Nieuwe Schied Belgische regering dreigt uiteen te vallen VIER WIJSGEREN IN PARIJS BIJEEN fe 'ritse zeelieden in staking Hammarskjöld leidt Zweden Katanga in Geen verzet verwacht van Tsjombe's troepen MAN WIL VERPLEEGSTER IN BRAND STEKEN Eisenhower wil wel met Khroesjtsjev praten Donderdag 11 augustus i960 ALS GEVOLG VAN CONGO-BELEID Nieuwe satelliet der V •S. draait rond de aarde Japanse „Olympiërs" in Rome Morgen in Elisabethstad Loemoemba mishandeld Benzine over haar uitgestort Bruidspaar op Schiphol Rusland kwaad op Noorwegen Het weer BRUSSEL, ll augustus (Reuter, U.P.I.) Er dreigt een rege- Agscrisis in België te ontstaan als gevolg van de Congo-kwestie. ■HPf het Belgische kabinet zijn diepgaande meningsverschillen gerezen ''er het beleid, dat gevoerd is in deze kwestie. De Belgische sodalis- Ê||jgggMHL Sjpfoj. 1 ''che partij, die in de oppositie is, heeft een verklaring uitgegeven, M ^arin ze het kabinet verantwoordelijk stelt voor de betreurens- x /^rdige ontwikkelingen in Congo en voor het aanmerkelijke pres- 1hH|BhIm 'a-verlies, dat België in het buitenland heeft geleden als gevolg I|raHjj|wpHPr^ to zijn optreden in Congo en in de Veiligheidsraad. Ook de liberale Jf ?rtij, die met de katholieke partij de coalitie-regering steunt, is van HHHSr jljr ,'toing, dat de regering-Eyskens niet voldoende maatregelen heeft ..JSf l boffen om het verlies van Congo af te wenden. Met Congo is voor %ië een investering van niet minder dan ruim tweeëntwintig •Jard gulden verloren gegaan. De minister-president, Gaston Eys- ^s, is gisteren tweemaal bij koning Boudewijn op audiëntie geweest. Ltor Reuter uit betrouwbare bron vernomen heeft, zou de premier [to koning ervan in kennis gesteld hebben, dat het land een nieuw "Seringsprogramma nodig heeft. Succesvolle proef met Titan-raket V K iUh Politie in VS ontdekt school van de misdaad LEOPOLDSTAD, 11 augustus (U.P.I., Reuter) De secretaris generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld, die vanmorgen met een door de Amerikaanse regering beschikbaar gesteld straalverkeers- vliegtuig van New York naar Congo is vertrókken, zal morgen aan het hoofd van twee Zweedse compagnieën van de V.N.-strijdkrachten Katanga binnentrekken. Hij zal vergezeld zijn van de plaatsvervan gende opperbevelhebber van de V.N.-strijdmacht, de Marokkaanse generaal Kettani, en van zijn militaire adviseur voor operaties in Congo, de Indische generaal Rich je. De twee Zweedse compagnieën zullen, zo heeft Hammarskjöld verklaard, uitsluitend onder zijn gezag staan en hebben uitsluitend het recht tot zelfverdediging. Ham marskjöld zei het echter ondenkbaar te achten, dat zijn troepen zullen worden aangevallen. De Katangese regeringsleider, Tsjombe, heeft de secretaris-generaal inmiddels telegrafisch laten weten, dat Ham- marskjölds groep „op ordelijke wijze en zeer hoffelijk" zal worden ontvangen. Hij verklaarde dat een gesprek tussen hem en Ham marskjöld de secretaris-generaal op de hoogte zal stellen van de werkelijke toestand in „het onafhankelijke Katanga". Hammarskjöld zal daardoor in staat zijn de V.N.