Taptoe-kanonschoten gevaarloos voor stedeschoon van Delft ie in de „keuken" van de Kijk] School Technische Dienst Sovjet-experts verlaten Rood-China Reclame KEILEN biedt zijn NATUURSCHOON aan De stem van de „LEGERKOERIER" ONTHULT Vier pond kruit, acht pond kogel Brug-leeuw naar Genie in Ede Maakt Olifantenlol door MAX MURRAY MEN HEEFT ER NOG DE R UIMTE Veroline zoekt ruimte voor nieuwe fabriek Meisje vond dood bij botsing met aanhang wagen Meer groente en fruit door kernbestraling „Willem Ruys" ont moette „Overijssel" Spaarregeling voor Haags gemeente- personeel Pater Sigismund Cleven o.f.m. overleden voor Uw zaak Tunnelbuizen geslet'-11 wegens onderhoud8" werk NSC WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 PAG IN.* Geheim blijft 1—Aha, als vanouds kwajongensstreken. Ik betrap „Wanneer tijdens de Taptoe Delft de toeschouwers zien hoe tijdens een historische scène de 17e eeuwse mariniers loodzware kogels in de lopen van oude kanonnen duwen en hoe even later met daverende knallen de schoten afgaan, zullen zij zich wellicht angstig afvragen hoe dit alles mogelijk is zonder onherstelbare schade aan hèt Delftse stedeschoonMet deze woorden licht het augustusnummer van de „Legerkoerier", een maandblad voor interne voorlichting van de Koninklijke Landmacht een tipje op van de sluier, die over de Taptoe Delft, nu er nog geen generale repetitie is gehouden, hangt. Het maandblad heeft vrij gemakke lijk toegang tot alle mogelijke onderdelen van de Landmacht. Zijn redacteuren zijn in de gelegenheid in de militaire „keu ken" te kijken. Vandaar dat wij graag gebruik maken van hun ervaringen op Taptoe-gebied Het Delftse stedeschoon blijft onbeschadigd. ondanks de knallen en de zware kogels. „Het geheim van dit alles", aldus de Legerkoerier, „is uit gekookt binnen de muren van de School Technische Dienst in de Kromhoutkazer ne in Utrecht, waarheen reeds maanden tevoren de twee oude originele stukken geschut uit het Legermuseum te Leiden ROTTERDAM 17 aug Van 1955 af is het Verolmeconcem in samenwerking met een Duitse industrie bezig met de ontwikkeling van hoogvacuuminstallaties, waarmee elke soort papier, de meest uit eenlopende soorten plastiek alsmede tex tiel uit natuurlijke- en kunststoffen be- dampt worden. Omdat auminium de bes te metaalglans geeft wordt aan dit ma teriaal de voorkeur gegeven. Ook andere materialen, zoals koper, zilver, goud enz. kunnen echter onder hoog vacuum be- dampt worden. Onder het hoog-vacuum- bedampingsproces - volgens de heer Ver- olme zou men kunnen spreken van op dampen - wordt het metaal op het ma teriaal samengeperst in een uiterst dun en gelijkmatig laagje. Kor geleden verkreeg Verolme va cuum techniek Nederland de exclusieve rechten voor de Beneluxlanden en Frank rijk voor de exploitatie van deze hoog- vacuum-installaties. De gehele uitrusting zal gebouwd wor den door de Verolme machinefabriek in IJsselmonde. Een over de gehele wereld verspreide verkooporganisatie voor de hoog-vacuum-bedampingsinstallaties is, verzekerde de heer Verolme. reeds opge richt. Ze zal zo nodig nog worden uitge breid. Thans wordt nog een geschikte plaats gezocht om een fabriek op te zet ten. waarin de produkten op uitgebreider schaal kunnen worden vervaardigd. In deze fabriek zullen de produkten voor de Beneluxlanden en vermoedelijk ook voor Frankrijk gemaakt worden. Naar ons verzekerd werd zijn in de Verenigde Staten en in Engeland reeds enkele machines niet alleen verkocht, maar ook reeds in bedrijf. werden versleept en waar zij voor een revalidatie-behandeling voorlopig in de werkplaats verdwenen. Daar werd met messen het oude hout afgetast en waar nodig nieuw essenhout aangebracht door de chef timmerwerkplaats Middelink en zijn helpers De wielen moesten onder meer vier centimeter worden ingekort en weer voorzien worden van ijzeren ban den die naar de oude wagenmakerstech niek gloeiend om het houten rad werden gelegd om dan in het water gerold te worden". Schietklaar Het schietklaar maken van het kanon was een hoofdstuk apart. „Dit betekende een beroep oP de uitvindersgeest van ma joor F C. H. de Graaf', aldus de Leger