Montréal 1 bewondering voor Europa in de nieuwe wereld Cultuuroverdracht is ere plicht Sociaal commentaar jonge vrijheidshelden in Hongaarse gevangenissen Dr. Laszlo Var ga wil publieke opinie in beweging brengen Soedan wil eenheid met hulp van V.N.-troepen DRAADLOOS CONTACT Interessant initiatief te Hilversum Conferentie over volksopvoeding Vliegverbod voor Iljoeshins-18 INTELLECTUELEN EN „GEWONE MENSEN" v.J AMERIKAANSE GESTROOMLIJNDE EFFICIENCY EN VICTORIAANSE BOURGEOISIE OP Z'N FRANS Vanavond Zondagavond ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1960 v J De „Karei Doorman' Indonesische diplomaat bij Japanse minister terecht op! NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. 49 Vestigingen Hoofdkantoor: Keizersgracht 507-517 Amsterdam-C. Duikers-expeditie Draaksteken in Beesel ,,'s Konings Rok" door vele tijden Directoraatsoverdracht bij Legermuseum te Leiden Expositie van uniformen, schilderijen en tekeningen Voor autokeuringen in Eindhoven Jarige bisschop 9"«»<Ejp*WKf Het oratoire St. Joseph, de trots van iedere Frans-Canadees treden buiten, roltrappen van binnen. eindeloos aantal Het is we! een zeer bont, conrao- polietisch gezelschap, dat men op de UNËSOO-conferentie over „adnlt education" hier In Montreal aan treft. Van 23 tot en met 31 augustus zon afgevaardigden uit 51 landen in de Mc Gil Unlversly bij elkaar om problemen rond de volksopvoe ding, of, zo men wil, vorming van volwassenen, te bestuderen, en wel speciaal tegen de achtergrondi van de snel veranderende wereld. De eerste UNESCO-conferentie over dit onder werp, waaraan toen 27 landen deelna men, is in 1949 te Elseneur in Dene marken gehouden. Verschillende spre kers, die tijdens de openingszitting het woord voerden, herinnerden aan de wjjcigfagen ,dle er in die elf jaar in het wereldbeeld hebben plaatsgehad: de snelle toename van het aantal on afhankelijke staten waarvan de in drukwekkende rij vlaggen jn de confe rentiezaal getuigt en het begin van de ruimtevaart. Niet alleen zijn hier alle rassen en werelddelen vertegenwoordigd, óók de beide zijden van- het IJzeren Gordijn. Ik ontbeet vanmorgen met een alleraar digste, blonde, perfect Engels spre kende Russin, een van de leden van de Sovjet-delegatie. Iets meer dan tien uur had de reis van Moskou vla Parijs hierheen geduurd, vertelde ze. Wat wordt de wereld klein!... Men ervaart dat hoogst concreet en aanschouwelijk, wanneer men enkele uren nadat men van tienduizend meter hoogte het laatste randje West-Europa heeft zien verdwijnen, alweer de just van de Nieuwe Wereld ln zicht krijgt. Overigens doet dit stukje van de Nieuwe Wereld ik spreek nu over de stad Montréal helemaal niet zó nieuw" aan. Er staan wel wolken krabbers, enorme bank- en kantoorge bouwen, immense hotels; ik heb een nieuw kinderziekenhuis gezien met op het dak een landingsplaats voor heli copters, en een in aanbouw zijnd flat gebouw met een zwembad op het dak terras: de huizen zijn van de nieuwste technische snufjes voorzien maar men vindt hier ook veel, dat zonder meer ouderwets aandoet, negentiende- eeuws, quasi-antiek maar karakter loos. Er heerst in bepaalde opzichten een soort old-finish-sfeer. Mij dunkt dat dit vooral de geest van de Frans-Ca nadezen is, die een aandoenlijke ge hechtheid aan het moederland en hel oude Europa aan de dag leggen. Twee grote minderheden worden ge vormd door de Joden en de engelstali- HILVERSUM, 27 aug. Het pro gramma van de KRO-televlsie bevat vanavond de actualiteitenrubriek ,,In woord en beeld", een aflevering van de historische serie ,,Anno", waarin de klok wordt teruggezet naar 1933 en „Zaterdafavondakkoorden", een amu sementsprogramma van Jos van der Valk uit Treslong in Hillegom. Mede werkers zijn Teddy en Henk Scholten, The BBC Television