Kunstenaars kritiseren gemeente Gebrek aan organisatie wreekt zich Communistische hetze tegen medewerker van Adenauer KRUISWOORD-PUZZEL Kritiek op het beleid van J aar beur sbestuur Ir i Circus Mullens gaf première van gezellig programma Voor 't zelfde geld v JONGEDAME GEVRAAGD BOERENLEENBANK vrouwelijke administratieve kracht het huis MODÉLA PLAATST EEN KAMPIOEN! r Go roo© „WALDO" 50 mille aan lonen gestolen Gemeente werd niet ingelicht over toekomstige ontwikkeling Telegraafkabel R'dam-New York Veranderlijk weer r Spaarbank voor iedereen Telefoon 68817 b«g*g* 68828 Botsing met brand na „Onthullingen" over „nazi-verleden'* Cubaanse vlieger week uit naar Ver. Staten Weer vliegtuig van „Trek Air" neergestort Wijziging grond- en personele belasting Jongelui op oriëntatie naar Australië Ongeval in Waalhaven TROUWEN MCRCEDES-TAXI's J UNIEKE AANBIEDING komplete bontkollektie thans tegen zomerprijs ""ir „TROUWEN ZAL U NOOIT BEROUWEN" LUXE VERHUUR UNIQUE NSC ZATERDAG 30 JULI 1960 PA*. Te weinig exposities Gemeentelijke opdrachten Kritiek op eigen organisatie PRIJSPUZZEL it ïlaaH fsi mantnox REVOLVER IN DE COCKPIT aie? n a U KETHEL Uw gehele spaartegoed rente- gevend en direct opvraagbaar klassieke kwaliteiten moderne dessins - voldoe^ aan uw laatste modewenSefl O D L. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, juli Rotterdam telt 202 beeldende kunstenaars van pro fessie Een kleine groep, maar van belang in velerlei opzichten. Uit ge sprekken met enkelen van hen hebben wij ons een inzicht kunnen verwer ven over hun mening omtrent de verhouding tot de burgerij, waarvan zij per slo* van rekening ook deel uitmaken. Het ligt in de aard van deze indi vidualisten dat zij zowel ten opzichte van elkaar als van hun medeburgers, in casu „de gemeente'' kritiek hebben. Omdat deze heterogene groep als zo danig nooit aan het woord komt tenzij via gemeentelijke commissies en sub commissies, die weer in ambtelijke taal geschreven rapporten afleveren, menen wij er goed aan te doen te laten horen wat er leeft bij deze artiesten en 'n tweede instantie na te gaan of hun kritiek gegrond is. Het gaat niet aan om het odium van on-culturele stad, dat Rotterdam zich in wijde kring verWwfven heeft, af te weren met opmerkingen als: „wij hebben toch maar de collectie Van Beuningen aangekocht" of „wij krijgen toch maar een groots concert- en congresgebouw". Het is van belang te weten of Rotterdam voor zijn kunstenaars een leefbare stad is, dat wil zeggen een stad, die oog heeft voor de noden, billijke verlangens en rechten van deze groep. Een van de belangrijkste contactpunten van de kunstenaar en burgerij is de ten toonstelling. In Rotterdam is het de Rot terdamse Kunststichting die aan de Lijn baan en aan het Zuidplein expositieruim ten bezit. Voor een tentoonstelling aan de Lijnbaan moet men zich echter op een wachtlijst laten plaatsen, wat inhoudt, dat men een tot anderhalf jaar wachten moet eer men eens kan exposeren, als men al toegelaten wordt. Bovendien worden hier ook werken van niet-Rotterdammers ge- exposeerd. In de zaal van de Rotterdamse Kunstkring aan de Witte de Withstraat geldt hetzelfde. In 't Venster wordt voor namelijk geëxposeerd door kunstenaars voor wie geldt hetgeen Simon Vinkenoog in een voorwoord op een van deze ten toonstellingen schreef: „Verf is geen bloed, maar verf, scheur maar, splijt maar. doe maar, en als je er bent zijn we er alle maal. horizontaal, en wat we zochten hebben we niet gevonden." Slechts in De Schuur aan de Boter- dorpse Verlaat in Hillegersberg is een ruimte