MARGARETHA, DE TRAGISCHE Ongslukkige vrouw bestuurde Nederlanden in bewogen tijden Overschot op betalingsbalans in le kwartaal gedaald „Luchttaxi a.u.b. op Schiphol Drie personen voor hondera gulden per uur in Cessna m f; AEROFLOT HEEFT „HEEL VEEL" VLIEGTUIGEN Maakt Reclame Wij werkende gehuwde vrouwen én die duizend gulden....! mmê& WERKSTERS GEVRAAGD PRIMA ADMINISTRATIEVE KRACHT AANKOMENDE ADMINISTRATIEVE KRACHT FUNKE MAGAZIJNBEDIENDE In de schaduw van een beroemde toren staat haar standbeeld Minder effecten naar het buitenland Voor het eerst een softball-toernooi Luchtvaartdelegatie op doorreis naar Amerika op Schiphol Pastoor Nolet met emeritaat MARIENS N.V.r afd. Personeelszaken r I! W Asiel gevraagd voor Ambonese versteke lingen Juli-spaaro verschot hoger dan normaal Goud en deviezen weer toegenomen Koninklijke jachten naar Middellandse- Zeegebied Rus praat ziin mond niet voorbii Vismarkt Nieuwe reddingboot maakt proefvaart September WIJ VRAGEN schiedamse meubelbeurs NSC DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 11 i Ktf OP DE GROTE MARKT van Mechelen, als. het ware letterlijk in de schaduw van de beroemdste klokketoren der wereld, staat op een hoog voetstuk het standbeeld van een vrouw in staatsiegewaad, Margaretha van Oostenrijk, landvoogdes der Nederlanden, die een belangrijk deel van haar leven in de 'St.-Romboutsstad heeft doorgebracht. De uitdrukking en de houding van dat beeld doen hooghartig aan. Toch was de persoon die het uitbeeldt, dat niet. Zij was veeleer een tragische prinses, met een leven vol ontgoochelingen, dat haar eerder verbitterd dan hooghartig moet hebben gemaakt. Herhaaldelijk is zij als vrouw de inzet geweest van huwelijken die' haar uit louter politieke speculaties van de zijde vooral van haar vader, werden opgedrongen. Veel droefheid en smaad heeft zij daarbij onder vonden. Politiek meesterschap Kunstlievende vrouw Zondag op N eptunus-terrein Spaarbank te Rotterdam Aan boord „Neder Ebro voor direct of tegen 1 september en een Voor geschikte krachten bieden wij goed salaris, prettige werkkring, goede sociale verzorging. Sollicitaties schriftelijk aan Singel 35 a Schiedam middenstands cursus u kijkt u vergelijkt u koopt bij: DE I Margaretha werd op 10 januari 1480 te Brussel geboren, als kind van Maxi- miliaan van Oostenrijk en van Maria van Bourgondië, dochter van Karei de btou- te. Zij was maar twee jaar oud toen zij haar moeder verloor. Zéér jong werd zij, met politieke doeleinden, in de echt verbonden met de Dauphin van Frank- rijk, de latere Charles VIII. Deze deed haar acht jaar later de grootste bele diging aan welke een vrouw kan tref fen: hij verstootte haar om met hertogin Jeanne van Bretagne te kunnen trou wen Met bloedend hart keerde zij naar haar geboorteland terug. In 149S, amper vijftien jaar oud dus, deed men haar een nieuw politiek! huwelijk aangaan. Ditmaal met Don Juan, erfprins van Ferdinand van Ara- gon en Isabella van Castilië. F00'1 v/as: de gemeenschappelijke vijandschap van Spanje en de Nederlanden tegen Frankrijk nog meer kracht bij te zetten. Een huwelijksplechtigheid „met de hand schoen" had te Mechelen plaats. Vijftien maanden later scheepte de jonge bruid zich te Vlissingen in om, na een zeer be wogen zeereis, te Burgos aan te komen. Zes maanden later overleed de echtge noot. Andermaal kwam de jonge vrouw ln on ze gewesten terug. Niet voor lang, want eens te meer werd zij gebruikt mis bruikt is juister