Arie van Houwelingen groots in stayersrit Noppi Koch stelt teleur in onbeduidende tweede serie beslissing over zwemploe HET OLYMPISCH ZWEMSTADION ROMEINSE VOETGANGER^ BLOZEND VAN WEELDE ENGELSE DOPING-REL VOOR DE RECHTBANK BOSCH k Derde achter Timoner en Verschueren, maar Ploeg voor 4x200 meter estafette geschrapt van de voordracht Australische zwemploeg Aan vooravond der Olympiade Verkeersregelingen in nadeel van de automobilisten Sir Gordon Richards een van de belangrijkste getuigen Sloper gedood 2.50 Elastisch rijden BOUGIES ffïïermaeiasf/C pagina DINSDAG 9 AUGUSTUS 1960 „IIUBERTUS" TERUG NAAR NEDERLAND Reactie KNZB Verrassende discusworp van Russische atlete Duits voetbalelftal wint op IJsland U rookt er Getuigenis van ondeskundigheid 20 stuks in het heldergele blikje! Skiffeur Mackenzie niet öp Olympische Spelen? Amerikaans tennisteam ontmoet de Italianen lA Van Swol gaat het opne men tegen de jeugd it Wereldkampioenschap met een glimlach it Belgische Rome-gangers gaan „gezondheid" happen „Van Riemsdijk" naar Guinea Met luchtmacht- personeel (Advertentie) LONDEN, 9 aug. Hubertus, het springpaard van de Hippische Sport bond, dat onlangs tijdens een interna tionaal concours hippique in Londen zo ernstig ziek werd, dat men voor zijn leven vreesde, is thans zover hersteld, dat het dier vervoerd mag worden. Vanavond komt de hengst per boot in Nederland aan. Daarna zal hij aan de zorgen van professor Wagenaar van de veterinaire faculteit van de rijksuni versiteit in Utrecht worden toever trouwd. MOSKOU, 8 aug. Met een fantas tische worp van 56,82 meter benader de de Russin Evgehia Kouznetzova het wereldrecord discuswerpen dames tot op 22 cm. Het wereldrecord staat met 57,04 meter sinds 1952 opnaam van haar landgenote Nina Dumbadze. De Russische atlete is met deze prestatie de grote favoriet geworden voor de gouden medaille op de Olympische spelen. Haar beste prestatie was tot nu toe 55 meter. Tijdens deze wedstrijden evenaarde Irina Press met 10.6 sec. het officiële wereldrecord op de 80 meter horden, dat zij reeds met 5 andere atletes op haar naam had staan. Op 24 juli j.l. liep de Oosiduitse Gisela Birkemeyer ech ter 10.5 sec. REYKJAVIK, 8 aug. Vier dagen, nadat het Westduitse voetbalelftal in de officiële landenwedstrijd tegen IJs land in Reykjavik een zege van 40 behaalde, speelden de Westdüitsers hun tweede wedstrijd op IJsland. Het ging ditmaal tegen de plaatselijke vereni ging Akranes, die met 21 verslagen werd Bij de rust leidde Duitsland met 2—0. Daarna nog een laatste poging van onze vertegenwoordiger om de finale te bereiken. Het mislukte, maar hoe kon het ook anders. Van Houwelingen had bijna het volle uur in de „wind" ge reden; dat hij op het beslissende mo ment het élan niet meer kon opbren gen om de door Verschueren op een voor het stayermétier gunstige afstand gehouden Timoner tot overgave te dwingen, kon niemand hem kwalijk nemen. Zjjn achterstand op de win naar bedroeg 30 meter, op de Span jaard slechts 10 meter. Godeau plaat ste zich met Galatti voor de herkan sing. I. Koster-van Feggelen, leiders water polo: F. Kuyper en C. Braasem. leider schoonspringsters; J. Braamzeei. Tot twee maal toe heeft oen onder lei ding van de bondsvoorzitter Jan de Vries staande delegatie uit bestuur en sportcommissie van de K.N.Z.B. maan dagavond getracht het bestuur van het N.O.C. te overtuigen van de noodzaak ook een 4 x 200 meter estafette-ploeg naar Rome af te vaardigen. „Wat wij ook aanvoerden, wij vochten tegen de bierkaai. Het besluit was kennelijk al gevallen en wij moesten deze prestige- strjjd verliezen," aldus de reactie van een der leden van de K.N.Z.B.