koerier. „en op die van kapitein E, A. de Groot, welke laatste als kruitdeskundige uiteraard niet het voorbeeld van onze 17e eeuwse voorouders kon volgen door vier pond kruit en een acht ponds kogel in de loop te stoppen De bronzen lopen, die eertijds in de kanonnengieterij in Den Haag werden gegoten zouden het nog steeds wel houden; de uitwerking zou echter niet in overeenstemming zijn met het plezierige karakter van Taptoe Delft. Buskruit Men vond er wat op De anderhalf ton wegende lopen krijgen nu een lading van tweehonderdvijftig gram zwart bus kruit. van hetzelfde s°°rt als de Chinezen tweeduizend jaar gelden al gebruikten en dat in de veertiende eeuw in Europa opnieuw werd uitgevonden. In het zund- ROTTERDAM, 17 aug. De 17-Jarige typiste L. Impelmans uit de Frits Ruys- straat is gisteravond op de West-Kruis kade met haar fiets in aanraking geko men met de bijwagen van een Duitse vrachtauto. Het meisle is aan de ver wondingen die zij daarbij opliep, bezwe ken. Zij was omstreeks kwart over negen uit het Arena-theater gekomen en toen zij op haar fiets stapte kwam zij in aan raking met een bromfietser. Hierdoor begon het meisje op haar fiets te slinge ren, waardoor zij de passerende aan hangwagen raakte. Hevig bloedend werd zij naar het Coolsingelziekenhuis ver voerd waar men slechts de dood kon constateren. gat komt een stukje zelfgemaakt gezwind lont. dat vervaardigd werd door lont in een oplossing van buskruit en alcohol te drenken en tenslotte werd een kogel ge vonden die En hier stopt even'het verhaal uit de Legerkoerier. „Lezer, aldus het blad, „op het moment waarop wij dit infor meerden ging het schot af, zodat horen en zien ons verging en waaruit ons bleek, dat men op de School Technische Dienst dit geheim onder geen voorwaarde prijs wilde geven Men kijke dan maar oP Tap toe Delft wat er gebeurt!" Dat advies zal Delft graag opvolgen. BELGRADO. 17 aug (Reuter) Vol gens de correspondent in Peking van het Joegoslavische persbureau Tanjug zijn de laatste paar dagen treinen vol Russische deskundigen uit Peking ver trokken en naar de Sovjet-Unie terug gekeerd De correspondent meldde, dat de officiële verklaring voor deze uittocht was, dat hun arbeidscontracten waren afgelopen. maar dat er andere uitleg gingen aan worden gegeven, die „een ge heel ander licht op de kwestie werpen" KARLSRUHE, 17 aug. Een reeks nieuwe plantensoorten met verhoogde opbrengsten zal in de toekomst in de „kerntuinen met bestralingsbronnen" groeien. Dat is het. toekomstbeeld, dat verle den week het vierdaagse symposium van het internationale atoombureau beheerste, dat in Karlsruhe werd ge houden. In Indië zal binnenkort een nieuwe, buitengewoon produktieve tarwesoort worden aangeplant, die door bestraling werd gekweekt, aldus hebben de na tuurkundigen bekend gemaakt. Nederlandse en Wesfcduitse deskun digen hebben mededeling gedaan van een nieuwe erwtensoort, die zeer vroeg zou bloeien. Voorts zijn er zeer goede resultaten bereikt met de bestraling van fruitbomen. Het intematonale atoombureau is bereid zijn lid-staten, vooral bij het gebruik van radio-isotopen en bestra lingsbronnen, van advies te dienen. ROTTERDAM, 17 aug Het was een hele verrassing voor passagiers en be manning van de „Willem Ruys". welk schip op de uitreis is rond de wereld, toen men deze dagen in de golf van Bis- caje opeens een ontmoeting had met de Nederlandse torpedojager „Overijssel". Dit laatste schip had onder commando van kapitein-luitenant ter zee W. P. Jan seri acte de présence gegeven bij een vlootrevue te Lagos ter herdenking van de 500ste sterfdag van de Portugese Prins Hendrik de Zeevaarder. De „Overijssel" liet het niet bij een simpele begroeting, maar begon te spe- evaren rond het Nederlandse koopvaar dijschip Weldra stonden alle passagiers op de dekken en ieder bemanningslid, dat maar gemist kon worden, was even eens getuige van de „voorstelling" die de oorlogsbodem gaf. Nadat de jager ge durende een half uur had laten zien tot welke prestaties hij in staat is gaf de „Willem Ruys" bij wijze van bedankje namens de duizend passagiers drie saluut, stoten op de stoomfluit. De „Overijssel" beantwoordde deze groet met het vlagge- sein „Goede reis" en vervolgde toen haar reis naar Nederland. ROTTERDAM. 