uitgedrukt! als pion op het schaakbord der politieke allian ties Philibert de Savoie, die aan het Hof van Frankrijk was opgevoed toen Mar garetha daar vertoefde, kreeg haar hand. De prinses vertrok uit Brussel op 27 ok tober 1501 om zich naar Savoie te bege- afbreuk kunnen doen aan de liefde. Na allerlei feesten en blijde inkomsten trok ken zij zich terug in een diep in de bos sen van Bresse gelegen slot. Philibert gaf er, zich over aan zijn geliefd tijdver drijf van jagen en steekspelen Helaas, lang zou hun geluk niet duren: Philibert zoals prins Willem van Croy, Jan van Berghen en Hendrik van Nassau. Het toen schijnbaar mislukken van haar Franse politiek leidde tot verzet van de Staten-Generaal. Het gevolg was, dat Karei op 5 januari 1515 meerderjarig werd verklaard hij was toen vijftien overleed op 10 september 1504, tengevol-i jaar oud en dat Margaretha het re- ge van borstvliesontsteking. De jonge gentschap werd ontnomen. Na het ver hertogin, éénmaal verstoten en twee- trek van Karei naar Spanje werd de land- maal wèduwe. was toen amper vieren- voogdes evenwel in haar gezag hersteld twintig jaar oud! Zij vestigde zich te en ze begon op 1 juli 1517 haar tweede Bourg-en-Bresse. Daar heersten toen regentschap. pest en hongersnood, doch dat schrikte haar niet af. Zij wilde daar de belofte vervullen dié haar schoonmoeder, Mar garetha van Bourgondië, in 1480 had ge daan, namelijk daar een klooster voor be nedictijnen te bouwen, met een aan Sint- Nicolaas van Tolentijn toegewijde kerk. Na het volbrengen van deze taak be gaf zij zich naar haar vader in Duitsland. Daar bereikte haar een nieuw huwelijks aanzoek, ditmaal van de zijde van Hen drik VII van Engeland. Geschilderde por tretten van de hertogin van Savoie en van de Britse vorst werden uitgewisseld, zoals dat in die tijd gewoonte was. Mar garetha had er evenwel genoeg van nog langer de speelbal te zijn der politieke berekeningen van haar vader, waarvoor zij zich nu al lang genoeg had opgeof ferd. Bij het overlijden van Philips de Schone, haar broer, aanvaardde zij het regentschap over onze provinciën, die zij uit naam van Maximiliaan zou besturen. Met dat doel vestigde zij zich in 1507 te Mechelen. Door de oude stad van het geslacht der Berthouts tot hoofdstad der Nederlanden te verheffen deed Margaretha er een StA *g£*JZ brandpunt van jong en _Uitens leven ont- plaats te Salins, waar de bruidegom vertegenwoordigd werd door zijn half broer. De echte huwelijksplechtigheid speelde zich af in het oude klooster van Romanmoustier op de 2e december 1501. Met deze echtverbintenis kwamen wat glimpen van geluk in het leven van Mar garetha. Het staatsbelang had hier geen r- Keizer Karei V, die door Margaretha werd opgevoed en haar een belangryJce rol in de Nederlanden liet vervullen. staan. Veel is er daar dat nog aan haar van het economische, het culturele en het artistieke leven. Haar politieke bedrijvigheid kan in twee fasen verdeeld worden: een eerste en een tweede regentschap, gescheiden deor een tijdel'jk terugtrekken. In de strijd met Frankrijk wist zij, op 10 de cember 1508, de zogenaamde Liga van herinnert, onder meer haar standbeeld en paleis. De verdiensten van deze landvoogdes waren veelvuldig. Zij was het, die de machtigste vorst van die tijd, haar neef, de latere keizer Karei V heeft opgevoed en helpen vormen. Maar niet alleen Ka rel ondervond haar grote bezorgdheid: ook de andere' vier kinderen, van wijlen Philips