Zeer bevredigende gang van zaken bij W. C. 't Hart Zn. Urker botter overvoer jacht op IJsselmeer Bejaardentehuizen reserveren voor URGENTE gevallen Het waren geen schoothondjes BEJAARDE MAN VERLOOR PENSIOEN VAN DRIE MAANDEN AAN OPLICHTER D Frère S Maakt Reclam^ Starfighter-project tegen eind dit jaar nader omlijnd Wantoestanden in Zuidafrikaanse gevangenis Vakantie-avontuur van Rotterdams artsengezin Gemiddelde verblijfsduur dient te worden bekort Wethouder in Tuindorp-Oostzaan VOCHTIG GEWORDEN BEHANG WORDT GRATIS VERNIEUWD Zeiler Sleeswi1 ook naar Spe voor Uw zaf1 er een met TOFFEES pagina Zuid-Holland geeft 10 min. 30-jarige 4V4 obligaties uit Havenwerken en Turkije tekenen „MersiiT'-contract Rector J. Mol overleden Schevenings restaurant in moeilijkheden Spoorwegongeluk in Brazilië Gaston Tessier, voor zitter I.C.V., overleden Paspoorten ook voor minderjarige dienst plichtigen Zestienjarige stal enige duizenden guldens Bakbeesten, arend en diepvrieskippen Forest Lake" maakte proefvaart Olieprijsverlaging door ESSO Kruisjes verdwijnen, herinnering blijft Drie MONDRIAAN' voor Gemeentemuseum1 Br. Servatius NSC DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 6 Wegens de Spelen Herinneringen aan tijd van Mussolini uit Foro Italico Uitgiftekoers 99 pet. Faillissement van pachter aangevraagd Uitgifte zonder toestemming der ouders Buit op twee cent na verbrast y ROTTERDAM, 11 aug. De resultaten voortgaande produktie kunnen waarbor- van W. C. 't Hart Zn., Instrumenten en Apparatenfabriek N.V. te Rotterdam zijn thans van dien aard, dat zeer ver moedelijk het exploitatiesaldo in de loop van dit jaar verdubbeld zal worden. Reeds in de eerste helft van 1960 werd een aanzienlijk beter exploitatie-resultaat behaald dan over het gehele jaar 1959. Als In 1961 het extra accent van de orders, die uit het Starfighterproject zul len voortvloeien, merkbaar wordt, zal dit de rentabiliteit van het bedrijf nog gun stiger beïnvloeden. Al met al kan gezegd worden, aldus werd in de vanmorgen gehouden vergadering van aandeelhou ders medegedeeld, dat de gang van zaken in het bedrijf tot nog toe zeer bevredi gend is. Naar aanleiding van het Sta-rfighter- project, deelde de voorzitter desgevraagd mede, dat men uitermate voorzichtig dient te ziin. bij het beoordelen van dit project. Afgewacht dient te worden of het project volgens de voorlopige plannen afgewikkeld zal kannen worden. Er kun nen zich altijd fact ren doen gelden, waardoor de afwikkeling van de gehele opdracht niet aan de gestelde verwach tingen voldoet. Daarom achtte de voorzit ter een overdreven optimisme ten aan zien van dit project misplaatst. Het ligt in de bedoeling voor Neder land uit de internationale pool van de Starfighter-opdracht zo veel mogel"'- werk te verkrijgen. Het genoemde order- bedrag van 100 miljoen is slechts een gedachtenspron? geweest en bedoeld voor de gehele industrie en zeker niet voor 't Hart alleen, aldus verklaarde de direc tie desgevraagd. Men is thans druk doen de de internationale contacten verder uit te werken en verwacht mag worden dat tegen het eind van dit jaar de Star- fighter-plannren nadere concretisering zullen hebben. Wat de vennootschap zelf betreft: de directie tracht uit dit project die opdrach ten te verwerven, die het bedrijf, hetzij nieuwe know-how geven, hetzij een Advertentie Bols eiken dag een glaasje! ROME, 9 aug. Arbeiders gewapend met hamers en beitels zijn begonnen aan het verwijderen van de fascistische op schriften op de onder het regime van Mussolini geplaatste beeldhouwwerken en de mozaïeken in het Foro Italico, dat nu gebruikt wordt voor de Olympi sche spelen. Reeds jarenlang woedt over deze herinneringen aan de tijd van Mus solini een felle strijd tussen de verschil lende politieke partijen. Communisten, sociaal-demokraten en republikeinen heb ben enige weken geleden opnieuw een! beroep op de regering