16 aug. Een van de vier leeuwen, die de inmiddels af gebroken Koninginnebrug flankeerden, is dor de gemente in langdurige bruik leen afgestaan aan het wapen van de verbindingsdienst. Dit ter herinnering aan het feit dat militairen van het tweede regiment Genietroepen, waar de ver bindingsdienst voor de oorlog deel van uitmaakte, bij de verdediging van de brug betrokken zijn geweest. De leeuw, die geplaatst is op het terrein van de Elias Beekmankazerne in Ede, zal de herinnering aan de verdediging van Rotterdam levendig moeten houden. Morgenochtend om elf uur zal bur gemeester Van Walsum, de leeuw of ficieel overdragen. Daarbij- zullen ook aanwezig zijn wethouder R. Langerak en gemeente-secretaris J Hasper Afwijkend van rijksregeling (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 aug. B. en W. van Den Haag stellen 'de gemeenteraad een gepremieerde spaarregeling voor ge- meentepersoneel voor, die afwijkt van de rijksregeling. De maximale premie voor de laagstbezoldigden van 25 pro cent achten zij namelijk onvoldoende en zij willen deze verhoogd zien tot 40 procent van het gespaarde bedrag. Deelneming aan de spaarregeling kan geschieden door elke maand een be drag op de bezoldiging te doen inhou den of door het verrichten van perio dieke betalingen ten behoeve van door B. en W. aangewezen doeleinden. Over maximaal 600 gulden per jaar gespaard bedrag wordt gepremieerd. De personeelsdelegatie in de centrale commissie van overleg heeft de voor gestelde premieregeling met 21 tegen 13 stemmen verworpen, zo zeggen B. en W. Deze delegatie is in meerderheid van mening, dat een verdergaande dif ferentiatie in het premiepercentage op grondslag van een voor alle personeels leden ongeveer gelijk premiebedrag aanbeveling verdient. B. en W. hebben ecchter de voorgestelde opzet ongewij zigd willen laten. De premiekosten kun nen volgens globale schatting per jaar op 250.000 gulden worden-gesteld. Ge hoopt wordt, dat Binnenlandse Zaken geen bezwaar zal hebben tegen de af wijking, omdat de totale premielast on geveer gelijk zal zijn als wanneer de rijksregeling zou worden gevolgd. ROTTERDAM 17 aug. In het St. Elizabeth Ziekenhuis te Keulen- Hohenlind (W.-Dtsl.) is op 13 augustus jl. overleden pater Sigismund Cleven o.f.m. Hij werd in het ziekenhuis ver pleegd voor een zware ziekte. Vanmor gen is hij begraven in Attendorn (Westfalen), waar hij sinds 1953 gar diaan van 't Franciscanenklooster was. Pater Cleven oefende van 1938 tot 1944 de zielzorg uit onder de Duitse burgers in Rotterdam. Voor 1940 had hij de beschikking over de voormalige St. Raphaelkapel op het terrein van de H. A. L. en over de kapel van het r.-k. Weeshuis aan de West-Kruiskade. Tijdens de oorlogsjaren was pater Cleven hulpaalmoezenier voor de Duitse militairen in en rond Rotterdam. Hij had toen het Anglikaanse kerkje aan de Pieter de Hooghweg gekregen. Tot het bombardement van mei 1940 ver bleef hij in de pastorie van het Bosje. Daarna was hij in het r.-k. Weeshuis. ROTTERDAM, 16 aug. In de k°"^r. de nachten zullen de ti nnelbuizen ,g[. telings worden afgesloten wegens 0 houdswerkzaamheden. Hierdoor z® getwijfeld enige verkeersstagnatie jfn staan, zodat weggebruikers aange gS, wordt gebruik te maken van de 1 te bruggen. Men diept er rekening "j1 houden dat deze bruggen 's avond ge 22.36 tot 22 51 uur geopend zijn v° scheepvaart. De tijden waarop de tunnelbuize den afgesloten zijn; ^g: in de nacht van dinsdag op woen®#ea oostbuis (zuid-noord) van twaalf to' uur. westbuis van twee tot vijf urfJl(i8g- in de nacht van woensdag op dom westbuis van half tien tot zes uur. in de nacht van donderdag op vrl westbuis van half tien tot zes uur. in de nacht van vrijdag op zaterdag buis van half tien tot zes uur. jjd^' RHENEN, 17 aug Ook oP de GT'^lf berg in Rhenen is regen de afg „li- week het wachtwoord geweest ®e fanten vonden al die nattigheid kebn® niet vervelend, want toen zij ontde dat de goot langs het dak van blijf het vele hemelwater n'et n«e kon