de Schone waren aan haar zor gen toevertrouwd Te Mechelenhad haar vader een prachtig paleis voor haar ingericht. Maximiliaan bekleedde haar met het grootste gezag. Van haar macht maak te zij gebruik om orde en vrede in het binnenland te herstellen en de wedijver tussen de gewesten onderling te be strijden. De machtige Karei kon zich nadat hij aan de macht gekomen was onmogelijk volledig met het bestuur van deze gewesten bezighouden Daar om deed hij een beroep op Margare tha om hem daarin bij te staan. Haar bevoegdheden werden nog uitgebreid. Er kwam voorspoed in het land. Groot was ook haar rolbij het bevorderen Kamerijk tot stand te brengen, die voor lopig de vrede herstelde en de Habsbur- gers voordelen bracht. Doch de strijd met Frankrijk laaide spoedig opnieuw op. Zij werd in haar bestuur ook bijgestaan door staatslieden van Nederlandse stam, Naast "G Franse rechtsgeleerden en secretarissen in haar omgeving betrok zij ook, met instemming van Karei, Ne derlandse edelen bij het bestuur van het land. Zij boekte verder groot succes in de strijd met Frankrijk met de op 5 augustus 1529 gesloten Vrede van Kame rijk, ook de Damesvrede genaamd. Ge leidelijk liet zij zich minder leiden door dynastlsche Habsburgse belangen en kreeg zij vooral oog voor het algemeen Nederlands belang. Margaretha was een kunstlievende vrouw, die de diensten van bekwame kunstenaars gebruikte. Beeldhouwers, bouwmeesters en schilders zoals Jan Mostaert, Barend van Orley, Jan Ver- meyen, Pieter van Coninxlo, Jan van Room, Koenraad Meijt en de Italiaan Jacopo di Barbar; stelden hun talent in haar dienst, doch op Mostaert en Bar bar; na, waren die niet aan haar hof ge hecht; zij werkten voor haar in Brussel, Antwerpen en andere plaatsen. Zij bezat een waardevolle verzameling schilderijen en andere kunstwerken. Te Mechelen bloeide in haar tijd een rijk letterkundig leven. De aanwezigheid in die stad van het hof, van veel vertegen woordigers van de adel en van de juris ten van de Hoge Raad der Nederlanden, bracht een rijke cliëntele voor al dege nen die kunstwerken voortbrachten. De faam van veel kunstenaars was ook over de grenzen verspreid. Kunstsmeedwerk werd eveneens graag gekocht. Jan Fie- rens maakte een koorlessenaar (1498) en een koorhek (1516) voor de St.-Bavo te Haarlem. Van Gilles van den Eynde ging een koorhek naar de kathedraal van Utrecht en een doopvont (1527) naar de Sinte-Katharinakerk te Zutphen. Al die glans begon te tanen, toen op 1 december 1530 Margaretha in haar paleis te Mechelen overleed en het hofleven zich met Maria van Hongarije, zuster van kei zer Karpl, naar Brussel verplaatste. Het was aan een bouwmeester uit de Nederlanden, Lodewijk van Boghen, dat Margaretha het bouwen van een kerk te Brou had opgedragen, een nu nog alge meen bewonderd specimen van Brabant se kunst op Franse bodem en waarin zij door Koenraad Meijt drie beroemde praalgraven deed maken één voor haar zelf het tweede voor Philibert de Savoie en het derde voor diens moeder, Marga retha van Bourgondië. Toen zij het tijdelijke met het eeuwi ge had verwisseld, had een plechtige lijkdienst plaats in de St.-Rombouts- kathedraal Haar gebalsemd lichaam bleef daarna nog ruim een maand in het paleis te Mechelen Vandaar werd het naar de Petrus een Pauluskerk overgebracht, waar het enkele dagen bleef, om vervolgens naar Brugge te worden vervoerd. Prinsen en andere hooggeplaatsten vergezelden het op die reis Overal waar de stoet langs kwam werd ingetogen eerbied betoond. Daar de kerk van Brou en haar graf nóg niet voltooid waren, blegf het stoffelijk over schot van de landvoogdes tot einde april 1532 bij de Brugse Annunciaden. Bij testamentaire beschikking had Mar garetha haar ingewanden aan haar Me- chelse parochiekerk van St.