(Courant Mr. Luns betreurt „vernieling laatste brug met Nederland55 Washington weigert mening over het geschil te geven Onderzoek ongeval hij Horst U-2 piloot: Ik heb Y.S. slechte dienst bewezen amilie Powers op bezoek bij premier Khroesjtsjev Geruchtmakend proces in Moskou Grijze Eminentie Boris overleden Zaterdag V.N. bijeen voor debat over Congo? Commentaar op jongste stap van Indonesië Brand op kermis in Vierlingsbeek Von Braun op Stockholms congres Tweede dag proces-Powers Rassendiscriminatie in Amerika Gouverneur torpedeert gerechtelijk bevel NEW YORK, 18 aug. (U.P.I.) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, is er gisteravond op aandringen van Afrikaanse zijde mee akkoord gegaan de Veiligheidsraad op zaterdag bijeen te roepen voor het debat over Congo. Aldus werd van bevoegde zijde vernomen na een onderhoud van twee uur tus sen Hammarskjöld en vooraan staande Afrikanen. Het debat over Congo zal „waarschijnlijk" zaterdag worden gehouden, aldus de zegslieden. Officieel is nog geen tijdstip vastgesteld. Een Congolese regeringsdelegatie is gisteravond uit Leopoldstad ver trokken in een Russisch vlieg tuig en wordt vandaag laat alhier verwacht. DAILY TELEGRAPH OVER INDONESIË EN NEDERLAND Tsjoe en-Lai zegt Djakarta steun toe KLAGENFURT (Oostenrijk) 18 augustus (Reuter) De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, die op het ogenblik met vakantie in Oostenrijk is, heeft naar aanleiding van het besluit van Indonesië, de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken, gisteren in een tele foongesprek met Reuter er zijn leedwezen over uitgesproken „dat Indonesië ten slotte de laatste brug met Nederland heeft vernie tigd". Ondanks de voortduren de Indonesische provocaties, heb ben de Nederlanders gepoogd overeenstemming te bereiken. Deze pogingen worden door de jongste Indonesische stap nog moeilijker", aldus de minister, die de beschuldiging van president Soekarno, dat opstanden in Indo nesië niet zullen ophouden zolang de Nederlanders in Nieuw-Guinea blijven, krachtig van de hand wees. „Deze bewering is een nieu we, verbazingwekkende en volko men ongegronde beschuldiging. De hele wereld weet, dat Neder land zich nooit gemengd heeft in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië en dat de Neder landse autoriteiten in Nieuw- Guinea nimmer êen Indonesische groep opstandelingen hebben ge steund", aldus minister Luns. Ontploffing in Brits atoomcentrum Bliksem treft militair in La Courtine Amerika lanceert in 1961 ionenraket Misdrijf in het spel? Landbouwer dood langs de weg gevonden Een volwassene en vijf kinderen gewond (I.SOSKOU, 18 aug., (Rtr., A.F.P., t) - De tweede dag van het pro- l<wteSen Francis G. Powers, de pi- ge,s,van het door de Russen neer schoten Amerikaanse U-2 verken- v6JSvUegtuig, is grotendeels door ■W°ren in beslag genomen. Ver- (Wpt wordt dat de aanklager, Roe- Ve morRen Pas zi-ln requisitoir hwn de verdachte zal kunnen ne- W*- Inmiddels zijn de lijnen, waar- Ste5-S verdediger en openbaar mini- keu1? willen werken, al vrij nauw- *rJf, aangegeven. Roedenko tracht, r persoonlijk felle middelen, Wte tonen, dat de Amerikaanse 1W etlrnngsvluchten boven Rusland ^an met agressieve oogmerken v. tsvonden. Powers zelf heeft niet Kfu. [e ontkennen. In de loop van het ?Cyerhoor van Roedenke gaf hij Yp Vraagd toe, dat hij vindt de nigde Staten een slechte dienst V0eZen te hebben. Voor het overige tijfj ePt hij zich op de bevelen van c^^eerderen. En Powers' advo- to Lrinjev, is er op uit zijn cliënt ^ao.0tleri als een Amerikaan welis- Ne Riaar dan toch een, die stellig kapitalistisch uitbuiter is en «h v6r hehoort tot de uitgebuiten erdrukten —een thans berouw' ^Gii en opklaringen „V* Aa11 Zee vol instrument in handen van „oor logszuchtige Amerikaanse kringen". teerd zullen datzelfde lot ondergaan, ue i«a- sjoemi en de Partai Socialist Indone sia hebben een maand de tijd gekregen voor de afwerking van de opheffirigs- procedure. Voordat Indonesië de diplomatieke