verwerken, staken zij er hun slurven in en gingen toen als vols 11 werksters of glazenwassers de rü^letl spuiten Dit icuke spelletje trok uitefa gt nogal wat toeschouwers Maar '°e,1jejii dikhuiden er de aardigheid af v°" muntten zij het op het aanwezige fS bliek Slurven vol werden op de „\e- gespoten, die er hoe langer hoe meer zier in kregen In Cen ommezientje de men samen bij het terras 0,0 te genieten van deze onvervalste 0 ft tenloi Want dat ook de dieren lC plezier in beleefden bleek wel u" uitgelaten trompettergeluiden til"1 Als men Beilen noemt, denkt men aan de Domo, de melk fabriek met wereldver maardheid. De „hoofdplaats" van Drente heeft echter veel meer te bieden en wel een weelde aan natuurschoon, dat het niet alleen voor zich wil houden, doch waarvan zij de hele bevolking van Nederland wil laten profiteren. We schreeuwen in ons dichtbevolkt landje om recreatiegebieden, doch men verbaast zich er steeds meer over, dat vele men sen in het westen ook als zij er voor vakantie op uit trek ken het liefst op een kluitje blijven zitten en streken zoe ken, waarvan zij zeker zijn ook andere mensen te ontmoeten. Het is anders zo saai! Geef ons maar een gebied, als wij ont spanning voor de vermoeide geest erlangen, waar we uren kunnen dwalen - bos of hei - zonder iemand tegen te ko men. Waar nog stilte heerst, zodat we de roep van de vo- gel kunnen horen en onze aan dacht door de afwezigheid van allerlei bouwsels vanzelf ge trokken wordt naar de pracht van het geboomte en de kleu- renwisseling van bloem en plant aan onze voeten. Het noordelijk gedeelte van Beiiep rond Hooghalen hebben vooral de bewo ners van de noordelijke pro- vinciën reeds ontdekt als een verrukkelijk stuk natuur schoon, maar het zuidelijk deel met zijn uitgestrekte bossen, heidevlakten en zandruggen is nog maar aan weinigen be kend. Zelfs de eigen dorpelin gen komen zelden naar het Terhorsterzand, dat honderd ha. groot is, een heerlijk nog ongerept gebied, begroeid met grove dennen en veel loof hout, tot men plotseling op moerassige grond komt en een zwerm meeuwen boven uw hoofd vliegt, die hun kolonie in de Makkumerplas hebben. Een oude veenplas, waarin vroeger de schapen werden ge wassen, toen er nog een sche per met zijn kudde over de helde zwierf. Het gemeentebestuur vindt het zonde, dat zo veel schoon heid aan de mensen voorbij gaat en ziet zich geroepen, waar het deze natuurlijke rijk dommen heeft, door deze voor iedereen ter beschikking te stellen, bij te dragen tot een gezonde ontwikkeling van ons volk. Het deed méér en kocht vorig jaar een even groot ge bied aan, „De Moraine", al even mooi, dat dienstbaar ge maakt is aan de recreatie. Waar vakantiegangers in tent of caravan kunnen verblijven om van daar uit te trekken tot in wijde omgeving, want niet alleen het Terhorsterzand, maar ook de 1200 ha. uitgestrekte Staatsbossen sluiten er op aan, waarvan 620ha. de Spierin- /gerbossen tot het gemeen telijk territoir van Beilen be horen. Enkele jaren geleden hebben de prinsessen Beatrix en Irene ervaren, hoe prettig het in „De Moraine", toen nog particulier bezit, kamperen is. V.V.V. van Bellen, die het goed exploiteert, heeft een terrein van 1 ha. voor cara vans gereserveerd en een even groot tussen de bossen en bij verpachte akkers gelegen veld, waar het gras welig groeit, voor kampeerders. Z0 zorgde yoor goede wasgelegenheden in rustieke houten huisjes, waar de verwende mens van deze eeuw zich zelfs elektrisch kan scheren en trof enkele voorzieningen voor sportbe oefening. Voor tweederde bestaat „De Moraine" uit hei, maar denk niet aan een eentonige vlakte, want de wandeling vraagt u nu en dan te klimmen en voert u langs bosjes, waarin vele vogels hun nestjes hebben. Ge moet ook niet vreemd opkij ken, wanneer onverhoeds uit het kreupelhout een ree te voorschijn schiet. Op een hoog te staande, overziet u plotse ling weiden met fraai ge boomte als décor. Een heel oud karrespoor, door boeren vroeger gebruikt om bij hun land te komen, vormt een. gemakkelijk wan delpad, dat helemaal tot het Terhorsterzand leidt. Me»r zuidelijk aan de met een beplanting omzoomde weg van