-delega tie. Toen eenmaal vast stond, dat de zaak verloren was en voor het eerst in de Olympische geschiedenis een voor dracht van de K.N.Z.B. was afgewim peld, verstrekte de heer Jan de Vries ons de volgende verklaring: Met verontwaardiging heeft het be stuur van de K.N.Z.B. kennis genomen van het besluit van het N.O.C. tot het niet uitzenden van een 4 x 200 meter vrije slag-ploeg. Het bestuur acht deze beslissing onaanvaardbaar en onbegrij pelijk, gezien de normen, die naar de mening van het zwembondbestuur zijn toegepast bij het aanwijzen van de deelnemers in andere „meetbare" takken van sport. Het bestuur van de K.N.Z.B. heeft hierna het besluit geno men, zich bij wijze van protest tegen het van zoveel ondeskundigheid en on welwillendheid getuigende besluit van het N.O.C. niet te laten vertegen woordigen op de Olympische bijeen komst welke zaterdag 13 augustus te Scheveningen wordt gehouden. DEN HAAG, 8 aug. Het bestuur van het Nederlands Olympisch comité heeft besloten de voordracht van de K.N.Z.B. ten aanzien van de uitzending van een heren zwemploeg naar de Olympische spelen slechts gedeeltelijk over te nemen. Nederland zal in Rome niet zijn vertegenwoordigd op de 4x200 meter vrije slag estafette. De volgende zwemmers zijn aange wezen: 100 m vrije slag: Ronnie Kroon (ZAR) en Jan Bouwman (Y); 100 m rugslag: Jan Jiskoot (Merwede); 200 m schoolslag: Wieger Mensonides (Zian)200 m vlinderslag: Gerrit Kor- teweg (DZV) en Bert Sitters (Y); 4 x 100 m wisselslag: Jan Jiskoot, Wie ger Mensonides, Gerrit Korteweg en Ronnie Kroon; res.: Bert Sitters en Jan Bouwman. Als elfde speler voor de waterpoloploeg werd aangewezen: Wim van Spingelen (HZ en PC). De Nederlandse afvaardiging zwem men, schoonspringen en waterpolo zal in Rome onder leiding staan van de volgende officials: chef d'equipe: S. Bolman, leider heren-zwemmen: J. Buiskool, leidster dames-zwemmen: mevr. A. Vlothuizen-Foursoff en mevr. De tweede serierit werkte ontnuchte rend. Ook hierin een Nederlander, de geroutineerde Noppi Koch uit Utrecht. Maar hij stelde bitter teleur. Gestart in de laatste positie deed hij direct een felle uitval, stootte door naar de derde plaats, waarna de Italiaan Pizzali en de Zwitser Bucher hem echter geen meter meer toestonden. Het verschil met de imposante rit van Van Houwelingen bleek duidelijk uit de bereikte uursnelheden: 79.238 km voor Verschueren, 77 km voor Pizzali. Wierstra is nu voorlopig de belangrijk ste kanshebber der Nederlanders. Hij moet in staat zijn zich in de serie te klasseren voor de eindstrijd, waarin hij dan naar alle waarschijnlijkheid gezel schap zal krijgen van Van Houwelingen die te sterk is om niet alsnog bij de laatste negen te komen. MELBOURNE, 9 aug. Australië zal bij de Olympische zwemwedstrijden met de grootst moge lijke ploeg verschijnen. Op elk onder-" deel zullen twee Australische deelne mers (sters) worden ingeschreven. Een verrassing was de verkiezing van Ilsa Konrads op de 100 en 400 meter vrije slag, ondanks het feit dat zij bij de se lectiewedstrijden driemaal als derde eindigde achter Dawn Fraser en Lor raine Crapp. De Australische selectie commissie heeft blijkbaar gegokt dat Ilsa Konrads nog voor de spelen beter in vorm zal komen. Min of meer is het zelfde het geval bij de 100 meter vrije slag heren, waarop wereldrecordhouder John Devitt tweemaal genoegen moest ne men met een derde plaats achter John Henricks en Geoff Scipton, maar toch ten koste van de laatste werd gekozen. Eén wensdroom zal geen werkelijkheid worden. Jon Konrads zal gaen vier gouden medailles kunnen veroveren. De 18-jarige wonderzwemmer werd name lijk slechts gekozen voor de 400 en 1500 meter