Toppers, de Tags Brothers, Norah Brockstedt, Joshua Heygen en Georgette Hagedoorn met aan de vleugel David Poliakine. Daar tussendoor kan men kijken naar Olym pisch Allerlei (20.20-20.30 uur), en naar Eurovisie-reportages van de Olympi sche Spelen; zwemmen (21.10-22,00 uur) en wielrennen (23.00-24.00 uur). In het tv-programma van de AVRO treedt zondagavond Lou van Burg op met zijn spel-show ,,Een kwartje per seconde". Vooraf kan men kijken naar de tiende aflevering in de filmserie „Zie de wereld met Ed en Gerda van der Elsken" en naar een herhaling van de telerecording die het vorig jaar in Theater Carré te Amsterdam is ge maakt van het Spaanse ballet Pilar Lopez. De KRO zendt in haar radiopro- framma van zondagmiddag (15.05 uur) e op grammofoonplaten opgenomen komische opera ,,Bel Canto" van Gian ni Schicdhi uit. Des avonds wordt het geheim van de r.k. EHBO-actie ont huld, waarna men kan luisteren naar werken van Dvorak, uitgevoerd door het Israëlisch Philharmonisch Orkest onder leiding van Rafaël Kubelik en door de sopraan Inge Borkh met het Londens Symphonie Orkest onder lei- (llr.g van Ar.atole Fistoulari. ge Canadezen. En verder zijn er de ..nouveaux Canadiens", de immigran ten (waaronder 60C0 Nederlanders), die zich aan de engelssprekende bevol kingsgroep aanpassen. Dat ze de Frans-Canadezen nog steeds niet overvleugelen, komt om dat de laatsten een hoog geboorte cijfer hebben. De stad is officieel tweetalig alle opschriften zijn in Frans èn Engels maar dat wil niet zeggen dat de bevolking werke lijk beide talen beheerst. De situatie lijkt in deze veel op die in Brussel. De twee groepen zijn wat sociale- contacten betreft helemaal geschei den. De Frans-Canadezen hebben de neiging, de taalgrens ook als de grens katholiek-niet-katholiek te be schouwen, wat lang niet klopt: er zijn óók Engelssprekende katholie ken. De bewondering voor Europa vindt wel een heel vreemdsoortige uitdruk king in de kathedraal, zetel van de kardinaal-aartsbisschop Léger. Ze is een copie van geringere afmeting dan van de St.-Pieter te Rome. Het was een eigenaardige gewaarwording, plotseling voor een verkleinde versie van het Pausaltaar te staan, met het baldakijn op zijn gedraaide kolommen! Nog verbazingwekkender vond ik het Oratoire St.-Joseph, dat me _vol trots getoond werd: een basiliek op een ho ge heuvel, van buiten te bereiken over een eindeloos aantal treden, van bin nen met roltrappen. Onder de eigen lijke basiliek, die 10.000 mensen kan bevatten, ligt een halfdonkere galerij met een hele reeks St.-Jozefaltaren, elk aan een andere titel van zijn lita nie toegewijd. Voor elk ervan branden een massa lichtjes in felrode en groe ne glaasjes, en als dank voor wonder bare genezingen handen er geen zil veren exvoto's, maar échte realistische krukken, orthopaedische corsetten en dergelijke. Het geheel maakte pp mij een bizarre, haast lugubere indruk. Buiten was een Kruisweg met zeld zaam uitdrukkingsloze beelden, zo de stijl van de slanke Madonna's die bij ons twintig, dertig jaar geleden in de mode kwamen. Dit hele Oratoire, de trots van elke Frans-Canadees in deze stad, is pas enkele jaren oud. De basi liek met de hoge trappen herinnert sterk aan de Sacré-Coeur op Mont- martre, maar dan in het héél lelijke. Airconditioning en pluche. Ameri kaanse gestroomlijnde efficiency en Victoriaanse bourgeoisie op z'n Frans dat allebei vindt men hier in Montréal. Tegen dit décor speelt zich de Unesco- conferentie af, die vandaag begon en waarover in de komende dagen stellig nog een en ander te berichten zal zij MOSKOU ,27 aug. (U.P.I.) De Rus sische luchtvaartmaatschappij Aeroflot heeft bevel gegeven dat alle toestellen van het type Iljoeshin-18 voorlopig aan de grond blijven. Deze maatregel is ge nomen, nadat