Superduikboten metPolarisraketten Mens mindere van techniek aan boord van Amerikaanse onderwaterkruisers Flos Floriadis i (Slaeryn Drink Cfaeryn a/srjonye moeksjm, m u m Revolutionaire ontwikkeling Onoverzienbare consequenties Superieure combinatie WEEKMARKTEN IN ROTTERDAM Fluor in water tegen tandbederf Commissariaat voor oorlogsschade opgeheven V B WOENSDAG 3 AUGUSTUS I960 KOMENDE HERFST zullen twee Amerikaanse duikboten, die het ideaal van Jules Verne's „Nautilus" zo mogelijk nog over- tieffen officieel bun proefvaarten beëindigen en aan de vloot der V. S. worden toegevoegd. De „George Washington" en de „Patrick Henry" zijn de voorlopers van een eskader slagschepen- onder.water, die thaus op de Amerikaanse werven op stapel staat. En het is niet uitgesloten, da de ervaringen, die met deze enorme leviathans worden opgedaan op langere termijn zullen leiden tot een totale omwenteling in de geschiedenis van de zeevaart. Voor het ogenblik echter zijn de „George Washington" en de „Patrick Iïenry" het Amerikaanse antwoord op de Russische uitdaging aan de wereld. Bewapend met de onlangs voor operatio neel gebruik gereed gekomen Polaris-raketten, die onder water kunnen worden gelanceerd, verschaffen zij het arsenaal van de vrije wereld een machtig wapen, dat opweegt tegen de Russische raket.suprematie van het ogenblik en tevens hoe paradoxaal dit ook lijkt een misschien beslissende stoot kan geven voor het hervatten der thans vastgelopen ontwapeningsbesprekingen. 11 Polaris-tweetrapsraket kort na de lancering. Het projectiel is onder water afgevuurd. Omringd door schuimende watermassa's springt de raket metershoog boven het zee-oppervlak uit. Deze enorme superduikboten zijn er op gebouwd het grootste deel van hun leven op grote diepte door te brengen. De romp is drup pelvormig, waardoor minder weer stand van de omringende water massa's wordt ondervonden. De juiste topsnelheid is uiteraard ge heim, maar wel is bekend, dat zij sneller kunnen varen dan 30 kno pen en dat is aanzienlijk sneller dan de vaart van een torpedojager tijdens hoge golfslag, waar overi gens een duikboot op 30 meter diepte niet de minste last van on dervindt. Zie Gods Schepping PAGINA 6 - m.* - §||pi m Mens 'n zwak element aToeomkrach?evoortbewogir^"oppervlakte- Komende herfst zal de George Washington' Amerika's eerste onderwaterkruiser aan de vloot wor toege voegd. Wigny naar Den Haag Weer overstromingen op Formosa Scholen in Mariahoeve Haagse raad weigert medewerking „Handtekeningen-jagerij" voor nieuwe U.L.O.-school En de Russen....? Als u zich UIT echt thuis wilt voelen... Alsu THUIS gezellig „uit" wilt zijn... Bogen bunnen -niet altijd gespannen zijn. Zeker, we leven in een drukke wereld. We nemen beslissingen. We bakken knopen door. Maar nu en dan moeten we de touwtjes laten vieren. Oat is nodig. Daarom vieren we een verjaardag. Daarom vieren we. gewoon, onze rust Voor niemand te spreken... tenzij voor de mensen die méé kunnen doen. Meedoen aan een gezellige conversatie. Meedoen aan het waarderen van een vriendelijk glas Claeryn I De „jonge" vóW imSen die méé luumn doenl UOöïSJe JONGE JENEVER fris-en tintelend, zacht van smaak! In de fles die-u pakt. Totaal nieuw wapen voor het arsenaal van de vrije wereld ra Vergelijkingen tussen c°n,v(; duikboten en schepen van het type ais de „George Washington" en „Patrick Henry" gaan even mank als die tussen een wastobbe en een oceaanstomer. Zelfs de modernste duikboten uit de tweede wereldoorlog waren nog gedwongen lan gere tijd aan het zee-oppervlak dan on der water te varen. De zuurstofvoorraad moest immers op gezette tijden worden ververst, terwijl ook het opladen van de