geschapen door een kleine groep Rotterdamse kunstenaars, die daar per manent exposeren. Daar heeft men dan ook in een jaar tijd zo'n 20.000 bezoekers getrokken. Met enkele zeer kleine expo sitieruimten als De Brug aan de Meent, is het dan wel afgelopen. Een levend contact van burgerij en kunstenaars zodanig dat men op de hoog te blijft van de prestaties van stadgeno ten is uitgesloten, temeer omdat b.v. een jaarlijkse of tweejaarlijkse overzichtten toonstelling ontbreekt. Het museum Boy mans-Van Beuningen staat geheel buiten hetgeen door de levende Rotterdamse kun stenaars wordt gepresteerd. Daarom leeft er algemeen een verlangen naar een permanente expositieruimte, waarin volgens een bepaald roulatiesy steem Rotterdamse kunstenaars hun wer ken kunnen tonen en verkopen. In het rapport van de Commissie voor het kunstbeleid van 1957 staat reeds ver meld: „Ook Rotterdam (naast Den Haag en Amsterdam red.) heeft recht op een jaarlijks overzicht van het beste wat in de Rotterdamse ateliers tot stand komt. Het versterkt het contact van de bevol king met de eigen kunstenaars en is on ontbeerlijk om de stad tot een levend centrum te maken. Men kan hiertegen aanvoeren dat alleen kunstwerken van de hoogste kwaliteit in het Museum (bedoeld is het toenmalige Boymansmuseum, red.), thuishoren. Maar men bedenkte, dat een kunstbeleid, dat alleen topfiguren laat zien en niet de bredere laag, waaruit de zen voortkomen en waarop ze rusten, on gezond is en bij voorbaat tot falen ge doemd". Er is nog niets veranderd in drie jaar tijds. Een van de knelpunten van kunstenaars en gemeente is ook de toepassing van de zogenaamde 1 tot 1 Mi '/«-regeling ter op luistering van rijks- en gemeentelijke ge bouwen. Volgens deze regeling, die aanvan kelijk alleen bestond voor Rijksgebouwen, mag een bedrag van 1 tot iV2°U van de bouwsom besteed worden aan beeldhouw werken. wandschilderingen, aankoop van tekeningen, grafiek e.d. Sinds februari van dit jaar werd de landelijke regeling ia incidentele gevallen gevolgd, maar op 25 maart dienden B. en W. een voorstel bij de gemeenteraad in voor een algemene regeling. De opzet van deze regeling, die in Rotterdam pas laat is toegepast, is „het aanzien van onze stad te verhogen en de werkgelegenheid voor de beeldende kun stenaars te verruimen". De Raad heeft dit voorstel aangenomen maar bij de kunste naars is enige ongerustheid ontstaan over de juiste toepassing hiervan en de wijze waarop deze geschiedt. „Hoe zit dat met het Dijkzigtziekenhuis en met de Centrale Waalhaven?" vraagt men zich af. Het beleid en de samenstelling van de gemeentelijke aankoopcommissie vormen een ander probleem. En dan nog enkele vragen: Waarom kent men geen Rotterdamse kunstprijzen? Waarom zijn er niet meer beurzen? Waarom wordt er niet meer aandacht besteed aan het beschikbaar stellen van atelierruimte? Waarom worden er niet meer Rotter damse kunstenaars ingeschakeld bij voorstellingen van het Rotterdams To neel? Wfl hopen op deze vragen in een vol gend artikel terug te komen. Daarin zul len wij een interview publiceren dat wij hadden met de heer C. A. 