Loemoemba: Geheel Afrika staat achter ons Maar in Congo toenemende oppositie tegen premier Pjotr Captain Morgan H I DE BESTE BESSEN J BESSEN VAN Eisenhower vraagt geld voor Latijns Amerika Amerika geeft geheimen vrij M D Geheimzinnige ontscheping611 door Russen in Havana BIJ TERUGKOMST IN LEOPOLDSTAD Kabinetscrisis blijft uit JEUGD EN MISDAAD Kolenprijzen in Engeland vrijwel zeker omhoog JAMAICA KANDIDAAT DOET EEN TUKJE Speciale boodschap aan Congres President constateert toenemende communistische vechtlust Twee weken lang NAVO- manoeuvres Vliegtuig- of raketonderdelen voo1 het regiem van Castro op Cuba V. Pier-lied V B DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 LEOPOLDSTAD, 9 augustus (Reuter, U.P.I.) „Geheel Afri ka staat gemobiliseerd aan de zijde van de Congolese regering" zei gistermiddag een triomfante lijke Patrice Loemoemba, de vier- endertigjarige eerste-minister van de Congo-republiek, bij zijn terugkomst alhier van een good- wiil-reis naar verscheidene Afri kaanse en Amerikaanse landen. Meer kon Loemoemba echter niet zeggen, omdat hij verklaarde eerst nog contact op te moeten nemen met zijn regering. De tal rijke vragen, die bijvoorbeeld met betrekking tot een dreigende val van de regering-Loemoemba op hem werden afgevuurd, negeerde hij. Bijzonder solide schijnt Loe- moemba's positie intussen aller minst. De oude tegenstelling tus sen de president, Joseph Kasavoe- boe, en zijn Abako-partij die in de provincie Leopoldstad ver zekerd is van de overgrote meer derheid enerzijds en de politie ke vrienden van Loemoemba aan sPiK^i? Imp. N.V. KOBflCH POSTB. 650 R'DAM de andere kant dreigt meer en meer acuut te worden. De Abako wenst een confederatie van de zes Congolese provincies, voor welk plan ook Moise Tsjombe, gisteravond tot president van de republiek Katanga uitgeroepen, zeer geporteerd is. Intussen heeft president Kasavoeboe zich tot dusver nog niet uitgesproken voor het standpunt van zijn partijgeno ten. Het telegram van de Abako aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, waarin het federatieve standpunt werd omschreven heeft hij niet mede ondertekend. V.N.-congres te Londen Tsjombe staatshoofd Sharpeville Beschuldigingen tegen negers ingetrokken Amerika beantwoordt Russisch protest Adspirant-filmster H. L Hirschfeld, Amsterdammer: „On with the show" Tentoonstelling „In Holland staat een Huis een succes De mensen worden graag voorgelicht. iMMla Strandzesdaagse I Massaconcert I i Etna blijft actief Advertentie V" -'"f-. j§ Loemoemba is nog verzekerd van de ilü (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 9 aug. Lord Kilmuir, voorheen bekend onder de naam Sir David Maxwell Fyfe, lord-kanselier in het Britse kabinet, opende gisteren te Londen het congres van de V.N. voor het bestrijden van de misdaad. Het eerste congres van deze aard is vijf jaar geleden in Genève gehouden. Het huidige congres, waaraan wordt deel genomen door 900 vertegenwoordigers uit meer dan tachtig landen, zal voor namelijk gewijd zijn aan het probleem van de toenemende misdadigheid onder de jeugd. Communistisch China, dat geen lid is van de V.N., is een van de weinige landen dat niet is vertegenwoordigd. (Maar indien men Lord Montgomery kan geloven, is dit geen ernstig gemis. Want na zijn tournee door China ver klaarde de veldmaarschalk dat er geen misdaad bestond in China). In zijn openingsrede opperde Lord Kilmuir het vermoeden dat de toene mende misdadigheid wellicht verband hield met de verstedelijking van het maatschappelijk leven en de