batterijen, die de energie voor de voort stuwing onder water leverden, aan de oppervlakte moest gebeuren. Deze noodzaak om boven water te komen was de kwetsbare Achilleshiel van de conventionele duikboten hetgeen vooral aan het einde van de tweede we reldoorlog, toen de opsporings- en be strijdingsmiddelen geperfectioneerd wa ren, ook wel duidelijk gebleken is. Op het ogenblik met de verdere vervolmaking van het anti-duikbootwapen zou het op duiken van een conventionele onderzeeër in vijandelijke wateren praktisch gelijk staan met zelfmoord. Maar ook onder water waren de conven tionele duikboten, weliswaar vernuftig ge construeerde, maar desalniettemin vrij primitieve wapens. De snelheid onder water was zeer beperkt, zodat bijvoor beeld een snel schip als de „Queen Mary" tijdens de oorlog zonder een begeleidend convooi marineschepen vrij op de oceaan kpn kruisen. Het beste wat een duik bootcommandant kon doen was op de convooiroutes op de loer liggen en hopen, dat hij een niet al te snel schip voor de lenzen van zijn periscoop zou krijgen. En zelfs dan was het nog een gok of de torpedo niet voor, achter of onder de prooi door zou schieten In het begin van de afgelopen oorlog boekten de Duitsers met deze methode nog grote successen, maar de toepassing van radar en sonar (waarmee het geluid van de schroeven ontdekt kon worden) en de toenemende kracht van de geallieerde vloot maakten het uitvaren van de U- boten een steeds hachelijker onderne ming Met de ontwikkeling van de atoomduik boten „Nautilus" en „Skate", meer te danken aan het koppige doorzetten van de eenvoudige zee-officier Rickover dan aan de vooruitziende blik van de Ameri kaanse admiraliteit, is de revolutionaire ontwkkeling van het duikbootwapen fei telijk begonnen. Door de toepassing van de atoomkracht als energiebron is de actie-radius van deze schepen vrijwel al leen beperkt door het feit, dat de be manning moet eten om in leven te blij ven, en dus zo nu en dan verse voedsel voorraden aan boord genomen moeten worden. Schepen van het type „Nauti lus" en „Skate" kunnen langer en dieper duiken dan welke conventionele duikboot ook. Aangezien de atoomreactor geen zuurstof nodig heeft, werd ook het zuur stofprobleem goeddeels opgelost. Maar met dit al blijven het duikboten, die zich, om hun torpedo's te lanceren, in de buurt van de met talrijke bestrijdings middelen uitgeruste vijand moeten be geven Uit de ervaringen opgedaan met „Nautilus", „Skate" en de experimentele duikboot „Albacore", die een volkomen andere vormgeving had dan de normale duikboot, zijn de „George Washington" en „Patrick Henry" geboren. De 80 tot 100 man bemanning is ver. deeld over 3 dekken met ruime stahoog te; reeds zijn nog grotere schepen met vier en meer dekken ontworpen. Langs chemische weg wordt de giftige kool- dioxyde uit de lucht verwijderd. De eigen zuurstofvoorraad is groot genoeg om de bemanning een maand lang in „Wij komen wat later thuis. Het is fantastisch hier. Ik heb mij zelden zo dicht bij God gevoeld. Ja, we hebben de sleutel van de achterdeur bij ons. Aan de telefoon stond een eerwaarde zuster, drie andere zusters stonden om haar heen. Ze dwaalden al de hele dag over de Floriade en zij konden er niet genoeg van krijgen. Het aantal religieu zen, dat de tuinbouwtentoonstelling bezoekt is zeer talrijk en natuurlijk gaat de bijzondere aandacht uit naar de internationale foto-tentoonstelling „Zie Gods Schepping" een bijdrage van het Konvent van Kerken te Rot terdam, waaraan alle Protestantse Ker ken, de Rooms-Ka+holieke Kerk, en Joodse gemeente en het Leger des Heils hun bijdrage schonken. Ook de unieke inzending „Bloemen en Planten uit de