't Hart, hoofd van het bureau Kunstzaken van de ge meente Rotterdam. Het is niet alleen kritiek op anderen, die onder de kunstenaars leeft. In bepaalde kringen is men zich bewust, dat Jeze ook op henzelf terugvalt voorzover het hun zwakke organisatie betreft. „De Federatie van Beeldende Kunste naars is in Rotterdam zo dood als een pier", vertelde men ons. Hetzelfde geldt b.v. voor de afdeling Rotterdam van de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereni ging. De vertegenwoordiging in de aan koop- en beoordelingcommissies, de be langenbehartiging in het algemeen door de kunstenaars zelf via diverse kanalen wordt momenteel ernstig bestudeerd. Het ziet er naar uit, dat in het najaar de symptomen merkbaar zijn van een her opleving van de kunstenaarsorganisatie(s) in onze stad. Overigens zijn slechts 60 van de 200 beroeps-beeldende kunstenaars lid van de Federatie. Wel zijn er enkele groepen kunstenaars, die elkaar helpen, die gezamenlijk expo seren en werken zoals de Aragroep, de Argusgroep. de Zerogroep en de reeds genoemde Schuurgroep. ROTTERDAM 29 juli Inbrekers heb ben vannacht 50.000 gulden aan lonen en kasgeld gestolen uit een brandkast van het bouwbedrijf van M. en de W, aan de Heemraadssingel. De brandkast, die in een keukentje naast het kantoor stond, werd waarschijnlijk met behulp van snij branders opengescheurd. De inbrekers volgens de politie behorend tot het genre der vaklieden hebben een juist tijdstip uitgekozen. De lonen van de werknemers, die vandaag worden uitbe- kozen. De olnen van de werknemers, die betaald, waren gisteravond in de brand kast gelegd. Voorlopig ontbreekt elk spoor van de daders. ROTTERDAM, 29 juli. Een Duitse automobilist is gistermiddag, toen hij op het Westplein bij de Westerstraat achteruit manoeuvreerde, in botsing gekomen met een andere personen wagen. Een inzittende van de Duitse auto, de 72-jarige mevrouw A. Mogk uit Bad Neuheim liep hierbij een schouderfractuur op. Zij werd naar het Coolsingelziekenhuis vervoerd. Door overhitting van de brandende elektrische aansteker op het dashboard ontstond in de wagen bovendien een brandje. Dit kon met behulp van een schuimblusapparaat uit een politie wagen worden bedwongen. De wagen moest worden weggsleept. (Van onze correspondent ln Bonn) BONN, 29 juli Op een internatio nale persconferentie in Oost-Berlijn zijn de Oostdultse commnisten gistermid- Horizontaal: 1 stevig, 5 arbeiders organisatie, 8 schoonmaakartikel, 13 meisjesnaam, 14 papegaai, 15 bloem, 16 strijd, 18 tijdperk, 19 eetgerei, 21 ramp spoed, 25 bijwoord, 27 dorp in Noord- Brabant, 28 hetzelfde, 30 aldus, 31 grondstof, 33 dorp op de Veluwe, 35 daarna, 37 rund, 40 nummer, 41 op maker, 43 mast, 44 naar onze mening, 46 pech, 49 vogel, 51 opbrengst, 53 reeds, 54 vuil, 56 doch, 58 voorzetsel, 60 ambt als onderscheiding zonder in komsten, 63 middag, 65 vod, 66 winter- sportartikel, 69 stuurinrichting, 70 niet bezig, 71 watervogel, 73 nieuw deel van Nederland, 74 dun, 75 vrachtprijs. Verticaal: 1 uitroep, 2 ieder, 3 kliek, 4 voedsel, 5 frisse wind, 6 voertuig, 7 opschepperij, 9 voor, 10 streek, 11 bovenste deel, 12 stoomschip, 17 vrucht, 19 niet weinig, 20 zuivelprodukt, 22 de lezer heil, 23 de dato, 24 romp van een beeld, 26 muzieknoot, 27 wapenstil stand, 29 voorman van Javaanse ploeg arbeiders, 30 persoonlijk voornaam woord, 32 stekelig uitsteeksel, 34 r.-k. geestelijke, 36 vervoermiddel, 38 lid woord, 39 stilstaand water, 42 paar, 45 doopvader, 47 reeds, 48 huldigen, 49 bloem, 50 slijpmiddel, 51 sterk sma kend, 52 geheel de uwe, 55 bijwoord, 57 riviertje in Noord-Brabant, 59 verbran- dingsprodukt, 61 boodschappen, 62 maal, 63 zandheuvel, 64 lof, 67 pausen- naam, 68 loot, 69 muzieknoot, 72 mu zieknoot. Oplossingen kunnen ingezonden wor den tot donderdagmiddag. Over puzzels geen correspondentie. de De oplossing van puzzel, die verleden werd is aldus: de kruiswoord- week geplaatst Horizontaal: 1 brand, 5 lever, 9 baron, 13 larf, 15 les, 16 aard, 17 o. L, 19 rood, 21 Adam, 22 