-Petrus en Paulus geschonken en haar hart aan het klooster van de Annunciaden te Brug ge. Deze werden daar lange tijd in kost bare urnen bewaard, doch zijn in de loop der tijden verloren gegaan Het lichaam van de tragische prinses, die onze gewesten met zo véél toewijding en begaafdheid heeft bestuurd, rust nu al sedert ruim vierhonderd jaar te Brou in Frankrijk, in de kerk die zij door Lodewijk van Boghen heeft doen houwen. In haar met een baldakijn overwelfd mausoleum ziet men Margaretha in twee liggende, monumentale figuren uitge heeld: boven, in weelderig staatsiege waad. met haar indrukwekkende praal- mantel; beneden: rustend op een lijkwa de. AIdus vereeuwigde Koenraad Meijt deze buitengewone vrouw, wier leven een aaneenschakeling van ontzaglijk veel zor gen ontelbare ontgoochelingen, en wej- nig geluk is geweest. B. Het praalgraf van de ongelukkige land voogdes in de kerk te Brou in Frankryk (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 augustus. Het Tweede- Kamerlid Van de Wetering (C.H.U.) heeft de minister van Binnenlandse Za ken gevraagd of het waar is dat me vrouw Tanihatu, echtgenote van een Am bonese scheepsofficier, die zich als ver- stekelinge aan boord van het schip Ka- rossa bevond, door de Nederlandse auto riteiten niet tot Nederlands Nieuw Gui nea wordt toegelaten. De heer Van de Wetering vraagt tevens of het juist is dat deze vrouw gevlucht is wegens sym pathieën voor de republiek der Zuid- Molukken zodat weigering om haar toe te laten kan leiden tot uitlevering aan Indonesië. Gevraagd wordt of aan deze vrouw niet alsnog asiel kan worden ver leend. ROTTERDAM 2 augustus. Voor het eerst zal a.s. zondag een softball-toernooi worden gehouden, Softball (honkbal voor dames) is in ons land nog niet zo goed ingevoerd, doch men hoopt gezien de geweldige groei van het honkbal bij de heren dat ook der damessport populair zal worden. Neptunus organiseert zondag op zijn ter rein aen de Abraham van Stolkweg een toernooi tussen Schiedam. Onze Gezellen uit Haarlem en Neptunus zelf. De aan vang van de wedstrijden is om 11.30 uur. ROTTERDAM, 2 augustus. In meer dere opzichten vertoonden de besparingen bij de Spaarbank te Rotterdam in juli een gunstige ontwikke1:g. Bij een inleg van rond 11.313.000- en een terugbetaling van 9.160.000,be droeg het spaaroverschot in juli 2.153.000,—, d.i. 1.244.000— meer dan in de overeenkomstige maand van 1959 toen het 909.000,— bedroeg. Terwijl de maand juli doorgaans een lager overschot te zien geeft dan zijn voorganger, blee'- ditmaal het spaarover schot daarentegen 623.000,hoger te zijn dan dat van juni. Het door 455.218 spaarders aan de spaarbank toevertrouwde 'egoed is oer 31 juli gestegen tot 242.173.000,—. 'g-GRAVENHAGE, 1 uug. Bakens een publikatle van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het overschot op de lopende rekening van de Nederland- sche betalingsbalans in het eerste kwar taal van dit jaar ten opzichte van de zelfde periode van 1959 gedaald van 509 miljoen tot 460 miljoen, terwijl het overschot in het laatste kwartaal van 1959 f 528 miljoen bedroeg. Het overschot op de lopende en de kapitaalrekening kwam op f 468 mil joen, hetgeen 108 miljoen minder is dan over dezelfde periode van het afge lopen jaar, toen het voordelige saldo f 576 beliep. De goedereninvoer (naar factuur- waarde) is ten opzichte van de eerste drie maanden van 1959 gestegen tot f 3.647.