een Iljoeshin-18 vorige week op een vlucht van Cairo naar Mos kou juist binnen de Russische grens met alle inzittenden, de bemanning en 27 passagiers, verongelukte. Het is een maatregel die in alle landen genomen wordt na zulk een ernstig ongeluk. De Iljoeshin-18 is een viermotorig toestel met straalturbineaandrüving, dat 80 tot 95 passagiers kan vervoeren met een uur snelheid van 650 kilometer. TOKIO, 27 aug. (U.P.I.) Het hoofd van de afdeling Aziatische en Afrikaan se zaken van het Indonesische ministe rie van Buitenlandse Zaken, Suska, heeft gisteren een onderhoud gehad met de minister van Buitenlandse Zaken van Japan, Zontaro Kosaka, om er bij hem op aan te dringen de vergunning aan het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman" in te trekken, die van 8 tot 12 september in het kader van de 300ste herdenking van de Japans-Nederlandse betrekkingen een bezoek aan Japan zal brengen. Suska, die hier speciaal voor was overgekomen, vertelde Kosaka, dat de Indonesische regering en de bevol king „ernstig verontrust" zijn over het voorgenomen bezoek van het oorlogs schip, aldus is door een woordvoerder van de Indonesische ambassade meege deeld. Advertentie Daar De machinekamer van het s.s. Rotterdam VSrtYOUWt U van de Holland Amerika Lijn is een centraal i punt van dit trotse zeekasteel, Ons bankbedrijf vormt evenzeer een cen trale, waar op verschillende terreinen ge specialiseerde medewerkers de belangen behartigen van particulieren, van handel en industrie in het dagelijks geldverkeer. Ook daar kunt u op vertrouwen! (Van een medewerker) In meerdere historische boeken kan men aan het adres van de katho lieke arbeidersbeweging het ver wijt lezen, dat zij zich nogal afzijdig heeft gehouden van de wereld der aca demisch geschoolden. Omgekeerd hoort men in werknemerskringen nog: al eens de opmerking, dat academici en andere intellectuelen zich bijzonder weinig inlaten met de katholieke ar beidersbeweging als cultuurverschijn sel. Alhoewel het niet onze bedoeling is deze zaak historisch na te gaan, willen wij haar signaleren, omdat we in een van onze middelgrote plaatsen ontdek ten, hoe het in feite ook anders kan. Maar vooreerst nog even een inleiden de opmerking over dat wederzijdse „verwijt". In zjjn nog steeds beroemde rede van 1 oktober 1893, te Zwolle gehou den, als inleiding op de bondsstatuten van de Bond van r.-k. Werkliedenver enigingen in het aartsbisdom Utrecht, legde dr. Herman Schaepman, de eer ste geestelijke adviseur van die bond, de grondgedachte op tafel: „Wat ge vóór de arbeiders wilt doen, doe dal dóór de arbeiders". We hebben nog voor een groot gedeelte de periode meegemaakt, waarin dit woord zó werd vertaald, dat iemand die buiten de arbeiderswereld stond niet in staat zou zjjn die wereld te begrijpen, of, wat misschien nog erger is, haar niet zou willen begrijpen. Vanuit die gedacht? van het zelf- doen, groeiden tal van economische in stellingen, om de ouderwetse term nog maar eens te gebruiken: „tot zelfhulp en welvaart". Hierdoor werd als het ware een soort muur gemetseld rond de arbeiderswereld, binnen welke muur allerlei geheimzinnigs gebeurde, dat slechts zeer ten dele naar buiten bleek. Zeker, de oudste afdelingen kenden nog wel een enkel erelid uit de werk gevers- of middenstandswereld, maar daar hield het dan ook mee op. En toch, wie het woord van Schaep man nog eens goed leest en bemedi- teert, ontdekt daar nog iets anders in dan alleen een boodschap aan de ar beiders. Hij zegt n.!., „wat gij voor de arbeiders wilt doen". Hij heeft dit be paald niet alleen tegen de arbeiders gezegd. Dan had bij moeten formuleren: ..Wat gij, arbeiders, wilt, dat voor u gebeurt, doe dat zelf". Schaepman is trouwens zelf het voorbeeld van de in tellectueel, die