Spier naar het oude Wijster ligt het vakantie-oord „Sonnevanck", dat weer op andere wijze de toerist op vangt. Men kan daar onderdak vinden in bungalows, terwijl enkele gemeenschappelijke ver blijfplaatsen zeer geschikt zijn voor groepen als scholen en jeugdverenigingen. Zo mag Beilen gerust zijn lied meezingen ir het koor van gemeenten, die hun natuurschoon aanprijzen. Het heeft gelijk, dat het zijn bedachtzaamheid en beschei denheid heeft laten varen. „Wanneer men ons vergeet als plaats, die door zijn goede verbindingen zo geschikt iS voor vestiging van bedrijven, en ons niet als industriekern verkiest," zo redeneert men, zullen we wel een ander deun tje laten horen." Maar met dit al moeten de mensen, die in de landbouw geen plaats meer kunnen vinden en aangewe zen zijn op fabrieken, naar elders trekken. Door de bouw van een modern geoutilleerde lagere technische school heeft men toch blijk gegeven rij" taak in deze tijd te verstaan. Nog vorig jaar werd een nieuvt gedeelte van deze school i° gebruik genomen. Bij graaf werk voor de nieuwbouw wa' men zo gelukkig een goud schat te vinden. De vondst werd geschonken aan het pr°~ vinciaal bestuur en als tegen prestatie mocht de leiding van de school vragen, wat zij daar voor in ruil wilde hebben. Br werd toen een vleugel geko zen, een bezit, waarop ma*r weinig ambachtsscholen kun nen bogen. I. A.' haar handen Hij stond op en keek neer op haar ge- jullie op particulier terrein, in het bezit van een Wa bogen gestalte met een zweem van medelijden. deyol stuk linnengoedzeer ernstig. ~e Ziet u, juffrouw Carey, ik geloof, dat ik dokter Maar we hebben het niet gestolen, mijnheer. ^g Daw hoger 'aansla dan u. Het wil er bij mij niet in, dat hong liep weg en wij liepen hem achterna. En hij dit zou toestaan om zijn eigen reputatie of zijn hond heeft de zakdoek uit een konijnenhol geha® eigen leven te redden. - Uit een konijnenhol Ik moet zeggen een Ze hief een bedroefd gezicht ï.aar hem op.. waarschijnlijk verhaal. Ha-ha-ha!. Doch eenskW.j Als u hem zo hoog aanslaat, hoe kunt u hem dan bestierf de lach op inspecteur Fowler's lippen. verdenken? dmnido 8, hoviekte» zakdoek om nm ziin ha gegaan, o, nee. U praatte met mij, met Dan Everard met iedereen, die maar uit de school kón klappen. En al die tijd wist u dat het allemaal om hem draai de en dat hij voelde, dat er een web om hem heen gesponnen werd. dichterbij, steeds dichterbij, terwijl tegenstrijdigheden het hele dorp fluisterde en u gadesloeg. U achter- draaide de bevlekte zakdoek om en om in zijn Juffrouw Carey, ik heb niet beweerd, dat ik hem den. In een konijnenhol zei je? Waar? verdenk Als ik bewijzen tegen hem had, zat hij ach- Daarginds mijnheer! Ze verlangden zo vurig n ter slot en grendel. Laat me u dat vertellen, en laat onschuld aan te tonen, dat ze al voor hem uit dra" ik eraan toevoegen, dat uw eigen relaas terdege on- den. derzocht zal worden. Hij sprak met meer nadruk. De Inspecteur Fowler staarde naar de pas uitges1 tegenstrijdigheden in uw verhaal kunnen er gemakke- ven aarde, naar het vettige stuk jute en de zakdoe Maar Seymour wist totaal niets af van het fo tuin dat hij geërfd had. De volgende dag werd Tor rens' krijgsgevangen gemaakt dat vertelde hij de notaris tenminste, toen hij zechzelf bekend maak te Hij was een van de vele honderden en de waren waarschijnlijk vergeten zijn naam op de lijst te zetten. Maar hij kon gemakkelijk bewijzen, wie h j was. Inspecteur Fowler dacht na. En dat mens die zogenaamde zuster van hem wou je zeggen, dat hij die aan haar i°t overliet. Ik denk, dat hij zich de eerste jaren zelfs niet heeft afgevraagd waar ze uithing. Ik denk, dat hij het te druk had met zichzelf tot heer op te werken. Het zal een hele schok voor hem geweest zijn, toen hij haar terugzag. Wou je zeggen, dat ze elkaar tegen het Ii]f gelopen^zijn?t gezien> maar zij hem niet En al had ze hem gezien, dan vraag ik me af óf ze hem op straat herkend zou hebben Maar hij durfde het risico niet lopen. Hij wist erachter te komen, waar zij werkte hij is haar natuurlijk achterna gegaan - en toen is hij op een drafje met zijn plannetje naar