „van wege de affiche" de naam Spaans Dans theater draagt, staan de authentieke dans en zang voorop. Het programma bevat geen enkel commercieel lied zodat vooral de Flamencoliefhebber hierbij volledig aan zijn trekken komt. De nieuwe groep be staat uit mannen en vrouwen die door hun eigen landgenoten worden beschouwd als de echte zangers en dansers die op treden bij bruiloften en partijen, die hun scholing bij oude meesters hebben gehad en die niet zijn aangeraakt door westerse invloeden of concessies aan een publiek dat virtuositeit als de hoogste verdienste beschouwt. De zanger Pedro de Linares treedt al van zijn zevende jaar af voor publiek op: De Canto Grande is zijn sterk ste troef. De danseres Amalia Roman danste eveneens als kind al bij zigeuner feesten. De flamencozang zelf is afkom stig uit Andalusië en is daarna overge leverd in zigeunersbewerkingen waaraan de naam flamenco werd gegeven. Het ge zelschap bestaat verder uit de gitarist Pepe Granada en Eduardo Martinez, de zangers Canalejas en Jerez en Finita Im- perio en de dansers Juan, de Albaicin en Enriqueta Reijes. '5 ,V - IlifaM Willem ROTTERDAM, 27 juli. Ruys" is weer terug van haar zevende rotid-de-wereld-reis. Vanmorgen arriveer de het schip, dat op deze tocht ruim 2200 passagiers heeft vervoerd, in de haven van Rottcidam, Aan boord bevond zich ook het 18-jarige Duitse kantoormeisje Brigitte Reinhard, dat in een bijzonder LONDEN, 27 juli De uit vertegen woordigers van zeven landen bestaande commissie, die tot taak heeft toetreding van Engeland tot Euratom en de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal te bespreken, zal vrijdag a.s. te Londen haar tweede bijeenkomst houden. Dit is van betrouwbare zijde te Londen be- kendgemaakt. De commissie bestaat uit Sir Rode rick Barclay, assistent ondersecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, belast met Europese economi sche vraagstukken, en de Londense am bassadeurs van de zes landen der Euro pese gemeenschappen. De commissie hield haar eerste bij eenkomst op 22 juni jl. Een tweede bij eenkomst, die op 8 juli zou worden ge houden, werd uitgesteld. Volgens dezelfde bron heeft Engeland aan de vertegenwoordigers der andere landen een vragenlijst voorgelegd in zake de problemen die samenhangen met toetreding tot Euratom, Gehoopt wordt, dat althans enige landen vrijdag hun antwoorden gereed zullen hebben. Morgen vrijdagmiddag om 3 DO uur: van ".aak SC HIED AM SE WEG 70 - SPIERINGSHOEK NIEUWLAND ROTTERDAM, 27 juli Vannacht heeft zich aan boord van het Spaanse motorschip „Nano" (4770 brt.) dat ter hoogte van de Ivoorkust voer, een he vige ontploffing voorgedaan in de ma chinekamer. Twee bemanningsleden deze reis om dewerden hierbij gewond, het schip seinde om hulp. De sleepboot „Loire" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst die zich in de buurt van de Spanjaard bevond, zette terstond koers naar de „Nano" Het is de bedoeling, dat de Loire het gehavende schip dat onderweg was van Ceuta naar Takoradi naar Takora- di zal slepen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 27 juli Vertrouwens mannen van de arbeiders, die voor het ??J ROTTERDAM27 juli. „Die film van mij? Ik kan niet laten wat ik graag doe. Het hangt allemaal van mijn kuur af. Ik had het anders aan moeten pakkenIk weet niet of ik kan filmen, dat kun je aan deze ene film niet zien. Die is maar op zijn boerenfluitjes gemaakt zo in de stem ming van „we gaan eens een feest maken". Er zijn