betrekkingen met Nederland verbrak, had het al Nederlandse eigendommen tot een geschatte waarde van onge veer veertig miljard gulden genatio naliseerd, sinds op 27 december 1949 de beide landen formeel uiteengingen. Wat zal er gebeuren met deze bezit tingen? Zal er compensatie worden betaald? ,,Ik heb er absoluut geen idee van", aldus de Nederlandse zaak gelastigde tegenover U.P.I. Overigens zei hij geen commentaar te kunnen geven op Soekarno's besluit. ,,Ik heb hier thans geen enkele officiële funk- tie meer", merkte hij op. ,,Ik ben hier precies twee weken geweest en ik ben mijn officiële werkzaamheden nog nauwelijks begonnen. Mijn enige plicht is thans zo spoedig mogelijk te vertrekken". De zaakgelastigde veronderstelde dat ,,een bevriend land" zich vermoedelijk zal belasten met hef behartigen van de belangen der Nederlandse staatsburgers in Indonesië. De Amerikaanse regering heeft ge weigerd enig commentaar te geven op het nieuws uit Djakarta. PEKING (Keuter) De premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe en-Lai, heeft Indonesië steun toegezegd voor het conflict over Nederlands-Nieuw- Guinea. Op een ontvangst ter gelegen heid van de Indonesische onafhanke lijkheidsdag, waar alle diplomaten be halve de Nederlandse, aanwezig waren, zei hij: Wij zijn verheugd vandaag op de Indonesische nationale feestdag te horen, dat president Soekarno ver klaard heeft dat Indonesië vastbeslo ten is zijn gebied West-Irian terug te krijgen. ,,Het Chinese volk zal zijn vriend en buur krachtig steunen in de ze rechtvaardige stryd". Voorts zei hij dat China en Indonesië zich zeer in spannen om hun „tijdelijke geschillen over het vraagstuk der overzeese Chi nezen te regelen." PARIJS, 18 aug. (Reuter) Georges Boris, de „grijze Eminentie" achter iedere linkse regering in Frankrijk se dert die van Leon Blum, is dinsdagavond op 72-jarige leeftijd alhier na een lang durige ziekte overleden. Boris, een spe cialist in monetaire en economische kwesties, was hoofd van Blums persoon lijke secretariaat in 1938 en minister van nationale economie van 1944 tot 1945. Hij bekleedde verscheidene ties tijdens het bewind van de premiers Mendès-France en Mollet. In de tweede wereldoorlog bezette hij belangrijke pos ten bij de beweging der vrije Fransen en later in de voorlopige Franse rege ring in Algiers. Hij was in 1924 tot 1927 hoofdredacteur van het dagblad „Quoti- dien" en schreef verscheidene boeken. BATON ROUGE. Louisiana, 18 aug. (UPI) Gouverneur Jimmie Davis van Louisiana heeft gisteren de open bare scholen van New Orleans overge nomen, om te verhinderen dat de ras senscheiding er afgeschaft wordt over eenkomstig een gerechtelijk bevel van vorige maand. De gouverneur onderte kende een verordening krachtens welke hij het bestuur, toezicht en de admini stratie van de scholen overneemt van de stedelijke onderwijscommissie. New Orleans heeft het op twee na grootste onderwijssysteem op basis van rassenscheiding in Amerika. Eerste op dit terrein is Houston en tweede Dallas, beide gelegen in de staat Texas. Te Savannah Beach in de staat Geor gia zijn gisteren een twaalftal jonge ne gerstudenten gaan zwemmen op een „blank" strand. Elf van hen werden on middellijk gearresteerd, omdat zij zich in het openbaar hadden uitgekleed. De twaalfde, die zijn gewone kleren had aangehouden, werd niet gearresteerd. Blanken die zich op het strand bevonden verzamelden zich om de negers en schol den hen uit. Er is inmiddels nog niets uitgelekt over het onderhoud dat Hammarskjöld gisteren had met de Russische gede legeerde Koeznetsov. Deze bespreking duur: een uur en tien minuten had ten doel de kloof die over de Con golese activiteiten van de V.N. ontstaan is tussen Hammarskjöld en de Rus sische regering, te dichten of althans te overbruggen. Hammarskjöld heeft het hoofd van de Geneefse politie, Charles Knecht, uitgenodigd, als bijzondere medewer ker op te treden van het hoofd van de V.N.