vrije slag, maar niet voor de 100 meter. Wel zal hij waarschijnlijk star ten op de 4 x 200 meter vrije slag esta fette, waarvan de samenstelling pas later bekend zal worden. De belang rijkste Australische troef bij de dames is Dawn Fraser, die zal uitkomen op de 100 en 400 meter vrije slag, de 100 meter vlinderslag en in de beide esta fettes. SYDNEY, 8 augustus De Austra lische roeier Stuart Mackenzie zal waar schijnlijk niet aan de Olympische Spe len deelnemen. In een brief aan zijn vader schreef de skiffeur, die vorig jaar in Joegoslavië een operatie aan de twaalfvingerige darm onderging, dat h(j zich opnieuw niet helemaal fit voel de. Hij heeft o.a. last van zijn lever. Mackenzie schreef verder alleen te zul len uitkomen wanneer hij zich goed in conditie voelde. De Australiër die geldt als 's werelds beste skiffeur, won in Melbourne een zilveren medaille. Vori ge maand won hij in Henley voor de vierde maal de Diamond Sculls. Wan neer Mackenzie zich terugtrekt uit de Australische Olympische ploeg, zal zijn plaats worden ingenomen door Ian Tut- MEXICO, 8 aug. Amerika zal de te genstander zijn van Italië in de interzo- ne-finale van het toernooi om de Davis- beker. De Amerikanen hebben namelijk door het derde enkelspel te winnen in de finale van de Amerikaanse zone een be slissende voorsprong van 31 genomen tegen Mexico. In dit derde enkelspel versloeg Barry Mackay de Mexicaan Llamas met 62, 64, 16 1210. van „Grote Drie' In dit zwemstadion zullen tijdens de Olympische Spelen de zwem- en schoonspringwedstrijden worden gehouden. Twintig duizend toeschouwers kunnen de wedstrijden volgen. Achter zijn 65-jarige gangmaker Wiers- ma startte Van Houwelingen in vijfde positie. Verschueren ging op kop. De Fransman Godeau en de Italiaan Galat ti waren weldra een rol toegewezen op het tweede plan. De „Grote Drie" wens ten geen outsiders aan de tafel. Ver schueren en Timoner zeker niet. De Belg buitte zijn gunstige vertrek afdoen de uit, hij bleef tot de finish toe eerste. Anders verliep het voor de Spaanse wereldkampioen. Hij diende tot op de bodem van zijn rijke arsenaal te tasten om onze landgenoot in toom te houden. Talloze malen gingen beiden in de „clinch", na tien kilometer stoof Van Houwelingen naar de tweede plaats, na twintig kilometer Timoner en zo wissel de de situatie onafgebroken. Guillermo moeten de zweetdruppels in grote hoe veelheden op het voorhoofd hebben ge staan. Voor hem geen moment van rust als de Nederlander even naar de der de plaats was teruggevallen. Eenmaal streden de twee rivalen vier ronden lang om enkele meters. Een andere maal, dat gebeurde na 41 minu ten, joeg Van Houwelingen weer verbe ten op de tweede positie. Een kreet van afgrijzen steeg op van de tribunes toen bij tegen de rol klapte en slingerend het contact verloor. Maar gelukkig: een met deze snelheid (plm. 80 km) noodlottige val bleef uit. De frêle stayer in het fel oranje kwam onvervaard terug achter zijn machine en zette opnieuw de achter volging in. Cor Bleekemolen ontsnapte een zucht van bewondering toen zijn tientallen jaren jongere opvolger de cadans hervond. Het publiek juichte zich schor bij de zoveelste geweldige rush die paniek zaaide in het sterke stayersveld. Nog maals kwam Van Houwelingen voor bij Timoner, maar toen sloeg de Span jaard met duivels leedvermaak toe. Zijn hoofd tegen de felle zon be schermend met een grote envelop waarin de laatste tennisfoto's za ten, keek Hans van Swol vanaf één der vele rustieke banken rondom het zo prachtig vernieuwde tennis park van Huis ter Duin in Noordwijk naar de verrichtingen van de Neder landse Davis Cup-spelers Willem Ma- ris en Piet van