zoveel technische problemen die ik niet kende. Ik heb door moeten pezen op een manier die beneden alle niveau was. Het kostte me twee jaar van mijn leven en ge zondheid. Toch heb ik er geen spijt van. Ik heb bij de film mijn nek ge broken op mijn impulsiviteit. Leuk dat ik ook eens een flater geslagen heb". Al deze film .JJloutarde Toon Hermans ons gistermiddag in de Rotterdamse Schouwburg waar hij eens een kijkje kwam nemen in verband met zijn nieuwe One-manshow die hij hier van 1 tot 18 augustus komt ge ven. Toon bleek dus niet erg onder de indruk te zijn van zijn mislukking op het witte doek. Misschien komt er nog openhartigheden over zijn arde vau Sonansee" vertelde DEN HAAG, 27 juli. De leden van de Vereniging van fabrieksleveranciers van geslagen schroot 'ieten de hoofdredac teur van He Vrije Volk, de heer K. Ver kuil en de VARA gedagvaard voor i' rechtbank te Amsterdam. In de dagvaar ding stelle zjj, dat de heer V. doe- een voor de radio uitgesproken commentaar een onrechtmatige daad jegens hen heeft gepleegd. De strekking van deze commen taar zou volgens de dagvaarding zijn, d-i in de schroothandel corruptie en oneer lijkheid welig tieren Eisers stellen de heer V. en de om roepvereniging aansprakelijk voor de schade, welke 'j lijden, doordat bij een deel van het publiek de indruk is ge wekt als zouden zij corrupt en frauduleus zijn en als zouden zij in het algemeen op oneerlijke wi'ze hun handel drijven en hun geld verdienen. ROTTERDAM 27 juli In juni is de gemeente aangevangen met het graven van een jacht- en sporthaven aan het Schie-Schiekanaal, een werk dan langza merhand zichtbare resultaten begint op te leveren. De aanleg van dit haventje het is 154 m lang en 69.75 m breed zal voor een drietal watersportverenigingen een grote verbetering betekenen. Allereerst heeft de vereniging „De Kolk" die voorheen ligplaats had aan de Aelbrechts- kolk, later aan de Alblashaven de mo gelijkheid gekregen een eigen home te vinden. Ook is dit het geval met de Over- schiese sportver. „De Schie" die sinds jaar en dag reeds aan het Schie- Schiekanaai een ligplaats had en ten slotte met „Piet Heijn", die ligplaats heeft aan de Coolhaven en die daar het veld moet ruimen, omdat de gemeente er de kaderuimte nodig had. Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling dat er een haventje zou komen voor „De Schie" en „Piet Hein" maar de bestedingsbeperking doorkruiste dat plan. Het verdwijnen van de oude Blijdorpbrug maakt het echter moge lijk het oude plan in een verbeterde uit gaaf te doen uitvoeren, waarvoor de ge meente 135.000,- voteerde Zodra het object gereed is komt het in beheer bij de Raad voor de Lichamelijke spvoeding. Het is nog niet bekend of de opening met enig vertoon zal geschieden. Om streeks half september wordt de haven opgeleverd de ingang komt aan de Houtstraat. De haven zal aan de omstreeks 150 scheepjes plaats kunnen bieden, hetgeen mogelijk is geworden door de bouw van 3 z.g pieren van elk 49 meter lang en ,2 meter breed. eenvoudige prijsvraag wereld had gewonnen. Brigitte, een mollig blond meiske, werd door baar vader en moeder van boord gehaald. Ze was opgetogen over de reis'. De familie woonit in het 430 zielen tellend* dorpje Wulfïinge en daar is minder ver tier te vinden dian op de „Willem Ruys" en in de wereldhavens. „Ik heb voor duizend dollar eouveners gekocht', juichte ze. Het winner: van die prijsvraag was een eenvoudige zaak geweest. In een geleend exemplaar van „Readers Digest" vond ze een formulier waarin werd gevraagd, of re lezeres was van „Das Beste". Neen, vulde Br.gttte in. Ze stuurde het formu lier in en enige tijd daarna vernam ze tot haar verbazing dat ze een re:s om de wereld had gewonnen. Het had haar al leen maar een postzegel gekost. Met twaalf „opgeschoten" filmpjes in haar koffertje stapte ze vanmorgen van boord. Ze had drukke weken achter de rug: haar eerste persconferentie in Singapore, haar achttiende verjaardag in Sidney. Beleve- nissen om straks in WulfMnge uitvoerig on(jerzo£k naar de loonaanspraken van over te verte-llen. d:e arbeiders in de gelegenheid worden gesteld de boeken van de onderneming in te zien. moeten ook voor de werkge ver aanvaardbaar zijn. Om deze reden ja minister Toxopeus niet bereid om in de wet <art. 1638e B.W.) de bepaling te handhaven, dat de arbeiders hun vertrou wensman bij schriftelijke keuze kunnen aanwijzen. Een meerderheid van de commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer had om handhaving van deze be paling gevraagd in het vers-lag op het wetsontwerp tot „wijziging van het be paalde in het B. W, met betrekking tot het boekenonderzoek i.v.m. loonaanspra ken van arbeiders". Wel kan de bewindsman zich voorstel len, dat de arbeiders er bezwaar tegen zouden kunnen hebben als personen, die in dienst van de werkgever met de boek houding zijn belast, als deskundigen zou den worder. aangewezen. Bij nota van wij zigingen worden daarom deze personen van het boekenonderzoek namens de arbeiders uitgesloten. NORFOLK (Vi-rginiia), 27 juli (Rtr.) De magazijnen in Norfolk e-n Portsmouth in de staat Virginia, waar in het begin van dit jaar herhaaldelijk demonstraties tegen rsbsenduscrimiriatie werden ge-ho-u den, hebben meegedeeld, dat zij hun snackbars en luchgele en voor ne gens hebben geopend. Tijdens de demon straties waren negers op verboden plaat sen gaan zitten, wat meermalen aanleiding gaf tot een hand-gemeen. wel eens een Hermansfilm. Dat hangt dus van de bevlieging af, ook al er kent hij dat hij met commercieel en praktisch genoeg is. De grote cabare tier heeft al 150 voorstellingen van zijn nieuwe show gegeven. Na Rotterdam volgt Arnhem en dan gaat h\j van 13 september af een one-manshow geven in het grote Renaissancetheater in Wenen waar hij voorlopig hoopt te blijven en dat wellicht een uitgangs punt kan betekenen voor een tournee waarvoor hij plaatsen noemde als Ber lijn, München en Hamburg. Hij heeft al eens eerder een auditie gegeven voor 250 vertegenwoordigers uit de Duits sprekende theaterwereldOverigens is aat Weense optreden een primeur voor hemzelf: hij is nog niet eerder buiten het Nederlands-talige gebied opgetre den. „Ik repeteer er dagelijks voor met mijn orkestje en zit nog steeds aan mijn teksten en liedjes te schaven". Mijn pro gramma is heel anders dan de Duitsers gewend zijn. Het heeft geen pointes, zingen kan ik niet en het heeft niets van de wat zware Duitse humor". Als Toon zo zit te praten doet hij dat met een ontwapenende oprechtheid, al thans die schijn heeft het zeer sterk. Hij legt dan bij vragen naar zijn werk vooral het accent op de controle die hij op zichzelf uitoefent.: „Voor mij elke middag om vier uur een rood biefstuk je met sla, geen saus of pudding. Daar na niets meer, anders ben ik 's avonds geen cent waard. Ik schrijf alles op. Hoe ik eet en drink of hoe mijn ogen staan als ik in het spiegeltje van mijn auto kijk. Overigens geloof ik niet in die psychologie van het theater. Die is niet te omschrijven. „Als ik voor de zaal sta, dan voel ik dat ik het pas kan als zij willen dat ik 't kan Veel van zijn dolle invallen zal men weer in zijn nieuwe show kunnen be leven. Op de programma's staan nog de naam en het portret van Phyllis La ne gedrukt die als zijn assistente in een van zijn nummers optrad. Deze is ech ter thans vervangen door Mimi Kok, bekend van het Pension Hommeles en het cabaret van Wim Kan. ROTTERDAM. 