Nieuwe Schiedamsche Coui Honclj es overleven tocht door heelal Goede prestatie van Russische geleerden Veiligheidsraad verschaft Loemoemba geen voldoening Bier in plaats van geweld Russische afgevaardigde trefet vr opnieuw een resolutie in ouw Powers dient beroep tegen het vonnis m Tsjombe laat Congolese minister arresteren Ralph Bunche weg uit Congo weer Loopjongen uit Breda meldt zich in Assen Spoor in Peugeot- ontvoeringszaak Op rots bij Dover in moeilijkheden SU. jjS&SKf* Capsule van de „Ontdekker" STILLE TRIOMF VOOR HAMMARSKJÖLD 10 van 11 mille over Macmillan op vakantie BËÊMÊ Gevecht aan boord van Sovjetvliegtuig Jongen uit Santpoort door brandweer bevrijd Op de Belgische basis Kamina De „Zuiderkruis" naar Surabaja en Tand- jung Priok ee Sovjet-ruimtehonden zijn hieldt het persbureau Tass Uitstekende conditie terugge- tj Moskou, 22 augustus (u.p.i„ /Uter) Strelka en Bjelka, de Lwr in eerd van hun tocht met het Rus- \v e „ruimteschip", dat vorige ^eek vrijdag werd gelanceerd, ^terdag is het „ruimteschip" op p van tevoren berekende plaats, reset, geland na achttien om spelingen om de aarde gemaakt 6 hebben. Zuidwestelijke wind Aan zee LEOPOLDSTAD, 22 augustus (Reuter, U.P.I.) Dat het gebouw van de ambassade van een buitenlandse mogendheid exterritoriaal is d.w.z. buiten de rechtsbevoegdheid valt van het land waar deze is gevestigd is klaarblijkelijk in Congo nog niet genoegzaam bekend bij de gezagsdragers. De Franse ambassade in Leopoldstad, die de belangen waarneemt van de Belgen in dat land, heeft dat zaterdag ondervonden. Gaston Dieu, de Belgische bedrijfsleider van de Sabena, had er zijn toevlucht gezocht, nadat hij voorwaardelijk in vrijheid was gesteld door de Congolezen na het storten van een borgsom van een half miljoen franken. Hij was gearresteerd omdat hij een neef van Loemoemba ontvoerd zou hebben. Volgens Dieu zoudende Congolezen hem mishandeld hebben. Hoe het zij, toen de Congolese politie er lucht van kreeg, dat Dieu in de Franse ambassade verbleef, verscheen zij daar prompt om de man opnieuw te arresteren. De ambassadeur belde.onmiddellijk de V.N.-troepen op, die Ghanese militairen naar de ambassade zond, waarop de Congolezen de aftocht bliezen. De Congolezen beloofden toen geen geweld meer te zullen gebruiken jegens de Franse ambassade. Even later ver schenen er desondanks opnieuw Congolese militairen, die op nieuw de ambassade wilden binnendringen. De Franse ambas sadeur slaagde er echter in zo meldt U.P.I. de lastige Congolezen te doen vertrekken door hun een krat bier aan te bieden. ■x$ LEOPOLDSTAD, 22 aug. (Rtr, A.F.P., U.P.I.) De minister van justitie van de centrale Con golese regering, René Mwamba, die samen met twee andere func tionarissen van Leopoldstad op weg was naar de hoofdstad van Katanga, Elisabethstad, als afge vaardigde van premier Loe moemba, is op last van het Ka- tangese staatshoofd Tsjombe op de Belgische basis Kamina gearresteerd. Merkwaardigerwijs maakte de delegatie van Loe moemba de reis per Sabena-vlieg- tuig. Minister Mwamba wordt vastgehouden als gijzelaar omdat de regering in Leopoldstad de echtgenote en de vier kinderen van Albert Kalonji, het hoofd van de afgescheiden (en zeer met Katanga sympathiserende) Mijn- provincie heeft „ontvoerd". Loe moemba had eerder heftig gepro testeerd tegen de weigering van dr. Bunche, de vertegenwoordiger van secretaris-generaal van de V.N„ 'Hammarskjöld, om een vliegtuig van de V.N. en een con tingent militairen beschikbaar te stellen om de reis Leopoldstad- Elisabethstad voor de afvaardi ging van de centrale regering mo gelijk te maken. De regering in Leopoldstad kampt, zoals bekend, met een nijpend tekort aan ver- voersgelegenheid voor de grotere afstanden. Een van de „voor waarden" van Tsjombe voordat V.N.