toenemen de materialistische welvaart. Hij wees op het feit dat het aantal gevangenen in Britse gevangenissen en tuchtscholen dat voor de oorlog 11.000 bedroeg, nu is gestegen tot 27.000. Prof. Lopez-Rey, lid van het secre tariaat van de Verenigde Naties wees op het feit dat de misdadigheid onder de jeugd het meest gestegen is in noor delijke landen, nrmelijk de V.S., Enge land, Duitsland en Scandinavië. Het pro bleem is volgens hem veel minder ern stig in de landen rond de Middellandse Zee, waarschijnlijk tengevolge van het meer intense gezinsleven in deze lan den. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 9 aug. Het is nu vrijwel zeker dat de directie van de Britse staatsmijnen, welke evenals de kolen mijnen in Europa een zeer moeilijk tijd doormaken tengevolge van over- produktie en van de concurrentie met olie, de kolenprijzen moet verhogen. Een hof van arbitrage heeft de lo nen van 300.000 mijnwerkers verhoogd met een rijksdaalder per week, het geen betekent dat de post voor lonen stijgt met 40 miljoen gulden per jaar. Eerder had hetzelfde hof de arbeids week voor mijnwerkers verkort met ;en uur, hetgeen de mijnen 150 miljoen gul den per jaar zal kosten. Tezamen met enige andere loonsverhogingen zullen de bedrijfskosten van de Britse mijnen worden verhoogd met ongeveer 240 mil joen gulden per jaar. Een stijging van de kolenprijs, waarschijnlijk met 1.50 gulden per ton, zal vrijwel zeker leiden tot andere prijsstijgingen, tegenvolge van de verhoogde kosten van het vracht vervoer en voor de industrie. Zij zal eveneens nieuwe vaart geven aan de spoed waarmee Britse Industrieën over schakelen van kolen naar olie. provincie Kasai is in twee kampen ver deeld na de verklaring van de leider van de Baloeba-part(j, Albert Kalonji. dat hij een nieuwe provincie gehe ten „Mijnprovincie" heeft gescha pen. In die mijnprovincie bevinden zich de meeste diamantmijnen, die ongeveer zestig procent van de wereldbehoefte aan industrie-diamant voor hun reke ning nemen. Onder de waakzame blikken van Gha- nese en Zweedse militairen en van Con golese politiemannen zijn gisteren in Leopoldstad betogingen tegen Loemoem ba gehouden door leden van de Bakon- gostam en van de Jabako, de jeugd beweging van de Abako. Er werd nog al bij geschreeuwd maar tot ongere geldheden kwam het niet. De betogers eisten onder meer terugtrekking van de Belgische troepen, maar ook van die uit Ghana, Zweden en Guinea. Er wa ren spandoeken bij, die protesteerden tegen de betrekkingen, welke Loemoem ba zou onderhouden met de Amerikaan se financier Detwiler. De Belgische re gering heeft tot dusver Loemoemba's verklaring, dat hjj de diplomatieke be trekkingen verbroken heeft, gene geerd. De groepen Congolezen, die gis termiddag voor het ambassadegebouw in Leopoldstad samengestroomd waren om het vertrek te zien van de Belgen, dat ze verwachtten, kwamen bedrogen uit. De ambassadeur, baron Jean van den Bosch, zou volgens een blijkbaar te Informeel ultimatum gistermiddag Leopoldstad hebhen moeten verlaten, maar hij zetelt er nog steeds en zijn ambassade wordt door Zweedse V.N.