27 juli. De stich ting Schoolfonds voor Schipperskinde ren van de Ned. herv. kerk heeft aan de Burgem. Meineszlaan 47 een hotel met zestien kamers aangekocht. Daar zal per 1 september een internaat ge vestigd worden voor oudere schippers kinderen, die de lager school doorlopen hebben en daarop aansluitend verder onderwijs willen volgen. Met -ingang va-n 8 ^ugustus a.s. kunnen wij nog SCHOLIEREN plaatsen Lichte iinpak-werkzaam-heden en goed loon. Aanmelden: vrijdag 29 ju-li en na 7 augustus aan onze fabriek Grofbaan te Schiedam Broersveld 67 - Schiedam beeldige duster luxe structuurwcefsel, (leurig bloempatroon op» wit fond ronde kraag met kokette strik, losse ceintuur, nu guldens goed koper, alléén bij ons 0*97 corselhemdjes ribweefsel, 1000/qcotton, per fect aansluitend, alléén bij ons Te koop: volière met vogels, o.a. kanaries en tropische. A. de Bruin, Alb. Cuysstraat 17b. Glaskisten voorradig. Alle maten voor tuin- en zomerhuisjes. Van Katwijks Glashandel, L. Kerkstr. 38, tel. 68735. Let op het juiste adres. Melchers voor bromfietsen en re paraties. Singel 4, bij de Rot- terdamsêdijk. Tel. 67544, Schie dam. Schoonmaaksters gevraagd voor ochtend, avond en/of overdag 'op diverse kantoren te Rotterdam en Schiedam. Aanmelden N.V. Drop Oude Binnenweg 132, telefoon 110292, Rotterdam. Aangeboden herenschoenen, m. 44, It. mod., nieuw, suède; he renschoenen. m. 44, It. mod., bruin; herenkost. m. 52, l.g.st., twee stuks; vijf 'afgepaste bver- gordijn en, i.pr.st.kinderwagen/ wandelwagen, I.pr.st.; overjas, t.e.a.b., wegens overcompleet. Vrijdag van 810 uur Park weg 174. U kunt deze kleine advertentlëD voor allerlei doeleinden gebruiken. Zij hebben bovendien de reputatie, het opdragen werk te verrichten: lila en linde, nog ilaehti één week alle Wale/Walette beha's, aadloze nylons in nieuwe zomertinten, werkelijke Pr'*! aanzienlijk hoger, q4 alléén bij ons lijdelijk hemdje en broekje van elastisch ribweefsel, met leuke k8"^ modieus model, ook strapless te drafle alléén bij ons f4 maten 40/46 hemdje cl bijpassend brpekje V snoezige onderjurk ondoorzichtig charmeuse, gegarneerd pllssé enfredeux en kant, zowel onder 8 boven, In geel en lila, alléén bij ons maten 40/50 tijdelijk 2* nylon jupon met twee stroken fraaie kant, In wit, <3ee' alléén bij ons gaines en corse110" ter. E C I A A l H U Rotterdam: Meent 67. Noordsingel 39. Groene Hiliedijk 267, Dordtselain 112, Burg. Baumannlaan 124 Schiedam: Oranjegalerij Vlaardingen: Ged. Biersloot Soek Korte Hoogstraat nu ook Nieuwe Binnenweg 254 Rotterdam: Zwartjanstraat 14, Kleiweg 100, Schiedamseweg 25» Stadhoudersweg 133, Goudserijweg 8. Burg. Baumannlaan '120. De Slinge 185-187. Pleinweg 1. Beijerlandselaan 59 ,e Vlaardingcn: Korte Hoogstr. LANGE HAVEN 95 Schiedam - Tel. 68611 MONOPOLE TEL. 68808 Vrijdag t/m .Zondag coL.ttfr.FiLM CARWIN MATHEWS "vrljJag em sat.12-7-9.15 rond. 2-4.15-7-9.15 uur maandag t/n, woensdag Dag. 2-7-9.15' GARY COOPER cinemascope RITA HAYWORTH-VON HEFLlN 'Een WILLIAM GOETZ productie Donderdag cyclus! 