gedaan om deze! „schandelijke teksten, die een beledi ging van het Italiaanse volk en de we reld inhielden" te doen verwijderen. Tot nu toe hadden de christen-democraten,, gesteund door de neo-fascisten, gewei-i gerd de inscripties te laten verwijderen, omdat men deze opschriften en voor stellingen van „historische waarde" achtte, zodat deze niet verloren mochten gaan. De fascistische kreten, die het meeste weerzin hebben gewekt, bevin den zich in de mozaïekvloeren van het1 Foro Italico. Daar valt onder meer te lezen: „duce, duce, ducedit twaalf maal herhaald. Ergens anders staat i een reproduktie van de fascistische eed! afgebeeld, die luidde: „ik zweer te zul len verdedigen met al mijn krachten, en! desnöods met mijn bloed, de zaak vani de fascistische revolutie." Over dit al-i les is nu een laag cement aangebracht. AMSTERDAM, 10 aug. Da Bouchère Co. stelt op 16 augustus de inschrijving open op 10 miljoen 414 pet. 30-jarige obligaties 1960 ten laste van de provincie Zuid-Holland. De uitgiftekoers is vastge steld op 99 pet. De stukken zijn groot 1009 en luiden aan toonder. Zij zijn voorzien van halfjaarlijkse coupons. Stor ting dient te geschieden op 15 september. Notering ter beurze zal worden aange vraagd. De aflossing van de lening zal geschie den pan in 30 nagenoeg gelijke jaarlijk se termijnen, waarvan de eerste vervalt op 15 september 1961. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toege staan voor 15 september 1970. Daarna tot en met 1974 zullen vervroegde aflossingen slechts kunnen geschieden tot de koers van 101% pet. Van 1875 af kan vervroegde aflossing plaats vinden tegen de koerd van 101 procent. De opbrengst van de lening zal strek ken tot dekking van de uitgaven voor uit voering van provinciale werken inzonder heid het provinciale wegenpian en de ver dere bouw van het nieuwe provinciehuis tn Den Haag, gen. De voorzitter deelde aan het begin van de vergadering nog mede. dat commis sarissen en directie lange tijd gehoopt hadden nog een bescheiden dividend te kunnen voorstellen, maar hoewel 1959 in derdaad een jaar van verbetering is ge weest, is zulks toch niet mogelijk geble ken. De jaarstukken werden met algemene stemmen goedgekeurd. AMSTERDAM. 11 aog. Onder verwij zing naar het in maart j.ï. gepubliceerde jaarverslag deelt de directie der Kon. Ned. Mij. voor Havenwerken mede, dat de daarin in uitzicht gestelde ondertekening van het supplementaire contract voor de bouw van de haven van Mersln, dezer dagen te Ankara heeft plaats gevonden. Als gevolg daarvan kon de in het verslag vermelde operatie ter verdiscontering forfait van een belangrijk bedrag aan pro messen van de Turkse staat, welke de maatschappij in portefeuille had, worden gerealiseerd. HAARLEM. 11 aug. Gistermorgen is in de Mariastichting te Haarlem overle den rector J. Mol van De Hartekamp, het jongensinteroaat onder leiding van de broeders Penitenten op de grens van Ben- nebroek eri Heemstede. Rector Md werd. toen hij de mis wilde gaan opdragen, onwel. Zijn toestand was dusdanig, dat hij naar de Mariastichting moest worden overgebracht. Ongeveer een uur later overleed hij. Geboren te Amsterdam 6 oktober 1895, werd rector Mol 29 mei 1920 priester ge wijd. Hij was eerst kapelaan te Oegstgeest en daarna aan het Begijnhof te Amster dam. In 1925 werd hij verbonden aan de St.-Hubertusfcapel te Amsterdam, sedert welk jaar hij zich intens bezig hield met het mannelijk jeugdwerk in den beginne met de St.