Bijbel" kan zich in een grote belang stelling verheugen- „Een prachtig avontuur", besloot de zuster aam de telefoon: daarna dwaalde zij weer verder over de tentoonstelling, die door de verschillende bezoekers op verschillende manieren wordt bezien. De zusters herkenden in de Flora de band van de Schepper: er is geen bo tanische wijsheid voor nodig om zo de Floriade te zien. handelsvaart Lang voor de oorlog heb ben de Duitsers en de Japanners al ge- experimenteerd met grote handels onderzeeërs. Deze experimenten zijn ech ter mislukt omdat bij de toenmalige stand der techniek geen enkel wezenlijk voordeel op het traditionele oppervlaJkte- schip bewezen kon worden. Ook op het HHÜ leven te houden, maar bovendien be schikken de „George Washington" en de „Patrick Henry" over een apparatuur om zuurstof aan het zeewater te ont trekken. In feite zouden deze schepen al leen door het opraken van de voedsel voorraden gedwongen kunnen worden aan de oppervlakte te komen. Maar ook het voedselprobleem is niet onoplos baar meer sinds men in staat is uit algen en wieren in het oceaanwater een voedzame, vitaminenrijke en naar de kenners beweren zelfs smakelijke kost bereiden. De mens is eigenlijk het enige zwak ke element in deze wonderwereld van technisch vernuft. Hij is er namelijk lichamelijk noch geestelijk tegen opge wassen al te lange perioden opgesloten te zijn in de besloten ruimte van een duikboot, al is die ook nog zo groot en zoals de „George Washington'" voorzien van radio- en filmappara tuur, een koffiebar en zelfs een gym- nastieklokaaltje. Bij de Amerikaanse marine heeft men dit probleem, dat straks bij de ruimtevaart een nog veel grotere rol zal spelen, moeten oplos sen door voor iedere boot twee beman ningen te trainen, die elkaar regelma tig om de 2 3 maanden zullen aflos sen. Eén moeilijkheid bleef nog onbespro ken: de navigatie. Maar ook deze is inmiddels geen probleem meer. Met een nieuw type periscoop heeft de com mandant aan één ster genoeg om nauw keurig zijn positie te bepalen. Hij be hoeft daarvoor slechts 3 tot 5 seconden te stijgen tot periscoopdiepte Wordt het zicht belemmerd door mist of wolken, dan kan hij, zij het iets moeilijker, na vigeren met behulp van een radio-sextant. Wanneer de Amerikanen over enkele jaren hun program hebben voltooid om positiebepaling in een ogenblik mogelijk te maken met behulp van een net van navigatie-kunstmanen, kan een elektro nisch brein zelfs al het werk van de navigator overnemen. Het nog niet te overzien welke con sequenties de ontwikkeling van het duik bootwezen zal hebben voor de normale scnip Dewezen son woruen. .jvr. oj> nc» schip nog betere kansen dan de handels onderzeeër. Maar op lange termijn? Het is in ieder geval heel wat prettiger voor passagiers, bemanning en lading om op dertig meter diepte in rechte lijn op de haven aan te koersen dan aan de oppervlakte tegen een woedende or kaan op te boksen. En wat te denken van een korte route onder de Noordpool door? De „George Washington" en de „Pa trick Henry" en de vloot thans op stapel staande superduikboten zijn intussen voor een ander doel bestemd: de vernietiging van de vijand. En ook daarvoor zijn zij superieur uitgerust nu de befaamde Po- laris-raket, die onder water kan worden afgevuurd voor operationeel gebruik ge reed is. De „George Washington" kan 16 van dergelijke raketten meevoeren, die een actieradius hebben van 1200 mijl en waarvan de atoomlading groot genoeg is om een middelgrote stad volledig te ver nietigen. De combinatie superduikboot-Polaris- raket is een machtig wapen. Onontdekt kan de duikboot tot vlak onder de vijan- BRUSSEL, 2 augustus De Belgische minister van buitenlandse zaken Pierre Wigny heeft vandaag na afloop van een kabinetsvergadering tegen verslaggevers gezegd, dat hij voornemens is binnenkort naar Londen, Den Haan en Bonn te gaan ROTTERDAM. 