- soldaten bewaakt. De benoeming door het Kremlin van Mikhail Jakovlev tot zijn ambassadeur Mikhail Yakovlèv tot zijn ambassadeur In Congo is in diplomatieke kringen te Londen gezien als een bevestiging van de plannen die de Sovjet Unie met be trekking tot Congo heeft. Jokovlev was tot nu toe vice-premier en minister van buitenlandse zaken van de Sovjetrepu bliek Rusland. Wat in het licht van zijn benoeming belangrijker is, is dat Jako vlev vice-voorzitter is geweest van het staatsplanbureau. Hij geldt ,aïs een voor aanstaand econoom en planoloog. Zijn benoeming wordt gezien als een beves tiging van de belangrijkheid uie Mos kou hecht aan Congo als springplank naar meer Russische invloed op het Afrikaanse continent. De keuze van Yako- viev is ook merkwaardig snel gevallen. Moskou had vele maanden nodig alvo rens een diplomatiek vertegenwoordi ger te benoemen in Ghana en Guinea. In het verleden weerspiegelde zich al tijd in de persoon van de geaccrediteer de diplomaat de plannen die het Kremlin met het betrokken land koes terde. Te oordelen naar de jongste ver wikkelingen in Congo, schijnt de Sovjet- Unie grote verwachtingen daaromtrent voor haar politiek te hebben. Met algemene stemmen heeft de provinciale assemblee van Katanga gisteravond Tsjombe, die tot dusver minister-president was, gekozen tot president van de republiek Katanga. De zes leden van de oppositie onthiel den zich van stemming. De minis ter van binnenlandse zaken, Godfroid Moenongo, wordt genoemd als Tsjom- be's opvolger als premier. Woordvoerders van de regering zei den dat Moenongo van plan zou zijn Europese officieren op „huurlingenba sis" te vragen het leger van Katanga aan te voeren, nu hij niet langer op de Belgen kan rekenen wanneer net er op aan komt dat de V.N.-troepen Katanga zullen binnenkomen. De Belgische com mandant, kolonel Champion, heeft giste ren meegedeeld, dat officieel aan alle Belgische troepen in de provincie bevel is gegeven, geen weerstand te bieden indien de troepen van de Verenigde Na ties de grenzen van Katanga zullen overschrijden. De Tanganjikaanse Afrikaans-natio nalistische leider Nyerere heeft catego risch ontkend, dat er ooit besprekingen zouden gevoerd zijn tussen hem en Tsjombe over een federatie van Katanga en Tanganjika. pleegd Wat heeft Pjotr Ivano- vitsj Vetrov, die in 1942 tijdens het strijdgewoel in een coma geraakte en eerst dezer dagen weer tot be wustzijn kwam, nu eigen lijk gemist? Goed, de oor log is inmiddels geëindigd, Hitier heeft zelfmoord ge- tmaar dat zat er in Stalin is een beetje dooa evenals Roosevelt, Khroesjtsjev heeft het na enig elle bogenwerk gered en in Nederland is de Rooms-Rode coalitie verbroken. Maar voor de rest draait de wereld gewoon door. ondanks het feit dat zij door enige kunstmanen wordt om geven. Hoe voelt Pjotr zich na zijn ont waken uit een slaap, die achttien jaar geduurd heeft? Men kan daar slechts naar gissen. Op het eerste gezicht zou je zeggen, dat hij dc meest uitgeruste man ter wereld moet wezen. Maar in ieder geval moet hij nu verder. En het hangt er maar van af of hij een optimist dan wel een pes simist is. In het eerste geval zal hij de situa tie blijmoedig onder ogen zien en denken: die achttien jaar zijn in ieder geval méégenomen. Maar ik kan mij ook voorstellen in het tweede geval dan dat hij zegt: „Geef mij mijn coma maar terug" Advertentie Generaal Agent voor Nederland ANDRÊ KERSIENS' Wijn- en Gedlitilleerdhandal N.V.. TILBURG De campagne, die aan de Amerikaanse presidentsverkiezingen vooraf gaat, is uiterst vermoeiend. Het is voor de kandidaten zaak hun krachten zo efficiënt mogelijk te gebruiken. Vice-president Richard M. Nixon, die de kleuren verde digt van de Republikeinen, meende tijdens zijn electorale veldtocht naar de Hawaii- eilanden, dat hij de belangen van zijn partij en van zijn eigen kandidatuur niet beter kon dienen dan door een vluchtig slaapje in het vliegtuig. (Adve rtentie) WASHINGTON, 9 aug. (U.P.I.) Bij de