-Josephgezellen. Later werd hij in 1932 geheel vrijgesteld voor het mannelijk jeugdwerk door zijn benoeming tot diocesaan aalmoezenier. In die kwali teit heeft hij vooral bemoeienis gehad met de in de jaren dertig opgerichte Kruis vaart, waarvoor hij zich vele verdiensten verworven heeft. In 1940 volgde zijn benoeming tot pas toor in Westwoud en daarna In 1947 tot pastoor in Uitgeest. Een ongeval, waar van hij wel herstelde, maakte het hem toch niet mogelijk het werk in zijn uit gebreide parochie voort te zetten. DEN HAAG, 11 aug. Krediteuren hebben het faillissement aangevraagd van de pachter van het in het nieuwe Europa-hotel in Scheveningen onder gebrachte restaurant Miramar met de daarbij behorende patisserie en snack bar. De bouwer en exploitant van hel hotel, de heer Lonnee, staat geheel bui ten deze affaire. Hij heeft inmiddels het contract met de pachter opgezegd. Volgens de directie van het Europa- hotel heeft de pachter van het restau rant voor in totaal meer dan 100.000 gulden schulden aan het bouwbedrijf Lonnee zelf en voorts aan leveranciers van de inventaris, machinerieën, le vensmiddelen enz. Het hotel is elke dag vrijwel geheel bezet, maar het res taurant ging minder goed, aldus de directie. Achteraf twijfelt men nu aan de vakbekwaamheid van de pachter. RIO DE JANEIRO, 10 aug. Bij een spoorwegongeluk in de Braziliaanse staat Ceara zijn dinsdag twintig men sen om het leven gekomen; 200 per sonen werden gewond. Het ongeluk ge beurde bij Fortaleza. JOHANNESBURG, IX aug. (Rtr-AFP). De alhier verschijnende Rand Daily Mail heeft in een hoofdartikel uiting ge geven aan bezorgdheid over de toestanden in de Modder B-gevangenis nabij Benoni, 25 km ten oosten van deze stad. Volgens dit blad zouden honderden en waarschijn lijk duizenden Afrikanen in deze gevan genis zijn „verdwenen". Dit Is de gevan genis waar magistraten week na week aan het werk zijn geweest in geheime zit tingen, waarin Afrikanen wellicht tot straffen zijn veroordeeld, waarvan het pu bliek niets te weten komt", aldus bet blad. Het blad schrijft, dat de gevangenen geen juridische bijstand mogen hebben en ook geen brieven mogen schrijven of ont vangen. „Er is weinig of niets bekend over de toestanden in Modder B, behalve dat daar 18 mensen zijn overleden", aldus de Rand Daily Mail. die deze stand van zaken een belediging voor het geweten van het Zuidafrikaanse volk noemt. Intussen zijn de afgelopen week in Jo hannesburg op tal van muren en trottoirs met krijt geschreven, opschriften versche nen. De meeste hiervan luidden „Oehoe roe", d.w.z. „vrijheid". Men vermoedt dat dit het werk is van clandestiene groepen van het nationale Afrikaanse congres en van het Panafrikaanse congres, twee Afri kaanse nationalistische organisaties, due bij de afkondiging van de noodtoestand in april j.l. door de Zuidafrikanase rege ring werden verboden. In Durban hadden soortgelijke opschriften reeds de vorige week hun intrede gedaan. De pleziervaart, die het gezin van een Rotterdamse arts, bestaande uit man, vrouw, zoon, dochter en een vriendin, op het IJsselmeer maakte als gasten van de kapitein-eigenaar, de heer Van Put ten, aan boord van het zeiljacht „Woel water" uit Rotterdam, heeft gistermid dag omstreeks vier uur een even onver wacht als onplezierig einde gekregen. Twee kilometer ten zuidoosten van de vuurtoren „De Ven" even benoorden Enkhuizen, werd het twaalf meter lange stalen jacht namelijk overvaren door de Urker botter UK 216. Het kreeg een groot gat onder de waterlijn en zonk ter stond mede als gevolg van de drie ton zware loden kiel, waarmee het was uit gerust. Terwijl het zeiljacht bij windstilte traag voortdobberde op het stille IJsselmeer en de opvarenden op'het dek lagen te zon nen, naderde de botter, waar op dat mo- Advertentle Bols echte graangenever! (Van onze Brabantse redactie) TILBURG, 11 aug. Van de 960 personen, die 1 maart waren opgeno men in de Tilburgse bejaardenhuizen was 90 pet. werkelijk bejaard, d.w.z- 65 jaar of ouder, maar 30 pet. van de vrouwen en 13 pet. van de man nen was al opgenomen vóór de leeftijd van bejaarden. Deze voor tijdige opneming is deels een gevolg geweest van het streven, een nieuw tehuis z>o snel mogelijk volledig te bezetten. Hoe onvoordelig dit is voor de capaciteit, blijkt uit het feit, dat degenen, die boven de 65-jarige