-vertegenwoordiger in Congo, aldus is in Genéve vernomen. De Geneefse kantonale regering heeft besloten Knecht verlof te geven tot 31 decem ber van dit jaar zodat hij de hem aan geboden functie kan aannemen. Naar verluidt' zal Knecht belast worden met de reorganisatie van de Congolese po litie. Loemoemba heeft inmiddels weer eens gedreigd met de militaire hulp, die hij van diverse Afrikaanse staten zou krijgen, voor het geval de Veiligheids raad niet naar zijn pijpen zou willen dansen. Op een persconferentie kondig de Loemoemba gisteravond aan, dat hij zelf troepen naar Katanga zou sturen, wanneer de Veiligheidsraad niet de „neutrale waarnemers" erheen zou stu ren. Overigens geeft Loemóemba niet de Veiligheidsraad, maar secretaris-ge neraal Hammarskjöld van alles de schuld. In Loemoemba's regering is ook de Partij van de Vooruitgang vertegen woordigd» Die partij nu heeft een tele gram aan de Veiligheidsraad gezonden, waarin Kammarskjölds optreden in Con go geprezen wordt en waarin de raad verzocht wordt maar geen aandacht te schenken aan de „chantage van de heer Loemoemba". President Nkroemah, van Ghana, heeft in zijn parlement de uit nodiging van Tsjombe ter sprake ge bracht. Tsjombe had Nkroemah geïnvi- een bezoek aan Katanga te bren gen en de Ghanese president voelt daar alles voor, wanneer dat ertoe kan bij dragen de Congo-crisis tot een goed einde te brengen. LONDEN, 18 aug. (Rtr) Het En gelse blad „Daily Telegraph" schreef vanochtend over Indonesië onder meer het vólgende: „Sinds de onafhankelijk heid van Indonesië staat president Soe karno bovenaan de lijst van post-koloni- ale waanzin en misdaad. Van alle din gen waarover wij ons sinds het einde van de oorlog verwijten kunnen maken is het ergste onze ongepast overhaaste steun aan een proces waarbij een zo rijk gebied tot een dergelijk grote mate van verval is gekomen. In minder weken van onafhankelijkheid dan Indonesië er jaren van heeft is Loemoemba er in ge slaagd na Soekarno de tweede plaats op de lijst in te nemen. Deze twee staten, die geen van beide de deugden van hun moederlanden hebben overgenomen, schijnen vastbesloten in feite, zo niet in naam, de „Lage Landen" van Afrika en Azië te worden. In het licht van de staat van wanbestuur van de eilanden van de Indonesische archipel is het niet verwonderlijk dat Nederland standvas tig weigert westelijk Nieuw Guinea aan president Soekarno's mengsel van ty- rannie en anarchie prijs te geven. Het afbreken van de diplomatieke betrek kingen met Nederland zal de Nederland se politiek nauwelijks wijzigen, omdat van vniclitbare betrekkingen de afge lopen jaren geen sprake is geweest. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteravond meegedeeld, dat er ten departemente niets over bekend is, dat minister Luns zijn vakantie af breekt of bekort. Op het departement wordt een eerdere terugkeer van de mi nister ook niet verwacht. De woordvoer der zei dit in antwoord op een verzoek om bevestiging van een bericht van het persbureau ALT' uit Venetië, volgens hetwelk de minister uit Venetië naar Nederland zou zijn vertrokken. De mi nister zou via Oostenrijk reizen, wr.ar hij zijn vakantie doorbrengt. Hij was naar Venetië gegaan voor de besprekin gen die hij dinsdag met zijn Italiaanse ambtgenoot, prof. Segni, heeft gevoerd. De minister wordt tegen het einde van deze maand terugverwacht. DJAKARTA (U.P.I.) De Neder landse zaakgelastigde alhier dr. J. J. Vixseboxse, is gisteren begonnen zijn koffers te pakken. Twee weken gele den arriveerde de zaakgelastigde in zijn nieuwe standplaats. Gisteren voerde president Soekarno een oud dreigement uit en verbrak de diplomatieke betrek kingen tussen Indonesië en Nederland. Dr. Vixseboxse heeft tegenover een ver slaggever van U.P.I. verklaard niet te weten wat de gevolgen van Soekarno's besluit zullen zijn voor de vierduizend Nederlanders die nog in Indonesië le ven. De toekomst van de Shell, aldus dr. Vixseboxse, is thans aan de Indo nesische regering. Soekarno deed mededeling van zijn besluit tijdens een bijeenkomst waar de 15de verjaardag