-troepen Katanga binnen trokken was, dat van die kant geen faciliteiten zouden worden verleend voor de komst van afge vaardigden van de regering-Loe- moemba. ^0 -_e de vlucht zijn een groot hot gegevens over de werking van Sitio ai% de ademhaling en de bewe- 'le a6*1 van bieren per radio naar V*d0 gezonden. Druk en samenstel- f Van de lucht, vochtigheidsgraad tfnnperatuur in de cabine werden hpj5natisch geregeld. „Uit een voor- cligh* onderzoek blijkt dat de omstan- 'iils eden in de cabine in grote mate ge- "itzo fren aan die °P aarde. De enige h (Siddering vormde de gewichtloos- «D0 maar de dieren waren hieraan gewend", aldus Tass. Reeds dagoohtend om half negen Neder- Se tijd iwerd het radiosignaal ge- Verwachting lo- tot dinsdagavond 11.15 uur) Pgemaakt te v Zonnige perioden, maar ook en- jj'e verspreid voorkomende buien. .tige, tijdelijk vrij krachtige Uidwestelijks wind. Minder warin. h: 5.36 19.58. Maan: 6.42 - 20.10. enkele plaatsen enkele plaatsen een bui. Daarna >«ts een matige Z.W. wind aanvoer van to,, mind® warme lucht. Morgen ook ^idaige p^sjoden. Temperatuur in de V0o g onjfBVe'er 22 gr„ zeewater 18 gr. '•P^UitzichSin: nog wisselvallig strand- r» maar de temperatuur blijft vrij ^enaam. max. min. neersl. Weer temp. temp. af gel. ^&nhagen «,?>- §tf.Ü??ux ^oble' K^iin gisteren 24 uur licht bew. 19 15 0 half bew. 20 15 1 half bew. 22 16 0 zw. bew. 20 15 0 zw. bew. 21 14 0.2 licht bew. 19 16 0 half bew. 23 \14 1 licht bew. 23 16 0.2 licht bew. 20 8 0 on bew. 21 9 0 half bew. 18 11 0.2 zw. bew. 22 15 0 half bew. 22 16 0.4 half bew. 24 14 0 half bew. 20 12 0 licht bew. 25 13 0 onbew. 29 17 0 onbew. 26 12 0 onbew. 25 18 0 regen 20 12 0.1 mist 21 10 0.4 onbew. 17 11 7 geven waarop de cabine zich van. het ruimtevaartuig losmaakte. Om treeks anderhalf uur later moet de cabine op het aardoppervtek zijn teruggekeerd. Diplomatieke waarnemers in Wash ington menen dat de veilige terugkeer van „Strelka en Bjelka" een spectacu laire prestatie is in de race wie het eerst een bemand ruimtevaartuig zal lanceren. Het tijdstip is kennelijk zo ge kozen om het opvangen van de twee Amerikaanse ruimtecabines in de scha duw te stellen en twijfel te doen rijzen aan Eisenhowers woorden dat de "Ver enigde Staten met rasse schreden voor uitgaan op het gebied van ruimteonder zoek. In Amerika zal over ongeveer drie weken weer een satelliet worden gelanceerd. Deze satelliet, een „Ont dekker", zal geen dieren aan boord heb ben. De directeur van de radiotelescoop van Jodrell Bank in de V.S., prof. Lo- veli, meent dat de Russen „op het punt staan" een bemand ruimtevaartuig te lanceren. Hjj vond de behouden terug keer van „Strelka en Bjelka" een prachtige prestatie. Met grote snelheid zijn wij een nieuw stadium van het on derzoek van de ruimte binnen gegaan, aldus prof. Lovell. De Amerikaanse en Russische technische kunde ontlopen elkaar niet veel, vindt de Amerikaanse geleerde. Het eerste Russische ruimteschip, waarvan de cabine met een levende have reeds eerder waren teruggekeerd, is vanmorgen in twee delen uiteenge vallen in een vredige Russische weide, aldus meldt de Pravda. De precieze plaats wordt niet gemeld. Men vertrouwt er in de Sovjet-Unie nu op, dat men bipnen niet al te lange tijd erin zal slagen een mens in de ruimte te schieten en hem ook weer veilig op de aarde terug te brengen. De capsule van de donderdag gelanceerde „Ontdekker XIVwordt uit het C-119 transportvliegtuig geladen, waarvan