kg, 23 nop, 25 merkteken, 28 Lee, 29 doel, 31 fel, 32 ven, 33 mier, 34 slet, 36 koren, 38 Hont, 40 sein, 42 sen, 43 bank, 45 re, 47 glad, 49 eens, 50 al, 51 Orel, 52 kanarie, 53 tube, 54 eg, 55 oven, 57 slee, 59 te, 60 open, 61 big, 63 Dirk, 65 even, 66 deern, 68 Kelt, 70 hier, 71 bot, 72 aap, 74 noen, 76 urn, 77 regelmaat, 80 K.R.O., 81 we, 82 rose, 83 frak, 85 eb, 86 peet, 87 pot, 89 Taag, 91 nooit, 92 vader, 93 kraal. Verticaal: 1 blond, 2 al, 3 nar, 4 drom, 6 el, 7 vent, 8 es, 9 baan, 10 arm, 11 R. D., 12 neger, 14 foef, 16 Aden, 18 loos, 20 drek, 21 Aken, 22 keet, 24 pels, 26 klos, 27 even, 28 link, 30 leeg loper, 33 monsteren, 35 til, 37 relatie, 38 Han, 39 droes, 41 naken, 43 beeld, 44 kleed, 46 erg, 48 dan, 49 eis, 50 abt, 56 ven, 58 eik, 60 oven, 61 bete, 62 gram, 64 klok, 65 Eire, 66 doge, 67 naaf, 69 tere, 70 huwen, 71 Best, 73 part, 75 nobel, 77 roet, 78 lood, 79 taak, 82 rei, 84 kar, 86 Po, 87 pa, 88 te, 90 ga. De prijs is gewonnen door T. Joore, Oude - Maasstraat 8b, Sdhtedaim. Bostwis- eeitje. wordt gestuurd, dag met „onthullingen" voor de dag ge komen over de secretaris-generaal op de bondskanselarij, dr. Hans Globke, een van de naaste medewerkers (sinds 1949) van bondskanselier Adenauer. Het was in officiële kringen alhier bekend, dat deze campagne op handen was. Naar analogie van de affaire-Oberlan- der wordt door de Oostduitse commu nisten die enige honderden ex-nazi's In partij- en staatsdienst hebben dr. Globke zjjn vermeende „nazi-verleden" aangewreven. Op de persconferentie werd dr. Globke er gistermiddag van beschuldigd „misdaden tegen de men selijkheid" te hebben begaan. Dr. Globke stond, tezamen met de minis ter van verkeer, ir. Seebohm, en de minister van binnenlandse zaken, dr Schroder al enige tijd op de Hjst van hoge Westduitse functionarissen, die de Oostduitsers met behulp van de „Genossen" in Polen en Tsjechoslowa- kije de woestijn in willen sturen, na dat het hun was gelukt om dé minister voor vluchtelingenzaken prof Oberlan- der, in verband met de z.g. „Lemberg- affaire" tot ontslagneming te dwingen. Vanwege prof. Oberlanders onmis kenbare nazi-verleden heeft de West duitse regering niet te zijnen gunste geïntervenieerd. In verband met de be schuldigingen tegen dr. Globke is de bondsregering evenwel niet van plan werkeloos toe te zien, dat de naam van de staatssecretaris wordt besmeurd. Wat de Oostduitse communisten hem als „nazi-verleden" aanwrijven is het feit, dat hij een juridisch commentaar heeft geschreven op de Neurenbergse Jodenwetten. Dr. Globke, die nooit lid is geweest van de N.S.D.A.P., heeft daarmee willen trachten voor de Jo den een nog zo gunstig mogelijke inter pretatie van de wetsclausules te ge ven. Het „Reichsgericht" der nazi's heeft dit commentaar toen het er achter kwam dan ook zo gauw mo gelijk voor onbruikbaar verklaard en ingetrokken. Vele in leven gebleven Jo den hebben na de oorlog verklaard, dat zij met dr. Globkes commentaar geer veel voor hun geloofsgenoten heb ben kunnen doen. Men wees er gisteren in officiële kringen alhier op, dat toen Adenauer in 1949 dr. Globke benoemde, de (Joodse) Amerikaanse plaatsvervan gende Hoge Commissaris ln Duitsland, Riddleberger, tegen dr. Globke geen bezwaren had. Men wees voorts op een brief, die de toenmalige bisschop van Berlijn, Konrad kardinaal Von Preysing, op 16 januari 1946 heeft ge schreven, waarin de kardinaal o.m. zei: „Dr. Globke heeft steeds zijn best gedaan om gewelddaden van de na zi's te verhinderen, voor zover hem dat in zijn ambt mogelijk was. Hij lichtte het