-vertegenwoordigers opdrachten te geven, aldus Tsjombe, waardoor „de territoriale souvereiniteit van mijn regering en de vrije uitoefening van haar rechten" verzekerd zullen zijn. In de Congolese hoofdstad Leopoldstad wacht men intussen gespannen de komst van Hammarskjöld af, na een dag van onge regeldheden, waarbij premier Loemoemba en 24 Afrikanen werden gewond. Macmillan in Bonn BritsDuits overleg in Bondskanselarij RuslandNederland AMBASSADEUR HELB BIJ PRES. BREZJNEV Werving van vrij willigers in leger Veranderlijk Aan zee |[i1rh°Xen HET NIEUWE DAGBIAD K k - GASTON EYSKENS VANDENBERG, li aug. (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren van de luchtbasis Vandonberg in Californië de dertiende satelliet van het type Discoverer gelanceerd. De kunst maan is m een baan over de polen gekomen. Het is de bedoeling, dat zich op een bepaald signaal van de kunst maan een ruimtecabine losmaakt, die men met behulp van vliegtuigen in de omgeving van Hawaii wil opvangen. Als alles goed gaat, moet vandaag de ruimtecabine met wetenschappelijke instrumenten worden opgevangen. Als deze proef slaagt - dat zou dan de eer ste keer zijn - betekent dit een belang rijke stap in de richting van bemande ruimtereizen. CAPE CANAVERAL De Ameri kaanse luchtmacht heeft gisteren even eens met succes een „Titan"-raket af geschoten op de basis van Cape Cana veral. De raket is op 8.000 kilometer afstand „in de roos" - bij het eiland Ascension - terechtgekomen, aldus heb ben luchtmachtfunctionarissen meege deeld. Twee eerdere proeven met raketten van dit type zijn mislukt. De dertig me ter lange raket die gisteren werd ge lanceerd is een operationeel prototype met een tactische neuskegel. ,b, e regering drijft nog," verklaarde ns gisteravond na besprekingen zijn ministers en partijgenoten. zijn er geruchten, dat hij en Ij, regering zouden aftreden. Eyskens in echter naar verluidt een poging jenden 0111 zijn ministers ervan te ^jOiigen, dat het noodzakelijk is een ti,, '-" front te handhaven, zolang de :.l In-kwestie nog niet tot een einde ).°bicn is. Van socialistische zijde is k Gedrongen op onmiddellijke bijeen- tJ'hlg van beide kamers van de volks- "genwoordiging. Premier Eyskens zou overwegen J-h versoberingsprogramma in te ë*®ren, dat voorziet in belastingver- ^n§. bestedingsbeperking en een Ahmerkelijke vermindering van het J btal ambtenaren. Zowel Eyskens' jlSen partij, die hieromtrent verdeeld bi; als de liberalen voelen voor dat ries bitter weinig op het ogenblik. 6 Belgische minister van financiën, Van Koutte, heeft gisteren op een pers conferentie verklaard, dat „in het erg ste geval" een totaal verloren gaan van de^handel met Congo een verlies zou be tekenen van twee a drie miljard Belgi sche franken. De export naar Congo be liep ongeveer vijfhonderd miljoen fran ken per maand, aldus Van Koutte. In juni beliep de totale Belgische export, die ten opzichte van de voorafgaande maand een toeneming van 2,2 miljard franken te zien gaf. 15,7 miljard fran ken. De minister herinnerde aan recente schattingen dat het totale verlies van Belgische activa in Congo een vermin dering van het Belgische bruto-nationale produkt zou betekenen van drie a zes procent. Hij verklaarde echter, dat de geraamde toeneming van he,t bruto- nationale produkt dit jaar zeven pro cent zou belopen, "waarmee gevolgen van Congo-verliezen opgevangen zou den worden. uelen der Japanners die in Rome deelnemen aan de Olympische Spelen laten het Italiaanse eten goed smaken. Met de spaghettislierten kunnen zij goed overweg, wat men niet van iedereen kan zeggen. Ah onze Londense correspondent) 'AdEN, ll aug. Er heerst sedert 'Able tijd onrust bji de Britse koop- ridijvloot ten gevolge van een loon- t uil. Dit heeft vorige maand geleid \]Stakingen in de haven van Liver- ,|L die groot ongerief veroorzaakten 'ji Vakantiegangers die zich naar Ier 'A Wensten te begeven of terug ver ston te keren naar Engeland. In- te keren naar Engeland, hls is er een overeenkomst geslo- 1, jhssen de Nationale Zeeliedenbond 'V6 scheepvaartmaatschappijen. De zullen worden verhoogd met vjjf- V'htig gulden per maand (de zeelie- hadden veertig gulden geëist) en arbeidsweek zal worden verkort. inS? ofschoon het bestuur van de vak- IgV de nieuwe arbeidsvoorwaarden K 1 aangenomen, is een aantal zeelie- IIy hiet tevreden met de nieuwe rege- Itsn." gisteren is er opnieuw een wilde /hg uitgebroken, die zich uitbreid- Ptl.