2 augustus. B. en W. hebben bij de raad een voorstel ingediend om de plaatsen, waar thans_ markt gehou den wordt, door een besluit vast te leg gen. De algemene weekmarkten stellen zij voor te houden op: dinsdag en zaterdag op de Binnenrotte, woensdag en zaterdag op de Hillelaan en het plein van de Puteselaan bij de Maashaven, donderdag en zaterdag in de Spanjaard straat, donderdag aan het einde van Sara Burghartweg bij de Aveling, vrijdag in de Van Noortwijckstraat, dinsdag na Pinksteren aan de Coolsingel tussen Beursplein en Bulgersteyn. De pluimvee- en poelierswarenmarkt op het Pijna-'.rerplein, de groothandelsmarkt voor bloemen, bomen en planten in de Teilingerstraat, de automarkt op het Noordplein, de groothandelsmarkt voor groenten en fruit op het Noordplein, de Rechter- en Linker Rottekade en de Zaagmolenkade, de boekenmarkt op de Nieuwenmarkt. Het besluit zal worden geacht in wer king te zijn getreden per 1 januari 1960, terwijl voor de markt aan de Sara Burg hartweg 2 juni 1960 zal gelden. ROTTERDAM, 2 augustus. Het Rot terdamse rdslid D. A. van Moute (lib.), die tandarts is, wiist op de tandbederf- werende invloed die uitgaat van fluor, wanneer dit toegevoegd wordt aan drink water. Dit feit wordt be.-estigd zowel in een rapport van de Gezondsheidsraad van begin juni 1960 en in een resolutie op de algemene vergadering van de internatio nale dentistenfederatie in Dublin op 25 juni 1960. alsmede in conclusies van het congres der Ned. Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde te Hilversum in juni 1960. Hij wijst erop, dat binnenkort in het Staatsblad zal worden afgekondigd, dat de eigenaar van een waterleidingbedrijf, zo hij daarom vraagt aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, toe stemming kan verkrijgen, fluor aan het water toe te voegen. Op grond van het vorenstaande verzoekt hij B. en W. op korte termijn stappen te ondernemen om tot fluoriderir.a van het drinkwater te Rotterdam te geraken. TAIPEH, 2 augustus (UPI) Mld- den-Formosa, nauwelijks hersteld van de grote watersnoodramp van het vo rig jaar, wordt opnieuw geteisterd door overstromingen, ontstaan btj het overtrekken van een wervelstorm. Tot dusver werden veertien doden gebor gen. Drie mensen worden nog ver mist, ruim 120 werden gewond. Naar verluidt zijn 30.000 mensen dakloos ge worden. Minstens twintig dorpen wer den door het water meegesleurd. An dere plaatsen zijn van de buitenwereld afgesloten. Het ergst getroffen is het rfistbouw- igebied aan de Westkust dat ook bij de watersnood van het vorig jaar zeer zwaar te lijden heeft gehad. De wer velstorm bevindt zich volgens de laatste gegevens in de nabüfreid van thet Chinese vasteland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 aug. De strijd om' i scholen te kunnen stichten in de nieu we wjjk Mariahoeve blijkt zo hevig te zijn dat een schoolbestuur op onregel matige wijze handtekeningen heeft verzameld om zodoende aan het door de wet vereiste aantal te komen. De wet houder van onderwijs de heer J. van Zwijndrqgt sprak zelfs van handteke- ningenjagertj en hü zei dat de ouders onvoldoende waren voorgelicht. Bü on derzoek door de gemeentelijke inspectie was gebleken dat een aantal handteke ningen geen rechtskracht bezit, om dat bijvoorbeeld de ouders hun kind eerst naar de betrokken ulo (van de vereniging christelijk nationaal onder wijs) wilden doen als het zou zakken voor het toelatingsexamen middelbaar onderwijs. Als de ongeldige stemmen van het totaal worden afgetrokken blij ven er te weinig over, zodat B. en W. voorstelden de gevraagde medewerking te weigeren. Mr. Hangelbroek (prot. chr.) bestreed de opvatting van de wethouder en zei dat de handtekeningen wel geldig zijn. Ook de K.V.P.