Episcopaat in over plannen en be sluiten van het Rijksministerie van binnenlandse zaken, gaf inzage van streng geheime wetsontwerpen en le verde op deze wijze materiaal voor pro testen en dreigementen. Ten behoeve van de hulp aan ver volgde Joden heeft dr. Globke de waardevolste diensten bewezen, waarbij hij telkenmale leven en vrijheid op het spel zette. Het is in de eerste plaats aan zijn moedige samenwerking met het Berlijnse ordinariaat te danken, dat twee wetsontwerpen tot scheiding van „rassische Misch-Ehen" door de dreigende houding van het Duitse Epis copaat nimmer tot wet werden verhe ven. ROTTERDAM, 26 juli Met ingang van maandag krijgt het telegraafkantoor Rotterdam een rechtstreekse kabelvcrbin ding met New York (de RCA Communi cations, Inc.). Amsterdam heeft alleen een radio-verbinding; in Rotterdam zal naast de kabelverbinding ook de radio-verbin ding gehandhaafd worden. Beide moge lijkheden staan ten dienste van het tele gramverkeer met New York en verder met geheel Noord-Amerika en Canada, ROTTERDAM, 30 juli Na een tour nee door Spanje en Noord-Afrika is het Circus Mullens thans neergestreken in Rotterdam (op het terrein tegenover Heli port), waar gisteravond de première werd gegeven van oen geheel" nieuw pro gramma. Het is geen schreeuwend of pompeus oeuvre, waarop de circusbezoe ker dit jaar wordt getrakteerd, veeleer een gezeilig mengelmoes van attractieve nummers, waarvan er velen op interna tionaal niveau staan. Leeuwen en tijgers ontbreken, maar 65 paarden en pony's stelen het hart van de circusliefhebber en ook het berennum^ mer van Miss Ella (met ijsberen en bruine beren) verdient de warme aandacht. Twee olifanten gedresseerd door de heer en mevrouw Althof en een aantal poe dels van José Strassburger behoren even eens tot het dierenarsenaal. De trapeze nummers zijn boeiend en het clownsnum mer van Los 6 Mono's, een stel super- dwaze Portugezen, bleek reeds bij de première onmisbaar. Als bijzonder aardig hoogtepunt verdient voorts vermelding het optreden van het 14-jarige Portugese jongetje Menino Rui, die pas een jaar .in het vak zit", maar die nu reeds blijk geeft van een natuurlijke „feeling" voor het pistewerk. De paarden en de pony's worden aan MIAMI, 29 juli. De vlieger van een Cubaans DC-3 vliegtuig, dat een dienst onderhield tussen Havanna en de Cubaanse provincie Oriente, heeft in volle vlucht de bewapende bewaker, die op voorschrift der Cubaanse autoriteit ten op alie vliegtuigen is geplaatst, overmeesterd en daarna koers gezet naar Miami, waar het vliegtuig is ge land. De vlieger en zijn 6 passagiers hebben aan de Amerikaanse autoritei ten om politiek asiel gevraagd. Terwijl het toestel van Camaguay op weg was naar Havanna, trok de vlie ger een revolver, die hij op de in de bestuurderscabine gezeten bewaker richtte. Op hetzelfde ogenblik drongen twee passagiers de cabine binnen, die de bewaker ontwapenden en tevens de tweede vlieger en de hofmeester in be dwang hielden. Deze laatsten boden geen tegenstand. Hierna zette de vlie ger koers naar Miami, waar hij ver volgens landde. De DC-3 kon later weer naar Cuba vertrekken met de tweede vlieger en de hofmeester aan boord benevens twee passagiers, die blijkbaar met het ge beurde niets te maken wilden hebben. De vlieger wordt thans door de Amerikaanse autoriteiten ondervraagd. De zes passagiers, die asiel hebben ge vraagd, twee echtparen en twee kinde ren, zullen waarschijnlijk toestemming krijgen in de V. S. te blijven. SCHIPHOL, 30 juli. Opnieuw is een vliegtuig van de Maastrichtse eigenaar van het