°t vrijwel alle grote havens van J V-annië. Tweehonderd leden van de ILtAhning van het passagiersschip Syl- Itl dat °P het Punt stond te vertrek- ifi^haar Montreal, verlieten hun schip. r de kapitein deed een beroep op de passagiers om de stakers te vervangen in de keukens en restaurants en het schip vertrok met slechts geringe ver traging. In Londen arresteerde de po litie zestien zeelieden van een vracht schip, omdat zij geweigerd hadden de wettige bevelen van de kapitein van hun schip te gehoorzamen. NEW YORK, 11 aug. (Rtr.) De Amerikaanse politie heeft te Brooklyn een „schooi voor de misdaad" ontdekt waar jongelieden les kregen van erva ren misdadigers. De leerlingen moesten de school doorlopen voordat zij konden worden toegelaten tot één van de grote misdadigersorganisaties. Men kwam het bestaan van de school op het spoor bij een onderzoek naar de moord op een achttienjarige jongen, die leerling van de school is geweest. De politie naamt aan, aldus meldt Reuter, dat de jongen op last van ieraren aan de school is vermoord als praktische les. Zestien mensen zijn in hechtenis geno men. Op de binnenplaats van het Insti- tut de France te Parijs kan men een ongewoon schouwspel zien: vier wijsgeren uit vroeger tijden zijn van hun sokkel gedaald om te worden schoongemaakt. Een straat veger staat verbaasd naar dit ge zelschap te kijken. Links het beeld van Descartes. Loemoemba raakte gewond b(j beto gingen in de stadswijk Dendale van de Congolese hoofdstad. De premier werd door een woedende menigte van zijn landgenoten aangevallen en met vuisten en een steen in het gezicht geslagen. Dit gebeurde toen hij bij het gebouw van de Abako-partij verscheen, waar aanhangers van Loemoemba's partij met steun van de politie wonderlijker wijs een gewapende bestorming wa ren begonnen van het bolwerk van hun tegenstanders, dia verbeten terug voch ten. In korte tyd raakten enkele duizen den Congolezen slaags en dit werd Loemoemba te gortig, zodat hij besloot een poging te wagen om de gemoederen tot bedaren te brengen. Toen hij ech ter op het strijdtoneel arriveerde en zijn tegenstanders hem herkenden, werd liij tot het levende mikpunt van hun haat, zodat hij ijlings de aftocht moest bla zen. Urenlang bleef het onrustig in de hoofdstad, waar de toestand gisteravond pas tegen negenen weer normaal was. Bij de uitwisseling van telegrammen tussen Tsjombe en Hammarskjöld over de kwestie Katanga heeft de Katangese regeringsleider geen gewag meer ge maakt van zijn vroegere voorwaarden, waarvan de belangrijkste wel is, dat hij geen Guinese of Ghanese militairen in V.N.-verband wilde toelaten. Voor het overige heeft Tsjombe gis termiddag tijdens een persconferen tie in Elisabethstad verklaard alle vertrouwen in de loyaliteit van de V.N. te stellen. Hij deelde echter mee, dat hij het niet eens kon zijn met het door Hammarskjöld uitge sproken vertrouwen in de regering- Loemoemba, waarvan de leider immers verzekerd schijnt te wezen van gewapende steun van Ghana en Guinea, indien de V.N. het probleem- Katanga niet naar Loemoemba's zin kunnen oplossen. Kennelijk vreest Tsjombe een paard van Troje in Ka- tanga binnen te halen, wanneer er in het V.N.