-onderwijsdeskundige mevr. Duchateau-Passtoors verklaarde zich voor de medewerking. Beiden had den als lid van de raadcommissie voor het onderwijs géén bezwaar gemaakt tegen het weigeren van medewerking. Mr. Aalberse (K.V.P.) stelde voor de zaak terug in de commissie te brengen maar dit bleek onmogelijk omdat de termijn binnenkort afloopt. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. om de medewerking te weigeren met 32 tegen 8 stemmen aangenomen. Vóór was Je prot.-cbr. fractie en mevrouw Ducha teau-Passtoors. delijke kust sluipen. Een mechanisch 1 brein controleert voortdurend de koers en de afstand tot het doel en brengt de gegevens over naar het richtmechanisme in de raket. Wanneer de commandant het moment om te vuren' aangebroken acht, laat hij zijn duikboot ver beneden pe riscoopdiepte zweven. Een druk op de knop en de Polaris-raket schiet door een lading samengeperste lucht aange dreven vertikaal omhoog naar de opper vlakte, waar de raketmotor automatisch start om het monster feilloos op het doel, 1200 mijl verder, te richten. Onmiddellijk nadat de raket gelan ceerd is, kan de duikboot de benen ne men en zich verliezen in de diepten van de oceaan, voordat de vijand weet door welke ramp hij getroffen is. Eén duik boot, 16 raketten: 16 steden Volgens de laatste berichten beschikken ook de Russen over raketten, die onder water afgevuurd kunnen worden. In Ame rikaanse kringen zijn deze berichten, af komstig van de opperbevelhebber der Russische zeestrijdkrachten, admiraal A. G Golovko, met een sceptisch schou derophalen ontvangen. Zelfs al zouden de Russen beschikken over raketten van het type Polaris, zo redeneert men daar, dan onbreekt het hen nog aan duikbo ten van het type „George Washington". Het enige Russische schip met atoom voortstuwing is immers de ijsbreker „Lenin". Men realiseert zich intussen in de Verenigde Staten wel, dat de achter stand van de Russen op dit terrein slechts tijdelijk zal zijn. Daarmee zijn alle tot dusver geldende theorieën inzake verdedi ging tegen een atoomaanval, gebaseerd op radarketens, wier waarschuwing onge veer een kwartier tijd laat voor het on dernemen van een tegenactie, binnenkort alleen nog maar van belang voor de prullemand. De onderzeebootvloten kun nen immers, lang nadat1 aan de opper vlakte de stijd gestreden schijnt, vernie tigende slagen toebrengen. En dit tenslotte zal wellicht de ont wapeningsonderhandelaars tot denken ngf' dwingen. Want met de komst der s"ne- duikboten en ï>un bewapening is l(e lijk het laatste woord gesproken ov® totale vernietiging welke een toe*0 ge oorlog zal meebrengen, een j,ts waarin geen overwinnaars doch sl overwonnenen zullen zijn. Het k"n„.02e' radoxaal, maar het is dus niet onr%ujK- lijk, dat de ontwikkeling der supcr° boten een beslissende stap zal zijn weg naar de wereldvrede. DEN HAAG, 1 aug. Het van Financiën deelt mede, dat nfi t inwerkingtreding van de liquida" oorlogs- en watersnoodschade 1 "}etoPge' missariaat voor oorlogsschade is "fyel heven. De nog lopende zaken alj afgewikkeld door het liquf.datiebu^g. voor oorlogs- en watersnoodschade vers Deynootweg 10) in Den Haag- Hóól Claeryn in huis. Voor gezellige gelegenheden. Vróóg Claeryn... in gezellige gelegenheden. Wanl wie Claeryn schenkt is een gevierd man. En waar Claeryn wordt geschonken, daar kan het alleen maar gezellig zijn i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6