vliegbedrijf „Trek Air", de 42-jarige Marcel Smeets, die kortgeleden door de rechtbank in vrij heid is gesteld, neergestort. Gistermid dag kort na 2 uur botste zijn een- motorige tweedekker PH-NIK van het type „Tiger Moth" tegen een lierkabel, waaraan juist een zweefvliegtuig om hoog getrokken werd, en stortte neer op het vliegveld Teriet bij Arnhem. Het toestel werd totaal vernield. De be stuurder, de heer Liebers, werd licht gewond. De „Tiger Moth" was in verband met de vierdaagse met een reciamesieep in de lucht geweest en had bij wijze van uitzondering vergunning gekregen om op het zweefvhegcentrum Teriet te lan den. Toen het naar beneden kwam steeg juist een zweefvliegtuig, getrok ken door een automatische lierkabel, op. Nadat de „Tiger Moth" er tegen aan gevlogen was, dook de machine vrijwel rechtstandig naar beneden en boorde zich met de neus in de grond. De rijksluchtvaartdienst stelt in sa menwerking met de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol een onderzoek naar dit ongeval in. Medegedeeld wordt, dat het betrok ken toestel reeds eerder in een klein ongeval betrokken is geweest. Het was in België gerepareerd en pas weer in gebruik gesteld. DEN HAAG, 29 juli. In de Staats bladen 286 en 287 zijn opgenomen resp. de wetten tot wijziging van de grondbelas ting en die tot wijziging van de perso nele belasting, zoals die onlangs door Tweede en Eerste Kamer zijn goedge keurd. Weerverwachting van het KNMI, gel dig van zaterdagavond tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien, mogelijk met onweer. Zwakke wind met vannacht hier en daar mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. het hooggeëerde publiek gepresenteerd door Willie Mullens. Jammer was hst, dat op de première de Ascona's ontbra ken. De trapezewerkers waren niet :n staat op te treden, omdat hun uitrusting te laat arriveerde. Hoewel men tijdens deze eerste voor stelling af en toe nog even te kampen had met de kinderziekten van een nieuw programma artiesten, stalknechten, dieren en muzikanten moesten nog aan elkaar wennen garandeerde de pre mière reeds een genoeglijk feest voor alle circusliefhebbers, die in de komende dagen de tent van Mullens zullen opzoe ken. HOEK VAN HOLLAND. Een en twintig Nederlandse jongelui, die in diverse beroepen werkzaam zijn, zijn gistermiddag uit Hoek van Holland naar Southampton gereisd, van waaruit zij naar Australië zullen vertrekken voor een oriëntatie-bezoek van een jaar. De Australische regering heeft te zamen met de Nederlandse emigratie centrale en de organisaties voor vrij willige emigratie een programma voor hen opgesteld en de reiskosten op zich genomen. De deelnemers aan de oriëntatiereis die uit verscheidene streken van ons land afkomstig zijn, behoefden slechts een bijdrage van honderd gulden te le veren. Eerder in dit jaar zijn op de zelfde wijze negen jongens, afkomstig van landbouwbedrijven, naar Australië vertrokken. De jongelui zullen na hun verblijf in Australië naar Nederland terug keren om er hun ervaringen uit te dragen. Desgewenst kunnen zij echter ook in Australië blijven of later naar dit land emigreren. UTRECHT. 