-leger troepen uit Ghana en Guinea zijn. Of en hoe Hammars kjöld in deze kwes. Tsjombe gerust kan stellen is nog niet bekend. Tsjombe heeft in een telegram aan Hammarskjöld en aan de Belgische eerste minister Eyskens geprotesteerd tegen de berichten van radio-Leopold- stad, als zouden Belgische troepen in Kat.anga wreedheden hebben bedreven jegens de inheemsen. Daarvan is geen sprake en het doel van deze leugens aldus Tsjombe is kennelijk de rassenhaat aan te wakkeren. Het waarnemend hoofd van de Belgi sche diplomatieke missie in Elisabeth stad, de graaf d'Aspremont-Lynden, heeft in een radiotoespraak tot de ver scheidene duizenden Belgen in Katanga verklaard, dat er geen reden voor hen is, het land te verlaten. De Belgische bestuursambtenaren in dienst van de Katangese regering zullen voortaan zesduizend franken per maand meer gaan verdienen. Naar van Noordafrikaanse zijde al hier is vernomen zijn zes Tunesische soldaten van het V.N.-leger bij een treffen tussen tweè vijandige stam men in de omgeving van Loeloea- burg, drie dagen geleden, gedood. Een Tunesische sergeant zou zijn ver dronken toen hij, gewond, trachtte te ontsnappen. Het Tunesische opperbe vel heeft het bericht tot op heden niet bevestigd. (Van onze correspondent in Bonn) BDNN, 11 aug. Met een onderhoud in de bondskanselarij, dat twee-en-een- half uur duurde, is gistermiddag het Duits-Britse gesprek over de toekomst van Europa begonnen, waartoe bonds kanselier Adenauer de Britse premier Macmillan, heeft genodigd. Evenals na de Frans-Duitse gesprekken op slot Rambouillet anderhalve week geleden zal over de besprekingen tussen Ade nauer en Macmillan een volledig stil zwijgen worden bewaard. De conferen tie zal reeds vandaag worden beëin digd. Het gesprek van gistermiddag had onder vier ogen plaats. Slechts in het begin werd er aan deelgenomen door de ministers van buitenlandse za ken, Lord Home en Von Brentano. In regeringskringen alhier wordt aan genomen, dat bondskanselier Adenauer in de loop der in totaal zeven uren durende conferentie premier Macmillan eerst zal inlichten over zijn recente be sprekingen met president De Gaulle, om daarna de gehele scala van pro blemen af te werken. Daartoe behoren de verhouding tussen Oost en West, de N.A.V.O., de toenadering tussen de E.E.G. en de E.V.A., de Duits-Britse betrekkingen en tenslotte de mogelijkhe den tot het voeren van een gemeen schappelijke buitenlandse politiek der Westeuropese landen. Het feit, dat pre mier Macmillan wordt vergezeld door experts op het gebied der Westeurope se politiek en handel bewijst, dat het gewicht ongeveer gelijkelijk over de po litieke en de economische problemen is verdeeld. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 aug. Een 49-ja- rige meubelmaker heeft woensdagmid dag geprobeerd een ,32-jarige verpleeg ster in brand te steken. Hij stortte een bus met drie liter wasbenzine over haar uit en wilde een lucifer afstrijken. Voor het zover kwam echter kon de verpleegster het wijkgebouw van het Oranje-Groene Kruis aan het Marnix- plein binnenvluchten. De politie is erin geslaagd de man vanmorgen aan te houden- Zij had een omvangrijke speurtocht naar hem inge steld, omdat men hem zeer gevaarlijk achtte. In het wijkgebouw had hij zijn tas achter gelaten, waarin men een scherp