leef tijd waren opgenomen, gemiddeld vijf jaar in de tehuizen woonden, terwijl de eerder opgenomen perso nen gemiddeld al 13 jaar hadden vol- gemaakt. Het Provinciaal Opbouworgaan N. Brabant, dat deze gegevens heeft neer gelegd in een rapport over de bejaar dentehuizen in Tilburg, beeft berekend dat een bekorting van de gemiddelde verblijfsduur van de bejaarden in de tehuizen met slechts 9 maanden al een bejaardenhuis van 150 bedden kan uitsparen. Het opbouworgaan legt dan ook sterk de nadruk op bet belang, dat gelegen is in het vergroten van wat men (erg nuchter) de omloopsnelheid noemt. Het rapport behandelt de Tilburgse Advertentie Bol? eiken dag een glaasje! (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 11 aug. Wethouder A. in 't Veld heeft zich opnieuw persoon lijk op de hoogte gesteld van de stand van zaken bij het herstel van tuindorp- Oostzaan. Hij heeft daarover van gedacn- ten gewisseld met het dagelijks bestuur van het wijkcentrum Tuindorp-Oostzaan dat zich nu al maandenlang inspant de bevolking van dienst te zijn. Uiteraard kwam h„t trage tempo waarin de gemeen tewoningen weer geheel bewoonbaar ge maakt worden ,ter sprake. Dc wijkraad voorzitter, de heer G. Lebbing, merkte op „dat er nog heel wat moet gebeuren en dat de weerstand van de bewoners daalt De wethouder kon echter weinig po sitieve geluiden laten horen. Belang rijk was de belofte dat eind van deze maand beslist alle benedengedeelten der woningen geschilderd zullen zijn. Tij dens een onlangs gehouden raadsverga dering merkte de heer In 't Veld op dat het schilderen eind juli gereed zou zijn. „De vakanties van de schilders zijn er tussen gekomen en daarom is deze streefdatum wat verlaat", aldus de wet houder. Een andere, in duizenden toon aarden gezongen grief is wel het beur- Advertentle Bols echte graangenever! telings goed- en afkeuren van raam kozijnen. vloeren en deuren. De wethouder maakte duidelijk dat hout, dat vier maanden geleden nog in redelijke staat verkeerde, thans best on deugdelijk geworden kan zijn. Hij weet dit aan te zwaar stoken en te slecht ven tileren, hetgeen hij de bewoners overi gens niet kwalijk nam. Na het schilderen van de kamers ko men de keukens en trapportalen aan de beurt. De wethouder wees er opnieuw op dat er per se niet op geld gekeken wordt, hetgeen niet inhoudt dat er nu maar met geld gesmeten moet worden. Het herstel heeft al een bedrag van 10 miljoen gevergd en dit loopt nog da- gelijksop. Nadat het herstel geheel voltooid zal zijn, wordt het saneringsplan van tuin dorp Oostzaan voortgezet. Dat zal bijna 2 miljoen kosten. Reeds werden alle dak pannen vernieuwd. Mr. In t Veld verze kerde de leden van het wijkcentrumbe- stuur dat hij zich persoonlijk met het hele herstelplan zal blijven bezighouden. Hij verklaarde best te kunnen begrijpen dat de bevolking zo langzamerhand danig geïrriteerd raakt. Een prettige medede ling had hij voor waar het nieuwe behang door vocht werd beschadigd. Dan wordt er opnieuw behan gen aldus de bewindsman. Zij die op eigen kosten hebben geschil derd, krijgen hiervoor vergoedingen. situsrtie, maar veel uitkomsten zijn van algemeen belang, omdat ze ook lande lijk gelden. Een van de bevindingen is, dat in de reële behoeften van de la gere inkomensgroepen op een minder dan evenredige wijze wordt voorzien, terwijl ten aanzien van de beter gesi tueerden niet alleen voorzien wordt in de reële behoeften, maar bovendien nog in meer luxe-verlangens. Het opbouworgaan pleit voor wijkbe- jaardenzorg en speciale bejaardenwo- nïngen, waardoor de oudere mensen langer zelfstandig kunnen blijven, wat zowel voor henzelf als voor de samen leving van belang is. Voorts zou er een samenwerkingsorgaan van de gezamen lijke tehuizen tot stand moeten komen tegenover de gemeente, temeer omdat het optrekken van de lehuizenaccom- modatie de suppleties in de naaste toekomst sterk zal doen