opening van de laatste zitting van de Senaat vóór de Amerikaanse presi dentsverkiezingen heeft president Ei senhower het Congres gisteren een bij zondere boodschap gezonden. Onder an dere verklaart Eisenhower in deze bood schap, dat de Amerikaanse defensie de eerste en de beste van de wereld is en vraagt hij een fonds van zeshonderd miljoen dollar voor het ontwikkelings programma voor Latijns Amerika. De communistische vechtlust is, aldus Ei senhower, de afgelopen weken toegeno men. Wanneer de president het nodig oordeelt, zal hij het Congres verzoeken meer geld beschikbaar te stellen voor de defensie. „De communisten gaan door met ge bruik te maken van onrustige situaties en doen krachtige pogingen de strijd voor en de hoop van de mensheid op een betere wereld te eigen nutte aan te wenden. De pogingen hebben een nieuw hoogtepunt bereikt in Midden Afrika. Dc kwestie Cuba is ons allen bekend", aldus Eisenhower. De president deed een beroep op het Congres het program ma voor buitenlandse hulpverlening on gewijzigd te aanvaarden. Het noodfonds van het programma voor wederzijdse veiligheid dient zijns inziens met honderd miljoen dollar te worden vergroot. De ze verhoging acht hij nodig opdat Ame rika onverwachte ontwikkelingen zoals bijvoorbeeld de gebeurtenissen in Con go, waar plotseling een luchtbrug en an dere voorzieningen nodig bleken, het hoofd kan blijven bieden. Het programma voor buitenlandse hulpverlening voorziet in uitgaven tot een bedrag van ruim vier miljard dol lar. Ongeveer zeshonderd miljoen dollar is bestemd voor hulpverlening aan La tijns Amerika. Eisenhower hoopt dat het programma voor hulp aan Latijns Amerika spoedig zal worden goedge keurd, zodat het kan worden besproken op de economische conferentie van Ame rikaanse staten, die 5 september in Bo- gota begint. Voorts wil Eisenhower de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties voorstellen dat Amerika en andere meer begunstigde naties land bouwoverschotten ter beschikking van de volkeren-organisaties stellen voor1 hulpverlening aan de bevolking van gebieden waar nog honger wordt ge- gebied leden. Elsenhower zei nog in verband met de voortdurend veranderende houding en taktiek van de communisten de strijd krachten opdracht te hebben gegeven bepaalde praktische maatregelen te ne men ten aanzien van de staat van pa raatheid. Bepaalde programma's op lange termijn zullen worden uitgebreid en de mate van paraatheid van de stra tegische luchtmacht zal worden ver groot door voortdurend een aantal toe stellen in de lucht te houden. Voor de ontwikkeling van de verkenningssatel liet Samos, en de B-70 bommenwerper zal meer geld worden uitgetrokken evenals voor de modernisering van de bewapening van het leger en militaire transportmiddelen. De boodschap van Eisenhower aan het Amerikaanse congres heeft in De mocratische kringen enig commentaar gewekt. Enkele senatoren noemden het document „verkiezingslectuur" en se nator John Kennedy, de Democratische kandidaat voor hef presidentschap, merkte op: „Niet onverwacht voor een verkiezingsjaar". Senator Lyndon John son noemde Eisenhowers boodschap „paniekerig" en een poging om het De mocratische verkiezingsprogramma te absorberen. WASHINGTON, 9 aug. (UPI) Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld dat per 1 september het overgrote deel der wetenschappe lijke rapporten die het „Office of scien tific research and development", het bureau voor wetenschappelijk onder- zoekings- en ontwikkelingswerk, in de jaren van de tweede wereldoorlog