geslepen hakmes aantrof. De man is gegrepen in een woning, die dicht bij het politiebureau Raampoort is gelegen. De meubelmaker lijdt aan astma. Hü liet zich al lange tjjd behandelen door het Oranje-Groene Kruis aan het Mar- nixplein. De man, die weduwnaar is, begon de hem behandelende verpleeg ster het hof te maken, waar zij echter niets van moest hebben. In overleg met de hoofdverpleegster werd de be handeling van deze astmapatiënt voort aan overgelaten aan een oudere ver pleegster. Dit riep klaarblijkelijk ge vaarlijke wraakzuchtige gevoelens op bij de man. Met een bus en een fles wasbenzine heeft hij zich naar het wijkgebouwtje begeven. Na enig wachten wist hij de jongere verpleegster aan te klampen. Hij vroeg of zij hem even snel kon hel pen omdat hü het zo benauwd had. Als een soort afleidingsmanoeuvre duwde WASHINGTON, 11 augustus (UPI) President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren verklaard, dat hij bereid is de Russische premier, Khroesjtsjev, te ontmoeten wanneer deze de openingsdebatten van de V.N.- Assemblée komt bijwonen. Eisenhower gaf echter duidelijk te verstaan dat hij een ontmoeting met Khroesjtsjev hoogst onwaarschijnlijk acht. Maar zou hij persoonlijk de indruk krijgen dat een ontmoeting nuttig zou kunnen zijn, dan zou hij Khroesjtsjev wellicht uit nodigen voor een bezoek aan Washing ton. Eisenhower zei voorts, dat Ameri ka begrip heeft voor het vele dat Bel- De 31-jarige Nederlandse Hmaenexpert Andries Blazer, die jaren geleden naar New York trok, is voor de eerste maal met zijn bruid, de 24-jarige Daisy Rijnder- man, op Vaderlandse bodem teruggekeerd. Enige dagen geleden is het tweetal in het huwelijk getreden. De KLM bracht het paar voor de huwelijksreis naar Nederland, waar de ouders van de bruidegom het tweetal opwachtten. „Ik heb mijn bruidsjapon weer aangetrokken om mijn schoonouders te verrassen," zei Daisy. Terwijl de DC-8 de luchthaven naderde, hielp de stewardess de bruid bij het verkleden in de pantry. Andries en Daisy gaan hun wittebroodsweken in Utrecht doorbrengen, waar de ouders van de bruidegom wonen. gië heeft bijgedragen tot de ontwikke ling van Congo. De president is ver heugd over de maatregelen die Bel gië treft om gehoor te geven aan de resoluties van de Veiligheidsraad. Hij verklaarde te hopen dat het vertrou wen tussen het Congolese en het Bel gische volk zal worden hersteld en dat Belgische burgers gelegenheid zullen krijgen daardoor in Congo te blijven arbeiden. Amerika zal op zeer besliste wijze optreden indien een land op het weste lijk halfrond de status van communis tische satelliet zou krijgen, maar Ame rika kan nu eenmaal niet tussenbeide komen enkel en alleen omdat iemand op het westelijk halfrond gelooft in een andere regeringsvorm. Hiermee beant woordde de Amerikaanse president en vraag die hem gesteld werd met betrekking tot Cuba. De Verenigde Staten achten zich niet langer gebonden door hun besluit om vrijwillig de kernproeven stop te zet ten. Maar voorlopig zal Amerika geen proeven doen en niets nalaten waar mee bereikt kan worden dat oost en west een verdrag sluiten over het stopzetten van de kemproeven. De versterking van de Amerikaanse defensie is veroorzaakt door Russische pogingen om een internationaal kli maat te doen ontstaan dat grotelijks verschilt van de sfeer die vóór de mis lukking van de Parijse topconferentie bestond. De versterking heeft tot doel het vertrouwen van eigen volk en bond genoten in Amerika's macht te bewa ren,'aldus Eisenhower. MOSKOU. 