2-7-9.15 De onvergetelijke film O.K. MR. DEEDS MET GARY COOPER met PETER FINCH - ,DAME EDITH EVANS (The nun's story verhoogde TOEGANGSPRIJZEN Technicolor WARNER BROS Dag^ookJ£ah^»^ZoncL)^!Uer^^uuir^^)onderddga^ (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 26 juli Het project voor de reconstructie van het Bezui denhout. inhoudende o.m. de bouw van een nieuw station ter vervanging van het station Staatsspoor, zal ingrijpend gewijzigd moeten worden Na zeer lang durige onderhandelingen tussen het Kijk, de gemeente Den Haag en de Neder landse Spoorwegen, kon vorig jaar het zogenaamde wederopbouvvplan Bezui- denhout-C publiek worden gemaakt. Het plan schiep geen ideale situatie Den Haag zou ook in de toekomst niet één centraal station krijgen, doch twee hoofd station- maar het bood tenminste het perspectief dat er binnen afzienbare tijd iets gedaan zou worden aan de wederop bouw van het laatste stuk van het in de oorlog verwoeste stadsdeel Thans blijkt echter, dat men met de finan ciering vastloopt; het Rijk wil met zijn bijdrage niet verder gaan dan waartoe het bereid was op basis van de in 1956 geraamde kosten (in totaal circa hon derd miljoen gulden). De vier jaar geleden opgestelde be rekeningen zijn inmiddels door een aan tal kostenverhogende factoren achter haald Den Haag zou nu alle meerkos ten voor zijn rekening moeten nemen, hetgeen voor de gemeente niet te finan cieren is. Onder deze omstandigheden heeft men zich genoodzaakt gezien de oorspronkelijke opzet drastisch te be perken Er komt wel een nieuw Stuats- spooretation, doch niet half ondergronds, maar gelijkvloers. Hetzelfde geldt voor het bus- en tramstation van de. H.T.M. Verder worden enkele belangrijke we gen o.m de invalswegen uit Utrecht en Rotterdam anders geprojecteerd dan ze aanvankelijk waren gedacht Op plaatsen, waar men ongelijkvloerse krui singen tot stand had willen brengen, komen in de nieuwe opzet nu toch gelijk vloerse kruisingen. Het is vooral dit laatste Punt dat opzien baart. Wanneer het slechts om het „uitkleden" van een bepaald plan ging. zou men hiermee ge makkelijker vrede kunnen hebben dan met een ingreep, die voorzieningen aantast, welk0 waren geprojecteerd met het oog op 'de toekomstige verkeers- ontwikkeling. De vraag is te stellen of de thans beoogde zuinigheid op den duur niet de wijsheid zal bedriegen. Over de veranderde opzet moet nog nieuw overleg worden gepleegd tussen de belanghebbende partijen. Het iaat zich aanzien, dat de reconstructie van het Bezuidenhout door een en ander weder om geruime tijd zal worden vertraagd. ROTTERDAM, 27 juli Duizenden mensen stonden gisteravond om kwart over acht aan beide zijden van de Lek te Groot Ammers, toen van de N.V. Schiedamse Scheepswerf het casco van de zeegaande veerboot „Lilli Scarlet te water werd gelaten. Het is een zuster schip van de „Tina Scarlet'', die kort ge leden bij scheepswerf „Gusto" te water werd gelaten. De doopplechtigheid ge schiedde door mevrouw Lilli Jansen, moeder van de directeur" van de op drachtgeefster, de Deense rederij „Skan- dinavisk Linietravik" (Scarlet Line). De ze veerboot is bestemd om dienst te doen over de Sont tussen Turborghavn in Denemarken en Lanskrona in Zwe den. De veerboot heeft een lengte van 78 meter een breedte van 14 meter, een holte van 4,5 meter en een hoogte tot het bovenste dek van 13.90 meter. Het schip kan 50C passagiers en 70 auto's aan boord nemen. Op de vrijgekomen helling zal de kial worden gelegd voor de eerste van een serie van drie dubbelschroef motor vrachtschepen van 420 ton. Deze sche pen zijn speciaal geschikt voor ertsver- voer en zijn bestemd voor het Verre Oosten. De bouw van deze schepen ge schiedde eveneens voor buitenlandse ra- kening. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 26 juli De Eerste Kamer heeft z.h.s. het voorstel aan vaard tot wijziging van de begroting der Staatsmijnen voor I960 in verband met cen kapitaalsdeelneming van veer tig miljoen gulden ln een fenolfabriek, welke samen met dR Dow Chemical Co. gebouwd zal worden in het Botlek- gebied. Bij de behandeling van dit voorstel bracht de heer Vixteboxse (C.H.) naar voren, dat de ontwikkeling van de Staatsmijnen dwingt tot bezinning op de rechtsvorm van dit bedrijf. Het zwaartepunt ligt niet meer bij de mij nen, maar bij het chemische bedrijf. Men moet „Staatsmijnen" meer arm slag geven. Spr. denkt in dit verband V<* aan de vorm van een N.V. lr'e6üe (P.v.d.A) bracht eveneens de kw pe van de rechtsvorm aan de orde. ontwikkeling in de chemische A* acht deze spreker noodzakelijk 01 kolenwinming mogelijk te blijven ken. Wanneer men de rechtsvorm de Staatsmijnen in onderzoek ".jut' dan is het echter gewenst ook de tuur van de Nederlandse Spoorw van de P.T.T. en eventueel 00 -jcri'- Qe gemeentebedrijven te onderz°e pet Minister De Pous zegde toe vraagstuk van de rechtsvorm te zullen scnenken. De bewino= u. wees er echter op, dat dit geJrlï^'' ceerde probleem niet op korte teLfl op te lossen is, het vergt een durige studie. ROTTERDAM 27 juli. - Op deWjft' nesserdijk is gisteravond de 1%J pa^ kantoorbediende J. A. Müller me;red^ scooter tegen een personenauto 8e, die door de bestuurder gekeerd meisje liep vermoedelijk een iUisi*1' schudding op. Zij werd naar het Lo gelziekenhuis vervoerd. DEN HAAC 27 juli. De F igse plantsoenendienst is v -onnen met een proefneming, die zal leren of het moge lijk |s om bakken met planten en bloe men aan de boulevard te zetten. Men zoekt planten en bloemen, die het in de harde en zoute zeewind kunnen uit houden, al houdt men er rekening mee, dat men de bloembakken bij al te i weer naar luwer plekken zal moeten overbrengen. Men experimenteert nu met planten als reedistel, toorts, tennisbloem. Sint jans- kruid, hondrtong, diverse grassoorten, zuring, cineraria maritima. senecio greyii. trinlex. hortensia en dergelijke. De eerste bakken zijn op de bloemis terij gereed gemar'-t rn zullen deze week als proef word n geplaatst. Als proef heeft de p'antsoenendienst enige tijd geleden reeds op de voor zout en meest openliggende plaatsen van de stad een sterke populierensoort (p t jet Verheecken) geplant. fcnnot au bomen op den duur een goed ejn windscherm zullen vormen voor a landwaarts gelegen beplantingen. zpji>j De storm en droogte van deze hebben de jonge bomen op eerUti5CL woef gesteld en d; meest pessnr- tt technici van de -moedden „e toen zij door de uitdrogende wlIUn bruin getinte gebladerte bekeke 'tff deze boom dezelfde uitputtingsve selen (geremde groei, geen niefZ.eo ming van lover) zou gaan vertoi vele zwakkere broeders. Het blijkt nu echte' aet uujKi nu eciue na wat rie>; kalmer weer, dat de -ipulieren die eigenlijk „;i naiuici wcci, o ul. y dit jaar de moed nog niet laten Uit de „slapende van de b igcfl dat zijn knoppen, die eigenlijk jaar aan de beurt waren om te on ,ete groeien nu reeds de nieuwe Dia

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4