29 juli Het recente besluit van de raad van beheer van de Koninklijke Nederlandss Jaarbeurs, om met ingang van 1961 de consumptieve en technische beurs weer te combine ren, maar de sluitingsdata van beide beurzen te laten verschillen, heeft in de kringen der exposanten van de jaar beurs verbazing gewekt over de be leidslijn van de jaarbeursdirectie. De laatste jaren is het beie:d van de jaarbeursleiding in opspraak gekomen. Zo heeft de directeur van de Textiel- jaarbeurs, de grootste exposant op de voorjaarbeurs, in zijn kritiek op de jaarbeursleiding zelfs gesproken van een grillig en wisselvallig beleid dat gevoerd wordt. Ook door de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zijn vermanende woorden aan het adres van de jaarbeurs ge richt. De vice-voorzitter van de raad van beheer der jaarbeurs, mr. J. Milius, heeft aan de vooravond van de voor- jaarsbeurs 1960 er de nadruk op ge legd, dat het experimenteren met com bineren van beurzen, verlenging en verkorting van beursdata, beëindigd dient te worden. Vier piaanden na deze woorden is de jaarbeursleiding terug gekomen op de reeds twee jaar door gevoerde beslissing de consumptieve en technische beurzen te splitsen. De beurs voor gebruiksgoederen, voornamelijk geconcentreerd in de ge bouwen op het Vredenburg, zal nu een week duren, terwijl de technische beurs, op het Croeselaanterrein, gelijktijdig met de consumptieve beurs wordt ge houden, maar daarna nog een verlen ging krjjgt van drie dagen. Voor de noodzakelijke expansie op het Croese laanterrein zal in allerijl nog een hal worden gebouwd. De directeur van de jaarbeurs, mr. H. A. R. Schuit, heeft de destijds in gevoerde splitsing van beide beurzen tegenover de leden van de adviescom missie van de jaarbeurs thans gemo tiveerd door te wijzen op het ruimte tekort dat destijds ontstond doordat de groep huishoudelijke elektrische artike len de wens te kennen gaf, om inplaats van op de najaarsbeurs op de voor- jaarsbeurs te manifesteren. De oplos sing van dit probleem was. volgens de heer Schuit, slechts mogelijk, door op heffing van dit ruimtegebrek, hetgeen, naar zjjn oordeel, bemoeilijkt werd door de onzekerheid over de toekom stige ruimtelijke ontwikkeling op en rondom het Croeselaanterrein. De ruimtelijke ontwikkeling begint thans vastere vormen aan te nemen en een eerste fase van de uitbreidings plannen zal voor de voorjaarsbeurs 1961 gereed komen. Volgens de direc teur van de jaarbeurs overweegt men een overbrenging op den duur van de op het Vredenburg exposerende groe- ROTTERDAM, 29 juli Aan boord van het Engelse s.s. Chinkoa in de Waalha ven is gistermiddag de 34-jarige Lloyd- surveyer L. Nieuwland uit Oostvoorne van het tussendek in het onderruim ge vallen. De man liep bij deze val van ruim 5 meter vermoedelijk een schedelbasis- fractuur op. Bovendien brak hij een pols en kreeg inwendige kneuzingen. Hli werd naar het, Zuiderziekenhuis vervoerd. pen naar het Croeselaanterrein, vooi® in verband met de ontwikkeling u detailhandel, waar men een steeds ver dergaande zogenaamde branchevei'v®_ ging kan constateren. De jaarbeurs directie acht het logisch, dat men daarom als beurs naar moet strevei' alle artikelen, waarvoor de detail'18" del in gebruiksgoederen in haar ve a schilienae geledingen belangstel1111® kan hebben, zoveel mogelijk te conce' treren. De bedoeling van de jaarDC"1 is, dit te doen in de vorm van e soort vakbeurzen in agemeen DeUrs' verband. ,c Tot zover de mededelingen die jaarbeursdirectie aan de leden van adviescommissies heeft verstrekt die de verwachting wekken, dat 0 jaarbeurs thans gestalte wil geven een struktuurplan dat binnenskainer. alleen nog maar besproken is en wa8I,_ naar ook het gemeentebestuur van trecht geruime tijd uitziet. Precies een jaar geleden heeft he college van burgemeester en wet»0 ders van Utrecht de raad van behe® van de jaarbeurs medegedeeld, JL niet aanvaardbaar te achten, dat {J® gemeentelijk beleid voornamelijk °en paald zou wórden