de bemanning vrijdag deze capsule nabij Hawaii in de lucht had opgevangen. BREDA, 21 aug. Zaterdagmorgen heeft de loopjongen die met f 11.000 was verdwenen zich bij de politie in Assen gemeld. Hij was donderdagmorgen met het geld dat hij naar het stationspost- kantoor had moeten brengen, verdwe nen. Toen hij werd aangehouden had hij nog tien mille over. Ongeveer duizend gulden had hij donderdag en vrijdag opgemaakt. In Amsterdam kocht hjj onder meer nieuwe kleren en een bromfiets. De politie in Breda had al eerder op het spoorstation zijn fiets aangetroffen. Vorig jaar was de jongen na het be halen van het mulo-diploma in dienst getreden van de firma waar hjj nu werkzaam was. Zijn werkgever was nogal verbaasd over wat er is gebeurd. De jongen was de afgelopen maanden regelmatig naar het postkantoor, soms met grote bedragen, geweest. Hjj is nog nooit eerder met de politie in aanra king geweest. PERPIGNAN, 22 aug. (U.P.I.) Een inwoner van de Franse stad Prades heeft tijdens een bezoek aan de Spaanse stad Valencia voor twee biljetten van vijftig franc van een tweetal Franse studen ten een biljet van honderd franc ont vangen dat deel heeft uitgemaakt van het losgeld dat aan de ontvoerders van Eric Peugeot is betaald. Hoe het bankbiljet achternaald was is niet duidelijk, vermoedelijk via een bank. De man uit Prades, wiens naam de politie van Perpignan niet bekend maakte, heeft een signalement gegeven van de twee studenten die zeiden het geld te willen wisselen. Behalve de signalementen heeft de man de politie ook de namen van de beide studenten genoemd en hun waarschijnlijke plaats van herkomst. Volgens hem waren zij ujt het noorden van Frankrijk. De politie heeft het biljet in beslag genomen en zal pogen na te gaan hoe het in handen van de beide studenten kon komen. Het staat vast dat het deel heeft uitgemaakt van het losgeld dat enkele maanden geleden te Parijs voor de ontvoerders van Eric Peugeot werd bestemd. NEW YORK, 22 aug., (A.F.P., Rtr., U.P.I.) De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vanmorgen vroeg het debat over Congo voor on bepaalde tijd opgeschort zonder tot for mele actie te zijn overgegaan inzake de uitdagende kritiek van de Congolese pre mier Loemoemba, op secretaris-gene raal Dag Hammarskjöld. Met uitzonde ring van Rusland en Polen spraken al- ®re,™er Macmillan van Groot-Brittannië geniet momenteel een verkwik te vakantie. Hij beoefent onder meer zijn grote hobby: de jacht. Op de foto: ^rernier (rechts) in het gezelschap van de hertog en de hertogin van Devon, die de Britse politieke leider op een jachtpartij hebben geïnviteerd. Ie leden van de raad hun volledige steun uit voor het politieke en militaire beleid van Hammarskjöld bjj de uitvoe ring van zijn missie in Congo. Ham- marskjölds beleid werd scherp gekriti seerd door de Russische afgevaardigde Vasily V. Koeznetsov. De Rus deelde echter mee, dat hjj niet vasthield aan stemming over zjjn resolutie, waarin de vorming van een groep waarnemers van de Verenigde Naties werd gevraagd. In het Russische ontwerp werd gezegd dat de raad „het noodzakelijk acht, dat de secretaris-generaal en de groep da- geljjks overleg plegen met de wettige regering van Congo ever de uitvoering van de resoluties van de Veiligheids raad". Hammarskjöld diende aan de Veiligheidsraad rapport uit te brengen over de uitvoering van deze resolutie. Koeznetsov zei, dat de meerderheid van de leden van de Veiligheidsraad niet bereid bleek te zijn de resolutie te steunen. Congo en „andere landen in Azië en Afrika" zjjn echter wel voor deze resolutie. Nadat Koeznetsov had gesproken zei