heeft opgesteld, vrjj zullen zijn voor publika- tie. Er zijn in totaal ongeveer dertigdui zend i- ipporten, die betrekking hebben op militaire en wetenschappelijke pro blemen. Met uitzondering van wat de dienst die onder leiding van dr. Vannevar Bush beroemd is geworden wegens zijn grote bijdrage tot de oor logvoering - heeft ontworpen voor de ;eheime dienst zal alles openbaar wor- len: onderzoekingen op het gebied van raketten en geleide projectielen, de na bijheidsbuis (proximily fuse, een der belangrijkste ontwikkelingen in de twee de wereldoorlog), radar, onderzeeboot- bestrijding, de ontwikkeling van de jeep en andere oorlogsvoertuigen, de werking van explosieven op bunkers en pantse ringen, alsmede vele andere zaken. Door de voortgang van de techniek en het verstrijken van de jaren is het niet langer noodzakelijk de rapporten geheim te houden. De rapporten zijn ondergebracht bij de bibliotheek van het Congres. Momenteel worden ze ge schift en gerangschikt. De enkele delen die geheim moeten blijven zullen in de geheime bibliotheek achterblijven, al het overige gaat in karrevrachten naar de zalen die voor het publiek toeganke lijk zijn. JOHANNESBURG, 9 aug. (Reuter) De waarnemende procureur-generaal van Transvaal, Classen, heeft de be schuldiging tegen 53 van de Afrikanen die na de wanordelijkheden te Sharpe ville in hechtenis waren genomen, in getrokken. Van de 85 negers die na de ongeregeldheden in maart in hechtenis zijn genomen, kunnen thans nog 22 voor de rechter worden geleid op beschul diging van openbare gewelddaden. Te Sharpeville kwamen, zoals bekend, 67 negers bij een schietpartij om het le ven. In negen andore gevallen was de beschuldiging reeds eerder Ingetrokken. Een neger-arrestant kwam om Ijet le ven bij een ongeluk met de auto 'waar mee hij naar de gevangenis werd ge bracht. MOSKOIJ, 9 aug. (Reuter) De Ver enigde Staten hebben gisteren de Rus sische nota beantwoord, waarin werd geprotesteerd tegen het „eventueel aan West-Duitsland beschikbaar stellen van ,,Polaris"-raketten (die door onderzee boten worden gelanceerd). L. Hirschfeld (52) Amsterdam mer. Was hij Amerikaan ge weest dan was hij zonder enige twijfel in de show business terecht gekomen. Hij zit er trouwens nu óók in, want deze man heeft dertig jaar lang niet anders gedaan dan tentoon stellingen organiseren. Weliswaar niet van oude meesters, abstracten of ku bisten, maar van commerciële voor lichtingsexposities; klein formaat jaarbeurzen, zou men kunnen zeggen. Juist vandaag heeft hij een van de meest succesvolle uit zijn loopbaan beëindigd met de grijns van een triomfator, die tegen alle weerstan den in altijd al wel geweten heeft, dat het lukken zou. Welnu, het is ge lukt. „Laat er 5000 man komen", zei den nuchtere zakenlui in de wandel gangen van het Arnhemse Musis Sa crum, toen ze de openingslunch ach ter de rug hadden. „Ha, ha", zei Hirschfeld, en daarmee bedoelde hij: „jullie onderschatten mijn feeling voor wat het publiek een attractie vindt, als je er in slaagt, een tentoon stelling als gttractie te brengen". Hij heeft gelijk gekregen. Ondanks de slecht gekozen tijd hartje zo mer kwamen er bijna 22.000 men sen naar Hirschfelds tentoonstelling „In Holland staat een Huis", die hij 29 juli door Moeder Doorsnee-Sofie Stein liet openen. Wjj liepen Hirschfeld vanmorgen in Musis Sacrum tegenj het lijf en vroegen hem: hoe verklaart u het, dat dit soort tentoonstelllingen er blijk baar nog in slaagt, mensen van ach ter de tv-kiekkast vandaan te krijgen naar een tentoonstelling