toenemen. Bjj dit samenwerkingsorgaan zou voorts centraal opgave moeten worden gedaan van alle kandidaten voor op neming, zodat men een urgenticlijst kan opstellen met behulp waarvan de te huizen regelmatig kunnen putten uit een „voorraad" werkelijk urgente ge vallen. PARIJS, 11 aug. Gaston Tessier, voorzitter van het I.C.V., het Internatio naal Christelijk Vakverbond, is te Prijs plotseling overleden. Hij was 73 jaar oud. Gaston Tessier is medeoprichter van het Franse Christelijk Vakverbond, waar van hij aanvankelijk secretaris-generaal was en vervolgens in 1953 voorzitter. In dat zelfde jaar volgde hij Henri Pau wels op als voorzitter van het I.C.V. Gas ton Tessier was een gezaghebbende fi guur in het internationaal sociale leven. Seder de oprichting van de internationale arbeidsorganisatie heeft hij aan de werk zaamheden van deze instelling actief deelgenomen, hij genoot er groot aanzien. ment niemand aan het roer stond, zoals de opvarenden van het jacht konden waarnemen. Het vissersvaartuig voer recht op de „Woelwater" af. De heer Van Putten en zijn gasten be- gonnen luidkeels te schreeuwen toen zij het gevaar van een botsing bemerkten. Het was echter reeds te laat. De kop van de botter raakte met kracht de steven van het jacht. De vriendin van de doch ter van de arts slaagde erin de kop van de botter te grijpen en zij kon onmiddel lijk aan boord worden gehesen, nadat schipper Koffeman de motor had stop- gezet. De arts, zijn vrouw en kinderen sprongen te water en werden door de vis sers opgepikt. De heer Van Putten wist nog snel enkele koffers met kleding te bemachti gen, alvorens hij zich van het zinkende schip in het water wierp. Ook hij werd door de vissersboot opgenomen. De UK 216 heeft de drenkelingen in Enkhuizen aan land gezet, waar ze onderdak vonden in een hotel. De rijkspolitie te water heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Ge bleken is volgens de politie, dat schipper Koffeman op het moment van de aanva ring niet aan het stuur stond, doch bezig was netten te boeten. DEN HAAG. 11 aog. Aan minderjari. ge militairen kunnen paspoorten worden verstrekt zonder toestemming van de ouders, indien de militair dioor de minis ter van defensie voor dienst in het bui tenland is aangewezen. Hierdoor is echter ingevolge de paspoortinetruotie een uit drukkelijke machtiging nodig van de mi nister van buitenlandse zaken. De geldig heidsduur van het paspoort wordt beperkt tot het tijdstip, waarop de betrokkene de militaire dienst zal verlaten (tenzij hij in middels meerderjarig is geworden). Een en ander blijkt uit het antwoord van minister Luns op vragen van het communistische Tweede-Kamerlid Bak' ker. De vragen waren gesteld naar aan leiding van de weigering van sommige ouders om toestemming te geven, dat een paspoort zou worden uitgereikt aan hun zoon, die ais dienstplichtige is aangewe zen voor dienst in Nieuw-Guinea. Eventuele bezwaren van de ouders_tegen afgifte van een paspoort moeten, indien de minister van defensie de dienstplich tige heeft aangewezen voor dienst in het buitenland, wijken voor het algemeen belang, aldus minister Luns. Intussen zullen de voorschriften van de paspoortinsfructi-e op dit punt waarschijn lijk worden gewijzigd, omdat het thans meer dan vroeger noodzakelijk kan zijn dat militairen over een paspoort beschik ken. GRONINGEN. 