de voorzitter, de Fransman Bérard, dat er geen andere sprekers waren en dat hjj een paar slotopmerkingen zou ma ken. Secretaris-generaal Hammarskjöld had verzocht om de bijeenkomst van de Veiligheidsraad teneinde voor zich zelf opheldering te krijgen over het standpunt der raad, zei Bérard. Hij voeg de eraan toe er zeker van te zjjn, dat de secretaris-generaal de opheldering heeft verkregen en dat dit hem onge twijfeld zal helpen bjj de uitoefening van zjjn taak. De verdaging van de zitting zonder stemming wordt beschouwd als steun van de Veiligheidsraad voor Ham marskjöld, en als een tegenslag voor de Congolese minister-president, Loe moemba. MOSKOU, 22 aug. (AFP, Rtr). Volgens het orgaan van de communis tische jeugd in de Sovjet-Unie, Komso- molskaja Pravda, hebben twee gewa pende spionnen (een man en een vrouw) gepoogd de Sovjet-Unie te verlaten dooi in een Russisch passagiersvliegtuig de bemanning te dwingen hun bevelen op te volgen. De boordwerktuigkundige bleek intus sen dodelijk te zijn getroffen. Het blad zegt niet wanneer een en ander is ge beurd, wie de spionnen zijn en wat hun lot is. CAIRO, 22 aug. Volgens het Egyp tische persbureau voor het Midden-Oos ten is John Kale, secretaris voor bui tenlandse aangelegenheden van de Na tionale Congrespartij van Oeganda, om het .leven gekomen, toen het vliegtuig waarmee hij van Cairo op weg was naar Moskou, brandend neerstortte. Waar nemers nemen aan, dat het toestel in de Sovjet-Unie is verongelukt. Kale heeft meermalen blijk gegeven het niet eens te zijn met de Britse politiek in Oeganda. MOSKOU, 22 augustus (UPI) De Russische minister vau buitenlandse zaken, Gromyko, heeft de secretaris generaal der Verenigde Naties, Ham marskjöld, verzocht ,,de bedreiging van de algemene vrede, die ontstaat door agressieve daden van de Verenig de Staten tegen de Sovjet-Unie" op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. De Assemblée der Verenig de Naties zal op 29 september haar herfstzitting openen. Gromyko ver klaart in zijn schriftelijk verzoek dat de Verenigde Staten voortgaan het Rus sische luchtruim te schenden. De Rus sische minister wijst op de incidenten met de U-2 en de RB-47, die „tweeën twintig kilometer diep in het Russische territoriale luchtruim" is doorgedron gen. De ernst van de toestand wordt nog verzwaard door het feit, dat de Verenigde Staten voor hun agressieve daden tegen de Sovjet-Unie gebruik maken van militaire bases op het grondgebied van andere staten, aldus Gromyko, die om „passende maatre gelen" verzoekt. Inmiddels hebben de echtgenote en de-ouders van de alhier tot tien jaar vrjjheidsverlies veroordeelde Ameri kaanse piloot Francis Powers gisteren met hun advocaten beraadslaagd over een beroep tegen het vonnis. De vlieger heeft zijn familie verzekerd dat hjj niet geholpen zal kunnen worden, maar de familie wil desniettemin al het mo gelijke doen. Mevrouw Powers zal een beroep op de president van de Sovjet- DOVER (Engeland) 21 aug. Een zeventienjarige Nederlandse jongeman, Diederik de Buck, uit Santpoort heeft geruime tijd vast gezeten op de helling van een honderd meter hoge rots aan de Zuid-Engelse kust. Hij werd gered door een brandweerman. De jongen, die zijn vakantie door brengt met werken op een boerderij in deze omgeving was fossielen gaan zoeken. Hij klom van de rots af, maar toen hij ongeveer dertig meter gedaald was kon hij niet meer voor- of achter uit. Voorbijgangers, die de jongen te gen de rotswand zagen, waarschuwden een boer, die op zijn beurt de brand weer waarschuwde. Een brandweer man werd zaterdagavond aan een touw neergelaten om de