waar ze dingen kunnen zien, die ze óók zien als ze stomweg door de Kalverstraat flaneren?" „Fout!" barstte Hirschfeld uit en bracht een stukje biscuit uit zijn kof fie op het droge. „De mensen komen helemaal niet in de eerste plaats om dingen te zien, die ze in elke winkel straat kunnen bekijken. Ze komen om deskundig en mondeling en zo moet het tenminste zonder enige koopdwang te worden voorgelicht over het gebruik van nieuwe pro- dukten en over het hoogste nutsren- dement, dat ze daar uit kunnen halen. Ze willen hun wensen en hun grie ven zeggen tegen de man, die de pro- dukten maakt. Geloof mij, de men sen worden graag voorgelicht, an ders konden jullie krantenmensen wel opdoeken. Pardon blijf bog even! Ze vinden het zelfs leuk, als die voorlichting tegelijk prettig en deskundig is, een combinatie, die minder vanzelfsprekend is dan ze Hjkt. En ze waarderen het, wanneer je op zo'n tentoonstelling de sfeer t weet te scheppen van een avondje uit. Sfeer, meneer! Wat bijna verlo ren is, trekt! En daarom hebben wij geen kosten gespaard om die typische, genoeglijke sfeer van een tentoonstel ling te bevorderen. En voila; 22.000 bezoekers. En de toekomst, meneer Hirsch feld? „On with the show, kerel!" De twintig Haagse jongens die zich gistermorgen voor de ingang van het hotel Terminus verdrongen hadden achtereenvolgens met elkaar gemeen dat zij 1) blonde haren hadden 2) dertien jaar waren 3) zelf aspiraties koesterden om filmster te worden of ouders hadden die voor hen een cellu- loid-toekomst hadden gedacht. Vandaar dat zij hadden gereageerd op een smalle advertentie, waarin ene heer Williams een blond, dertien jarig Hollands jongetje vroeg om in oen Engelse kinderfilm te spelen. De heer Derek Williams liet de hele oogst tegelijk een kamer binnen, want hij wil zo spoedig mogelijk we ten waar hij aan toe is. Het blonde, dertienjarige jongetje dat de heer Williams geschikt acht voor zijn En gelse film laat zich namelijk niet vinden. Tweehonderd heeft hij er twee weken geleden in Amsterdam bekeken, maar zonder succes: hij was er niet bij. „Ik zoek een jonge tje", zo zei hij ons, „dat geheel zich zelf is. Een onbedorven jongetje, dat nog niet eens Engels hoeft te kun nen spreken. Het moet vooral geen „klein oud mannetje" zijn, want daar heb ik niets aan". Zo'n onbedorven jongetje schijnt in de ogen van de heer Williams in Nederland zeer zeld zaam te zijn. Ook gisteren slaagde hij niet. Vandaag zou hij opnieuw een wapenschouw houden en anders zou hij woensdag naar Rotterdam gaan. De heer Williams, regisseur van de film waarvan hij zelf het scenario heeft geschreven, die „Lend me your clogs" gaat heten, gaat zich langza merhand ongerust maken. 28 augus tus wordt hij namelijk geacht in Am sterdam de eerste opnamen te begin nen, maar het wachten is nog steeds op het Hollandse jongetje, een van de twee hoofdfiguren. Alle andere spe lers, twee Engelsen en vijftien Ne derlanders, heeft hij al. Het verhaal draait om een Engelse jongen, die zijn „pen-friend" in Nederland be zoekt. De vader van deze jongen (Thom Keiling) is binnenvaartschip per. De jongens komen op het spoor van een diamantsmokkel uit Enge land en krijgen onder meer te maken met de baas van de Amsterdamse on derwereld (John Soer. „Hij kan van die wrede ogen maken, prachtig" zegt de heer Williams). De heer Wil- f" llllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllill<llll'lllllllllllllllllllllll|lll"llil|l||KII||ll|lll|l|lll|ll|l|lll'llll,|il|,inl liams wil niet vertellen hoe de film afloopt, maar men