zich in belangrijke mate inzette, om het toenmalige sociale vraagstuk in de centrale belangstelling van het Nederlandse volk te krijgen, waarbij hij uiteraard de belangstelling van de primair erbij betrokkenen, dus de arbeiders, voorop stelde. En dat voorbeeld van Schaepman heeft vele medestanders in de sl rijd gewekt. Me destanders van katholieken, maar even zeer van prolestants-christelijken hui ze. Het blijft echter een feit, dat in de socialistische kamp om meer recht vaardigheid het aantal intellectuelen, dat zich hiervoor inzette, beduidend groter was. Dit feit laat zich historisch vrij goed verklaren, omdat vooral aan katholieke zijde de kring academisch gevormde intellectuelen aan het eind van de vorige eeuw nog uitermate klein was, terwijl daarnaast deze klei ne kring voor de ontzaglijke taak van de katholieke emancipatie in het alge meen was gesteld. En in die emanci patie was het sociale vraagstuk slechts een facet. Een feit van betekenis blijft het evenzeer, dat de intellectuelen die medewerkten aan de oplos sing van het sociale vraagstuk, zoals werd beoogd door de jonge arbeiders beweging, voornamelijk in priester kringen moesten worden gezocht. Slechts sporadisch ontmoet men ook katholieke leken, die in een voortdu rend contact met die arbeidersbeweging poogden mee te groeien. Wel trok men vrij regelmatig deskundigen als mede werkers aan. Klinkende namen van juristen, politi ci en bouwkundigen zouden nog zijn neer te schrijven om dit te bewijzen. Maar een gehonoreerde medewerking is nog heel iets anders dan een weten schappelijke belangstelling, die voort spruit uit menselijke bewogenheid. De ze situatie heeft zijn grote verdiensten gehad. Tengevolge van het gedwongen zelfdoen bracht de Nederlandse katho lieke arbeidersbeweging figuren voort, die allerwegen respect afdwongen. We mogen herinneren aan een figuur als Henri Hermans, waarvan professor Rogier in zijn „In Vrijheid herboren" getuigt, dat hij was „het model van de innerlijk en uiterlijk beschaafde auto didact, een van de waarlijk niet z,eld- zaam hoog begaafden, die uit de arbei dersbeweging tot heil van heel het va derland op eigen krachten naar boven gekomen zijn." Het nadeel van de situatie bleef evenwel, dat de werkelijk leidinggeven de wereld vreemd bleef staan togen- over die arbeidersbeweging, waarin men toch tenslot'e voornamelijk zag een streven naar materiële lotsverbete ring, terwijl men voorbijzag aan die be weging als cultuurverschijnsel, als nieuw structuur-etement in een om- groeiende samenleving. Ook in dat opzicht is, voor wat de top betreft, wei iets veranderd. De Ho geschool van Tilburg kent een speciaal instituut voor arbeidersvraagstukken, de universiteit van Nijmegen zijn: ..Mens en samenleving" en vrij regel matig werken intellectuelen van naam mee, om de leiders in de arbeiders beweging te helpen bij het wetenschap pelijk bepalen van hun marsrichting. In de lagere regionen evenwel is de af stand tussen academicus en „gewone man" nog vaak angstwekkend groot. Daarom verheugde het ons zo, in Hilversum een initiatief te heb ben mogen ontdekken, dat het vermelden voor heel het land over waard is. De diocesane bonden van de lande lijke K.A.B. zijn al sinds meerdere ja ren voor hun beïnvloedende arbeid overgegaan tot het systeem van ge spreksgroepen. Over de betekenis daar van behoeven wij niet verder te spre ken. Wij hebben dit al meerdere ke ren gedaan. Als regel staan deze ge spreksgroepen onder leiding van de z.g. vrijgestelden, of van de geestelijke ad viseurs. Het kan rqoeilijk anders dan dat dezer leidinggevend werk een be paalde kleur heeft en daarom nam het dagelijks bestuur van de Hilversumse centrale kontakf op met een aantal af zonderlijke intellectuelen, ongeveer met de volgende