Eysden. Zijn helrood shirt met Italiaanse shawl staken fel af tegen de witte bank en met zijn mar kante zilvergrijze kop groette hij links en rechts naar de vele, vele, kennissen en vrienden. Dat Van Swol nog steeds een grote reputatie geniet op gebied van tennis bleek zondag overduidelijk toen voor „zijn" partij de grootste publieke be langstelling bleek te bestaan. Wie Van Swol heeft zien serveren begrijpt waarom: nimmer een slappe tweede service zo de eerste mocht misluk ken; óók volop power en vaart in de tweede en bovendien een voortreffe lijk ontwikkeld anticipatievermogen. Overigens ook aanwezig bij zijn part ner Ivo Rinkel die, staande tegenover Ward die in Wimbledon zo voor treffelijk uitkwam tegen Rod Laver de verblufte Engelsman soms la chend aankeek als een fel tik-tak spelletje bij, het net in het voordeel van Rinkel werd beslist. En de En gelsman Barrett, die in Scheveningen tAdvertentie lieten de chauffeur het getob yoe wisten zelf precies hoe het niet- pc het wel en hoe het beter moest- i(,)i communistische kranten haastten van hun geloof te getuigen, dat imp. H.V. Willem van Rijn Hudcmpcrwcf 475 k'itm T.L 185222 Tthi 12282 van mui Kciuui ie Kriui^tfu, u»e - yft het dialektisch materialisme g°e keersregelingen kan scheppen. 1 F sen blijkt ook hier oefening kuns baren en als over een week of \.rt' (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 9 aug. Personeel van de luchtmacht zal met het K.P.M.-schip Van Riemsdijk naar Nieuw Guinea vervoerd worden, waar het schip tevens voor een of twee jaar als huisvesting "voor het personeel zal dienen. Het 4500 ton metende schip is, in afwachting van nieuwbouw aan wal, voor dit doel door de regering gehuurd. Het schip wordt op het ogenblik bij Verolme als „drijvende kazerne" geschikt gemaakt. Er zullen 400 man op geplaatst wor den. De Van Riemsdijk zal bij Biak voor anker gaan. UTRECHT, 9 aug. Bij sloopwerk zaamheden aan de oude gasfabriek te Utrecht is vanmorgen de 24-jarige Rot terdamse sloper F. O. gedood. De man was met een medearbeider bezig het trappenhuis van een gasoven te slopen, toen plotseling metdonderend geraas het dak en het trappenhuis naar bene den kwamen. De heer O. werd bedol ven onder brokken beton en was vrij wel op slag dood. De andere arbeider kwam met de schrik vrij. baren en als over een week de Olympiadelegers over Rome "t strijken, zijn de nog nodige cor ree. aangebracht en ligt het verkeer^ voor hen gespreid, al is dit nu maal in de binnenstad een smalle s" mité deelde mede, dat einde juli \ciii twee miljard lire aan kaarten ve,.,lie' was. Op het moment betekende jgS' record van de naoorlogse Olympiër' Londen 1948, Helsinki 1952 en MeIö°o)i- ne 1956. In de voorverkoop werden _ji geveer een miljoen toegangsbewu verkocht. Dat een even groot aantal v-.fi vrij is, schaft het Olympisch c°» g1\ geen zorgen. In de komende weke» tijdens de Spelen rekent het nog een grote afzet. Wei heeft minister pini toegegeven, dat het aantal kers, dat zich uit de Verenigde ten en uit Engeland opgaven, t0.Uns toe tegenvalt. Behalve de overig ie snel wisselende opvattingen over f, internationale toestand zou hier de zaak gezocht moeten worden in (f vrees te Rome geen onderkomen et kunnen vinden. Schuld hieraan systeem geweest, dat de agents'»p pen in het buitenland geen ^a„nter verkochten, als men niet kon a®or0" nen, reeds een kamer te Rome besi ken te hebben, terwijl van de a kant de Romeinse hoteliers en 1 uVv sionhouders zeiden: op vertoon van toegangsbiljetten bezorgen wij u °nia(i« dak. Hoe het ook zij, voor de OlymP staan te Rome nog bedden ter schikkm"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6