Willie U'a9 ëelopen Willie zegt, dat hij zo te keer ging, dat hij het baantje bijna ge weigerd^^ pjggot Voorlopig zal ik dat fantastische verhaal van je geloven. Inspecteur Fowler was helemaal vertederd. Zie dat je die vrouw te pakken krijgt. Ik wil met haar praten. Ik heb al geprobeerd haar te pakken te krijgen, maar ze is verdwenen. V6rdw6nsn? Een week geleden heeft Torrens Willie opgebeld om te zeggen, dat hij het zaakje als van de baan kon beschouwen. - Ha, zo! Inspecteur Fowlers toorn flikkerde weer op. Aha. Nu je Willie Black niet meer hebt om alles voor je op te knappen, nu zit je vast. Waar is die vrouw naar toe? Weet ik met. Ik heb me met Bristol in ver binding gesteld en daar hebben ze er een mannetje op uit gestuurd. Hij wist alleen maar uit te vissen, dat ze haar biezen gepakt had en vertrokken was zon der een adres achter te laten. Alle donders man, laat dan een bericht voor haar omroepen! Zorg dat je haar vindt! Laat haar foto publiceren!. We hebben geen foto. Maar Torrens zal Willie Black toch zeker wel een foto gegeven hebben? Hoe had hij haar anders kunnen herkennen? Nee, hij gaf Willie haar naam en het adres, waar ze werkte, meer had Willie niet nodig. En jij, die de hele Engelse politiemacht tot je beschikking hebt. jij hebt wel meer nodig. Best, Pig- gott, stuur mij je rapport en die foto maar en ga op zoek naar die vrouw. Hij legde de hoorn op de haak. Het strekte hem tot voldoening, dat zijn ondergeschikte althans eén ver zuim had moeten toegeven. XX. Inspecteur Fowler zat voor de telefoon en dacht na over wat hij gehoord had. Ondanks wat hij tegen Pig- gott gezegd had, leek de geschiedenis hem vrijwel onomstotelijk waar. Eveneens leed het weinig twij fel dat Angela Pewsey op de hoogte was geweest. Dit moest het geweest zijn, wat haar zo uitermate vrolijk gestemd had, toen ze majoor Torrens huis af stroopte. Indien ze erachter gekomen was, dan stonden de kansen tien tegen één dat zij aan juffrouw Torrens had geschreven, dat in Inching Round iets belang wekkends wachtte. Dat zou ook verklaren, waarom de keukenmeid verdwenen was. Inspecteur Fowler wist maar al te goed hoe zulke mensen ervan grie zelden in een moordzaak betrokken te worden. Dat ze erover gelezen had, stond vast. De kranten hadden er vol van gestaan. Juffrouw Torrens kon haar naam veranderen en onderduiken in de keuken van een of ander onooglijk pension om daar onopvallend, onop gemerkt verder te leven. Neen. gemakkelijk was het En'die majoor Torrens. Hij had hem enkele malen ontmoet en hem meermalen door het dorp zien kui eren, erg deftig en erg gewichtig. Maar hij woonde al tien jaar in deze streek en was op den duur min of meer aanvaard geworden. Alles uit zijn verleden had hij zorgvuldig weggemoffeld. De noodzaak zich voor te doen als iemand, die hij niet was, was al sedert jaren weggevallen. Toen was Angela Pewsey's ont dekking gekomen, die haar de middelen in handen had gegeven, heel het trotse gebouw omver te wer pen, dat hij zo behoedzaam had opgericht. Zijn enige redding was, dat Angela Pewsey het zwijgen werd op gelegd. Hij had moeten weten, dat daartoe maar één methode bestond. Inspecteur Fowlers overpeinzingen werden gestoord, door stemmengeluid. Agent Wilks stak zijn hoofd om de hoek en kondigde aan, dat juffrouw Carrey hem wilde spreken en dat ze nogal zenuwachtig scheen te zijn. Goed, Wilks, laat binnenkomen. Ethel Carey leek nogal bedaard, maar haar gelaat verried spanning. Gaat u zitten, juffrouw Carey. Dokter Daw's verpleegster ging zitten en vouwde haar handen in haar schoot. Het viel hem opnieuw op hoe beheerst en geschoold die handen waren. De meeste mensen, dacht hij, verrieden zich door hun handen. Maar de hare gehoorzaamden aan haar wil. Ze bleef wachten zonder iets te zeggen. Zo ja, ik geloof niet dat u me voor een buur praatje op komt zoeken, wel? Als dat u gerust kan stellen, dan kan ik u zeg gen, dat dokter Daw mij zelf heeft uitgenodigd. Haar stem trilde. U hebt hem ertoe geprest, met uw zwijgen, uw wachten, uw spioneren, uw zenuwslopende geheim zinnigheid. U bent niet op de man af naar hem toe- Juffrouw Carey, zei