redenering: U hebt, als ho- ger begaafde en geplaatste in mate rieel gemakkelijker omstandigheden dan de meeste arbeiders, veel ontvan gen. Zoudt u nu niet bereid zijn van dat ontvangene mee te delen aan de werk nemers, die als regel niet veel meer dan lager onderwijs hebben genoten, maar die toch hun rol in de samenle ving willen meespelen. Het lijkt niet juist om namen te noemen, maar het is toch wel prettig te constateren, dat een spontane bereidheid werd gecon stateerd bij enkele juristen, een be kwaam journalist, een bekend radio commentator, een doctor in de chemie, een publicist met nationale naam enz. Honorarium werd geboden noch ge vraagd. Hier ging het zuiver om de cultuuroverdragende taak op zich. Het interessante is, da' na de pioel van één seizoen de journalist de kans kreeg, om in de kringen van St. Adalbert hie -over te vertellen en dat een gevolg ervan was, dat weer andere leden van deze or ganisatie van leidinggevende mensen zich spontaan aanboden aan d't werk mee te doen. We praten verder niet over de techniek, die ze volgen, we wil len volstaan met onze grote vreugde uit te spreken, dat het mogelijk blijkt zo danige ontmoetingen te bevorderen tus sen intellectuelen en „gewone" men sen. Laat men dan in de top nog maar een keer botsen. Tenslotte zullen de verstandig denkende mensen bij u en bij ons in de s'raat de kleur en de inhoud van het leven bepalen. Staatssecretaris ïuit.-gene- aral b.d. M. R. H. Calmeyer was onder de belangstellenden bij de directoraats-o verdracht, gistermiddag in het Legermuseum te Leiden. Na sinds 1940, eerst als onder-directeur en sinds 1953 als directeur aan het mu seum in het voormalige Pesthuis te Leiden verbonden te zijn geweest, nam de 74-jarige brigade-generaal-tit. C. A. Hartmans afscheid. Hij wordt op gevolgd döor de heer A. C. Paarde- kooper. Tijdens een korte plechtigheid in da regentenkamer van het Posthuis sprak luit., generaal C. J. Valk, voorzitter van het museum-bestuur, achtereenvol gens de scheidende en de nieuwe di recteur toe. De heer Valk memoreerde dat de eerste directeur van het museum, ge neraal Hoefer, als eis stelde, dat de museum-directeur steeds wakker op zijri post zal zijn om schakels te ver werven, een voorzetting te vinden of iets nieuws op te sporen. Aan deze eis heeft, aldus spr., directeur Hartmans voldaan. Hij laat ons een goed gevuld legermuseum achter, niet alleen kwan titatief maar ook kwalitatief. Ter gelegenheid van deze directo raatsoverdracht wordt in het Leger museum een expositie gehouden geti teld: ,,'s Konings Rok". Zij omvat schilderijen en tekeningen van unifor men gedragen onder de koningen Wil lem I, Willem II en Willem III. We komen terug", zeiden vorig jaar de enthousiaste duikers van de Nederlandse onderwa- terjagersclub. Het was toen november en van Wijsmullers sleepschip ..Hec tor" waren enige huiverige pogingen gedaan iets te ontdekken in het woelige ijskoude water voor de kust van Kat wijk. De duikers zochten naar resten van „Brittenburg", een Romeins cas- tellum, dat r.aar geschiedkundigen aannemen omstreeks het jaar negen honderd door de zee verzwolgen is; in de zestiende eeuw echter nog enige malen boven water gekomen. Oude kaartjes geven de plaats aan, maar het gekke is, dat men uit deze hand wijzers geen wijs meer kan. Misschien omdat men niet goed meer weet met hoeveel maten er werd gemeten, maar ook, omdat de Rijnmonding in de loop der eeuwen verplaatst is. Vast punt is echter de toren van de Oude Kerk op Katwijks strand, die naar men mag aannemen nooit van plaats is veranderd. De novemberpoging van amateur-archeologen en amateurdui kers draaide op niets uit, maar deze week zijn ze teruggekomen. Op het strand en voor de kust is nu volop duik-aetiyiteit. Flessen zuurstof