11 augustus. Een 16- jarige jongeman, die eind juli een in braak pleegde op de Hoogte te Gronin gen, heeft zich bij de politie in Den Haag gemeld, toen hij de buit op twee cent na had verbrast. Hij is overgebracht naar Groningen en daar ingesloten. Met assistentie van twee vrienden van 14 en 15 jaar. die voor hem op de uitkijk stonden, drong hij eind juli de kruide nierszaak aan de achterzijde binnen en stal een paar duizend gulden. De vriend jes kregen een paar honderd gulden, kochten er duur speelgoed voor en huur den bromfietsen, totdat ze tegen de lamp liepen. De 16-jarige ging met de rest van het geld vakantie vieren In ons land en bezocht allerlei vermaakcentra onder andere te Amsterdam, Rotterdam en Val kenburg. Toen het geld op was, meldde hij zich in Den Haag bij de politie. VenkaSc ROTTERDAM, 9 aug. „Mijn honden zjjn de grootste ter wereld" zei vanavond de Amerikaan John Schciner op de „Maas dam". Misschien heeft hij gelijk. De Ierse wolfshonden Jeffrey (1% jaar) en diens vader Clancy (1% jaar) hebben een schoft- hoogte van 1 meter 20 en een gestrekte lengte van ruim 2 meter. Mr. Schciner fokt deze bijzonder grote dieren zelf. Hij is eigenaar van een „animal farm" te Woodland Hills bij Hollywood en zijn die ren fungeren dikwijls als acteurs voor film en televisie. Met Jeffrey en Clancy was de Ameri kaan ged-urende 12 weken in Oosten-rijk voor opnamen v-a-n de film „No Time for Tears", een soort circusfitkn met Kay Fi scher. Helmut Schmidt en de kleine Molly Mc Gowan, waarin ook een olifant een belangrijke ro-1 vervult. Nu de opnamen afgelopen waren, re-isde mr. Schemer naar Rotterdam in een bagagewagen van de Austria-Expre®, want. m-en wi'lde de diertjes (die overigens bijzonder lief en goedig zijn) n-iet in een coupé toelaten. Verder heeft. mr. Scheiner nog in een kist een in Oostenrijk gekochte arend bij zich. Mr. Schemer had niet tevoren op de „Maasdam" geboekt. Men kon hem d-aar het schii-p geheel volgeboekt was, dan ook niet helpen aan de hut, die hij voor zijn 99- ROTTERDAM, 10 augustus. De afgelopen dagen heeft o-p de Noordzee de geslaagde technische proefvaart plaats gehad van het motortamksohip „Forest Lake" gebouwd doo-r de Ve- rolme United Shipyards N.V. op haar werf te Heusden, voor de Nationale Tankvaart Maatschappij N.V. Het schip wordt geclassificeerd bij Lloyd's Regis ter of Shipping in. de klasse 4- 100 A I (Oil tanker). De machinekamer bevindt zich in het achterschip, evenals -het kapiteinsver- blijf en de accommodatie voor officie ren, machinisten en bemanning. Het schip is uitgerust met 27 ladingtanks met een totale inhoud van 26.666 m3 en voorts met een coffer-dam vóór de machinekamer, een cofferdam vóór de pompkame-r midscheeps en een coffer dam achter de d-ieptank in het voor schip. Vóór de ladingtanks in het voor schip bevindt zich een dieptank met een inhoud van 1.115 m3, alsmede een ruim voor droge lading. De voortstuwings- installatie van het schip bestaat uit een soheepsdieselmotor met een vermogen van 7500 pk. Tijdens de proeftocht werd een snelheid van ca 15.3 knot be reikt. De overdracht zal plaatsvinden op zaterdag 13 augustus a.s. om 11.30 uur aan de afbouwkad-e bij de Verolme Dok- en Scheepsbouw Maatschappij N.V., Rozenburg. NEW YORK. 11 aog. De ESSO Export Corporaition heeft een prijsverdagiing voor ruwe olie en ofieprodoikten uit hef Mid den-Oosten aangekondigd van 6 tot 14 per barrel. Vele oldemaatedhappij en ver leenden reeds aanzienlijke kortingen op olie uiit dit gebied. De druk op de markt is nog verhoogd door het grote aanbod van Russische olie tegen lage prijzen, zo zegt de maatschappij. ROTTERDAM, 10 aug. Een 86-Jarige man is gistermiddag door een oplichter zijn pensioen van drie maanden een bedrag van f 610 kwijtgeraakt. Ook andere bejaarden schijnt de man hun geld afhandig te hebben willen maken, doch hier bleven de pogingen zonder resultaat. De 86-jarige H. B. K. uit de Schinkel- straat had gistermiddag zijn pensioen ge- ind aan het postkantoor in de Avenue x.Concordia. Voor de deur van zijn wo- bewoners van woningen ning werd hij aangesproken door een man die zich uitgaf voor rechercheur van de Posterijen en in die kwaliteit wil de hij de oude man in zijn woning spre ken. Binnen vertelde hij dat een ander had getracht het pensioen te incasseren. Daar men op het postkantoor vermoedde dat de man terug zou komen, had men de bankbiljetten gemerkt. Deze biljetten waren nu aan de