kan er van ver zekerd zijn dat de jongens de bende oprollen en overgeven aan politie-in- specteur Jan Apon. Ook zullen nog door de heer Williams Riek Schagen, Jan Lemaire en Paul Ostra op het witte doek worden geworpen. De camera's zullen tien dagen snor ren, niet alleen in Amsterdam, maar ook ln Alkmaar, Rotterdam, Kinder dijk, Hoek van Holland en Leidschen- dam. Voor zo'n selectie, aat bleek ons gisteren, moet je keihard zijn. De eer Williams keek zijn kandidaten vriendelijk, doch vorsend aan en wees er vijf aan die mochten blijven. Omdat hij alleen was en geen woord Nederlands sprak vroeg hij ons de an deren te zeggen dat het beste jon gens waren, maar dat ze voor de film te lang of te kort, te dik of te dun, te oud of te jong leken. En of ze maar wilden gaan. Intussen had de heer Williams het zelf plotseling druk met allerlei papieren. Hij zag dus niet hoe de afgewezenen weg- stommelden, stil van teleurstelling. De vijf die hoopvol overbleven bleken allemaal weieens op het to neel gestaan te hebben: de een bij de bruiloft van zijn broer, een twee de als figurant bij de opera, de an deren op schoolfeestjes. De heer Williams kon desondanks nog geen beslissing nemen. Vandaag moesten ze terug komen. ens" van het cabaret bij de aaToref iging voor een volle zaal te 1 ge zeggen dat het maar een S°e eeV dachte was geweest van het %eI - tebestuur om die pier te her dachte was geweest van het 8®" tebestuur om die pier te her£>° Daarna zong Johnny dan het lie jjj fris van de lever en oprecht zo&ls 'fii icvci CXI - g«; het altijd doet. In het ordaans het van „De pier van Scheven10 trots van Neerlands roemrijk gtr* waar je een glaasje kan drinke t een pittig kopje thee. Hoewel he luid gejuich werd begroet lee ,aar- toch niet zo vlot als de liedjes mee Johnny in één klap aan Ae wist te komen, een paar jaar ge'® e. De Exploitatie maatschappij ei ningen liet niets na om het ?iel er in te brengen. Aan alle "^^ijs- strijkjes en pianisten van de eta <je sementen van EM.S., tot die 111 deftige Palace-bar toe, werd dracht gegeven de melodie ten re te brengen. op' Johnny Jordaan heeft Zijn heil ge zocht in een Schevenings cabaret, het oude Jordaancabaret van Dé Kalk- hoven, sinds de storm van populari teit, die hem dreigde omver te blazen, even abrupt is geluwd als hij is op gekomen. In dat cabaret heeft Johnny („Ik ben door angina wat hezerig") voor het eerst het volledige Pier-lied gelanceerd, padat hij het refrein veertien dagen geleden voor de tele visie had gezongen. Tekstschrijfster Susanne Laming was er op de avond van de première en Jan van Weelden (van het conservatorium) die de muziek had geschreven en ook vertegenwoordigers van de Exploita tie Maatschappij Zeebad, die zes cn half miljoen gulden op tafel heeft ge bracht om de pierbouw mogelijk te maken. Daarom was het juist voor hen zo zuur een van de „Toffe jon- aandagmorgen is de [je1; strandzesdaagse van der naar Hoek van w gVer gestart. De eerste nacht V>tr<* 0u^' nacht in Petten. De foto toont u? „af iste deelnemer (midden) A. Tuin, 75 jaar, uit Alkmaar, halve Den HelderPetten, met nacf> sSn<" twee „jongeren" M. Grieja uit JjPVjtil1' (56 jaaren P. Molenaar uit zen (42 jaar). ;W-: 'j. i onderdag tichting „al 24 november „Stad8°nt»P® oS^t Utrecht wederom een ltn„ i'. u i>i ncuciuui GCi» - n muzikaal evenement organisCLJ v' een waardige voortzetting zal ,*'stic>[ de reeks massaconcerten, die de ting in de loop der jaren heeft ëe Onderhandelingen met het R®fnl JOHNNY JORDAAN ting in de loop der jaren heeft ëeAefii' Onderhandelingen met het vlli Orkest onder leiding van Otterloo zijn reeds in een ëe\v stadium en de Bernhardhal Larii Jaarbeursterrein aan de Cr° die plaats biedt aan twintig" personen, is reeds besproken. v LONDEN, 9 aug. (Reuter) Admi raal Robert Denmson, de N.A.V.O.