inspecteur Fowler geduldig, indien iemand in deze zaak achtervolgd wordt dan u dat door zijn eigen geweten. Hoe kunt u dat zeggen als u weet, dat dokter Daw onschuldig is? Ik weet wie het gedaan heeft. Inspecteur Fowler kreeg een schok. U legt daar een zeer ernstige verklaring af, juf frouw Carey. Ze glimlachte flauwtjes. Ja, nietwaar? Hij trok een blocnote naar zich toe. Wie heeft Angela Pewsey vermoord? Hij keek haar aan. Nu ze gezegd had, waarvoor ze kennelijk gekomen was, was ze heel kalm. Haar han den lagen doodstil in haar schoot. Haar trekken droe gen weer hun gewone onverstoorbaarheid Ze wachtte en zei toen een beetje ongeduldig; Bent u niet van plan het op te schrijven? Nog niet. Het zou misschien goed zijn, als we nog eens alle details nagingen. De laatste keer, dat ik u ge- sproken heb, vertelde u, dat u ln dfc bossen achter het dorp aan het wandelen was. Ja, dat was waar. Daar ben ik naderhand heen gegaan. Naderhand. Juist. Ik ben eerst naar het huis geweest. Hoe laat was dat? Ik kan het niet op een half uur nauwkeurig zeg gen Ik ziet u. ik was nogal in de war .Ik had wat rond gelopen om mijn gedachten te verzamelen. Het kan wel even drie uur geweest zijn. En liet het slachtoffer u binnen? Ik liep gewoon het huis in. Ik zei tegen haar dat. als ze niet ophield met haar gruwelijke verdachtma kingen over dokter Daw rond te strooien, ik haar dan wel tot zwijgen zou brengen. Wat zei ze daarop? Ze lachte Ze lachte met dag hoge kirrende lach je van haar. Ik greep het eerste het beste, dat ik vin den kon en raakte haar ermee. Juist. En viel ze toen op de grond? Ethel Carey knikte zwijgend. Maar volgens de getuigenverklaringen tijdens 't onderzoek is juffrouw Pewsey van achteren af neer geslagen terwijl ze in haar stoel zat te zingen. Wat doen getuigenverklaringen er toe? Ik zeg u, dat ik haar vermoord heb, inspecteur Fowler, ik ben bereid de gevolgen ervan te dragen. Inspecteur Fowler bracht zijn vingertoppen tegen el kaar en keek haar over de lessenaar heen aan. Juffrouw Carey, als u niet zo vreselijk met dokter Daw begaan was, zou u mij dan dat veriiaal opgedist hebben? Haar zelfbeheersing verliet haar. Ik ben bij u gekomen om de vaarheid te vertel len! U hebt mij te geloven! U zult mij geloven! U wilt me niet geloven, omdat u liever dokter Daw blijft kwellen! Dacht u, dat ik mijn schuld aan een moord zou bekennen als ik het niet gedaan had? Kom. laten we nu eens verstandig nadenken. Neem eens een ogenblik aan, dat dokter Daw werke lijk de schuldige zou zijn, gelooft u dan één ogenblik, dat hij u rustig daarvoor zou laten hangen? Zonder te antwoorden begroef ze haar hoofd tussen lijk op wijzen, dat een overigens zeer verstandige Wat kwam er het eerst naar boven? vrouw het eroptoelegt, de schijn te wekken, dat ze Die zak, meneer zichzelf voor een ander wil opofferen. Zoals ik zie, Inspecteur Fowler bukte zich gelijk een duimstok juffrouw Carey, kunt u een heel verstandige vrouw tuurde in het hol. Toen stak hij er een lange arlllnat zijn, maar ook een heel dwaze. Hij opende veelzeggend en bracht een zware bandafnemer te voorschijn. v <--■ - 1was alles, doch het was voldoende. XXII. Toen majoor George Torrens die avond uit de trel'J uit Londen stapte, werd hij opgewacht door inspected Fowler en brigadier Porter en naar het bureau bracht. Kort daarop werd hij aangeklaagd wege" moord op Angela Pewsey. George Torrens stond terecht te Lewes voor ter George en een jury van twaalf. Mr. Miles Radl®. vertegenwoordigde het Openbaar Ministerie en de deur. Hoe het ook zij, u zult te zijner tijd wel van mij horen. Hij bleef zwijgend wachten terwijl zij lang zaam de kamer verliet. Die vrouwen. Enerzijds bezeten van een bijna harts tochtelijk verlangen om zichzelf te vernietigen, ander zijds niets liever begerend dan de man tot haar slaaf te maken. Ze beweerde, dat zij Angela Pewsey ver moord had en hij twijfelde er niet aan, dat ze, bij vol doende motief, ertoe in staat geweest zou zijn. Motief. Inspecteur Fowler knarsetandde. Ze hadden allemaal een motief. Er waren teveel motieven. Iedereen die zijn pad kruiste, scheen een aannemelijk motief te