gepensioneerde uitbe taald en de „rechercheur" verzocht de biljetten voor een paar uur terug te mo gen ontvangen, omdat men de „bedrie ger" omstreeks twee uur verwachtte. In vol vertrouwen stond de bejaa-de het geld af. Later bleek dat hij was opge licht. Zaterdagmorgen ving waarschijnlijk de zelfde man bot bij een 70-jarige bewoon ster van de Vierambachtsstraat. Zij had f 150 door een 64-jarige vrouw van haar girorekening laten halen en even nadat de vrouw met het geld terugkwam, belde de man aan. Hij diste eenzelfde verhaal tje op, maar kreeg geen geld los. Toen hij vertrok zei de man later met zijn chef te zullen terugkeren. Uiteraard ver scheen hij niet meer. Het geld was af gehaald aan het kantoor Mathenesser- plein. De politie is van mening dat de man om bejaarden hun geld afhandig te ma- nog meer pogingen heeft ondernomen ken en in verband met het onderzoek verzoekt zij de betrokkenen hiervan als nog aangifte te doen. Het signalement luidt: ongeveer 30 jaar oud. 1.75 meter lang, slank postuur, blauwe ogen, zwart achterovergekamd haar met scheiding links, gekleed in donkerblauwe, vermoe delijk plastic regenjas, blauw colbert, dito overhemd en vermoedelijk grijze pantalon. „bakbeesten" trachtte te krijgen. Op het laatste ogenblik kwam echter in een hut nog een bed vrij en mr. Scheiner kon daardoor toch nog met de Maasdam te" rug naar zijn vaderland. In de kenn-el van het schip bleek geen en-ke-l passend hon- dehok te zijn: ten einde raad improviseer de men een slaapplaats in de gymnastiek zaal. Er zullen nog verdere voorzieningen getroffen moeten worden voor de dieren; rij krijgen een hoekje op het d-e'k. Vi-e-r (Amerikaanse) ponden voedsel gebruiken zij pe-r dag. 30 pet. daarvan is vlees. Toen mr Scheiner wilde embarkeren, gaf de arend, d-ie o-p zijn schouders zat, hem een duidelijk voelbare aanhaling. Zijn jasje scheurde open en heit bloed stroomde over zijn arm... De arend krijgt elke dag een hele kip. Voor dit doel heeft mr. Schemer ook nog een aantal diep vrieskippen bij zich ROTTERDAM, 10 aug. Bij de in gang van het nieuwe gebouw van de Le vensverzekering Maatschappij „Utrecht" n.v is een herinneringsteken aange bracht ter ere van hen, die in de win ter 1944-1945 ter plaatse zijn gefusilleerd. Het ligt in het voornemen bij de inge bruikneming van het nieuwe gebouw aan dit herinneringsteken aandacht te schen ken. Om de afbraak van het oude Pand mo gelijk te maken, zal het monumentje aan de Coolsingel, dat tot dusverre aan de bedoelde gebeurtenis herinnerde, moe ten verdwijnen. Het zal dezer dagen wor den verwijderd, Aan het gebouw van de Shell op het Hofplein is eveneens een gedenkplaat aangebracht, welke het monumentje daar ter plaatse vervangt. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 9 aug. De kunsth» delaar P. A. Scheen heeft het geI?„egf temuseum in Den Haag drie vr ge- werken van Piet Mondriaan te®. £jt schenke aangeboden, twee Sesc ae!r portretten en een aquarel. B. en *v. ben de raad voorgesteld deze •■v, aajr me aanwinst en zeer gewaardeerdeib vulling van de collectie die zich ie{ji in het museum bevindt" te aanvaar De heer Scheen vertelde ons de&|e, vraagd dat hij deze gift aan meenschap wil doen uit dankbaar" voor zijn benoeming tot ridder m orde van Oranje Nassau, die "e langs ten deel is gevallen. De "f Scheen, die al eerder zijn tekening j en etsenarchief, bestaande uit honc bladen, aan het museum heeft Li staan, heeft onlangs van een Amerike f een bod van 2000 dollar op de JjL schilderijen en de aquarel gekreg DEN HAAG, 9 aug. Het van het Nederlandsch Olympisch té heeft in zijn vergadering van dagavond alsnog besloten de finnl" -01 zeiler Hans SleeswRk in te schrijven jt de Olympische zeilwedstrijden die Golf van Napels worden gehouden- reserve-finnjollenzeiler is Lesage wezen. --s? fc at strengheid geen belet sel hoeft te zijn voor po pulariteit bewijst broe der Servatius