wor den af en aan gevoerd, d.w.z. van het gele keetje, speciaal geplaatst voor deze exneditie-Brittenburg, naar de kleine pier voor de Rijnmonding, en naar de vletjes. De leden der expe ditie lossen elkaar af, om de beurt duiken zij in hun gladde kikkerpak- jes in de golven. Dit jaar onder betere klimatologische omstandigheden dan het vorig jaar, hoewel nu dichte kwal- lenbanken het onderzoek danig belem meren. De jagers onder leiding van de verenigingssecretaris, de drie en dertigjarige Amsterdammer Hans Toenbreker, hebben nog niets gevon den. Katwijkse emeritus-vissers, eer biedwaardige figuren in zwarte lakense pakken, die aandachtig, maar meestal zwijgend het gedoe bekijken, staan zeer sceptisch tegenover de resultaten. Evenals trouwens officiële deskundi gen, zoals de Leidse archeoloog, prof. Brunsting, die meent dat grondver schuivingen de laatste resten, van dit toch al vrij lage castellumhebbenweg- gevaagd. Maar daaraan storen zich de jonge duikers nauwelijks: het gaat om het spel, niet om de knikkers. De bevolking van het vriendelij ke en schilderachtig aan de Maas gelegen dorp Beesel in midden-Limburg, spreekt de laatste T~\ e heer H. G. Jansen, chef van het A.N.W.B.-Technostatton in Eindhot)Jn' J heeft donderdag in dit station zijn 6000-ste autokeuring verricht. "e - betrof de wagen van ir. C. L. van Weijnsbergen, die gelukwensen en ee.n bondslepeltje kreeg aangeboden van de directeur Wegen en Verkeer van A.N.W.B., de heer Boost. De A.N.W.B. heeft in totaal 9 van deze technostations: b halve in Ae vier grote steden in Groningen, Enschede, Arnhem, Eindhoven e Maastricht. Eindhoven is de oudste vestiging: ze dateert van 1951. Sederta'e heeft de heer Jansen 150 medemensen behoed voor een ongeval. Deze conclifs trekt de A.N.W.B. althans uit het feit, dat van de automobielen die het a'fl lopen half jaar in Nederland werden gekeurd, 2'i% dusdanige mankementen aan de voetrem had, dat doorrijden zonder onmiddellijke reparatie levenS9e' vaarlijk was. Dit percentage geeft nog extra te denken als men nagaat, dat de beste weggebruikers zijn, die hun voertuig aan de keuring laten ondertve)' pen. In totaal heeft de A.N.W.B. in de technostations en bij de eigenaren thum per technomobiel, ruim 70.000 keuringen verricht, dat is het aantal auto* dat jaarlijks nieuw op de weg komt. Uiteraard komt de A.N.W.B. aan dei categorie niet direct te pas. Helaas heeft de technodienst ook nog weinig be moeienis met de 180.000 oude wagens die per jaar in ons land verhandel'J worden. Het merendeel van de keuringen betreft n.l. periodieke onderhouds- controles. ïmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiimitiiiHmiHiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiuiimiMiiitutimiitiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii!"1""" dagen over bijna niets anders dan over het draaksteken. Met man en macht is het hele dorp in de weer teneinde dit om de zeven Jaar terug kerende folkloristische festijn een ge beurtenis te laten worden, die klinkt als een klok. Zondag wordt de draak, die zich al die jaren verborgen heeft gehouden opnieuw gestoken door een lans, die ridder St. Joris manmoe dig in het weerzinwekkende lijf zal drijven. Het is wel duidelijk, dat dit niet zonder meer gebeurt. Er hoort een spel bij, waaraan veertig inwo ners van Beèsel meedoen en waarvan de herkomst teruggaat tot in de mid deleeuwen. Waarschijnlijk is het spel nog ouder, maar de datum van de eerste opvoering is niet bekend. De ruiterclub „St. Joris" (die echt niet toevallig deze naam draagt), het3ee- sels Gemengd Koor, de harmonie „St. Gertrudis" en het Philharmonisch Gezelschap van Reuver, dragen hun steentje bp aan het welslagen van dit unieke volksspel. Het wordt opgevoerd door de schutterijen St. Georgius