van de Indonesi sche onafhankelijkheid gevierd werd. Ook legde hij voor duizenden juichen de Indonesiërs plechtig de gelofte af Nederlands Nieuw-Guinea, dat hij West-Irian noemt, „op revolutionaire wijze te bevrijden". Voorts beval Soe karno de opheffing van de Masjoemi en de Partai Socialist Indonesia, twee grote politieke partijen die zich uitge sproken hebben tegen zijn „geleide de mocratie". Andere, „onbelangrijke" partijen, die „contra-revolutionair" zijn, Tijdens de zitting op de eerste dag van zijn proces bekijkt de Amerikaanse vlieger een kaart die in zijn vliegtuig de U-2 is aangetroffen. LONDEN, 18 aug. (A.F.P.) In een laboratorium van het Engelse atoom centrum Aldermaston waar detonators voor waterstofbommen worden vervaar digd is gisteren twee pond T.N.T. ont ploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het dichtst bij het laboratorium zijn de gebouw waar zich een atoomontplof fing zou kunnen voordoen is gelegen op 500 meter afstand. Bij de explosie is geen radioactieve stof vrijgekomen. Het dak van het laboratorium is ge heel vernield. De schade wordt ge; raamd op ca. 20.000 gulden. In februari 1959 deed zich ir Aldermaston een ont ploffing van conventionele springstof voor tengevolge waarvan twee perso nen werden gedood. DEN HAAG, 18 aug. Vannacht is de 20-jarige dienstplichtig sergeant P. A. Snoep, afkomstig uit Loosdrecht en behorende tot het 47ste infanteriebatal- jon, tijdens een onweer door de blik sem getroffen en kort daarop overle den. Hij deed dienst als wachtcomman dant op het vliegveld van Ussel-Thala- my, nabij La Courtine. STOCKHOLM, 17 aug. Een woord voerder van de' Amerikaanse Nationa le raad voor lucht- en ruimtevaart heeftgisteren verklaard, dat Amerika volgend jaar zjjn eerste ionenraket zal lanceren. Hij deelde mee dat dit de eer ste stap zal betekenen voor reizen bui- ten het zonnestelsel. HORST, 18 aug. In samenwerking met de Belgische politie onderzoekt de rijkspolitie alhier de_ omstandigheden, waaronder de vijftig-jarige landbouwer en handelaar M. eleven in de nacht van 8 op 9 juni zo ernstig gewond is geraakt, dat hij een week later in het ziekenhuis is overleden. Cleven werd met een schedelbasisfractuur 's nachts aangetroffen langs de provinciale weg Horst - Venlo. Zjjn bromfiets lag naast hem. Gebleken is, dat het slachtoffer s middags zjjn woning had verlaten om in Ro„gel een betaling te doen. La ter is hjj in het Belgische grensplaatsje Kinrooy aangekomen, waar hjj een café heeft bezocht, dat hij rond midder nacht heeft verlaten. Vastgesteld is, dat de caféhoudster, die Cleven reeds lan ger kende, heeft verteld, dat de Hor- stenaar een groot geldbedrag bij zich had, hetgeen aan andere cafébezoekers niet is ontgaan. Na het on gelul-: werden slecht?; tien gulden en een Belgisch muntstuk op het slachtoffer aangetrof fen. Enige dagen na de dood van Cleven heeft diens dochter een telefoonge sprek aangenomen van iemand, die sprak met een Vlaams accent. Toen deze. vernam, dat Cleven dood was, heeft hij het gesprek zondermeer afge broken. Het slachtoffer is in het zieken huis vrjjwel niet bij bewustzijn geweest, maar uit enkele opmerkingen zou ook de mogelijkheid moeten worden afge leid, dat hij niet het slachtoffer van een. ongeval is geweest. De politie gaat thans na, welke wegen Cleven op de noodlottige dag heeft gevolgd en met' wie hjj in contact is geweest. Cleven was vader van elf kinderen. VIEBLINGSBEEK, 18 aug. Giste renavond heeft zich op de kermis al hier een ongeluk voorgedaan, waarbij een volwassene en vijf kinderen ern stige brandwonden opliepen. Omstreeks half zeven wilde de eige naar van een kermiskraam, de heer P. Willems, de gastoestellen aansteken om zijn zaak te kunnen openen. Daarbij ont stond een grote steekvlam, die de kle ren van de heer Willems en vijf kin deren, die bij hem stonden, in brand deed geraken. Onmiddellijk schoot hulp toe, ondermeer van de bur gemeester van Vierlingsbeek, de heer Van Heusden, die toevallig op het ker misterrein aanwezig was. Men slaagde er snel in de kraam te doven, doch de zes personen waren intussen brandend over het kermisterrein gevlucht. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd. Een van de kinde ren is ernstig aan armen en benen ge- wond. I In Stockholm wordt een internationaal congres over de ruimtevaart ge houden, waaraan zevenhonderd gedelegeerden uit dertig landen deelnemen. Wernber van Brmn is er ook. Zijn vrouw Maria vergezelt ham. ^01 7 1 filLT, 18 aug. In een lagédruk- -- o- J® j., ordt boven noordwest Engeland vUl(j jeine storing aangetroffen, die ge- (het onstabiele lucht. Deze sto- het eerstkomende etmaal naar V °rdzee gaan, waardoor ook in )V°tti(Jrnsev(ng de atmosfeer onstabieler 'ik ^.I'aarom zullen morgen plaatse- J6ri voorkomen, maar NchtHunnen ('ih<8eh 8ehied trekt langzaam weg, p8ev°lgd door verspreide opkia- °P enkele plaatsen een bui. en matige wind tussen noord- Y^at6 Poord. Temp. ongeveer 18 gr. Vai^zi,°hten: onstabiele lucht na- It-'hgejj ingeland met afwisselend op- en. buien, en te koel strand- De zifting werd vanmorgen weer om acht uur Nederlandse tijd hervat met het kruisverhoor van Powers door Roe denko. De Amerikaanse piloot gaf toe, dat hij bij zijn vlucht het luchtruim van het neutrale Afghanistan had geschon den, zonder dat men er daar van af wist, naar hij aan moest nemen. Po wers had onder meer een geheimzinnig stuk zwarte stof bij zich, dat hij moest geven aan de vertegenwoordiger van zijn eenheid op het Noorse vliegveld Bodoe. Wat die lap precies te betekenen had werd niet'- duidelijk. Het verhoor werd later overgenomen door de presi dent, de luitenant-generaal Borisogleb- sky, die eveneens aan de verdachte vroeg of deze vond dat hij zijn land een goede dienst had bewezen door boven de Sovjet-Unie te vliegen. Op een vraag van de president antwoordde Powers dat hij wist, dat door zijn vlucht böven de Sovjet-Unie het volkenrecht geschon den werd. Als getuigen a charge werden enige Russische dorpelingen gehoord uit de omgeving van Sverdlovsk waar de U2 destijds werd neergehaald. Een oorlogs invalide vertelde hoe hij en zijn vriend de Amerikaanse piloot hadden vastge grepen, dat deze zich niet verzette en rustig gedroeg. De getuigen hadden Po wers uit zijn benarde, positie bevrijd (hij zat verstrikt in zijn pp-achute) en te eten en te drinken gegeven. De Russische radio en televisie hebben uitgebreid aandacht geschonken aan het proces, hoewel er geen directe uitzen dingen uit de rechtszaal waren. De Rus sische pers gaat voort met zijn aan vallen op de U-2-vlucht en maakte op ironische toon melding van de verkla ring die president Eisenhower dinsdag avond opnieuw aflegde namelijk, dat de ze verkenningsvluchten nodig waren voor Amerika's veiligheid. De Amerikaanse advocaten, die de familie Powers op haar bezoek aan Moskou vergezellen, zijn van mening dat Powers „intelligent" optreedt. Ge- duretide de eerste dag van het proces heeft hij de vragen zorgvuldig over wogen „en niet, zoals de meesten, spontaan en zonder noodzaak details genoemd". De nervositeit die de vlieger toonde was „normaal" en verraadde geen angst. Mevrouw Barbara Powers zei „tevreden" te zijn over het optreden van haar man. Mevrouw Powers sr. vindt dat haar zoon „is vermagerd", maar dat zijn reacties gedurende de zitting nor maal waren. Vader Powers voegde hier aan toe: „Het zijn helemaal de manie ren van mijn zoop. Ik herkende zijn ma nier van spreken bij elk woord". De Amerikaanse advocaten achten het niet uitgesloten, dat premier Khroesjtsjev de .familie Powers zal ontvangen. es&an»en luistert de familie Powers (de dames met koptelefoon) tijdens de eerste dag van het proces toe. Van links naar rechts de moeder, de vader en de vrouw van de piloot. is-het militaire tribunaal dat zal oordelen over de beschuldiging van spionage in het proces-Powers. In het midden generaal Borisoglebsky, en rechts en links van hem de generaals Vorodiev en Zakharov.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1