jongeman te bevrij den. Unie, Leonid Brezjnev, doen om de straf van haar man te verzachten. De verdediger van Powers, Grinjev, advi seerde eerst qen beroep op de presi dent en eventueel later een op premier Khroesjtsjev te doen. Mevrouw Powers, wier visum 11 september afloopt, vertelde dat haar plannen afhangen van de wijze waarop over het beroep wordt beschikt. DEN HAAG, 22 aug. Het emigran tenschip „Zuiderkruis" zal volgens de plannen eind september de havens-van Surabaja en Tandjung Priok aandoen i verbad met de repatriëring va Ne- derladers en 'spijtoptanten. De Indonesische regering heeft hier voor haar toestemming verleend. Het jonge Nederlandse zwemstertje Erica Terpstra fotografeert het Olympische bad waarmee zij straks nader zal kennismaken. De weigering van de V.N.-autoriteiten een vliegtuig beschikbaar te stellen voor vertegenwoordigers van de centrale re gering en troepen „is niet alleen een stilzwijgende erkenning van de afschei ding van de Congolese provincie Katan ga maar ook een flagrante schending van de besluiten van de Veiligheidsraad, zo meent Loemoemba. Voorts deelde hij tijdens een van zijn persconferenties mede dat vijftien Belgische parachu tisten zijn gearresteerd toen zij zich in Matadi aan boord van een schip wilden verstoppen. Zij zijn thans op weg naar Leopoldstad. Frankrijk zou zich vol gens Loemoemba schuldig maken aan het smokkelen van spionnen naar de afgescheiden Mijnprovincie. Toestellen van de Belgische luchtvaartmaatschap pij Sabena en ook Franse vliegtuigen zouden spionnen van Brazzaville voor malig Frans Congo, naar Kasa'i heb ben overgebracht. Zoals bekend vormt de Mijnprovincie een deel van Kasai. De stafchef van het Congolese le ger, kolonel Moboetoe, heeft formeel zijn verontschuldigingen aangeboden voor het „ongelukkige voorval" van vorige week donderdag, toon Canadese militai ren op het vliegveld van Leopoldstad door Congolese soldaten werden mishan- deld. De tekst van de brief van Mo- boetoe, gericht aan dr. Bunche, werd zaterdagavond in de Congolese hoofd- gepubliceerd. Ook premier Loe moemba verklaarde later het incident te betreuren. „Ik ben niet precies op de hoogte van hetgeen is gebeurd", zo voegde hij er aan toe. „Het is niet uit gesloten dat enkele Congolese militai ren een te grote ijver hebben getoond". De veerdienst tussen Leopoldstad en Brazzaville, de hoofdstad van de voor malige Franse kolonie Congo, is giste ren gedurende enige uren op last van premier Loemoemba gestaakt om de Congolese politie gelegenheid te geven weer eens naar „gewapende spionnen" zoeken. Afrikanen en blanken wer- te den aangehouden en gefouilleerd. Van een functionaris van de Amerikaanse ambassade in Leopoldstad werd een re volver afgenomen, maar hij werd spoe dig vrijgelaten. Volgens westelijke waar nemers was het bevel van Loemoem ba het gevolg van een onenigheid met president Joeloe van de voormalige Franse kolonie. Deze zou hebben toe gestaan, dat een vliegtuig van de Ua- bena in Brazzaville landde om Afrika nen terug te brengen naar Katanga. De betrokken Afrikanen waren met de veerdienst van Leopoldstad naar Braz zaville overgestoken, vanwaar zij naar Elisabethstad vlogen. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Hammarskjöld, heeft de Indische diplomaat Rajeshwar Daval ais opvolger van dr. Ralph Bunche 'tot zijn persoonlijke vertegenwoordiger in Leopoldstad benoemd. Dayal zal Bun che opvolgen wanneer deze naar New York terugkeert. De datum van de te rugkeer is nog niet bekend. Dayal is thans Hoge Commissaris van Indië in Karachi, Pakistan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1