- (f 3.05G.-) miljoen. Daartegen over staat een goederenuitvoer (naar faetuurwaarde) van 3.583 miljoen, welke in de periode van januari t.m. maart 1959 2.936 miljoen bedroeg. Hierdoor daalde het tekort van f 120 miljoen tot f64 miljoen. Een scherpe daling gaven de opbreng sten uit het dierstenverkeer en de ka pitaalopbrengsten te zien, en wel van 629 miljoen tot 524 miljoen. In het particulier kapitaalverkeer liep het overschot eveneens aanzienlijk terug. Bedroeg het overschot in het eerste kwartaal van het vorige jaar nog 118 miljoen, in de eerste drie maanden van dit jaar werd slechts een overschot ge boekt van 36 miljoen. De post over- heidskapitaalverkeer gaf een tekort te zien van 28 miljoen tegen een tekort van f51 miljoen het vorige jaar. De achteruitgang van het over schot in het particuliere kapitaalver keer is vooral een gevolg van het feit dat in de eerste drie maanden van 1959 voor een aanzienlek groter bedrag aan binnenlandse effecten aan het buitenland werd aangekocht. De transacties in Nederlandse effecten bracht toen een overschot van f342 miljoen, terwijl dit jaar voor een be drag van 207 miljoen binnenlandse effecten naar het buitenland zt)n ge gaan. Door Nederland werd aan bui tenlandse effecten aangekocht voor f 54 miljoen. In het eerste kwartaal van het afgelopen jaar bellepen deze aankopen slechts f 5 miljoen. Een sterke wijziging onderging ook de post investeringen. In de eerste drie maanden van 1939 overtroffen de Ne derlandse investeringen in buitenland de buitenlandse investeringen in ons iand met 117 miljoen. Dit jaar waren de buitenlandse investeringen in Neder land in de meerderheid met 5 mil joen. De in het buitenland uitgezette kre dieten op korte termijn namen belang rijk toe. Voor het eerste kwartaal van 1959 bedroegen deze f 32 miljoen tegen f 114 miljoen voor dit jaar, hetgeen echter weer 90 miljoen minder is dan in de laatste drie maanden van het vo rige jaar, toen voor een bedrag van f 204 miljoen aan kortlopende kredieten verleend werd. Aan kredieten op lan ge termijn is voor 18 miljoen meer door het buitenland in Nederland ge plaatst. In dezelfde eerste drie maan den van '1959 verleende Nederland aan het buitenland 45 miljoen meer aan langlopende kredieten. Door het overschot op de betalingsba lans is de goud- en deviezenvoorraad opnieuw gestegen. De goudvoorraad vermeerderde met 122 miljoen, de de viezenvoorraad bij De Nederlandsche Bank met 57 miljoen en bij de devie- zenbanken met f298 miljoen. De positie tegenover het Internatio nale Monetaire Fonds onderging een wijziging ter grootte van 13 miljoen, door hét ter beschikking stellen van gul dens voor rekening van deze instelling aan Aregentinië. De monetaire reserves bij De Neder landsche Bank kwamen per ultimo maart op 5.222,- miljoen en bij de re presentatieve handelsbanken op 2.950 miljoen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 augustus. Sinds za terdag kan men op Schiphol eenvoudig weg „een luchttaxi alstublieft" bestel len. Dan komt er een snel comfortabel vliegtuigje, een Cessna 182, voorrijden. Desgewenst stapt men er met drie pas sagiers in en dan laat men zich naar de plaats van bestemming