door een visie v®„ jaarbeurszijde op de ontwikkelingsdfL gelijkheden van de beurs, die in ht>üI" zaak voortspruit uit intuïtie. Dit in vê band met de grote gemeentelijke langen en de grote bedragen die in 1)0 geding zijn. n Het gemeentebestuur, zo verneh1:.. wij. heeft de jaarbeursleiding nadruk kelijk gevraagd om een analyse krachten die de ontwikkeling bep: va" en om concrete gegevens over een op VVUVIVIV, V V-UO OVC1 V- de naaste toekomst gerient beleid U1* ke de ruimtelijke uitbreiding van jaarbeurs. Tot nu toe heeft de jaarbeurs a8'l dit verzoek van het gemeentebestu" it-u.t„ ge oof- van Utrecht nog n-et°voldaan. In o meentelijke kring is men dan .g verbaasd, dat van jaarbeurszU" reeds mededelingen aan de adv'e® commissies zijn gedaan over de to komstige ontwikkeling van Utreciuse jaarbeurs. Een ontvvikk" ling, die valt of staat met de uitbr® ding van de terreinen op de Croes laan, waarvoor het veemarktten'®1 nodig is en waarover de gemeen' raad geen beslissing kan nemen, w8Ig neer het gemeentebestuur aan a hand van door de Jaarbeurs te vei' strekken nadere gegevens, niet 111 uitgewerkte voorstellen komt. Het gemeentebestuur heeft de Jaai1n beurs te kennen gegeven, dat het het. bijzonder behoefte gevoelt aan hie" inzicht in de opvattingen van de ja®ts beursleiding over de functionele Pla® r van de Jaarbeurs in het geheel beurzen, zowel nationaal als interna'1 naai. Dit geldt in de eerste plaats n e probleem vakbeurs versus aigeihe" beurs, vooral ook omdat dit deelpr?t bleem van bijzonder groot belang w°rL geacht voor de ruimtebehoefte van 0 Jaarbeurs. Het verlangen van het gemeente"" stuur geldt ook een concrete aanduid1"* van de jaarbeursvisie op de gevoté® die van de Euromarkt te verwacht" zijn voor de ontwikkeling van Europees jaarbeurswezen in het alg meen en van de Koninklijke Nede' landsche Jaarbeurs in het bijzonder. rijdt U met onze luxe Telefoon 64.65.fl (3 lünen) SINGEL 41—45 op een kleine afdeling van een groot kantoor voor administratieve werkzaamheden. Leeftijd 18 jaar. MULO- of gelijkwaardige opleiding. Brieven onder no. 88509 aan het bureau v. d. blad- ZWALUWLAAN 101 - KETHEL (gem. Schiedam) TEL. K 1800-65325 EEN LOPENDE REKENING BIJ DE BOERENLEENBANK ZAL EEN GEMAK VOOR O BLIJKEN Geopend: maandag t.m. donderdag van 9-12 en 1 -4 u Vrijdags van 9-12 en 1-7 a Zaterdags van o-il u VOOR AL UW BANKZAKEN Gevraagd per 1 september a.s. een 17—18 jaar, die geplaatst kan worden op de advertentie* afdeling van een uitgeverij voor weekbladen. Zij m°eï in het bezit zijn van een MULO-diploma en accuraaf kunnen werken. Brieven met ref. te richten onder. no. 88510 aan hei- bureau van dit blad. !!j|!!!I(H!!!lll!,'?M!'!j!|!!!!n!!!!!|!i!!j!|!|!,',MM!'"MflfjlM!!!!!!!! m «A W1S6HUN l ClffMANN, LIJNBAAN 75 - TEL. (010) - 11 93 10 - ROTTER^ met 8 pers. Cadillac's of 5 pers. Chevrolets van Burg. Knappertlaan 10-12-14-18 9 DAG EN NACH'l GEOPEND VOOR TAXI'S Een nette jongen gevraagd ,eJj( lichte fabriekswerkzaani/^gr' Leeftijd ca. 15 jaar. N.V. werkfabriek ARBA, Rozenp sestraat 14, Schiedam. Onzichtbaar stoppen. AHe+öatefl' komende brand- en m° „rdei> winkelhaken en scheuren jjjl* door ons onzichtbaar gestopt- ge lijke prijzen, spoedige ring. Hoogstraat 113, Schie tel. 67709 (Fil. Roeloff)*^^^ Chemisch reinigen, le Maandag gebracht, zat flod- klaar Verspeek Hoofdstraat 143. Tafel- en broodmessen 'Ser pen, klaar terwijl u wacht. ~~jer' ren, messen, cirkelzagen, PaJpCd- snijmessen, handzagen, sch. slijpen. Slijperij SobO» Nieuwstraat 43.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6