in Huybergen, die 11 augustus in het jongenspen sionaat „St. Marie" zijn tachtigste verjaardag hoopt te vieren. De broeder, die zich ondanks zijn zwak gestel in de klasse der zeer sterken heeft weten te plaatsen, was zo geducht, dat hij voor vele generaties van Huy- bergense oud-leerlingen is blij ven voortleven als frère Se vere", welke, titel nog „uit de Franse tijd" dateert, toen de jongens bij het gebruik van hun moedertaal een strafbon riskeer den, die hun aan het einde van de week in rekening werd ge bracht, als ze vóór die tijd geen kans hadden gezien, het straf blad door te geven aan een Ne derlands sprekende mede-scho lier. Die tijd is ver heen: de geest in het bekende pensionaat van de Broeders van Huybergen is met. de tijd veranderd. Ook de oude gebouwen zijn er niet meer: de Duitsers hebben er met Dol le Dinsdag de brand in gestoken, nadat ze tevoren ivoren volge pakt met munitie. Daar treurt niemand meer om, want al heeft ...f men bij de schadevergoeding een aardige duit moeten bijpassen, er sinds 1951 een nieuwbouwcomplex dat respect afdwingt en dat zonder a brand nooit verrezen zou zijn. Bij al deze veranderingen van geest en ma terie is er één dezelfde gebleven en dat is frère Sévère. Zijn lesgeven taak heeft al lang geleden een einde genomen, maar zijn dagen zijn n altijd goed gevuld. Hij brengt ze voor het overgrote deel op zijn tcainlij door, met lezen, puzzelen en corresponderen met oud-leerlingen. Toen W» dezer dagen het pensionaat bezochten, liet hij juist twee jonge prieste.-n uit, oud-studenten uit de jongste generaties. Maar ook de ouderen ZV hun oude onderwijzer nog altijd niet vergeten. Hoe groot hun waardennv is, bleek bij zijn gouden kloosterjubileum in 1948, toen honderd vroegs' leerlingen hem een grootse hulde brachten. Die reünie verenigde werei geestelijken en regulieren van allerlei orden en congregaties, maar ook ve_ leken, die geen van allen vergeten waren, dat broeder Servatius niet streng, maar ook strikt rechtvaardig was en daarbij een bezielend lespe1'® Broeder Servatius is in Bergen op Zoom geboren. Na zijn onderwijzer diploma te hebben behaald en in Huybergen zijn noviciaatstijd te keboe doorgemaakt, werd hij onderwijzer in Oosterhout, waar hij negen vrucn bare jaren heeft gewerkt, zowel in de school als daarbuiten, in het pdtZ" naatswerk, waarvan hij de oprichter en de enthousiaste leider was. zi" populair hij ook hier al was bleek duidelijk toen hij een operatie moe ondergaan. Heel Oosterhout was in rep en roer en toen hij terugkeer" werd hij ingehaald als een vorst. Zelfs nu zijn de Oosterhoutse oud-1"e lingen hem nog indachtig: twee jaar geleden, bij zijn diamanten kloost" feest, verscheen op St. Marie nog een deputatie van tien man uit Ooste hout. In Huybergen werd broeder Servatius leraar van de z.g. seminariekWs' de zesde klas die opleidde voor Ypelaar en diverse kloosterseminar1" Voorts trad hij op als koordirecteur en .fotograaf. In de oorlogsjar* toen het pensionaat over vele plaatsen verstrooid werd, gaf hij zijn less" aan de seminarieklas op Ypelaar en later in Halsterenwaar hij en,L$ jaren overste was van het kleine convent. Tenslotte heeft hij nog in een o weeshuis in Bergen op Zoom gedoceerd, tot hij eindelijk kon terugker naar het herrezen St. Marie, waar hij tot 1948 in functie is gebleven. Da<tr heeft hij o.a. de kroniek van het huis bijgehouden. Maar ook het onderwi met alle na-oorlogse vernieuwingen houdt zijn levendige geest nog vowv gevangen. n. Onder de oud-leerlingen van „frère Sévère" zijn bisschoppen en PL. fessoren, ingenieurs en leraren, verspreid over alle werelddelen. Zij schrv ven hun nederige leermeester nog veelvuldig en hij volgt hun levensloov met grote belangstelling. Maar zelfs nu heeft hij behalve oud-leerlin3e ook nog leerlingen: hij geeft nog af en toe bijlessen Frans!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 6