en St. Sebastianus met medewerking van vele andere inwoners van Beesel. De folklore van het draaksteken is verweven met de katholieke ge loofsuitingen. De draak moet worden opgevat als een symbool van het heidendom, de belichaming van de satan, die door oprecht en christelijk optreden tot de ondergang gedoemd is. In de middeleeuwen werd er op zeer veel plaatsen in Nederland draak gestoken. Op schilderijen van Breu ghel ziet men vaak het draakstek® afgebeeld tijdens de kermis. Naar - le waarschijnlijkheid dateert uit n' tijd de bekende uitdrukking de draak mee steken." Verschillen" oude teksten van drakenspelen z-' nog bewaard gebleven. Het Beesei- is van al deze teksten wel het mee beknopt. Dit jaar heeft het festijn een m"e derne injectie gekregen. Het eel~r. gedeelte van het spel komt te vallen en wordt vervangen door e voor de microfoon uitgesproken P® loog. Hierdoor kunnen de toescfLpn wers de tekst beter volgen, naar m hoopt. Het ligt tevens in de beö]He ling, dat het publiek een bePa37;t. passage meezingt. Beesel verwaci dat het angstaanjagend dier ree", toeschouwers zal bestaan. Het schil" dat het angsaanjagende dier reed in Beesel gearriveerd is. doch h® weet, dat het niet eerder dan zondag middag tevoorschijn mag komen bevel van de algehele spelleiders, heren H. en B. Thijssen. Mgr. M. A. Jansen hoopt maandag z'-lfl 55ste verjaardag te gedenken. Er bestaat gelegenheid de b'ssE>'p% geluk te wensen voor leken, broea en zusters van 11 tot 12 uur, voor geestelijkheid van 12 tot 1 uur. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 27 aug. Dr. Laszlo Varga, een 49-jarige jurist, kort na <le oorlog twee jaar Hongaars parlements lid en tegenwoordig rechtskundig advi- Nevv York, is een tournee begonnen om de publieke opinie te alarmeren tegen rle executies van de jonge vrijheidshel den van de Hongaarse revolutie. Een nevenbedoeling van zijn activiteiten is te bewerkstelligen dat de Hongaarse V.N.-delegatie wegens haar onwettige positie en wegens de gepleegde onmen selijkheden van haar regering hjj de eerstvolgende zitting uit de Assemble van de Verenigde Naties wordt gestoten. Kort voor de gevangenneming van kardinaal Mindszenty in 1948 is dr. Varga uit Hongarije gevlucht. Er stond voor hem geen andere keus mee open nadat hij in een openbare rede voering tegen het regiem had gepro testeerd. In de Verenigde Staten is deze man toegewijd gebleven aan de rechtmatige Hongaarse zaak. Hij was voorspreker van de vluchtelingenorga nisaties in dat land bij de V.N. Hij publiceerde een aantal werken waarin de hele droevige na-oorlogse geschie denis van zijn geboorteland gedocu menteerd is weergegeven. Als perma nent waarnemer bij de zittingen van de V.N. trad hij ook meermalen ais bron van inlichtingen op als er vluch telingenzaken in de commissies ter sprake kwamen. Via de Hongaarse bladen en tijdschriften en via persoon lijke relaties hield hji zich van de ge beurtenissen in Hongarije nauwlettend op de hoogte. Ir. de periode van de Hongaarse op stand heeft hij zich geheel en al inge zet om de Verenigde Naties tot een doeltreffend optreden te bewegen, maai bij was tot zijn diepe teleurstelling er varen hoe de noodkreet van Irnre Nagy en zijn volk verzandde in de bureaucra tie en een benauwde diplomatie. De ma rionetten-regering van na de revolutie kon weer een permanente vertegenwoor diging naar de Verenigde Naties zenden, die nog wel niet haar geloofsbrieven geaccepteerd zag, maar door een handig spel toch steeds vaster op de wip kwam te zitten. Nu is dr. Varga in Amsterdam een Wesleuropese tournee begonnen waar bij hij vooral aandacht vraagt voor het lot. van de gevangen en ter dood ver oordeelde jonge Hongaarse vrijheids strijders. Hij vertelt ons hoe na de op stand jongens