-op- perbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan, heeft bekendge maakt, dat schepen en vliegtuigen van zes N.A.V.O.-landen zullen deelnemen aan een grote oefening in het noorden van de Atlantische Oceaan en de Noor se wateren. Aan de oefeningen die van 20 september tot 1 oktober duren, ne men Canada, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Engeland en de Verenigde Staten deel. Tezelfdertijd zullen ook oefeningen gehouden worden in het oostelijke deel van de Atlantische Oceaan en in het Kanaal met deelneming van schepen en duikboten uit België, Canada Frank rijk, Nederland, Engeland en de Vere nigde Staten, en Britse en Franse vlieg tuigen. CATANIA, 9 aug. (UPI) De vul kaan de Etna heeft gisteren opnieuw een zeer grote activiteit vertoond. Een reeks daverende explosies werd ge volgd door een asregen. De ongeruste bewoners van de berghellingen vragen zich af, hoelang zij er nog kunnen blij ven. Gisteravond steeg een witte padde stoel vormige rookkolom uit de krater na een reeks daverende explosies. Reeds 23 dagen lang is de vulkaan in actie. NEW YORK, 9 aug. (A.F.P.) Het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report" meldt dat Russische schepen sinds 28 juni j.l. geheimzinnige ladingen in de Cubaanse hoofdstad ont schepen. Het blad schrijft dat sinds 18 juni bepaalde sectoren van het Cu baanse binnenland, waarender de oij- zonder uitgestrekte Zuid-Cubaanse moe rassen van Zapata, tot verboden gebied zijn verklaard. Het blad meldt verder dat er in de afgelopen zes weken twee honderd technici uit communistische staten in Cuba zijn aangekomen. Vol gens de „U.S. News and World Report" zijn de kisten, die uit de Russische sche pen worden geladen, groot genoeg om vliegtuig- of raketonderdelen te kunnen bevatten. Zij werden door de Russi sche opvarenden met de grootste zorg uitgeladen. De Cubaanse bootwerkers mogen zich niet met de lossing bemoei en. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat de wille keurige wijze, waarop de Cubaanse re gering beslag heeft doen leggen op Ame rikaanse eigendommen op Cuba, een „nieuw voorbeeld is van de wijze, waar op deze regering ar naar stvaaft de economische voordelen, die &e tl6" kaanse bedrijven op Cuba het v01 ben gebracht, teniet te doen". v%, HU voegde hieraan toe dat °e i'e G. gewende wettigheid", waarmede j\) baanse maatregel is omgeven-,,, mand, die verantwoordelpkheid A zal misleiden". „De Amerikaans c\ bassadeur te Havana heeft °P j Cv gekregen een protestnota bij %e V baanse ministerie van buitenlan^d* k;en in te dienen" aldus de woor f; der van het State Department. i De raad van de organisatie va" rikaanse staten heeft inmidn®,f!a) twintig stemmen tegen een (c° e G ontwerp-agenda goedgekeurd VaL,rg vende DUeenkomst van de mid!sXnk0f<V buitenlandse zaken. Deze büe?ig zal de gevolgen in beschou^JLjnrij, men van inmenging door nie'~ kaanse mogendheden ln de int kaanse samenwerking en de han^tj, van de democratische instell"1® het Westelijke halfrond. „,e vu De bijeenkomst der Amerikaa'y pif ten zal later in augustus op ri'L beginnen, na een vergadering- eens op Costa Rica, wanrin he> ^0° tussen Venezuela en de Dom'", Republiek aan de orde zal vvoru

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4