hebben om Angela Pewsey te vermoorden, als je een motief tot een moord tenminste aannemelijk mocht noemen. Mo tief, middel, gelegenheid alles te kust en te keur. - - 09 rens werd verdedigd door sir William Rubens. belangen van het publiek werden behartigd door veel verslaggevers als er met mogelijkheid maar Hf» bpflPrktP rllirnto fTQr\mn l Irnndov. t«nr/lon *7.11 0_. De moord had "wel een gemeenschappelijke onder- de beperkte ruimte gepropt konden warden Zij iminp tunnpn yiin rniets aio rie kermis, nf hooien op n d® rechtszitting onderscheidenlijk pg Moord aan het Spinnewiel. De Oppasser-Edelman,(re Moord op de Zingende Maagd, en De Verderf du neming kunnen zijn, zoiets als de kermis, of hooien op het kerkhof. XXI Doch het waren Jackie Day en Alfie Spiers, die de be wijsstukken leverden, die voor de inspecteur meer waard waren dan alle bekentenissen en theorieën en motieven, die hem sinds zijn komst in Inching Round dwars gezeten en het leven zuur gemaakt hadden. Jac kie en Alfie en hun hond natuurlijk. De hond draafde majoor Torren's terrein op. Dat zou een ramp betekend hebben, als het, gelukkig voor Vrouw. i o" Mr. Miles Radlett deelde de jury namens de met een messcherpe stem mede, dat het hun P' je was te oordelen overeenkomstig de bewijzen, Kroon hun voor zou leggen. Dat was hun taak en "JU hun enige taak. Hij gaf te kennen, dat zij hun °-> open moesten zetten, niet slapen en zwijgen en hij hen niet erg hoog aansloeg. Vervolgens schikte de Openbare Aanklager. d"' i" hen, niet net de dag geweest was, waarop het huis toga wat beter om zijn schouders, wierp een blik ^g verlaten was. Ze liepen de hond na en vonden hem, zijn instructie, schoof die opzij en ging over tot zoals gewoonlijk met zijn kwispelend achterlijf half zaak. Hij nam zich voor dadelijk spijkers met kopv uit een konijneningang. Tussen zijn poten door spoot te slaan, want wakkerder dan nu kon de jury de een fontein losgekrabde aarde omhoog. Toen zij bij het konijnenhol kwamen, had er juist een heftige ruk plaats en naar achteren vloog een stuk oud zaklinnen. Onmiddellijk daarop volgde iets, dat eens een schone, nieuwe zakdoek was geweest. Jackie pakte de hond zonder omhaal bij zijn staart en sleurde hem uit een hol. Ze legden de hond aan een eind touw vast en draaiden met hun schoenneuzen de opgegraven voor werpen eens om. Da's nog eens heel mooie zakdoek, zei Jackie. Nou ik geloof wel, als ie gewassen is, lijkt ie nieuw. Neem hem mee naar huis en geef 'm aan je va der joh!. Mijn vader zou zeggen, dat ïk-'m een-twee-drie terug móest brengen waar ik 'm gevonden had. Wat je 'm ook geeft hij zegt altijd, dat 't van een ander is. De mijne ook, maar hij vindt, dat. wat de Heer geeft, dat mag ie niet weigeren. Hij raapte de zakdoek op en al lopend bespraken ze de goede en slechte zijde ervan. Ze gingen zo in hun gesprek op. dat ze bij het ïek bijna tegen in specteur Fowler opbotsten. Jackie probeerde schuld bewust de zakdoek nog weg te moffelen, maar de in specteur strekte zijn lange hand al uit en nam het ding af. hele rechtszitting niet meer zijn. g. Allereerst beschreef hij de vermoorde vrouw AngeIj la Pewsey. Hier was een vrouw gelukkig e j, zeldzaam verschijnsel in deze natie die het als e liefhebberij ja bijna als een levenstaak beschou de te snuffelen en te wroeten in andermans ëel1 men, om daarna de verkregen gegevens aan te wf.s- den, om haar slachtoffer te kwellen. Uit de beW'J- stukken zou blijken, dat verdachte één van ha slachtoffers was; ongetwijfeld waren er meer. Laat ons thans de toestand bezien, waarin b® klaagde zich bevond. Het is een gebiedende eis, zll nJ te doen. George Torrens. die tot voor kort beke" stond als majoor George Torrens wordt in de str® waar hij woont bij gebrek aan ten betere omschr ving aangeduid als ,.een heerschap". Hij is een van onbekrompen middelen en wor^t algemeen aaPv vaard als degene, voor wie hij zich uitgeeft, narncbU een rustend officier van het leger. Inderdaaö Torrens deel uitgemaakt van het leger, doch F'e zoals hij voorwendt, in de rang van majoor, doch 3 oppasser. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4