vaTh twaalf, dertien en veertien jaar bij tientallen van school werden gehaaid en in gevangenissen gestopt, wegens hun deelname aan de strijd. De Hongaarse wet si aai toe dat jongeren van zestien jaar die mis drijven tegen het volk of het systeem hebben bedreven geëxecuteerd wor den. Veel van deze jongeren, zo zegt dr. Varga, hebben dit lot ondergaan nadat zij zestien jaar waren gewor den. Hij heeft indertijd een lijst van 32 namen van geëxecuteerde jongeren overhandigd aar de secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Hjj had die namen gewoon uit de communistische kranten kunnen halen. In december '59 verklaarde de Hongaarse minister van binnenlandse zaken, nadat er in het Westen publikaties over deze doodvon nissen waren geweest, dat, er geen min derjarige Hongaarse vrijheidsstrijders in gevangenissen waren opgesloten. Maar dr. Varga weet dat dezei»1. n. ter Biszku om te beginnen al die Jg, geren verzweeg die in '57 tof ge,Y -»• nisstraffen van zes tot zes-en-half J g fekregen hadden en dan bovendien ie jongeren die twee of drie Ja3p(jcn de opstand ter dood veroordeeld sten en slechts hun zestiende jaar moet afwachten. Ook na de ontkenning de minister hebben er zelfs nog eIR„. le berichten in Hongaarse bladen staan van jongeren-executies. Diena gaande heeft dr. Varga eveneens porten gestuurd naar de secretaris"® neraal van de V.N. j0ung Enige maanden voor de medeae» van de minister van binnenlands* z ken werd er een amnestie afgeK e, digd, waarbij vermeld werd een n kere beperkte amnestie voor de 3^ vangen jongeren", waaruit wel "ffLl- dat er nog in gevangenissen verto den. Bovendien, zo weet dr. Varga vertellen, profiteerden van de ar°n:nen van de 35.000 ceüulair-gevang® slechts gewone misdadigers en S jonge vrijheidsstrijders. ffe. ,.Bij de 12.000 naar de Sovjet-Uni® deporteerde en de 2.500 geëxecu.ee vrijheidsstrijders kan men nog ëeTf,%ar- een aantal jongeren tellen," verk1 ep de dr, Varga. Dat dit bruusk iedere menselijkheid indruist, achtte een noodzakelijke toevoeging. NEW YORK, 27 aug. (AFP) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Harnmarskjöld, heeft de leden van de Veiligheidsraad in kennis ge steld van de nota, waarin premier Mo- bido Keita van de uiteengevallen Mali- federal ie om bijeenroeping van de raad en het zenden van V.N.-troepen ver zoekt, zo heeft een woordvoerder van de Volkerenorganisatie gisteren bekend gemaakt. Hü zei dat de secretaris-ge neraal niet om een büeenkomst van de Raad heeft verzocht. De boodschap van Keita zou later worden gepubliceerd. Zoals bekend, heeft Senegal zich het vorig weekeinde uit de Mali-federatie die het met Soedan vormde, terugge trokken. Keita. die tevens eerste-mi- nister van Soedan is, heeft zich hier echter niet bü neergelegd. Gezaghebbende waarnemers In krin gen van de V.N. menen dat Harnmar skjöld de ontwikkelingen in de splijting van de Mali-federatie met grote voor zichtigheid vólgt. Men is van dat de bemiddelaarsrol, welke presto*-^ De Gaulle van Frankrijk en vBn^ja- Franse Gemeenschap, waarvan de 1 - li-federatie deel uitmaakt, speelt, keur aan le geven dat De Gaulle P ,aIi het geschil tussen Senegal en S°f we of) te lossen voordat de V.N., op wEijd wijze ook, zich in deze aangelegen11 mengen. hC' Senegal trekt zich niets aan yalTpgft schuldigingen dat het zich onwettig "®et losgemaakt van de Mali-federatie Soedan, en is vandaag rustig dooTn gaan met het tenuitvoerleggen n plannen die de onafhankelijkheid spg de republiek moeten consolideren. Wetgevende Vergadering van Sen®P t heeft de herziening van de gr°n Ue- verder voltooid een nationale vlag kozen en voorbereidingen getroffen vu de verkiezing van een president, schijnljjk op 5 september.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4