brengen. Dat hoeft niet een stad met een perfect geoutilleerd vliegveld te zUn maar dat mag één van die honderd Europese landingsstroken zijn waar men ooit wel eens een vliegtuigje heeft zien binnen komen. In de meeste gevallen dus zal de luchttaxi de passagier vrij dicht bij zijn doel kunnen afzetten en ophalen. Het is Marln'g Air Charter die het voor europa nog unieke initiatief van de luchttaxi's heeft genomen. De directeur, de heer Martin Schrö- der. vertelde ons dat hij hoopt na een (verwachte) succesvolle start van de luchttaxi meer Cessna's in gebruik te nemen Deze Cessna biedt plaats aan drie passagiers en een vlieger De vliegsnelheid is ongeveer driehonderd kilometer Per uur Zon der tussenlanding kan men vanuit Amsterdam bijvoorbeeld Nice berei ken; het vliegbereik is 1200 km Het luxueus ingerichte toestel is van mb. derne vlieginstrumenten voorzien. Men brengt de passagier voor een uur vliegen honderd gulden in reke ning Heen en terug naar Londen bij voorbeeld komt de passagier op een prijs van ongeveer24g gulden te staan. Vooral zakenlieden zullen waarschijn lijk graag van de luchttaxi gebruik ma ken Zij kunnen het toestel net zo lang tot hun beschikking houden als zij zelf willen Een voordeel is het dat men niet afhankelijk is van de vliegdiensten van grote maatschappijen, die vooral in de zomertijd vaak zo vol zijn. dat pas sagiers meermalen naar een volgend lijntoestel moeten worden verwezen. Meestal zal men met de luchttaxi ook goedkoper uit zijn en dikwijls zal het ook gebeuren dat de Cessna de passa gier veel dichter bij de uiteindelijke plaats van bestemming brengt dan de grote luchtvaartmaatschappijen. De instelling van de luchttaxi heeft vooral in de Verenigde staten een P te vlucht genomen Van Europa is t het ogenblik Duitsland bezie met a voorbereiden van luchttaxi's. De ste reacties op de luchttaxi's van Wj tin's Air Charter zijn van dien g- dat men uitbreiding mag verwaonte^ Vanmorgen al is de Cessna voor <t vlucht op pad geweest en men ne al een lijst van opdrachten voor de mende tijd. Strikt genomen kan taxi een kwartier voor het £ewemr- vertrek bestellen, maar het kan nat'u" lijk heel goed voorkomen dat men, t luchttaxi bestellend, te horen krijgt 1 het vliegtuigje voor enkele uren b® is- Martin's Air Charter verzorgt met twee De HavlHand Doves en tv Dakota's bovendien rondvluchten b0 Nederland en chartervluchten voor P sagiers en vracht naar alle w.in.?/w! ken. Sedert ide t(jd dat het bedrij' 0 van reclamevluchtcn met sleepnet en rook maakte. Is het snel gegroei0- (Van een verslaggever). f AMSTERDAM, 2 aug. Gezagvoer0 J. Oosterveld van de splinternien „Neder Ebro" der Maatschappij "N,®1* e land" heeft gisteren ln de Amsterdan1^ haven een opmerkelijke lading aan „k gekregen. Aan dek kwamen name zowel het koninklijk jacht „Piet u" als de Lemster Aak „de Groene Drae die enkele jaren geleden door A Nederlandse volk ten geschenke w gegeven aan prinses Beatrix. ,e0 Beide schepen, die als deklast wor« ,n vervoerd, zullen worden afgeladen Syracuse. Zij zullen met het konink gezin in de Middellandse Zee krui De „Neder Ebro", die 12.500 ton roe maakt haar eerste reis op de zogenaa» Europa Lijn naar Manilla. Het lijkt wel of ik eerstdaags aan een declamatiewedstrijd meedoe. Want iedere keer beklemtoon ik het bericht van vorige week met vette koppen in alle kranten: voor de gehuwde wer kende vrouw in ons land ligt er een gezamenlijke verlaging van de inkom