10 aug. (Tass.) De nieuwe Nederlandse ambassadeur, H. A. Helb, heeft president Ieonid Brezo- nev vandaag zijn geloofsbrieven over handigd. Ambassadeur Helb zei dat het volk en de regering van Nederland veel be lang hechten aan goede betrekkingen met de Sovjet-Unie en sprak de hoop uit, dat de handel tussen beide landen zal toenemen. hü haar een briefje in de hand en ter wijl zij bezig was de tekst te ontcüferen haalde hjj de wasbenzine en de lucifers snel te voorschün. Hij bad ook nog een fles benzine b(j zich. die echter stuk viel op de grond. Net op tüd kon de verpleegster hem ontsnappen. Hü ver dween haastig. MOSKOU, 11 aug. (Rtr). De Rus sische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft gisteren de Noorse zaakgelastigde in Moskou een nota overhandigd, waarin de beschuldiging wordt herhaald, dat Noorwegen mede plichtige is van de Verenigde Staten bü de schending van het Russische lucht ruim door een Amerikaans vliegtuig op 1 juni 1960. De nota is een antwoord op een Noorse nota van 22 juli. Volgens de Russische nota zün er geen en kun nen er geen internationale normen zijn om hulpverlening aan een „agressor" te rechtvaardigen. Volgens de argumen tatie van de 1' >orse regering zou zij zelfs hulp kunnen bieden aan Ameri kaanse vliegtuigen die over Europa vliegen met een lading kernbommen, aldus de Russische nota. „De poging van de Noorse regering om haar hulp aan Amerikaanse militaire toestellen, die agressieve daden tegen de Sovjet- Unie plegen, als büna een humane daad voor te stellen, is, op zyu zachtst ge zegd, vreemd". Niet per 1 oktober (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 aug. Door het uit- blüven van een betere salarisregeling voor de lagere officiers- en onderoffi ciersrang bij het leger mag niet ver wacht worden dat de werving van vrüwilligers per 1 oktober zal kunnen beginnen, zoals het plan was. De sala risverbetering had de basis moeten zün voor de wervingsactie, die weer een diensttü'dverkorting ten gevolge had moeten hebben. Het overleg over de salarisverhoging verloopt erg stroef. Een van de redenen hiervan is dat ge vreesd wordt dat ook andere, Verge- lükbare groepen hun eisen gaan stel len. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met aanvankelijk op vele plaatsen regen, later enkele op klaringen. Zwakke wind, aan de kust later echter matige tot vrij krachtige wind uit noordelijke richtingen. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Zon: 05.17-20.12. Maan: 22.16-10.40. Morgen opklaringen en een zwakke wind uit noordelijke richting. Tempera tuur ongeveer 18 a 19 graden. Zeewater 18 graden. De depressie met regen trekt lang zaam naar Duitsland weg. Vooral giste ren was het een bijzonder slechte strand- ?£n ETmuiden en Vlissingen dertig tot vijftig millimeter regen. Station Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente «óa-Limburg geheel bew. Helsinki regen Stockholm zwaar bew, Oslo regenbui Kopenhagen zwaar bew. Aberdeen regenbui Londen regen Amsterdam zwaar bew. Weer zwaar bew. zwaar bew. regen mist mist geheel bew. motregen max. min. neersl. temp temp afgel. gisteren 17 16 16 16 16 16 18 19 20 22 Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen zwaar bew. regen mist zwaar bew. onbewolkt regen zwaar bew. zwaar bew. mist zwaar bew. half bew. half bew. 19 13 16 15 20 22 25 24 24 20 20 21 21 21 24 24 uur 2 33 20 11 11 21 17 1 0,1 0 0,3 3 16 3 24 1 2 0 0 0 0.1 4 0 0 0 1 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1