stenbelasting van veertig miljoen gulden in het verschietDe aftrek voor de gehuwde, werkende vrouw kan worden verhoogd tot duizend gulden Minister Zijlstra en Staatssecretaris Van de Berge tonen begrip voor de ontzettend zware belastingdruk, die een gevolg is van het samenvoegen van de inkomsten van de vrouw bij die van de man. Met alle rampzalige gevolgen vandien Minister Hofstra stond in 1958 al voor ons op de bres met een voorstel van 624.maar nu wordt het nog meer. Vermoedelijk pas in 1961 Nog niet direct zullen wij van die duizend gulden aftrek kunnen profi teren, want als het parlement toestemt, zal dit pas over de inkomstenbelasting van 1961 van toepassing zijn. Heel Nederland, nu ja 2,5 miljoen gehuwde vrouwen, waarvan er nu reeds 10 pet. werken, zullen hiervoor stevig hun werkzame duimen omhoog houden, want eindelijk zal het voor ons nu eens met die beroerde belasting beter worden. O, ja, ik wéét het, er zijn mensen, die het afgrijselijk vinden, dat een getrouwde vrouw werkt Een middel eeuwse opvatting intussen, want bijna ieder meisje krijgt tegenwoordig de getrouwd is, uit de kleine kinderen, och, is het dan zo'n doodwond, dat zij dan haar oude beroep van vroeger weer opneemt Nee, nu niet zeggen, dat het dan ten koste van het huishouden gaat, dat is niet eerlijk. Met alle moderne hulpmiddelen, waarover wij tegen woordig beschikken (stofzuiger met alle mogelijkheden, wasmachine, koel kast etc,) is de boel zo aan kant. En blijft aan kant, als de huisvrouw afwezig is in de morgen- en middag uren. "Haar leven zal meer inhoud krijgen, zij zal het heerlijk vinden, zelf óók wat te kunnen verdienen door arbeid te verrichten, die vroeger haar gehele hart had, maar die zij vrijwillig opgaf, toen zij trouwde. Elke dag koffie- of theevisite ontvangen, is ook zo'n pretje niet en je raakt immers zo uitgepraat. Het heeft wel lang geduurd, maar de invoering van de kortere werk week voor mannen, maakt ons vrou wen. onmisbaarEn daaraan hebben we dan ook die aftrek van duizend gulden inplaats van driehonderd, zoals voorheen, te danken Het zon nigste bericht voor ons van het gehele jaar MIEKE. ROTTERDAM, 2 augustus Heden werden aan de visafslag alhier van ÏJmulden en elders 150 kisten zeevis aangevoerd Prijzen: tarbot middel 2.80—2 65 per kg.; schol klein (22— 24, sohelvis middel 2640, klein 1719, kabeljauw mid-del 3234, klein f 12<17, ma kreel 1519, zeebanen middel 2729, klein 814, wijting 17—19, heek 18—41. 1841. kans, om door te leren. En als zij nu haring' verse 1 23—24, alles per kist. AMSTERDAM, 1 augustus. Pastoor M. M. Nolet van de parochie van de Heilige Martelaren van Gorkum alhier, heeft meegedeeld dat hü zijn emeritaat heeft aangevraagd bij de Bisschop van Haarlem. Het valt te verwachten dat er in september een opvolger voor hem aangewezen wordt. Pastoor Nolet is nu zeventig jaar en sedert 1942 herder van de „Martelaren". Hij is van plan op de Linnaeushof te blijven wonen. SCHIPHOL. 2 augustus. Hoeveel vliegtuigen heeft de Sovjet-Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot? Dat was een vraag, die een van de Neder landse journalisten gisteren stelde aan de leider van een Russische luchtvaart delegatie, Georgi Stchetchikov, luitenant- generaal van de Russische luchtmacht en plaatsvervangend president-directeur van de Aeroflot. Van alle luchtvaart maatschappijen ter wereld, is dit bekend. Het antwoord van de heer Stchetchikov was simpel: „Heel veel". Tijdens een proefvaart die zaterdag middag is gemaakt met de reddingboot „Maria Carolina Blankenheijm" met 't doel de nieuwe bemanning met deze boot vertrouwd te maken, heeft de in specteur van de Kon. Zuidhollandse Reddingmaatschap-pij, de heer P- R- de Jonge meegedeeld, dat de „Blanken heijm" omstreeks het einde van dit jaar ln Burgsluis zal worden ge stationeerd. De boot, die nu thuis hoort ln Veere, zal na de afsluiting van het veersegat de open zee niet meer kun nen bereiken en wordt daar dus over bodig. In Burgsluis zal de „Blankenheijm" snel worden vervangen door de „Presi dent Jan Leis", de reddingboot, die thans in Hoek van Holland gestatio neerd is. In Hoek van Holland zal te zijner tijd een nieuwe boot in gebruik worden genomen. .Daar namen de journalisten g ,g genoegen mee. Via de chef van afdeling publiciteit van de Aeroflot, e Rus, die als tolk optrad, drongen z« 0- het cijfer aan. Dit werd hun niet gege pe Wel zei de Russische generaal: "t. Aeroflot is de grootste luchtvaartm schappij ter wereld." t Het Russische gezelschap bestond gf tien leden. Behalve de leider ware enkele luchtvaartdeskundigen v .s.tal Sovjet-Unie en daarnaast een ze 0p directeuren van Aeroflot. Zij ware weg naar New York. „„ra»1 Via de tolk gaf luitenant-gen® je Stchetchikov antwoord op nog e.,,ten. vragen van de Nederlandse journal'» r Hij zette uiteen, dat de missie r Amerika gaat op grond van een a g, meen Russisch-Amerikaans vJv dat twee jaar geleden is gesloten. D®Gie} is bepaald, dat over en weer deleg® op allerlei gebied uitwisselingsbezot: zouden brengen aan beide Volgens de leider van de Hussi» e delegatie hebben in de afgelopen tjeS jaar reeds zeven Amerikaanse deles',iet Rusland bezocht. Hij zelf ls thans 1 ms- van de vierde delegatie naar Hij noemde dit een routine-bezoek- Je gezelschap zal in Amerika geaw el drie weken Amerikaanse vliegveld® fabrieken bezoeken. Er ls geen SP ,j.eg van, dat er een burgerluchtvaartver zal worden getekend. fen „Amerika heeft nu eenmaal geen Qp voor een nieuw verdrag',, zo zei tt~[erS" de vraag of er Russische passas vliegtuigen zijn, die de afstand Mo„p New York zonder tussenlanding zfLeti<i kunnen vliegen, gaf hij een bevestig antwoord: De Tupolev-114. Toen een van de verslaggevers je vroeg of er kans is, dat de Sovjet" de KLM ook landingsrechten zou op andere vliegvelden dan die f. Moskou, antwoordde hjj met een wefrec- vraag: „Bent u soms allemaal teuren van de KLM, dat u dat zo tT wilt weten?" Aanvang nieuwe clubs SECRETARESSE Corresp.-Stenotypist(e) Talen-Stenotypist(e) TYPEN Blind en Rhythmisch STENO Ned. en vreemde Talen BOEKHOUDEN Opl. Practijkexamen TALEN Grammatical Beginners Hand.corr. en Conversatie Gevorderden Inschrijving dagel. jfgvooB Beren onderwijs SINGEL 72 TEL. 6S847 SCHIEDAM LANGE HAVEN 9S «86tl Schiedam Tel mA yjOO* Schoonmaaksters gevraaga ochtend, avond en - °o0tter' op diverse kantoren te lam en Schiedam. Aan tv jgl- N.V. Drop, Oude Binnenweg Tel. 110292. Rotterdam^^^-^ Rolfilms ontwikkelen en ken, alsmede pasfoto's in \,0oi" gereed. Foto K. v. Vuuren. straat 106. i"7 ff' Voor schoorsteen vegen «n ceri' oigen van oliestookhaarden. trale verwarming enz. env b- metselwerken. Alleen Fa' -V t* Borrani, Lange Achterweg a 68421 Kantoor gelegen in het centum van Rotterdam- vraagt enige werksters voor 3 uur per dag- hetzij 's morgens of 's avonds. Brieven onder no. 88597 bureau van dit blad-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4